Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 49
  1. #1
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Zauberberg
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    22.262
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Άρθρα
    13
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    H.O.L. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    SNR / Attn
    25(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    ADSLGR
    Ο κ. Χρήστος Σπίρτζης είναι ο νέος αναπληρωτής Υπουργός Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων, αρμόδιος μεταξύ άλλων και για τις τηλεπικοινωνίες. Το Υπουργείο, προϊόν συγχώνευσης κατά το 2009 του παλιού Υπουργείου Μεταφορών και Επικοινωνιών και του Υπουργείου Δημοσίων Έργων, θεματικά θα ανήκει στο Υπουργείο Οικονομίας, Υποδομών, Ναυτιλίας και Τουρισμού με Υπουργό τον κ. Γ.Σταθάκη. Ο νέος πολιτικά υπεύθυνος για τον τομέα των δημοσίων έργων, των μεταφορών και των τηλεπικοινωνιών είναι Πρόεδρος του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδας. Το βιογραφικό του έχει ως εξής:


    Ο Χρήστος Σπίρτζης γεννήθηκε το 1969 στην Αθήνα, όπου μεγάλωσε και εξακολουθεί να ζει. Σπούδασε στο Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών της Πολυτεχνικής Σχολής του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης και από το 1995 εργάζεται ως ελεύθερος επαγγελματίας. Είναι παντρεμένος με τη Δήμητρα Φουφρή και έχουν δύο παιδιά, τον Παναγιώτη και την Κάλλια.

    Κατά τη διάρκεια των φοιτητικών του χρόνων ανέπτυξε έντονη συνδικαλιστική δράση. Διετέλεσε Μέλος του ΔΣ του Συλλόγου Φοιτητών της Πολυτεχνικής Σχολής Ξάνθης και των οργάνων Διοίκησης του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης από το 1986 έως το1993.

    Το 1996 ορίστηκε Επιμελητής της ΜΕ Νέων Μηχανικών του ΤΕΕ. Σε ηλικία 28 χρονών εκλέχθηκε για πρώτη φορά στην Αντιπροσωπεία του ΤΕΕ.

    Από το 2000 έως το 2003 διετέλεσε Μέλος στη ΔΕ του ΤΕΕ, ενώ από το 1999 έως το 2008 ήταν Μέλος της ολομέλειας της Οικονομικής και Κοινωνικής Επιτροπής Ελλάδος, στην Εκτελεστική Επιτροπή της οποίας εκλεγόταν συνεχώς από το 2002 έως το 2007.

    Από το 2007 έως το 2010 διετέλεσε Β' Αντιπρόεδρος της ΔΕ του ΤΕΕ, αρμόδιος για την Ενέργεια, την Ανάπτυξη, την Απασχόληση, το Ασφαλιστικό, την ’δεια ’σκησης Επαγγέλματος, τις Εκδόσεις, τη δεοντολογία Εκπροσωπήσεων και την Τράπεζα Πληροφοριών.

    Εκπροσώπησε το ΤΕΕ σε κοινωνικές δράσεις για το πρώην Αεροδρόμιο του Ελληνικού και τους ελεύθερους χώρους, για την ελεύθερη πρόσβαση στις παραλίες και ήταν υπεύθυνος για κοινές δράσεις με άλλους Φορείς, όπως το Παρατηρητήριο Φυσικών Καταστροφών, το Παρατηρητήριο Οδικής Ασφάλειας και την προετοιμασία για διακριτό Υπουργείο Περιβάλλοντος και Χωροταξίας.

    Ως Υπεύθυνος για την Ενέργεια συνέβαλε στην ολοκλήρωση του νομοθετικού και επιστημονικού έργου για την εξοικονόμηση ενέργειας και για την απόκτηση ενός μακροχρόνιου στρατηγικού ενεργειακού σχεδίου.

    Συμμετέχει στην προσπάθεια για ένα σύγχρονο χωροταξικό σχεδιασμό της Χώρας για ένα άλλο ρυθμιστικό σχέδιο και μια διαφορετική αντίληψη για την ανάπτυξη, τον πόλεμο με τη γραφειοκρατία, τη βελτίωση της ζωής του Πολίτη. Από τον Σεπτέμβριο του 2010 είναι Πρόεδρος του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδας.

    Να σημειωθεί επίσης ότι ο Χρήστος Σπίρτζης έχει δικό του blog, το http://christosspirtzis.blogspot.gr, ενώ ο ίδιος δηλώνει "πρόσωπο της Κεντροαριστεράς".


    adslgr.com

  2. #2
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Zauberberg
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    22.262
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Άρθρα
    13
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    H.O.L. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    SNR / Attn
    25(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πέρα από κομματικές προτιμήσεις πιστεύω πως η τοποθέτηση του Σπίρτζη στο Υπουργείο είναι ένα θετικό βήμα. Δεν είναι κομματικό στέλεχος του Συριζα (προέρχεται από τον χώρο του Πασοκ), είναι ένας μετριοπαθής πρόεδρος του ΤΕΕ. Ασφαλώς η εύκολη κριτική εναντίον του είναι ο συνδικαλισμός στο ΤΕΕ, ενός ισχυρότατου οργάνου με πολλά όμως θεσμικά χαρακτηριστικά.

    Καλη του επιτυχία.

  3. #3
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Αφήνοντας στην άκρη τον κ. Σπίρτζη ως πρόσωπο, είναι απαράδεκτη κίνηση να οριστεί στην κυβέρνηση εν ενεργεία πρόεδρος επιμελητηρίου. Οι ρόλοι συγκρούονται και σύμφωνα με τις μνημονιακές δεσμεύσεις συγκρούονται σφοδρά.

    Α, ξέχασα. Τα σκίσαμε τα μνημόνια...

  4. #4
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.169
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Ευτυχώς που πρόκειται να μεταναστεύσω πολύ σύντομα και μόνιμα ως διδακτορικός υπότροφος. Γιατί με αυτόν σε αυτή τη θέση, ως μηχανικός ΤΕΙ, σε λίγο στη χώρα δε θα χαρακτηρίζομαι καν ως μηχανικός. Ο κύριος αυτός άλλωστε μας αποκαλεί "τεχνολόγους" και μας προσέβαλλε πάντα θρασύτατα για τις ικανότητες μας. Ο τύπος είναι ο ΟΡΙΣΜΟΣ της συντεχνιακής και σαπίζουσας παλαιοκομματικής-συνδικαλιστικής (με την κακή έννοια) λογικής. Πρώην στέλεχος ΠΑΣΟΚ, μέγας κοινωνικά ρατσιστής με περίσσιο θράσος, πάντα εκεί που τον παίρνει γιατί στους άλλους είναι πιστός, και δεν τον πάνε ούτε οι δικοί του εκ της αριστεράς μέσα στο ΤΕΕ.

    Ο άνθρωπος έστελνε ραβασάκια στις πολεοδομίες ως κράτος εν κράτει να μη δέχονται τοπογραφικά διαγράμματα από μηχανικούς ΤΕΙ. Παρά την αντίθετη γνωμοδότηση και αποφάσεων ΥΠΕΚΑ, ΝΣΚ και Δήμων, εισαγγελέων ακόμα και του Κτηματολόγιο ΑΕ. Συντεχνίες και κάνουν ότι γουστάρουν. Τώρα και εξωκομματικό υπουργιλίκι ενώ είναι εν ενεργεία πρόεδρος.

    Κίνηση με πολλά ερωτηματικά. Όταν μου τηλεφώνησαν το πρωί να με ενημερώσουν νόμιζα πως μου έκαναν πλάκα. Τεράστια απελπισία. Ο μισός τεχνικός, και βάλε, κόσμος της χώρας σήμερα χτυπάει το κεφάλι του στον τοίχο.

    Υ.Γ.:Προσωπικά το μεσημέρι είχα βάλει τα κλάματα. Γιατί όταν περιμένεις τόσα χρόνια να πάρεις τα επαγγελματικά σου δικαιώματα, όπως προβλέπουν 4 διαφορετικοί νόμοι των τελευταίων 30 ετών, και επιτέλους αποκτάς μια ελπίδα πως κάτι μπορεί να αλλάξει, το να βλέπεις τον δυνάστη σου να τοποθετείται σε καίρια θέση είναι γροθιά στο στομάχι από εκεί που δεν την περιμένεις. Δεν αντέχεται πιά αυτή η σαπίλα.

    Με περίσσια θλίψης,

    Ένας μηχανικός με ελληνικό πτυχίο και μεταπτυχιακό που δε λογίζεται ως μηχανικός στην Ελλάδα αλλά το ελληνικό πρώτο πτυχίο να λογίζεται ως τέτοιο και να σε πηγαίνει μακριά σε όλες τις υπόλοιπες χώρες. Παράνοια. Μαύρη πέτρα πίσω μου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Veldrin : 27-01-15 στις 23:05.

  5. #5
    Εγγραφή
    20-10-2004
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    114
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευτυχώς που πρόκειται να μεταναστεύσω πολύ σύντομα και μόνιμα ως διδακτορικός υπότροφος. Γιατί με αυτόν σε αυτή τη θέση, ως μηχανικός ΤΕΙ, σε λίγο στη χώρα δε θα χαρακτηρίζομαι καν ως μηχανικός. Ο κύριος αυτός άλλωστε μας αποκαλεί "τεχνολόγους" και μας προσέβαλλε πάντα θρασύτατα για τις ικανότητες μας. Ο τύπος είναι ο ΟΡΙΣΜΟΣ της συντεχνιακής και σαπίζουσας παλαιοκομματικής-συνδικαλιστικής (με την κακή έννοια) λογικής. Πρώην στέλεχος ΠΑΣΟΚ, μέγας κοινωνικά ρατσιστής με περίσσιο θράσος, πάντα εκεί που τον παίρνει γιατί στους άλλους είναι πιστός, και δεν τον πάνε ούτε οι δικοί του εκ της αριστεράς μέσα στο ΤΕΕ.

    Ο άνθρωπος έστελνε ραβασάκια στις πολεοδομίες ως κράτος εν κράτει να μη δέχονται τοπογραφικά διαγράμματα από μηχανικούς ΤΕΙ. Παρά την αντίθετη γνωμοδότηση και αποφάσεων ΥΠΕΚΑ, ΝΣΚ και Δήμων, εισαγγελέων ακόμα και του Κτηματολόγιο ΑΕ. Συντεχνίες και κάνουν ότι γουστάρουν. Τώρα και εξωκομματικό υπουργιλίκι ενώ είναι εν ενεργεία πρόεδρος.

    Κίνηση με πολλά ερωτηματικά. Όταν μου τηλεφώνησαν το πρωί να με ενημερώσουν νόμιζα πως μου έκαναν πλάκα. Τεράστια απελπισία. Ο μισός τεχνικός, και βάλε, κόσμος της χώρας σήμερα χτυπάει το κεφάλι του στον τοίχο.

    Υ.Γ.:Προσωπικά το μεσημέρι είχα βάλει τα κλάματα. Γιατί όταν περιμένεις τόσα χρόνια να πάρεις τα επαγγελματικά σου δικαιώματα, όπως προβλέπουν 4 διαφορετικοί νόμοι των τελευταίων 30 ετών, και επιτέλους αποκτάς μια ελπίδα πως κάτι μπορεί να αλλάξει, το να βλέπεις τον δυνάστη σου να τοποθετείται σε καίρια θέση είναι γροθιά στο στομάχι από εκεί που δεν την περιμένεις. Δεν αντέχεται πιά αυτή η σαπίλα.

    Με περίσσια θλίψης,

    Ένας μηχανικός με ελληνικό πτυχίο και μεταπτυχιακό που δε λογίζεται ως μηχανικός στην Ελλάδα αλλά το ελληνικό πρώτο πτυχίο να λογίζεται ως τέτοιο και να σε πηγαίνει μακριά σε όλες τις υπόλοιπες χώρες. Παράνοια. Μαύρη πέτρα πίσω μου.

    Κάτσε για να καταλάβω...Ήξερες το πλαίσιο που η Ελλάδα ονομάζει κάποιους ως μηχανικούς, πέρασες στο ΤΕΙ και ξαφνικά θες να ονομάζεσαι και εσύ μηχανικός. Οι σχολές είναι συγκεκριμένες και οι κανόνες του παιχνιδιού γνωστοί. Και ολο αυτό το κομπλεξ, το βγάζεις πάνω στον Πρόεδρο του ΤΕΕ, του οποίου θα ήθελες να είσαι και εσύ μέλος.

  6. #6
    Εγγραφή
    01-07-2003
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.548
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    Συμφωνώ με τον Veldrin σε ΟΛΑ.
    Σπλάχνο του ΠΑΣΟΚ, στενός φίλος του Χρυσοχοίδη, που πέρασε στην αντιμνημονιακή πλευρά για να διατηρηθεί στην προεδρία του ΤΕΕ.

    Από τις δηλώσεις του την πρώτη φορά που εξελέγη πρόεδρος στο ΤΕΕ:
    "...Για πρώτη φορά στην ιστορία του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδας εκλέγεται Πρόεδρος του ΤΕΕ από την παράταξη της ΠΑΣΚ..."
    http://www.kerdos.gr/oldarticles.aspx?artid=1295359
    Μάθε τις ειδήσεις για την τεχνολογία πρώτος καθε μέρα.

  7. #7
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.169
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xorxhs Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτσε για να καταλάβω...Ήξερες το πλαίσιο που η Ελλάδα ονομάζει κάποιους ως μηχανικούς, πέρασες στο ΤΕΙ και ξαφνικά θες να ονομάζεσαι και εσύ μηχανικός. Οι σχολές είναι συγκεκριμένες και οι κανόνες του παιχνιδιού γνωστοί. Και ολο αυτό το κομπλεξ, το βγάζεις πάνω στον Πρόεδρο του ΤΕΕ, του οποίου θα ήθελες να είσαι και εσύ μέλος.
    Μηχανικός είμαι παλικάρι μου. Αυτό γράφει επάνω το πτυχίο, αυτό και το μεταπτυχιακό, και σε επιστήμη της μηχανικής είναι το διδακτορικό μου. Αυτό όμως στη σάπια λογική σας δεν είναι αρκετό. Αρκετό για εσάς είναι το αν έγραψες θρησκευτικά και κείμενα στο λύκειο! Δε μας λέτε όμως για τα πολυτεχνικά τμήματα που έχουν βαθμό εισαγωγής ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΟ από τα κεντρικά ΤΕΙ.

    Οι κανόνες ΔΕΝ εφαρμόζονται. Οι σχολές μηχανικών ΤΕΙ ΔΕΝ έχουν επαγγελματικά δικαιώματα κατά ΠΑΡΑΒΑΣΗ των νόμων και μόνος υπεύθυνος γι αυτό είναι το ΤΕΕ και η προσκείμενη πολιτική ηγεσία. Αυτοί που σήμερα μπήκαν στην κυβέρνηση με την ΙΔΙΑ ιδιότητα.

    Κρίνετε τους άλλους, και το αν είναι μηχανικοί, από το βαθμό της Γ λυκείου. Σα δε ντρεπόμαστε λίγο. Για κοίτα καλύτερα ποιός βγάζει το κόμπλεξ. Γιατί εγώ έχω μια ζωή που τρέχω για αυτά που εσείς έχετε ευκόλως εννοούμενα με το να βασίζεστε σε νόμους του 1930 και 1934 για το ποιός είναι μηχανικός, 50 ολόκληρα χρόνια πριν δημιουργηθούν τα ΤΕΙ! Γι αυτό η χώρα πήγε κατά διαόλου! Μας έφαγαν οι τύποι και τα "έτοιμα".

    Για να κάνουν μερικές συντεχνίες το κομμάτι τους. Για να θεωρούνται παιδιά των 23 ετών που μόλις βγήκαν από τις σχολές, defacto ικανότεροι, από ανθρώπους που κουβαλάνε 10 χρόνια σπουδές στην πλάτη, χωρίς ΚΑΜΙΑ ευκαιρία να μπορούν να αποκτήσουν το δικαίωμα να εργαστούν στη χώρα τους.

    Αλλά ξέχασα. Μπροστά στα συμφέροντα του καθενός, τι είναι έστω μια φευγαλέα σκέψη για τη ζωή του διπλανού;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Veldrin : 27-01-15 στις 23:30.

  8. #8
    Εγγραφή
    21-02-2006
    Περιοχή
    Αμπελοκηποι Θεσσαλονικης
    Μηνύματα
    669
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19000-20000/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    SNR / Attn
    6(dB) / 0(dB)
    ΤΕΕ αμαρτωλη ιστορια, μου θυμιζει ΑΕΠΙ και νταβατζιλικι, με το ετσι θελω να γινετε το το δικο μας και βεβαια με το αναλογο ποσο. Για τους φιλους που τελειωσαν πανεπιστημια και μας το παιζουν μηχανικοι ας ερθουν να δουν τι μαθηματα κανουν στα ΤΕΙ και μετα ας μιλησουνε.

  9. #9
    Εγγραφή
    19-05-2008
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.307
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    Netgear Wireless G54
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xorxhs Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτσε για να καταλάβω...Ήξερες το πλαίσιο που η Ελλάδα ονομάζει κάποιους ως μηχανικούς, πέρασες στο ΤΕΙ και ξαφνικά θες να ονομάζεσαι και εσύ μηχανικός. Οι σχολές είναι συγκεκριμένες και οι κανόνες του παιχνιδιού γνωστοί. Και ολο αυτό το κομπλεξ, το βγάζεις πάνω στον Πρόεδρο του ΤΕΕ, του οποίου θα ήθελες να είσαι και εσύ μέλος.
    Καλα κρασια,

    Τα πτυχια απο τα ΤΕΙ αναγραφουν "Πτυχιουχος ......... Μηχανικος ΤΕ" αρα η Ελληνικη δημοκρατια δινει στους αποφοιτους ΤΕΙ αυτον τον τιτλο κι καποιοι λενε, "δεν ειναι μηχανικοι ειναι κατι αλλο" αλλα στο εξωτερικο αναγνωριζονται κανονικα ως Bachelor in engineering , σε Ελλαδα κι ευρωπη (κι οχι μονο) συνεχιζουν σε Masters κι PhD και ο καθε ενας λεει τα δικα του... Ελλαδα με τις συντεχνιες σου.

    Ελπιζω να αλλαξει καποια στιγμη κατι σε αυτη τη χωρα αλλα μαλλον ειμαι πολυ αισιοδοξος (κι δεν εννοω μονο το πολιτικο προσωπικο αλλα και τους πολιτες που εχουμε τα μαυρα μας τα χαλια)


    PS: Οπου να'ναι τελειωνω το μεταπτυχιακο μου κι βγαζω μεγαλυτερους βαθμους απο "καλους" αποφοιτους ΠΕ (Πολ. + Παν.)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Asmodeus : 27-01-15 στις 23:54.
    Rig C= PSU: XFX 450W / CPU: Intel 3260 / MoBo: ASRock H81M / RAM: 8GB / GPU: Gigabyte GTX 960 4GB

  10. #10
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.169
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Asmodeus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλα κρασια,

    Τα πτυχια απο τα ΤΕΙ αναγραφουν "Πτυχιουχος ......... Μηχανικος ΤΕ" αρα η Ελληνικη δημοκρατια δινει στους αποφοιτους ΤΕΙ αυτον τον τιτλο κι καποιοι λενε, "δεν ειναι μηχανικοι ειναι κατι αλλο" αλλα στο εξωτερικο αναγνωριζονται κανονικα ως Bachelor in engineering , σε Ελλαδα κι ευρωπη (κι οχι μονο) συνεχιζουν σε Masters κι PhD και ο καθε ενας λεει τα δικα του... Ελλαδα με τις συντεχνιες σου.

    Ελπιζω να αλλαξει καποια στιγμη κατι σε αυτη τη χωρα αλλα μαλλον ειμαι πολυ αισιοδοξος (κι δεν εννοω μονο το πολιτικο προσωπικο αλλα και τους πολιτες που εχουμε τα μαυρα μας τα χαλια)


    PS: Οπου να'ναι τελειωνω το μεταπτυχιακο μου κι βγαζω μεγαλυτερους βαθμους απο "καλους" αποφοιτους ΠΕ (Πολ. + Παν.)
    Με το καλό Asmodeus. Πού τελειώνεις;

  11. #11
    Εγγραφή
    19-05-2008
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.307
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    Netgear Wireless G54
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με το καλό Asmodeus. Πού τελειώνεις;
    Σε ευχαριστω φιλε κι σε εσενα ευχομαι τα καλυτερα. Στο ΕΚΠΑ στη Μικροηλεκτρονικη , σε κανα 1-2 μηνες πιστευω θα το εχω τελειωσει. Εσυ?
    Rig C= PSU: XFX 450W / CPU: Intel 3260 / MoBo: ASRock H81M / RAM: 8GB / GPU: Gigabyte GTX 960 4GB

  12. #12
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.449
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευτυχώς που πρόκειται να μεταναστεύσω πολύ σύντομα και μόνιμα ως διδακτορικός υπότροφος. Γιατί με αυτόν σε αυτή τη θέση, ως μηχανικός ΤΕΙ, σε λίγο στη χώρα δε θα χαρακτηρίζομαι καν ως μηχανικός. Ο κύριος αυτός άλλωστε μας αποκαλεί "τεχνολόγους" και μας προσέβαλλε πάντα θρασύτατα για τις ικανότητες μας. Ο τύπος είναι ο ΟΡΙΣΜΟΣ της συντεχνιακής και σαπίζουσας παλαιοκομματικής-συνδικαλιστικής (με την κακή έννοια) λογικής. Πρώην στέλεχος ΠΑΣΟΚ, μέγας κοινωνικά ρατσιστής με περίσσιο θράσος, πάντα εκεί που τον παίρνει γιατί στους άλλους είναι πιστός, και δεν τον πάνε ούτε οι δικοί του εκ της αριστεράς μέσα στο ΤΕΕ.

    Ο άνθρωπος έστελνε ραβασάκια στις πολεοδομίες ως κράτος εν κράτει να μη δέχονται τοπογραφικά διαγράμματα από μηχανικούς ΤΕΙ. Παρά την αντίθετη γνωμοδότηση και αποφάσεων ΥΠΕΚΑ, ΝΣΚ και Δήμων, εισαγγελέων ακόμα και του Κτηματολόγιο ΑΕ. Συντεχνίες και κάνουν ότι γουστάρουν. Τώρα και εξωκομματικό υπουργιλίκι ενώ είναι εν ενεργεία πρόεδρος.

    Κίνηση με πολλά ερωτηματικά. Όταν μου τηλεφώνησαν το πρωί να με ενημερώσουν νόμιζα πως μου έκαναν πλάκα. Τεράστια απελπισία. Ο μισός τεχνικός, και βάλε, κόσμος της χώρας σήμερα χτυπάει το κεφάλι του στον τοίχο.

    Υ.Γ.:Προσωπικά το μεσημέρι είχα βάλει τα κλάματα. Γιατί όταν περιμένεις τόσα χρόνια να πάρεις τα επαγγελματικά σου δικαιώματα, όπως προβλέπουν 4 διαφορετικοί νόμοι των τελευταίων 30 ετών, και επιτέλους αποκτάς μια ελπίδα πως κάτι μπορεί να αλλάξει, το να βλέπεις τον δυνάστη σου να τοποθετείται σε καίρια θέση είναι γροθιά στο στομάχι από εκεί που δεν την περιμένεις. Δεν αντέχεται πιά αυτή η σαπίλα.

    Με περίσσια θλίψης,

    Ένας μηχανικός με ελληνικό πτυχίο και μεταπτυχιακό που δε λογίζεται ως μηχανικός στην Ελλάδα αλλά το ελληνικό πρώτο πτυχίο να λογίζεται ως τέτοιο και να σε πηγαίνει μακριά σε όλες τις υπόλοιπες χώρες. Παράνοια. Μαύρη πέτρα πίσω μου.

  13. #13
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.169
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Asmodeus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστω φιλε κι σε εσενα ευχομαι τα καλυτερα. Στο ΕΚΠΑ στη Μικροηλεκτρονικη , σε κανα 1-2 μηνες πιστευω θα το εχω τελειωσει. Εσυ?
    Μπράβο σου και καλή δύναμη με τη διατριβή σου! Τελείωσα Renewable Energy MSc στο Heriot-Watt του Εδιμβούργου. Το τελείωσα με distinction και τώρα φεύγω με υποτροφία για Durham. Είχα και εναλλακτική Νορβηγία, αλλά πολύ ακρίβεια τελικά και θα ζούσα σα το φυτό για να τα βγάλω πέρα. Ωραία η Σκωτία αλλά θα κατέβω προς πεδινά για να με φάει η μονιμότητα από Οκτώβρη. Ελπίζω να μην ξενερώσω τη ζωή μου 3 χρόνια.

  14. #14
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nm96027 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι κομματικό στέλεχος του Συριζα (προέρχεται από τον χώρο του Πασοκ). Καλη του επιτυχία.
    Αυτό για καλό το λες τώρα; Καλή του επιτυχία και απο μένα φυσικά και ας κριθεί απο το έργο του.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μηχανικός είμαι παλικάρι μου. Αυτό γράφει επάνω το πτυχίο, αυτό και το μεταπτυχιακό, και σε επιστήμη της μηχανικής είναι το διδακτορικό μου. Αυτό όμως στη σάπια λογική σας δεν είναι αρκετό. Αρκετό για εσάς είναι το αν έγραψες θρησκευτικά και κείμενα στο λύκειο! Δε μας λέτε όμως για τα πολυτεχνικά τμήματα που έχουν βαθμό εισαγωγής ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΟ από τα κεντρικά ΤΕΙ.
    Δεν έχει σημασία τι έκανες στις πανελλήνιες για να μπεις. Έχει όμως σημασία τι έκανες στο ΤΕΙ. Και μη μας πεις τώρα οτι το επίπεδο των ΤΕΙ είναι το ίδιο με του πολυτεχνείου. Εγώ το ΕΚΠΑ τέλειωσα και εκεί έκανα και το μεταπτυχιακό μου αλλά έχω και φίλους απο τα ΤΕΙ μηχανολογίας. Ας μην συζητήσουμε καλύτερα για το επίπεδο... Εσύ μπορεί να είσαι καλός σε αυτό που κάνεις αλλά αυτό δε σημαίνει οτι η σχολή σου έχει υψηλό επίπεδο. Μην τρελαθούμε τώρα...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος aiolos.01 : 28-01-15 στις 03:51.

  15. #15
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Ενα μεγάλο μπράβο στον Χρηστάρα, ο αγώνας τώρα δικαιώνεται.
    Ο άνθρωπος έβλέπε μπροστά, έτσι γίνονται οι καριέρες. Με το καλό και 'είς εκ των τριακοσίων' στην άλλη βουλή.

    κκ συμforumίτες, ας μην το κανουμε εδώ michanikos ή engineertech κλπ. Επίσης ας μην υποτιμάμε ή ειρωνευόμαστε ελληνικές σχολές.
    Ο ιδρυτής και χρηματοδότης και αυτός που βγάζει νόμους πλαίσια είναι κοινός.
    Οσο για τα επίπεδα καλύτερα κρατήστε τα για τις γεωμετρίες.

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-02-15, 20:43
  2. Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-02-15, 20:24
  3. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-08-14, 09:26
  4. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-07-14, 13:02

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας