Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    27-03-2015
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα παιδιά. Μόλις πριν μια εβδομάδα έκανα ένα πακέτο double play στον ΟΤΕ το οποίο περιλάμβανε 24άρα adsl
    Mbps σύνδεση. Σήμερα που εγκατέστησα το modem και συνδέθηκα για πρώτη φορά στο ιντερνετ θέλησα να κάνω ένα speed test
    γιατί παρατήρησα ότι κατέβαζα αρχεία με μικρή ταχύτητα. Έκανα 3 τεστ και μου κλείδωσαν τη σύνδεση ανάμεσα στα 2.7 και 3.5 mbps.
    Να σημειώσω ότι πριν 4 χρόνια ήμουν στη forthnet και απ' ότι θυμάμαι είχα καλύτερο downloading speed. Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση; Έχω ήδη αλλάξει
    θέση το μόντεμ (απο κεντρική πρίζα το πήγα σε ένα δωμάτιο) + το ότι έβγαλα το splitter καθώς μπορεί να ευθύνεται και αυτό.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Εγγραφή
    05-07-2009
    Περιοχή
    Πετρουπολη
    Μηνύματα
    930
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    105000/10996
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport plus
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δωςε στατιστικά της γραμμής σου απο το ρουτερ, να δούμε που κλειδώνεις κ τι περιθώρια βελτίωσης υπάρχουν.

  3. #3
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xarman91 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδιά. Μόλις πριν μια εβδομάδα έκανα ένα πακέτο double play στον ΟΤΕ το οποίο περιλάμβανε 24άρα adsl
    Mbps σύνδεση. Σήμερα που εγκατέστησα το modem και συνδέθηκα για πρώτη φορά στο ιντερνετ θέλησα να κάνω ένα speed test
    γιατί παρατήρησα ότι κατέβαζα αρχεία με μικρή ταχύτητα. Έκανα 3 τεστ και μου κλείδωσαν τη σύνδεση ανάμεσα στα 2.7 και 3.5 mbps.
    Να σημειώσω ότι πριν 4 χρόνια ήμουν στη forthnet και απ' ότι θυμάμαι είχα καλύτερο downloading speed. Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση; Έχω ήδη αλλάξει
    θέση το μόντεμ (απο κεντρική πρίζα το πήγα σε ένα δωμάτιο) + το ότι έβγαλα το splitter καθώς μπορεί να ευθύνεται και αυτό.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


    Η ταχύτητα σου είναι αυτή που βλέπεις μέσα στο μενού του ρούτερ. Αν θέλεις να κάνεις δοκιμή του downloading την κάνεις με αυτό τον τρόπο

    και όχι από τα διάφορα speedtest γιατί είναι αναξιόπιστα. Στην Forthnet θα είχες μεγαλύτερη ταχύτητα γιατί έχει TSNR Margin μικρότερο από

    του ΟΤΕ, με αποτέλεσμα την αύξηση της ταχύτητας. Δεν χρησιμοποιούμε για να συνδέσουμε το modem άλλη πρίζα εκτός από την κεντρική και

    μάλιστα αφού απομονώσουμε και το υπόλοιπο δίκτυο του σπιτιού με αυτόν Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Σύνδεση ρούτερ κα&#95.png 
Εμφανίσεις:  31 
Μέγεθος:  21,3 KB 
ID: 152925 τον τρόπο.

    Μπορείς, αν θέλεις, να κάνεις έναν έλεγχο της εσωτερικής σου εγκατάστασης για να είσαι σίγουρος σε τι κατάσταση είναι και να μην ψάχνεσαι

    άδικα για το τι φταίει.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  4. #4
    Εγγραφή
    29-09-2007
    Περιοχή
    Νέα Ιωνία- Αττική
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.097
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    5124/680
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    9(dB) / 40,6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχω την αίσθηση οτι στις πρίζες ενός σχετικά νέοδμητου σπιτιού δεν υπάρχει κεντρική και δευτερεουσα πρίζα τηλεφώνου, αλλά όλες λειτουργούνε το ίδιο. Προσωπικά στο δικό μου σπίτι, επειδή η πρίζα στο καθιστικό που υποθέτω καλέιτε κεντρική βρίσκεται σε μεγάλη απόσταση απο το δωμάτιο που χρησιμοποιω σαν γραφείο και το ασύρματο σήμα είναι πολύ αδύνατο, αναγκαστικά έβαλα το ρούτερ στην πρίζα του γραφείου. Δεν υπάρχει καμία διαφορά στο συγχρονισμό ή στην απόδοση του adsl. Σχετικά με το θέμα που αντιμετωπίζει ο φίλος, όπως φαίνεται η γραμμή σου συγχρονίζει μέχρι τα 3,5. Προφανώς απέχεις αρκετά απο το τηλεφωνικό κέντρο (ΟΤΕ) της περιοχής σου, οπότε υπάρχει μεγάλη εξασθένηση στη γραμμή. Μιλάω υποθετικά πάντα γιατί δεν γνωρίζουμε τα στατιστικά της γραμμής σου. Δεν ξέρω αν πριν συγχρόνιζες πολύ υψηλότερα ή κοντά στα 24 και ξαφνικά με την μετάβασή σου έπεσε η γραμμή πολύ χαμηλά. Προσωπικά πιστεύω οτι ακόμη και αν ο ΟΤΕ σου κατεβάσει το SNR στο 9, γιατί στο 6 που σου το είχε η forthnet, νομίζω οτι ο ΟΤΕ δεν θα στο κατεβάσει, το πολύ να κερδίσεις 1 με 1,5Mbps παραπάνω. Θα σου έλεγα να μιλήσεις με το 13888 και να μιλήσεις με την τεχνική υποστήριξη να δουν τι μπορεί να γίνει με την ταχύτητα σου. Αν δεν μπορει να ανέβει ιδιαιτερα είναι καλύτερα να μπεις σε πακέτο των 4Mbps, δεν υπάρχει λόγος να πληρώνεις για 24. Θα σου το προτείνουν έτσι κι αλλιώς. Σε κάθε περίπτωση, πρεπει να μιλήσεις με την τεχνική υποστήριξη και εκείνοι θα κάνουν τις απαραίτητες ενεργειες και θα σου πούν τι ακριβώς παίζει με τη γραμμή σου.

  5. #5
    Εγγραφή
    15-10-2010
    Περιοχή
    Κερατσινι
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    136
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    53568/5495
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    Sercomm H300s
    SNR / Attn
    22(dB) / 5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Είτε νεόδμητο είτε όχι πάντα υπάρχει κεντρική πρίζα και συνήθως έιναι αυτή που είναι πιό κοντά στην εξώπορτα....δομημένη καλωδίωση γάρ....από την στιγμή που δεν αλλάζει κάτι στον συνχρονισμό από την μία πρίζα στην άλλη ισχύει ότι αναφέρει ο Vitriuvian παραπάνω σχετικά με την απόσταση σου από το Α/Κ και το snr στο προφίλ που δίνει ο ΟΤΕ και κατα δέυτερο λόγο η ποιότητα του χαλκού της γραμμής σου.....αν ισχυεί το ζήτημα ποιότητας χαλκού ίσως με κάποια αλλαγή απερχομένου ή κεντρικού από μεριάς ΟΤΕ να διορθώσει λιγάκι τα πράγματα αλλά μην περιμένεις θαύματα......παράθεσε σε παρακαλώ τα στατηστικά της γραμμής σου όταν μπορέσεις.....
    Όποιος στον κόσμο θε να'ρθεί και στην Αξά δεν πάει, το πέρασμα του απ'την ζωή χαμένο θε να πάει!

  6. #6
    Εγγραφή
    29-09-2007
    Περιοχή
    Νέα Ιωνία- Αττική
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.097
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    5124/680
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    9(dB) / 40,6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Giwrgos19802 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είτε νεόδμητο είτε όχι πάντα υπάρχει κεντρική πρίζα και συνήθως έιναι αυτή που είναι πιό κοντά στην εξώπορτα....δομημένη καλωδίωση γάρ....από την στιγμή που δεν αλλάζει κάτι στον συνχρονισμό από την μία πρίζα στην άλλη ισχύει ότι αναφέρει ο Vitriuvian παραπάνω σχετικά με την απόσταση σου από το Α/Κ και το snr στο προφίλ που δίνει ο ΟΤΕ και κατα δέυτερο λόγο η ποιότητα του χαλκού της γραμμής σου.....αν ισχυεί το ζήτημα ποιότητας χαλκού ίσως με κάποια αλλαγή απερχομένου ή κεντρικού από μεριάς ΟΤΕ να διορθώσει λιγάκι τα πράγματα αλλά μην περιμένεις θαύματα......παράθεσε σε παρακαλώ τα στατηστικά της γραμμής σου όταν μπορέσεις.....
    Υπάρχει περίπτωση ο ΟΤΕ να αλλαξει απερχόμενο καλώδιο ή να σκαψει για να αλλάξει κεντρικό καλώδιο για έναν πελάτη που έχει πρόβλημα;; Διότι και στην δικη μου περίπτωση αναγνώρισαν προβλημα στο χαλκο αλλά μου είπαν οτι δεν παιζει αλλαγή και να κάνω υπομονη μέχρι να έρθει το vdsl.

  7. #7
    Εγγραφή
    15-10-2010
    Περιοχή
    Κερατσινι
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    136
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    53568/5495
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    Sercomm H300s
    SNR / Attn
    22(dB) / 5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vitruvian78 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει περίπτωση ο ΟΤΕ να αλλαξει απερχόμενο καλώδιο ή να σκαψει για να αλλάξει κεντρικό καλώδιο για έναν πελάτη που έχει πρόβλημα;; Διότι και στην δικη μου περίπτωση αναγνώρισαν προβλημα στο χαλκο αλλά μου είπαν οτι δεν παιζει αλλαγή και να κάνω υπομονη μέχρι να έρθει το vdsl.
    Κεντρικό αλλάζει από Γ/Κ δεν χρειάζεται να κάνει κάποιες εργασίες. Απερχόμενο θα σου δώσει άλλο από το Καφάο εφ'όσον υπάρχει ποιοτικά κάποιο καλύτερο από αυτό που ήδη έχεις. Από την στιγμή που σε ενημέρωσαν ότι υπάρχει πρόβλημα στον χαλκό πιθανότατα δεν είναι στο δικό σου καφάο αλλά σε κάποιο πιό πίσω κι εκεί επίσης θα έχει πρόβλημα καθώς δεν θα υπάρχει καλύτερο ζέυγος να δώσουν για να λειτουργήσει καλύτερα η γραμμή σου. Οπότε με την έλευση του VDSL θα προσπεραστεί το συγκεκριμένο ζήτημα.
    Όποιος στον κόσμο θε να'ρθεί και στην Αξά δεν πάει, το πέρασμα του απ'την ζωή χαμένο θε να πάει!

  8. #8
    Εγγραφή
    29-08-2014
    Περιοχή
    στην Ανατολική πλευρά της Νήσου Sark
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    731
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    13297/1020
    ISP
    VoIP
    SNR / Attn
    7.6(dB) / 18.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vitruvian78 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει περίπτωση ο ΟΤΕ να αλλαξει απερχόμενο καλώδιο ή να σκαψει για να αλλάξει κεντρικό καλώδιο για έναν πελάτη που έχει πρόβλημα;; Διότι και στην δικη μου περίπτωση αναγνώρισαν προβλημα στο χαλκο αλλά μου είπαν οτι δεν παιζει αλλαγή και να κάνω υπομονη μέχρι να έρθει το vdsl.
    να σκαψει ο οτε για ενα συγκεκριμένο μεμονομενο προβλημα,ουτε στο καλυτερο ονειρο δεν υπαρχει περιπτωση να γινει

  9. #9
    Εγγραφή
    15-10-2010
    Περιοχή
    Κερατσινι
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    136
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    53568/5495
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    Sercomm H300s
    SNR / Attn
    22(dB) / 5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γενικότερα επειδή τα καλώδια είναι πολύκλωνα (δλδ μιλάμε για καλώδια τα οποία έχουν πιθανότατα το μίνιμουμ 100-150 ζεύγη) οπότε σε τέτοια περίπτωση δεν μπαίνει κάν σε τέτοια διαδικασία να σκάψει ή να μπεί στο φρεάτιο και να κάνει αλλαγή κάποιου πολύκλωνου....εκτός εαν όντως έχει πρόβλημα σε συγκεκριμένο καλώδιο και έχουν πρόβλημα 15-20-30 συνδρομητές και δεν μπορεί να το διορθώσει αλλιώς (άκα καλωδιακή βλάβη δικτύου όπως χαρακτηρίζετε).
    Όποιος στον κόσμο θε να'ρθεί και στην Αξά δεν πάει, το πέρασμα του απ'την ζωή χαμένο θε να πάει!

Παρόμοια Θέματα

  1. Φοιτητικό vDSL 50 Mbps Νέα Σύνδεση
    Από macaronas στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-15, 17:32
  2. Πρόβλημα με σύνδεση ΟΤΕ - 24άρι
    Από ObiGoSu στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-15, 21:04
  3. Πτωση ταχύτητας σε σύνδεση ΟΤΕ
    Από vagser στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-15, 21:14
  4. ΝΕΑ ΣΥΝΔΕΣΗ ΟΤΕ
    Από cbar στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-14, 15:02
  5. Νέα σύνδεση ΟΤΕ ADSL
    Από evdometap στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-14, 00:30

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας