Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    21-11-2007
    Μηνύματα
    67
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλημέρα
    Επειδή το SN margin στη γραμμή μου έχει πέσει πολύ τους τελευταίους μήνες χωρίς προφανή λόγο (έχω χάσει πάνω από 5dB σε 2 μήνες και κατά συνέπεια μετά από κάθε ρεσταρτ συγχρονίζω όλο και χαμηλότερα), αναρωτιέμαι αν υπάρχει τρόπος να αυξήσω manually το output power του ρουτερ ώστε να αντισταθμίσω την πτώση στο SN margin.
    Προς το παρόν το output power εναι στα 16dB και άνετα θα το πήγαινα στα 18-19 όπως κάποια φορά πολύ παλιά είχε πάει από μόνο του για λίγες μέρες (μέχρι το επόμενο ρεστάρτ).
    Έχει κανένας καμιά ιδέα;

  2. #2
    Εγγραφή
    26-02-2007
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    556
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    speedpot
    Το output power δεν νομίζω ότι μπορείς να το πειράξεις, καθώς έχει να κάνει με την προσπάθεια που κάνει το router να κρατήσει την γραμμή. Τώρα, αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω ας μας διαφωτήσει.
    Το Αναλογιστικό, το Αναλογιστικό. Το Αναλογιστικό πολύ το αγαπώ!

  3. #3
    Εγγραφή
    13-08-2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.352
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Cyta Hellas
    Ταχύτητα
    14036/1020
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΨΥΧΙΚΟ
    Router
    Ζαντολάστιχο
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 31,8(dB)
    Path Level
    Interleaved

    Εμένα που DL Output Power είναι στο 0, να ανησυχώ?

  4. #4
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από daddycool Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα
    Επειδή το SN margin στη γραμμή μου έχει πέσει πολύ τους τελευταίους μήνες χωρίς προφανή λόγο (έχω χάσει πάνω από 5dB σε 2 μήνες και κατά συνέπεια μετά από κάθε ρεσταρτ συγχρονίζω όλο και χαμηλότερα), αναρωτιέμαι αν υπάρχει τρόπος να αυξήσω manually το output power του ρουτερ ώστε να αντισταθμίσω την πτώση στο SN margin.
    Προς το παρόν το output power εναι στα 16dB και άνετα θα το πήγαινα στα 18-19 όπως κάποια φορά πολύ παλιά είχε πάει από μόνο του για λίγες μέρες (μέχρι το επόμενο ρεστάρτ).
    Έχει κανένας καμιά ιδέα;
    Το έχω παρατηρήσει κι εγώ αν και όχι στο βαθμό που περιγράφεις. Συγχρόνιζα δηλαδή 19+ κάτι με 19,5dBm output στο down και snr 6-6,5. Μια μέρα έπεσε ο συχρονισμός στα 18500 αλλά και το output power στα 17dBm. Το άφησα έτσι καμιά 10αριά μέρες παρατηρώντας το snr να παίζει από 6dB το πολύ έως και 5,5 ή και 5 (χωρίς αποσυγχρονισμούς). Μια μέρα αποφάσισα να κάνω επαναφορά στις αρχικές ρυθμίσεις του snr από το mynetone. Κάνω επαναφορά, και στη συνέχεια ξανά κατέβασμα του snr στο ελάχιστο. Αποτέλεσμα, συγχρονισμός ξανά 19500, snr 6-6,5dB και output power sta 18,5dΒm (ανέβηκε δηλαδή από τα 17). Για κάποιο λόγο "τεμπελιάζει" το speedtouch πότε πότε.

  5. #5
    Εγγραφή
    22-06-2004
    Περιοχή
    York, UK
    Μηνύματα
    3.868
    Downloads
    39
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    160000/30000
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από daddycool Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα
    Επειδή το SN margin στη γραμμή μου έχει πέσει πολύ τους τελευταίους μήνες χωρίς προφανή λόγο (έχω χάσει πάνω από 5dB σε 2 μήνες και κατά συνέπεια μετά από κάθε ρεσταρτ συγχρονίζω όλο και χαμηλότερα), αναρωτιέμαι αν υπάρχει τρόπος να αυξήσω manually το output power του ρουτερ ώστε να αντισταθμίσω την πτώση στο SN margin.
    Προς το παρόν το output power εναι στα 16dB και άνετα θα το πήγαινα στα 18-19 όπως κάποια φορά πολύ παλιά είχε πάει από μόνο του για λίγες μέρες (μέχρι το επόμενο ρεστάρτ).
    Έχει κανένας καμιά ιδέα;
    http://www.adslgr.com/forum/showthre...#content_start

    Register 0D. Δε σου λέω ότι θα δουλέψει σίγουρα, αλλά μπορείς να δοκιμάσεις (με δική σου ευθύνη πάντα).

  6. #6
    Εγγραφή
    20-05-2004
    Περιοχή
    Amsterdam, NL
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.632
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbit/1Gbit
    ISP
    T-Mobile
    Ίσως είναι κάποιος τρόπος προστασίας του Speedtouch για να μη καεί - έτσι ρίχνει τον συγχρονισμό λίγο ώστε, για το ίδιο snr margin, να μη χρειάζεται να "ψήνεται" για να κρατήσει τον συγχρονισμό. Το δικό μου έχει ήδη ~16 ημέρες uptime με snr margin 6,5-7,5 (το έχω θέσει στο 7 στο MyNetone) και output power σταθερά στο 19,5. Για το τελευταίο, νομίζω πως το "όριο ασφαλείας" είναι το 20 ή το 22, αν και δεν έχει υπάρξει πρόβλημα μέχρι στιγμής.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pan.nl : 17-04-08 στις 18:14.

  7. #7
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από [Insomniac] Εμφάνιση μηνυμάτων
    http://www.adslgr.com/forum/showthre...#content_start

    Register 0D. Δε σου λέω ότι θα δουλέψει σίγουρα, αλλά μπορείς να δοκιμάσεις (με δική σου ευθύνη πάντα).
    Δε δουλεύουν αυτά σε εμάς στη netone. Είναι κλειδωμένα τα ρούτερ και δεν επιτρέπουν telnet (ή σύνδεση με dmt tool).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος theopan : 17-04-08 στις 18:30.

  8. #8
    Εγγραφή
    02-09-2003
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    6.082
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307200/30720
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από theopan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε δουλεύουν αυτά σε εμάς στη netone. Είναι κλειδωμένα τα ρούτερ και δεν επιτρέπουν telnet (ή σύνδεση με dmt tool).
    Ξεκλειδώνουν πολύ εύκολα αλλά το πρόβλημα είναι ότι αυτές οι ρυθμίσεις δεν είναι διαθέσιμες με firmware 6.2+ οπότε δεν έχουν κανένα νόημα παρά μόνο αν κάποιος αποφασίσει να ρισκάρει αλλάζοντας firmware σε 6.1+.

    Επίσης το Power Output που έχετε είναι οριακό και σε πολλές περιπτώσεις ανησυχητικό. Το ιδανικό είναι να είναι όσο το δυνατόν χαμηλότερο, αν είναι υψηλό σημαίνει ότι το ρούτερ ζορίζεται να κρατήσει το σήμα καθαρό και χρειάζεται να το ενισχύσει.

    Output Power (σε dBm): Δείχνει πόση ισχύ βάζει το modem στη γραμμή για να διατηρήσει το συγχρονισμό (πόσο παιδεύεται το Modem δηλαδή για να διατηρήσει τη γραμμή). Υψηλά νούμερα μεγαλύτερα από 15-16 dBm δείχνουν πιθανά προβλήματα. To dBm σημαίνει ισχύς ανά milliwatt άρα ουσιαστικά με τον τύπο των dB βρίσκουμε το νούμερο και το αυτό που βρίσκουμε το ονομάζουμε mW.
    Παράδειγμα - το output power (downstream) = 3dBm είναι μια καλή τιμή μέτρησης και σύμφωνα με τα παραπάνω σημαίνει ότι η ισχύς που βάζει το modem στη γραμμή για το downsteam είναι 2mW. Αρα το όριο των 15dbm σημαίνει ότι το ADSL καλό είναι να παίζει με ισχύ όχι μεγαλύτερη από 30mW.]
    Πηγή: Adslgr
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kanenas3 : 17-04-08 στις 18:42.

  9. #9
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kanenas3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξεκλειδώνουν πολύ εύκολα αλλά το πρόβλημα είναι ότι αυτές οι ρυθμίσεις δεν είναι διαθέσιμες με firmware 6.2+ οπότε δεν έχουν κανένα νόημα παρά μόνο αν κάποιος αποφασίσει να ρισκάρει αλλάζοντας firmware σε 6.1+.

    Επίσης το Power Output που έχετε είναι οριακό και σε πολλές περιπτώσεις ανησυχητικό. Το ιδανικό είναι να είναι όσο το δυνατόν χαμηλότερο, αν είναι υψηλό σημαίνει ότι το ρούτερ ζορίζεται να κρατήσει το σήμα καθαρό και χρειάζεται να το ενισχύσει.



    Πηγή: Adslgr
    Το ξέρω ότι ξεκλειδώνει αλλά δεν τίθεται θέμα να κάνω κάτι τέτοιο εγώ τουλάχιστον. Τα ρούτερ μας είναι μισθωμένα (χάνουμε την υποστήριξη αν τα ξεκλειδώσουμε), και δουλέυει άψογα η τηλεφωνία εξαιτίας των ρυθμίσεων που έχουν.
    Όσο για τη θεωρία περί του output power (και γενικά όλες τις θεωρίες), δεν πιστεύω τίποτα πιά. Ό,τι μα απολύτως ό,τι ρούτερ έχω βάλει στην παλιά γραμμή μου, στην τωρινή, στου αδερφού μου, με vivodi, με forthnet, με netone, 19-19,5dBm έβλεπα στο output power πάντοτε. Σε σημείο που κάποια εποχή πίστευα ότι αυτά τα νούμερα είναι στάνταρ και δεν έχει νόημα να τους δίνει κανείς σημασία.

  10. #10
    Εγγραφή
    02-09-2003
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    6.082
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307200/30720
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από theopan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ξέρω ότι ξεκλειδώνει αλλά δεν τίθεται θέμα να κάνω κάτι τέτοιο εγώ τουλάχιστον. Τα ρούτερ μας είναι μισθωμένα (χάνουμε την υποστήριξη αν τα ξεκλειδώσουμε), και δουλέυει άψογα η τηλεφωνία εξαιτίας των ρυθμίσεων που έχουν.
    Όσο για τη θεωρία περί του output power (και γενικά όλες τις θεωρίες), δεν πιστεύω τίποτα πιά. Ό,τι μα απολύτως ό,τι ρούτερ έχω βάλει στην παλιά γραμμή μου, στην τωρινή, στου αδερφού μου, με vivodi, με forthnet, με netone, 19-19,5dBm έβλεπα στο output power πάντοτε. Σε σημείο που κάποια εποχή πίστευα ότι αυτά τα νούμερα είναι στάνταρ και δεν έχει νόημα να τους δίνει κανείς σημασία.
    1) Ξεκλειδώνοντας το φαίνονται όλες οι ρυθμίσεις του οπότε δεν τίθεται θέμα ποιότητας. Εννοείται ότι συμφωνώ για το ρίσκο και την απώλεια υποστήριξης.

    2) Μπορείς να επαναφέρεις όποτε θέλεις το αρχικό firmware και να συνεχίσεις χωρίς χάσεις την υποστήριξη.

    3) Η αλήθεια είναι ότι το Output power είναι λίγο μυστήριο. Εμένα το 780 επιλέγει να είναι σταθερά κάτω από 10 και είμαι με SNR 3,5 - 4,5 με uptime 2-3 ημερών. Το λογικό θα ήταν να το ανέβαζε λίγο παραπάνω ώστε να ανέβει και το SNR. Στην περίπτωση σας ανεβάζει το output σχεδόν στο 20 για να διατηρεί το SNR. Υποθέτω ότι αυτό προκύπτει από τις ιδιαιτερότητες της κάθε γραμμής σε συνδυασμό με το firmware που χρησιμοποιείται.

  11. #11
    Εγγραφή
    22-06-2004
    Περιοχή
    York, UK
    Μηνύματα
    3.868
    Downloads
    39
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    160000/30000
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από theopan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε δουλεύουν αυτά σε εμάς στη netone. Είναι κλειδωμένα τα ρούτερ και δεν επιτρέπουν telnet (ή σύνδεση με dmt tool).
    Ναι, σωστό αυτό. Κρίμα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panayotis_Ath Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ίσως είναι κάποιος τρόπος προστασίας του Speedtouch για να μη καεί - έτσι ρίχνει τον συγχρονισμό λίγο ώστε, για το ίδιο snr margin, να μη χρειάζεται να "ψήνεται" για να κρατήσει τον συγχρονισμό.
    Για τη θερμοκρασία, προσωπικά θα κοιτούσα το CPU Load από τα χιλιάδες connections που κάνουνε τα P2P. Αν και συνήθως δεν υπάρχει πρόβλημα υπερθέρμανσης.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panayotis_Ath Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το δικό μου έχει ήδη ~16 ημέρες uptime με snr margin 6,5-7,5 (το έχω θέσει στο 7 στο MyNetone) και output power σταθερά στο 19,5. Για το τελευταίο, νομίζω πως το "όριο ασφαλείας" είναι το 20 ή το 22, αν και δεν έχει υπάρξει πρόβλημα μέχρι στιγμής.
    Το output power του DS είναι η ισχύς του σήματος που στέλνει το DSLAM και έχει µέγιστη ονοµαστική τιµή 20dbm. Δεν πάει παραπάνω, όχι για να μην καούν οι συσκευές, αλλά λόγω Power Spectrum Density (PSD) mask που υπάρχει, για να μη δημιουργούνται προβλήματα crosstalk (και δευτερευόντως για λόγους περιορισμού κατανάλωσης).

    Αντίστοιχα το output power του US είναι η ισχύς του σήματος που στέλνει το ρούτερ και έχει µέγιστη ονοµαστική τιµή 13dbm.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kanenas3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης το Power Output που έχετε είναι οριακό και σε πολλές περιπτώσεις ανησυχητικό.
    Αυτά που αναφέρονται στο άρθρο είναι σωστά, αλλά είναι και από το 2005, επί εποχών G.DMT (384kbps - 1Mbps). Στις σημερινές συνθήκες, σε καμία περίπτωση δεν πιάνεις 24Mbps με output power 3dbm.

    Τις τιμές δε που έχει το μεγαλύτερο ποσοστό των γραμμών, οριακές τις λες, αλλά όχι ανησυχητικές. Λογικό φυσικά να είναι οριακές, μιας και το ορθό είναι να γίνεται προσπάθεια από τις συσκευές (ρούτερ και DSLAM) ώστε να κλειδώσει η γραμμή όσο το δυνατόν υψηλότερα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από theopan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ό,τι μα απολύτως ό,τι ρούτερ έχω βάλει στην παλιά γραμμή μου, στην τωρινή, στου αδερφού μου, με vivodi, με forthnet, με netone, 19-19,5dBm έβλεπα στο output power πάντοτε.
    Μα είναι απολύτως φυσιολογικό.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kanenas3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    3) Η αλήθεια είναι ότι το Output power είναι λίγο μυστήριο. Εμένα το 780 επιλέγει να είναι σταθερά κάτω από 10 και είμαι με SNR 3,5 - 4,5 με uptime 2-3 ημερών.
    Για λάθος τιμή το κόβω αυτό. Σε ADSL2+ mode και έχεις downstream output power <10dbm; Για το US τι τιμή σου βγάζει;

  12. #12
    Εγγραφή
    02-09-2003
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    6.082
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307200/30720
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από [Insomniac] Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά που αναφέρονται στο άρθρο είναι σωστά, αλλά είναι και από το 2005, επί εποχών G.DMT (384kbps - 1Mbps). Στις σημερινές συνθήκες, σε καμία περίπτωση δεν πιάνεις 24Mbps με output power 3dbm.

    Τις τιμές δε που έχει το μεγαλύτερο ποσοστό των γραμμών, οριακές τις λες, αλλά όχι ανησυχητικές. Λογικό φυσικά να είναι οριακές, μιας και το ορθό είναι να γίνεται προσπάθεια από τις συσκευές (ρούτερ και DSLAM) ώστε να κλειδώσει η γραμμή όσο το δυνατόν υψηλότερα.
    Θα μπορούσε να είναι μια εξήγηση αλλά σίγουρα δεν είναι απόλυτο. Στη σύνδεση των γονιών μου στη Forthnet συγχρονίζει στα 22-24Mbps στο output είναι μεταξύ 11,5 - 13,5 με SNR 6,5.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από [Insomniac] Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για λάθος τιμή το κόβω αυτό. Σε ADSL2+ mode και έχεις downstream output power <10dbm; Για το US τι τιμή σου βγάζει;
    Σωστό είναι γιατί το ίδιο βγάζει και το 585. Απλά είμαι στα 8Mbps σε Adsl1 dslam.

  13. #13
    Εγγραφή
    22-06-2004
    Περιοχή
    York, UK
    Μηνύματα
    3.868
    Downloads
    39
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    160000/30000
    ISP
    Sky
    Για γραμμές με αρκετά χαμηλή εξασθένιση είναι λογικό να είναι χαμηλότερη η ισχύς του σήματος που στέλνει το DSLAM.

    Δεν είναι θέμα απόλυτης εξήγησης ή όχι. Είναι θέμα ITU Standards, βάσει των οποίων δουλεύει το ADSL2+ και καθορίζονται οι μέγιστες τιμές, και φυσικά θέμα ρυθμίσεων στο DSLAM. Ανάλογα τη ρύθμιση (προφίλ) θα στείλει και την αντίστοιχη ισχύ.

    Φυσικά υπάρχει και η λογική που λέει ότι εφόσον το DSLAM μπορεί να ανεβάσει την ισχύ του σήματος ώστε η γραμμή να κλειδώσει όσο το δυνατόν υψηλότερα, πρέπει να είναι ρυθμισμένο έτσι ώστε να το κάνει. Αν παρατηρήσεις τις τιμές, στο μεγαλύτερο ποσοστό των περιπτώσεων (με συνηθισμένη εξασθένιση και όχι μεσοτοιχία με το DSLAM) η τιμή του output power είναι αρκετά υψηλή, άρα το κάνει.

  14. #14
    Εγγραφή
    16-11-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    Thomson ST 780WL
    SNR / Attn
    12(dB) / 21,5(dB)
    Μιλαμε για το οutpower up ή down? Εγω πχ εχω εδω και 2 εβδομαδες που συνδεθηκα μονιμα το up στο 8
    και το down 0-1.5 και μονο μια φορα (δεν ξερω γιατι)ανεβηκε το down στο 15 για πολυ λιγο.
    Εν τω μεταξυ το snr ειναι μονιμα απο την ωρα που συνδεθηκα στο 5.5/4,5(χωρις να το περαξω)

Παρόμοια Θέματα

  1. Υπάρχει άλλος με Output power (dBm): 0.0
    Από manolism3 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-14, 18:57
  2. Speedtouch 780 WL, snr margin, output power & DMT tool
    Από pan.nl στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-10-08, 10:09
  3. Output Power...?
    Από USR9108A στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-10-07, 10:23
  4. Υψηλό Output power.
    Από demollyon στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-10-06, 12:18
  5. Υπάρχει τρόπος να μάθω πόση ισχύς του τροφοδοτικού μου απομένει;
    Από drumgor στο φόρουμ Κουτιά, τροφοδοτικά και ψύξη
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-07-06, 11:27

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας