Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 38

Θέμα: USR 9108

  1. #1
    Εγγραφή
    20-11-2006
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    425
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    8500/1021
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Zyxel Prestige 660HW-D1
    Δεν είμαι ειδικός στα ασύρματα router αλλά αγόρασα το 9108 και δοκίμασα να το εγκαταστήσω. Αφού το συνέδεσα με ethernet για να στήσω το web interface κτλ κτλ, είπα μετά να το δοκιμάσω και ασύρματα, οπότε έβγαλα την ethernet, άφησα το router να δουλεύει και έστησα τη usb ασύρματη κάρτα της ίδιας εταιρείας. Πράγματι όλα κύλησαν άψογα και έτρεχε σφαίρα.

    Σήμερα που γύρισα σπίτι είπα να πάρω το router από το δωμάτιό μου και να το βάλω στο σαλόνι, γύρω στα 10 μέτρα μακριά. Και ήμουν μες τη χαρά γιατί βρήκα πως θα ανοίξω και θύρες για κάποιες εφαρμογές αλλά τζάμπα χαρά... Αποτέλεσμα; Η κάρτα δεν εντόπιζε το δίκτυο μέσα στο σπίτι παρά μόνο ένα ξένο δίκτυο και αυτό όταν τη δοκίμασα σε usb θύρα μπροστά, όταν την έβαλα πίσω, δεν το έπιανε ούτε αυτό. Έπειτα ξαναέφερα το router στο δωμάτιό μου. Πράγματι έτρεχε σφαίρα και σήμα καμπάνα. Μετά το πήγα σε άλλο δωμάτιο στα 5-6 μέτρα. Σήμα; Μηδέν. Τίποτε.

    Τι να κάνω ρε παιδιά; Τι 300 μέτρα εμβέλεια διάβασα σε κάποιο site; Εκτός αν τα εννοεί στο πέλαγος. Και φανταστείτε ότι το πήρα γιατί έχω και 2ο pc στο υπόγειο και ήθελα να βάλω και αυτό στο δίκτυο ασύρματα αλλά φυσικά ούτε που το τόλμησα όταν στα 6 μέτρα δε δίνει. Το να βάλω repeater δε μου λέει κάτι, γιατί πόσο πιο πολύ θα δυναμώσει το ανύπαρκτο σήμα; Να βάλω την πιο μεγάλη κεραία; Να σκάσω τα € 70,00; Και θα κάνει τίποτε αυτή η κεραία; Ποιος σε βεβαιώνει; Κι έπειτα κεραία, repeater, μη μας φυτρώσει και τίποτε στο κεφάλι και έχω και ένα μωρό εδώ.

    Φαντάζομαι ότι δεν είναι συνηθισμένο φαινόμενο αυτό. Αν κάποιος έχει κάτι να προτείνει με αναλυτικά βήματα γιατί δεν έχω και άπειρες γνώσεις, θα ήμουν ευγνώμων.

  2. #2
    Εγγραφή
    01-07-2006
    Μηνύματα
    568
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    ZyXEL P-660HW-D1
    Δες αυτό

  3. #3
    Εγγραφή
    20-11-2006
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    425
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    8500/1021
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Zyxel Prestige 660HW-D1
    Μπες με telnet και δώσε την εντολή

    wlctl txpwr 84 (οι τιμές που μπορείς να δώσεις είναι από 1-84)
    save

    Θα δεις μεγάλη διαφορά!!!
    πάω σε run > cmd και σε dos τα γράφω αυτά; Γράφω απευθείας telnet ή θέλει και την ip δίπλα;

  4. #4
    Εγγραφή
    13-10-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    8.720
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/30000
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από harry79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    πάω σε run > cmd και σε dos τα γράφω αυτά; Γράφω απευθείας telnet ή θέλει και την ip δίπλα;
    telnet και την ΙΡ του 9108

  5. #5
    Εγγραφή
    21-03-2006
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Vivodi
    Router
    USR-9108
    Εγώ θα σου προτείνω μια λύση αντίστροφης λογικής με τις παραπάνω που βέβαια κατά βάση δεν είναι λάθος.
    Πρώτον να πας στις ρυθμίσεις και να παίξεις με 802.11Β -54g™ mode- καθαρά πρωτόκολλο και να κάνεις αρκετές δοκιμές με τα rates. Ξεκίνα χαμηλά από 1Mbps και πήγαινε προς τα επάνω και παρατήρησε συμπεριφορά. Επίσης δοκίμασε και το Preamble type να δεις που έχεις καλύτερη συμπεριφορά.
    Υποθέτω ότι το θες για μοίρασμα του Internet γιατί για μεταφορά αρχείων θα πηγαίνει αργά, αν π.χ. συνδέεσαι στο 1 δεν θα μεταφέρεις αρχεία με μεγαλύτερη ταχύτητα από 70-80 Kb/s. Επίσης κάνε δοκιμές και με την κεραία του router σου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος carlito : 24-01-07 στις 10:35.

  6. #6
    Εγγραφή
    13-10-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    8.720
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/30000
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από harry79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είμαι ειδικός στα ασύρματα router αλλά αγόρασα το 9108 και δοκίμασα να το εγκαταστήσω. Αφού το συνέδεσα με ethernet για να στήσω το web interface κτλ κτλ, είπα μετά να το δοκιμάσω και ασύρματα, οπότε έβγαλα την ethernet, άφησα το router να δουλεύει και έστησα τη usb ασύρματη κάρτα της ίδιας εταιρείας. Πράγματι όλα κύλησαν άψογα και έτρεχε σφαίρα.

    Σήμερα που γύρισα σπίτι είπα να πάρω το router από το δωμάτιό μου και να το βάλω στο σαλόνι, γύρω στα 10 μέτρα μακριά. Και ήμουν μες τη χαρά γιατί βρήκα πως θα ανοίξω και θύρες για κάποιες εφαρμογές αλλά τζάμπα χαρά... Αποτέλεσμα; Η κάρτα δεν εντόπιζε το δίκτυο μέσα στο σπίτι παρά μόνο ένα ξένο δίκτυο και αυτό όταν τη δοκίμασα σε usb θύρα μπροστά, όταν την έβαλα πίσω, δεν το έπιανε ούτε αυτό. Έπειτα ξαναέφερα το router στο δωμάτιό μου. Πράγματι έτρεχε σφαίρα και σήμα καμπάνα. Μετά το πήγα σε άλλο δωμάτιο στα 5-6 μέτρα. Σήμα; Μηδέν. Τίποτε.

    Τι να κάνω ρε παιδιά; Τι 300 μέτρα εμβέλεια διάβασα σε κάποιο site; Εκτός αν τα εννοεί στο πέλαγος. Και φανταστείτε ότι το πήρα γιατί έχω και 2ο pc στο υπόγειο και ήθελα να βάλω και αυτό στο δίκτυο ασύρματα αλλά φυσικά ούτε που το τόλμησα όταν στα 6 μέτρα δε δίνει. Το να βάλω repeater δε μου λέει κάτι, γιατί πόσο πιο πολύ θα δυναμώσει το ανύπαρκτο σήμα; Να βάλω την πιο μεγάλη κεραία; Να σκάσω τα € 70,00; Και θα κάνει τίποτε αυτή η κεραία; Ποιος σε βεβαιώνει; Κι έπειτα κεραία, repeater, μη μας φυτρώσει και τίποτε στο κεφάλι και έχω και ένα μωρό εδώ.

    Φαντάζομαι ότι δεν είναι συνηθισμένο φαινόμενο αυτό. Αν κάποιος έχει κάτι να προτείνει με αναλυτικά βήματα γιατί δεν έχω και άπειρες γνώσεις, θα ήμουν ευγνώμων.
    αν κάνεις μια αναζήτηση θα δείς ότι το 9108 έχει προβλήματα εμβέλειας που έχουν συζητηθεί αρκετές φορές. Ειδικά όταν χρησιμοποιείς κάρτες της USR. Για να ακριβολογούμε το πρόβλημα δεν βρίσκεται τόσο στο 9108 στο οποίο μπορείς να βάλεις και μία μεγαλύτερη κεραία αλλά στην κάρτα . Αν δοκιμάσεις με κάποια άλλη κάρτα θα δείς ότι αλλάζουν εντυπωσιακά τα δεδομένα

  7. #7
    Εγγραφή
    20-11-2006
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    425
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    8500/1021
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Zyxel Prestige 660HW-D1
    To ότι η κεραία είναι 2 dbi παίζει ρόλο; Διότι είδα άλλες με 6 και 7 dbi.

    Το να βάλω άλλη κάρτα επάνω, να δοκιμάσω μιας και υπάρχει σχετική εμπειρία θα μπορούσα να το δοκιμάσω. Αν και άλλα λεφτά πάλι να πάρει η ευχή... Χώρια ότι επίτηδες πήρα robotics για να είναι ίδια μάρκα.

    Carlito αυτά που προτείνεις γίνονται στο web interface σωστά;

    Πάντως ρε παιδιά ούτε στο διπλανό δωμάτιο να μη δίνει; Αυτό είναι απαράδεκτο.

  8. #8
    Εγγραφή
    13-10-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    8.720
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/30000
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    μπορείς να πάρεις την παρακάτω κεραία
    http://www.plaisio.gr/product.aspx?c...product=902055
    Θα δείς κάποια βελτίωση

    Από εκεί και πέρα μάλλον θα πρέπει να προτιμήσεις μία άλλη ασύρματη κάρτα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Tem : 24-01-07 στις 12:23.

  9. #9
    Εγγραφή
    01-07-2006
    Μηνύματα
    568
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    ZyXEL P-660HW-D1
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από harry79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    πάω σε run > cmd και σε dos τα γράφω αυτά; Γράφω απευθείας telnet ή θέλει και την ip δίπλα;
    Ναι.
    Ανοίγεις παράθυρο εντολών και δίνεις (αν δεν έχεις αλλάξει την IP του 9108):
    >telnet 192.168.1.1

    θα σου ζητήσει username και password (τα default είναι admin / admin)
    στη συνέχεια δίνεις:
    >wlctl txpwr 84
    >save

  10. #10
    Εγγραφή
    20-11-2006
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    425
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    8500/1021
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Zyxel Prestige 660HW-D1
    θα δοκιμάσω βρε παιδιά. Και σας ευχαριστώ πολύ που με βοηθάτε. Tem την είδα κι εγώ την κεραιούλα αυτή.

    Επίσης έχω βρει και μια 9 dbi αλλά δε ξέρω τι παίζει με την ακτινοβολία. Είναι ασφαλές; Υπάρχει και μωρό στο σπίτι.

    Εν τω μεταξύ πήγε ο πατέρας μου στο μαγαζί και του είπαν:

    1. ότι πιθανόν γειτονικό δίκτυο να επηρρεάζει - αυτό ψιλοκουφό μου φαίνεται. Δηλαδή αν όχι έχουν ασύρματα τι θα γίνει;
    2. να δοκιμάσουμε σε άλλο κανάλι.
    3. να δοκιμάσουμε να δούμε αν πιάνει δίχως το adsl επάνω, με μια μπαλαντέζα από το δωμάτιό μου και απομακρύνοντάς το να δούμε που χάνεται το σήμα.
    4. να γράψουμε στο adslgr.com

    Γνωρίζει κανείς που γίνεται η αλλαγή καναλιού; Είναι σε κάποια επιλογή του web interface;

    iq200 σε ευχαριστώ. Σκέπτομαι αρχικά να μπω στο dos να το πάω σε 84 και έπειτα να δοκιμάσω με τη μπαλαντέζα να δω που χάνεται και που γίνεται ότι γίνεται.

  11. #11
    Εγγραφή
    13-10-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    8.720
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/30000
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από harry79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα δοκιμάσω βρε παιδιά. Και σας ευχαριστώ πολύ που με βοηθάτε. Tem την είδα κι εγώ την κεραιούλα αυτή.

    Επίσης έχω βρει και μια 9 dbi αλλά δε ξέρω τι παίζει με την ακτινοβολία. Είναι ασφαλές; Υπάρχει και μωρό στο σπίτι.

    Εν τω μεταξύ πήγε ο πατέρας μου στο μαγαζί και του είπαν:

    1. ότι πιθανόν γειτονικό δίκτυο να επηρρεάζει - αυτό ψιλοκουφό μου φαίνεται. Δηλαδή αν όχι έχουν ασύρματα τι θα γίνει;
    2. να δοκιμάσουμε σε άλλο κανάλι.
    3. να δοκιμάσουμε να δούμε αν πιάνει δίχως το adsl επάνω, με μια μπαλαντέζα από το δωμάτιό μου και απομακρύνοντάς το να δούμε που χάνεται το σήμα.
    4. να γράψουμε στο adslgr.com

    Γνωρίζει κανείς που γίνεται η αλλαγή καναλιού; Είναι σε κάποια επιλογή του web interface;

    iq200 σε ευχαριστώ. Σκέπτομαι αρχικά να μπω στο dos να το πάω σε 84 και έπειτα να δοκιμάσω με τη μπαλαντέζα να δω που χάνεται και που γίνεται ότι γίνεται.
    αλλαγή καναλιού γίνεται από το web interface. Δεν πιστεύω ότι θα σε βοηθήσει ιδιαίτερα.
    Καλό θα ήταν να πάρεις την κεραία

    δες επίσης και το παρακάτω :
    http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=26107
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Tem : 24-01-07 στις 13:39.

  12. #12
    Εγγραφή
    20-11-2006
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    425
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    8500/1021
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Zyxel Prestige 660HW-D1
    Tem ενδιαφέρουσα η παραπομπή, βλέπω ότι είχες το ίδιο πρόβλημα.

    Να σημειώσω ότι η κάρτα που το δοκιμάζω δεν είναι PCI αλλά USR με σύνδεση usb

  13. #13
    Εγγραφή
    01-07-2006
    Μηνύματα
    568
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    ZyXEL P-660HW-D1
    Η αλλαγή καναλιού γίνεται από το web interface: Wireless / Advanced Settings

    Θα βοηθήσει αν υπάρχει κοντά άλλο ασύρματο δίκτυο στο ίδιο κανάλι

  14. #14
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    1. Ενα γειτονικο σε σενα ασυρματο δικτυο σαφως και μπορει να σου δημιουργησει σοβαρες παρεμβολες. Αρα καλο θα ηταν να δοκιμαζες αλλο καναλι - κατα προτιμηση το 11 η το 9 - αν ξερεις σε ποιο παιζει ο γειτονας.

    2. Πριν την αλλαγη καναλιου βρες με το φορητο οσα περισσοτερα στοιχεια μπορεις για τον γειτονα. Κοιτα την εμβελεια του στον χωρο σου, κοιτα μηπως χρησιμοποιειτε κοινο SSID ( το default του router μιας και μπορει και αυτος να εχει την ιδια συσκευη ) και αν χρησιμοποιει καποιου ειδους ασφαλεια.
    Αν ο γειτονας ειναι OPEN και εσυ - σωστα- χρησιμοποιεις WEP/WPA κλειδι, ενδεχεται η usb καρτα να προτιμα το open δικτυο.

    3. Οντως οι καρτες της USR παραδοξως δεν ειναι και οτι το καλυτερο απο πλευρας αποδοσης ενω το 9108 ειναι εξαιρετικο.
    ΑΛΛΑ...... το wifi δεν ειναι και πανακεια. Στην θεωρια σε κλειστο χωρο με εμποδια εχεις σημα μεχρι τα 30 μετρα και παλι υπο προυποθεσεις. Τα 300 μετρα οντως αναφερονται στο πελαγος. Επισης ειναι διαφορετικο το να προσπαθεις να περασεις ενα η δυο τοιχους με τουβλα και αλλο εναν οροφο ( πλακα ).

    4. Δοκιμασε να τοποθετησεις το 9108 οσο ψηλοτερα γινεται και προσπαθησε και η δικη του κεραια αλλα και η usb καρτουλα να μην ειναι "εντοιχισμενες" απο βιβλια , επιπλα κτλ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος 29gk : 24-01-07 στις 17:09.

  15. #15
    Εγγραφή
    20-11-2006
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    425
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    8500/1021
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Zyxel Prestige 660HW-D1
    κοιτάχτε παιδιά το router δεν είναι χωμένο πουθενά να μην το βρουν οι κλέφτες. Τα μόνο εμπόδια είναι οι τοίχοι.

    Για το δίκτυο του γείτονα που μου λες gk29 άντε τώρα να δεις ποιος είναι. Για το κανάλι μου φαίνεται λογικό και θα δοκιμάσω να το αλλάξω. Αλλά από ότι ξέρω και είδα στην πράξη, η ασύρματα κάρτα ψάχνει κ μου βγάζει μια λίστα με τα δίκτυα και επιλέγω σε ποιο να συνδεθώ.

    Μου κάνει εντύπωση αυτό με την κάρτα, όχι ότι το αμφισβητώ, αλλά για έναν που πρωτοασχολείται με ασύρματα δίκτυα κτλ, ακούγεται πρωτοφανές.

    Μήπως κανείς μπορεί να μου απαντήσει για τις κεραίες; Αν τα 2 dbi θεωρείται μικρό ή όχι και αν τελικά παίρνοντας μια άλλη κεραία θα είναι επικίνδυνο για λόγους υγείας;

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. usr 9111 + usr 9108 βοήθεια
    Από lamda1976 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-08, 23:32
  2. USR 9108
    Από fotisbasm στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-07, 22:16
  3. usr 9108
    Από Sacred στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-02-07, 00:56
  4. Usr 9108
    Από innersilence στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-05, 13:35

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας