PDA

Επιστροφή στο Forum : Tellas DSL 24Mbit. Σχολιασμός της υπηρεσίας (αναμονή, ταχύτητες, προβλήματα κλπ)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 [44] 45 46 47 48

gtl
19-01-09, 14:20
Το θέμα είναι ότι εδώ και αρκετό καιρό στέλνω email απο gmail και hotmail στον λογαριασμό μου της ΤΕΛΛΑΣ και δεν πάνε φυσικά. Μήνυμα δεν λαμβάνω αλλά είναι σαν να χάνονται! Δεν την παλεύω με τίποτα!

Καταγγελία στην ΕΕΤΤ και στον συνήγορο του καταναλωτή. Εγώ αυτό έκανα και περιμένω την απάντησή τους για να αλλάξω πάροχο. Ας μείνουν οι απατεώνες με τους τρεις-τέσσερις "αφοσιωμένους υποστηρικτές"/υπαλλήλους τους (που μας έκαναν και την τιμή να γραφτούν στο φορουμ για να καθυβρίσουν όσους είχαμε παράπονα - κρίμα που σβήστηκαν τα διαφωτιστικά για τoν επαγγελματισμό της tellas μηνύματα από τους mods).




Καλύτερα ας την φάω την τούρτα... Δεν είναι άξιοι ούτε για να την φάνε στην μάπα :twisted:

Μου ξέμεινε ένα μουχλιασμένο παστίτσιο στο ψυγείο (πώς φαίνεται ο εργένης, ε? :p). Αυτό νομίζω τους κάνει.

Παρέτειναν και την προσφορά "έξι μήνες μισοτιμής", (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=2582106#post2582106)προφανώς για να μαζέψουν πιο πολλούς πελάτες μέχρι να βουλιάξει το σαπιοκάραβό τους.

amoydar
19-01-09, 16:18
Δεν φτάνει που έχω πρόβλημμα είναι και στόκοι στην tellas .Έχω 2 username στην tellas και αφού του λέω στην τεχνική εξυπηρέτηση το username μου καταλήγει σε 70 και όχι gr επιμένει ότι είναι σε gr .Τελικά λάθος username διόρθωνε.Δεν ξέρω τι να πω με την tellas .Τελικά θα με κάνουν να φύγω και ας μην έχω σοβαρό πρόβλημμα.

πάντα το username είναι με τη κατάληξη @tellas.gr άρα όπως και να έχει θα τελιώνει σε gr. Και πληροφοριακά δεν μπορεί να διορθωθεί το user name ή να αλλαχτεί όπως μπορεί να συμβεί με το password. Αυτά...

D_J_V
19-01-09, 16:20
ΘΑΥΜΑ ΘΑΥΜΑ ΧΘΕΣ!!
μετα απο πολλούς μήνες ο ρούτερ έμεινε online για 1 ΜΕΡΑ και κάτι ώρες!!!
ΖΗΤΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ

atj++
19-01-09, 16:27
Καλά πόσες μέρες κάνουν για να απαντήσουν σε fax για καταγγελία-διακοπή της σύνδεσης?
Απο την προηγούμενη Τρίτη το έχω στείλει wtf...

TheBlacksmith
19-01-09, 16:27
δεν ξέρω τη γίνεται παίδες αλλά το ι-νετ μου για πρώτη φορά μετά από τόσους μήνες είναι σταθερό με ανεκτικά ping και χαμηλές/μέτριες ταχύτητες.

romeo1
19-01-09, 16:48
ναι επιβεβαιωνω και εγω οτι εχει σταθεροποιηθει το χαλι που εχουμε...

geovision
19-01-09, 16:52
ναι επιβεβαιωνω και εγω οτι εχει σταθεροποιηθει το χαλι που εχουμε...
:rofl::rofl::rofl:


Το βαρομετρικό με τις χαμηλές ταχύτητες μάλλον από Β. Ελλάδα και Λάρισα κατέβηκε στην Πάτρα και πάει νοτιότερα. Θα καλύψει όλη την Ελλάδα!

chrismasgr
19-01-09, 17:12
πάντα το username είναι με τη κατάληξη @tellas.gr άρα όπως και να έχει θα τελιώνει σε gr. Και πληροφοριακά δεν μπορεί να διορθωθεί το user name ή να αλλαχτεί όπως μπορεί να συμβεί με το password. Αυτά...

Μιλάω για το username είχα κατάληξει gr.Είχα παλιότερα αυτό το οποίο χρώνει ανά kb. Τώρα το username μου έχει κατάηλξει 70. Του είπα του στόκου ότι το gr είνα παλιό και η απάντηση του"όχι το παλιό είναι _gr που ποτέ δεν βάζω κάτι τέτοιο.:down:

crypter
19-01-09, 18:28
Καλά πόσες μέρες κάνουν για να απαντήσουν σε fax για καταγγελία-διακοπή της σύνδεσης?
Απο την προηγούμενη Τρίτη το έχω στείλει wtf...
Σε μενα τουλαχιστον κανανε 5-6 εργασιμες. Παρτους τηλεφωνο να επιβεβαιωσεις οτι το παραλαβαν η εστω οτι το επεξεργαζονται ακομα. :p

Psycho13
20-01-09, 01:01
Σερνομαι λεμε....10 λεπτα να ανοιξει ενα site

alejandros1967
20-01-09, 10:44
Σε εμένα παρουσιάστηκε το εξής πρόβλημα εδώ και μια εβδομάδα, πέρα από τις χαμηλές ταχύτητες.Όταν μπαίνω σε κάποιο site και πάω να αλλάξω σελίδα δεν την φορτώνει με τίποτα.Πρέπει να περιμένω 5 λεπτά και μετά όλα κανονικά.Μετά από λίγο πάλι τα ίδια.Ακόμα και σε αυτό το site το κάνει.Σε ιστοσελίδες του εξωτερικού δεν το κάνει αυτό ποτέ όμως. Εχει κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα η μόνο εγώ.Να τους πάρω τηλέφωνο για να δηλώσω βλάβη;

fightclub1
20-01-09, 11:37
Πρωτο ποστ στο forum σας και απελπισμενο....
Εβαλα λοιπον και εγω tellas πριν κανα 2μηνο αλλα εχω πολλα προβληματα και νομιζω οτι ειναι θεμα γραμμης.
Το SNR μου ειναι παντα 9 αλλα εχει και σκαμπανεβασματα προς τα κατω, το τραγικο ειναι στο Atten. που ποτε δεν πεφτει κατω απο 39 :(

Eπισης καθως κραταω statistics εχω βαλει το Prtg και κανει ping προς www.otenet.gr μιας και η Tellas εχει κομμενα ολα τα icmp.... το πρωι παμε καλα με 16ms-24ms απο της 2 το μεσημερι και μετα ειναι "αντε γεια".
Παραθετω και το γραφημα..... οι διακοπες αναμεσα στο γραφημα ειναι απο τα disconects.

http://img232.imageshack.us/img232/7093/graphimgsl4.th.png (http://img232.imageshack.us/my.php?image=graphimgsl4.png)

Εχω φερει τη γραμμη απο το κουτι εξω απο το σπιτι με ενα τηλ. καλωδιο 5 μετρων απευθειας στο modem και κλειδωνει 9425000d 996000u και δεν θα ειχα κανενα απολυτως προβλημα αν δεν μου εκανε συνεχεια disconect (το ΑΤΜ παραμενει conect αλλα χανεις το inet).

Ειχα παρει τηλ. το τεχ.τμημα της tellas αλλα γι'αυτους η ευκολη λυση ηταν να μου πανε το up στα 512 και το down στα 5mbit.
Oποτε τους ειπα να το αφησουν ετσι και να ψαξω μπας και βρω καμια αλλη λυση.

Εχετε να προτεινετε κατι που μπορω να φτιαξω ? το modem μου ειναι το speedstream 4200.

Τυπικα αναφερω οτι ειμαι παρα πολυ σχετικος με ενσυρματα και ασυρματα δυκτια οποτε οτι που πειτε οσο xtreme και να ειναι θα το προσπαθησω να το κανω... :oneup:

ermis333
20-01-09, 11:51
1. Άλλαξε router.....το 4200 είναι για τα πανιγύρια :)

2. Kαλύτερα Βάλε το router με ένα splitter πολύ κοντά στο κουτί του ΟΤΕ (αν μπορείς) και 5 μετρο καλώδιο ethernet μέχρι το σπίτι σου. Καλύτερα μεγαλύτερο καλώδιο ethernet από μεγάλο τηλεφωνικό καλώδιο.

3. Παίξε σε ADSL 1 mode, να δείς πως συμπεριφέρεται η γραμμή.

fightclub1
20-01-09, 12:03
1. Άλλαξε router.....το 4200 είναι για τα πανιγύρια :)

Εχεις να προτεινεις καποιο ?



2. Kαλύτερα Βάλε το router με ένα splitter πολύ κοντά στο κουτί του ΟΤΕ (αν μπορείς) και 5 μετρο καλώδιο ethernet μέχρι το σπίτι σου. Καλύτερα μεγαλύτερο καλώδιο ethernet από μεγάλο τηλεφωνικό καλώδιο.

Πιστευω οτι δεν θα αλλαξει κατι με αυτο, μπορει να κανω και λαθος.
Το setup που εχω κανει τωρα ειναι κουτι ΟΤΕ-> 5 μετρα τηλ. καλωδιο του ΟΤΕ (isdn καλωδιο μου το ειχε δωσει ενας φιλος μεσα απο τον ΟΤΕ) -> spliter -> modem -> και επιστροφη με αλλο ζευγος ξανα στο κουτι για να στειλω το τηλ.σημα στο σπιτι. :lol:

Με το spliter που μου ειχαν στειλει απο tellas δεν κλειδωνε ποτε πανω απο 5mbit ακομα και χωρις τηλ.συσκευες πανω στη γραμμη αλλα απο τη μερα που εβαλα ενα crypto (spliter) ειδα και 9,5mbit αν καταφερω να κοψω και τα disconects θα ειμαι αρχηγος.



3. Παίξε σε ADSL 1 mode, να δείς πως συμπεριφέρεται η γραμμή.

Mου το ειπε κι αλλος αυτο αλλα δεν ξερω πως ? γινετε με το speedstream ? χρειαζομαι αλλο modem ? :hmm:

Aν παιξω με bridge και κανω την κληση απο ενα cisco router θα κερδισω τιποτα ?

ermis333
20-01-09, 12:13
Εχεις να προτεινεις καποιο ?


Πιστευω οτι δεν θα αλλαξει κατι με αυτο, μπορει να κανω και λαθος.
Το setup που εχω κανει τωρα ειναι κουτι ΟΤΕ-> 5 μετρα τηλ. καλωδιο του ΟΤΕ (isdn καλωδιο μου το ειχε δωσει ενας φιλος μεσα απο τον ΟΤΕ) -> spliter -> modem -> και επιστροφη με αλλο ζευγος ξανα στο κουτι για να στειλω το τηλ.σημα στο σπιτι. :lol:

Με το spliter που μου ειχαν στειλει απο tellas δεν κλειδωνε ποτε πανω απο 5mbit ακομα και χωρις τηλ.συσκευες πανω στη γραμμη αλλα απο τη μερα που εβαλα ενα crypto (spliter) ειδα και 9,5mbit αν καταφερω να κοψω και τα disconects θα ειμαι αρχηγος.



Mου το ειπε κι αλλος αυτο αλλα δεν ξερω πως ? γινετε με το speedstream ? χρειαζομαι αλλο modem ? :hmm:

Aν παιξω με bridge και κανω την κληση απο ενα cisco router θα κερδισω τιποτα ?

Aπό router έχω να προτείνω το Speedtouch 585, είναι καλύτερα έτσι όπως στο λέω, δηλαδή το τηλεφωνικό καλώδιο να μήν είναι πολύ μεγάλο, είναι καλύτερα την επιστροφή κτλ να την κάνεις κοντά στο κουτί.....δε χάνεις κατι να δοκιμάσεις...εκτός από χρόνο :)

Δυστηχώς στο speedstream δεν ξέρω....αν βρέις κάπου στις ADSL ρυθμίσεις επιλογή για G.DMT να παίξει σε ADSL 1.

nikpoth
20-01-09, 15:15
Καλησπέρα.δυο ερώτησης,MTU και DSL modulation τι βάζουμε?

vaggos_fromhell
20-01-09, 16:49
Δυστηχώς στο speedstream δεν ξέρω....αν βρέις κάπου στις ADSL ρυθμίσεις επιλογή για G.DMT να παίξει σε ADSL 1.

run------>cmd------>telnet 192.168.254.254---------->cfg dsl{mode=dmt------------->do dsl restart

fightclub1
20-01-09, 17:30
run------>cmd------>telnet 192.168.254.254---------->cfg dsl{mode=dmt------------->do dsl restart

thanks for response....:oneup: και μετα πως ξαναγυρναμε σε +2 ?

........Auto merged post: fightclub1 πρόσθεσε 32 λεπτά και 4 δευτερόλεπτα αργότερα ........

ok πηγα σε dmt mode και τα Pings προς ote εφτασαν ακομα και τα 10ms :)
κλειδωσε στα 8352d & 992u το μονο που μενει ειναι να τσεκαρω τα disconects...

vaggos_fromhell
20-01-09, 17:49
thanks for response....:oneup: και μετα πως ξαναγυρναμε σε +2 ?

........Auto merged post: fightclub1 πρόσθεσε 32 λεπτά και 4 δευτερόλεπτα αργότερα ........

ok πηγα σε dmt mode και τα Pings προς ote εφτασαν ακομα και τα 10ms :)
κλειδωσε στα 8352d & 992u το μονο που μενει ειναι να τσεκαρω τα disconects...

για adsl2+ γράφεις cfg dsl{mode=ds2p

fightclub1
20-01-09, 19:52
για adsl2+ γράφεις cfg dsl{mode=ds2p

thanks again!!! θα στησω ενα smokeping να δω καλυτερα πως παει η γραμμη γιατι μου φενετε οτι το prtg μ@λ@κιζεται.. :hmm:

........Auto merged post: fightclub1 πρόσθεσε 56 λεπτά και 17 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Παντως το προβλημα με τα μεγαλα Ping τις απογευματινες ωρες δεν πιστευω οτι ειναι μονο δικο μου θεμα....:evil:
Κατι λεγανε στο cc για τις 19 του μηνα.... :rofl:
Παλι το response time ειδικα προς Ελλαδα ειναι αστα να πανε απο τις 6 μεχρι τις 12 το βραδυ.... :down:

alejandros1967
20-01-09, 21:17
Σε εμένα παρουσιάστηκε το εξής πρόβλημα εδώ και μια εβδομάδα, πέρα από τις χαμηλές ταχύτητες.Όταν μπαίνω σε κάποιο site και πάω να αλλάξω σελίδα δεν την φορτώνει με τίποτα.Πρέπει να περιμένω 5 λεπτά και μετά όλα κανονικά.Μετά από λίγο πάλι τα ίδια.Ακόμα και σε αυτό το site το κάνει.Σε ιστοσελίδες του εξωτερικού δεν το κάνει αυτό ποτέ όμως. Εχει κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα η μόνο εγώ.Να τους πάρω τηλέφωνο για να δηλώσω βλάβη;

Καμιά ιδέα για αυτό;Μου έχει σπάσει τα νεύρα.

KataKahmenos
20-01-09, 21:43
Καμιά ιδέα για αυτό;Μου έχει σπάσει τα νεύρα.

Μην το δώσεις σαν βλάβη...Το ίδιο θα είναι... Είναι ένα πρόβλημα με το ΑIX-GRIX. Τέλος πάντων, αυτό γίνεται πανελλαδικά τον τελευταίο μήνα' λένε οτι θα φτιαχτεί στις 26/1 μαζί με το πρόβλημα των ταχυτήτων:down: Του χρόνου δηλαδή:down:

iokat
20-01-09, 21:59
νεα ημερομηνια 27/01/χχ

fightclub1
20-01-09, 23:38
Καλησπερα
Μετα απο 7 Λεπτα στην αναμονη της 'εξυπηρετησης' πελατων η απαντηση ειναι η εξης:
'27 του μηνα θα διορθωθουν τα προβληματα'

Κουραγιο ...... εως την ανακοινωση της επομενης ημερομηνιας

Αν και καινουργιος στην Τρελλας μου φενεται μας δουλευουν ψιλο γαζι ολους μαζι....
απο της 5/1 πηγαμε στης 19/1 και τωρα στης 27/1.... :rofl:

fightclub1
20-01-09, 23:40
Καλησπερα
Μετα απο 7 Λεπτα στην αναμονη της 'εξυπηρετησης' πελατων η απαντηση ειναι η εξης:
'27 του μηνα θα διορθωθουν τα προβληματα'

Κουραγιο ...... εως την ανακοινωση της επομενης ημερομηνιας

εχετε ακουσει κατι νεότερο;

Θα σου πω στης 28... :lol:

agent_smith
20-01-09, 23:55
Πολύ καλό το άλλο με τον Τοτό το ξέρετε ? :p
Εμένα με πήραν τηλέφωνο τις προάλλες για την καταγγελία που έκανα στην ΕΕΤΤ και μου ζήτησαν συγγνώμη για την ταλαιπωρία και που επίσης δεν μου είχανε στείλει το ρουτεράκι εδώ και 6 μήνες. Λένε εάν θέλω να μείνω θα μου το στείλουν και δεν θα έχω προβλήματα ταχύτητας και θα μου κάνουν και το πάγιο ενός μήνα δώρο, εκεί κάπου ξεκαρδιστικά στα γέλια και του είπα ότι δεν έχω ούτε 1 ούτε 2 ρουτεράκια αλλά 3!! και του ζήτησα να μην υποτιμά την νοημοσύνη μας. Τα σχόλια δικά σας...

Mouse Potato
21-01-09, 01:47
Έχουμε πολλούς μήνες να δούμε το μαγαζάκι τους να μην έχει προβλήματα... Πιθανότατα να μην αλλάξει τίποτα...

crypter
21-01-09, 09:14
Έχουμε πολλούς μήνες να δούμε το μαγαζάκι τους να μην έχει προβλήματα... Πιθανότατα να μην αλλάξει τίποτα...

++ Δυστηχως ετσι εχουν τα πραγματα.

Dimitris_80
21-01-09, 16:02
Και στην Αθήνα έχετε προβλήματα;

Εγώ πάντως έχω συνεχές uptime χωρίς διακοπές, με μαξ νταουνλοαντ κλπ κλπ.


DSL Connection

Link Information

Uptime: 11 days, 2:19:55
DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 999 / 13.999
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 10,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 19,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 7,5 / 19,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 13,0 / 9,5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 1 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 0
CRC Errors (Up/Down): 0 / 38.659
HEC Errors (Up/Down): 43 / 32.653

chrismasgr
21-01-09, 16:24
Ξέρετε πότε θα τά φτιάξουν τα προβλήμματα στην tellas; Στις 30/2.:rofl:

KataKahmenos
21-01-09, 16:33
Με edit γιατί είπα βλακεία!!!Τελικά οι άνθρωποι είναι για τα μπάζα... Μια φορά έπιασα κι εγώ 7Mbps+ και την άλλη εβδομάδα έπεσε το δίκτυο:stunned::stunned::stunned:

chrismasgr
21-01-09, 18:34
Φίλε katakhmene πλάκα κάνω να απαλύνω λίγο το πρόβλημμα σας. Φυσικά 30/2 δεν υπάρχει.

KataKahmenos
21-01-09, 18:39
Φίλε katakhmene πλάκα κάνω να απαλύνω λίγο το πρόβλημμα σας. Φυσικά 30/2 δεν υπάρχει.

Ωχ....Ξεχάστηκα....Sorry:oops:

Mouse Potato
21-01-09, 19:16
Και στην Αθήνα έχετε προβλήματα;

Εγώ πάντως έχω συνεχές uptime χωρίς διακοπές, με μαξ νταουνλοαντ κλπ κλπ.

Ποτέ δεν είχα προβλήματα αποσυνδέσεων αλλά αυτό το dl speed είναι τραγικό. Και πες ότι το boostάρω με διάφορους dl managers κλπ... Αυτά τα video απ' το youtube τι να τα κάνω; (εκτός την λύση του video accelerator) Δεν μπορώ να κατεβάζω με 30KB/s απ' το youtube και να δω βίντεο!

vaggos_fromhell
22-01-09, 20:29
Ποτέ δεν είχα προβλήματα αποσυνδέσεων αλλά αυτό το dl speed είναι τραγικό. Και πες ότι το boostάρω με διάφορους dl managers κλπ... Αυτά τα video απ' το youtube τι να τα κάνω; (εκτός την λύση του video accelerator) Δεν μπορώ να κατεβάζω με 30KB/s απ' το youtube και να δω βίντεο!

Μάλλον έχει πρόβλημα το dslam της περιοχής σου γιατί εδώ όλα καλά.

Mouse Potato
22-01-09, 20:49
Μάλλον έχει πρόβλημα το dslam της περιοχής σου γιατί εδώ όλα καλά.

Όλο και κάτι θα έχει πρόβλημα φίλε βάγγο... Τραγική...

yfantid
22-01-09, 22:01
Έχω διαβάσει πολλά από τα προηγούμενα post και συμφωνώ με τους περισσότερους διαμαρτυρόμενους.
Το forum αυτό γενικότερα αλλά και το thread ειδικότερα πιστεύω πως εξυπηρετούν άψογα τον σκοπό τους.
Υπάρχει διάχυση απόψεων και γνώσεων σε πολύ ψηλό βαθμό.
Χρησιμοποιώ σαν πάροχο την Tellas και είμαι από τους πρώτους της πελάτες στο προϊόν που διαφημίζει μια σαν zisto μια σαν double play αν και το όνομα θάπρεπε νάναι multiple koroidia!!!
Εγκατέλειψα δυσαρεστημένος βέβαια τον ΟΤΕ πριν από 3 περίπου χρόνια
και τώρα είμαι εξαιρετικά δυσαρεστημένος με την Tellas.
Η τεχνική υποστήριξη τους είναι απαράδεκτη.

Το ρούτερ μου είναι το Thomson TG585v6 firmware 6.1.0.5
και έχω κάνει δυό φορές έρευνα στο Internet και είχα κατεβάσει
αναβαθμίσεις.
Διαβάζοντας όμως σε ξενόγλωσσo forum εξειδικευμένο έβγαλα το συμπέρασμα ότι η αναβάθμιση δεν μπορεί να αλλάξει την "ονομαστική" (κλείδωμα) ταχύτητα της σύνδεσης.
Αυτό μπορεί να επιτευχθεί μόνο από την πλευρά του DSLAM
(με σταθερά και δεδομένα τα χαρακτηριστικά της καλωδιακής σύνδεσης)

Η περιοχή μου είναι το κέντρο του Πειραιά
και τα στοιχεία του ρούτερ μου τα εξής:

Modulation: G.992.5 Annex A

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]:992 / 5.022
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 5,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]:8,0 / 17,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 10,0 / 9

......
Ευχαριστώ.

KataKahmenos
22-01-09, 22:19
Απότι φαίνεται έχεις μεγάλο Line Atten... Ίσως αυτό φταίει σε μεγάλο βαθμό για το κλείδωμά σου. Βέβαια, έχει μεγάλο μέρος ευθύνης και η Τελλάς. πχ:Εγώ έχω Line Atten. 29 και μου είπανε από το τεχνικό τμήμα οτι η γραμμή μου φτάνει και τα 15Mbps κλείδωμα ενώ τώρα έχω 11Mbps.... Μαλιστα το τραγικόν της υπόθεσης είναι οτι μου είπαν οτι θα με ανεβάσουν από εκεί αλλά εδώ και 2 εβδομάδες περιμένω να γίνει κάτι από μέρος τους!!

vaggos_fromhell
22-01-09, 22:57
Απότι φαίνεται έχεις μεγάλο Line Atten... Ίσως αυτό φταίει σε μεγάλο βαθμό για το κλείδωμά σου. Βέβαια, έχει μεγάλο μέρος ευθύνης και η Τελλάς. πχ:Εγώ έχω Line Atten. 29 και μου είπανε από το τεχνικό τμήμα οτι η γραμμή μου φτάνει και τα 15Mbps κλείδωμα ενώ τώρα έχω 11Mbps.... Μαλιστα το τραγικόν της υπόθεσης είναι οτι μου είπαν οτι θα με ανεβάσουν από εκεί αλλά εδώ και 2 εβδομάδες περιμένω να γίνει κάτι από μέρος τους!!

που το είδες το μεγάλο attenuation 17 έχει. Κανονικά 19+ έπρεπε να πιάνει.

........Auto merged post: vaggos_fromhell πρόσθεσε 1 λεπτά και 1 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Όλο και κάτι θα έχει πρόβλημα φίλε βάγγο... Τραγική...

όντως...

KataKahmenos
22-01-09, 23:26
που το είδες το μεγάλο attenuation 17 έχει. Κανονικά 19+ έπρεπε να πιάνει.



Θα ορκιζόμουν οτι έλεγε 37...

Dimitris_80
23-01-09, 02:16
37 ή 39 έλεγε atenuation, το επιβεβαιώνω κι εγώ. Έγινε επεξεργασία αργότερα και το άλλαξε ο φίλος. Βασικά άλλαξε και την ταχύτητα συγχρονισμού... Κάπου στα 7,5Μβιτ έγραφε ότι συγχρόνιζε.

Και το Output power άλλαξε. Φίλε yfantid άλλα είχες ποστάρει αρχικά. Ο άνθρωπος από κάτω (KataKahmenos) σου απάντησε σύμφωνα με αυτά που είχες αρχικά γράψει και όχι σύμφωνα με την τροποποίηση/επεξεργασία που έκανες μισή ώρα αργότερα...

Mouse Potato
23-01-09, 03:54
Το ρούτερ μου είναι το Thomson TG585v6 firmware 6.1.0.5
και έχω κάνει δυό φορές έρευνα στο Internet και είχα κατεβάσει
αναβαθμίσεις.
Διαβάζοντας όμως σε ξενόγλωσσo forum εξειδικευμένο έβγαλα το συμπέρασμα ότι η αναβάθμιση δεν μπορεί να αλλάξει την "ονομαστική" (κλείδωμα) ταχύτητα της σύνδεσης.
Αυτό μπορεί να επιτευχθεί μόνο από την πλευρά του DSLAM
(με σταθερά και δεδομένα τα χαρακτηριστικά της καλωδιακής σύνδεσης)

Αν αλλάξει το Output Power με κάποια αναβάθμιση του firmware μια χαρά αλλάζει και η τιμή του συγχρονισμού, αν και μόνο αν δεν σ' έχουν κλειδώσει απ' το DSLam μέσω κάποιο προφίλ.

KataKahmenos
23-01-09, 17:41
Να πως έχουν τα πράγματα:
Με πήρε τηλ. ένας τεχνικός και μου λέει αν συνεχίζεται το πρόβλημα με την γραμμή μου(είχα δώσει βλάβη)... Και του λέω oti συνεχίζεται... Μετά με ρωτάει με πόσο κατεβάζω και του απαντάω "Κάτω από 100". Μου απαντάει με το οτι υπάρχει ένα γενικότερο πρόβλημα και θα λυθεί σύντομα (μετά από την συνηθισμένη ερώτηση:whistle:) μετά από μία εβδομάδα- 10 μέρες....ΑΜΗΝ ΚΑΙ ΠΟΤΕ!!!

Επίσης του είπα αν γίνεται να μου ανεβάσει το κλείδωμα :rolleyes: : μετά από 3 λεπτά : Η γραμμή σας τώρα είναι 12,1Mbps. Πάω στη σελίδα του modem (την οποία είχα ανοιχτή στο "DSL") και εκεί που πριν από λίγο έλεγε 9,6 εμφανίστηκε αυτό:

ATU-C Current Tx Rate (bits/sec) 12251000

ATU-R Current Tx Rate (bits/sec) 996000
:yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo:

fightclub1
23-01-09, 19:36
Μολις εκλεισα το τηλ. με cc της Τελλας βεβαια...
26/1 μου ειπαν και ρωτησα ποια χρονια ? :lol: ε μου και αυτος τα δικα του, που δεν τους παρεξηγω κι ολας γιατι και αυτοι τη δουλεια τους κανουν και δεν εχουν και ιδεα....

Παντως απο αυτη την ωρα και μεχρι της 12 με 1 το βραδυ ειναι αστα να πανε.....
Τεσπα περιμενουμε μεχρι της 26 και βλεπουμε.....

Α!! ειδα σχεδον ενα επεισοδιο απο το 24 μεχρι να σηκωσουν το τηλ... :rofl::lol:

mpetou
23-01-09, 20:05
ακομα με την μπελλας ?

Την εχω κανει εδω και πολυ καιρο και εσεις ακομα σε σε σερνεστε ?

Ευτυχως που ειχα ενστικτο οτι δεν θα εφτιαχνε ποτε:rofl::rofl::rofl::rofl:

mitsos2413
23-01-09, 20:45
Με λιγα λογια Tellas=Bellas

Αυτην την εταιρια δεν την πηγα ποτε μονο και μονο γιατι ειναι(μαλλον ηταν)πρωην θυγατρικη της ΔΕΗ.Μετα το αλλαγμα στα φωτα που μας εκαναν περισυ το Μαρτιο,τωρα μαλλον σας "αλλαζουν" και τα τηλεφωνα

Mouse Potato
23-01-09, 20:50
Με λιγα λογια Tellas=Bellas

Αυτην την εταιρια δεν την πηγα ποτε μονο και μονο γιατι ειναι(μαλλον ηταν)πρωην θυγατρικη της ΔΕΗ.Μετα το αλλαγμα στα φωτα που μας εκαναν περισυ το Μαρτιο,τωρα μαλλον σας "αλλαζουν" και τα τηλεφωνα

Σε πληροφορώ λοιπόν πως επι εποχών ΔΕΗ-Τελλάς όλα ήταν μια χαρά

KataKahmenos
23-01-09, 20:55
ακομα με την μπελλας ?

Την εχω κανει εδω και πολυ καιρο και εσεις ακομα σε σε σερνεστε ?

Ευτυχως που ειχα ενστικτο οτι δεν θα εφτιαχνε ποτε:rofl::rofl::rofl::rofl:

Το ΠΟΤΕ είναι μεγάλη λέξη... Είμαι σίγουρος οτι θα φτιαχτεί τη καθαρή Δευτέρα ! ( χαμηλά:ποια Καθαρή δευτέρα Δευτέρα; ) Την Δευτέρα Παρουσία !!!!!

Αν θυμάται κανείς από παρα5... Ταιριάζουν πολλά με την κατάσταση της Τελλάς !!! (πχ το αεροπλάνο που έπεσε ή η Τρελλούλα η Θεοπούλα)

fightclub1
23-01-09, 20:56
Σε πληροφορώ λοιπόν πως επι εποχών ΔΕΗ-Τελλάς όλα ήταν μια χαρά

Eχεις απολυτο δικιο μιας και ημουν και εγω πελατης τοτε και ημουν ευχαριστημενος, αλλα μην ξεχνας οτι δεν ειχαν δωσει mbps πολλα στο λαο. :lamer
Τωρα που σφιξαν οι κ.... φανηκαν τα χαλια ολων.. πηξαμεεεεε.... :clap:

Mouse Potato
23-01-09, 21:06
Eχεις απολυτο δικιο μιας και ημουν και εγω πελατης τοτε και ημουν ευχαριστημενος, αλλα μην ξεχνας οτι δεν ειχαν δωσει mbps πολλα στο λαο. :lamer
Τωρα που σφιξαν οι κ.... φανηκαν τα χαλια ολων.. πηξαμεεεεε.... :clap:

Το ότι οι υποδομές ήταν αυτές που έπρεπε να ήταν έστω και για 4mbps μου αρκεί. Αν δεν ρίξουν λεφτά, έτσι θα παραμείνουμε...

@ ADSLgr.com All rights reserved.