PDA

Επιστροφή στο Forum : Σχετικά με motherboard με ενσωματωμένη κάρτα γραφικών



Σελίδες : [1] 2

anna888
26-10-08, 00:24
Γεια σας.
Πριν λίγες μέρες έκανα μια μικρή αναβάθμιση στον υπολογιστή μου. Επειδή ήθελα κάτι οικονομικό, ο κομπιουτεράς μου είπε για μητρική με ενσωματωμένη κάρτα γραφικών και μου πρότεινε ένα συνδυασμό (μητρική,επεξεργαστή και μνήμη) με nvidia 8200 στα 205 ευρώ και ένα με nvidia 8400 στα 230 ευρώ.Προτίμησα το δεύτερο.Το υλικό που μου εγκατέστησε είναι: Μητρική: Asrock 939N68PV-GLAN
Επεξεργαστής:AMD Athlon 64 3500+ 2.2 GHz
Μνήμη:2 μνήμες Apacer DDR PC3200 200 MHz από 1024 ΜΒ η καθεμία
Επίσης μου έκανε format γιατί λέει χρειάζεται λόγω του ότι το μπήκε νέα μητρική.

Στο device manager, o display adapter που δείχνει είναι:nvidia geforce 7050 pv/nvidia nforce 630a.Επίσης, σε διάφορα προγραμματάκια που αναλύουν το σύστημά σου, η κάρτα γραφικών που φαίνεται είναι η παραπάνω.Πουθενά geforce 8400.
Ρώτησα το μάστορα αν η κάρτα μου είναι όντως η geforce 8400 και επιμένει πως είναι.Τον ρώτησα αν μπορώ να δω κάπου την κάρτα, εφόσον στο device manager δε φαίνεται, και μου είπε όχι.Μου έδωσε μια ακαταλαβίστικη,για μένα,εξήγηση την οποία δε θυμάμαι.Νομίζω κάτι για το chip,ψύξη του chip ή κάτι τέτοιο.
Απορίες:
1.Είναι δυνατόν να έχω όντως αυτή την κάρτα αλλά να μην μπορώ να τη δω πουθενά, ή με δουλεύουν χοντρά;Δεν υπάρχει κανένας τρόπος να το διαπιστώσω 100%;
2.Είναι καλή τιμή τα 230 ευρώ για τη συγκεκριμένη αναβάθμιση;Έψαξα σε διάφορες σελίδες για να τσεκάρω τις τιμές του παραπάνω υλικού αλλά δεν έβγαλα άκρη.
3.Αυτό για το format ισχύει ή έγινε μόνο για να με χρεώσει επιπλέον;

Σας παρακαλώ,ας με διαφωτίσει κάποιος ώστε να ξέρω:να πάω στο μαγαζί και να στήσω τρικούβερτο καβγά ή όχι;

Mighty Mouse
26-10-08, 00:30
Στη θέση σου δε θα εμπιστευομουν τετοια "μαγαζια". Θα τα φτιαχνα μοναχος μου. Εστω το format, ο καθενας μπορει να το κανει. Οσο για την καρτα μια απλη αναζητηση για την μητρικη και αμεσως θα εβρισκες οτι
NVIDIA® GeForce 7050 / nForce 630A MCP Chipsets
Πραγμα που σημαινει οτι ο τυπος σε δουλευει χοντρα, και στα τρωει διπλα ...
Το τι θα κανεις ειναι δικη σου αποφαση!

crypter
26-10-08, 00:34
η μητρικη που σου εγκατεστεισε ειναι αυτη http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.528399
η καρτα της οποιας ειναι αυτη

Ενσωματωμένη κάρτα γραφικών: Integrated NVIDIA GeForce7 Series (NV44), DX9.0 VGA, Pixel Shader 3.0, Max. shared memory
οποτε μαλλον σε πληροφορησε λαθος,

Mighty Mouse
26-10-08, 00:38
η μητρικη που σου εγκατεστεισε ειναι αυτη http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.528399
η καρτα της οποιας ειναι αυτη

οποτε μαλλον σε πληροφορησε λαθος,

Το παραπανω μου μηνυμα crypter!:lol::lol:

agelos
26-10-08, 00:50
Αν ήταν καλός επαγγελματίας άσχετα από την χρέωση την οποία θεωρώ υπερβολική, θα έπρεπε πριν κάνει format στον δίσκο να φροντίσει να σου διασώσει τα αρχεία.
Επιεικώς απαράδεκτος.

A_gamer
26-10-08, 00:56
Λυπάμαι φίλη μου, αλλά μάλλον σε πιάσανε κότσο.

anna888
26-10-08, 01:37
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
Είχα ήδη δει στη σελίδα της asrock ότι το συγκεκριμένο μοντέλο έχει κάρτα nvidia της σειράς 7χχχ.Επειδή δεν είμαι και πολύ ειδήμων σε σχέση με τους υπολογιστές,πέρα από κάποια βασικά,θέλω απλά να σιγουρευτώ απόλυτα ότι δεν υπάρχει καμία περίπτωση να λέει αλήθεια ο τύπος.Το κόλλημά μου είναι ότι είναι γνωστός!(φαντάσου να ήταν κανένας άσχετος τι θα γινόταν!!)Μου τον έχει συστήσει ένας φίλος μου που είναι πολύ καλός του πελάτης λόγω του επαγγέλματός του,κι έχω πάει ακόμα 2-3 φορές στο μαγαζί του.Οπότε θέλω να ξέρω 100% ότι έχω δίκιο πριν τον κάνω ρόμπα(μην τυχόν κι εκθέσω και το φίλο μου χωρίς λόγο)

Εντάξει,τα αρχεία μου τουλάχιστον τα έσωσε.

Όσο για το format...επειδή τον τελευταίο μήνα έχω ασχοληθεί άπειρες ώρες με τον υπολογιστή,καταστράφηκε ο σκληρός,έβαλα καινούριο,βγήκε άλλο πρόβλημα,έκανα 3 φορές format,βίδωνα ξεβίδωνα το κουτί,έψαχνα με τις ώρες στο internet για λύση,τελικά ανακάλυψα ότι αχρηστεύτηκε η κάρτα γραφικών...γενικώς μπούχτησα να μαστορεύω και δε θέλω ούτε format να κάνω, ούτε να δω το εσωτερικό του υπολογιστή για κανα χρόνο μέχρι να συνέλθω!!!

agelos:εννοείς ότι με τα ίδια χρήματα θα μπορούσα να στήσω κάτι,έστω και λίγο, καλύτερο;:mad:

golity
26-10-08, 03:21
Δυστυχώς υπάρχουν πάρα πολύ κακοί επαγγελματίες του χώρου, που κοροϊδεύουν και υπερκοστολογούν ανυποψίαστους πελάτες :(

Με 205€ έπαιρνες ένα πλήρες κουτί με 3 χρόνια εγγύηση και τα παρακάτω χαρακτηριστικά...

ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ - CPU AMD ATHLON 64 LE-1600 2.2GHZ TRAY
ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ WESTERN DIGITAL 160GB WD1600AAJS SATA2
ΜΝΗΜΗ RAM 2 x OCZ OCZ26671024V 1GB PC2-5400 667MHZ VALUE SERIES
ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ Integrated ATI Radeon X1200-based Graphics Engine
ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ ASUS M2A-MX
ΚΑΡΤΑ ΗΧΟΥ ALC662 High Definition Audio 6-channel CODEC.
ΚΑΡΤΑ ΔΙΚΤΥΟΥ Atheros PCIE Gb LAN.
DVD RECORDER NEC OPTIARC AD-7200A BULK BLACK
ΚΟΥΤΙΑ - CASES INNOVATOR MICRO TOWER LC617-02 350W BLACK
ΣΥΣΤΗΜΑ ΨΥΞΗΣ AKASA AK-865 AMD COOLER
ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ INNOVATOR MULTIMEDIA DESKTOP BLACK
ΕΓΓΥΗΣΗ 3 ETH

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.912012

Μιας και βλέπω ότι δεν έχεις απαιτήσεις σε ισχύ, θα ήταν ότι καλύτερο και θα είχε καλύτερα χαρακτηριστικά από αυτά που είχες.

WAntilles
26-10-08, 10:24
ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ - CPU AMD ATHLON 64 LE-1600 2.2GHZ TRAY

ΜΝΗΜΗ RAM 2 x OCZ OCZ26671024V 1GB PC2-5400 667MHZ VALUE SERIES

Επικίνδυνος όποιος δεν προτείνει SMP επεξεργαστή και τουλάχιστο 2GB RAM.

logan11
26-10-08, 12:50
@ anna888

Πριν από μια εβδομάδα έφτιαξα για έναν φίλο το εξής συστηματάκι για αναβάθμιση: (Όλα τα κομμάτια από Plaisio)

Chieftec 350W 24pin (http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=754498&catalog=20&category=69977705) -- 32 €
ECS A780GM-A (AM2+, 780, DDR2, SVGA) (http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1099965&HYMOTHERBOARDSOCKET=AM2%2b&category=69977721&catalog=20) -- 55 €
AMD Athlon X2 Dual-Core 5600+ Βox (http://www.skroutz.gr/s/9846/AMD-Athlon-X2-Dual-Core-5600%2B-%CE%92ox.html) -- 75 €
TeamGroup Ram 2GB Kit DDR2 800MHz Elite (http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=964743&HYMNIMIMEGETHOS=2+x+1GB&category=69977727&catalog=20) -- 35 €
LG DVDRW + / - 20X GH20NS15 Black (Sata, Bulk) (http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1024914&HYOPTICALSINDESI=SATA&category=69977751&catalog=20) -- 19 €

Σύνολο: 216 €

Μόνο σκληρό δίσκο και κουτί δεν άλλαξα δηλαδή.
2-πύρηνος επεξεργαστής, 2 GB μνήμης RAM και πολύ καλή ενσωματωμένη κάρτα γραφικών.


Συμπέρασμα:
Ο τύπος απλά σου πάσαρε ότι πιο παλιό του είχε μείνει στην
αποθήκη και πρέπει να τον κάνεις ρόμπα μέσα στο μαγαζί του
και μπροστά σε πελάτες αν είναι δυνατόν.

Μην δείξεις έλεος.

Patentman
26-10-08, 13:00
Ναι αλλα η anna888 δεν αγορασε σκετα εξαρτηματα. ;)

Ενδεχομενως να δεχθηκε υπηρεσιες σερβις, εντοπισμο σφαλματος του συστηματος και κατοπιν προταση για επιδιορθωση (με αναβαθμιση μερων).

Επισης εγινε εγκατασταση λειτουργικου (πιθανον και προγραμματων), αλλά και ανακτηση δεδομενων.

Οποτε το οτι της πηρε πολλα ή λιγα, της εβαλε οτι νεοτερο ή οτι παλαιοτερο δεν μπορει να κριθει ετσι απλα μεσα απο ενα φορουμ.

Αν εξεταζαμε μονο την τιμη ως προς το υλικο τοτε θα ηταν υπερβολικη, ομως κανενας δεν εξετασε το γεγονος οτι πριν ειχε εναν Η/Υ που δεν ηταν λειτουργικος ενω τωρα ειναι και καποιος αλλος απο κεινη κοπιασε.

Αρα το συμπερασμα ειναι:
Εισαι ευχαριστημενη με την αποδοση του Η/Υ σου; Τοτε καλα εισαι.
Δεν εισαι; Πηγαινε και πες του το, και δες τι μπορει να κανει.

A_gamer
26-10-08, 13:27
Αρα το συμπερασμα ειναι:
Εισαι ευχαριστημενη με την αποδοση του Η/Υ σου; Τοτε καλα εισαι.
Δεν εισαι; Πηγαινε και πες του το, και δες τι μπορει να κανει.

Αν σου έλεγαν ότι σου έβαλαν μητρική με την 8300 και στην πορεία ανακάλυπτες ότι έχει την 7050 τι θα έκανες;

ΥΓ.: Εκτός κι αν είναι η 8400, που δεν είναι ενσωματωμένη. Κοίτα λοιπόν Άννα αν έχεις και δεύτερη κάρτα γραφικών. ;)

anna888
26-10-08, 19:34
Patentman: Ο υπολογιστής μου λειτουργούσε κανονικότατα όταν τον παρέδωσα.Όπως ανέφερα παραπάνω,παιδεύομουν για κανα μήνα με διάφορα προβλήματα αλλά τελικά βρήκα την άκρη.Επειδή όμως απεβίωσε η κάρτα γραφικών και έβαλα την παλιά μου (την οποία μου είχε κόψει και την είχα κρατήσει) και επειδή από καιρό σκεφτόμουν για αναβάθμιση,έτσι το αποφάσισα.
Όταν συμφωνήσαμε για 230 ευρώ,εγώ νόμιζα ότι αυτή η τιμή περιλαμβάνει το υλικό κα το στήσιμο ( το οποίο στο multirama που ρώτησα,κοστίζει 20 ευρώ.Σ' ένα μικρό μαγαζάκι σαν αυτό που πήγα εγώ,θεωρητικά δεν πρέπει να χρεώνουν το στήσιμο λιγότερα χρήματα; )
Για format δεν ήξερα τίποτα.Με πήρε τηλέφωνο ο τύπος,αφού είχα ήδη αφήσει το κουτί στο μαγαζί,μου λέει ότι πρέπει να κάνει format και με ρώτησε αν θέλω να μου σώσει κάποια αρχεία.Του είπα ότι έχω το cd των XP και μπορώ να κάνω format μόνη μου αλλά απάντησε ότι επειδή με την καινούρια μητρική το σύστημα στήνεται από την αρχή,καλό θα ήταν να κάνει αυτός το format.Τον πίστεψα(υπέθεσα ότι πρέπει να γίνουν κάποιες ρυθμίσεις που εγώ δεν τις ξέρω και φοβήθηκα ότι μόνη μου θα έκανα καμία πατάτα).
Μου είπε ότι θα μου περάσει διάφορα προγράμματα.Του είπα δε χρειάζεται,όλα τα προγράμματα που θέλω υπάρχουν στα αρχεία που θα μου σώσεις.Η απάντηση ήταν:Όχι,όχι, θα σου βάλω εγώ τα προγράμματα που χρειάζεσαι...και το είπε με έναν τόνο,ξέρετε,σαν να πρόκειται απλώς για μία εξυπηρέτηση(δε συνειδητοποίησα ότι θα μου χρεώσει χρήματα και για αυτό)
Και θα πείτε προφανώς:καλά να πάθεις,αφού είσαι τόσο ηλίθια!Και ναι,θα συμφωνήσω.Είμαι!Γιατί έδειξα απόλυτη εμπιστοσύνη επειδή,όπως προείπα, ο τύπος είναι γνωστός.Όταν μου είπε την τιμή,ούτε καν ρώτησα πόσο κοστίζει το κάθε τι,πόσο η μητρική,πόσο τα "εργατικά" κλπ.Περιττό να σας πω ότι δεν μου έκοψε απόδειξη!
Τί έχεις να πεις τώρα Patentman;Επειδή δηλαδή είμαι ευχαριστημένη με την απόδοση του υπολογιστή,όλα καλά όλα ανθηρά;Σαφώς είναι καλύτερος από ότι ήταν πριν την αναβάθμιση.Και αν ήξερα από την αρχή ότι η κάρτα θα ήταν η 7050,δε θα είχα κανένα πρόβλημα (η προηγούμενη που είχα,η geforce 6600 με βόλευε μια χαρά μέχρι στιγμής γιατί παίζω adventure games που συνήθως δεν είναι τόσο βαριά όσο τα άλλου τύπου παιχνίδια.Αλλά αχρηστεύτηκε και αναγκάστηκα να ξαναβάλω την παλιά μου, τη geforce 4000).Θα έκανα τη δουλειά μου με την 7050 μέχρι να μπορέσω να αγοράσω κάποια καλύτερη.
Το θέμα λοιπόν είναι αυτό που τόνισε ο Α_gamer.Με εξαπάτησαν!Έδωσα χρήματα για ένα Α προϊόν και μου πλάσαραν ένα Β που είναι κατώτερο.Προφανώς με πέρασε για τελείως στόκο και φαντάστηκε ότι δε θα το πάρω είδηση.Απάτη:ένα το κρατούμενο.
Αφού έψαξα σε device manager,dxdiag,system info,προγράμματα που αναλύουν το υλικό του υπολογιστή κλπ και παντού έβλεπα μόνο 7050 αλλά πουθένα 8400 τον πήρα τηλέφωνο και τον ρώτησα αν η κάρτα είναι σίγουρα η 8400,εφόσον δε τη βλέπω πουθενά,ΘΡΑΣΥΤΑΤΑ επέμεινε ότι ναι είναι.Τον ρώτησα αν μπορώ να τη δω κάπου,και μου είπε όχι(οπότε φίλε Α_gamer είναι αδύνατο να υπάρχει δεύτερη κάρτα).Κόντρα κοροϊδία:δύο τα κρατούμενα.
Και ξαναρωτάω:είναι απόλυτα σίγουρο ότι με δούλεψε κανονικά όσον αφορά την κάρτα;Σίγουρα δεν υπάρχει περίπτωση να έχει "πειράξει" τη μητρική με κάποιο τρόπο και να υπάρχει όντως κάποιο chip της 8400 αλλά το σύστημα να μην το διαβάζει και να δείχνει πάλι την 7050 που έχει η μητρική από κατασκευής;

A_gamer
26-10-08, 19:39
Πήγαινε στις Ιδιότητες του Υπολογιστή σου, βρες τη Διαχείριση Συσκευών και μετά άνοιξε τους προσαρμογείς οθόνης.

Patentman
26-10-08, 19:47
Αποδειξη σου εκοψε;

anna888
26-10-08, 20:44
A_gamer:το έκανα αυτό που λες.Γενικά έψαξα όπου μπορούσα να σκεφτώ ότι έχει την παραμικρή αναφορά σε σχέση με display,αλλά παντού εμφανίζεται η 7050.
Patentman:αυτό που ρωτάς το ανέφερα ήδη,δεν μου έκοψε απόδειξη.Τώρα πλέον βασίζομαι στο αν έχει έστω και λίγη τσίπα!Θα πάω αύριο στο μαγαζί,κι αν αρνηθεί να επανορθώσει και συνεχίσει να κάνει τον κινέζο,μπορώ τουλάχιστον να λάβω μια ηθική ικανοποίηση καρφώνοντας τον στην εφορία!!! :twisted:

odys2008
26-10-08, 21:10
Τι το κουράζουμε ρε παιδιά, προφανώς η κάρτα είναι η ενσωματωμένη που έχει η μητρική και αυτή δεν αλλάζει. Αφήνω μια περίπτωση στην οποία δεν έχει απενεργοποιηθεί η ενσωματομένη και δεν έχει δεί το σύστημα την 8400.

Anna το βίσμα της οθόνης το βάζεις στο πλάι ή σε θέση expansion slot στο κέντρο του κουτιού στο πίσω μέρος, και λίγο προς τα κάτω? Δεν ξερω πως να στο περιγράψω αλλιώς, η ενσωματομένη έχει έξοδο δίπλα στις σειριακές, στις usb κτλ ενώ μια αυτόνομη έχει μόνη της έξοδο, συνήθως μια d-sub και μια dvi από τις εξόδους με τα λαμάκια στο πίσω μέρος του κουτιού

A_gamer
26-10-08, 21:19
Δεν πειράζει, βρήκα εγώ τον κατάλληλο τρόπο στο Google (Images). :)

Αν έχεις την 8400, τότε θα έχεις στο πίσω μέρος του κουτιού κάτι σαν την οριζόντια σειρά βυσμάτων στο κάτω μέρος της εικόνας, εκεί που έχει το B και το D. Αλλιώς έχεις κάτι κάθετο σαν το A. Αν έχεις και από τα δύο, τότε μάλλον έχεις πράγματι την κάρτα που σου είπε.

anna888
26-10-08, 21:53
Όχι παιδιά,σίγουρα δεν υπάρχει άλλη κάρτα κουμπωμένη.Αυτό το κατάλαβα εξ' αρχής χωρίς να χρειάζεται να ανοίξω το κουτί.Το βύσμα είναι στη θέση Α όπως στην εικόνα του Α_gamer και στο κάτω μέρος που ήταν το βύσμα της προηγούμενης κάρτας μου υπάρχει ένα κενό.

A_gamer
26-10-08, 22:06
Βουρ στο μαγαζί τότε.

Veldrin
26-10-08, 22:13
Πραγματικά εύχομαι να τον βιδώσεις όπως του αξίζει. Όλα μπορώ να τα δεχθώ αλλα να μην κόβει και απόδειξη; Πραγματικά ότι περνάει απο το χέρι σου κάνε για να δεί ο εν λογω "κύριος" πως πρέπει να φέρεται ένας επαγγελματίας.

Και να είσαι σίγουρη οτι αν δεν ήταν γνωστός θα το σκεφτόνταν 2 φορές πριν να το κάνει.

Patentman
26-10-08, 22:31
Εφοσον δεν σου εκοψε αποδειξη ολα τα αλλα τ`ακουω βερεσε.

Οσο για την παροχη υπηρεσιας πληρωνεται.
Ας πηγαινες σε ενα μαγαζι να αναγκαζοσουν να αγορασεις πληρες Η/Υ μαζι με νεο λειτουργικο (ακομα και αν εχεις γνησιο).
Το BTO ειναι κομπλε υπολογιστης με αγορα λειτουργικου, δεν σου εγκαθιστουν αυτο που πας εσυ.
Ουτε σου κανουν ανακτηση, ή τουλαχιστον δωρεαν.

Τι και αν εχει 8400, τι και αν δεν εχει.
Εδω δεν ξερεις να εξακριβωσεις αν υπαρχει ή οχι, αν την ειχες θα εκανε διαφορά;
Λειτουργει ο Η/Υ καλα;
Οπως θελεις εσυ;
Σε ικανοποιει;

Τωρα αν εχει 8400 ή 95805 το ιδιο μας κανει, σου κανει εσενα διαφορά;
Αν σου κανει διαφορα πηγαινε απο κει και πες του να σου δειξει την 8400 διαφορετικα να το παρει πισω.
Κολλησες σε μια καρτα γραφικων....

Οταν θα επρεπε να σε απασχολουν αλλα πραγματα.
Στο πιο ασημαντο κολλησες.

Για μενα το πιο πιθανο ειναι να εβαλε την 8400 (ετσι και αλλιως δεν κοστιζει) και να μην επαιξε, οποτε σου αφησε την ενσωματωμενη.
Αλλά μην νομιζεις οτι με την 8400 θα επαιζες παιχνιδια...

odys2008
26-10-08, 23:13
Πάντως για τα χρήματα που έδωσες την βρίσκω κάκιστη την επιλογή εξαρτημάτων... Είναι πράγματα 2ετίας τουλάχιστον. Στα ίδια χρήματα θα μπορούσες να βάλεις πολύ καλύτερα πράγματα. Εδώ της έβαλε της κοπέλας DDR που είναι πιο αργή και πιο ακριβή από τις πάμφθηνες DDR2. Και μην μου πείτε ότι δεν μπορούσε να βρεί στα ίδια χρήματα μητρική που να δέχεται dd2 με νεότερο chipaki και εναν amd phenom ή διπύρηνο...

Δεν έχει σημασία αν σε ικανοποιεί ή όχι το pc. Δηλαδή αν κάποιος τρέχει office και σερφάρει και δώσει 500ευρώ για ένα pc με P4 τι θα του πούμε? Σε ικανοποιεί? Και αν τον ικανοποιεί τι έγινε? Με τα ίδια χρήματα θα μπορούσε να είχε πάρει πολύ καλύτερο. Δεν είναι λογική αυτή. Όσο για το format που σου έκανε σιγά το πράγμα. Εξάλου και εσύ δεν το ήθελες, αυτός από ότι κατάλαβα επέμενε.

Patentman
26-10-08, 23:31
Καλα ολα αυτα που λες αλλά προϋποθετουν οτι θα εμπαινε μεσα σε ενα μαγαζι και θα ζητουσε αυτο, εκεινο και το αλλο.
Και μετα θα τα εβαζε μονη της, θα εστηνε λειτουργικο και αφου πρωτα ειχε κανει ανακτηση.

Με βαση αυτα τοτε το υλικο που πηρε πεφτει ακριβο.
Με βαση οτι δεν τα εκανε αυτα τοτε πηρε αυτο που αξιζουν τα χρηματα που εδωσε.

Αν δεν αξιζουν τα χρηματα που εδωσε τοτε ειναι πολυ απλο, δεν επρεπε να τα δωσει.
Εφοσον εκεινη συμφωνησε να τα δωσει ολα τα αλλα ειναι περιττα.

Α, και κατι αλλο. Παιρνεις εναν κομπλε ετοιμο Η/Υ, λεει ταδε επεξεργαστης, χωρητικοτητα σκληρου, χωρητικοτητα μνημης και αντε καρτα γραφικων.
Ξερεις τι μητρικη εχει;
Ποιο μοντελο σκληρου;
Ποιο μοντελο καρτας γραφικων (που σιγουρα ειναι ΟΕΜ, κατωτερης ποιοτητας);
Ξερεις αν η μνημη ειναι η χειροτερη της αγορας;

Δηλαδη και σε καινουριο παλι κοτσο θα την επιαναν...
Σε αυτα τα θεματα ειναι: ξερεις-> καπως δεν πιανεσε κοτσος, δεν ξερεις -> θα πιαστεις οπως και να εχει.

Και κολλησε στο πιο ασημαντο οπως ειπα, στην καρτα γραφικων...
Οταν θα επρεπε οπως ειπα και πιο πανω να την απασχολουν αλλα πιο σοβαρα πραγματα.
Οπως εγγυηση, αποδειξη, αν ειναι καινουρια ή μεταχειρισμενα, κτλ.

Απλα εστιαζετε τελειως λανθασμενα.

........Auto merged post: Patentman πρόσθεσε 4 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Αν δεν ηθελε φορματ, δεν ηθελε διαγνωση βλαβης και λυση, δεν ηθελε ανακτηση, δεν ηθελε να το παρει και απλα να το βαλει στην πριζα τοτε εδω ειμασταν να δωσουμε 5-10 λινκς και να παρει το καλυτερο για τα λεφτα που θα εδινε.

Ομως οταν εισαι εξω απο τον χορο πολλα τραγουδια ξερεις.

anna888
27-10-08, 01:30
Patentman:αν διαβάσεις πιο προσεκτικά το post μου στην προηγούμενη σελίδα,θα δεις ότι ξέρω πολύ καλά να εντοπίζω μία κάρτα όταν αυτή υπάρχει όντως στο σύστημά μου,με την 8400 θα έπαιζα μια χαρά παιχνιδάκια και ΝΑΙ είμαι ηλίθια που τον εμπιστεύτηκα και την πάτησα κανονικά.

Στο multirama που ρώτησα αρχικά μόνο για κάρτα γραφικών, κουβέντα στην κουβέντα κατέληξα να ρωτήσω πόσο θα μου βγει μια αναβάθμιση.Πολύ χοντρικά:μητρική,μνήμη το λιγότερο 1 G,διπύρηνος επεξεργαστής,κάρτα γραφικών αξίας περίπου 100 ευρώ και τροφοδοτικό (σε περίπτωση μόνο που χρειαζόταν να αλλάξω αυτό που έχω,λόγω κάρτας) σύνολο περίπου 350 ευρώ. +20 ευρώ ΑΝ θέλω να μου κάνουν και την εγκατάσταση.Δεν πήγε να με ψαρώσει...μου εξήγησε πολύ ωραία ότι τα παραπάνω εξαρτήματα φτιάχνονται με τέτοιο τρόπο ώστε πολύ εύκολα μπορώ να τα εγκαταστήσω μόνη μου.Ούτε μου είπε τίποτα για format και τρίχες κατσαρές.Αλλά εγώ θεώρησα ότι στο "μικρό μαγαζί με το γνωστό μάστορα" θα έκανα την καλύτερη δυνατή αγορά και στην πιο οικονομική τιμή.Κούνια που με κούναγε!

Όσον αφορά το κόλλημα με την κάρτα.
Λέω και ξαναλέω για την κάρτα,γιατί ναι,μπορεί πχ να με έκλεψε και να μου έβαλε μεταχειρισμένα κομμάτια,όπως πολύ σωστά ανέφερες,αλλά δεν είμαι σίγουρη αν συμβαίνει κάτι τέτοιο.Στην περίπτωση της κάρτας όμως είμαι ΣΙΓΟΥΡΗ (αφού το επιβεβαιώσατε και εσείς) ότι με ΕΚΛΕΨΕ.
Αν μου'λεγε πχ ότι ο επεξεργαστής θα είναι 2,5 GHz και τελικά διαπίστωνα οτι είναι 2,θα έτρωγα κόλλημα με τον επεξεργαστή και πάει λέγοντας...
Παρεπιπτόντως...απορία:μου είχε πει θα σου βάλω καλό επεξεργαστή,το ρολόι είναι στις 3000.Τί ακριβώς σημαίνει αυτό;

Για εγγύηση και απόδειξη φίλε Patentman έχεις απόλυτο δίκιο.Έπρεπε να του την πω επιτόπου.Το ότι δε μου έκοψε απόδειξη πάντως,δε μου έκατσε βαρύ γιατί το ήξερα εκ των προτέρων.Ούτε τις άλλες φορές που είχα πάει μου είχε κόψει.Αλλά δεν το έκανα θέμα γιατί όπως είπαμε είμαι ηλίθια!

Και τέλος,αυτό που λες:λειτουργεί καλά ο υπολογιστής,σε ικανοποιεί;Ειλικρινά δεν πιάνω τη λογική σου.Σκέψου για παράδειγμα οτι πας να αγοράσεις 8400 πεπόνια και σου λέει ο μανάβης πως κοστίζουν 230 ευρώ.Τα αγοράζεις,πας σπίτι,ανοίγεις το τσουβάλι και διαπιστώνεις οτι τελικά τα πεπόνια είναι 7050.Εσύ δηλαδή τί κάνεις;Λες:και τι έγινε μωρέ που με έκλεψε,επειδή κατά τα άλλα τα πεπόνια σου άρεσαν πολύ,είναι νόστιμα και ζουμερά και έμεινες απόλυτα ικανοποιημένος από τη γεύση,το άρωμα και την υφή τους;
Εγώ πάντως θα πήγαινα στο μανάβη,θα απαιτούσα τα υπόλοιπα πεπόνια,και αν δε μου τα έδινε θα του έβαζα φωτιά στο μποστάνι!!!!

odys2008
27-10-08, 02:46
Όχι έχει ένα σκεπτικό που σκέπτεται ο Patentman, απλά όπως λέει και αυτός το βλέπουμε από διαφορετική γωνία. Αυτός λέει ότι τις πρότεινε μια λύση με xyz ευρώ και ότι η άννα την αποδέχτηκε, χωρίς να το πολυψάξει βέβαια αλλά αυτό δεν αλλάζει την ουσία.Οπότε και δεν έχει λόγο να φωνάζει. Οκ σε αυτό δεν είμαι αντίθετος, έχει μια βάση, που την θεωρώ σωστή.

Στην περίπτωση της άννας όμως 2 πράγματα είναι σίγουρα, η κάρτα γραφικών και η μή ύπαρξη απόδειξης.

Σε ανάλογη περίπτωση πάντως, όταν του ζήτησα συγκεκριμένα πράγματα σε έναν άλλο μαγαζάτορα και μου έβαλε άλλα προσπαθώντας να με βγάλει τρελό και ότι μου έβαζε καλύτερα πράγματα από αυτά που ήθελα(είχε ένα κόλλημα ο ξάδερφός μου να τα πάρουμε από ένα συγκεκριμένο μαγαζί) του τα γύρισα πίσω και μου έδωσε τα χρήματά μου πίσω μετά από ένα ωραίο καβγαδάκι. Φυσικά δεν ξαναπάτησα, και ούτε πρόκειται. Όπως και δεν υπάρχει περίπτωση να προτείνω σε κάποιον να πάρει pc από αυτόν.

WAntilles
27-10-08, 16:02
Κοπέλα μου μην ακούς τί λέει ο Patentman.

Στο συγκεκριμένο μαγαζί απλά εκμεταλλεύθηκαν στυγνότατα την άγνοιά σου για να σου πασάρουν ό,τι παλαιότερο είχε ξεμείνει στην αποθήκη τους.

Δεν αξίζει εσύ να ασχoληθείς περαιτέρω με αυτούς τους αετονύχηδες-απατεώνες.

Απλά να μην ξαναπάς σε αυτούς, και σε όσους φίλους/γνωστούς θέλουν να πάρουν υπολογιστή να λες να μην πάνε σε αυτούς.

Έτσι θα πονέσουν πολύ περισσότερο.

Τώρα τί να κάνεις εσύ ώστε να αποφύγεις να πέσεις θύμα τέτοιων:

Να μην επαφίεσαι στον όποιο τυχάρπαστο αετονύχη-απατεώνα "κομπιουτερά" αλλά να ρωτάς σε forums που εμπιστεύεσαι, πρόσωπα που εμπιστεύεσαι, συγκεκριμένα και επακριβώς ποιά εξαρτήματα να πάρεις.

CORDOBAN
27-10-08, 20:13
ρε παιδια εδω τις εβαλε μνημη ddr σε dual core απλα ο τυπος ξασκαρταρισε οτι του ειχε μεινει.

Πύρρος
28-10-08, 00:04
ρε παιδια εδω τις εβαλε μνημη ddr σε dual core απλα ο τυπος ξασκαρταρισε οτι του ειχε μεινει.

1. Δεν είδα να είναι dual core.
2. Όσο και να σπρώξεις, δεν μπαίνει DDR μνήμη σε DDR2 slot ούτε αντίστροφα.
3. Αν βρεις DDR σε κατάστημα σήμερα, θα είναι ακριβότερη από DDR2.

Patentman
28-10-08, 00:09
Μα ειναι προφανες οτι ειναι μεταχειρισμενα ή *στοκ απο ξεχασμενες πολιτειες.
*εχω βρει επεξεργαστη box μετα απο δυο χρονια εξαφανισης του, και μαλιστα σε ποσοτητες...

Hodad
28-10-08, 01:12
Ψιτ, παιδιά. Θέμα νήματος: Σχετικά με motherboard με ενσωματωμένη κάρτα γραφικών

anna888, δυστυχώς από τη στιγμή που δεν υπάρχει απόδειξη δεν μπορείς να διεκδικήσεις και πολλά πράματα. Πιστεύω καταλαβαίνεις από ποιά άποψη το λέω.
Φυσικά για την κάρτα γραφικών μπορείς να πας και να 'του κάνεις φασαρία' καθώς σου είπε ότι θα την βάλει (και άρα σε κορόιδεψε).

Στη χειρότερη περίπτωση μπορείς να το πεις στο φίλο (αν και δεν είμαι πολύ υπέρ να μπλεχτεί) σου που έχει μεγαλύτερη οικιότητα με το μαγαζάτορα και, υποθέτω, ξέρει κάτι παραπάνω από υπολογιστές να δει τι μπορεί να κάνει και αυτός.

anna888
28-10-08, 17:58
Παιδιά,επειδή μου μαγαρίσατε ελαφρώς το topic,ας επανέλθουμε στο κανονικό θέμα.

Επειδή δεν πρόλαβα χθες,θα πάω αύριο στο μαγαζί και θέλω να ξέρω το εξής:
Ρώτησα και παραπάνω αλλά δε μου απάντησε κάποιος.Αυτό που μου είχε πει,οτι θα μου βάλει πολύ καλό επεξεργαστή,το ρολόι του είναι στις 3000,τί ακριβώς σημαίνει;Αν κατάλαβα καλά είναι αυτό που λέμε ταχύτητα επεξεργαστή,δηλαδή ο επεξεργαστής είναι 3 GHz;Γιατί αυτός που μου έχει βάλει είναι 2,2 GHz.Να ξέρω,αν είναι,να του κάνω φασαρία ΚΑΙ για τον επεξεργαστή.

WAntilles
28-10-08, 18:22
Επειδή δεν πρόλαβα χθες,θα πάω αύριο στο μαγαζί και θέλω να ξέρω το εξής:

Να μην πας σε κανένα μαγαζί.

Εξηγώ παρακάτω γιατί:


Ρώτησα και παραπάνω αλλά δε μου απάντησε κάποιος.Αυτό που μου είχε πει,οτι θα μου βάλει πολύ καλό επεξεργαστή,το ρολόι του είναι στις 3000,τί ακριβώς σημαίνει;Αν κατάλαβα καλά είναι αυτό που λέμε ταχύτητα επεξεργαστή,δηλαδή ο επεξεργαστής είναι 3 GHz;Γιατί αυτός που μου έχει βάλει είναι 2,2 GHz.Να ξέρω,αν είναι,να του κάνω φασαρία ΚΑΙ για τον επεξεργαστή.

Από όλα όσα λες σε αυτό το thread είναι προφανές - καλώς ή κακώς - ότι δεν έχεις τις στοιχειώδεις απαιτούμενες γνώσεις για να κερδίσεις επιχειρηματολογικά μία τέτοια αντιπαράθεση (confrontation) με τον μαγαζάτορα.

Το μόνο που θα καταφέρεις είναι πολύ απλά να χάσεις περισσότερο χρόνο και περισσότερη ψυχική ηρεμία από ό,τι έχεις ήδη χάσει, και ταυτόχρονα να φανείς βλάκας και γελοία ενώ δεν είσαι γιατί έχεις πασιφανέστατα δίκιο.

Να μην ασχοληθείς περαιτέρω με την περίπτωση.

Διότι απλά θα πας σε μια "μάχη" άοπλη, δίχως επιχειρηματολογικά όπλα.

Να κάνεις απλά ό,τι έγραψα παραπάνω:


Στο συγκεκριμένο μαγαζί απλά εκμεταλλεύθηκαν στυγνότατα την άγνοιά σου για να σου πασάρουν ό,τι παλαιότερο είχε ξεμείνει στην αποθήκη τους.

Δεν αξίζει εσύ να ασχoληθείς περαιτέρω με αυτούς τους αετονύχηδες-απατεώνες.

Απλά να μην ξαναπάς σε αυτούς, και σε όσους φίλους/γνωστούς θέλουν να πάρουν υπολογιστή να λες να μην πάνε σε αυτούς.

Έτσι θα πονέσουν πολύ περισσότερο.

Τώρα τί να κάνεις εσύ ώστε να αποφύγεις να πέσεις θύμα τέτοιων:

Να μην επαφίεσαι στον όποιο τυχάρπαστο αετονύχη-απατεώνα "κομπιουτερά" αλλά να ρωτάς σε forums που εμπιστεύεσαι, πρόσωπα που εμπιστεύεσαι, συγκεκριμένα και επακριβώς ποιά εξαρτήματα να πάρεις.

CORDOBAN
28-10-08, 18:41
Συμφωνω το μονο που μπορεις να κανεις ειναι απλά να τσακωθεις καθώς δεν εχεις αποδειξεις ότι το μηχανημα το πηγες εκει και να το αποδειξεις δεν μπορεις να παοδειξεις ότι τιο εξοφλησες οποτε μπορει και να το ξαναπληρώσεις.Δεν μπορεις να αποδειξεις απολύτως τίποτα και νομικά να πας θα πληρώσεις και τα δικαστικά.
Πρεπει να ξέρεις ποτε έχασες και να δυναμώνεις ψυχολογικά και γνωστικά για την επομενη φορά.
Απλά ηδυσφημιση ακόμα και σε μεγάλες εταιριες ειναι το μεγαλυτερο οπλο σου αυτη την στιγμή.

anna888
28-10-08, 19:09
WAntilles:ευχαριστώ για τη συμβουλή,αν και δε θα την ακολουθήσω.Για μένα περισσότερο βλάκας είναι αυτός που αντιλαμβάνεται οτι κάποιος τον έκλεψε και δεν κάνει τίποτα για αυτό. Εγώ θα κάνω την προσπάθεια,κι αν πέσω στη μάχη,έπεσα.
Επειδή λοιπόν όπως λες δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις,μπορείς τουλάχιστον να μου εξηγήσεις τί σημαίνει:ο επεξεργαστής έχει το ρολόι στις 3000,να μάθω κι εγώ η αδαής;

Επίσης σκοπεύω να του ζητήσω την απόδειξη.Σε περίπτωση που δεχτεί, (λέμε τώρα,υποθετικά, αφήστε με να κάνω όνειρα!)πρέπει να μου δώσει ξεχωριστή απόδειξη για το καθένα (μητρική, επεξεργαστή,μνήμες) και μία παροχής υπηρεσιών,ή μπορεί να μου κόψει μία απόδειξη που να τα περιλαμβάνει όλα και να ισχύει και αυτή σαν εγγύηση;

Cordoban:η δυσφήμηση και μία επίσκεψη στην εφορία...

EvilHawk
28-10-08, 19:23
Έγινε μια μικρή εκκαθάριση στο θέμα απο τα σκουπίδια που άφησαν μερικοί ... :evil:

CORDOBAN
28-10-08, 19:42
Cordoban:η δυσφήμηση και μία επίσκεψη στην εφορία...

Για όλα χρειαζονται αποδειξεις τις οποιες αυτη την στιγμη δεν έχεις,
εάν σου κοψει αποδειξη εισαι υποχρεωμενη να πληρώσεις το Φ.Π.Α.,;)
Επισης ειναι στην διακριτικη του ευχερεια καθως εξαρταται και απο το αν ειναι υποχρεωμενος να σου δώσει αναλυτική ή γενικη αποδειξη .
Χρονιζει στα 3000ΜΗΖ σημαινει ότι ο επεξεργαστης δουλευει σε εκεινη την ταχυτητα.;)

........Auto merged post: CORDOBAN πρόσθεσε 7 λεπτά και 16 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Επεξεργαστής:AMD Athlon 64 3500+ 2.2 GHz
Ο συγκεκριμενος ειναι 2,2 Χ 2(κορους) αρα η ταχυτητα σου ειναι περιπου 4G
http://techreport.com/articles.x/7134/1

dante80
28-10-08, 19:55
Ο συγκεκριμενος ειναι 2,2 Χ 2(κορους) αρα η ταχυτητα σου ειναι περιπου 4G
http://techreport.com/articles.x/7134/1

Αυτό είναι παντελώς αυθαίρετο. Η ταχύτητα χρονισμού δεν προσδιορίζεται από τον αριθμό των πυρήνων...όταν λέμε πως ένας επεξεργαστής "έχει το ρολόι στις 3000", σημαίνει πως έχουμε στα χέρια μας ένα 8400 ή ένα 6000+. Όχι αυτό το έκτρωμα (για τα σημερινά δεδομένα) που πήγε και έβαλε.

Το ρολόι στις 3000 προφανώς αναφέρεται πως η συχνότητα χρονισμού του υπολογιστή είναι στα 3 Ghz.

Φίλη Άννα, να πας από το μαγαζί του, να του πεις πως σου έχει βάλει απάρτια που δεν κοστίζουν πάνω απο 50euro σήμερα, τα οποία και πρέπει να είναι μεταχειρισμένα. Το να σου πάρει πάνω από 20-30 euro εργατικά για ένα format και στήσιμο είναι εγκληματικό επίσης. Άρα, σου έχει κλέψει περίπου 150 euro. Eπίσης, έχει πει ψέμματα για τα περιφερειακά που έβαλε στον υπολογιστή σου, βάζοντας άλλα νταλλων για να διώξει απόθεμα που έχει.

Να τον δυσφημήσεις παντού γιατί είναι απατεώνας, και μάλιστα να τον δυσφημήσεις (ως επωνυμία επιχείρησης) ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ FORUM, ώστε να ξέρουμε και εμείς ποιος είναι. Έχεις φυσικά το δικαίωμα να το κάνεις αυτό. Απλά δεν μπορείς να πάς νομικά, την στιγμή που δεν έχεις αποδείξεις στα χέρια σου.

WAntilles
28-10-08, 20:11
Εγώ θα κάνω την προσπάθεια,κι αν πέσω στη μάχη,έπεσα.

Live to fight in another battle, another day.

Another battle you can win.

CORDOBAN
28-10-08, 20:14
Αυτό είναι παντελώς αυθαίρετο. Η ταχύτητα χρονισμού δεν προσδιορίζεται από τον αριθμό των πυρήνων...όταν λέμε πως ένας επεξεργαστής "έχει το ρολόι στις 3000", σημαίνει πως έχουμε στα χέρια μας ένα 8400 ή ένα 6000+. Όχι αυτό το έκτρωμα (για τα σημερινά δεδομένα) που πήγε και έβαλε.

Το ρολόι στις 3000 προφανώς αναφέρεται πως η συχνότητα χρονισμού του υπολογιστή είναι στα 3 Ghz.

Φίλη Άννα, να πας από το μαγαζί του, να του πεις πως σου έχει βάλει απάρτια που δεν κοστίζουν πάνω απο 50euro σήμερα, τα οποία και πρέπει να είναι μεταχειρισμένα. Το να σου πάρει πάνω από 20-30 euro εργατικά για ένα format και στήσιμο είναι εγκληματικό επίσης. Άρα, σου έχει κλέψει περίπου 150 euro. Eπίσης, έχει πει ψέμματα για τα περιφερειακά που έβαλε στον υπολογιστή σου, βάζοντας άλλα νταλλων για να διώξει απόθεμα που έχει.

Να τον δυσφημήσεις παντού γιατί είναι απατεώνας, και μάλιστα να τον δυσφημήσεις (ως επωνυμία επιχείρησης) ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ FORUM, ώστε να ξέρουμε και εμείς ποιος είναι. Έχεις φυσικά το δικαίωμα να το κάνεις αυτό. Απλά δεν μπορείς να πάς νομικά, την στιγμή που δεν έχεις αποδείξεις στα χέρια σου.

Εφοσον τις ειπε "ο επεξεργαστης θα χρονιζει στα 3 και οχι ο κόρος" και εφοσον δεν το διευκρινησε λογω αγνοιας τοτε ειναι καλυμένος απόλυτα.το μονο που μπορει να κάνει φασαρια ειναι για την καρτα γραφικων και αυτο στην περιπτωση που τις ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΕ ότι θατις βάλει.;)

Hodad
28-10-08, 20:29
Επεξεργαστής:AMD Athlon 64 3500+ 2.2 GHz
Ο συγκεκριμενος ειναι 2,2 Χ 2(κορους) αρα η ταχυτητα σου ειναι περιπου 4G
http://techreport.com/articles.x/7134/1

Ο συγκεκριμένος είναι μονοπύρηνος.

anna888 το παλιό σου hardware το έχεις;

sdikr
28-10-08, 20:35
Γεια σας.
Πριν λίγες μέρες έκανα μια μικρή αναβάθμιση στον υπολογιστή μου. Επειδή ήθελα κάτι οικονομικό, ο κομπιουτεράς μου είπε για μητρική με ενσωματωμένη κάρτα γραφικών και μου πρότεινε ένα συνδυασμό (μητρική,επεξεργαστή και μνήμη) με nvidia 8200 στα 205 ευρώ και ένα με nvidia 8400 στα 230 ευρώ.Προτίμησα το δεύτερο.Το υλικό που μου εγκατέστησε είναι: Μητρική: Asrock 939N68PV-GLAN
Επεξεργαστής:AMD Athlon 64 3500+ 2.2 GHz
Μνήμη:2 μνήμες Apacer DDR PC3200 200 MHz από 1024 ΜΒ η καθεμία
Επίσης μου έκανε format γιατί λέει χρειάζεται λόγω του ότι το μπήκε νέα μητρική.

Στο device manager, o display adapter που δείχνει είναι:nvidia geforce 7050 pv/nvidia nforce 630a.Επίσης, σε διάφορα προγραμματάκια που αναλύουν το σύστημά σου, η κάρτα γραφικών που φαίνεται είναι η παραπάνω.Πουθενά geforce 8400.
Ρώτησα το μάστορα αν η κάρτα μου είναι όντως η geforce 8400 και επιμένει πως είναι.Τον ρώτησα αν μπορώ να δω κάπου την κάρτα, εφόσον στο device manager δε φαίνεται, και μου είπε όχι.Μου έδωσε μια ακαταλαβίστικη,για μένα,εξήγηση την οποία δε θυμάμαι.Νομίζω κάτι για το chip,ψύξη του chip ή κάτι τέτοιο.
Απορίες:
1.Είναι δυνατόν να έχω όντως αυτή την κάρτα αλλά να μην μπορώ να τη δω πουθενά, ή με δουλεύουν χοντρά;Δεν υπάρχει κανένας τρόπος να το διαπιστώσω 100%;
2.Είναι καλή τιμή τα 230 ευρώ για τη συγκεκριμένη αναβάθμιση;Έψαξα σε διάφορες σελίδες για να τσεκάρω τις τιμές του παραπάνω υλικού αλλά δεν έβγαλα άκρη.
3.Αυτό για το format ισχύει ή έγινε μόνο για να με χρεώσει επιπλέον;

Σας παρακαλώ,ας με διαφωτίσει κάποιος ώστε να ξέρω:να πάω στο μαγαζί και να στήσω τρικούβερτο καβγά ή όχι;

Είχες μήπως κάποιο περιφεριακό που ήθελες να μπεί στον νέο υπολογιστή;

Ζητώ συγνώμη αν έχουν αναφέρθει ξανά αυτά στο νήμα

σύμφωνα με τον κατασκευαστή της μητρικής όχι δεν έχει 8400 πάνω,
για τον εξεξεργάστη μπορεί να ισχύει το 3 (μιας και η amd κάνει χρήση του P rating Και όχι το κλασικό ghz rating)
το format ναι είναι υποχρεωτικό όταν αλλάζεις μητρική, αλλές φόρες λιγότερο (πχ αν πας απο Intel 945 σε intel g31 δεν είναι, αν πάς όμως απο via σε intel είναι)

Ας δούμε τις τιμές
μητρική 64.26 (η φθηνότερη στο skroutz)
cpu 40
mem 23 το ένα
πάμε στα 150
Δεν ξέρω πόσο ασχολήθηκε αλλά σε γενικές γραμμές κάτω απο 35 την ώρα δύσκολα να βρείς

Πύρρος
28-10-08, 21:23
Επεξεργαστής:AMD Athlon 64 3500+ 2.2 GHzΟ συγκεκριμενος ειναι 2,2 Χ 2(κορους) αρα η ταχυτητα σου ειναι περιπου 4G
http://techreport.com/articles.x/7134/1



Εφοσον τις ειπε "ο επεξεργαστης θα χρονιζει στα 3 και οχι ο κόρος" και εφοσον δεν το διευκρινησε λογω αγνοιας τοτε ειναι καλυμένος απόλυτα.

1. Ο κόρος (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CF%8C%CF%81%CE%BF%CF%82) δεν έχει να κάνει με επεξεργαστές.
2. Δύο cores των 2.2 δεν μας κάνουν έναν των 4 ή έναν των 4.4 ή οτιδήποτε άλλο. Μας κάνουν δύο των 2.2
3. Ο συγκεκριμένος δεν είναι dual core όπως είπε και ο dante, οπότε ακόμα και έτσι να μετράγαμε, πάλι 3Ghz δεν βγάζουμε.


Αυτό που μου είχε πει,οτι θα μου βάλει πολύ καλό επεξεργαστή,το ρολόι του είναι στις 3000,τί ακριβώς σημαίνει;Αν κατάλαβα καλά είναι αυτό που λέμε ταχύτητα επεξεργαστή,δηλαδή ο επεξεργαστής είναι 3 GHz;Γιατί αυτός που μου έχει βάλει είναι 2,2 GHz.Να ξέρω,αν είναι,να του κάνω φασαρία ΚΑΙ για τον επεξεργαστή.

Ρολόι σημαίνει συχνότητα λειτουργίας, η οποία στον 3500+ είναι 2.2 GHz. Το 3500 σημαίνει ότι σύμφωνα με την AMD, ο συγκεκριμένος επεξεραστής έχει επιδόσεις περίπου σαν έναν P4 στα 3.5 (πιο μετά το performance rating δε σήμαινε απολύτως τίποτα, αλλά εκείνο τον καιρό ήταν αρκετά ακριβές μην πω συντηριτικό).

Η μόνη περίπτωση να είπε αλήθεια είναι αν το έθεσε ως "σαν pentium 4 στα 3Ghz" ή "είναι 3500ρης" χωρίς όμως να αναφέρει Ghz. Ότι και να ισχύει, είναι σαφές από όλους μας, ότι το hardware που σου διάλεξε είναι κακή αγορά για το 2008, και ότι μάλλον και η συνολική αγορά ήταν κακή.


Another battle you can win.

Αυτό είναι σημαντικό.

Αν σε ρίξανε €50 δεν αξίζει να φας (σε κόπο, χρόνο και νεύρα) €100 για να τα πάρεις πίσω. Ίσως είναι καλύτερο να περιορισθείς σε απλά πράγματα για να έχεις μια ηθική ικανοποίηση (καταγγελία σε forum και φίλους, ίσως και κανένα περιοδικό), και να συνεχίσεις τη ζωή σου. Ουσιαστικά το μόνο σου όπλο είναι η απειλή της εφορίας και το κράξιμο, ίσως και κάρφωμα στην MS αν σου έβαλε πειρατικά windows. Χωρίς απόδειξη, και μετά της απομάκρυνσης εκ του ταμείου όμως θα προσπαθείς να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας.

Hodad
28-10-08, 21:31
1. Ο κόρος (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CF%8C%CF%81%CE%BF%CF%82) δεν έχει να κάνει με επεξεργαστές.

Οπότε είπα βλακία.
Λάθος δικό μου.

anna888
28-10-08, 21:45
Cordoban:ναι,το είχαμε ξεκαθαρίσει για την κάρτα.Μου είχε πει ότι με την 8400 θα μου βγει συνολικά 230 ευρώ και με την 8200 θα μου βγει 205 ευρώ και του είπα οτι θέλω την 8400 και συμφωνήσαμε.

Ας υποθέσουμε ότι ο τύπος θορυβηθεί που το έψαξα το θέμα και πήγα να του ζητήσω εξηγήσεις και μου κόψει απόδειξη.Πότε είμαι καλυμμένη από άποψη εγγύησης;Πρέπει να έχω ξεχωριστή απόδειξη για κάθε ένα κομμάτι ή με καλύπτει και μία συνολική αναλυτική απόδειξη;

Αν αρνηθεί να δώσει απόδειξη και τον ρωτήσω απλά πόσο κόστισε το κάθε τι και τελικά καταφέρω να τον ξεμπροστιάσω και υποχρεωθεί να μου βάλει άλλα κομμάτια (το ξέρω ότι δεν έχω ελπίδες,μου το είπατε όλοι και το εμπέδωσα,απλά παίρνω 1 περίπτωση στις 1000 που μπορέσω να βρω το δίκιο μου),τί θα μπορούσα να του ζητήσω;Αφού μου ανοίξατε τα μάτια,και σας ευχαριστώ πολύ :oneup: ,έψαξα και πλέον έχω μια ιδέα τι παίζει με τις τιμές.
Ο τύπος έχει αδυναμία στους AMD και από ότι κατάλαβα δουλεύει πάντα με τέτοιους,οπότε ας μην του χαλάσουμε το χατίρι.Βρήκα στη σελίδα του Πλαισίου αυτά:
Μητρική ECS A780GM-A (AM2+,DDR2 με ενσωματωμένη κάρτα ATI Radeon HD 3200) 55 ευρώ
Επεξεργαστής AMD Athlon 64x2 5200+ 2,7 GHz 62ευρώ
Μνήμη ADATA 1 G DDR2 667 MHz PC2 5400 11,72 ευρώ
Είναι καλή επιλογή; (να σημειώσω ότι ο σκληρός μου είναι IDE,αλλά απ' ότι είδα στα χαρακτηριστικά της παραπάνω μητρικής,μπορώ να τον συνδέσω,σωστά;Ή πάλι είπα βλακεία;;;)


Εσείς τί θα μου προτείνατε να βάλω με 230 ευρώ λαμβάνοντας υπ' όψιν και το στήσιμο+format;
Πόσο κοστίζει συνήθως ένα τέτοιο στήσιμο και ένα format;
Πείτε ένα καλό συνδυασμό με AMD,μητρική με ενσωματωμένη κάρτα γραφικών της προκοπής (εννοώ να έχει τουλάχιστον shader 3.0.Για τα άλλα χαρακτηριστικά δεν ξέρω τί παίζει.Διαφωτίστε με εσείς.Έτσι κι αλλιώς αργότερα σκοπεύω να πάρω μία καλύτερη) και μνήμη τουλάχιστον 1 G (θα προτιμούσα 2 G).

Hodad:ναι, εκτός της κάρτας γραφικών.Όταν πήγα να πάρω το κουτί,του ζήτησα τα παλιά μου κομμάτια και ήταν οφθαλμοφανές οτι ξαφνιάστηκε.Προφανώς δεν περίμενε να τα ζητήσω.Στο σπίτι συνηδειτοποίησα οτι λείπει η κάρτα γραφικών.Ας πούμε πως την ξέχασε!

Το προηγούμενό μου hardware ήταν:
Asrock K758X, AMD Athlon XP 2400+ 2 G, Apacer DDR 512 MB.Μάλλον έχει συμβόλαιο μόνο με αυτές τις εταιρίες!!!

dante80
28-10-08, 22:02
Θεωρώντας πως το στήσιμο και format παίρνει μια-δύο ώρες max, και κοστολογώντας το για 40euro, με τα υπόλοιπα 190 (και περιορισμό σε AMD) παίρνεις:

ECS A780GM-A (AM2+, 780, DDR2, SVGA) (http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1099965&HYMOTHERBOARDSOCKET=AM2%2b&category=69977721&catalog=20)
AMD ATHLON 64 X2 5600+ 2.90GZ AM2 BOX (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.559554)
Geil Ram 4GB Kit DDR2 B-Dragon 800MHz 5-5-5 (http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1014315&HYMNIMIMEGETHOS=2+x+2GB&category=69977727&catalog=20)

Και έχεις ένα σύγχρονο σύστημα με 4gb DDR2 μνήμη, ένα γρήγορο διπύρηνο επεξεργαστή και μια πολύ καλή μητρική με ενσωματωμένη ATI 3200 κάρτα γραφικών (σε υπερκαλύπτει για την δουλειά που την θες), και πολλές δυνατότητες αναβάθμισης στο μέλλον.

sdikr
28-10-08, 22:07
Cordoban:ναι,το είχαμε ξεκαθαρίσει για την κάρτα.Μου είχε πει ότι με την 8400 θα μου βγει συνολικά 230 ευρώ και με την 8200 θα μου βγει 205 ευρώ και του είπα οτι θέλω την 8400 και συμφωνήσαμε.

Ας υποθέσουμε ότι ο τύπος θορυβηθεί που το έψαξα το θέμα και πήγα να του ζητήσω εξηγήσεις και μου κόψει απόδειξη.Πότε είμαι καλυμμένη από άποψη εγγύησης;Πρέπει να έχω ξεχωριστή απόδειξη για κάθε ένα κομμάτι ή με καλύπτει και μία συνολική αναλυτική απόδειξη;

Αν αρνηθεί να δώσει απόδειξη και τον ρωτήσω απλά πόσο κόστισε το κάθε τι και τελικά καταφέρω να τον ξεμπροστιάσω και υποχρεωθεί να μου βάλει άλλα κομμάτια (το ξέρω ότι δεν έχω ελπίδες,μου το είπατε όλοι και το εμπέδωσα,απλά παίρνω 1 περίπτωση στις 1000 που μπορέσω να βρω το δίκιο μου),τί θα μπορούσα να του ζητήσω;Αφού μου ανοίξατε τα μάτια,και σας ευχαριστώ πολύ :oneup: ,έψαξα και πλέον έχω μια ιδέα τι παίζει με τις τιμές.
Ο τύπος έχει αδυναμία στους AMD και από ότι κατάλαβα δουλεύει πάντα με τέτοιους,οπότε ας μην του χαλάσουμε το χατίρι.Βρήκα στη σελίδα του Πλαισίου αυτά:
Μητρική ECS A780GM-A (AM2+,DDR2 με ενσωματωμένη κάρτα ATI Radeon HD 3200) 55 ευρώ
Επεξεργαστής AMD Athlon 64x2 5200+ 2,7 GHz 62ευρώ
Μνήμη ADATA 1 G DDR2 667 MHz PC2 5400 11,72 ευρώ
Είναι καλή επιλογή; (να σημειώσω ότι ο σκληρός μου είναι IDE,αλλά απ' ότι είδα στα χαρακτηριστικά της παραπάνω μητρικής,μπορώ να τον συνδέσω,σωστά;Ή πάλι είπα βλακεία;;;)

Εσείς τί θα μου προτείνατε να βάλω με 230 ευρώ λαμβάνοντας υπ' όψιν και το στήσιμο+format;
Πόσο κοστίζει συνήθως ένα τέτοιο στήσιμο και ένα format;
Πείτε ένα καλό συνδυασμό με AMD,μητρική με ενσωματωμένη κάρτα γραφικών της προκοπής (εννοώ να έχει τουλάχιστον shader 3.0.Για τα άλλα χαρακτηριστικά δεν ξέρω τί παίζει.Διαφωτίστε με εσείς.Έτσι κι αλλιώς αργότερα σκοπεύω να πάρω μία καλύτερη) και μνήμη τουλάχιστον 1 G (θα προτιμούσα 2 G).

Αποδείξη δίνουν όταν σου χρεώνουν και το φπα, θέλεις μια απόδειξη που να αναφέρει το κάθε κομμάτι (ή μια με 3 είδη ή 3 με 1 είδος)
Σε περίπτωση που σου κάνει μα και μου, εφόσον φυσικά τα έχει αγοράσει απο τους επίσημους προμηθευτές μπορείς απο εκεί να βρείς serial number Καθώς και εγγύηση και ίσως και απόδειξη οτι το αγόρασες απο έκει

Εγώ θα πήγαινα πάντως με διάθεση καλής θέλησης του στυλ, μπορείτε να μου δείξετε που είναι η 8400 στο μηχάνημα μου;

Θεώρω λίγο δύσκολο ενα μικρό μαγάζακι να κάνει τέτοια πράγματα σε πελάτη του. (θέωρω δηλάδη απο διάθεση καλής θέλησης οτι έχει γίνει λάθος)

CORDOBAN
28-10-08, 22:15
Cordoban:ναι,το είχαμε ξεκαθαρίσει για την κάρτα.Μου είχε πει ότι με την 8400 θα μου βγει συνολικά 230 ευρώ και με την 8200 θα μου βγει 205 ευρώ και του είπα οτι θέλω την 8400 και συμφωνήσαμε.

Ας υποθέσουμε ότι ο τύπος θορυβηθεί που το έψαξα το θέμα και πήγα να του ζητήσω εξηγήσεις και μου κόψει απόδειξη.Πότε είμαι καλυμμένη από άποψη εγγύησης;Πρέπει να έχω ξεχωριστή απόδειξη για κάθε ένα κομμάτι ή με καλύπτει και μία συνολική αναλυτική απόδειξη;

Αν αρνηθεί να δώσει απόδειξη και τον ρωτήσω απλά πόσο κόστισε το κάθε τι και τελικά καταφέρω να τον ξεμπροστιάσω και υποχρεωθεί να μου βάλει άλλα κομμάτια (το ξέρω ότι δεν έχω ελπίδες,μου το είπατε όλοι και το εμπέδωσα,απλά παίρνω 1 περίπτωση στις 1000 που μπορέσω να βρω το δίκιο μου),τί θα μπορούσα να του ζητήσω;Αφού μου ανοίξατε τα μάτια,και σας ευχαριστώ πολύ :oneup: ,έψαξα και πλέον έχω μια ιδέα τι παίζει με τις τιμές.
Ο τύπος έχει αδυναμία στους AMD και από ότι κατάλαβα δουλεύει πάντα με τέτοιους,οπότε ας μην του χαλάσουμε το χατίρι.Βρήκα στη σελίδα του Πλαισίου αυτά:
Μητρική ECS A780GM-A (AM2+,DDR2 με ενσωματωμένη κάρτα ATI Radeon HD 3200) 55 ευρώ
Επεξεργαστής AMD Athlon 64x2 5200+ 2,7 GHz 62ευρώ
Μνήμη ADATA 1 G DDR2 667 MHz PC2 5400 11,72 ευρώ
Είναι καλή επιλογή; (να σημειώσω ότι ο σκληρός μου είναι IDE,αλλά απ' ότι είδα στα χαρακτηριστικά της παραπάνω μητρικής,μπορώ να τον συνδέσω,σωστά;Ή πάλι είπα βλακεία;;;)


Εσείς τί θα μου προτείνατε να βάλω με 230 ευρώ λαμβάνοντας υπ' όψιν και το στήσιμο+format;
Πόσο κοστίζει συνήθως ένα τέτοιο στήσιμο και ένα format;
Πείτε ένα καλό συνδυασμό με AMD,μητρική με ενσωματωμένη κάρτα γραφικών της προκοπής (εννοώ να έχει τουλάχιστον shader 3.0.Για τα άλλα χαρακτηριστικά δεν ξέρω τί παίζει.Διαφωτίστε με εσείς.Έτσι κι αλλιώς αργότερα σκοπεύω να πάρω μία καλύτερη) και μνήμη τουλάχιστον 1 G (θα προτιμούσα 2 G).

Hodad:ναι, εκτός της κάρτας γραφικών.Όταν πήγα να πάρω το κουτί,του ζήτησα τα παλιά μου κομμάτια και ήταν οφθαλμοφανές οτι ξαφνιάστηκε.Προφανώς δεν περίμενε να τα ζητήσω.Στο σπίτι συνηδειτοποίησα οτι λείπει η κάρτα γραφικών.Ας πούμε πως την ξέχασε!

Το προηγούμενό μου hardware ήταν:
Asrock K758X, AMD Athlon XP 2400+ 2 G, Apacer DDR 512 MB.Μάλλον έχει συμβόλαιο μόνο με αυτές τις εταιρίες!!!

η συνολικη απλα λεει οτι πηρες κατι απο αυτον,οχι το καθε κομματι ξεχωριστα και αναλυτικα.Η εγγυηση ειναι κατι σχετικό καθώς εαν δεν αναγραφεται τι ακριβώς περιεχει αυτο που αγορασες αυτος και ο καθε αυτος μπορει να ισχυριστει οτι απλά δεν το αγορασες απο αυτόν και τέλος.
Κατα την ταπεινη μου αποψη όχι ενσωματωμενη καρτα γραφικών και αν μελλοντικα φας την "πετρα" του λινουξ όχι ΑΤΙ.
Το προηγουμενο μηχανημα σου το είχα και εγω και ήταν πραγματικά σκυλι,δεν με απαγοητευσε ποτέ.
Επισης κατα την ταπεινη μου γνωμη AMD 5600+(αυτον έχω και ειναι τρομερός).
Για motherboard θα έλεγα asus me chipset nvidia και RAM οπωσδηποτε 2 γιγα.;)

Πύρρος
28-10-08, 22:28
Οπότε είπα βλακία.
Λάθος δικό μου.


Δεν το είπες εσύ :p

CORDOBAN
28-10-08, 22:35
Δεν το είπες εσύ :p

κάνω ότι δεν βλέπω:p:p

@ ADSLgr.com All rights reserved.