PDA

Επιστροφή στο Forum : Για ποιόν ακριβώς λόγο αγοράζετε "γρήγορο" επεξεργαστή;



Σελίδες : [1] 2

Patentman
02-12-08, 20:50
Οτι λεει ο τιτλος.

Γιατι αγοραζετε τον "ταχυτερο", "καλυτερο", ακριβοτερο επεξεργαστη της αγορας;
Τι σας προσφερει εκτος απο την αισθηση οτι αγορασατε/αποκτησατε το "καλυτερο";
Σε ποια ακριβως χρηση σας "διευκολυνε", σας "ελυσε τα χερια";

Οταν εχουμε:
Παιχνιδια-> καρτα γραφικων κανει σχεδον ολη την δουλεια.
Συλληψη βιντεο-> καρτα τηλεορασης κανει ολη την δουλεια, μεχρι και συμπιεση σε πραγματικο χρονο σε H.264 κανουν.
Και ποσες αλλες συσκευες...κανουν την δουλεια...μονες τους, με bus master κιολας.
Ποσες και ποσες συσκευες/εργασιες/χρησεις δεν εχουν να κανουν με τον επεξεργαστη αλλά με την επιλογη σωστου υλικου (π.χ TV-card PCI και οχι USB).

Οσο αφορά την αναγκη συμπιεσης...
Πλεον δεν υφισταται.
Παει η εποχη των 15, 40, 60, 80, 120GB δισκων.
Πλεον δεν χρειαζεται να συμπιεσεις ενα DVD, ουτε καποιο βιντεο που τραβηξες με την βιντεοκαμερα, κατευθειαν σε DV και καθαρισες.
Πλεον δεν χρειαζεται να ανησυχεις ουτε για HD-video, το περνας απλα στα τερατα των TB.

Ποιος ο λογος λοιπον;

Τρεχουν ολοι AutoCAD, Photoshop + Illustrator σε επαγγελματικη βαση;
Οχι οτι και αυτα δεν τρεχουν καλα και σε εναν πιο παλιο επεξεργαστη, ουτε και φυσικα τους πετανε τους παλιους επεξεργαστες οι επαγγελματιες...
Γιατι λοιπον οι απλοι, οικιακοι, ερασιτεχνες χρηστες αγοραζουν τον ακριβοτερο;

applebite
02-12-08, 20:55
Ε καλα, ειναι σαν να ρωτας γιατι εχουν porsche οσοι την εχουν, τη στιγμη που το 99% απο αυτους δεν προκειται ποτε να βρει δρομο να την τρεξει.
Λεφτα εχει ο κοσμος, ανασφαλειες εχει, παει κ τα δινει οπου του κατεβει :p

Xguru
02-12-08, 21:06
Εγώ που έτρεχα 3 matlab ταυτόχρονα ενώ παράλληλα έκανα κι άλλες δουλειές για ώρες ο quad 6600 μου έλυσε τα χέρια σας πληροφορώ.

Από εκεί και πέρα δεν έχω δει την τρομερή διαφορά σε όλα τα άλλα που κάνω σε σχέση με τον amd 63 3000 που είχα. Οπότε καλός ο γρήγορος επεξεργαστής αλλά αν δεν τον χρειάζεσαι... ok δεν υπάρχει λόγος να ξοδεύεσαι.

Gordito
02-12-08, 21:17
Δε θα με ενδιεφερε να αλλαξω επεξεργαστη αλλα μητρικη.

Με ενδιαφερει καθημερινα ο υπολογιστης μου να ειναι γρηγορος, τα υποσυστηματα να τρεχουν σφαιρα, οταν ανοιγω ενα προγραμμα να πεταγεται γρηγορα (http://rapidshare.com/files/103927842/1.avi), oταν φορτωνει ενα παιχνιδι να μη βαριεμαι κτλ κτλ

Ακομα και ο οχταπυρηνος μπορει να αποσυμπιεσει αργοτερα απο τον ταπεινο μου dual αν δεν χρησιμοποιειται σωστα.

nikosl
02-12-08, 21:33
Εγώ που έτρεχα 3 matlab ταυτόχρονα ενώ παράλληλα έκανα κι άλλες δουλειές για ώρες ο quad 6600 μου έλυσε τα χέρια σας πληροφορώ.

Από εκεί και πέρα δεν έχω δει την τρομερή διαφορά σε όλα τα άλλα που κάνω σε σχέση με τον amd 63 3000 που είχα. Οπότε καλός ο γρήγορος επεξεργαστής αλλά αν δεν τον χρειάζεσαι... ok δεν υπάρχει λόγος να ξοδεύεσαι.

μπλιαξ πρόγραμμα.

crypter
02-12-08, 21:39
Προσωπικα μονο οταν τρεχω virtual μηχανημα βλεπω διαφορα με τον 8400 αλλα και αυτο δεν γινεται συχνα οποτε στα αλλα ειναι πανω κατω το ιδιο με τον προηγουμενο. :p

Mouse Potato
02-12-08, 21:39
Μόνο και μόνο ηθική ικανοποίηση πιστεύω. Αλλά πάνε οι εποχές αυτές... Μια χαρά την βγάζω και με τον E4400 μου....

manosdoc
02-12-08, 22:14
Οι πολλοί πυρήνες.

Έχω βολευτεί αφάνταστα.
Κάνεις ταυτόχρονα τόσες λειτουργίες που προηγουμένως ήσουν στην λογική του, κάνω μια δουλειά, τελειώνει και μετά τρέχω την άλλη. Εδώ για ένα CD burn + videaκια στο youtube + torrent + music player ήταν κάτι που δεν το σκεφτόσουν σε μονοπύρηνο, αν ήθελες τελικά να γραφτεί το CD.

Εξάλλου ακόμη και DVD rip να κάνω, ορίζω σε έναν πυρήνα το affinity και δεν με απασχολεί καθόλου. Κάνω την δουλειά μου με τους υπόλοιπους πυρήνες ανενόχλητα.

Gordito
02-12-08, 22:17
[B][SIZE="3"] Εδώ για ένα CD burn + videaκια στο youtube + torrent + music player ήταν κάτι που δεν το σκεφτόσουν σε μονοπύρηνο, αν ήθελες τελικά να γραφτεί το CD.


Ξεχασες image viewing, disk defragfmenting και mp3 encoding :p

aa144
02-12-08, 22:45
Πράγματι όλοι οι απλοί χρήστες τα κάνουν όλα αυτά και πολλά παραπάνω.

WAntilles
03-12-08, 00:47
Εξάλλου ακόμη και DVD rip να κάνω, ορίζω σε έναν πυρήνα το affinity και δεν με απασχολεί καθόλου. Κάνω την δουλειά μου με τους υπόλοιπους πυρήνες ανενόχλητα.

Καί αυτή είναι πρακτική 2-μπιτη, FSBάτη, Windows, single-tasking, του παρελθόντος.

Σε σοβαρούς επεξεργαστές AMD K8 & K10, σε σοβαρά λειτουργικά συστήματα UNIX amd64, με σοβαρούς kernels και σοβαρούς task schedulers, αφήνεις όλους τους πυρήνες, απλά βάζεις το process σε μέγιστο niceness -> +19.

Για βαθύ και αποκρίσιμο multitasking.

manosdoc
03-12-08, 00:56
Καί αυτή είναι πρακτική 2-μπιτη, FSBάτη, Windows, single-tasking, του παρελθόντος.

Σε σοβαρούς επεξεργαστές AMD K8 & K10, σε σοβαρά λειτουργικά συστήματα UNIX amd64, με σοβαρούς kernels και σοβαρούς task schedulers, αφήνεις όλους τους πυρήνες, απλά βάζεις το process σε μέγιστο niceness -> +19.

Για βαθύ και αποκρίσιμο multitasking.

Προτιμώ σοβαρούς επεξεργαστές Intel, σε σοβαρά λειτουργικά συστήματα NT Server amd64, με σοβαρούς kernel, και task schedulers που δεν ανακάλυψαν το tickless 2 εκδόσεις πριν.

Δεν κατάλαβα που κολλάς όμως στο πως θέλω να παίξω με τον επεξεργαστή μου.

Patentman
03-12-08, 02:03
Μια μικρη παρεμβαση.


Εδώ για ένα CD burn + videaκια στο youtube + torrent + music player ήταν κάτι που δεν το σκεφτόσουν σε μονοπύρηνο, αν ήθελες τελικά να γραφτεί το CD.

Δεν εφταιγε ο μονοπυρηνος αλλά καποιος driver που πετουσε στα υψη το latency και οσο καλη προτεραιοτητα να ειχε μια εφαρμογη δεν προλαβαινε να γινει την στιγμη που επρεπε (να εχει την απαιτουμενη επεξεργαστικη ισχυ την στιγμη που επρεπε).
Ενα πολυ απλο παραδειγμα ειναι ενα τουμπανο επεξεργαστης να εχει σπασμενο ηχο σε απλο βιντεακι την ωρα που κανεις κατι αλλο -φταιει το στησιμο ή/και καποιος driver ή προγραμμα.
Ενα αλλο παραδειγμα ειναι να τρεχεις μια εφαρμογη, μονο μια, που χρησιμοποιει εναν πυρηνα σε τετραπυρηνο, δηλαδη φτανει η χρηση στο 25% (και ας γινεται και εναλλαγη στους πυρηνες) και πας να ανοιξεις τον explorer και κανει δεκα ωρες...

Μονοπυρηνο φυσικα και ειχα, και εκανα ταυτοχρονα επεξεργασια βιντεο, μετατροπη αλλου αρχειου βιντεο, ακουγα μουσικη, και παραλληλα χειρομουν τον Η/Υ σε διαφορες τυπικες λειτουργιες του. Με τον επεξεργαστη να φτανει κολλημενος στο 100% και να ανταποκρινεται ολοσωστα, απλα ριχνοντας την ισχυ στις βαριες εφαρμογες, πεφτοντας δηλαδη στιγμιαια η χρηση επεξεργαστη στην μετατροπη βιντεο, μειωνοντας τα καρε ανα δευτ και δινοντας μου την δυνατοτητα να χειριζομαι το προγραμμα επεξεργασιας σαν να μην τρεχει τιποτα αλλο.
Φυσικα ο ηχος απο την μουσικουλα που ακουγα δεν εσπαγε ουτε κατα διανοια.


Εξάλλου ακόμη και DVD rip να κάνω, ορίζω σε έναν πυρήνα το affinity και δεν με απασχολεί καθόλου. Κάνω την δουλειά μου με τους υπόλοιπους πυρήνες ανενόχλητα.

Ειδικοτερα για το DVDrip, που φτανει και ενας χωμα επεξεργαστης -και οταν λεω χωμα εννοω χωμα, παλιατζουρα, η ολη διαδικασια ειναι εξαρτωμενη απο την ταχυτητα του οπτικου μεσου οσο αφορά το διαβασμα.
Απλα θα ετυχε να αλλαξεις ταυτοχρονα και DVDRW/Rom και ειδες τεραστια διαφορα στον απαιτουμενο χρονο ολοκληρωσης.
Εννοειται οτι ακομα και με (παλιο κιολας) μονοπυρηνο η διαδικασια αυτη γινεται ανενοχλητα χωρις να επηρεαζει την υπολοιπη λειτουργια ή αποκριση του συστηματος.

Για ολα αυτα ευθυνεται το στησιμο, οι drivers, τα προγραμματα.
Μηχανακια P4 2.0Ghz μπορουν και κανουν ταυτοχρονα τα παντα, απλα υστερουν στον χρονο ολοκληρωσης απαιτητικων εργασιων -οπως ας πουμε η μετατροπη βιντεο ή καποια αλλη μαθηματικη εφαρμογη, κοκ.

manosdoc
03-12-08, 02:09
Ρε Patentman μήπως έχεις κάποιο μυστικό και μας το κρύβεις ; Ούτε για αστείο δεν κάνει μονοπύρηνος τέτοια πράγματα χωρίς εγγυημένα να σου σπάσει τα νεύρα, η να σου κάψει CD ή κλπ....
Ένα ένα τα κάνει...

George978
03-12-08, 02:12
Και γιατι να αγορασω αργο επεξεργαστη? Και γιατι να αγορασω αργο αμαξι ? γιατι να αγορασω παλιο σπιτι? δε καταλαβαινω το νοημα του θρεντ

Mouse Potato
03-12-08, 02:17
Αν τα 'χεις δεν υπάρχει σαφώς κανένα νόημα... Αλλά για κάποιους που μπορούν να εξοικονομήσουν απ τον επεξεργαστή και να τα δώσουν σε κάποιο άλλο υποσύστημα ώστε να γίνει πιο αποκρίσιμο το σύστημα με τα ίδια λεφτά, έχει νόημα ;)

George978
03-12-08, 02:19
ε και θελει φιλοσοφια οτι αγοραζεις οτι η τσεπη σου αντεχει?

Mouse Potato
03-12-08, 02:20
Το θέμα είναι να έχεις το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα με τα ίδια λεφτά....

rockstar
03-12-08, 02:23
Εγω αγοραζω γρηγορο επεξεργαστη δηλαδη αντι να δωσω 100 ευρω δινω 200 με τη λογικη οτι θα κρατησω το μηχανημα τουλαχιστον 5 χρονια.
Αυτη η ερωτηση μπορει να μου ειχε γινει πριν απο 4 χρονια που αγορασα τον pentium 4 που μολις ειχε βγει σε socket 775 στα 0,90nm,με 2,8 ghz με 800 fsb,hyper threading,mobo me mnimes ddr2@533...καρτα γραφικω εβαλα μια μετριοτατη γιατι δε παιζω παιχνιδια.
Αν ειχα παρει τοτε κανα celeron που κυκλοφορουσε με καλυπτε για αυτα που ηθελα τοτε (word,mp3,dvd-player) αλλα θα ειχα αναγκαστει να το πεταξω για να κανω και καποιες πιο απαιτητικες εργασιες η ακομα χειροτερα δε θα τις εκανα ποτε...
Ενω τωρα ο συγκεκριμενος υπολογιστης τη παλευει για χρηση γραφειου να βγαλει ανετα 5ετια.
Το ιδιο ειχε γινει και παλιοτερα με ενα pentium 3 @450 mhz(λειτουργει ακομη) που ειχα αγορασει μολις πρωτοβγηκαν οι pentium 3 αντι να αγορασω ενα pentium 2.
Οποτε μακροπροθεσμα μαλλον τα βγαζουν τα λεφτα τους.Για αυτο αξιζει κατα την αποψη μου να παιρνω "γρηγορο" επεξεργαστη.

Patentman
03-12-08, 02:28
Το νοημα που εχει το θεμα:

Ξερουμε τι αγοραζουμε ή αγοραζουμε οτι γυαλιζει;
Και αν δεν ξερουμε γιατι προτεινουμε σε αλλους οτι εμεις οι ιδιοι δεν ξερουμε, οδευοντας τους σε μια αγορα που μονο ασκοπη ειναι.

Γιατι καθε τοσο ακουω χρηστες να λενε οτι δεν τους καλυπτει ο προηγουμενος που ειχαν ενω οταν τον ειχαν αγορασει τον θεωρουσαν ως τον "υπερτατο".
Καθε τοσο ακουω τους ορους: αποκρισιμοτητα, smp, παρε "τεχνολογια" και διαφορα αλλα κουλα.

........Auto merged post: Patentman πρόσθεσε 3 λεπτά και 16 δευτερόλεπτα αργότερα ........

rockstar
Πολυ σωστα και καλα κανεις.
Μονο που δεν μιλαω για διαφορά απο τον φθηνοτερο (χειροτερο) στον καλυτερο (ακριβοτερο).
Λεω οτι λες και συ, αντι να παρεις τον 3.2 πηρες τον 2.8, απλα Pentium και οχι Celeron.
Εδω το νημα μιλαει για τις υπερβολες.

George978
03-12-08, 02:29
μα αυτα που λες ακυρωνουν τα επιχειρηματα σου , εμεις πηραμε τον καλυτερο ΑΜΔ με 158 ευρω και εσυ το χειροτερο με 100(?) ποιος ξοδεψε καλυτερα τα χρηματα του? και μη μου πεις τπτ για super pi , γιατι δεν ξερω πως βελτιωνει τη ζωη σου το ΣΠΙ

Patentman
03-12-08, 02:30
CD δεν εχω καψει ποτε, ουτε καν με τον PIII + Plextor PX-8432A, που δεν ειχε burnproof.
Οχι με burnproof...

Δεν κανω συγκριση "το δικο μου" vs "το δικο σου".
Aυτο ελλειπε!

Αλλά ασχετα με το νημα, μιας και αναφερθηκε, εγω εδωσα 158 (αντι 155 που ειχε επι μηνες) και πηρα εναν Q6600, συν τους αλλους που εχω.
Και ασχετα με αυτο πηρα και εναν E8400 στα 79€.

George978
03-12-08, 02:31
τι? :hmm:

haHa
03-12-08, 02:38
Εδώ για ένα CD burn + videaκια στο youtube + torrent + music player ήταν κάτι που δεν το σκεφτόσουν σε μονοπύρηνο, αν ήθελες τελικά να γραφτεί το CD.



Εγω ειμαι υπερ των πολλων πυρηνων..

Αλλα στο παραδειγμα που φερνεις, εχει δικιο ο Patentman που σου λεει οτι κατι εκανες λαθος..

Με εναν μονοπυρηνο amd athlon xp τα κανω απροβληματιστα..
Αλλωστε το torrent ζητημα να τρωει 5% cpu usage, πες 10% ο music player και βαλε και 20-30% για ενα απαιτητικο video στο youtube..
Η εγγραφη ενος cd ειναι παιχνιδακι για τον επεξεργαστη, εκει παιζει ρολο ο controller του σκληρου και του cd..

Αν ειχες προβλημα στο να κανεις ολα αυτα μαζι σε μονοπυρηνο συστημα, τοτε προφανως ειχες κακα στημενο συστημα. Τι ειναι drivers, τι ειναι κακος controller κλπ..


Eδω ενδεικτικα ενας ΦΟΡΗΤΟΣ υπολογιστης 4 ΕΤΩΝ με ΜΟΝΟΠΥΡΗΝΟ επεξεργαστη μολις στα 1.6GHz που δουλευει με ΜΠΑΤΑΡΙΑ κανει ταυτοχρονα τα εξης πραγματα:
παιζει μουσικη,
παιζει μια ταινια xvid,
κατεβαζει torrent,
δειχνει ενα video στο youtube,
εχει ανοιχτα μερικα ακομα προγραμματα (πχ outlook, windows update)


48114


και τα κανει ολα αυτα χωρις να χανει καρε, χωρις να σπαει ο ηχος ή το video και με cpu usage 60-90% χωρις να δουλευει ο επεξεργαστης παντα στην μεγιστη συχνοτητα(λογω speedstep).


Aν δεν εβαζα να παιζει την xvid ταινια, ουτε που θα ιδρωνε, θα ηταν με κατω απο 50% cpu usage.
Και επαναλαμβανω ολα αυτα με φορητο τετραετιας ενω δουλευε με μπαταρια.
Στον σταθερο υπολογιστη με μονοπυρηνο επεξεργαστη μπορω να βαζω να παιζει μουσικη,να παιζει youtube, να κατεβαινει torrent και να γραφει dvd χωρις κανενα προβλημα (πχ χωρις σπασιμο στον ηχο ή στο video και χωρις να καιγεται το dvd). Βασικα ουτε που θα το σκεφτομουν οτι μπορει να υπηρχε προβλημα..


Προφανως manosdoc , το συστημα σου δεν ηταν καλα στημενο(πχ προβληματικος controller δισκου/dvd) αν ειχες προβληματα να κανεις αυτα που λες:


Εδώ για ένα CD burn + videaκια στο youtube + torrent + music player ήταν κάτι που δεν το σκεφτόσουν σε μονοπύρηνο, αν ήθελες τελικά να γραφτεί το CD.

Patentman
03-12-08, 02:40
Στον manosdoc αναφερομουν.
Να συμπληρωσω κατι αλλο, δηλαδη με τον P4 3.2Ghz (ενω εκεινη την εποχη υπηρχαν και 3.6Ghz) που εκανα συλληψη βιντεο απο την καρτα τηλεορασης σε συμπιεση mpeg2 και ταυτοχρονα εβλεπα ενα DVD (με play/pause/seek) κανοντας χρηση της καρτας τηλεορασης και εκμεταλευση του οτι αυτη εκανε την δουλεια (κοινως δεν ηταν ουτε USB, ουτε ειχε μαπα τσιπακι) και εκμεταλευση της καρτας ηχου (soundblaster) που εχει υποδειγματικη λειτουργια σε full duplex, επρεπε αντι του P4 να ειχα 4πυρηνο;
Αφου περισσευε και αυτος, τι να κανουμε!


Τεσπα το εσκισα το νημα, ας αφησω και κανεναν αλλο να μιλησει.

George978
03-12-08, 02:41
CD δεν εχω καψει ποτε, ουτε καν με τον PIII + Plextor PX-8432A, που δεν ειχε burnproof.
Οχι με burnproof...

Δεν κανω συγκριση "το δικο μου" vs "το δικο σου".
Aυτο ελλειπε!

Αλλά ασχετα με το νημα, μιας και αναφερθηκε, εγω εδωσα 158 (αντι 155 που ειχε επι μηνες) και πηρα εναν Q6600, συν τους αλλους που εχω.
Και ασχετα με αυτο πηρα και εναν E8400 στα 79€.


τον 8400 τον πηρες σε προσφορα γιατι ξεστοκαριζε το πλαισιο , μην ποσταρεις οτι σε συμφερει. Πες ποσο κανει ενας 8400 regular


κατα τα αλλα "μπουκοταρετε το καρτελ " , "ουτε ευρω στα μαγαζια αυτα" και αλλες φανφαρες

Hodad
03-12-08, 02:44
...Οταν εχουμε:
Παιχνιδια-> καρτα γραφικων κανει σχεδον ολη την δουλεια.
Συλληψη βιντεο-> καρτα τηλεορασης κανει ολη την δουλεια, μεχρι και συμπιεση σε πραγματικο χρονο σε H.264 κανουν.
Και ποσες αλλες συσκευες...κανουν την δουλεια...μονες τους, με bus master κιολας.
Ποσες και ποσες συσκευες/εργασιες/χρησεις δεν εχουν να κανουν με τον επεξεργαστη αλλά με την επιλογη σωστου υλικου (π.χ TV-card PCI και οχι USB).

Οσο αφορά την αναγκη συμπιεσης...
Πλεον δεν υφισταται.
Παει η εποχη των 15, 40, 60, 80, 120GB δισκων.
Πλεον δεν χρειαζεται να συμπιεσεις ενα DVD, ουτε καποιο βιντεο που τραβηξες με την βιντεοκαμερα, κατευθειαν σε DV και καθαρισες.
Πλεον δεν χρειαζεται να ανησυχεις ουτε για HD-video, το περνας απλα στα τερατα των TB. ...

Άντε πες την κάρτα γραφικών την βγάζω απέξω (που δεν θα πρεπε) αλλά τους σκληρούς τέρατα και τις ακριβές κάρτες τηλεόρασης που κάνουν συμπίεση σε πραγματικό χρόνο τι τα θέλει ο 'απλός' χρήστης;

Όπως παίρνει αυτά θα πάρει (πάρω/πάρουμε) και τον ακριβό επεξεργαστή. Όλοι έχουμε πάρει παπάτζες.

Για μένα προσωπικά δεν τίθεται κάποιο ιδιαίτερο θέμα μιας και το νήμα έχει υπονοούμενο και όχι 'στατιστικό' σκοπό.
Ο επεξεργαστής είναι απλά ο κράχτης και γι αυτό συζητιέται περισσότερο.

Υ.Γ. Προσωπικά εγώ αγοράζω πράγματα (φθηνά και ακριβά) επειδή έτσι μου αρέσει ή έχω την ψευδαίσθηση ότι θα με ικανοποιήσουν.

Patentman
03-12-08, 02:55
Άντε πες την κάρτα γραφικών την βγάζω απέξω (που δεν θα πρεπε) αλλά τους σκληρούς τέρατα και τις ακριβές κάρτες τηλεόρασης που κάνει συμπίεση σε πραγματικό χρόνο τι τα θέλει ο 'απλός' χρήστης;

Όπως παίρνει αυτά θα πάρει (πάρω/πάρουμε) και τον ακριβό επεξεργαστή. Όλοι έχουμε πάρει παπάτζες.

Μα το θεμα ειναι οτι δεν παιρνει αυτο που πρεπει αλλά αυτο που νομιζει οτι πρεπει να παρει, "καλο" επεξεργαστη.
Και παιρνει την φθηνοτερη καρτα τηλεορασης, και μαλιστα USB, και μετα "ανακαλυπτει" οτι φταιει ο επεξεργαστης, που δεν πηρε ακομα μεγαλυτερο, οταν δεν ευθυνεται ο επεξεργαστης αλλά η ατυχη επιλογη υλικου.

Το νημα δεν εχει το νοημα: παρτε τον φθηνοτερο, ουτε το οσοι εχουν ακριβο απεξεργαστη δεν ξερουν γιατι τον πηραν.
Σε καποιους θα εχει νοημα, οχι σε ολους ομως.

Θα μπορουσες ομως να πεις οτι εχει το νοημα "αγοραζουμε οτι μας αξιζει" και δεν μας αξιζει μονο ο επεξεργαστης, δεν πρεπει μονο αυτον να θεοποιουμε.
Ο επεξεργαστης κανει generic εργασια, η καρτα/το περιφερειακο κανει συγκεκριμενη εργασια και πρεπει να την κανει καλα.
Ο επεξεργαστης και "μικρος" να μας πεσει απλα θα αργει λιγακι στο να ολοκληρωσει μια εργασια.
Η καρτα ή το περιφερειακο αν μας πεσει "λιγο" για την δουλεια τοτε το αποτελεσμα δεν θα ειναι οτι θα εχουμε χασει 5 λεπτα στην μια ωρα ολοκληρωσης της διαδικασιας, ειναι οτι παρολο που ο χρονος ολοκληρωσης θα ειναι ιδιος το αποτελεσμα θα ειναι αντιπροσωπευτικο της ποιοτητας της καρτας ή του περιφερειακου που ειναι μαπα, δινοτας ενα ακυρο αποτελεσμα.

Ισα ισα δηλαδη που η επιλογη πρεπει να ειναι προσεχτικοτερη.
Δεν πας να παιξεις παιχνιδια με εναν QX και μια 7200GS...
Ετσι και στα υπολοιπα.

Hodad
03-12-08, 03:03
Μα το θεμα ειναι οτι δεν παιρνει αυτο που πρεπει αλλά αυτο που νομιζει οτι πρεπει να παρει, "καλο" επεξεργαστη.
Και παιρνει την φθηνοτερη καρτα τηλεορασης, και μαλιστα USB, και μετα "ανακαλυπτει" οτι φταιει ο επεξεργαστης, που δεν πηρε ακομα μεγαλυτερο, οταν δεν ευθυνεται ο επεξεργαστης αλλά η ατυχη επιλογη υλικου.

Το νημα δεν εχει το νοημα: παρτε τον φθηνοτερο, ουτε το οσοι εχουν ακριβο απεξεργαστη δεν ξερουν γιατι τον πηραν.
Σε καποιους θα εχει νοημα, οχι σε ολους ομως.

Θα μπορουσες ομως να πεις οτι εχει το νοημα "αγοραζουμε οτι μας αξιζει" και δεν μας αξιζει μονο ο επεξεργαστης, δεν πρεπει μονο αυτον να θεοποιουμε.
Ο επεξεργαστης κανει generic εργασια, η καρτα/το περιφερειακο κανει συγκεκριμενη εργασια και πρεπει να την κανει καλα.
Ο επεξεργαστης και "μικρος" να μας πεσει απλα θα αργει λιγακι στο να ολοκληρωσει μια εργασια.
Η καρτα ή το περιφερειακο αν μας πεσει "λιγο" για την δουλεια τοτε το αποτελεσμα δεν θα ειναι οτι θα εχουμε χασει 5 λεπτα στην μια ωρα ολοκληρωσης της διαδικασιας, ειναι οτι παρολο που ο χρονος ολοκληρωσης θα ειναι ιδιος το αποτελεσμα θα ειναι αντιπροσωπευτικο της ποιοτητας της καρτας ή του περιφερειακου που ειναι μαπα, δινοτας ενα ακυρο αποτελεσμα.

Ισα ισα δηλαδη που η επιλογη πρεπει να ειναι προσεχτικοτερη.
Δεν πας να παιξεις παιχνιδια με εναν QX και μια 7200GS...
Ετσι και στα υπολοιπα.

Δε διαφωνώ σε αυτά που λες αλλά δε νομίζω να υπάρχουν πολλά άτομα που θέλουν να κάνουν κάποια συγκεκριμένη εργασία και δεν τα 'σπρώχνουν' στο περιφεριακό που αρμόζει στην εργασία αυτή. Απλά σε αρκετές περιπτώσεις θα πάρουν και τον ακριβό/αχρείαστο/γρήγορο επεξεργαστή.

Το θέμα όπως εμμέσως πλην σαφώς εννοείς είναι να προσέχουμε το σύστημα μας για τις δουλειές που προορίζεται και όχι να τα δίνουμε για τον πιο 'γρήγορο' επεξεργαστή πιστεύοντας ότι όλα θα γίνονται πιο γρήγορα μετά. Συμφωνώ.
Όχι όμως και με τον τίτλο του νήματος. Είναι σα να ρωτάς 'Γιατί πάτε και δίνετε τα λεφτά σας τσάμπα;', ρητορική ερώτηση...

Gordito
03-12-08, 03:06
O Patentman εννοει το αυτονοητο. Δεν λεει γιατι αναβαθμισε καποιος μετα απο 4 χρονια. Καλα εκανε.

Το θεμα ειναι, γιατι καπιος χρηστης αναβαθμιζει πχ απο τον E7200 στον Ε8600?

Λιγοι παιζουν παιχνιδια, ελαχιστοι κανουν επεξεργασια video, ακομα λιγοτεροι κανουν 2 βαριες εφαρμογες ταυτοχρονα και συχνα. Εκει παμε σε επαγγελματικα επιπεδα.

@rockstart

Ποια εργασια ξεκινησες να κανεις που δεν εκανες τοτε και δε θα σε καλυπτε ο Celeron;

Και υποψιν: Στην περιπτωση σου εχουμε και διαφορα τεχνολογιας. Απο μονο πυρηνα πηγαμε σε κατι-σαν-διπυρηνο.
Ηταν αλλος κοσμος: multithreading.

Καποιος που αγορασε επεξεργαστη πριν 3 χρονια, εχει βγει καμια καλυτερη τεχνολογια να αναβαθμισει;

Το ιδιο γρηγορα ανοιγουν και οι 2 τα διαφορα προγραμματα.

Εγω πχ που δεν παιζω παιχνιδια, γιατι να αναβαθμισω απο τον Pentium D σε Ε8200; Θα μου δωσει ταχητητα; Σε τι; Στην εκκινηση των windows;

Σε ενα συστημα που τα εχω στρουμπωσει ολα σε ενα παρτιτιον τι να μου κανει ο επεξεργαστης; Να υπερκερασει το bottleneck των δισκων;

Hodad
03-12-08, 03:21
...Το θεμα ειναι, γιατι καπιος χρηστης αναβαθμιζει πχ απο τον E7200 στον Ε8600?...

Αν αυτό είναι το θέμα (που προσωπικά δεν το νομίζω) τότε τα άτομα που το έχουν κάνει χωρίς κάποιο λόγο (π.χ. πέτυχαν προσφορά) είναι πάρα πολύ λίγα για να ασχοληθεί κάποιος ή τους περισσεύουν λεφτά.

rockstar
03-12-08, 03:22
@rockstart
Ποια εργασια ξεκινησες να κανεις που δεν εκανες τοτε και δε θα σε καλυπτε ο Celeron;

Tρεχω μαθηματικα πακετα.Η μνημη και ο επεξεργαστης παιζουν βασικο ρολο ειδικα αν εχεις προσομοιωσεις και μεγαλα σετ δεδομενων...
Στον pentium 3 μιλαμε και για τεταρτο...
Και αμα κολλησει κανα προγραμμα πχ απο μνημη η "μπουκωμα" την ωρα που εκτελεις καμμια δουλεια που εκανες 3 ωρες ,δε λεει...

Αλλα και να μη το χρειαζομουν για δουλεια και το να surfarw στο δικτυο και να τρεχω δυο τρια απλα πραγματακια απο πισω θα ηταν εκνευριστικα αργο.Μεγαλο χασιμο χρονου και σπασιμο διαθεσης με κολληματακια...
Για αυτο και καποια στιγμη σκοπευω να αλλαξω το pentium και να περασω σε κατι επιπεδου νεχαλεμ με ddr3 μνημη ωπωσδηποτε.

Gordito
03-12-08, 03:33
Τι εννοεις για δουλεια; Επαγγελματικα;
Εκει αξιζει να δωσεις παραπανω λεφτα γιατι κερδιζεις σε χρονο, αρα σε αποδοση.

Σε μη-επαγγελματικο επιπεδο ερχεσαι στα λογια μου: Αξιοποιεις την καλυτερη τεχνολογια: multithreading.

Eφοσον το εχεις αυτο (πχ Ε7300) γιατι να αναβαθμισεις σε καποιον σε καποιον με μεγαλυτερη συχνοτητα ή μεγαλυτερο cache ή ξερω γω τι....

Patentman
03-12-08, 03:44
Να πω και την δικη μου ιστορια.
Εμενα το παραπονο μου (και ονειρο) ηταν να μπορω να κανω ευκολα και γρηγορα επεξεργασια βιντεο.
Απο το 1999 που απεκτησα μια βιντεοκαμερα miniDV ηθελα να κοβω σκηνες, να προσθετω φιλτρα/φωτεινοτητα, μειωνω τον (ηχο) θορυβο του περιβαλλοντος, επιπλεον καποια αλλα φιλτρα και να εχω και ενα ωραιο μονταζ.

Ποτε δεν εγινε πραγματικοτητα.
Ξεκινησα με εναν PIII 600@960, πηγα σε PIII 1000@1150 και μετα σε P4 3200.
Aμεσως μετα τον Ρ4 βρηκα και αναβαθμισα τον PIII 1000 σε PIII-S 1266@1500.
Eκεινη την περιοδο το Ulead MediaStudio Pro εδινε κατι που δεν το εδινε οχι ο P4 αλλά ουτε και οι σημερινοι, τα τερατα.
Εδινε real time preview σε οτι και να ειχες εφαρμοσει ακομα και στο "μικρο" PC.
Δεν χρειαζοταν (χρονοβορο) rendering.
Αρα την επεξεργασια μπορουσες να την κανεις αλλά θα αργουσες στην μετατροπη.

Δεν με εσωσε ο επεξεργαστης αλλά το προγραμμα, μιας και η διαδικασια μετατροπης ακομα και με τον "γρηγορο" επεξεργαστη διαρκουσε ωρες.
Εγω ηθελα να διαρκει λεπτα, δεν με εσωνε η μια ωρα λιγοτερη, ουτε οι δυο ωρες.
Παλι το αποτελεσμα το ιδιο ηταν, το αφηνα ανοικτο, πηγαινα για καφε ή αν ηταν βραδυ κοιμομουν και το πρωι ηταν ετοιμο...

Μαζεψα καποια βιντεο που ειχα αφησει απο εποχης PIII και τα εφτιαξα με τον P4 μιας και δεν την παλευε ο PIII (600) ή μαλλον δεν την παλευα εγω με τον PIII 600 για αυτη την δουλεια.
Μετα ειπα να αφησω και καποια για πιο μετα, με ακομα πιο γρηγορο επεξεργαστη, ετσι και αλλιως τα προσωπικα βιντεο δεν τα βλεπεις καθε μερα...αλλά μετα απο χρονια.

Και ερχομαστε στο σημερα.
Σημερα δεν χρειαζεται καν να κανω μετατροπη, απο DV φορμά (avi) σε mpeg2 (πολυ παλια το divx ηταν μαπα σε ποιοτητα) ή divx ή ποσο μαλλον σε mpeg4.
Δεν χρειαζομαι καν επεξεργαστη.
Χρειαζομαι μονο κατι που ειναι πιο φθηνο, εναν δισκο. Και μεταφερω εκει τα βιντεο απλα μονταρισμενα.
Αυτο μου λυνει πραγματικα τα χερια. Ο σημερινος, σουπερ γρηγορος, γεματος τεχνολογια επεξεργαστης παλι θελει ωρες...


Το νημα εχει και αυτον τον χαρακτηρα και φαινεται απο το πρωτο μηνυμα.
Γιατι αγοραζει καποιος επεξεργαστη οταν μπορει με αλλο τροπο να εχει το ιδιο αποτελεσμα.
Μηπως δινουμε πολυ μεγαλη σημασια στον επεξεργαστη και χανουμε τα υπολοιπα;

........Auto merged post: Patentman πρόσθεσε 8 λεπτά και 45 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Αν αυτό είναι το θέμα (που προσωπικά δεν το νομίζω) τότε τα άτομα που το έχουν κάνει χωρίς κάποιο λόγο (π.χ. πέτυχαν προσφορά) είναι πάρα πολύ λίγα για να ασχοληθεί κάποιος ή τους περισσεύουν λεφτά.

Δεν ειναι μονο αυτο.
Ειναι οτι σε νηματα προτεινονται quad για χρηση internet (ευτυχως εδω και μερικους μηνες αποτελει μειοψηφια το φαινομενο).

Ειναι οτι σε διαφημισεις που βλεπεις στην τηλεοραση/περιοδικα/φυλλαδια εκεινο που αναφερεται ειναι ο επεξεργαστης.
Και μετα αναρωτιουνται οι αγοραστες αν ειναι καλυτερο το Χ συστημα που εχει Χ επεξεργαστη ή το αλλο συστημα που εχει Ψ επεξεργαστη, μονο που η ερωτηση/απορια τους ειναι του στυλ να παρω τον Χ επεξεργαστη ή τον Ψ;
Και δεν δινουν σημασια στο τι εχει το ενα συστημα και τι το αλλο.
Αμα τους πεις για ελεγκτη δισκων θα βραχυκυκλωσουν.

Ειναι οτι στην εννοτητα laptop θα βρεις μονο τετοιες αποριες.
Κανεις δεν ρωταει αν εχει καλη καρτα δικτυου, αν εχει καλη καμερα ή οτι αλλο.
Η βασικη απορια ειναι ο επεξεργαστης.
Που οπως ειπες ειναι "πιασαρικος" στο marketing.

rockstar
03-12-08, 03:52
Να πω και την δικη μου ιστορια.
Εμενα το παραπονο μου (και ονειρο) ηταν να μπορω να κανω ευκολα και γρηγορα επεξεργασια βιντεο.

Δεν εχω ασχοληθει ποτε αλλα σε αυτο το τομεα δε κυριαρχουν οι macintosh?

Patentman
03-12-08, 04:02
Ναι θα μπορουσα να ειχα MAC αλλά εγνωσμενα δεν ειχα, ουτε μου ταιριαζε.
Ουτε θα μου ελυνε τα χερια.


Τα ιδια πραγματα πανω-κατω ειχαν σε χρονους αλλά το θεμα ειναι οτι δεν κανω μονο αυτο, και μην κοιτας τωρα που οι MAC εχουν καποιες δυνατοτητες με τα ΧΡ ή με την υποστηριξη driver απο καποια περισσοτερα περιφερειακα.
Καποτε, οχι πολυ πισω, επρεπε να παρεις "ειδικο" σκανερ, ειδικο εκτυπωτη, καρτα τηλεορασης αμφιβαλλω αν υπηρχε κατι που ηταν διαθεσιμο ή σε καλη τιμη, φυσικα για add-on δεν συζηταμε, οπως USB2.0 ή κατι αλλο...
Ουτε δισκο δεν αλλαζες με ευκολια.
Και εξαρτιωσουν απο μια αντιπροσωπεια...
Ειχαν ομως πανερμοφα κουτια, αυτα του 2001 περιπου αν θυμαμαι καλα, αυτα με το πορτοκαλι ή θαλλασι ημιδιαφανο πλαστικο. Οτι πιο ομορφο.

applebite
03-12-08, 04:02
Μηπως δινουμε πολυ μεγαλη σημασια στον επεξεργαστη και χανουμε τα υπολοιπα;


Ε, αυτο ουτως η αλλως θα γινει στο 99% των περιπτωσεων.
Καλα, αν εισαι ασχετος δεν το συζηταμε, θα πας κ θα παρεις το ταδε σετ Πλαισιου (παραδειγμα κανω), το οποιο εχει ενα χτυπητο κ πολυδιαφημισμενο ονομα επεξεργαστη, με ολα τα αλλα να ειναι του καλαθιου.

Το all time classic "να με βγαλει για καιρο" φυσικα κ ειναι μια μπουρδα, αν αντι για 300€ τωρα δωσεις 150 κ τα αλλα 150 σε 2.5 χρονια, θα εχεις κανει ΠΟΛΥ μεγαλυτερη αποσβεση των χρηματων σου μεσα στην 5ετια που προοριζες να σε βγαλει το συστημα.

Απο εκει κ περα ομως, οσο συνειδητοποιημενος αγοραστης κ αν εισαι, με τοσο marketing που παιζει οπου κ αν κοιταξεις, την πλυση εγκεφαλου θα τη φας. Ο επεξεργαστης ειναι παντα το εξαρτημα γυρω απο το οποιο θα γινει ο μεγαλυτερος ντορος σε διαφημισεις - forums. Γι'αυτο αλλωστε κ εδω μεσα εχουμε thread ΑΜD vs Intel κ οχι Maxtor vs Seagate για παραδειγμα. Ακομα κ αν ξερεις οτι ο E7200 η ο 4850e σε καλυπτει, ε - ανθρωπος εισαι, αρχιζει κ σε τρωει να ταισεις το σκουλικι. Οταν βλεπεις τυπους δε να παιρνουν 16πυρηνους για να κανουν chat στο zoo, βγαινεις απο τα ρουχα σου - μια ζηλια πιθανον να τη νιωσεις.

Οποτε ακομα κ για οσους ξερουν τι ακριβως ρολο βαραει ο επεξεργαστης κ ποσα αλογα πραγματικα τους χρειαζονται, το ερωτημα ειναι μαλλον γενικης φυσης. Με λιγα λογια, τι ειδους καταναλωτικη συνειδηση εχεις.

Π.χ. απο κινητο παιρνω μονο τηλεφωνα κ στελνω SMS - το κινητο που εχω μπορει να κανει μονο αυτα, κ δε σκοπευω να το αλλαξω παρα μονον αν χρειαστω κατι παραπανω η χαλασει.
Ποσους ξερεις που χρειαζονται ακριβως τα ιδια πραγματα, αλλα καλου κακου πεταξαν πανω κ μια καμερα 8mp μαζι με φανταχτερα μενου κ ενας Θεος ξερει τι αλλες παπαριες εχουν τα κινητα σημερα?

delta9
03-12-08, 04:06
Για ποιόν ακριβώς λόγο αγοράζετε "γρήγορο" επεξεργαστή;

Υεπρκαταναλωτισμος και επιδειξη.Δε μπορω να σκεφτω κατι αλλο.
Θυμαμαι χαρακτηριστικα ενα καθηγητη μου οταν ημουν πιτσιρικας:

"παρηγκειλα τον pentium στα 66,εγω και αλλος ενας θα εχουμε pentium στο Αγρινιο".

Καπως ετσι παει, την καλυτερη τηλεοραση και το καλυτερο ηχοσυστημα να βλεπεις τις ταινιες απο τις Κυριακατικες εφημεριδες σε ηχο 2.0 κλπ.

Ειναι απλα μια βιδα/καπριτσιο/χομπυ που εχουν καποιοι.

haHa
03-12-08, 04:10
Ναι θα μπορουσα να ειχα MAC αλλά εγνωσμενα δεν ειχα, ουτε μου ταιριαζε.
Ουτε θα μου ελυνε τα χερια.


Τα ιδια πραγματα πανω-κατω ειχαν σε χρονους αλλά το θεμα ειναι οτι δεν κανω μονο αυτο, και μην κοιτας τωρα που οι MAC εχουν καποιες δυνατοτητες με τα ΧΡ ή με την υποστηριξη driver απο καποια περισσοτερα περιφερειακα.
Καποτε, οχι πολυ πισω, επρεπε να παρεις "ειδικο" σκανερ, ειδικο εκτυπωτη, καρτα τηλεορασης αμφιβαλλω αν υπηρχε κατι που ηταν διαθεσιμο ή σε καλη τιμη, φυσικα για add-on δεν συζηταμε, οπως USB2.0 ή κατι αλλο...
Ουτε δισκο δεν αλλαζες με ευκολια.
Και εξαρτιωσουν απο μια αντιπροσωπεια...
Ειχαν ομως πανερμοφα κουτια, αυτα του 2001 περιπου αν θυμαμαι καλα, αυτα με το πορτοκαλι ή θαλλασι ημιδιαφανο πλαστικο. Οτι πιο ομορφο.

Ε οχι και Mac ο Patentman!!

Για να εχει τις ιδιες επιδοσεις και δυνατοτητες (raid, πολλαπλοι σκληροι,τετραπυρηνος,tv tuner) θα επρεπε να ειχε δωσει 3πλασια χρηματα εχοντας μαλιστα μονο 1 χρονο εγγυηση..

Ασε που δεν θα μπορουσε να βαλει το χερακι του ουτε να κανει τις πατεντες του και το overclocking του..
Δεν του ταιριαζει!:p

nikgr
03-12-08, 04:32
patentman ποια σύλληψη video μας λες...
Εδώ ούτε απλή αναπαραγωγή σε HighDefinition δεν είναι σε θέση να κάνουν οι επεξεργαστές.

Κατέβασε αν θες ένα πακετάκι με HD benchmarks απο γνωστό tracker και δες το και μόνος σου.

Εγώ με mobile intel 7500 να μην σου πώ τί παίρνω και μάλιστα με το coreAVC που είναι και το πιο ελαφρύ.
Για fddshow ούτε λόγος.

Απο σχόλια άλλων που το δοκίμασαν άκουγα τα ίδια. Με 4πύρηνο Q6600 ο άλλος και 8800GT και έπιανε αναπαραγωγή με 4καρέ.

Όταν αγοράζει ο άλλος επεξεργαστή δε μπορεί να κρίνει ακριβώς ούτε πόση επεξεργαστική ισχύ χρειάζεται το κάθε βιντεάκι ή παιχνίδι, ούτε τί θα προκύψει στο άμεσο μέλλον.

Patentman
03-12-08, 04:39
Επειδη ισως να μου διαφευγει κατι θα δοκιμασω.
Αλλά πιθανον να μην ισχυει, μιας και σε οτι και αν εχω ριξει επανω ο επεξεργαστης δουλευει με EIST στην χαμηλοτερη συχνοτητα κατα 99%.
Μαλλιστα στον E5200 παει χαλαρα και στον E8400 το πολυ να παει στο επομενο σκαλι (απο τα βηματα του EIST) και αυτο στιγμιαια.

Xguru
03-12-08, 04:44
Πάντως αν η όλη συζήτηση γίνεται για τα +-150 ευρώ που σκάει κάποιος για καλύτερο επεξεργαστή με χρονικό ορίζοντα 4ετίας, μήπως ψυρίζουμε τη μαϊμού;

rockstar
03-12-08, 04:45
Το all time classic "να με βγαλει για καιρο" φυσικα κ ειναι μια μπουρδα, αν αντι για 300€ τωρα δωσεις 150 κ τα αλλα 150 σε 2.5 χρονια, θα εχεις κανει ΠΟΛΥ μεγαλυτερη αποσβεση των χρηματων σου μεσα στην 5ετια που προοριζες να σε βγαλει το συστημα.

Μαζι με επεξεργαστη παιρνεις και μητρικη γιατι μετα απο 2,5 χρονια αποκλειεται να ειναι συμβατη με καινουριους cpu.
Οποτε παμε να εφαρμοσουμε τη λογικη σου 4 χρονια πριν που πηρα ας πουμε εγω τον υπολογιστη μου.(2004)
Με τη λογικη σου λοιπον πριν 4 χρονια θα ειχες παρει με 150 ευρω ενα celeron,μια mobo socket 478 και ενα dimm ram ddr1 που θα κανανε να φορτωσουν πχ τα xp κανα πενταλεπτο...
Μετα απο 2,5 χρονια(τελη 2006)με 150 ευρω για να αλλαξεις cpu οπως σου εξηγησα επρεπε να αλλαξεις και mobo(775) και ηθελες και μνημες ddr2...
Kαι με amd να το παρουμε το παραδειγμα παλι ηθελες αλλη mobo και αλλες μνημες.
Τι θα επαιρνες? @@.:rofl:

Οποτε οπως καταλαβες η all time classic "μπουρδα" οπως τη χαρακτηρισες μονο "μπουρδα" δεν ειναι...

Gordito
03-12-08, 04:53
Εδω εχει δικιο ο Rockstar.


Δεν μπορεις να πεις οτι θα γλυτωσω 150€ τωρα και θα τα δωσω μετα απο 3 χρονια.

Γιατι ακομα και με επεξεργαστη φτηνο να την βγαλεις, παλι θα πρεπει να παρεις μαπα μητρικη για να ισοφαρισεις το κερδος.

Patentman
03-12-08, 04:53
Καλα δεν ειναι ακριβως ετσι.
Στην δουλεια μου, που δεν πληρωνω εγω τον Η/Υ, εχουν ακομα εναν IBM με P4 2.8 και 256ΜΒ μνημης, σε XP.
Και δεν προκειται να αλλαξουν.
Και το σημαντικοτερο...δεν χρειαζεται να αλλαξουν.

Οσο για το ποσο γρηγορα φορτωνει τα ΧΡ...οσο γρηγορα κανει και ενα "τουμπανο" παραφορτωμενο με αχρηστα πραγματα.
Συνηθως βεβαια το φορτωμα του λειτουργικου εξαρταται απο την ταχυτητα δισκου και απο ποσους drivers θα φορτωσει.
Μετα εχουμε ολα αυτα που το καθιστουν αναπηρο, οπως το norton antivirus, που μπορει να ειναι καλο στο να εξολοθρευει ιους αλλά εξολοθρευει και την ταχυτητα.
Βαλε ακομα και καποιες εφαρμογες, utility δηλαδη, ουτε καν προγραμματα, καθιστουν αναπηρο ενα συστημα.

Xguru, δεν ειναι τα χρηματα. Ειναι η νοοτροπια και οτι κρινουμε ενα συστημα απο τον επεξεργαστη και μονο.
Ειναι οτι (παραδειγμα) η καρτα τηλεορασης δεν κανει συλληψη και νομιζουμε οτι δεν φτανει ο επεξεργαστης, και γινομαστε αχορταγοι.
Και στο τελος δεν εχουμε ποτε αυτο που θελαμε, ενω μπορουσαμε να το εχουμε εξ`αρχης.

Rockstar, δεν ειναι μονο η επιλογη απο 300 στα 150, δες το απο 600 στα 300. Κανεις πολυ καλυτερη επενδυση.

Gordito
03-12-08, 04:58
Rockstar, δεν ειναι απο 300 στα 150, δες το απο 600 στα 300. Κανεις πολυ καλυτερη επενδυση.

Eννοεις να μην δωσεις 600€ για επεξεργαστη αλλα 300;

Γιατι το θεμα ειναι να μην δωσεις καν 600€ για επεξεργαστη.

Επομενως η διαφορα που κοιταμε ειναι σε χαμηλοτερα ποσα.

zeta
03-12-08, 05:00
παιδιά καλησπέρα.
η δική μου άποψη στο θέμα είναι ότι ο επεξεργαστής δεν ειναι το α και το ω σε ένα σύστημα.
αν το μηχάνημα ειναι καλοστημένο, όλα γίνονται.
Εγώ με το λαπτοπ, Ρ4 στα 3,2, 800FSB, με 2 γιγα μνήμη (δδρ στα 333),με δισκο wd scorpio 250 ide 5400rpm, και γραφικά ati x600 pci xpress, με 64 mb ram, δεν έχω κανένα μα κανένα πρόβλημα.
Δεν παίζω παιχνιίδια, (εκτός απο μποουλινγκ και χαζομαρουλες γενικότερα), αλλά πάει σφαίρα, και δεν κλασάρει, ότι και να του κάνεις. Και δεν εννοώ μόνο autocad, αλλά πχ φτιάχνει τρίγωνα από νέφη σημείων απο laser scanner, 21 νέφη μαζι ενωμένα, με 1.500.000 σημεία το κάθε νέφος, σε 5 λεπτά, με τον επεξεργαστή στο 50%. Τι άλλο να θέλει κανείς? Γιατί να πάρω άλλο υπολογιστή?
(καλά στο γραφείο έχω, αλλά στο σπίτι εχω το λαπτοπ και 2 παλια μηχανήματα...).
εχω λοιπόν στο σπιτι και ενα Ρ3 στα 1000, xeon, με 1 γιγα μνημη sdram, σκληρούς στις 7200, hitachi kai maxtor, qdi μητρική, και ati 9250 agp8x, me 128 mb ram. ακούω μουσική, ειμαι στο ιντερνετ, εχω ανοικτο autocad 10 mb, word, exel, και δεν μασάει. (σκέφτομαι τώρα να βάλω κάρτα γραφικών την 3650, να δω αν θα δω διαφορά. Επίσης έχω τρέξει νεφη σημείων απο laser scanner, με triaL εκδόσεις για να δοκιμάσω, και τιν κλπ, χωρίς κολλήματα και καθυστερήσεις. και τα dvd μια χαρά τα παίζει. γιατί λοιπόν να πάρω άλλο κουτί για το σπίτι? Φυσικά αν έπαιρνα τώρα, θα έπερνα τετραπύρινο, αλλά θα το κρατούσα 10 χρονια.
10 χρόνια έχω και το άλλο μηχάνημα του σπιτιού, πάει για 11, ενα pII sta 266, με 512 μνημη, windows xp pro, γραφικά matrox millenium II 16 mb, δίσκο στις 7200, και παίζει μια χαρά autocad, word, exel, kai internet. ταυτόχρονα ακουω και mp3 χωρις καμμία διακοπή, βέβαια αυτό με τα mp3 μπορεί να οφείλεται στο ότι η καρτα ήχου ειναι η soundblaster gold (θεικη καρτα για την εποχή της), η οποια ειναι isa και όχι pci, δηλαδή με δικό της επεξεργαστή, οπότε η μουσική μάλλον δεν επηρεάζει καθόλου το σύστημα. Και κάποτε από ενα σεμινάριο, του είχα φορτώσει και το arcgis to 9, το οποίο επίσης έτρεχε μια χαρά.
οπότε, μάλλον ειμαστε λίγο υπερβολικοί στις αγορές μας. οι πραγματικές μας ανάγκες είναι πολύ μικρότερες.

το boot των xp δεν κάνει 5λεπτο γιατι δεν φορτωνω αχρηστα πράγματα. στον Ρ3 δεν καθυστερεί καθόλου. στον 2 κάνει 2λεπτο. και? μετά παει καλά. και φυσικά δεν έχω νορτον, εχω trend micro pc cilling, δεν το καταλαβαίνουν τα μηχανήματα.
με τα σημερινά δεδομένα, το Ρ2 δεν μου φτάνει για κύριο μηχάνημα, ειναι πολυ καλό για δευτερο, για να δουλευεις office και autocad.
to 1000αρι το Ρ3, ειναι σούπερ.
το P4 στα 3,2 δεν το συζητάω, ειναι πυραυλος, θα το εχω 5 χρονια ακόμα για κύριο μηχάνημα.
προσωπική συμβουλή: βάλτε μνήμη, όση υποστηρίζει η μβ και το λειτουργικο σας.
και αυτό που φρενάρει τα συστήματα, ειναι οι δισκοι, βάλτε γρήγορους δίσκους.
γραφικά κατά περίπτωση, αναλόγως τι κανεις.

rockstar
03-12-08, 05:02
Rockstar, δεν ειναι μονο η επιλογη απο 300 στα 150, δες το απο 600 στα 300. Κανεις πολυ καλυτερη επενδυση.
Καλα συμφωνω δε το συζηταμε.Δε λεμε για extreme parts που ειναι για τα ψωνια.Απλα κατι δυνατο και συγχρονο.

applebite
03-12-08, 05:13
Οποτε οπως καταλαβες η all time classic "μπουρδα" οπως τη χαρακτηρισες μονο "μπουρδα" δεν ειναι...


Με τα απολυτως φτηνοτερα του "καινουριου":

GIGABYTE GA-EX58-DS4 (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.526789) 232€
INTEL CORE I7-920 (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.558269) 273€
KINGSTON KVR1333D3N9K3/3G (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.553909) 99€

Συνολο 604€
Δια του 2, 302 €
Συστηματα των 302€ εχουν αναφερθει παμπολλα, τα οποια εννοειται οτι στην πραξη δε θα εχουν καμια μα καμια απολυτως διαφορα πλην του ψυχολογικου "τον e-χω μεγαλυτερο"
Θες να στοιχηματισουμε αν με τα υπολοιπα 302€ θα παρω εγω @@ σε 2.5 χρονια, η αν θα κοπανας εσυ το κεφαλι σου για το ξεγυρισμενο σημερινο αρμεγμα?
Κατα πως "αξιζε" 350€ ο Q6600 το 2007, γιατι ηταν τοσο μεγαλη η αναγκη για 4 πυρηνες που δεν κρατιοταν κανεις να πεσει στα 150?
Μολις εχεις στησει αρκετα συστηματα κ εχεις δει πως δουλευει η αγορα κ για ποτε (ιδιως οι επεξεργαστες) χανουν την αξια τους, ξανασυζηταμε για μπουρδες :whistle:

Patentman
03-12-08, 05:14
Eννοεις να μην δωσεις 600€ για επεξεργαστη αλλα 300;
Οχι εννοω οτι μπορεις να παρεις:
Μητρικη 70€
Επεξεργαστη 80€
Μνημη 50€ (ειτε 4GB τωρα, ειτε 2GB πριν καποιους μηνες).
Ολα αυτα κοστιζουν: 200€
Λιγο περισοτερο απο οτι ειπε ο applebite, αρκετα χαμηλοτερα απο οτι ειπα εγω.
Γινεται και με 150€ ομως, και με λιγοτερα μαλιστα.

Σε 2 ή 3 χρονια τα πετας, ουτε καν τα πουλας, παιρνεις τα αλλα 150 ή 300€ που εξοικονομησες και αγοραζεις νεα.
Κατα πολυ ταχυτερα απο αν ειχες δωσει τωρα τα διπλα και το κρατουσες αντι για 2 ή 3 χρονια, για 4 ή 6 χρονια.
Για το ιδιο διαστημα θα εχεις δωσει τα ιδια χρηματα, αλλά καμια σχεση η μια επιλογη με την αλλη.

ΥΓ. η καρτα γραφικων (και αλλαγη λογω μητρικης, π.χ AGP->PCIe) δεν εχει μεριδιο στην συγκριση κοστους για Χ διαστημα. Μιας και αν επαιζες παιχνιδια θα την αλλαζες ετσι και αλλιως και αν δεν παιζεις το κοστος μιας καρτας ειναι αμελητεο.
Ειτε θα εχει η μητρικη αν δεν εισαι απαιτητικος, ειτε θα παρεις μια νεα φθηνη που υποστηριζει και νεες επιταχυνσεις, οπως στο HD υλικο.
;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.