PDA

Επιστροφή στο Forum : Gentoo, GCC4, Reiser4: κλήση για υπερβολική ταχύτητα!



Σελίδες : [1] 2

mrsaccess
29-01-06, 23:08
Disclaimer
Κατά τη διάρκεια των συμπιλίσεων του παρών thread κανένας υπολογιστής ή λοιπό hardware δεν υπέστη οποιονδήποτε τραυματισμό. Οι συμπιλίσεις που θα δείτε είναι επικίνδυνες και έγιναν από επαγγελματίες. Μην τις δοκιμάσετε στο σπίτι εκτός και αν ξέρετε τι κάνετε...


Εισαγωγή
Ο τυχερός μου αριθμός είναι το 4...


Το story
Ένιωσα πως ήρθε η ώρα να βάλω gentoo και στο 4ο μηχάνημά μου (μη στεναχωριέστε, δεν έχω καν αυτοκίνητο). Ήθελα το λοιπόν κάτι πολύ σπέσιαλ! Έτσι, χρονοσκοτώνοντας στα φόρα του gentoo έπεσα πάνω στο CONRAD Install Guide (http://forums.gentoo.org/viewtopic-t-425238-highlight-modules+kernel+upgrade.html).
Είναι ένας οδηγός για το πως να φτιάξετε ένα σύστημα εξ'ολοκλήρου χτισμένο με τον gcc 4. Ωστόσο δεν έλλειψαν και άλλα perfomance-candy, όπως πχ reiser4!


Το ευτυχές (και γενναίο) σύστημα.
Υλικό
» AMD Sempron 64Bit 2800+, overclocked στα 3800+ (από 1600MHz στα 2160MHz)
» ASROCK μητρική, nforce4 απλό
» Κάρτα γραφικών onboard, nVidia 6100
» 512MB μνήμης, τα 64 πάνε όμως στην κάρτα γραφικών και μένουν μόνο τα 448 στο σύστημα
» Ένα partition 20GB στο τέλος ενός 80GB, 7200rpm SATA Hitachi
Λογισμικό
» gcc 4.03
» reiserfs 4
» nitro-sources 2.6.15-r3
» CONRAD Gentoo live cd
» KDE 3.5.0
Ρυθμίσεις compiler/arch
» CFLAGS="-O2 -march=athlon64 -frename-registers -fomit-frame-pointer -ftracer -pipe"
» CHOST="x86_64-pc-linux-gnu"
» CXXFLAGS="${CFLAGS} -fvisibility-inlines-hidden"# -Wl,-O1"
» LDFLAGS="-Wl,-O1 -Wl,--enable-new-dtags -Wl,--sort-common -s"
» ACCEPT_KEYWORDS="~amd64"

Όπως καταλαβαίνετε το παραπάνω σύστημα θα έπρεπε να εκραγεί τη στιγμή που το συνέδεσα στη πρίζα. Ωστόσο πέρασε απροβλημάτιστα τα compile και τις τελευταίες ώρες λειτουργεί μια χαρά!

Η ταχύτητα είναι τέτοια, που στα πιο ελαφριά προγράμματα η εκκίνηση μοιάζει σαν να είναι ήδη ανοιχτό και εσύ απλά το κάνεις restore!!!


Benchmarks
Δυστυχώς δεν έκανα ακόμα κάποιο ιδιαίτερο benchmark στο λογισμικό για να σας πω. Αν θέλετε όμως, μπορείτε να μου προτείνετε κάτι.
Έκανα ωστόσο benchmark στο reiser4 και έμεινα έκπληκτος.
Κατέβασα το τελευταίο snapshot του portage (22ΜΒ συμπιεσμένο, 122MB ασυμπίεστο, 114.000 αρχεία) και το έκανα extract και μετά delete μετρώντας τους χρόνους.

$ mkdir tempfolder # ως root φτιάξτε ένα temp folder
$ wget http://distfiles.gentoo.org/snapshots/portage-latest.tar.bz2 # κατεβάστε το τελευταίο portage snapshot
$ tar jxpf portage-latest.tar.bz2 -C ./tempfolder # κάντε το extract στο tempfolder. αυτό το χρονομετράτε!
$ rm -rf ./tempfolder/portage # σβήστε τα extracted αρχεία, και αυτό το χρονομετράτε!
Το reiser4 ήταν mount με options: notail,noatime,nodiratime .
» Χρόνος αποσυμπίεσης και δημιουργίας 114.169 αρχείων και 22.063 καταλόγων: 24 δευτερόλεπτα (από Konsole, από tty 22secs)
» Χρόνος διαγραφής 114.169 αρχείων και 22.063 καταλόγων: 14 δευτερόλεπτα (από Konsole, από tty 7secs)


Σταθερότητα
Το έχω μόλις ώρες, οπότε δεν μπορώ να πω. Πάντως καλά φαίνεται να πηγαίνει!
Δεν έχω κάνει ακόμα περαιτέρω compiles, οπότε δεν ξέρω τι περνάει και τι όχι. Είμαστε και σε ~AMD64...


Κακοτοπιές κατά την εγκατάσταση.
Σε λίγες περιπτώσεις κατά το χτίσιμο του συστήματος μου χτύπησαν τα CXXFLAGS του CONRAD (CXXFLAGS="${CFLAGS} -fvisibility-inlines-hidden -Wl,-O1")
Μου χτύπησαν στα sys-libs/db, sys-devel/gettext, dev-libs/libusb. Αφαιρώντας τα -Wl, -O1 μόνο για αυτά τα progs έγινε το compile κανονικά!

Όταν πήγα να βάλω τα KDELIBS τα προβλήματα με τα CXXFLAGS έγιναν πολύ συχνά. Αφαίρεσα λοιπόν εντελώς τα -Wl, -O1 και κράτησα αυτά που σας έδειξα παραπάνω.

Στο 1ο boot χτύπησε ο kernel στο sysinit. Το έχουν αναφέρει και άλλοι. Είναι μόνο στο 1ο boot. Κάνετε reboot και τελειώνετε.

Αρχικά πήγα για τα gentoo-sources. Ωστόσο είχε πρόβλημα το ftp με το reiser4 patch οπότε αναγκαστικά έβαλα nitro-sources που το έχουν απ'τη μάνα τους.
Περισσότερα για τα nitro-sources εδώ: http://gentoo-wiki.com/HOWTO_nitro-sources

Το dbus θέλει use flag -gcj. Είναι θέμα gentoo ουσιαστικά, περιμένουμε το bugfix, δεν μας ενοχλεί!




Λοιπόν, όσοι τολμηροί σπεύσατε! Καλή επιτυχία! :up:
Μόνο προσοχή, γιατί αν κάνατε πρόσφατα αναβάθμιση... ενδεχομένως να κλαίτε τα λεφτά της! :p
Εγώ θα ήθελα πολύ να το δοκιμάσω σε μηχάνημα με περισσότερη RAM, περισσότερη CACHE και σωστότερους σκληρούς. Φοβάμαι όμως ότι μετά μπορεί να μου κατασχέσουν το μηχάνημα ως επικίνδυνο! :lol:

ΥΣ. Είναι ενδιαφέρον πως με κάθε νέα έκδοση το linux γίνεται γρηγορότερο (παραδείγματα που έχω δει προσωπικά: gcc, reiser, kde). Μήπως είναι καιρός να καταλάβουν μερικοί το παιχνίδι που τους παίζουν η M$ και οι υπόλοιπες εταιρείες, που με κάθε νέα έκδοση του prog τους σου ζητούν και αναβάθμιση;;; ;)

WAntilles
29-01-06, 23:29
Οι γκουρούδες - δεν το λέω ειρωνικά - στα Gentoo Forums, τί λένε τελικά για τη σταθερότητα του reiser4 σε amd64;

mrsaccess
29-01-06, 23:39
Ωπ! Επανήλθες στην ενεργό δράση! Συγχαρητήρια mod!

Δεν ξέρω τι λένε για τη σταθερότητα του reiser4, πάντως υπάρχουν άνθρωποι που το χρησιμοποιούν.
Το σύστημά μου είναι testing οπότε δεν με πολυνοιάζει προς το παρόν.

Αυτό που μπορώ να σου πω, είναι πως χθες, μέχρι να κάνω τη κάρτα δικτύου να δουλέψει (η onboard της nvidia δεν δούλευε με τον forcedeth) εκνευρίστηκα και έκανα 2-3 φορές hard reset, με το reiser4 mounted και σε χρήση!
Στο νέο boot έκανα fsck το οποίο έγινε ταχύτατα και δεν βρήκε λάθη. Κατόπιν δεν παρατήρησα κάποιο πρόβλημα!

Άποψή μου:
Βάλε το reiser4 patch στο kernel σου και μετέτρεψε σε reiser4 κάποιο partition που δεν σε πολυνοιάζει (πχ /usr/portage ή κάποιο temp) για να το συνηθίζεις και να δεις και με τα μάτια σου πόσο σταθερό και γρήγορο είναι! ;)

n!ckk
29-01-06, 23:45
Το ευτυχές (και γενναίο) σύστημα.
Υλικό
» AMD Sempron 64Bit 2800+, overclocked στα 3800+ (από 1600MHz στα 2160MHz)
» ASROCK μητρική, nforce4 απλό
» Κάρτα γραφικών onboard, nVidia 6100
» 512MB μνήμης, τα 64 πάνε όμως στην κάρτα γραφικών και μένουν μόνο τα 448 στο σύστημα
» Ένα partition 20GB στο τέλος ενός 80GB, 7200rpm SATA Hitachi Με αυτή τη μητρική, πράγματι γενναίο!
Τόσο λόγω αξιοπιστίας, όσο και λόγω κουτσουρεμένου chipset (λογικά έχει το HyperTransport κομμένο στα 800MHz).


» Χρόνος αποσυμπίεσης και δημιουργίας 114.169 αρχείων και 22.063 καταλόγων: 24 δευτερόλεπτα (από Konsole, από tty 22secs)
» Χρόνος διαγραφής 114.169 αρχείων και 22.063 καταλόγων: 14 δευτερόλεπτα (από Konsole, από tty 7secs) :stunned:
* n!ckk δηλώνει ιδιαιτέρως εντυπωσιασμένος!

Η απορία μου είναι αν στο πρώτο test το bottleneck είναι η CPU ή ο σκληρός... (πίστευα ότι θα ήταν το πρώτο αλλά λογικά είναι το δεύτερο)
Να περιμένουμε και συγκρισούλα με reiser3? :whistle:


Σταθερότητα
Το έχω μόλις ώρες, οπότε δεν μπορώ να πω. Πάντως καλά φαίνεται να πηγαίνει!
Και πάλι εντυπωσιάζομαι, για να είμαι ειλικρινής! Λογικά από άποψη hardware και software δε θα μπορούσες να του βάλεις τίποτα πιο ασταθές!

(καλά, θα μπορούσες να του βάλεις windows, αλλά λέμε τώρα!:rofl:)


Οι γκουρούδες - δεν το λέω ειρωνικά - στα Gentoo Forums, τί λένε τελικά για τη σταθερότητα του reiser4 σε amd64;
Το reiser4 φαίνεται πολύ γρήγορο και πολλά υποσχόμενο, αλλά δυστυχώς υπάρχει η γνωστή κόντρα με τους kernel developers... :(
Αν είναι για λίγη παραπάνω ταχύτητα να πάει ο πυρήνας 10 βήματα πίσω, ας μη μπει ποτέ υποστήριξη.

Πάντως ο κύριος Hans πρέπει να είναι μεγάλη ψωνάρα.

n!ckk
29-01-06, 23:48
Ωπ! Επανήλθες στην ενεργό δράση! Συγχαρητήρια mod!
Ωπ, τώρα το είδα! Συγχαρητήρια κι από εμένα! :D

megahead13
30-01-06, 00:12
"mrsaccess has been busted for violeting the speed limit. his turbo powered Gentoo box was impounded"

5521

mrsaccess
30-01-06, 00:13
Το bottleneck στο reiser4 είναι στη CPU!

Αποτελέσματα από άλλα συστήματα, 32bit, reiserfs 3.6:
mrsaccess, mount με defaults,noatime
δημιουργία: 222secs
διαγραφή: 157secs
TheCondor, mount με defaults
δημιουργία: 154secs
διαγραφή: 74secs


Μπορείτε πολύ απλά να το κάνετε και εσείς! Σας έδωσα τον κώδικα του benchmark! 4 γραμμές είναι!
Θα βοηθήσετε να επιβεβαιώσουμε και την ταχύτητα. Θα με ενδιέφεραν πιο πολύ τεστ από reiserfs 3.6 σε 64bit συστήματα.


Απο σταθερότητα εξακολουθεί να πάει τέλεια!
Από compiles έχω βάλει ως τώρα amaroK, xine-ui, kmplayer.
[ebuild R ] media-video/xine-ui-0.99.4-r3 USE="X lirc ncurses nls readline -aalib -curl -libcaca -xinerama"
[ebuild R ] media-sound/amarok-1.3.8 USE="gstreamer kde mp3 mysql opengl visualization vorbis -arts -debug -flac -musicbrainz -noamazon -postgres -xine -xinerama -xmms"
[ebuild R ] media-video/mplayer-1.0_pre7-r1 USE="X aac alsa bidi cdparanoia doc dts -dv dvd dvdread encode fbcon gif ipv6 jpeg lirc nas nls nvidia opengl png real samba sdl theora truetype v4l v4l2 vorbis xv -aalib -arts -bindist -bl -cpudetection -custom-cflags -debug -dga -directfb -dvb -edl -esd -ggi -gtk -i8x0 -jack -joystick -libcaca -live -livecd -lzo -mad -matroska -matrox -mythtv -oss -rtc -tga -xanim -xinerama -xmms -xvid -xvmc" 0 kB

Δεν πέρασε compile το musicbrainz και η libdv αλλά υποθέτω φταίει το ~AMD64.

n!ckk
30-01-06, 00:28
* n!ckk βάζει να κατεβαίνει το snapshot του portage...


EDIT:

Λοιπόν!

Το reiserfs (3.6, υποθέτω) βρίσκεται περίπου στα δύο τρίτα ενός Western Digital 120GB (IDE) σε onboard ελεγκτή RAID της Promise (χρησιμοποιείται ως απλός ATA). Είναι mounted με την εξής γραμμή στο fstab:

/dev/hdg5 /home reiserfs defaults,notail 0 2
Ο επεξεργαστής είναι ο μοναδικός που έχω, δηλ. ένας μίζερος P4 @ 2.0 GHz με FSB στα 400MHz (chipset το 845e της Intel).
(---> Μη βαράτε, τότε δεν ήξερα! :sneer: )


Τρόπο για χρονομέτρηση δεν ξέρω άλλο από την εντολή time (αν υπάρχει καλύτερος πείτε μου). Παραθέτω:


nickk@ubuntu:~/downloads/various/portage_snapshot$ time tar jxpf portage-latest.tar.bz2 -C ./tempfolder

real 0m52.550s
user 0m27.297s
sys 0m10.404s
nickk@ubuntu:~/downloads/various/portage_snapshot$ time rm -rf ./tempfolder/portage

real 0m9.675s
user 0m0.259s
sys 0m9.145s

[Τώρα το τι σημαίνουν τα real, user, sys περιμένω να μου εξηγήσετε... :whistle:]

WAntilles
30-01-06, 00:47
Αυτό που μπορώ να σου πω, είναι πως χθες, μέχρι να κάνω τη κάρτα δικτύου να δουλέψει (η onboard της nvidia δεν δούλευε με τον forcedeth)...

Πολύ περίεργο γιατί μέσω αυτής γράφω τώρα (και εδώ και 10 μήνες δηλαδή).

Μήπως έχουν κάνει χοντρές αλλαγές στα sources αυτά, από τα gentoo-sources;

MNP-10
30-01-06, 01:16
Γιατι δεν εκανες compile με -Ο3 ? Οτι βαραγε, ας το βαζες στο Ο2.. Εχει μεγαλη διαφορα το 2 με το 3.

mrsaccess
30-01-06, 01:18
Πολύ περίεργο γιατί μέσω αυτής γράφω τώρα (και εδώ και 10 μήνες δηλαδή).

Μήπως έχουν κάνει χοντρές αλλαγές στα sources αυτά, από τα gentoo-sources;
Από ότι έχω καταλάβει σε άλλες μητρικές δουλεύει, σε άλλες όχι.
Το πρόβλημα υπήρξε με το boot cd που είχε kernel φτιαγμένο από τα gentoo-sources-2.6.14.
Έβαλα μια κάρτα με το RealTek8139C και δεν ασχολήθηκα όταν έβαλα τα nitro-sources-2.6.15-r3 για το αν δουλεύει πλέον η onboard!


Λοιπόν, μπήκε απροβλημάτιστα και ο firefox:

mrsaccess@Electra-F1 ~ $ genlop -t mozilla-firefox
* www-client/mozilla-firefox

Mon Jan 30 01:39:49 2006 >>> www-client/mozilla-firefox-1.5-r9
merge time: 24 minutes.


Θα επανέλθω με ποια emerge μου περνούν και ποια όχι. Αν έχετε specific requests, πείτε μου.
Πάντως ως τώρα τα πράγματα φαίνονται πολύ καλά! Να δω πότε θα βγουν άλλες διανομές με gcc4. :twisted:

mrsaccess
30-01-06, 01:20
Γιατι δεν εκανες compile με -Ο3 ? Οτι βαραγες, ας το βαζες στο Ο2.. Εχει μεγαλη διαφορα το 2 με το 3.
Ε, είπα να αφήσω και κάτι για την 1η νύχτα του γάμου! :lol:



"mrsaccess has been busted for violeting the speed limit. his turbo powered Gentoo box was impounded"
LOL! Μπορείτε να το κάνετε και εσείς αν θέλετε! Αν είμαστε πολλοί, δεν μπορούν να μας πιάσουν όλους! :p

MNP-10
30-01-06, 01:35
Εισαι απαραδεκτος :p Αφου το κανεις που το κανεις, καντο σωστα το ρημαδι... Εγω εχω μετρησει αυξηση απο 6-20% (μεσος ορος 13%) με το -O3.. Για τους 64bit δεν ξερω.. μπορει να ειναι μικροτερο ή μεγαλυτερο..

Βασικα υπαρχει κανας αλλος compiler περα του gcc που να κανει καλυτερο compile? Σιγουρα η intel εχει καλο compiler αλλα δε νομιζω να ευνοει την amd.. Η amd απ'την αλλη αφου δεν εχει βγαλει δικο της, ελπιζω τουλαχιστον να εχει αφιερωσει καποια resources για τη σωστη αναπτυξη του gcc ως προς την βελτιστη εκμεταλλευση του δικου της hardware.

mrsaccess
30-01-06, 01:42
Εισαι απαραδεκτος :p Αφου το κανεις που το κανεις, καντο σωστα το ρημαδι... Εγω εχω μετρησει αυξηση απο 6-20% (μεσος ορος 13%) με το -O3...
Περίμενε, μιλάς για gcc 4;
Και εγώ στον gcc 3.4 έχω 03, αλλά στον gcc 4 το θεωρώ τουλάχιστον ανόητο για την ώρα!

Άλλωστε ο gcc4 είναι gcc 3.4 με 05 για να καταλάβεις...


Ο compiler της Intel κάνει καλή δουλειά και σε AMD συστήματα, αφού πέρα από intel cpu-specific enhancements, έχει και γενικά enhancements που κάνουν για όλους τους επεξεργαστές. Αν μη τι άλλο, η Intel ξέρει από επεξεργαστές.
Επίσης από ότι ξέρω έχει πολύ καλές βιβλιοθήκες για πολυεπεξεργασία.
Πολλές video editing εφαρμογές γίνονται compile με αυτόν, αν και κάποιοι αναφέρουν χειρότερη επίδοση από τον gcc σε progs με πολλές floating point εντολές.
Συνήθως εδώ ισχύει ο κανόνας «συμπίλισε το prog σου με τα πάντα, και κράτα τη πιο γρήγορη έκδοση»... ;)

WAntilles
30-01-06, 01:58
Ο compiler της Intel κάνει καλή δουλειά και σε AMD συστήματα, αφού πέρα από intel cpu-specific enhancements...

Ακόμα και με αυτά, σε K8 κάνει πολύ καλή δουλειά (γιατί έχουν SSE2). Σε Venice+ (με SSE3) ακόμα καλύτερη.

Άλλωστε δεν είναι τυχαίο ότι η Intel έβαλε στις τελευταίες εκδόσεις του να ψάχνει για CPU-ID με GenuineIntel. Και αν δεν το βρει - βρει κάτι άλλο π.χ. AuthenticAMD - να αρνείται να κάνει το compilation.

hayzel
30-01-06, 02:24
Άλλωστε δεν είναι τυχαίο ότι η Intel έβαλε στις τελευταίες εκδόσεις του να ψάχνει για CPU-ID με GenuineIntel. Και αν δεν το βρει - βρει κάτι άλλο π.χ. AuthenticAMD - να αρνείται να κάνει το compilation.

Βάλαν τέτοια μαλακία?
Δεν μπορώ να το πιστέψω για την intel...

TheCondor
30-01-06, 02:45
Τουμπανο το gentoo!

σκεφτεται να το βαλει στο pc του father που θα εχει 2GB RAM και athlon 64 3700 να δουμε κανα benchmark...

xaxa1982
30-01-06, 02:49
Η Intel κάνει τις βλακείες που κάνει και Microsoft(ή αντιστρόφως τέλοσπάντων-ανάλογα με τον τομέα) και σιγά σιγά θα την πληρώσουν την μονοπωλειακή πολιτική τους.

MNP-10
30-01-06, 03:59
Παντως επιμενω, θα μπορουσε να ειναι πιο τουμπανο. Compilation με full flags και gcc 4.1 (ή τιποτα καλυτερο) :D

Next time better..

MNP-10
30-01-06, 04:05
ΑΑααααα και μη ξεχασω.. αμα βρεις, βαλε και τα compression plugins του reiser οπου αναλογα με τον τυπο data αυξανει το read/write rate με κοστος cpu. Αλλα τι σε νοιαζει η cpu, οταν αυτη παιζει σε μs (ουτε καν nanoseconds), ενω οι δισκοι παιζουν στα miliseconds και βαλε. Καμια σχεση τα bottleneck..

mrsaccess
31-01-06, 04:48
Το σύστημα αντέχει ακόμα, χωρίς προβλήματα και κανένα reboot! Uptime 30 ώρες και συνεχίζουμε!
Λοιπόν, ήρθε η ώρα για τις εφαρμογές! Να δούμε τι περνάει και τι όχι!

Περνάνε compile κατευθείαν:
[ebuild R ] media-video/xine-ui-0.99.4-r3
[ebuild R ] media-gfx/showimg-0.9.4.1
[ebuild R ] app-office/krita-1.4.2
[ebuild R ] media-gfx/gimp-2.2.10
[ebuild R ] dev-util/kdevelop-3.3.0
[ebuild R ] net-analyzer/ethereal-0.10.14-r1
[ebuild R ] app-office/scribus-1.3.2-r1
[ebuild R ] media-video/avidemux-2.0.42-r1
[ebuild R ] app-cdr/k9copy-1.0.2-r1
[ebuild R ] app-editors/nvu-1.0-r2
[ebuild R ] app-cdr/k3b-0.12.10
[ebuild R ] net-ftp/ncftp-3.1.9
[ebuild R ] www-client/mozilla-firefox-1.5-r9
[ebuild R ] app-office/kivio-1.4.2
[ebuild R ] net-analyzer/etherape-0.9.4
[ebuild R ] app-office/openoffice-bin-2.0.1
[ebuild R ] media-video/lives-0.9.5
[ebuild R ] sci-electronics/qucs-0.0.8
[ebuild R ] app-office/koffice-meta-1.4.2 (kchart, kspread, kword, kformula, kugar, kpresenter, karbon, krita, kivio)
[ebuild R ] kde-misc/filelight-1.0_beta6

Χρειάστηκαν adjustments για να περάσουν το compile:
[ebuild R ] media-sound/amarok-1.3.8 ( χρειάστηκε USE="-musicbrainz" )
[ebuild R ] media-video/kmplayer-0.9.1a (χρειάστηκε USE="-dv")
[ebuild R ] media-gfx/inkscape-0.43-r1 (το yafray χρειάστηκε να γίνει με CFLAGS="-O2 -march=athlon64 -fomit-frame-pointer -pipe" CXXFLAGS="${CFLAGS}" LDFLAGS=" ")
[ebuild R ] media-gfx/blender-2.41 (το glibmm χρειάστηκε να γίνει με CFLAGS="-O2 -march=athlon64 -fomit-frame-pointer -pipe" CXXFLAGS="${CFLAGS}" LDFLAGS=" ")
[ebuild R ] media-gfx/digikam-0.8.0-r1 (χρειάστηκε CFLAGS="-O2 -march=athlon64 -fomit-frame-pointer -pipe" CXXFLAGS="${CFLAGS}" LDFLAGS=" ")
[ebuild R ] media-sound/easytag-1.99.11 (η libmp3 χρειάστηκε CFLAGS="-O2 -march=athlon64 -fomit-frame-pointer -pipe" CXXFLAGS="${CFLAGS}" LDFLAGS=" ")

Δεν κατάφερα να τα σιμπιλίσω:
[ebuild N ] sci-mathematics/ktechlab-0.1.3 (Ο gcc βλέπει ένα syntax λάθος για ISO C++. Λογικά διορθώνεται εύκολα. Το gpsim ήθελε USE="-X")
[ebuild N ] sci-electronics/electric-7.00 (Ο gcc4 έβλεπε αρκετά λάθη syntax σε ISO C++.)
[ebuild N ] sci-mathematics/koctave-0.65-r1 (δεν περνάει το octave το compile. το gnuplot χρειάστηκε USE="-doc")
[ebuild N ] media-libs/libdv-0.104-r1 Δυστυχώς είναι απαραίτητη βιβλιοθήκη για αρκετές εφαρμογές video editing όπως cinellera(-cvs), kino, kdenlive.

Φυσικά πολλά από τα παραπάνω προβλήματα οφείλονται στο ~amd64. ;)



n!ckk έχεις δίκιο. Έκανα mount το filesystem μου με notail και η απόδοση ήταν *πολύ* καλύτερη (κοντά στη δική σου). Βέβαια και πάλι ήταν πιο αργό (τουλάχιστον στη δημιουργία) σε σχέση με το reiser4. Από τους χρόνους εσύ να κοιτάς το real!


MNP-10 ιδού η ρόδος, ιδού και το... συμπίλισμα! Μπορείς πάντα να δοκιμάσεις εσύ gcc 4.1, -O3 και αν επιζήσεις να μας τα διηγηθείς! Εμείς φυσικά θα σου αποδώσουμε το ανάλογο :respekt: !

MNP-10
31-01-06, 08:32
Εγω παιζω με ετοιματζιδικα suse.. :D ... Αλλα αμα θελω κανα περιεργο app ή το kernel, του τραβαω manual compile..

KLG
31-01-06, 13:28
mrsaccess, πως βαζεις τις χειροκινητες επιλογες (CFLAGS.....) στα πακετα που τις ζητουνε? εννοω υπαρχουν αποθηκευμενες σε κανα αρχειο? Καθε φορα που θες να κανεις αναβαθμιση πρεπει να τις ξαναπερνας?

mrsaccess
31-01-06, 20:07
LOL! Είναι όπως το είπες, χειροκίνητες!

Πχ ξεκινάω το emerge του Blender. Βλέπω ότι κολλάει στο glibmm.
Αλλάζω το make.conf με το χέρι (5 secs να κάνω comment out τις επιπλέον επιλογές) και κάνω ένα emerge --oneshot glibmm.
Μετά ξαναλλάζω το make.conf και συνεχίζω το emerge...

Τώρα για την αναβάθμιση δεν ξέρω αν θα ισχύουν! Μέχρι τότε πολλά μπορεί να έχουν διορθωθεί και οι καινούργιες εκδόσεις να περνάνε με τα default flags! ;)

n!ckk
01-02-06, 01:27
n!ckk έχεις δίκιο. Έκανα mount το filesystem μου με notail και η απόδοση ήταν *πολύ* καλύτερη (κοντά στη δική σου). Βέβαια και πάλι ήταν πιο αργό (τουλάχιστον στη δημιουργία) σε σχέση με το reiser4.
Για να είμαι ειλικρινής, η απόδοση του σκληρού μου με το notail εξέπληξε και εμένα! :p Ο λόγος είναι ότι το έβαλα μόλις πριν από μερικές ημέρες και δεν είχα μέχρι τώρα τρέξει κάποιο benchmark. Θυμάμαι πάντως ότι προηγουμένως τέτοιες μαζικές διαγραφές χρειάζονταν περισσότερο χρόνο.

Όσον αφορά τη δημιουργία, σε εμένα τουλάχιστον παρατήρησα 100% χρήση cpu, οπότε μπορεί να έφταιγε και ο αργός επεξεργαστής μου.

(Όλα αυτά μέσα από το γραφικό περιβάλλον, με Firefox κ.τ.λ. ανοιχτά.)


Από τους χρόνους εσύ να κοιτάς το real!
Αυτό είχα υποθέσει και εγώ. Thx! :p

Eruyome(MMXGN)
03-02-06, 10:10
pfff, ricers :P
Ζηλεύω αλλα θα κρατήσω το dapper drake (υποστηρίζει απο μόνο του 3δ στην Ατι)
για λόγους bug reporting.

Κάποια στιγμή...ίσως...

hpstg
04-02-06, 15:03
Τα παρακάτω είναι τα προτεινόμενα από την AMD settings για τον compiler:
FSF GCC 4.0 (for C/C++ and
Fortran)
-O3 -ffast-math -funroll-all-loops -fpeel-loops -
ftracer -funswitch-loops –ftree-vectorize

KLG
04-02-06, 17:59
hpstg που τα βρισκεις αυτα? μπας καιβρω τιποτα για centrino, γιατι μες στη βδομαβα ερχεται ο λαπτοπ cooler και ετοιμαζομαι σιγα σιγα...

hpstg
04-02-06, 18:22
Αυτά είναι από επίσημο pdf με οδηγίες της amd. Η Intel έχει μόνο για τον δικό της compiler αν δεν κάνω λάθος. Μπορείς να δοκιμάσεις και στο google βέβαια.

Δοκίμασε και αυτό:

For gcc 3.4 and later:

CHOST="i686-pc-linux-gnu"
CFLAGS="-O3 -march=pentium-m -pipe -fomit-frame-pointer"
CXXFLAGS="${CFLAGS}"

GoofyX
05-02-06, 00:33
Σχετικό για AMD: http://forums.gentoo.org/viewtopic-t-257417.html

hpstg
08-02-06, 13:12
» CFLAGS="-O2 -march=athlon64 -frename-registers -fomit-frame-pointer -ftracer -pipe"
» CHOST="x86_64-pc-linux-gnu"
» CXXFLAGS="${CFLAGS} -fvisibility-inlines-hidden"# -Wl,-O1"
» LDFLAGS="-Wl,-O1 -Wl,--enable-new-dtags -Wl,--sort-common -s"
» ACCEPT_KEYWORDS="~amd64"

Με ακριβώς τα ίδια settings (μιας και είπες ότι δουλεύει) αλλά με -O3 το έβαλα τώρα από τον ίδιο οδηγό. Έχουμε μέχρι το Σάββατο με τους ρυθμούς που μπορώ να το πάω, και τα βάλω και KDE 3.5.1 Αν έκανες post το fstab σου θα βόλευε πολύ.
Έχω την αίσθηση ότι θα πηγαίνει τον κ*λο του. Το μόνο που φοβάμαι είναι τα nitro-sources με τους drivers της ATi...

mrsaccess
08-02-06, 14:20
Αν είδες τον οδηγό θα παρατήρησες ότι έχει βγει το -frename-registers ως ύποπτο και μπήκε το fweb!

Από την εμπειρία μου μπορώ να πω ότι το σύστημα πάει πολύ όμορφα, όμως υπάρχουν προβληματάκια. Μερικά προγράμματα χτυπάνε πιο συχνά από ότι πρέπει (πχ τα προγράμματα του KOffice) ενώ μερικές φορές χτυπάει ένα πρόγραμμα μόλις κλείσει! Πχ κλείνω το k3b και μόλις κλείσει κανονικά μου βγαίνει μήνυμα ότι χτύπησε!

Το fstab μου:

/dev/sda2 /boot ext2 noauto,noatime 1 2
/dev/sda4 / reiser4 notail,noatime,nodiratime 0 1
/dev/sda3 none swap sw 0 0
/dev/cdroms/cdrom1 /mnt/cdrom auto noauto,ro 0 0

proc /proc proc defaults 0 0
shm /dev/shm tmpfs nodev,nosuid,noexec 0 0


Αυτό που μπορώ να πω γενικά είναι πως το έβαλα πιο πολύ για πλάκα. Δεν θα το πρότεινα για κανονικό desktop γιατί θεωρώ σημαντικό να συμβαδίζω με τα official repositories του gentoo και φυσικά να περνάνε όσο περισσότερα compiles γίνεται!

Αν ενδιαφέρεσαι πάντως για την ταχύτητα στο KDE επιβάλλεται και το overlay του nxsty για την Qt με τα fixes/optimizations των KDE devs! Περισσότερα εδώ (http://forums.gentoo.org/viewtopic-t-426814-start-0.html)!

WAntilles
08-02-06, 16:54
@ MrsAccess

Γνωρίζεις εάν κάποιο από τα παρακάτω "επίσημα", εντός portage sources για Gentoo - έστω και με "~" - έχουν υποστήριξη Reiser4;

- vanilla-sources
http://packages.gentoo.org/packages/?category=sys-kernel;name=vanilla-sources

- mm-sources
http://packages.gentoo.org/packages/?category=sys-kernel;name=mm-sources

- ck-sources
http://packages.gentoo.org/packages/?category=sys-kernel;name=ck-sources

Καταρχήν, ενδιαφέρομαι για x86.

--- ΠΡΟΣΘΗΚΗ ---

Έχουν τελικά τα mm-sources.

hpstg
08-02-06, 21:37
Τα mm-sources έχουν reiser4. Mraccess, σου χτύπησε μήπως η libstdc++-v3;

immortal1979
09-02-06, 00:58
ποση ωρα περνει η εγκατασταση του gentoo? εχω διαβασει καπου 24 ωρες!!!!
οχι τιποτε αλλο αλλα λεω αυριο πρωι να το βαλω και να το δω για κανα 2 βδομαδες μεχρι να παρω στα χερια μου το suse 10.1
Ας μου απαντησει καποιος χρηστης του gentoo αν μπορει, ευχαριστω παντως.
λιγο :offtopic: αλλα αυτοσυγχωρουμε :whistle:

mrsaccess
09-02-06, 05:44
Γνωρίζεις εάν κάποιο από τα παρακάτω "επίσημα", εντός portage sources για Gentoo - έστω και με "~" - έχουν υποστήριξη Reiser4;
- vanilla-sources
- mm-sources
- ck-sources
Όπως είπες reiser4 έχουν τα mm-sources.

Τα ck-sources έχουν κάποια patches για ταχύτητα. Τα nitro-sources είναι τα ck-sources με κάποια patch παραπάνω, όπως πχ reiser4.

Τα vanilla-sources είναι ο official kernel όπως το δίνει η ομάδα του Torvalds. Χωρίς καν τα patches των gentoo devs.

Εναλλακτικά υπάρχει τρόπος να βάλεις το reiser4 patch στα gentoo-sources αλλά δεν έχω διαθέσιμο link τώρα.


hpstg δεν μου χτύπησε η libstdc++-v3. Βασικά ότι μου χτύπησε στο emerge από το σύστημα και το kde-meta το έγραψα στο 1ο post και ότι εφαρμογή μου χτύπησε αργότερα στο 21ο post!


immortal1979 αν γνωρίζεις την διαδικασία οπότε κάνεις όλα τα στάδια χωρίς καθυστερήσεις, μπορεί να σου πάρει από 1 μέχρι 5 μέρες, ανάλογα με τον επεξεργαστή σου. Γενικά, αν έχεις AthlonXP~=2000+ ή Pentium4~=2400 υπολόγισε 2 μέρες περίπου! Αν δεν γνωρίζεις τη διαδικασία μερικές ώρες παραπάνω. Πάντως αξίζει αν θες την άποψή μου.

TheCondor
09-02-06, 12:12
ποση ωρα περνει η εγκατασταση του gentoo? εχω διαβασει καπου 24 ωρες!!!!
οχι τιποτε αλλο αλλα λεω αυριο πρωι να το βαλω και να το δω για κανα 2 βδομαδες μεχρι να παρω στα χερια μου το suse 10.1
Ας μου απαντησει καποιος χρηστης του gentoo αν μπορει, ευχαριστω παντως.
λιγο :offtopic: αλλα αυτοσυγχωρουμε :whistle:

Παιρνει πολυ, πρεπει να εχεις αρκετη υπομονη. Μπορει και μια μερα, μια μερα και κατι, και βαλε. ( μπορει και λιγοτερο, κυριως εξαρταται απο τα ποσα λαθη θα κανεις-θα σου παρουσιαστουν )

Παντως ετσι και βαλεις gentoo απλα δεν θα πιασεις στα χερια σου ξανα το suse, και γενικοτερα αλλη διανομη για παρα πολυ καιρο. ( μην πω για παντα και φανω υπερβολικος. )

TheCondor
09-02-06, 12:13
Αν ενδιαφέρεσαι πάντως για την ταχύτητα στο KDE επιβάλλεται και το overlay του nxsty για την Qt με τα fixes/optimizations των KDE devs! Περισσότερα εδώ (http://forums.gentoo.org/viewtopic-t-426814-start-0.html)!

Συγγνωμη για το offtopic, εκανα αυτο που ελεγε ο οδηγος. Χρειαζεται login-logout-restart Χ η reboot για να αρχισει να χρησιμοποιει την qt-3.3.5?

mrsaccess
09-02-06, 13:13
Συγγνωμη για το offtopic, εκανα αυτο που ελεγε ο οδηγος. Χρειαζεται login-logout-restart Χ η reboot για να αρχισει να χρησιμοποιει την qt-3.3.5?
Δεν ξέρω! Δεν το έχω βάλει! :lol:

TheCondor
09-02-06, 13:17
Δεν ξέρω! Δεν το έχω βάλει! :lol:

:rofl:

Εγω παντως με το που εκανα restart X ειδα μια μικρη διαφορα στην αποκριση ( μπορει να ηταν και ιδεα μου ), αλλα δεν προκειται να κανω reboot για αυτο μονο!! Οποτε σε καμια βδομαδα που θα χρειαστει να βαλω τον δισκο θα δω αν οντως χρειαζοταν reboot! :lol:

hpstg
09-02-06, 21:18
hpstg δεν μου χτύπησε η libstdc++-v3. Βασικά ότι μου χτύπησε στο emerge από το σύστημα και το kde-meta το έγραψα στο 1ο post και ότι εφαρμογή μου χτύπησε αργότερα στο 21ο post!


Εμένα μου χτυπάνε όλα άν βάλω οτιδήποτε στο LDFLAGS. Οπότε τα έβγαλα και συνεχίζω κανονικά. Αν και δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί.

WAntilles
09-02-06, 21:29
Προχθές έβαλα mm-sources στον server και έκανα όλα τα partitions πλην του "/" από reiserfs 3.6 -> reiser4.

Επιλογή notail δεν υπάρχει στο reiser4.

Πάντως μέχρι στιγμής, καί ακόμα περισσότερη οικονομία χώρου υπάρχει, καί είναι καί πιο γρήγορο από το reiserfs 3.6.

bedazzled
10-02-06, 01:39
Προχθές έβαλα mm-sources στον server και έκανα όλα τα partitions πλην του "/" από reiserfs 3.6 -> reiser4.

Επιλογή notail δεν υπάρχει στο reiser4.

Πάντως μέχρι στιγμής, καί ακόμα περισσότερη οικονομία χώρου υπάρχει, καί είναι καί πιο γρήγορο από το reiserfs 3.6.
Δεν νομίζω ότι είναι καλή ιδέα να βάλεις mm-sources σε production μηχάνημα...
Anyway, good luck.

WAntilles
10-02-06, 01:52
Δεν νομίζω ότι είναι καλή ιδέα να βάλεις mm-sources σε production μηχάνημα...
Anyway, good luck.

Οικιακός server είναι - σημαντικός μεν στη λειτουργία που επιτελεί - αλλά οικιακός. Δεν είναι επαγγελματικό production-class μηχανάκι.

hpstg
10-02-06, 22:32
Αυτό που με προβληματίζει κυρίως με τα mm-sources είναι το αν θα γίνουν compile οι drivers της ATi...

hpstg
11-02-06, 05:48
Και μιας και αυτό είναι μάλλον το thread της καγκουροκαφρίλας, είπα να συνδυάσω την gcc4 και το reiser4 με την XGL.

Άμα δουλέψει να με χ****τε, αλλά αξίζει.

Πάρτε και ένα how-to
http://www.hboeck.de/item/266
(mr access περιμένω αποτελέσματα από xgl)

mrsaccess
13-02-06, 12:32
hpstg sorry, αλλά βαριέμαι να βάζω xgl... Πόσο μάλλον όταν πρέπει να αλλάξω ολόκληρο τον X. Άλλωστε ακόμα δεν προσφέρει τίποτα νέο από ότι κατάλαβα. Transaparency και shadows δίνει και ο κανονικός X.

Εσύ την έβαλες;

hpstg
13-02-06, 15:16
Αυτό το έχεις δει;

http://www.freedesktop.org/~davidr/xgl-demo1.xvid.avi


Δεν είναι απλώς για διαφανειούλες. Εγώ (ακόμα) φτιάχνω το gentoo με το reiser4 και την gcc4. Πάει πολύ αργά το όλο project γιατί κάθονται τ' αδέρφια μου στο pc. Σήμερα θα βάλω το kernel και θα πάρουν το δρόμο τους τα πράγματα. Μετά το σκέφτομαι για την xgl. Απλώς φοβάμαι με την ATi...

mrsaccess
13-02-06, 16:46
Αυτό το έχεις δει;

http://www.freedesktop.org/~davidr/xgl-demo1.xvid.avi


Δεν είναι απλώς για διαφανειούλες. Εγώ (ακόμα) φτιάχνω το gentoo με το reiser4 και την gcc4. Πάει πολύ αργά το όλο project γιατί κάθονται τ' αδέρφια μου στο pc. Σήμερα θα βάλω το kernel και θα πάρουν το δρόμο τους τα πράγματα. Μετά το σκέφτομαι για την xgl. Απλώς φοβάμαι με την ATi...

jaw falling!

LOL! Έμεινα! Ωρέ τι ήταν τούτο;
Δεν θα το βάλω ακόμα αλλά το περιμένω με ανυπομονησία! Αν το εγκαταστήσεις please κάνε μας μια σύντομη ενημέρωση!

MNP-10
13-02-06, 18:34
Τωρα που εχει περασει καποιος καιρος, πως παει το reiser 4 απο αποψη σταθεροτητας? Απο ταχυτητα το εχω δει.. μαμαει.. αλλα δεν το χα κρατησει για μονιμο fs οποτε δεν ξερω τι λεει σε real-life χρηση / ασφαλεια δεδομενων.. Ειναι crash resistant / reboot resistant κτλ?

@ ADSLgr.com All rights reserved.