PDA

Επιστροφή στο Forum : e-banking



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 [215] 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232

lewton
14-07-23, 23:01
Είπα στον αδερφό μου αυτό με το VPN, και θυμήθηκε ότι πρόσφατα δεν μπορούσε να κάνει μια πληρωμή από τον υπολογιστή (που ήταν στο εταιρικό VPN) χωρίς να του λέει γιατί και την έκανε από το κινητό.

BlueChris
14-07-23, 23:25
Νομίζω πως πρέπει να οργανωθούμε.. μόλις γίνει η αναβάθμιση της γραμμής στη δουλειά, σε όλους τους φίλους εξωτερικού να σας δώσω πρόσβαση με vpn σε εμένα και να σας βγάζω από την cosmote το 5G (5.203.χ.χ) να είστε άνετοι όποτε χρειάζεστε κάτι :)

user2163
20-07-23, 12:29
Έχει κανείς θέμα με το IRIS της Alpha;

zeronero
20-07-23, 12:47
Έχει κανείς θέμα με το IRIS της Alpha;

Την προηγούμενη εβδομάδα και το ανέφερα και εδώ.


Λογαριασμός alpha στέλνει σε λογαριασμό ετε χρήματα μέσω iris. ΟΚ.
Ο παραπάνω λογαριασμός ετε προσπαθεί να στείλει στον παραπάνω λογαριασμό alpha χρήματα μέσω iris. ΝΟΚ.
Ο παραπάνω λογαριασμός ετε στέλνει σε λογαριασμό winbank χρήματα μέσω iris. OK.
Ο παραπάνω λογαριασμός winbank στέλνει στον παραπάνω λογαριασμό alpha χρήματα μέσω iris. OK.

Και η ετε σε τηλ. επικοινωνία αναφέρει ότι ο δικαιούχος της alpha δεν έχει ρυθμίσει την υπηρεσία iris στο κινητό του...

Αν κάποιος έχιε κάποιο hint, ας ενημερώσει...

Tony_Ts
20-07-23, 23:25
Απίστευτα πράγματα πάντως. Έφτασε το πράγμα να μοιάζει με δημόσιο (προ ψηφιοποίησης).
Τόσο πολύ που προσωπικά αισθάνομαι καλύτερα όταν πρέπει να πάω σε δημόσια υπηρεσία, από όταν πρέπει να πάω σε τράπεζα! :shock:


Επίσης η nbg σε ερώτησή μου γιατί δεν μπορώ να φορτίσω την revolut από gpay (όπου έχω συνδεδεμένη κάρτα τους) με ενημέρωσε ότι είναι safety feature. Με χρέωση κατευθείαν στην κάρτα δουλεύει!
Αυτό ως αντίλογος στο "Οι κανόνες ασφαλείας των τραπεζών υπάρχουν για να μας προστατεύουν...". Το παραπάνω με δυσκολεύει, δε με προστατεύει.
Και που να δοκιμάσεις να κάνεις SEPA έμβασμα από την NBG σε IBAN τράπεζας εξωτερικού και μάλιστα εντός E.E. «Για την ασφάλειά σου» το έμβασμα κόβεται και πρέπει να καλέσεις στο τμήμα ασφάλειας για να σε ξεμπλοκάρουν προσωρινά. Αν κάνεις το λάθος να καλέσεις μετά τις 08:30 το πρωί, τότε η αναμονή στην περίπτωσή μου έφτασε τα 40 λεπτά! Αν πρέπει να κάνεις αυτό το έμβασμα κάθε μήνα/εβδομάδα κλπ.....Κουράγιο! Ή στείλε τα χρήματα σε άλλο λογαριασμό σου για να τα στείλεις από εκεί (αν υποθέσουμε ότι η άλλη τράπεζα δεν εφαρμόζει παρόμοιο άτυπο Capital Control).

Άλλο ένα παράδειγμα ότι κάτι δεν πάει καλά με το σύστημα στη χώρα μας... Έμβασμα από λογαριασμό Eurobank σε εταιρικό λογαριασμό Viva. Το έμβασμα μπλοκαρίστηκε, ΧΩΡΙΣ να στελεί κάποιο email ή push notification για το πρόβλημα. Κατά τύχη μπαίνοντας στον λογαριασμό μετά από 2 ημέρες, βλέπω την ειδοποίηση 2 ημερών πρίν, ότι έχω 2 (ή 3 δεν θυμάμαι) ημέρες για να παρέχω επιπλέον πληροφορίες για το έμβασμα, μεταξύ των οποίων η ημερομηνία γέννησης του αποστολέα. Με απλά λόγια, η μια εταιρεία πρέπει να τηλεφωνήσει στην άλλη εταιρεία, να τη ρωτήσει ποιός είναι ο νόμιμος εκπρόσωπός της και πότε (και πού) γεννήθηκε. Στην ερώτησή μου στο chat της Viva, έλαβα την κονσέρβα απάντηση σχετικά με τον νόμο τάδε κι όταν επέμεινα ότι αν αυτό τύχαινε σε ένα έμβασμα από το εξωτερικό θα ήταν μάλλον αδύνατο να συγκεντρώσω τα στοιχεία που ήθελαν, η εκπρόσωπος απλά μου έκλεισε το chat (WTF εξυπηρέτηση made in Greece!). Για την ιστορία, το ποσό ήταν κάτω των 80€, είχε περιοδικότητα (ανά έτος) και δεν ήταν η πρώτη φορά που γινόταν έμβασμα αυτού του ποσού, αυτή την περίοδο, από αυτόν τον πελάτη.

zeronero
21-07-23, 09:12
Χθες τυχαία διαπίστωσα ότι η ΕΤΕ ενσωμάτωσε τις κάρτες της (τουλάχιστον mastercard) στο garmin pay. Ούτε μία ανακοίνωση.

upd: Βρήκα μία ανακοίνωση (https://www.nbg.gr/el/idiwtes/kathimerines-sunallages/digital-banking/dunatotites-internet-mobile-banking/garmin-mipay-anepafes-sunallages). Αφορά μόνο σε mastercard τελικά. Η ανακοίνωση αναφέρεται και στο Xiaomi Pay. Πάντως στη σχετική σελίδα της garmin (https://www.garmin.com/en-US/garminpay/banks/) δεν έχει ανέβει κάτι.

YAziDis
21-07-23, 10:45
Τόσο πολύ που προσωπικά αισθάνομαι καλύτερα όταν πρέπει να πάω σε δημόσια υπηρεσία, από όταν πρέπει να πάω σε τράπεζα! :shock:


Και που να δοκιμάσεις να κάνεις SEPA έμβασμα από την NBG σε IBAN τράπεζας εξωτερικού και μάλιστα εντός E.E. «Για την ασφάλειά σου» το έμβασμα κόβεται και πρέπει να καλέσεις στο τμήμα ασφάλειας για να σε ξεμπλοκάρουν προσωρινά. Αν κάνεις το λάθος να καλέσεις μετά τις 08:30 το πρωί, τότε η αναμονή στην περίπτωσή μου έφτασε τα 40 λεπτά! Αν πρέπει να κάνεις αυτό το έμβασμα κάθε μήνα/εβδομάδα κλπ.....Κουράγιο! Ή στείλε τα χρήματα σε άλλο λογαριασμό σου για να τα στείλεις από εκεί (αν υποθέσουμε ότι η άλλη τράπεζα δεν εφαρμόζει παρόμοιο άτυπο Capital Control).

Άλλο ένα παράδειγμα ότι κάτι δεν πάει καλά με το σύστημα στη χώρα μας... Έμβασμα από λογαριασμό Eurobank σε εταιρικό λογαριασμό Viva. Το έμβασμα μπλοκαρίστηκε, ΧΩΡΙΣ να στελεί κάποιο email ή push notification για το πρόβλημα. Κατά τύχη μπαίνοντας στον λογαριασμό μετά από 2 ημέρες, βλέπω την ειδοποίηση 2 ημερών πρίν, ότι έχω 2 (ή 3 δεν θυμάμαι) ημέρες για να παρέχω επιπλέον πληροφορίες για το έμβασμα, μεταξύ των οποίων η ημερομηνία γέννησης του αποστολέα. Με απλά λόγια, η μια εταιρεία πρέπει να τηλεφωνήσει στην άλλη εταιρεία, να τη ρωτήσει ποιός είναι ο νόμιμος εκπρόσωπός της και πότε (και πού) γεννήθηκε. Στην ερώτησή μου στο chat της Viva, έλαβα την κονσέρβα απάντηση σχετικά με τον νόμο τάδε κι όταν επέμεινα ότι αν αυτό τύχαινε σε ένα έμβασμα από το εξωτερικό θα ήταν μάλλον αδύνατο να συγκεντρώσω τα στοιχεία που ήθελαν, η εκπρόσωπος απλά μου έκλεισε το chat (WTF εξυπηρέτηση made in Greece!). Για την ιστορία, το ποσό ήταν κάτω των 80€, είχε περιοδικότητα (ανά έτος) και δεν ήταν η πρώτη φορά που γινόταν έμβασμα αυτού του ποσού, αυτή την περίοδο, από αυτόν τον πελάτη.

"Και για σένα φίλε καταναλωτή ΑΥΞΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ των συναλλαγών σου! Τώρα για να πληρώσεις κάτι θα πρέπει να μας πεις το αγαπημένο φαγητό και όνομα του τρίτου τριτοξάδερφου του αποδέκτη!" :rofl:

Ρε τους σατανάδες τι σκέφτονται ρε...

Tony_Ts
21-07-23, 23:01
"Και για σένα φίλε καταναλωτή ΑΥΞΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ των συναλλαγών σου! Τώρα για να πληρώσεις κάτι θα πρέπει να μας πεις το αγαπημένο φαγητό και όνομα του τρίτου τριτοξάδερφου του αποδέκτη!" :rofl:

Εξαιρούνται οι χρεώσεις της τράπεζας, που δεν κόβονται ποτέ για λόγους ασφάλειας και παρακρατούνται αυτόματα από τον λογαριασμό! Και μάλιστα η Αλφα άλλαξε/αύξησε τις μηνιαίες χρεώσεις της σε εταιρικό λογαριασμό, χωρίς ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ειδοποίηση. Η μόνη ειδοποίηση που έβγαλε (με πιο μικρά γράμματα), ήταν 2 μήνες πριν, στο έγγραφο της μηνιαίας κίνησης λογαριασμού (πρέπει να μπεις και να το κατεβάσεις - δεν έρχεται αυτόματα), στο σημείο που συνήθως έχει διαφημίσεις. Δηλαδή το σημείο που όλοι προσπερνάμε κατευθείαν!

sakisx1987
22-07-23, 13:30
Καλησπερα σας παιδια, μια βοηθεια αν καπιος γνωριζει σας παρακαλω.
Μπηκα στο winbank της τραπεζας πειραιως της μητερας (επειδη ειναι μεγαλη σε ηλικια) μου για να κανω επικαιροποιηση στοιχειων που μου ζητουσε…αρχικα επειδη δεν ειχε καταχωρημενο κινητο στο μητρωο ωστε να κανω επικαιροποιηση μεσω kyc-gov χρειαστηκε και ανεβασα τα 3 αποδεικτικα που ζηταει σε μορφη pdf δηλαδη αποδεικτικο τηλεφωνου μετα εκκαθαριστικο και τελος επαγγελματικη δραστηριοτητα «βεβαιωση» συνταξης (για συνταξιουχους).

Η ερωτηση μου ειναι η εξης: στο πεδιο επαγγελματικης δραστηριοτητας εκτυπωσα ετησια βεβαιωση συνταξης-αποδοχων απο το taxis για το δημοσιο μιας και απο εκει περνει συνταξη η μητερα μου(δουλευε στο νοσοκομειο) και το ανεβασα,(εχει επιλογη ανεβασματος μονο για ενα αποδεικτικο οχι για 2), η μητερα μου ομως περνει και συνταξη χηρειας απο τον πατερα μου που ηταν στον Οαεε,τωρα σκεφτομαι μηπως δεν εκανα κατι σωστα; Η ειναι οκ; (Δηλαδη κοιτανε απλα αν ειναι συνταξιουχος ως επαγγελμα η και ποιες συνταξεις περνει);

Οταν πατησα να ολοκληρωθει η αιτηση προχωρησε κανονικα και μετα απο λιγες μερες μου εβγαλε μηνυμα οτι η επικαιροποιηση ειναι μερικως ολοκληρωμενη με κοκκινα γραματα αριστερα σε πλαισιο ,προφανως ηθελε στοιχεια ταυτοτητας οποτε μου προτεινε αν θελω να κανω επικαιροποιηση μεσω kyc-gov δηλωσα το κινητο στο εθνικο μητρωο επικοινωνιας και ολοκληρωσα οτι απαιτουσε το συστημα βγαζωντας μου το μηνυμα η επικαιροποιηση ολοκληρωθηκε επιτυχως και ισχυει μεχρι 08/07/26.

Θελω απλα να ξερω αν οντως τα εκανα σωστα μην εχει κανα προβλημα με την καταβολη των συνταξεων καθε μηνα στη τραπεζα αν καποιος μπορει να μου απαντησει θα με βοηθουσε πολυ σας ευχαριστω και συγγνωμη αν κουρασα. :)

tsigarid
22-07-23, 13:58
Από τη στιγμή που τα δέχτηκαν όλα μέχρι το 2026, είσαι μια χαρά :oneup:

YAziDis
22-07-23, 13:59
Επίσης από τη στιγμή που ανεβάζεις pdf σημαίνει πως δεν γίνεται αυτόματα η διαδικασία και κάποιος άνθρωπος τα ελέγχει. Και εγώ θεωρώ πως από τη στιγμή που προχώρησε πως θα τους έκαναν και θα είναι οκ. Σε γενικές γραμμές μπες αν θες και σε λίγες μέρες να το ξανά ελέγξεις.

sakisx1987
22-07-23, 14:23
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας και εγω πιστευω οτι αν θελανε καποια διευκρινιση θα ενημερωναν τουλαχστον για περαιτερω εγγραφα,

απο τι στιγμη που εγινε επικαιροποιηση εως 2026 σημαινει οτι αυτα που κατεθεσα συμφωνουν με το αρχειο τους.

Απλα επειδη γενικα ειμαι και αγχωδης για αυτο σας ρωτησα γιατι φοβομουν μην εχει θεμα με τις συνταξεις.

Manolis_karas
22-07-23, 18:27
Δεν ασχολούνται οι τράπεζες με το αν παίρνει κάποιος νόμιμα τις συντάξεις, οι πληροφορίες που μαζεύει είναι για την ασφάλεια των πελατών και περισσότερο για την αύξηση των κερδών τους.

sakisx1987
22-07-23, 20:28
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.

Απλα φοβομουν μηπως δουνε μονο τη βεβαιωση συνταξης του δημοσιου που ανεβασα (στο επαγγελματικη δραστηριοτητα που ζητουσε) και νομιζουν οτι μονο αυτη περνει και μπλοκαρουν την συνταξη χηρειας οταν ειναι να μπει απο τον οαεε οπως καθε μηνα εδω και 10 χρονια.

Δεν γνωριζω απο το πως κρινουν οι τραπεζες η τι ενεργειες μπορουν να κανουν γιαυτο ισως λεω και πραματα καπως χαζα.

YAziDis
22-07-23, 21:12
Αν έχεις προβλήματα με την επικαιροποίηση, οι καταθέσεις γίνονται κανονικά. Αυτό που θα γίνει αν φτάσει στο απροχώρητο η κατάσταση θα είναι να σου μπλοκάρουν τις συναλλαγές, κοινώς το να χρεώνεις τον λογαριασμό σου (πληρωμές με κάρτα, αναλήψεις από ΑΤΜ, αναλήψεις από κισέ τράπεζας) μέχρι να επικαιροποιηθείς ξανά.

minas
22-07-23, 22:50
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.

Απλα φοβομουν μηπως δουνε μονο τη βεβαιωση συνταξης του δημοσιου που ανεβασα (στο επαγγελματικη δραστηριοτητα που ζητουσε) και νομιζουν οτι μονο αυτη περνει και μπλοκαρουν την συνταξη χηρειας οταν ειναι να μπει απο τον οαεε οπως καθε μηνα εδω και 10 χρονια.

Δεν γνωριζω απο το πως κρινουν οι τραπεζες η τι ενεργειες μπορουν να κανουν γιαυτο ισως λεω και πραματα καπως χαζα.

Μην ανησυχείς για τέτοια.
Πλέον όσων σωστά ειπώθηκαν, το ύψος του εισοδήματος το έχουν και από αλλού, αφού τεκμηριώθηκε και έγινε δεκτή η ιδιότητα είσαι οκ.
Η τράπεζα θέλει πρωτίστως να αποδείξει ότι εκτέλεσε το χρέος της να επιβεβαιώσει τα στοιχεία του πελάτη...

Manolis_karas
23-07-23, 18:13
... και να σε βάλουν στο πιεστήριο να συμφωνήσεις να κατατίθεται και η 2η σύνταξη στο κατάστημα τους.

sakisx1987
24-07-23, 23:39
Εννοεις θελουν λεφτα να μπαινουν;
Και οι 2 συνταξεις στην πειραιως μπαινουν.

CptBill
25-07-23, 01:00
Έκλεισα για τις επόμενες μέρες ραντεβού στην άλφα μπανκ ώστε να προσθέσω τη σύζυγο ως συνδικαιούχο σε υπάρχον λογαριασμό που έχω.

Κλήση από τον κατάστημα ώστε να μου επιβεβαιώσουν το λογαριασμό:
"ο λογαριασμός που θέλετε να κάνετε αλλαγή ανοίχθηκε (μιλάμε για 20 χρόνια πριν) στο τάδε κατάστημα. Έχει δοκιμάσει να κλείσετε μαζι τους ραντεβού?"
Σοκ." Όχι, προτιμώ εσας ως κατάστημα."


Δεύτερο σοκ:
Αν και βλέπω ότι έχετε κάνει επικαιροποιηση, καλό είναι να φέρετε λογαριασμό κινητού, εκκαθαριστικό(και δεν θυμάμαι κ τι άλλο μου ζητησαν.

Γιατί το κάνουν αυτοί? Είναι κάποιο φετίχ τους που γουστάρουν να κάνουν τη ζωή των πολιτών δύσκολη?
Σήμερα έκανα εκ νέου επικαιροποιηση.
Και μάλλον θα πάω στο ραντεβού μόνο με τη ταυτότητα όπως αναφέρει κ η σελίδα τους, εφόσον τα στοιχεία μου αλλά κ της σύζυγου είναι επικαιροποιημενα.
Έχουν ακόμα δικαίωμα να ζητάνε εκκαθαριστικά, λογαριασμούς ΔΕΚΟ κ λοιπές σαχλαμάρες?

goku
25-07-23, 08:19
Έχουν ακόμα δικαίωμα να ζητάνε εκκαθαριστικά, λογαριασμούς ΔΕΚΟ κ λοιπές σαχλαμάρες?

Ναι. Δεν είναι κάτι που γίνεται 1 φορά και τελείωσες. Πρέπει να γίνεται επικαιροποίηση τουλάχιστον κάθε έτος. Και νομίζω ότι τις υποχρεώνει όλες τις τράπεζες ο νόμος, δεν είναι δηλαδή κάτι που αποφασίζει μόνη της μία τράπεζα.

makfil
25-07-23, 08:43
Έκλεισα για τις επόμενες μέρες ραντεβού στην άλφα μπανκ ώστε να προσθέσω τη σύζυγο ως συνδικαιούχο σε υπάρχον λογαριασμό που έχω.

Κλήση από τον κατάστημα ώστε να μου επιβεβαιώσουν το λογαριασμό:
"ο λογαριασμός που θέλετε να κάνετε αλλαγή ανοίχθηκε (μιλάμε για 20 χρόνια πριν) στο τάδε κατάστημα. Έχει δοκιμάσει να κλείσετε μαζι τους ραντεβού?"
Σοκ." Όχι, προτιμώ εσας ως κατάστημα."


Δεύτερο σοκ:
Αν και βλέπω ότι έχετε κάνει επικαιροποιηση, καλό είναι να φέρετε λογαριασμό κινητού, εκκαθαριστικό(και δεν θυμάμαι κ τι άλλο μου ζητησαν.

Γιατί το κάνουν αυτοί? Είναι κάποιο φετίχ τους που γουστάρουν να κάνουν τη ζωή των πολιτών δύσκολη?
Σήμερα έκανα εκ νέου επικαιροποιηση.
Και μάλλον θα πάω στο ραντεβού μόνο με τη ταυτότητα όπως αναφέρει κ η σελίδα τους, εφόσον τα στοιχεία μου αλλά κ της σύζυγου είναι επικαιροποιημενα.
Έχουν ακόμα δικαίωμα να ζητάνε εκκαθαριστικά, λογαριασμούς ΔΕΚΟ κ λοιπές σαχλαμάρες?

Μπορεί να έχεις επικαιροποιήσει τα στοιχεία σου στην τράπεζα αλλά αφού θέλεις να προσθέσεις τη σύζυγο στον υπάρχοντα λογαριασμό σου, πρέπει να δώσεις και όλα τα αντίστοιχα στοιχεία (εκκαθαριστικό, τηλέφωνο/πάροχο κλπ) της συζύγου.
Μην πας μόνο με την ταυτότητά σου, γιατί θα ταλαιπωρηθείς χωρίς λόγο και δεν θα ολοκληρώσεις το σκοπό του ραντεβού.

euri
25-07-23, 10:20
(με επιφανειακή αναζήτηση στην Εθνική δε βρήκα την πληροφορία, συνεχίζω να ψάχνω παράλληλα)

Ποιο είναι το μέγιστο ποσό κατάθεσης σε ΑΤΜ της Εθνικής Τράπεζας;

jap
25-07-23, 11:00
Την έχουν καλά κρυμμένη την πληροφορία, αν και η μοναδική τράπεζα με αναλυτικούς οδηγούς για τη χρήση των ATM. Χωρίς να ξέρω, θα έβαζα στοίχημα ότι δεν υπάρχει όριο, μόνο πρακτικό όριο στο πόσα χαρτονομίσματα πρέπει να βάζεις τη φορά (νομίζω είναι 50, ίσως και 100, κάτι στρογγυλό, κάπου το είχα δει) και τι χώρο έχει το μηχάνημα.

euri
25-07-23, 11:24
Ευχαριστώ!

Ακόμα δεν έχω βρει κάτι, και άρχισα ήδη να βαριέμαι το ψάξιμο :mrgreen:

CptBill
25-07-23, 11:53
Μπορεί να έχεις επικαιροποιήσει τα στοιχεία σου στην τράπεζα αλλά αφού θέλεις να προσθέσεις τη σύζυγο στον υπάρχοντα λογαριασμό σου, πρέπει να δώσεις και όλα τα αντίστοιχα στοιχεία (εκκαθαριστικό, τηλέφωνο/πάροχο κλπ) της συζύγου.
Μην πας μόνο με την ταυτότητά σου, γιατί θα ταλαιπωρηθείς χωρίς λόγο και δεν θα ολοκληρώσεις το σκοπό του ραντεβού.


έγινε επικαιροποιηση κ στα στοιχεία της συζύγου παράλληλα οπότε πλέον η άλφα μπανκ έχει φρέσκα στοιχεία.

Εφόσον κ οι 2 πελάτες έχουν φρέσκα επικαιροποιημενα στοιχεία, γιατί να ζητάνε ένα κάρο δικαιολογητικά?

Θα δείξει επόμενες μέρες πως θα πάει αυτό αφού πλησιάζει η επίσκεψη

tsigarid
25-07-23, 12:03
έγινε επικαιροποιηση κ στα στοιχεία της συζύγου παράλληλα οπότε πλέον η άλφα μπανκ έχει φρέσκα στοιχεία.

Εφόσον κ οι 2 πελάτες έχουν φρέσκα επικαιροποιημενα στοιχεία, γιατί να ζητάνε ένα κάρο δικαιολογητικά?

Θα δείξει επόμενες μέρες πως θα πάει αυτό αφού πλησιάζει η επίσκεψη

Η επικαιροποίηση της συζύγου έγινε σε άλλο λογαριασμό φαντάζομαι, καθώς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδικαιούχος στο δικό σου, οπότε λογικό είναι να ζητάνε χαρτιά.

goku
25-07-23, 12:39
ωρίς να ξέρω, θα έβαζα στοίχημα ότι δεν υπάρχει όριο, μόνο πρακτικό όριο στο πόσα χαρτονομίσματα πρέπει να βάζεις τη φορά (νομίζω είναι 50, ίσως και 100, κάτι στρογγυλό, κάπου το είχα δει) και τι χώρο έχει το μηχάνημα.

Και εγώ έτσι γνωρίζω. Δεν υπάρχει άνω όριο στο συνολικό ποσό, παρά μόνο στο πλήθος των χαρτονομισμάτων. Αν έχεις περισσότερα χαρτονομίσματα απλώς κάνεις πολλαπλές καταθέσεις. Σε Εθνική και Πειραιώς νομίζω το όριο των χαρτονομισμάτων είναι 50. Αν έχεις για παράδειγμα 70 χαρτονομίσματα μπορείς να κάνεις 2 καταθέσεις από 35 και 35.

TeoT
25-07-23, 13:48
Η επικαιροποίηση της συζύγου έγινε σε άλλο λογαριασμό φαντάζομαι, καθώς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδικαιούχος στο δικό σου, οπότε λογικό είναι να ζητάνε χαρτιά.

Η επικαιροποίηση αναφέρεται/γίνεται στον πελάτη στην συγκεκριμένη τράπεζα όσους λογαριασμούς και αν έχει.... δεν ειναι για κάθε λογαριασμό χωριστά.

CptBill
25-07-23, 14:11
Η επικαιροποίηση της συζύγου έγινε σε άλλο λογαριασμό φαντάζομαι, καθώς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδικαιούχος στο δικό σου, οπότε λογικό είναι να ζητάνε χαρτιά.

Η επικαιροποίηση δεν γινεται με βαση καποιο τραπεζικο λογαριασμο αλλα σε επιπεδο "χρηστη" ανα τραπεζα οπως σωστα ανεφερε και ο @TeoT

απο εκει αντλουν στοιχεια οπως το εκκαθαριστικο, στοιχεια επικοινωνιας, στοιχεια εργασιας και φυσικα στοιχεια επικοινωνιας

Ο δικος μου λογαριασμος ειναι ηδη επικαιροποίημενος. Παρολα αυτα ζητησαν να εχω ξανα τα στοιχεια σε εντυπα, ενω τα εχουν ηδη.

Τον χρηστη που θα προσθεσουν ως συνδικαιουχο δεν τον γνωριζουν ακομη. Ειναι κατανοητο να ζητανε εντυπα, για αυτο το χρηστη, ωστε να γινει επικαιροποίηση αλλα ποιο λογικο θα ηταν να σου πουν να προβει σε επικαιροποίηση και αυτος ο χρηστης ωστε να μην χρειαστει να κουβαλας χαρτουρα.

Αναφερετε ρητα και στη σελιδα τους

Εχουν καταληξει να θεωρουμε τη χαρτουρα τη γραφειοκρατία και τη ταλαιπωρια του τελικου χρηστη ως κατι φυσιολογικο

https://www.alpha.gr/el/lp/dikaiologitika



δικαιούχου σε λογαριασμό
Στο ραντεβού να έχετε μαζί σας:


Έγγραφο ταυτοποίησης

Οι συνδικαιούχοι πρέπει να:


Έρθουν μαζί σας στο ραντεβού σας στο κατάστημα.
Ενημερώσουν τα στοιχεία τους στην Alpha Bank πριν από το ραντεβού.

Πριν από το ραντεβού:


Βεβαιωθείτε ότι τα στοιχεία σας στην Alpha Bank είναι ενημερωμένα.

thourios
25-07-23, 15:04
Πήγα και εγώ σήμερα στην ALPHA χωρίς ραντεβού για κάτι δολάρια που έχω σε συνάλλαγμα για να τα κινήσω λίγο να τα βάλω σε προθεσμιακή γιατί δεν τον κινώ καθόλου τον λογαριασμό.
Ξέρω ότι χρειάζεται ραντεβού αλλά πήγα στο ATM να κάνω ανάληψη μετρητών για την μάνα μου και μπήκα μέσα. Αν και δεν είχε κανέναν πελάτη εκείνη την ώρα επέμεναν στο ραντεβού. Τις άλλες μέρες δουλεύω τους είπα και αυτό πρωί.
Σήμερα πήρα ένα ρεπό.
Οτιδήποτε συναλλαγή σε συνάλλαγμα απαιτεί παρουσία σε κατάστημα. Δεν γίνεται μέσω e-banking αλλά ούτε και μέσω phone banking. Αυτό βέβαια τελευταία δεν απαντάει ποτέ. Ούτε και στην γραμμή Gold που έχουν.
Τελικά δεν εξυπηρετήθηκα και θα αναγκαστώ να κλείσω ραντεβού. Από πριν covid ayt;h h istor;ia me ta rantebo;y.
Επίσης έχω κάτι τελειωμένα αμοιβαία από εποχής Citibank και δεν μπορώ να τα παρακολουθώ μέσω e-banking. Κάθε φορά και διαφορετικό παραμύθι μου λένε. Μου έρχεται μια ενημέρωση κάθε τρεις μήνες.
Μαύρο χάλι η εξυπηρέτηση γενικά από όλες τις τράπεζες.

KostakisK
25-07-23, 16:15
Πήγα και εγώ σήμερα στην ALPHA χωρίς ραντεβού για κάτι δολάρια που έχω σε συνάλλαγμα για να τα κινήσω λίγο να τα βάλω σε προθεσμιακή γιατί δεν τον κινώ καθόλου τον λογαριασμό.
Ξέρω ότι χρειάζεται ραντεβού αλλά πήγα στο ATM να κάνω ανάληψη μετρητών για την μάνα μου και μπήκα μέσα. Αν και δεν είχε κανέναν πελάτη εκείνη την ώρα επέμεναν στο ραντεβού. Τις άλλες μέρες δουλεύω τους είπα και αυτό πρωί.
Σήμερα πήρα ένα ρεπό.
Οτιδήποτε συναλλαγή σε συνάλλαγμα απαιτεί παρουσία σε κατάστημα. Δεν γίνεται μέσω e-banking αλλά ούτε και μέσω phone banking. Αυτό βέβαια τελευταία δεν απαντάει ποτέ. Ούτε και στην γραμμή Gold που έχουν.
Τελικά δεν εξυπηρετήθηκα και θα αναγκαστώ να κλείσω ραντεβού. Από πριν covid ayt;h h istor;ia me ta rantebo;y.
Επίσης έχω κάτι τελειωμένα αμοιβαία από εποχής Citibank και δεν μπορώ να τα παρακολουθώ μέσω e-banking. Κάθε φορά και διαφορετικό παραμύθι μου λένε. Μου έρχεται μια ενημέρωση κάθε τρεις μήνες.
Μαύρο χάλι η εξυπηρέτηση γενικά από όλες τις τράπεζες.

euroabank με FX Trader αν θες να τα κανεις συναλλαγμα. Τώρα κάτι άλλο δεν μου έρχεται στο μυαλό.

Manolis_karas
25-07-23, 18:10
Εννοεις θελουν λεφτα να μπαινουν;
Και οι 2 συνταξεις στην πειραιως μπαινουν.
Γιατί δεν βάζεις 1 σύνταξη σε κάθε τράπεζα; Για την περίπτωση που βροντήξει κανόνι και επίσης σε νέα Capital Control διπλές αναλήψεις.

Tony_Ts
25-07-23, 18:54
Ποιο είναι το μέγιστο ποσό κατάθεσης σε ΑΤΜ της Εθνικής Τράπεζας;
Προσοχή με τις καταθέσεις μετρητών. Το ειδικό λογισμικό της ΑΑΔΕ εκλαμβάνει τις καταθέσεις μετρητών ως «πρωτογενείς» κι άρα θα πρέπει να κληθείς να αποδείξεις -πέραν πάσης αμφιβολίας- την προέλευσή τους. Ενδεχομένως δε να flagάρονται οι καταθέσεις μετρητών από το σύστημα της ΑΑΔΕ, το οποίο είναι Online με όλους τους τραπεζικούς λογαριασμούς, για πιθανό έλεγχο.



Η επικαιροποίηση της συζύγου έγινε σε άλλο λογαριασμό φαντάζομαι, καθώς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδικαιούχος στο δικό σου, οπότε λογικό είναι να ζητάνε χαρτιά.
Αυτό φαίνεται παράξενο κι εξηγώ τι εννοώ... Ο πελάτης «λογικά» επικαιροποιείται ως CustomerID κι όχι ως αριθμός λογαριασμού. Κι αυτό θεωρώ πως είναι έτσι διότι σε τράπεζες που έχω περισσότερους από έναν λογαριασμούς, μου ζητάει επικαιροποίηση ΜΙΑ φορά κι όχι για κάθε λογαριασμό ξεχωριστά. Από την άλλη βέβαια θα μου πεις -και θα έχεις και δίκιο- η λέξη «λογική» με τη λέξη «τράπεζα» δεν πάνε ποτέ στην ίδια πρόταση :)



Οτιδήποτε συναλλαγή σε συνάλλαγμα απαιτεί παρουσία σε κατάστημα. Δεν γίνεται μέσω e-banking αλλά ούτε και μέσω phone banking. Αυτό βέβαια τελευταία δεν απαντάει ποτέ. Ούτε και στην γραμμή Gold που έχουν.
Άνοιξε -εντελώς Online- και χωρίς κόστος λογαριασμό δολαρίων στη Wise Europe και στείλε τα εκεί, όπου μπορείς να τα παρακολουθείς Online και να παίρνεις και τόκο 3,85% (https://wise.com/help/articles/b8sVSdAzytqVamfajSirb/how-does-balance-cashback-work). Αν σε ρωτήσουν, πες του ότι αναγκάστηκες να τα μεταφέρεις γιατί σε ταλαιπωρούν στο κατάστημα :cool:

Manolis_karas
25-07-23, 19:34
Την έχουν καλά κρυμμένη την πληροφορία, αν και η μοναδική τράπεζα με αναλυτικούς οδηγούς για τη χρήση των ATM. Χωρίς να ξέρω, θα έβαζα στοίχημα ότι δεν υπάρχει όριο, μόνο πρακτικό όριο στο πόσα χαρτονομίσματα πρέπει να βάζεις τη φορά (νομίζω είναι 50, ίσως και 100, κάτι στρογγυλό, κάπου το είχα δει) και τι χώρο έχει το μηχάνημα.
Το όριο νομίζω είναι 60 χαρτονομίσματα.

thourios
25-07-23, 19:53
Άνοιξε -εντελώς Online- και χωρίς κόστος λογαριασμό δολαρίων στη Wise Europe και στείλε τα εκεί, όπου μπορείς να τα παρακολουθείς Online και να παίρνεις και τόκο 3,85% (https://wise.com/help/articles/b8sVSdAzytqVamfajSirb/how-does-balance-cashback-work). Αν σε ρωτήσουν, πες του ότι αναγκάστηκες να τα μεταφέρεις γιατί σε ταλαιπωρούν στο κατάστημα :cool:


Ευχαριστώ. Καλή ιδέα. Είναι της μάνας και δικόςου κοινοςπου δούλευε στο εξωτερικό και δεν θέλω να τα διακινδυνεύσω με τίποτα. Προτιμώ να μείνω εγώ άφρσγκος. Θα το ελέγξω.

Manolis_karas
25-07-23, 20:10
Πήγα και εγώ σήμερα στην ALPHA χωρίς ραντεβού για κάτι δολάρια που έχω σε συνάλλαγμα για να τα κινήσω λίγο να τα βάλω σε προθεσμιακή γιατί δεν τον κινώ καθόλου τον λογαριασμό.
Ξέρω ότι χρειάζεται ραντεβού αλλά πήγα στο ATM να κάνω ανάληψη μετρητών για την μάνα μου και μπήκα μέσα. Αν και δεν είχε κανέναν πελάτη εκείνη την ώρα επέμεναν στο ραντεβού. Τις άλλες μέρες δουλεύω τους είπα και αυτό πρωί.
Σήμερα πήρα ένα ρεπό.
Οτιδήποτε συναλλαγή σε συνάλλαγμα απαιτεί παρουσία σε κατάστημα. Δεν γίνεται μέσω e-banking αλλά ούτε και μέσω phone banking. Αυτό βέβαια τελευταία δεν απαντάει ποτέ. Ούτε και στην γραμμή Gold που έχουν.
Τελικά δεν εξυπηρετήθηκα και θα αναγκαστώ να κλείσω ραντεβού. Από πριν covid ayt;h h istor;ia me ta rantebo;y.
Επίσης έχω κάτι τελειωμένα αμοιβαία από εποχής Citibank και δεν μπορώ να τα παρακολουθώ μέσω e-banking. Κάθε φορά και διαφορετικό παραμύθι μου λένε. Μου έρχεται μια ενημέρωση κάθε τρεις μήνες.
Μαύρο χάλι η εξυπηρέτηση γενικά από όλες τις τράπεζες.
Σήμερα φίλος μου έμπορος μου είπε ότι πήγε να κάνει κατάθεση δολαρίων σε λογαριασμό του συναλλάγματος με δολάρια στην ALPHA και του πήραν 7,99 ευρώ προμήθεια.

CptBill
25-07-23, 20:30
Αυτό φαίνεται παράξενο κι εξηγώ τι εννοώ... Ο πελάτης «λογικά» επικαιροποιείται ως CustomerID κι όχι ως αριθμός λογαριασμού. Κι αυτό θεωρώ πως είναι έτσι διότι σε τράπεζες που έχω περισσότερους από έναν λογαριασμούς, μου ζητάει επικαιροποίηση ΜΙΑ φορά κι όχι για κάθε λογαριασμό ξεχωριστά. Από την άλλη βέβαια θα μου πεις -και θα έχεις και δίκιο- η λέξη «λογική» με τη λέξη «τράπεζα» δεν πάνε ποτέ στην ίδια πρόταση :)




βασικα ξεκινησε στραβα το πραγμα οταν η υπαλληλος πηγε να με σπρωξει για τη διαδικασια σε καταστημα οπου ανοιξα πριν 20+ χρονια το λογαριασμο της αλφα.

Η ειρωνια ειναι οτι εβλεπε λαθος λογαριασμο. Ο σωστος ειναι λογαριασμος που θα προσθεσω συνδικαιουχος ηταν καποτε της Εμπορικης τραπεζας. Θα μπορουσε μάλιστα να μου πει να βρω καταστημα της Εμπορικης :p

Μονο κ μονο για το γαμωτο, παιζει να παμε με τη σύζυγο και με τη ψηφιακη ταυτοτητα τη παρασκευη.
Εχει να πεσει γέλιο.

thourios
25-07-23, 20:40
Σήμερα φίλος μου έμπορος μου είπε ότι πήγε να κάνει κατάθεση δολαρίων σε λογαριασμό του συναλλάγματος με δολάρια στην ALPHA και του πήραν 7,99 ευρώ προμήθεια.


Δεν υπήρχε προμήθεια τότε. Στο μεταξύ ρώτησα γιατί δεν μπορώ να το κάνω την προθεσμισκή έστω με phone banking και μου λέει όταν έρθεις στο ραντεβού θα υπογράψεις ειδική σύμβαση ενώ έχω και κωδικούς phone banking και εννοείται και e-banking. Δεν μου εξήγησε τους λόγους.
Μάλλον να πουλήσουν τίποτα ασφαλιστικά προγράμματα θέλουν. Θέλει μεγάλη 6.
Αυτοί έχουν γίνει χειρότεροι από τον Ριχάρδο

nnn
26-07-23, 10:19
Ευχαριστώ!

Ακόμα δεν έχω βρει κάτι, και άρχισα ήδη να βαριέμαι το ψάξιμο :mrgreen:

100 χαρτονομίσματα αν θυμάμαι καλά είναι το όριο.

- - - Updated - - -

Είπα να υσεκάρω την επιλογή για πληρωμή με δόσεις σε χρεωστική , που διαφημίζει η Πειραιώς. Για να δεις την διαδικασία στο app τους (το νέο) απαιτεί την αλλαγή της γλώσσας της συσκευής στα Ελληνικά :rofl:

zeronero
26-07-23, 10:21
...απαιτεί την αλλαγή της γλώσσας της συσκευής στα Ελληνικά :rofl:

Είχα διαπιστώσει ότι και για κάτι άλλο ζητάει το ίδιο, μου διαφεύγει όμως αυτή τη στιγμή τι...

euri
26-07-23, 10:42
Προσοχή με τις καταθέσεις μετρητών. Το ειδικό λογισμικό της ΑΑΔΕ εκλαμβάνει τις καταθέσεις μετρητών ως «πρωτογενείς» κι άρα θα πρέπει να κληθείς να αποδείξεις -πέραν πάσης αμφιβολίας- την προέλευσή τους. Ενδεχομένως δε να flagάρονται οι καταθέσεις μετρητών από το σύστημα της ΑΑΔΕ, το οποίο είναι Online με όλους τους τραπεζικούς λογαριασμούς, για πιθανό έλεγχο.


Ευχαριστώ για την επισήμανση :oneup:


100 χαρτονομίσματα αν θυμάμαι καλά είναι το όριο.

:oneup:



Είπα να υσεκάρω την επιλογή για πληρωμή με δόσεις σε χρεωστική , που διαφημίζει η Πειραιώς. Για να δεις την διαδικασία στο app τους (το νέο) απαιτεί την αλλαγή της γλώσσας της συσκευής στα Ελληνικά :rofl:

Λογικό μου φαίνεται. Αν η γλώσσα συσκευής είναι στα αγγλικά, υπάρχει μεγάλος κίνδυνος να γίνει μπέρδεμα με τη λέξη "doseis":
δώσεις - όπως "θα δώσεις μια σφαλιάρα"
δόσεις - όπως "άτοκες δόσεις"

Προσέχουμε για να έχουμε.

tsigarid
26-07-23, 11:19
100 χαρτονομίσματα αν θυμάμαι καλά είναι το όριο.

- - - Updated - - -

Είπα να υσεκάρω την επιλογή για πληρωμή με δόσεις σε χρεωστική , που διαφημίζει η Πειραιώς. Για να δεις την διαδικασία στο app τους (το νέο) απαιτεί την αλλαγή της γλώσσας της συσκευής στα Ελληνικά :rofl:


Είχα διαπιστώσει ότι και για κάτι άλλο ζητάει το ίδιο, μου διαφεύγει όμως αυτή τη στιγμή τι...

Το ίδιο γίνεται και αν θες να ζητήσεις έκδοση πιστωτικής κάρτας μέσω του app. Κάποιος βαρέθηκε να τελειώσει τη μετάφραση...

zeronero
26-07-23, 11:54
Ας ελπίσουμε ότι μέχρι τον 09/2023 που καταργούν την παλαιά θα έχει διορθωθεί, τουλάχιστον αυτό.

zaranero
26-07-23, 12:32
Ειχα γραψει παλιοτερα ενα μηνυμα σε αυτο το νημα οτι ειχα προβλημα να φορτισω την προπληρωμενη μου καρτα Εθνικης τραπεζης. Το εχω λυσει εδω και καιρο, απλα να αναφερω οτι το interface του κινητου δεν δινει αυτη τη δυνατοτητα (τουλαχιστον οσο ειδα), εαν συνδεθεις για παραδειγμα με τον υπολογιστη σου και στη οθοναρα σου υπαρχει συνδεσμος "φορτιση καρτας" κατω απο την προπληρωμενη σου καρτα, πιο απλο πεθαινεις. Στο κινητο με την μικρη οθονη ομως οχι.

Manolis_karas
26-07-23, 20:51
Δεν υπήρχε προμήθεια τότε.
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς <<τότε>>. Θα μπορούσες να διευκρινήσεις; Γιατί ο φίλος μου αποκλείεται να έκανε λάθος.

nnn
27-07-23, 13:10
Επειδή το συζητούσαμε, έκανα σήμερα κάτι συναλλαγές στα εσωτερικά ATM της Eurobank και έχουν όριο 150 χαρτονομίσματα και 100 κέρνατα ανά συναλλαγή.

nikoskazanakis
27-07-23, 14:27
Άνοιξε -εντελώς Online- και χωρίς κόστος λογαριασμό δολαρίων στη Wise Europe και στείλε τα εκεί, όπου μπορείς να τα παρακολουθείς Online και να παίρνεις και τόκο 3,85%.

Ναι οκ, πρέπει όμως πρώτα να ενημερωθεί ο φίλος πόσα θα του πάρει η τράπεζα για να στείλει τα δολάρια στην Wise.... Θα πρόκειται για κλοπή, σ' το υπογράφω...
Εγώ είχα περίπτωση, έστειλα από δολαριακό Πειραιώς σε έναν δολαριακό φίλου Αγγλία (δηλαδή χωρίς καμία μετατροπή κλπ.) και η Πειραιώς μου βούτηξε 7 USD και 47,50 USD: Για την ακρίβεια τα 47,50 USD η πανάκριβη ανταποκρίτρια που ορίζει η Πειραιώς, άγνωστο φυσικά για ποιον λόγο, αν και δεν υπάρχει πλέον καμία ανάγκη. Αυτά θέλουν μεγάλη προσοχή, γιατί τα βλέπεις όταν λαμβάνεις, μόνο το 7 USD φαινόταν όταν έστειλα, και φτάσανε κατά ΑΚΟΜΗ 47,50 USD λιγότερα...

Godian
27-07-23, 16:41
Έχει πρόβλημα αυτή τη στιγμή η alpha και δε μπορώ να πληρώσω δόση δανείου

marcus1
28-07-23, 13:29
Για μια -υποχρεωτική από την τράπεζα!- αλλαγή ebanking password, η eurobank μου ζήτησε μια επιβεβαίωση μέσω app, δύο επιβεβαιώσεις μέσω sms, μια faceid στο iphone, ένα λινκ να πατήσω μέσω sms (ηλίθια μέθοδος που εκπαιδεύει χρήστες να πατάνε phishing λινκ, συγχαρητήρια) και μια μέσω email (που καθυστερούσε και να έρθει).

Το καραγκιοζιλίκι έχει βγεί εκτός κάθε ελέγχου.

dimitri_ns
28-07-23, 14:17
Για μια -υποχρεωτική από την τράπεζα!- αλλαγή ebanking password, η eurobank μου ζήτησε μια επιβεβαίωση μέσω app, δύο επιβεβαιώσεις μέσω sms, μια faceid στο iphone, ένα λινκ να πατήσω μέσω sms (ηλίθια μέθοδος που εκπαιδεύει χρήστες να πατάνε phishing λινκ, συγχαρητήρια) και μια μέσω email (που καθυστερούσε και να έρθει).

Το καραγκιοζιλίκι έχει βγεί εκτός κάθε ελέγχου.

Υπάρχουν και χειρότερα.
Αποτύπωμα κώλου το λένε σαν απόδειξη ότι το αυτοκίνητο είναι δικό σου.

Σορυ αν έθιξα κανένα

@ ADSLgr.com All rights reserved.