PDA

Επιστροφή στο Forum : Οικονομική θέρμανση



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 [104] 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114

jkoukos
29-12-21, 14:10
Λάθος τα έχεις καταλάβει. Είναι τελικό κόστος θερμικής απόδοσης με αναγωγή ώστε να υπάρχει ίδιο μέτρο σύγκρισης. Διάβασε όλο την μελέτη για το πώς βγήκαν οι τελικοί πίνακες, με τις παραδοχές και τις τιμές που έλαβαν μέρος στον υπολογισμό κόστους.

manoulamou
29-12-21, 14:11
Δεν ξερω για εσας, εγω - η ημιμαθης υπεργηρος συνταξιουχα -
εψαχνα να βρω ορους οπως ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΟ ή ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ ειτε πετρελαιου ειτε λαδιου και δεν τους εβρισκα.
Για να μην αναφερθω στο ΚΟΣΤΟΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ - αποσβεση καποιων μακροπροθεσμα θεωρητικα οικονομικοτερων λυσεων.
...
Προφανως τετοιες μελετες απευθυνονται σε περιορισμενο κοινο. :whistle:

Εμεις θα προσπαθησουμε με το ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ να βελτιωσουμε την ενεργειακη αποδοση της μονοκατοικιας μας

jkoukos
29-12-21, 14:14
Αντλία θερμότητας = κλιματιστικό.
Συσκευή με ηλεκτρικές αντιστάσεις = δεν χρειάζεται περαιτέρω επεξήγηση.
Λέβητας (x) = θέρμανση με πετρέλαιο ή φυσικό αέριο.

ThReSh
29-12-21, 14:17
Λάθος τα έχεις καταλάβει. Είναι τελικό κόστος θερμικής απόδοσης με αναγωγή ώστε να υπάρχει ίδιο μέτρο σύγκρισης. Διάβασε όλο την μελέτη για το πώς βγήκαν οι τελικοί πίνακες, με τις παραδοχές και τις τιμές που έλαβαν μέρος στον υπολογισμό κόστους.

Μια χαρά την διάβασα

233558

Για πες μου πόσο έχει ορίσει ότι είναι η χρέωση προμήθειας του ΦΑ Euro/KWh?

Το γράφει ξεκάθαρα ότι επιλέγει κυμαινόμενη χρέωση με TTF (0.10313), όχι το τωρινό διαθέσιμο σταθερό τιμολόγιο της ΔΕΗ (0.050) που είναι σημαντικά φτηνότερο.

233559

jkoukos
29-12-21, 14:21
Αυτό που αναφέρει ο πίνακας με τις παραδοχές ακριβώς κάτω από αυτόν.

Για το ρεύμα που έκανες edit, είναι φυσικό να πάρει το κανονικό τιμολόγια, καθώς πρώτον κάνει σύγκριση με την αντίστοιχη μελέτη του 2017 και δεύτερον διότι η μεγάλη πλειοψηφία αυτό το τιμολόγιο έχει.

ThReSh
29-12-21, 14:39
Προσωπικά επιμένω, τελείως παραπλανητική για το ΦΑ και για το ρεύμα.

Προφανώς δεν έχω την απαίτηση να υπολογίζει πχ με το σταθερό που πρόλαβα στις 30/9 (0.020), αλλά το τωρινό διαθέσιμο (0.050) θα έπρεπε να ήταν το σημείο αναφοράς.

- - - Updated - - -


και δεύτερον διότι η μεγάλη πλειοψηφία αυτό το τιμολόγιο έχει.

Και την μεγάλη πλειοψηφία την κλέβουν στο πετρέλαιο. :p

sdikr
29-12-21, 14:46
Βγήκε η νέα μελέτη, συνέχεια της παλιάς του 2017, με την σύγκριση κόστους θέρμανσης ανάλογα το είδος τεχνολογίας με ενδιαφέροντα στοιχεία.
http://www.lsbtp.mech.ntua.gr/el/thermal_cost_intercomparison_2021?language_content_entity=el

H Καλύτερη λύση είναι με αντιστάσεις δηλαδή :p

- - - Updated - - -


Μια χαρά την διάβασα

233558

Για πες μου πόσο έχει ορίσει ότι είναι η χρέωση προμήθειας του ΦΑ Euro/KWh?

Το γράφει ξεκάθαρα ότι επιλέγει κυμαινόμενη χρέωση με TTF (0.10313), όχι το τωρινό διαθέσιμο σταθερό τιμολόγιο της ΔΕΗ (0.050) που είναι σημαντικά φτηνότερο.

233559

Χαίρομαι που πρόλαβα το 0,027 στο αέριο, αλλιώς μάλλον θα έβαζα κάτι με αντιστάσεις τώρα (με σταθερό ρεύμα)

jkoukos
29-12-21, 14:46
H Καλύτερη λύση είναι με αντιστάσεις δηλαδή :p
Φυσικά, αφού έχει την μικρότερη αύξηση και σταθερό μικρό κόστος. :p

BlueChris
29-12-21, 14:56
Βγήκε η νέα μελέτη, συνέχεια της παλιάς του 2017, με την σύγκριση κόστους θέρμανσης ανάλογα το είδος τεχνολογίας με ενδιαφέροντα στοιχεία.
http://www.lsbtp.mech.ntua.gr/el/thermal_cost_intercomparison_2021?language_content_entity=el

Ωραία η μελέτη αλλά δεν έχουν τα καλοριφέρ λαδιού τα ηλεκτρικά που χρησιμοποιεί πολυς κόσμος. Δεν μπαίνουν στη κατηγορία με αντιστάσεις γιατί πολύ απλά καίει ρεύμα για 10 λεπτά με αντίσταση και μετά εκπέμπει για 20 από το ότι το λάδι ζεστάθηκε και συνεχίζει το λαδιου να βγάζει θερμότητα. Αντίστοιχα δηλαδή με τους θερμοσισωρευτες αλλά με χειρότερη αποδοση από αυτούς τα λαδιου.
Καμία σχέση δηλαδή με σομπες απλες με αντιστάσεις ή οτιδήποτε που βγάζει θερμότητα μόνο όταν λειτουργεί η αντίσταση.

ThReSh
29-12-21, 14:58
Χαίρομαι που πρόλαβα το 0,027 στο αέριο, αλλιώς μάλλον θα έβαζα κάτι με αντιστάσεις τώρα (με σταθερό ρεύμα)

Η περσινή σεζόν που είχα κυμαινόμενο τιμολόγιο στο ΦΑ βγήκε με 860 ευρώ με κατανάλωση 22000KWh πάνω κάτω.

Στη μελέτη βλέπω ότι οι 15000KWh αντιστοιχούν με 1720 λίτρα πετρελαίου, άρα οι 22000 είναι κάπου στα 2520 λίτρα.

Πρόλαβα με το 0.020 της ΔΕΗ, στο 0.050 που έχει τώρα θα ήμουν σχεδόν σαν πετρέλαιο.

- - - Updated - - -


και μετά εκπέμπει για 20 από το ότι το λάδι ζεστάθηκε και συνεχίζει το λαδιου να βγάζει θερμότητα.

Ναι αλλά αργεί να ζεσταθεί οπότε δεν εκπέμπει εξαρχής στο "φουλ", 1:1 υπολογίζεται κι αυτό.

BlueChris
29-12-21, 15:00
Ναι αλλά αργεί να ζεσταθεί οπότε δεν εκπέμπει εξαρχής στο "φουλ", 1:1 υπολογίζεται κι αυτό.

Ναι σίγουρα αλλά σου πετάει ένα με αντιστάσεις και παίρνει μπάλα 100 είδη συσκευών οπότε δεν λέει κάτι πολλά.

ThReSh
29-12-21, 15:02
Ναι σίγουρα αλλά σου πετάει ένα με αντιστάσεις και παίρνει μπάλα 100 είδη συσκευών οπότε δεν λέει κάτι πολλά.

Φαντάζομαι ότι οι καθηγητές στο ΕΜΠ θεωρούν ότι και τα καλοριφέρ λαδιού αποδίδουν σαν όλα τα υπόλοιπα με αντιστάσεις, γι' αυτό τα βάζουν μαζί με τα υπόλοιπα.

manoulamou
29-12-21, 15:10
@jkoukos
Αντλία θερμότητας = κλιματιστικό.
Ειναι ομως ΟΛΕΣ οι αντλιες θερμοτητας κλιματιστικα; Και για να λειτουργησουν, καταναλωνουν ηλεκτρικο ρευμα!
Συσκευή με ηλεκτρικές αντιστάσεις = δεν χρειάζεται περαιτέρω επεξήγηση.
Δεν αναφερονται αναλυτικα οι συσκευες: καλοριφερ λαδιου, αλογονου, χαλαζια κοκ
Λέβητας (x) = θέρμανση με πετρέλαιο ή φυσικό αέριο.
Ειδα κατι περι ΗΛΕΚΤΡΙΚΟΥ λεβητα στις ηλεκτρικες θερμαστρες.
.
.
.
Εννοειται πως ΔΕΝ διαβασα το πρωτοτυπο της μελετης και ο,τι απορια εχω, την απεκτησα λογω του αρθρου στον διαδικτυακο Ο.Τ. : https://www.ot.gr/2021/12/29/energeia/meleti-emp-eketa-poies-einai-oi-oikonomikoteres-kai-akrivoteres-lyseis-thermansis/
:hmm:
Εν τω μεταξυ δεν υπαρχουν στοιχεια κοστους αγορας, εγκαταστασης, συντηρησης = τελικη αποσβεση της επενδυσης.
Η μελετη φυσικα επικεντρωνεται στην καθεαυτη καταναλωση καθε μεσου θερμανσης.

nyannaco
29-12-21, 15:15
Φαντάζομαι ότι οι καθηγητές στο ΕΜΠ θεωρούν ότι και τα καλοριφέρ λαδιού αποδίδουν σαν όλα τα υπόλοιπα με αντιστάσεις, γι' αυτό τα βάζουν μαζί με τα υπόλοιπα.Και έχουν απόλυτο δίκιο. Μπορεί το λάδι (και το μέταλλο) να συσσωρεύει θερμότητα την ώρα λειτουργίας της αντίστασης και να την αποδίδει μετά, αλλά με αυτό επιφέρει απλά ετεροχρονισμό μεταξύ κατανάλωσης και απόδοσης, σε καμμία περίπτωση δεν μεταβάλλει το βαθμό απόδοης που παραμένει πεισματικά στο 1 (ό,τι καις παίρνεις), όπως σε οποιαδήποτε συσκευή με αντίσταση.

pavlitakis
29-12-21, 16:49
Ωραία η μελέτη αλλά δεν έχουν τα καλοριφέρ λαδιού τα ηλεκτρικά που χρησιμοποιεί πολυς κόσμος. Δεν μπαίνουν στη κατηγορία με αντιστάσεις γιατί πολύ απλά καίει ρεύμα για 10 λεπτά με αντίσταση και μετά εκπέμπει για 20 από το ότι το λάδι ζεστάθηκε και συνεχίζει το λαδιου να βγάζει θερμότητα. Αντίστοιχα δηλαδή με τους θερμοσισωρευτες αλλά με χειρότερη αποδοση από αυτούς τα λαδιου.
Καμία σχέση δηλαδή με σομπες απλες με αντιστάσεις ή οτιδήποτε που βγάζει θερμότητα μόνο όταν λειτουργεί η αντίσταση.

Φίλε είσαι λάθος εντελώς. Οι αντιστάσεις αποδίδουν θερμίδες ανάλογα με την κατανάλωση/ισχύ.
Όπου και να είναι, καλοριφέρ λαδιού, σόμπα χαλαζία, θερμοπομποί κλπ έχουν απόδοση 1:1 σε αντίθεση με τις αντλίες θερμότητας όπου η απόδοση είναι 1:3, 1:4. Δηλαδή οι αντλίες καίνε π.χ. 1000βατ και αποδίδουν θερμίδες ισοδύναμου 3000βατ.
Δεν είναι δυνατόν να νομίζετε ότι το όνομα προσφέρει καλύτερη απόδοση το 2021.

BlueChris
29-12-21, 18:19
Έτσι όπως το λέτε το κατάλαβα οκ.

GregoirX23
02-01-22, 14:48
Εγώ είμαι ψυχάκιας... επειδή το είχα δει και εγώ... θυμάσαι έναν τύπο που έκανε τεστ αυτοκινήτων στη Βόρεια Ελλάδα? στην ΕΡΤ3 νομίζω ήταν που χτύπαγε με το χέρι τα αμάξια στο ταμπλό και έκρινε τα πάντα? έτσι έκανα... χτύπαγα τον κάδο παντού να δω αν έχει κενό η μόνωση μόλις τον παρέλαβα πριν την τοποθέτηση :blink:

Ύστερα από καιρό επανέρχομαι..
Αφού πέρασα τα χίλια κύματα τελικά πλήρωσα κάτι παραπάνω και μου το άλλαξαν με το μεγαλύτερο.. Δήθεν ότι δεν έφταιγε το προηγούμενο καζάνι.. Δήθεν..
Αυτή τη φορά μου έφεραν σωστά τα λίτρα που παρήγγειλα.. Το σύστημα μπετονι δούλεψε κανόνι...
Με το χτύπημα πάντως μου έδωσες ιδέα να τεσταρω τη μόνωση του καζανιού..
Αυτό που μου έφεραν στην αρχή το χτύπαγες στις άκρες και ακουγόταν οκ η μόνωση.. Στο κέντρο όμως έκανε αντίλαλο σαν τενεκές=ελάχιστη μόνωση..
Το νέο που μου έφεραν σε όλο το μήκος του ακούγεται οκ η μόνωση.. Δεν κάνει αντίλαλο.. Τελικά θέλει πολύ μελέτη από κοντά και εγγράφως όλα όταν αγοράζουμε κάτι..
Και να φανταστείς ότι στη σελίδα του το μαγαζί δεν γράφει ότι έχει ποιότητες κ ποιότητες στα καζάνια... Δήθεν ότι έχει μόνο αυτά τα ίδια, δλδ ένα είδος... Από κοντά όμως άρχισε και μου έλεγε για ποιότητες κ στην αποθήκη μου έδειχνε τα ΤΟΠ και τα πιο απλά... Οτι να ναι δλδ.... Πολύ προσεκτική έρευνα.... Τέλος...

BlueChris
02-01-22, 15:04
Ύστερα από καιρό επανέρχομαι..
Αφού πέρασα τα χίλια κύματα τελικά πλήρωσα κάτι παραπάνω και μου το άλλαξαν με το μεγαλύτερο.. Δήθεν ότι δεν έφταιγε το προηγούμενο καζάνι.. Δήθεν..
Αυτή τη φορά μου έφεραν σωστά τα λίτρα που παρήγγειλα.. Το σύστημα μπετονι δούλεψε κανόνι...
Με το χτύπημα πάντως μου έδωσες ιδέα να τεσταρω τη μόνωση του καζανιού..
Αυτό που μου έφεραν στην αρχή το χτύπαγες στις άκρες και ακουγόταν οκ η μόνωση.. Στο κέντρο όμως έκανε αντίλαλο σαν τενεκές=ελάχιστη μόνωση..
Το νέο που μου έφεραν σε όλο το μήκος του ακούγεται οκ η μόνωση.. Δεν κάνει αντίλαλο.. Τελικά θέλει πολύ μελέτη από κοντά και εγγράφως όλα όταν αγοράζουμε κάτι..
Και να φανταστείς ότι στη σελίδα του το μαγαζί δεν γράφει ότι έχει ποιότητες κ ποιότητες στα καζάνια... Δήθεν ότι έχει μόνο αυτά τα ίδια, δλδ ένα είδος... Από κοντά όμως άρχισε και μου έλεγε για ποιότητες κ στην αποθήκη μου έδειχνε τα ΤΟΠ και τα πιο απλά... Οτι να ναι δλδ.... Πολύ προσεκτική έρευνα.... Τέλος...
Ειδες? Μερικες φορές οι απλές λύσεις βοηθάνε.

Εγω προχτές άλλαξα μαζι με το γαμπρό μου (υδραυλικός) το καζάνι σε μια θεία μου στο μενιδι που της σαπισε. Ε πηρε μια απάτη απίστευτη με 350€.. μειναμε χαζοι και οι δύο. Τελικός το βάλαμε αλλά μιλάμε για σιδερένιο χωρις γιαλί στον εσωτερικό κάδο κλπ.
Ελπίζουμε να βγάλει μια 5ετια και μετά θα ξανατρεχουμε παλι .

GregoirX23
02-01-22, 15:37
Ειδες? Μερικες φορές οι απλές λύσεις βοηθάνε.

Εγω προχτές άλλαξα μαζι με το γαμπρό μου (υδραυλικός) το καζάνι σε μια θεία μου στο μενιδι που της σαπισε. Ε πηρε μια απάτη απίστευτη με 350€.. μειναμε χαζοι και οι δύο. Τελικός το βάλαμε αλλά μιλάμε για σιδερένιο χωρις γιαλί στον εσωτερικό κάδο κλπ.
Ελπίζουμε να βγάλει μια 5ετια και μετά θα ξανατρεχουμε παλι .

Τι λέω για καλή μελέτη και έρευνα;
Κακά τα ψέματα θέλει τα μάτια 14....
Αυτό για το glass το είχα κ εγώ απορία... Αλλά άντε επαλήθευσε το..
Πάντως στη περίπτωση μου δεν ξεμπερδεψα εύκολα και ανώδυνα....
Αλλά τέλος... Τώρα έχω να σκέφτομαι αν θα κάνω τη συντήρηση με αυτούς η με άλλους... Εγγύηση γαρ...
Στο χαρτί γράφουν ετήσια συντήρηση αποκλειστικά από αυτούς... Θα δούμε..

kosmous
10-01-22, 01:03
Σε studio 35τμ εμφανίστηκε μούχλα από υγρασία και ο σπιτονοικοκύρης μας έδωσε έναν αφυγραντήρα , τον έβαλα στην αυτόματη λειτουργία (αρκετά θορυβώδης) και μετά από τρεις ώρες κατέβασε στην χαμηλή ταχύτητα . Από εκείνη την στιγμή κάθε μισή ώρα ανεβάζει για 15 λεπτά και ξανακόβει . Μιας και είναι πάνω από δεκαετίας μοντέλο , μήπως αγοράζοντας έναν καινούριο θα γίνει η απόσβεσή του από την κατανάλωση και θα μου μείνει κιόλας ; Χώρια που διαβάζω πως είναι αθόρυβοι οι καινούργιοι , παραθέτω το ταμπελάκι του :
233918

slalom
10-01-22, 01:17
Αυτο πώς σχετιζεται με τη θερμανση?

famous-walker
10-01-22, 01:26
Σε studio 35τμ εμφανίστηκε μούχλα από υγρασία και ο σπιτονοικοκύρης μας έδωσε έναν αφυγραντήρα , τον έβαλα στην αυτόματη λειτουργία (αρκετά θορυβώδης) και μετά από τρεις ώρες κατέβασε στην χαμηλή ταχύτητα . Από εκείνη την στιγμή κάθε μισή ώρα ανεβάζει για 15 λεπτά και ξανακόβει . Μιας και είναι πάνω από δεκαετίας μοντέλο , μήπως αγοράζοντας έναν καινούριο θα γίνει η απόσβεσή του από την κατανάλωση και θα μου μείνει κιόλας ; Χώρια που διαβάζω πως είναι αθόρυβοι οι καινούργιοι , παραθέτω το ταμπελάκι του :
233918

Ρίξε μια ματιά σε αυτά τα νήματα.
https://www.adslgr.com/forum/threads/1023986-%CE%91%CF%86%CF%85%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B1%CF%82?highlight=%CE%B1%CF%86%CF%85%CE%B3%CF%81%CE%B1% CE%BD%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B1%CF%82
https://www.adslgr.com/forum/threads/965954-%CE%A3%CF%89%CF%83%CF%84%CE%AE-%CF%87%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B7-%CE%B1%CF%86%CF%85%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B1?highlight=%CE%B1%CF%86%CF%85%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BD% CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B1%CF%82

Ο αφυγραντήρας που σου έδωσε είναι με ζεόλίθο. Αν μέσα στο σπίτι έχεις θερμοκρασίες πάνω από 16 μάλλον θα σε συνέφερε κάποιος με συμπιεστή.

Τώρα βέβαια κανονικά θα έπρεπε να κάνεις κάτι και για την μούχλα αλλά οκ.

BlueChris
10-01-22, 02:13
Σε studio 35τμ εμφανίστηκε μούχλα από υγρασία και ο σπιτονοικοκύρης μας έδωσε έναν αφυγραντήρα , τον έβαλα στην αυτόματη λειτουργία (αρκετά θορυβώδης) και μετά από τρεις ώρες κατέβασε στην χαμηλή ταχύτητα . Από εκείνη την στιγμή κάθε μισή ώρα ανεβάζει για 15 λεπτά και ξανακόβει . Μιας και είναι πάνω από δεκαετίας μοντέλο , μήπως αγοράζοντας έναν καινούριο θα γίνει η απόσβεσή του από την κατανάλωση και θα μου μείνει κιόλας ; Χώρια που διαβάζω πως είναι αθόρυβοι οι καινούργιοι , παραθέτω το ταμπελάκι του :
233918

Τον ίδιο έχω. Στο τέρμα του τρώει γύρω στα 370w, στο ρελαντί είναι γύρω στα 30w. Εφόσον κατεβάσει την υγρασία εκεί που πρέπει (γύρω στο 60-65%) δεν καίει πολύ.

kosmous
10-01-22, 11:50
Τον ίδιο έχω. Στο τέρμα του τρώει γύρω στα 370w, στο ρελαντί είναι γύρω στα 30w. Εφόσον κατεβάσει την υγρασία εκεί που πρέπει (γύρω στο 60-65%) δεν καίει πολύ.

Ευχαριστώ , αν και μου κάνει εντύπωση να γράφει 520w και όπως γράφεις στο τέρμα να τραβάει 370w.


Αυτο πώς σχετιζεται με τη θερμανση?

Δεν σχετίζεται άμεσα (αν και σε αξιολογήσεις που διαβάζω λένε πως δουλεύει λιγότερο το κλιματιστικό όταν υπάρχει στον χώρο αφυγραντήρας) , αλλά παρακολουθώ το παρόν θέμα και έχω διαπιστώσει πως γράφουν εδώ ειδήμονες σχετικά με καταναλώσεις , εξ ου και το ανέβασμα της φωτογραφίας με τα χαρακτηριστικά του αφυγραντήρα .

slalom
10-01-22, 12:35
Ουτε εμμεσα σχετιζεται, υπαρχουν θεματα σχετικα

GregoirX23
10-01-22, 13:18
Ένας φίλος λέει ότι η υγρασία σε ένα χώρο μας κάνει και κρυώνουμε.. Αν απαλλαγούμε από την υγρασία είμαστε σε καλό δρόμο με την όποια θέρμανση επιλέξουμε..

manoulamou
10-01-22, 13:37
... Ο αφυγραντήρας μπορεί να μην αυξάνει τη θερμοκρασία του χώρου μας, αλλά προσφέρει καλύτερη αίσθηση της θερμοκρασίας του χώρου... (https://www.inventoraircondition.gr/blog/syxnes-erotiseis-kai-apantiseis/ti-na-prosekso-prin-tin-agora-afygrantira)
.
Πολυ χρησιμο αναλυτικο αρθρο περι αφυγραντηρων:
https://www.ergo-tel.gr/article_page_info.php?articles_pages_id=150
:whistle:

slalom
10-01-22, 21:46
Ένας φίλος λέει ότι η υγρασία σε ένα χώρο μας κάνει και κρυώνουμε.. Αν απαλλαγούμε από την υγρασία είμαστε σε καλό δρόμο με την όποια θέρμανση επιλέξουμε..
Ισχυει

GregoirX23
10-01-22, 22:04
Το dry mode στα κλιματιστικά κάτι παρόμοιο δεν είναι;

Sebu
11-01-22, 00:33
Το dry mode στα κλιματιστικά κάτι παρόμοιο δεν είναι;

Τα κλιματιστικα δεν φτανουν ουτε κατα διανοια την αποδοση αφυγρανσης ενος αφυγραντηρα δυστυχως στην ιδια μοναδα χρονου παντα.
Τα κλιματιστικα στο dry θα αποπειραθουν να κανουν αφυγρανση αλλα η αποδοση τους ειναι τοσο χαμηλη, σε σχεση με αυτη ενος αφυγραντηρα που θα καψει την ιδια ωρα, που ο αφυγραντας θα τραβηξει και παραπανω υγρασια και μαλλον θα καψει και λιγοτερο συνολικα (αν ειναι με συμπιεστη).
Βρες το βιβλιαρακι του a/c σου λογικα θα λεει ποσα λιτρα καθαριζει στο dry. Μετα κανε συγκριση με τον αφυγραντηρα.

ThReSh
11-01-22, 00:41
Τα κλιματιστικα δεν φτανουν ουτε κατα διανοια την αποδοση αφυγρανσης ενος αφυγραντηρα δυστυχως στην ιδια μοναδα χρονου παντα.
Τα κλιματιστικα στο dry θα αποπειραθουν να κανουν αφυγρανση αλλα η αποδοση τους ειναι τοσο χαμηλη, σε σχεση με αυτη ενος αφυγραντηρα που θα καψει την ιδια ωρα, που ο αφυγραντας θα τραβηξει και παραπανω υγρασια και μαλλον θα καψει και λιγοτερο συνολικα (αν ειναι με συμπιεστη).
Βρες το βιβλιαρακι του a/c σου λογικα θα λεει ποσα λιτρα καθαριζει στο dry. Μετα κανε συγκριση με τον αφυγραντηρα.

Επιπλέον βγάζουν κρύο αέρα.

pavlitakis
11-01-22, 02:20
Παρακολουθώ και βλέπω ότι κανένας δεν αναφέρει τη λέξη σχετική υγρασία αλλά μόνο υγρασία. Ο κορεσμός της ατμόσφαιρας σε υγρασία έχει σχέση με τη θερμοκρασία και την πίεση.
Άλλη η συγκράτηση υδρατμών στην επιφάνεια της θάλασσας, άλλη η συγκράτηση υδρατμών στα 1.000 μέτρα υψόμετρο στην ίδια θερμοκρασία.
Η σχετική υγρασία που εξαρτάται κυρίως από τη θερμοκρασία αφού είμαστε στο ίδιο υψόμετρο δεν κάνει ούτε καλό ούτε κακό.
Για να έχουμε στον εσωτερικό χώρο χαμηλότερη υγρασία από τον εξωτερικό δεν πρέπει να ανοίγουμε τα παράθυρα ποτέ. Όλη η ποσότητα του νερού που βγαίνει έξω κατά τη διάρκεια της ημέρας μπαίνει ξανά μέσα στο σπίτι εάν ανοίξουμε το παράθυρο έστω για 10 λεπτά.
Η υγρασία που βλέπουμε στο σπίτι εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, από τη χρήση που γίνεται, πού βρίσκεται το σπίτι, από την απορροφητικότητα των δομικών του στοιχείων και πολλά ακόμα.
Δεν γίνεται να βάζουμε πλυντήριο καθημερινά και να στεγνώνουμε τα ρούχα στο σπίτι, να μαγειρεύουμε χωρίς απορροφητήρα και να μας κάνει εντύπωση που βρίσκουμε υδρατμούς στα παράθυρα.
Οι αφυγραντήρες έχουνε πάρα πολύ εξειδικευμένη χρήση, μόνο για το χειμώνα, όταν δεν γίνεται για κάποιους λόγους να ανοίξουν τα παράθυρα να εξαεριστεί το σπίτι.
Κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού η αφύγρανση που προκαλεί το κλιματιστικό είναι μεγαλύτερη από οποιονδήποτε μεγάλο αφυγραντήρα.
Για αυτό είναι και επιτακτική ανάγκη να ανοίγουμε συχνά τα παράθυρα το καλοκαίρι, ώστε να μπαίνει υγρασία μέσα γιατί η ξηρότητα προκαλεί ακόμα και μολύνσεις, γιατί επιτρέπει στη σκόνη να αιωρείται λόγω ανεμιστήρων.

GregoirX23
11-01-22, 09:10
Επιπλέον βγάζουν κρύο αέρα.

Αυτο με τον αέρα το είχα απορία αν βγάζουν κρύο ή ζεστό σε dry.. Αλλά τώρα που το λες μάλλον κρύο βγάζει.. Γιατί το κάνουν έτσι άραγε;

nyannaco
11-01-22, 09:54
Αυτο με τον αέρα το είχα απορία αν βγάζουν κρύο ή ζεστό σε dry.. Αλλά τώρα που το λες μάλλον κρύο βγάζει.. Γιατί το κάνουν έτσι άραγε;

Γιατί για να απομακρυνθεί η υγρασία από τον αέρα, πρέπει να συμπυκνωθεί κάπου. Εν προκειμένω, πάνω στο στοιχείο της εσωτερικής μονάδας. Και βέβαια, για να συμπυκνωθεί η υγρασία, πρέπει το στοιχείο να είναι κρύο, δεν γίνεται αλλιώς!
Εδώ, η βασική διαφορά με τον αφυγραντήρα είναι ότι το A/C αποβάλλει τη θερμότητα που απορροφά η εσωτερική μονάδα στο περιβάλλον (μέσω της εξωτερικής μονάδας) , άρα ψύχει τον εσωτερικό χώρο, ενώ ο αφυγραντήρας που είναι συσκευή όλα-σε-ένα την αποβαλλει ξανά μέσα στον ίδιο το χώρο, οπότε δεν κρυώνει το χώρο - στην πραγματικότητα τον θερμαίνει αμυδρά, διότι κάποιο ποσοστό της δαπανώμενης ενέργειας "χάνεται" ως θερμότητα.

slalom
11-01-22, 11:41
Για να έχουμε στον εσωτερικό χώρο χαμηλότερη υγρασία από τον εξωτερικό δεν πρέπει να ανοίγουμε τα παράθυρα ποτέ. Όλη η ποσότητα του νερού που βγαίνει έξω κατά τη διάρκεια της ημέρας μπαίνει ξανά μέσα στο σπίτι εάν ανοίξουμε το παράθυρο έστω για 10 λεπτά.
Αναφερεσαι σε σχετικη (%) υγρασια?
Ποτέ δεν ειχα περισσοτερη υγρασια απο εξω, τωρα πχ εχει 71% εξω 46% μεσα με μεγιστα 90 & 53 αντιστοιχα απο χτες

teodor_ch
11-01-22, 11:49
Αν μέσα έχουμε >18 και έξω <10 ΠΑΝΤΑ (δεν το έχω τσεκάρει γιατί βαριέμαι αλλά είμαι 99% σίγουρος) έξω έχει ΛΙΓΟΤΕΡΗ υγρασία ακόμα και αν έχει 100% σχετική υγρασία.

Για παράδειγμα τώρα έξω έχει λιγότερη υγρασία απο μέσα στο σπίτι.
Μέσα 64% και έξω 83%
Θα αερίσω λίγο (5-10') και μέσα θα πέσει στο ~55%

233952

233953

thourios
11-01-22, 12:27
Αυτο με τον αέρα το είχα απορία αν βγάζουν κρύο ή ζεστό σε dry.. Αλλά τώρα που το λες μάλλον κρύο βγάζει.. Γιατί το κάνουν έτσι άραγε;

Στην Σιγκαπούρη λειτουργούν υπέροχα όπου υπάρχει συνέχεια υγρασία

GregoirX23
11-01-22, 13:59
Γιατί για να απομακρυνθεί η υγρασία από τον αέρα, πρέπει να συμπυκνωθεί κάπου. Εν προκειμένω, πάνω στο στοιχείο της εσωτερικής μονάδας. Και βέβαια, για να συμπυκνωθεί η υγρασία, πρέπει το στοιχείο να είναι κρύο, δεν γίνεται αλλιώς!
Εδώ, η βασική διαφορά με τον αφυγραντήρα είναι ότι το A/C αποβάλλει τη θερμότητα που απορροφά η εσωτερική μονάδα στο περιβάλλον (μέσω της εξωτερικής μονάδας) , άρα ψύχει τον εσωτερικό χώρο, ενώ ο αφυγραντήρας που είναι συσκευή όλα-σε-ένα την αποβαλλει ξανά μέσα στον ίδιο το χώρο, οπότε δεν κρυώνει το χώρο - στην πραγματικότητα τον θερμαίνει αμυδρά, διότι κάποιο ποσοστό της δαπανώμενης ενέργειας "χάνεται" ως θερμότητα.

Επομένως αν έχω καταλάβει καλά το dry του κλιματιστικού θα είναι χρήσιμο τις ημέρες του καλοκαιριού που έχει πολύ υγρασία πχ σε παραθαλάσσια μέρη, και θα θέλουμε και αφυγραντήρα και ψύξη..

slalom
11-01-22, 14:21
Ο κυκλος ψυξης περιλαμβανει και αφυγρανση

nyannaco
11-01-22, 14:31
Επομένως αν έχω καταλάβει καλά το dry του κλιματιστικού θα είναι χρήσιμο τις ημέρες του καλοκαιριού που έχει πολύ υγρασία πχ σε παραθαλάσσια μέρη, και θα θέλουμε και αφυγραντήρα και ψύξη..

'Οπως ήδη είπε ο slalom, στην ψύξη γίνεται ούτως ή άλλως αφύγρανση (εξ ου και το νερό που βγάζουν έξω τα κλιματιστικά το καλοκαίρι). Η αφύγρανση κάνει αυτό που λέει, με λιγότερη ψύξη, και είναι μια λύση ανάγκης (λόγω της αναπόφευκτης, έστω και λίγης, ψύξης) για αφύγρανση τον υπόλοιπο χρόνο, εφόσον δεν διαθέτεις ανεξάρτητο αφυγραντήρα.

GregoirX23
11-01-22, 14:38
Οπότε στο dry τα κλιματιστικά ουσιαστικά λειτουργούν πάλι σε ψύξη αλλά με μειωμένη ισχύ;

manoulamou
11-01-22, 16:27
... Οι αφυγραντήρες είναι ηλεκτρονικές συσκευές που αφαιρούν την υγρασία από τον αέρα, αποτρέποντας τις ζημιές που προκαλεί. Λειτουργούν με βάση τις αρχές του κλιματιστικού, όσον αφορά το ψυκτικό τους κύκλωμα, είναι όμως αποκλειστικά σχεδιασμένοι για να αφαιρούν την υγρασία (δηλαδή τους υδρατμούς) από τον αέρα και όχι να τον θερμαίνουν ή να τον ψύχουν.
Γι' αυτό το λόγο και ενδείκνυται αποκλειστικά για τέτοια χρήση, σε αντίθεση με το κλιματιστικό που αφενός δεν είναι ικανοποιητικά αποδοτικό στην αφύγρανση και αφετέρου έχει μεγάλη κατανάλωση ρεύματος. Επίσης, το κόστος λειτουργίας του αφυγραντήρα είναι πολύ χαμηλότερο από το κόστος του πετρελαίου ή του φυσικού αερίου που θα χρειαζόταν για μείωση της υγρασίας του χώρου σε κανονικά επίπεδα... (https://www.ergo-tel.gr/article_page_info.php?articles_pages_id=150)
:whistle:

thourios
11-01-22, 16:38
Οπότε στο dry τα κλιματιστικά ουσιαστικά λειτουργούν πάλι σε ψύξη αλλά με μειωμένη ισχύ;

Αν δεις τα εγχειρίδια το εύρος λειτουργίας στις θερμοκρασίες τους είναι περιορισμένο.
Ακόμα δεν λειτουργεί το auto fan σε κάποιες περιπτώσεις και δεν γίνονται πολλές ρυθμίσεις

pavlitakis
11-01-22, 16:39
... Οι αφυγραντήρες είναι ηλεκτρονικές συσκευές που αφαιρούν την υγρασία από τον αέρα, αποτρέποντας τις ζημιές που προκαλεί. Λειτουργούν με βάση τις αρχές του κλιματιστικού, όσον αφορά το ψυκτικό τους κύκλωμα, είναι όμως αποκλειστικά σχεδιασμένοι για να αφαιρούν την υγρασία (δηλαδή τους υδρατμούς) από τον αέρα και όχι να τον θερμαίνουν ή να τον ψύχουν.
Γι' αυτό το λόγο και ενδείκνυται αποκλειστικά για τέτοια χρήση, σε αντίθεση με το κλιματιστικό που αφενός δεν είναι ικανοποιητικά αποδοτικό στην αφύγρανση και αφετέρου έχει μεγάλη κατανάλωση ρεύματος. Επίσης, το κόστος λειτουργίας του αφυγραντήρα είναι πολύ χαμηλότερο από το κόστος του πετρελαίου ή του φυσικού αερίου που θα χρειαζόταν για μείωση της υγρασίας του χώρου σε κανονικά επίπεδα... (https://www.ergo-tel.gr/article_page_info.php?articles_pages_id=150)
:whistle:
Ηλεκτρονικές συσκευές οι αφυγραντήρες? Τι άλλη σαχλαμάρα θα πούνε για να πουλήσουν τα προϊόντα τους.
Επίσης ο αφυγραντήρας χρησιμοποιεί ρεύμα και μάλιστα αποβάλλει θερμότητα στον χώρο, που σημαίνει ότι το καλοκαίρι απαιτεί επιπλέον ενέργεια για την ψύξη.
Τι σχέση έχει το πετρέλαιο ή το φυσικό αέριο αν έχουμε ανανεώσιμες πηγές ενέργειας? Ότι κι ότι.
Ποιες είναι οι ζημιές που προκαλεί η υγρασία?

manoulamou
11-01-22, 22:55
Στο ηλεκτρΟΝικες αντι ηλεκτρικες κολλησες εσυ;
Το υπολοιπο κειμενο εχει αλλα λαθη - ανακριβειες ή οι πληροφοριες του ειναι σωστες;
Γκουγκλαροντας το βρηκα και σε αλλα sites σε διαφορες παραλλαγες με μικροδιαφορες παντως...
:rolleyes:

pavlitakis
12-01-22, 00:40
Στο ηλεκτρΟΝικες αντι ηλεκτρικες κολλησες εσυ;
Το υπολοιπο κειμενο εχει αλλα λαθη - ανακριβειες ή οι πληροφοριες του ειναι σωστες;
Γκουγκλαροντας το βρηκα και σε αλλα sites σε διαφορες παραλλαγες με μικροδιαφορες παντως...
:rolleyes:

Γκουγκλαροντας δεν μαθαίνεις αν δεν ξέρεις από πρίν τα βασικά.
Και βέβαια έχει και άλλα λάθη, μεγάλα.
Αντιγραφή και επικόλληση είναι όλο σχεδόν το ίντερνετ.
Άλλοτε με αμοιβή άλλοτε δωρεάν.

manoulamou
12-01-22, 10:37
ΟΚ για να μην το κουραζουμε, πολυ θα ηθελα ενα σοβαρο site/link χωρις ανακριβειες και λαθη ηθελημενα ισως... :hmm:
Ο απλος καθημερινος ανθρωπος παντως δεν ειναι υποχρεωμενος να ξερει ουτε καν τα βασικα σε παρομοια ζητηματα. Για να ενημερωθει λοιπον ειτε απευθυνεται καποιον αξιοπιστο - ειδικο ειτε το ψαχνει στο ιντερνετ, όπου συνηθεις πηγες ειναι κατασκευαστες/τεχνικοι ειτε καταστηματα που πουλανε τετοιες συσκευες. Αλλη λυση εγω δεν βλεπω... :what:
Βρεθηκαμε να συζηταμε για ΑΦΥΓΡΑΝΤΗΡΕΣ σ΄ενα θεμα περι ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ όπου συμμετεχουν ελαφρως και τα κλιματιστικα. Καταραμενη φτωχεια!
:ontopic:

pavlitakis
12-01-22, 11:13
Οι αφυγραντήρες και τα κλιματιστικά είναι συσκευές που έχουν να κάνουν με θέρμανση. Οπότε είμαστε στο θέμα. Τώρα για την ακρίβεια των γραπτών, αποφεύγουμε να διαβάζουμε σάιτ που πουλάνε προϊόντα ή ανήκουν σε εταιρείες ή απλώς μαζεύουν θεατές για να υπάρχουν διαφημίσεις.
Αυτά σίγουρα πουλάνε κάτι με έμμεσο τρόπο. Αν ένας καταναλωτής δεν γνωρίζει τα βασικά, είναι σίγουρο ότι θα κάνει στην τύχη κάποια αγορά, ακολουθώντας υποσυνείδητα κάποια διαφήμιση εξαπάτησης.
Και μόνο η ύπαρξη διαφορετικών εταιρειών, που λένε ότι το δικό τους προϊόν είναι το καλύτερο, πρέπει να μας υποψιάζει ότι κάποιο λάκκο έχει η φάβα.
Όπως όταν κάποιος φοράει μία ιατρική μπλούζα και λέει ότι η τάδε οδοντόκρεμα είναι η καλύτερη ή κάποιος φοράει μία φόρμα μάστορα και λέει ότι αυτό το απορρυπαντικό είναι το καλύτερο.:lol:
Τώρα στην ουσία. Οι βασικές αρχές είναι λίγες και υπάρχουν σε όλα τα βιβλία της φυσικής αλλά πρέπει να δοθεί λίγος χρόνος για διάβασμα.
Προτείνω ότι αν βλέπουμε 1-2 ώρες λιγότερο νετφλιξ την εβδομάδα, σε 2-3 μήνες θα έχουμε την απαιτούμενη γνώση για να κάνουμε σωστή επιλογή.

slalom
12-01-22, 12:14
Οι αφυγραντήρες και τα κλιματιστικά είναι συσκευές που έχουν να κάνουν με θέρμανση.
Απο πότε???

BlueChris
12-01-22, 12:19
Απο πότε???

Γιατί δεν είμαστε στην Μαλαισία να έχουμε 90% υγρασία το καλοκαίρι για να θέλουμε αφυγραντήρα και γιατί το AC όταν ανοίγεις την αφυγρανση κατεβάζει επίσης την υγρασία και με την ίδια θερμοκρασία νιώθεις καλύτερα.

Όποιος έχει φυλάξει Σκόπια σε νησί βράδυ χειμώνα θα με νοιώσει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.