PDA

Επιστροφή στο Forum : Απόψεις για τη Cyta [Δίκτυο-Υπηρεσίες-Εξυπηρέτηση]



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 [50] 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118

SkyNet
01-01-15, 18:12
Αρνούμαι να δεχτώ στο κατώφλι του 2015 τέτοιο σκηνικό! :nono: Να χρειάζεται να παίρνω τους δρόμους για το cyta spot ή το πλησιέστερο κατάστημα cyta για να δηλώσω μια βλάβη. Να σου κολλάει το μηχάνημα και να μην έχεις τηλεφωνία. Ή ακόμα και στην περίπτωση ενός blackout, ή ακόμα και στην πιο ακραία περίπτωση να σου κόψει η δεη το ρεύμα λόγω χρέους, να μην έχεις και τηλέφωνο. Δε λέω, πεντακάθαρος ήχος, αλλά από πρακτηκότητα είναι χάλια.

+1 ρε παιδιά απαράδεκτο αυτό...

Atheros
01-01-15, 18:40
Τι εννοείς ακριβώς?

http://www.sofokleous10.gr/top-story/286104-t%CE%B9-%CE%B8%CE%B1-%CE%B3%CE%AF%CE%BD%CE%B5%CE%B9-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B7-cyta-hellas

http://www.adslgr.com/forum/threads/855287-%CE%97-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%83%CE%BA%CF%8C%CF%80%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85-adslgr-com-%CE%A4%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%89%CE%BD%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%95%CF%85%CF%81%CF%85%CE%B6%CF%89%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1-2014 η προτελευταία παράγραφος

esquellot
01-01-15, 22:49
http://www.sofokleous10.gr/top-story/286104-t%CE%B9-%CE%B8%CE%B1-%CE%B3%CE%AF%CE%BD%CE%B5%CE%B9-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B7-cyta-hellas

http://www.adslgr.com/forum/threads/855287-%CE%97-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%83%CE%BA%CF%8C%CF%80%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85-adslgr-com-%CE%A4%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%89%CE%BD%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%95%CF%85%CF%81%CF%85%CE%B6%CF%89%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1-2014 η προτελευταία παράγραφος

Eυχαριστώ για την απάντηση. Σκέφτομαι να πάω σε cyta από ΟΤΕ λόγω κόστους. Μάλλον θα το ξανασκεφτώ.:hmm:

Atheros
01-01-15, 23:38
Eυχαριστώ για την απάντηση. Σκέφτομαι να πάω σε cyta από ΟΤΕ λόγω κόστους. Μάλλον θα το ξανασκεφτώ.:hmm:

Ντάξει,καλή είναι, αν φύγεις απ τον ΟΤΕ καλό θα κάνεις.Μην ανησυχείς κάνα δυο χρόνια ακόμη θα υπάρχει η cyta.:clap:

Gordito
02-01-15, 06:06
Θελω να φυγω απο cyta να παω σε αλλη εταiρια που θα μου δινει vdsl.


Ξερει κανεις ποσο ειναι το τελος διακοπης;
Εχω περιπου 3-4-5 μηνες υπολοιπο στο συμβολαιο.

yiannis010
02-01-15, 07:25
Θελω να φυγω απο cyta να παω σε αλλη εταiρια που θα μου δινει vdsl.


Ξερει κανεις ποσο ειναι το τελος διακοπης;
Εχω περιπου 3-4-5 μηνες υπολοιπο στο συμβολαιο.
72 € είναι απ 'οτι ξερω δεν παιζει ρόλο ο χρόνος που απομένει για να λήξει το συμβόλαιο

minas
02-01-15, 17:31
Αρνούμαι να δεχτώ στο κατώφλι του 2015 τέτοιο σκηνικό! :nono: Να χρειάζεται να παίρνω τους δρόμους για το cyta spot ή το πλησιέστερο κατάστημα cyta για να δηλώσω μια βλάβη. Να σου κολλάει το μηχάνημα και να μην έχεις τηλεφωνία. Ή ακόμα και στην περίπτωση ενός blackout, ή ακόμα και στην πιο ακραία περίπτωση να σου κόψει η δεη το ρεύμα λόγω χρέους, να μην έχεις και τηλέφωνο. Δε λέω, πεντακάθαρος ήχος, αλλά από πρακτηκότητα είναι χάλια.

Είσαι υπερβολικός με το σχόλιο για το 2015... Τεχνικά, οι περιορισμοί που τίθενται είναι προφανείς και εύκολα παρακάμπτονται.
Η εξάρτηση από το ρεύμα λύνεται με ένα UPS που πολλοί έχουν ούτως ή άλλως στον router για αδιάλειπτη παροχή δικτύου ακόμα και σε περίπτωση διακοπής ρεύματος. Στην περίπτωση που η τηλεφωνία δυσλειτουργεί, σε κανέναν πάροχο δεν μπορείς να καλέσεις από το ίδιο τηλέφωνο. Εάν δεν θέλεις να καλέσεις από κινητό ή άλλο τηλέφωνο, γιατί να μην περάσεις από κάποιο κατάστημα?

dimitri_ns
02-01-15, 19:03
. Στην περίπτωση που η τηλεφωνία δυσλειτουργεί, σε κανέναν πάροχο δεν μπορείς να καλέσεις από το ίδιο τηλέφωνο. Εάν δεν θέλεις να καλέσεις από κινητό ή άλλο τηλέφωνο, γιατί να μην περάσεις από κάποιο κατάστημα?

Μηνά μου καλή χρονιά
Πήρα κόκκινα γυαλιά κι όλα γύρω σινεμά τα βλέπω...

Σε περίπτωση που το internet δυσλειτουργεί σε άλλο πάροχο το τηλέφωνο δουλεύει, στη cyta όχι. Αυτό δεν είναι πρόβλημα αν υπάρχει τεχνική υποστήριξη που στην σύγχρονη cyta, υπολειτουργεί.
Από κινητό? Με 20 λεπτά αναμονή?

Κατάστημα cyta? Το άλλο με τον τοτό το ξέρεις?
Πόσες φορές θάπρεπε να είχα πάει για ένα πρόβλημα που κοντεύει να χρονίσει (από τις αρχές του καλοκαιριού - το εξάμηνο το φάγανε) Κολλάει που και πού το τηλέφωνο και η λύση(? :mad:) που δόσανε είναι να κάνει ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ reboot το modem kai να αποσυνδέονται από το internet όλες οι συσκευές. Ποιό vpn και πράσειν άλογα? Η τεχνολογία cyta εγγυάται.

Και είμαι και σε vdsl

Τώρα που άλλαξε ο χρόνος πάω για ΟΤΕ κι ας είμαι ακόμα σε συμβόλαιο

Hetfield
04-01-15, 15:05
Οι DNS της Cyta ειναι για τα πανηγυρια, πρεπει να εχουν πεσει ορισμενοι.

Godian
04-01-15, 16:15
πες μου λινκ αμα θελεις να σου πω αμα μπαινει σε εμενα

Hetfield
04-01-15, 17:09
Δεν εμπαινε με τιποτα στην αγγλικη εκδοση της wikipedia.
Αλλαξα σε opendns κι ολα καλα.

Atheros
04-01-15, 18:35
Δεν εμπαινε με τιποτα στην αγγλικη εκδοση της wikipedia.
Αλλαξα σε opendns κι ολα καλα.

Άν εννοείς εδώ:
http://en.wikipedia.org/wiki/Main_Page

σε εμένα μπήκα με την πρώτη με τους DNS της CYTA όπως είναι στο modem.Δεν έχω πειράξει καμμία ρύθμιση δικτύου.Δεν έχει κανένα πρόβλημα αυτήν την στιγμή.

lak100
06-01-15, 23:54
θεωρω οτι ενω η cyta καλες τιμες στο σκετο 24αρι ειναι πανακιρβη με τα 23 ευρω τιμη καταλογου τα εδωσα για ενα χρονο αλλα τωρα το πηγαμε στα 16.10 που για μενα θα ερεπε να ειναι η κανονικη τιμη καταλογου

Hetfield
07-01-15, 01:25
θεωρω οτι ενω η cyta καλες τιμες στο σκετο 24αρι ειναι πανακιρβη με τα 23 ευρω τιμη καταλογου τα εδωσα για ενα χρονο αλλα τωρα το πηγαμε στα 16.10 που για μενα θα ερεπε να ειναι η κανονικη τιμη καταλογου
Τα εχουμε πει χιλιαδες φορες. Αυτο που λες, να παει η κανονικη τιμη καταλογου σε εξεφτελιστικα επιπεδα, απλα δεν γινεται.
Εσυ δουλευεις τζαμπα; Μηπως να δουλεψουν οι υπαλληλοι της Cyta τζαμπα;
Μονο τα 8€ πανε κατευθειαν στον ΟΤΕ για τη γραμμη.

Και το τελευταιο διαστημα η Cyta, τουλαχιστον οσον αφορα τη δικη μου υπηρεσια που πληρωνω 35€/μηνα, παει κατα διαολου. Το δικτυο τους εχει πατωσει και η εξυπηρετηση σους ειναι ενα μαυρο χαλι (ενα μηνα+ περιμενω απαντηση απο την εξυπηρετηση για ενα θεμα που προεκυψε).
Αυτα τα παθαινουν οι εταιριες που δινουν υπηρεσιες με 18€/μηνα τα παντα ολα.

lak100
07-01-15, 03:06
οι αλλες εταιρεις ποσο εχουν το σκετο 24αρι? στην αδερφη μου στην hol με 16 ευρω πηρα 24αρι αστικα /υπεραστικα 300 προς κινητα και Απεριοριστα Διεθνη αυτη μενουν μεσα? η wind δινει το ιδιο με cyta 20 ευρω με 12 μηνο και 500mb mobile internet http://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/statheri-internet/wind-broadband/ να δεκτω οτι ειναι λιγα τα 16 ας το βαλει 20 ευρω με καποια λεπτα δωρο αλλα οχι 23

Hetfield
07-01-15, 08:50
οι αλλες εταιρεις ποσο εχουν το σκετο 24αρι? στην αδερφη μου στην hol με 16 ευρω πηρα 24αρι αστικα /υπεραστικα 300 προς κινητα και Απεριοριστα Διεθνη αυτη μενουν μεσα? η wind δινει το ιδιο με cyta 20 ευρω με 12 μηνο και 500mb mobile internet http://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/statheri-internet/wind-broadband/ να δεκτω οτι ειναι λιγα τα 16 ας το βαλει 20 ευρω με καποια λεπτα δωρο αλλα οχι 23

Η HOL και η WIND ειναι εταιριες β' διαλογης. Και τζαμπα να τα δινανε τα πακετα τους δεν θα μου λεγε κατι.

16€ με απεριοριστες εθνικες και διεθνης κλησεις... εε βγαλε 8€ τα εξοδα οτε, κανε τα μαθηματικα σου και απαντησε μονος σου αν μπαινει μεσα η οχι.

Atheros
07-01-15, 18:03
Στις 13 λήγει ο χρόνος.....θα πάρω τηλ στην cyta και θα ζητήσω να μου δώσουν εως 24 και τηλέφωνα με χρονοχρέωση,με προκαταβολή τα πάγια για ένα χρόνο με 15€ και δώρο ένα πάγιο! Αλλιώς έφυγααααα.........

lak100
07-01-15, 19:15
Η HOL και η WIND ειναι εταιριες β' διαλογης. Και τζαμπα να τα δινανε τα πακετα τους δεν θα μου λεγε κατι.

16€ με απεριοριστες εθνικες και διεθνης κλησεις... εε βγαλε 8€ τα εξοδα οτε, κανε τα μαθηματικα σου και απαντησε μονος σου αν μπαινει μεσα η οχι. τι εννοεις β διαλογης? ειναι πιο πολλα χρονια στη Ελληνικη αγορα απο την cyta αν αυτο λεει κατι

Hetfield
07-01-15, 23:50
τι εννοεις β διαλογης? ειναι πιο πολλα χρονια στη Ελληνικη αγορα απο την cyta αν αυτο λεει κατι
Τιποτα δε μου λεει το ποσα χρονια ειναι στην αγορα.
Οι υπηρεσιες τους (ειδικα της WIND) ειναι κακιστης ποιοτητας.

Godian
08-01-15, 12:02
Παιδιά μου.
Έχω crc errors τι είναι;; 149130

Hetfield
08-01-15, 14:07
Λαθη ροης των πακετων ειναι.
Στα εκατομμυρια (τουλαχιστον) πακετα που σταλθηκαν απο την ωρα του κλειδωματος, 10 ηταν λανθασμενα και σταλθηκαν εκ νεου.
Απειροελαχιστη ποσοτητα δηλαδη

Godian
09-01-15, 11:16
Σε ευχαριστω πολύ φίλε μου

Atheros
09-01-15, 13:44
Λοιπόν, σε επικοινωνία σήμερα με το τμήμα ανανεώσεων της CYTA μου έκαναν 3 προσφορές:

α) Εώς 8 Mbps,απεριόριστα σταθερά,40 λεπτά κινητά για 1 χρόνο με 19,50( αυτό είχα τώρα και πληρώνω 22€ )
β)Έως 24 Mbps, με 16,10 το μήνα για 1 χρόνο
γ)Έως 24 Mbps ,360 λεπτά σταθερά,40 λεπτά κινητά στα 19,50 για 1 χρόνο

Ανανέωσα στην τρίτη προσφορά,πιστεύω καλύπτει καλύτερα τις ανάγκες μου και η τιμή φαίνεται δίκαιη:)

esquellot
09-01-15, 14:35
Ενδιαφέρον. Thanks for sharing! :)

dimitri_ns
09-01-15, 21:07
Είναι απλά τραγικοί

Περίπου ένα μήνα μετά την έγγραφη υποβολή παραπόνων (είχαν προηγηθεί και είχαν ακολουθήσει πολλές κλήσεις προς την τεχνική υποστήριξη) κλείστηκε ραντεβού και εμφανίστηκε σήμερα το πρωί τεχνικός.

Τον περίμενα 9 - 13:00, ήρθε στις 12:30
Είχε μαζί του νέο modem του κουτιού (με την ζελατίνα) και μηχάνημα να δεί την γραμμή.
Μόνο που έχω vdsl και εκείνος έφερε adsl

Μου έδειξε το χαρτί που του είχανε δόσει και ΠΟΥΘΕΝΑ δεν ανέφεραν vdsl

Κατά τα άλλα με κλείσανε σπίτι και με γεμίσανε νεύρα
Θα κλειστεί άλλο ραντεβού κάποτε..

neo24gr
10-01-15, 18:36
παλια η cyta μου εδινε ip, που φαινοταν στην χαρτη ,στον κομβο της περιοχης μου.
ενω τωρα η Ip δειχνει αθηνα.
γιατι?

Hetfield
10-01-15, 20:13
παλια η cyta μου εδινε ip, που φαινοταν στην χαρτη ,στον κομβο της περιοχης μου.
ενω τωρα η Ip δειχνει αθηνα.
γιατι?
Γιατι η αντιστοιχηση της IP μπορει να μη γινεται απαραιτητα στην περιοχη σου.

geopro64
10-01-15, 23:00
Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα τους συνδρομητές της CYTA.
Μου έκαναν τηλεφωνικά μια προσφορά από CYTA για Internet & τηλεφωνία και χρόνο προς κινητά στα 32 € (22+10 λόγω δεύτερου τηλεφωνικού αριθμού msn)
Βρίσκομαι στο περιστέρι και η γραμμή μου είναι χάλια λόγω χαλκού και μεγάλης απόστασης (52 db εξασθένηση) από το d slam.Το μέγιστο download μου είναι 3,5 Mbit
Στον ΟΤΕ είμαι σε ISDN με κεφαλικό & msn ,με άψογη τηλεφωνία (αν εξαιρέσεις ότι πρέπει να ορίσεις σαν εξερχόμενο αριθμό μόνον τον κεφαλικό ,για λόγους χρέωσης) Αλήθεια στην CYTA ποιος αριθμός εξερχόμενος εμφανίζεται ;
Μπορούν κεφαλικό και msn να καλούν το ένα το άλλο όπως στον ΟΤΕ ;
Στις εισερχόμενες κλήσεις φαντάζομαι ότι κεφαλικό & msn είναι τελείως ανεξάρτητα και διακριτά .Δεν πιστεύω αν μια εισερχόμενη κλήση δεν απαντηθεί , να κάνει αυτόματη προώθηση στον άλλο αριθμό !!! Καήκαμε !!!
Στην CYTA πόσο παρακινδυνευμένο είναι να εχεις τηλεφωνία voip σε κακή γραμμή ;
Δεν σπανίζουν στην γραμμή μου οι αποσυγχρονισμοι ,χωρίς να είναι και πολύ συχνοί (σε ΟΤΕ πάντα)
Με το θέμα της διακοπής τάσης του ρεύματος το λύνεις με ένα ups (ας πούμε) , με τους αποσυγχρονισμους οι οποίοι στην CYTA ενδέχεται να είναι και συχνότεροι, τι κάνουμε ;
Όσοι είναι σε αυτή την κατηγορία τι έχουν παρατηρήσει όταν και οι δυο τηλεφωνικοί αριθμοί είναι σε χρήση και ταυτόχρονα κατεβάζεις αρχεία ;Δουλεύει ή ακούγεται σαν συνομιλία στα βραχέα ;
Σε καμιά περίπτωση δεν περιμένω το voip της CYTA να είναι εφάμιλλο με το ISDN του ΟΤΕ αλλά το θέμα είναι να κάνω σωστά την δουλειά μου. Έχω συνηθίσει να σηκώνω το ακουστικό και να μιλώ χωρίς να σκέφτομαι ότι μπορεί αυτό και να μην γίνεται.
Συγγνώμη για τον χείμαρρο των ερωτήσεων.
Ευχαριστώ

mike_871
10-01-15, 23:06
Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα τους συνδρομητές της CYTA.
Μου έκαναν τηλεφωνικά μια προσφορά από CYTA για Internet & τηλεφωνία και χρόνο προς κινητά στα 32 € (22+10 λόγω δεύτερου τηλεφωνικού αριθμού msn)
Βρίσκομαι στο περιστέρι και η γραμμή μου είναι χάλια λόγω χαλκού και μεγάλης απόστασης (52 db εξασθένηση) από το d slam.Το μέγιστο download μου είναι 3,5 Mbit
Στον ΟΤΕ είμαι σε ISDN με κεφαλικό & msn ,με άψογη τηλεφωνία (αν εξαιρέσεις ότι πρέπει να ορίσεις σαν εξερχόμενο αριθμό μόνον τον κεφαλικό ,για λόγους χρέωσης) Αλήθεια στην CYTA ποιος αριθμός εξερχόμενος εμφανίζεται ;
Μπορούν κεφαλικό και msn να καλούν το ένα το άλλο όπως στον ΟΤΕ ;
Στις εισερχόμενες κλήσεις φαντάζομαι ότι κεφαλικό & msn είναι τελείως ανεξάρτητα και διακριτά .Δεν πιστεύω αν μια εισερχόμενη κλήση δεν απαντηθεί , να κάνει αυτόματη προώθηση στον άλλο αριθμό !!! Καήκαμε !!!
Στην CYTA πόσο παρακινδυνευμένο είναι να εχεις τηλεφωνία voip σε κακή γραμμή ;
Δεν σπανίζουν στην γραμμή μου οι αποσυγχρονισμοι ,χωρίς να είναι και πολύ συχνοί (σε ΟΤΕ πάντα)
Με το θέμα της διακοπής τάσης του ρεύματος το λύνεις με ένα ups (ας πούμε) , με τους αποσυγχρονισμους οι οποίοι στην CYTA ενδέχεται να είναι και συχνότεροι, τι κάνουμε ;
Όσοι είναι σε αυτή την κατηγορία τι έχουν παρατηρήσει όταν και οι δυο τηλεφωνικοί αριθμοί είναι σε χρήση και ταυτόχρονα κατεβάζεις αρχεία ;Δουλεύει ή ακούγεται σαν συνομιλία στα βραχέα ;
Σε καμιά περίπτωση δεν περιμένω το voip της CYTA να είναι εφάμιλλο με το ISDN του ΟΤΕ αλλά το θέμα είναι να κάνω σωστά την δουλειά μου. Έχω συνηθίσει να σηκώνω το ακουστικό και να μιλώ χωρίς να σκέφτομαι ότι μπορεί αυτό και να μην γίνεται.
Συγγνώμη για τον χείμαρρο των ερωτήσεων.
Ευχαριστώ

μαλλον πρεπει να ανοιξεις θεμα για ολα αυτα

geopro64
10-01-15, 23:12
Να το κάνω μόνος μου ή μπορεί να το κάνει ο διαχειριστής ;

dimitri_ns
10-01-15, 23:32
Οποιο voip και να βάλεις, αυξάνεις την πιθανότητα προβλημάτων
Να λάβεις υπόψη σου ότι συνήθως οι πάροχοι voip όπως η cyta, σου χαμηλώνουν και το up/down για μεγαλύτερη άνεση στο voip

Οπότε δέν.

Η μόνη σου λύση φαίνεται το vdsl, αν και πότε..

Hetfield
11-01-15, 11:29
Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα τους συνδρομητές της CYTA.
Μου έκαναν τηλεφωνικά μια προσφορά από CYTA για Internet & τηλεφωνία και χρόνο προς κινητά στα 32 € (22+10 λόγω δεύτερου τηλεφωνικού αριθμού msn)
Βρίσκομαι στο περιστέρι και η γραμμή μου είναι χάλια λόγω χαλκού και μεγάλης απόστασης (52 db εξασθένηση) από το d slam.Το μέγιστο download μου είναι 3,5 Mbit
Στον ΟΤΕ είμαι σε ISDN με κεφαλικό & msn ,με άψογη τηλεφωνία (αν εξαιρέσεις ότι πρέπει να ορίσεις σαν εξερχόμενο αριθμό μόνον τον κεφαλικό ,για λόγους χρέωσης) Αλήθεια στην CYTA ποιος αριθμός εξερχόμενος εμφανίζεται ;
Μπορούν κεφαλικό και msn να καλούν το ένα το άλλο όπως στον ΟΤΕ ;
Στις εισερχόμενες κλήσεις φαντάζομαι ότι κεφαλικό & msn είναι τελείως ανεξάρτητα και διακριτά .Δεν πιστεύω αν μια εισερχόμενη κλήση δεν απαντηθεί , να κάνει αυτόματη προώθηση στον άλλο αριθμό !!! Καήκαμε !!!
Στην CYTA πόσο παρακινδυνευμένο είναι να εχεις τηλεφωνία voip σε κακή γραμμή ;
Δεν σπανίζουν στην γραμμή μου οι αποσυγχρονισμοι ,χωρίς να είναι και πολύ συχνοί (σε ΟΤΕ πάντα)
Με το θέμα της διακοπής τάσης του ρεύματος το λύνεις με ένα ups (ας πούμε) , με τους αποσυγχρονισμους οι οποίοι στην CYTA ενδέχεται να είναι και συχνότεροι, τι κάνουμε ;
Όσοι είναι σε αυτή την κατηγορία τι έχουν παρατηρήσει όταν και οι δυο τηλεφωνικοί αριθμοί είναι σε χρήση και ταυτόχρονα κατεβάζεις αρχεία ;Δουλεύει ή ακούγεται σαν συνομιλία στα βραχέα ;
Σε καμιά περίπτωση δεν περιμένω το voip της CYTA να είναι εφάμιλλο με το ISDN του ΟΤΕ αλλά το θέμα είναι να κάνω σωστά την δουλειά μου. Έχω συνηθίσει να σηκώνω το ακουστικό και να μιλώ χωρίς να σκέφτομαι ότι μπορεί αυτό και να μην γίνεται.
Συγγνώμη για τον χείμαρρο των ερωτήσεων.
Ευχαριστώ
Εννοειται το voip εξαρταται και απο τη συμπεριφορα της γραμμης σου.
Αν εχει σωστη συμπεριφορα η γραμμη σου δεν θα εχεις προβλημα με το voip.
Απο κει και περα τα 2 τηλεφωνικα νουμερα ειναι εντελως ανεξαρτητα μεταξυ τους. Αυτο σημαινει οτι εμφανιζεται το νουμερο απο το οποιο καλεις και δεν γινεται αυτοματα προωθηση κλησεων στον αλλον αριθμο αν δεν το επιλεξεις εσυ.
Το voip εχει αρκετα καλη ποιοτητα στην τηλεφωνια, ακομα και στα 2 τηλεφωνα να μιλας δεν επηρεαζεται το ιντερνετ σου, ουτε θα ακους τον ηχο σα βραχεα.

Panosgep
11-01-15, 19:44
Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα τους συνδρομητές της CYTA.
Μου έκαναν τηλεφωνικά μια προσφορά από CYTA για Internet & τηλεφωνία και χρόνο προς κινητά στα 32 € (22+10 λόγω δεύτερου τηλεφωνικού αριθμού msn)
Βρίσκομαι στο περιστέρι και η γραμμή μου είναι χάλια λόγω χαλκού και μεγάλης απόστασης (52 db εξασθένηση) από το d slam.Το μέγιστο download μου είναι 3,5 Mbit
Στον ΟΤΕ είμαι σε ISDN με κεφαλικό & msn ,με άψογη τηλεφωνία (αν εξαιρέσεις ότι πρέπει να ορίσεις σαν εξερχόμενο αριθμό μόνον τον κεφαλικό ,για λόγους χρέωσης) Αλήθεια στην CYTA ποιος αριθμός εξερχόμενος εμφανίζεται ;
Μπορούν κεφαλικό και msn να καλούν το ένα το άλλο όπως στον ΟΤΕ ;
Στις εισερχόμενες κλήσεις φαντάζομαι ότι κεφαλικό & msn είναι τελείως ανεξάρτητα και διακριτά .Δεν πιστεύω αν μια εισερχόμενη κλήση δεν απαντηθεί , να κάνει αυτόματη προώθηση στον άλλο αριθμό !!! Καήκαμε !!!
Στην CYTA πόσο παρακινδυνευμένο είναι να εχεις τηλεφωνία voip σε κακή γραμμή ;
Δεν σπανίζουν στην γραμμή μου οι αποσυγχρονισμοι ,χωρίς να είναι και πολύ συχνοί (σε ΟΤΕ πάντα)
Με το θέμα της διακοπής τάσης του ρεύματος το λύνεις με ένα ups (ας πούμε) , με τους αποσυγχρονισμους οι οποίοι στην CYTA ενδέχεται να είναι και συχνότεροι, τι κάνουμε ;
Όσοι είναι σε αυτή την κατηγορία τι έχουν παρατηρήσει όταν και οι δυο τηλεφωνικοί αριθμοί είναι σε χρήση και ταυτόχρονα κατεβάζεις αρχεία ;Δουλεύει ή ακούγεται σαν συνομιλία στα βραχέα ;
Σε καμιά περίπτωση δεν περιμένω το voip της CYTA να είναι εφάμιλλο με το ISDN του ΟΤΕ αλλά το θέμα είναι να κάνω σωστά την δουλειά μου. Έχω συνηθίσει να σηκώνω το ακουστικό και να μιλώ χωρίς να σκέφτομαι ότι μπορεί αυτό και να μην γίνεται.
Συγγνώμη για τον χείμαρρο των ερωτήσεων.
Ευχαριστώ

Επίσης θα κλειδώσει η ταχύτητα και λίγο παραπάνω λόγω ISDN που έχεις τώρα...

dimangelid
11-01-15, 23:55
Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα τους συνδρομητές της CYTA.
Μου έκαναν τηλεφωνικά μια προσφορά από CYTA για Internet & τηλεφωνία και χρόνο προς κινητά στα 32 € (22+10 λόγω δεύτερου τηλεφωνικού αριθμού msn)
Βρίσκομαι στο περιστέρι και η γραμμή μου είναι χάλια λόγω χαλκού και μεγάλης απόστασης (52 db εξασθένηση) από το d slam.Το μέγιστο download μου είναι 3,5 Mbit
Στον ΟΤΕ είμαι σε ISDN με κεφαλικό & msn ,με άψογη τηλεφωνία (αν εξαιρέσεις ότι πρέπει να ορίσεις σαν εξερχόμενο αριθμό μόνον τον κεφαλικό ,για λόγους χρέωσης) Αλήθεια στην CYTA ποιος αριθμός εξερχόμενος εμφανίζεται ;
Μπορούν κεφαλικό και msn να καλούν το ένα το άλλο όπως στον ΟΤΕ ;
Στις εισερχόμενες κλήσεις φαντάζομαι ότι κεφαλικό & msn είναι τελείως ανεξάρτητα και διακριτά .Δεν πιστεύω αν μια εισερχόμενη κλήση δεν απαντηθεί , να κάνει αυτόματη προώθηση στον άλλο αριθμό !!! Καήκαμε !!!
Στην CYTA πόσο παρακινδυνευμένο είναι να εχεις τηλεφωνία voip σε κακή γραμμή ;
Δεν σπανίζουν στην γραμμή μου οι αποσυγχρονισμοι ,χωρίς να είναι και πολύ συχνοί (σε ΟΤΕ πάντα)
Με το θέμα της διακοπής τάσης του ρεύματος το λύνεις με ένα ups (ας πούμε) , με τους αποσυγχρονισμους οι οποίοι στην CYTA ενδέχεται να είναι και συχνότεροι, τι κάνουμε ;
Όσοι είναι σε αυτή την κατηγορία τι έχουν παρατηρήσει όταν και οι δυο τηλεφωνικοί αριθμοί είναι σε χρήση και ταυτόχρονα κατεβάζεις αρχεία ;Δουλεύει ή ακούγεται σαν συνομιλία στα βραχέα ;
Σε καμιά περίπτωση δεν περιμένω το voip της CYTA να είναι εφάμιλλο με το ISDN του ΟΤΕ αλλά το θέμα είναι να κάνω σωστά την δουλειά μου. Έχω συνηθίσει να σηκώνω το ακουστικό και να μιλώ χωρίς να σκέφτομαι ότι μπορεί αυτό και να μην γίνεται.
Συγγνώμη για τον χείμαρρο των ερωτήσεων.
Ευχαριστώ

1) Για το αν οι δύο γραμμές της Cyta μοιράζονται το ίδιο πακέτο ομιλίας, θα πρέπει να τους ρωτήσεις, δεν το γνωρίζω. Οι γραμμές είναι τελείως ανεξάρτητες.
2) Από όσο ξέρω ρυθμίζουν τον κάθε αριθμό να χτυπάει ξεχωριστά σε κάθε θύρα του router. Δεν ξέρω αν μπορούν να στο προγραμματίσουν να χτυπάνε και οι δύο αριθμοί ταυτόχρονα στις δύο θύρες.
3) Παρακινδυνευμένο σε κακή γραμμή είναι μόνο σε περίπτωση που έχεις αποσυγχρονισμούς. Και σε περιπτώσεις όπου η ΔΕΗ κάνει συχνά νούμερα στην περιοχή σου! Αλλιώς σε ποιότητα είναι ακριβώς το ίδιο με την ISDN, δεν θα καταλάβεις καμία διαφορά. Από ότι διαβάζω στο forum έχουν καλό QoS και δεν έχει προβλήματα όταν χρησιμοποιείς στο full την γραμμή σου.

Γενικά πάντως η γραμμή σου μπορεί και να συμπεριφερθεί καλύτερα με την Cyta γιατί δεν είναι ISDN. Ψάξε λίγο καλύτερα στο forum μήπως υπάρχουν άτομα από την περιοχή σου που έχουν Cyta ώστε να σχηματίσεις άποψη. Δεν ξέρω κατά πόσο θα πήγαινα σε αυτούς γιατί τα σχόλια που διαβάζω στο forum είναι πολύ αμφιλεγόμενα. Σε άλλον δουλεύει καλά, άλλος έχει προβλήματα στο youtube, άλλος στο σερφάρισμα κλπ. Επίσης αν δεν χρησιμοποιείς webmail, αλλά κάποιο πρόγραμμα όπως το Outlook ή το Mozilla Thunderbird, έχε υπ' όψιν σου ότι μπλοκάρουν την θύρα 25 για εξερχόμενα e-mail και σε υποχρεώνουν να χρησιμοποιείς τον δικό τους mail server. Αν ο mail server που χρησιμοποιείς παίζει με ssl και είναι σε άλλη θύρα, τότε δεν έχεις πρόβλημα.

1oneway
13-01-15, 07:51
Καλημέρα σε όλους

η μία πόρτα τηλεφώνου στο router, μάλλον τα έφτυσε - ξέρει κανείς αν απλά κάνω αίτημα και μου στέλνουν άλλο ή θα πρέπει να έρθει τεχνικός στο σπίτι να ελέγξει κλπ (δηλ να χάσω μια μέρα άδεια).

Σημ: Έχω ένα μαύρο μάρκας Pirelli - κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη. :)

dimitri_ns
13-01-15, 09:49
Καλημέρα σε όλους

η μία πόρτα τηλεφώνου στο router, μάλλον τα έφτυσε - ξέρει κανείς αν απλά κάνω αίτημα και μου στέλνουν άλλο ή θα πρέπει να έρθει τεχνικός στο σπίτι να ελέγξει κλπ (δηλ να χάσω μια μέρα άδεια).

Σημ: Έχω ένα μαύρο μάρκας Pirelli - κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη. :)

Χθές μου αλλάξανε router pirelli vdsl αφού μου βγάλανε το λάδι
Κάποιος συμφουρίτης το ανοιγόκλεινε 10 φορές την ημέρα για να του το αλλάξουνε
Θεωρητικά είναι πιό σοβαροί όταν πρόκειται για τηλέφωνο
Με κρατήσανε 2 μέρες σπίτι, γιατί την πρώτη φορά φέρανε λάθος εξοπλισμό (adsl αντί για vdsl)

Δεν βοήθησα και πολύ :p
Αλλά αυτή είναι η εμπειρία μου
Καλή τύχη

NexTiN
13-01-15, 11:41
Αν εχεις μονο ενα τηλεφωνικο αριθμο, παιρνεις τηλεφωνο και σου τον περνανε στην Phone 2.Μπορεις να το κανεις και μονος σου αν μπεις με admin κωδικους (κυκλοφορουν στο φορουμ).Πας Extensions In/Out και επιλεγεις ο αριθμος να παιζει στην Phone 2 (ξετικαρεις το Phone 1).

dimitris.taxideytis
13-01-15, 12:32
Καλημέρα σε όλους

η μία πόρτα τηλεφώνου στο router, μάλλον τα έφτυσε - ξέρει κανείς αν απλά κάνω αίτημα και μου στέλνουν άλλο ή θα πρέπει να έρθει τεχνικός στο σπίτι να ελέγξει κλπ (δηλ να χάσω μια μέρα άδεια).

Σημ: Έχω ένα μαύρο μάρκας Pirelli - κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη. :)

http://www.insomnia.gr/topic/502183-cyta-%CE%B5%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B7%CF%83%CE%B7-2%CE%B7%CF%82-%CE%B5%CE%BE%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%85-%CF%84%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%BF%CF%85/

1oneway
13-01-15, 19:58
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και το PM, αλλά χρησιμοποιώ και τις 2 πόρτες με διαφορετικά νούμερα (έχω το full πακέτο).

Απ' ότι λένε στο myphone.gr forum, έρχεται με courier νέος router μετά από σχετικό αίτημα - αλλά μπορεί να καθυστερήσει ώρες/μέρες η ενεργοποίηση. :(

Ευχαριστώ και πάλι

alex24
14-01-15, 12:53
Δηλωνεις βλαβη,το τεχνικο τμημα σημειωνει στο συστημα αλλαγη εξοπλισμου πας στο καταστημα πας τον παλιο πισω περνεις καινουργιο συμπληρωνουν απο το καταστημα το serial number στο συστημα και εισαι ετοιμος

1oneway
14-01-15, 22:25
Δηλωνεις βλαβη,το τεχνικο τμημα σημειωνει στο συστημα αλλαγη εξοπλισμου πας στο καταστημα πας τον παλιο πισω περνεις καινουργιο συμπληρωνουν απο το καταστημα το serial number στο συστημα και εισαι ετοιμος
Thanx :)

Hetfield
15-01-15, 11:58
Σα να βελτιωθηκε ο χρονος αναμονης στην εξυπηρετηση πελατων.
Το δικτυο ομως ειναι μπουκωμενο

KeyMaKeR
15-01-15, 23:03
Εκεί στην cyta τόσο χαλιά πάνε οικονομικά; Ακόμα και για την αντικατάσταση άρχισαν να ζητάνε 70αρια; Ρεε σοβαρευτείτε και φτιάξτε κανένα δίκτυο και την τεχνική υποστήριξη και άφησε το ¨ότι μπορείτε να αρπάξετε ¨....

neo24gr
15-01-15, 23:18
Εκεί στην cyta τόσο χαλιά πάνε οικονομικά; Ακόμα και για την αντικατάσταση άρχισαν να ζητάνε 70αρια; Ρεε σοβαρευτείτε και φτιάξτε κανένα δίκτυο και την τεχνική υποστήριξη και άφησε το ¨ότι μπορείτε να αρπάξετε ¨....

τι αντιικατασταση???

yiannis010
16-01-15, 02:59
Εκεί στην cyta τόσο χαλιά πάνε οικονομικά; Ακόμα και για την αντικατάσταση άρρχισαν να ζητάνε 70αρια; Ρεε σοβαρευτείτε και φτιάξτε κανένα δίκτυο και την τεχνική υποστήριξη και άφησε το ¨ότι μπορείτε να αρπάξετε ¨....
έχω την εντύπωση πως αναφέρεται στην περίπτωση που κάποιος δεν επιστρέψει το ρούτερ .

- - - Updated - - -

σήμερα μου ήρθε και μένα ο λογαριασμός της cyta .είμαι στην προσφορά που είχε κάνει για το 24μηνο με 22€.....έχει έρθει 17,5 και όχι 22.έχει συμβεί κάτι παρόμοιο σε κανέναν ;

Gordito
16-01-15, 10:24
Εδώ Ηλιούπολη δεν έχω εγώ ούτε ο από πάνω ίντερνετ από την cyta. Τηλέφωνο δεν έχω δει καν.

Να έχουμε θέμα;

prodromosfan
16-01-15, 10:31
αγ. αρτεμιος ολα κανονικα

Gordito
16-01-15, 10:55
Πηρα την εξυπηρετηση και εχουν οντως καποιο θεμα στην Ηλιουπολη, αλλα την ωρα που μιλουσα με τον 'τεχνικο' λυθηκε και εχω ιντερνετ κανονικα

Atheros
16-01-15, 12:59
Μπές στην πύλη πελατών My Cyta με τους κωδικούς που σου έδωσαν κατά την ενεργοποίηση και εκεί θα δείς τον αναλυτικό λογαριασμό που αναφέρει τα ποσά που χρεώνει. Ενημέρωσε και εμάς άν σου κάναν έκπτωση.

yiannis010
16-01-15, 13:50
Μπές στην πύλη πελατών My Cyta με τους κωδικούς που σου έδωσαν κατά την ενεργοποίηση και εκεί θα δείς τον αναλυτικό λογαριασμό που αναφέρει τα ποσά που χρεώνει. Ενημέρωσε και εμάς άν σου κάναν έκπτωση.

δεν φαινεται καοια εκπτωση περα απ αυτες που ονομαζει ειδικες εκπτωσεις ουτε μπορω να συγκρινω με προηγουμενο λογαριασμο

- - - Updated - - -


δεν φαινεται καοια εκπτωση περα απ αυτες που ονομαζει ειδικες εκπτωσεις ουτε μπορω να συγκρινω με προηγουμενο λογαριασμο
είναι λάθος λογαριασμός τελικά.θα προστεθει το ποσό που αναλογεί στον επόμενο λογαριασμο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.