PDA

Επιστροφή στο Forum : Vivodi: τρελή απάτη με τα προπληρωμένα ή κακή ενημέρωση υπαλλήλων;



lewton
29-01-07, 16:25
Τον περασμένο Ιούλιο έκανα αίτηση για εξάμηνο full LLU στα 2048/640, με 189€.
Αυτό λήγει τέλη Ιανουαρίου, δηλαδή μεθαύριο.

Τώρα η Vivodi μου δίνει τις εξής επιλογές:
-Ή συνεχίζω με 70€ το μήνα (πλέον κόστος DSLphone) αν θέλω το upload πάνω από 256 Kbps.
-Ή συνεχίζω με 51€ το μήνα (πλέον κόστος DSLphone) αν πάω στα 4096/256 Kbps.
-Ή προπληρώνω για 6 ή 12 μήνες στα 2048/256 ή στα 4096/256.
-Ή, σε περίπτωση που δε θέλω ούτε να προπληρώσω ούτε να πάει το πάγιό μου στα 51€+ το μήνα, να συνεχίσω με 2048/256Kbps με πάγιο 33,80€ το μήνα, αλλά αφού χρεωθώ 17,85€ για την υποβάθμιση.
Φοβερές επιλογές και οι τέσσερις. Δεν ξέρω ποιά να πρωτοπάρω.


Edit:
Eπανέρχομαι για να προσθέσω κάτι που ξέχασα να γράψω πριν.
Όπως είπα, τον Ιούλιο πλήρωσα 189€ για προπληρωμένο εξάμηνο. Στο λογαριασμό του Αυγούστου είδα μια χρέωση 213,49€ για ιντερνετ στα 2048/640. Δηλαδή, ενώ πλήρωσα εξάμηνο, χρεώθηκα και άλλα 213,49€ για απροσδιόριστο λόγο. Κάλεσα αμέσως το (δωρεάν τότε) 13880, και η κοπέλα μου είπε ότι είναι εμφανώς λάθος, και θα ενημερώσει για να ακυρωθεί η χρέωση.
Το Σεπτέμβρη το χρέος των 213,49€ ήταν ακόμα εκεί. Ξανακάλεσα, και η κοπέλα που μίλησα τότε μου είπε θα ειδοποήσει και η ίδια, γιατί προφανώς ήταν λάθος.
Τον Οκτώβρη το χρέος ήταν ακόμα εκεί, αλλά δεν κάλεσα πάλι, το ίδιο και το Νοέμβρη.
Το Δεκέμβρη ξανακάλεσα, και έμαθα ότι είχαν ενημερώσει την πρώτη κοπέλα, που μίλησα μαζί της τον Αύγουστο, ότι θα ακυρωθεί η χρέωση.
Το Γενάρη έλαβα επιστολή ότι χρωστάω 213,49€ και ότι αν δεν τα πληρώσω θα έχω πρόβλημα. Μίλησα πάλι με το 13880, και αφού επιβεβαίωσαν ότι η ακύρωση της χρέωσης έχει δρομολογηθεί, μου είπαν να πληρώσω κανονικά το λογαριασμό μου. Αφού πλήρωσα το λογαριαμό μου, με κάλεσαν από το εισπρακτικό για να μου την πουν, επειδή κάθε μήνα πληρώνω μόνο το λογαριασμό αγνοώντας το παλιό χρέος, και ότι αν δεν το εξοφλήσω μέχρι το τέλος του μήνα θα κινηθούν δικαστκώς εναντίον μου. Ξαναμίλησα με το 13880, και μου είπαν ότι θα στείλουν mail στο εισπρακτικό να μη προχωρήσει το θέμα επειδή τα 213,49€ είναι λάθος τους.
Έτσι φτάσαμε στις 29 Γενάρη (σήμερα). Από τις 4 παραπάνω επιλογές μου, δεν υπάρχει η τρίτη, γιατί αν θέλω να βάλω προπληρωμένο θα πρέπει να πληρώσω και το κόστος του και τα 213,49€, με την ελπίδα ότι κάποια στιγμή θα δεήσουν να μου τα επιστρέψουν.
Επομένως μου αφήνουν την επιλογή ή να συνεχίσω με πάγιο 70€, ή να συνεχίσω με πάγιο 51€, ή να συνεχίσω με πάγιο 33,80€ αλλά αφού χρεωθώ 17,85€ τέλος υποβάθμισης.
Ε λοιπόν τα 17,85€ δεν πρόκειται να τα δουν από εμένα.
Tέλος του edit.


Αυτό μου το είπαν 2 άτομα στο 13880, αλλά ένας, ο δεύτερος που ρώτησα και που ήταν στην επιλογή 4 (λογαριασμοί), μου είπε ότι δε θα χρεωθώ τα 17,85€. Μάλιστα επειδή επέμεινα, και του τόνισα ότι κάποιος άλλος συνάδελφός του μου είπε ότι θα τα χρεωθώ, μου ζήτησε να τον αφήσω να ρωτήσει και να με καλέσει για να μου πει. Μισή ώρα μετά με κάλεσε και μου είπε ότι επιβεβαίωσε ότι δε θα χρεωθώ τα 17,85€, ακόμα και αν ζητήσω να πάω στα 2048/256 Kbps.
Ελπίζω να έχει δίκιο αυτός.

Το θέμα είνα ότι το καλοκαίρι, όταν βγήκαν τα προπληρωμένα, τόνιζαν στον κόσμο ότι μετά το πέρας του προπληρωμένου θα μπορεί να συνεχίσει με το πάγιό του ή με μειωμένο πάγιο, ανάλογα με τα τιμολόγια που θα ισχύουν.
Προφανώς τους διέφευγε τότε η κρίσημη λεπτομέρεια ότι στο ενδιάμεσο θα βγουν τα "φθηνά" πακέτα με το μειωμένο upload, και ότι επομένως το να πάει κάποιος σε αυτά θα θεωρηθεί υποβάθμιση. :down:
Ντροπή για άλλη μια φορά.

Κρίμα για την εταιρία που οδήγησε το ελληνικό ADSL για 3 χρόνια αλλά τώρα δε μπορεί ούτε με κυάλια να ακολουθήσει τους ανταγωνιστές της. :evil:

ssonic
29-01-07, 16:33
Κρίμα δε λες τίποτα. Επί χρόοοοοοοοοονια έκανε δειλά βηματάκια προς τα μπρος και τώρα σε λίγους μήνες την ξεπερνάνε για πλάκα οι πάντες.

Σύμφωνα με τις ADSL - Eφάπαξ & άλλες χρεώσεις (http://www.vivodi.gr/site/content.php?artid=373) υπάρχει Εφάπαξ Τέλος Μείωσης ταχύτητας πρόσβασης(!!!!!!) 17,85 €. Προφανώς θέλουν να στο χρεώσουν γιατί με τις αλχημείες που έκαναν θεωρούν μικρότερο πακέτο το 2048/256 από το 2048/640.

Τι να πει κανείς. Για τη Vivodi τα λόγια είναι περιττά πλέον :evil:

lewton
29-01-07, 16:37
Κρίμα δε λες τίποτα. Επί χρόοοοοοοοοονια έκανε δειλά βηματάκια προς τα μπρος και τώρα σε λίγους μήνες την ξεπερνάνε για πλάκα οι πάντες.

Σύμφωνα με τις ADSL - Eφάπαξ & άλλες χρεώσεις (http://www.vivodi.gr/site/content.php?artid=373) υπάρχει Εφάπαξ Τέλος Μείωσης ταχύτητας πρόσβασης(!!!!!!) 17,85 €. Προφανώς θέλουν να στο χρεώσουν γιατί με τις αλχημείες που έκαναν θεωρούν μικρότερο πακέτο το 2048/256 από το 2048/640.

Τι να πει κανείς. Για τη Vivodi τα λόγια είναι περιττά πλέον :evil:
Κρατάω μια πισινή μόνο για την περίπτωση να είχε δίκιο ο δεύτερος από τους τρεις που μίλησα.
Κατά τα άλλα, αίσχος.

Μάλιστα πρέπει να σημειώσω ότι όσοι είχαν πάρει το Cube με δωδεκάμηνη δέσμευση στα 2048/640 που έδιναν το καλοκαίρι, μπορούν να πάνε στα 2048/256 χωρίς να χρεωθούν υποβάθμιση. Βλέπεις αυτοί είναι καλύτεροι πελάτες από εμένα, που είμαι 3 χρόνια συνδρομητής και δεν τους έχω σκάσει κανένα μήνα λιγότερα από 40€.

Gordito
29-01-07, 16:42
Εμ τι νομιζεις οτι ετσι θα σε αφηνανε?
Τωρα εχεις το κουραγιο να αλλαξεις εταιρια? Εκει πατανε αυτοι και σου προσφερουν τιμες .....ΦΩΤΙΑ:twisted:

lewton
29-01-07, 16:45
Εμ τι νομιζεις οτι ετσι θα σε αφηνανε?
Τωρα εχεις το κουραγιο να αλλαξεις εταιρια? Εκει πατανε αυτοι και σου προσφερουν τιμες .....ΦΩΤΙΑ:twisted:
Μα το έχω το κουράγιο. :twisted:
Το δίλημμα είναι On ή Tellas (Forthnet θα διάλεγα αλλά θέλει να έχω γραμμή ΟΤΕ, και μια υπάλληλός της σχεδόν με έβρισε που επέμεινα ότι έχω ADSL χωρίς να πληρώνω γραμμή στον ΟΤΕ).

Gordito
29-01-07, 16:48
Ειναι δικοπο μαχαιρι οι επιλογες σου.Καινουργιες Full llu εταιριες φανταζεσαι τι χαμος γινεται....
Εγω πηγα Τελλας νεα γραμμη τελειως και μου λενε δεν δινει ο ΟΤΕ πορτα(δηλαδη πορτες υπαρχουν αλλα δεν εχει πλερωσει η Τελλας)

Και φυσικα εχεις κουραγιο τωρα με το Wii:p

morpheus
29-01-07, 18:20
Εγώ έστειλα mail στη Vivodi κράζοντας την απαράδεκτη τιμολογιακή πολιτική "προνομιοποίησης" του upload και αναγκαστικής υποβάθμισης σε 256. Επιπλέον έκανα σαφές οτι για τους λόγους αυτούς θα προχωρήσω σε κατάργηση και έφερα ως παράδειγμα την Tellas. Τέλος έδωσα και link για αυτο το thread.
Είχα ξαναστείλει αντίστοιχο email πρινς 2-3 μηνες, και με πηρε μια κοπέλα τηλέφωνο που μου ειπε οτι αυτη ειναι η πολιτική της εταιριας τώρα. Ίσως βεβαια τώρα που λήγει το 6μηνο μου τους τσούξει πιο πολύ.

Προτείνω να κάνετε και όσοι άλλοι έχετε Vivodi το ίδιο μπας και πάρουν χαμπάρι τι παπαριές κάνουν.

Gordito
29-01-07, 18:34
Kαλα ολα αλλα γιατι να δωσεις λινκ για το φορουμ?
Την δυσανασχετιση θα τη λαβουμ με τους συνδρομητες που θα φυγουν, no other way

morpheus
29-01-07, 18:51
Απλα για να δουν οτι δεν ειμαι ένας τρελλός που φωνάζει μόνος του, αλλα οτι ειναι κοινή η άποψη μου.

ariadgr
29-01-07, 19:03
...
-Ή, σε περίπτωση που δε θέλω ούτε να προπληρώσω ούτε να πάει το πάγιό μου στα 51€+ το μήνα, να συνεχίσω με 2048/256Kbps με πάγιο 33,80€ το μήνα, αλλά αφού χρεωθώ 17,85€ για την υποβάθμιση.

...αλλά ένας, ο δεύτερος που ρώτησα και που ήταν στην επιλογή 4 (λογαριασμοί), μου είπε ότι δε θα χρεωθώ τα 17,85€. Μάλιστα επειδή επέμεινα, και του τόνισα ότι κάποιος άλλος συνάδελφός του μου είπε ότι θα τα χρεωθώ, μου ζήτησε να τον αφήσω να ρωτήσει και να με καλέσει για να μου πει. Μισή ώρα μετά με κάλεσε και μου είπε ότι επιβεβαίωσε ότι δε θα χρεωθώ τα 17,85€, ακόμα και αν ζητήσω να πάω στα 2048/256 Kbps.
Ελπίζω να έχει δίκιο αυτός....

Νομίζω ότι αυτό που ισχύει με τη λογική, είναι ότι αφού αποφάσισαν τη "Standard" ταχύτητα 2048 να τη βάλουν από μόνοι τους στα 256 upload, δεν δικαιούνται να σου χρεώσουν αυτό το τέλος υποβάθμισης.

Μάλλον ο δεύτερος υπάλληλος που σου επιβεβαίωσε ότι δε θα χρεωθείς τα €17,85 είχε δίκιο. Σε κάθε περίπτωση μπορείς να ζητήσεις από το συγκεκριμένο υπάλληλο να σου το στείλει εγγράφως (με e-mail) ώστε να μην υπάρχουν παρερμηνείες.

Sannin
29-01-07, 19:07
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=70863

:rolleyes:



Μάλιστα πρέπει να σημειώσω ότι όσοι είχαν πάρει το Cube με δωδεκάμηνη δέσμευση στα 2048/640 που έδιναν το καλοκαίρι, μπορούν να πάνε στα 2048/256 χωρίς να χρεωθούν υποβάθμιση. Βλέπεις αυτοί είναι καλύτεροι πελάτες από εμένα, που είμαι 3 χρόνια συνδρομητής και δεν τους έχω σκάσει κανένα μήνα λιγότερα από 40€.

Έχω 12μηνη δέσμευση, αλλά αν μπορούσα να φύγω θα έφευγα άμεσα... :evil:

mondeo
29-01-07, 20:05
Μιά κατάσταση απαράδεκτη..........
Μιά κατάσταση τρελλή...........
Μιά κατάσταση άνευ προηγουμένου.........
ΚΡΙΜΑ και μόνο ΚΡΙΜΑ.
Τι άλλο να πω.......

chemic
29-01-07, 20:39
Μα το έχω το κουράγιο. :twisted:
Το δίλημμα είναι On ή Tellas (Forthnet θα διάλεγα αλλά θέλει να έχω γραμμή ΟΤΕ, και μια υπάλληλός της σχεδόν με έβρισε που επέμεινα ότι έχω ADSL χωρίς να πληρώνω γραμμή στον ΟΤΕ).
καλά σου έκανε! άκου εκεί:p
πέρα από τη πλάκα, εμένα μου είπαν τελεφωνικά πως μπορώ από πλήρες τελεντομ να παω στη 2play της 4νετ!

lewton
30-01-07, 00:21
Έκανα edit στο αρχικό μήνυμα και πρόσθεσα την εξής παράγραφο:


Edit:
Eπανέρχομαι για να προσθέσω κάτι που ξέχασα να γράψω πριν.
Όπως είπα, τον Ιούλιο πλήρωσα 189€ για προπληρωμένο εξάμηνο. Στο λογαριασμό του Αυγούστου είδα μια χρέωση 213,49€ για ιντερνετ στα 2048/640. Δηλαδή, ενώ πλήρωσα εξάμηνο, χρεώθηκα και άλλα 213,49€ για απροσδιόριστο λόγο. Κάλεσα αμέσως το (δωρεάν τότε) 13880, και η κοπέλα μου είπε ότι είναι εμφανώς λάθος, και θα ενημερώσει για να ακυρωθεί η χρέωση.
Το Σεπτέμβρη το χρέος των 213,49€ ήταν ακόμα εκεί. Ξανακάλεσα, και η κοπέλα που μίλησα τότε μου είπε θα ειδοποήσει και η ίδια, γιατί προφανώς ήταν λάθος.
Τον Οκτώβρη το χρέος ήταν ακόμα εκεί, αλλά δεν κάλεσα πάλι, το ίδιο και το Νοέμβρη.
Το Δεκέμβρη ξανακάλεσα, και έμαθα ότι είχαν ενημερώσει την πρώτη κοπέλα, που μίλησα μαζί της τον Αύγουστο, ότι θα ακυρωθεί η χρέωση.
Το Γενάρη έλαβα επιστολή ότι χρωστάω 213,49€ και ότι αν δεν τα πληρώσω θα έχω πρόβλημα. Μίλησα πάλι με το 13880, και αφού επιβεβαίωσαν ότι η ακύρωση της χρέωσης έχει δρομολογηθεί, μου είπαν να πληρώσω κανονικά το λογαριασμό μου. Αφού πλήρωσα το λογαριαμό μου, με κάλεσαν από το εισπρακτικό για να μου την πουν, επειδή κάθε μήνα πληρώνω μόνο το λογαριασμό αγνοώντας το παλιό χρέος, και ότι αν δεν το εξοφλήσω μέχρι το τέλος του μήνα θα κινηθούν δικαστκώς εναντίον μου. Ξαναμίλησα με το 13880, και μου είπαν ότι θα στείλουν mail στο εισπρακτικό να μη προχωρήσει το θέμα επειδή τα 213,49€ είναι λάθος τους.
Έτσι φτάσαμε στις 29 Γενάρη (σήμερα). Από τις 4 παραπάνω επιλογές μου, δεν υπάρχει η τρίτη, γιατί αν θέλω να βάλω προπληρωμένο θα πρέπει να πληρώσω και το κόστος του και τα 213,49€, με την ελπίδα ότι κάποια στιγμή θα δεήσουν να μου τα επιστρέψουν.
Επομένως μου αφήνουν την επιλογή ή να συνεχίσω με πάγιο 70€, ή να συνεχίσω με πάγιο 51€, ή να συνεχίσω με πάγιο 33,80€ αλλά αφού χρεωθώ 17,85€ τέλος υποβάθμισης.
Ε λοιπόν τα 17,85€ δεν πρόκειται να τα δουν από εμένα.
Tέλος του edit.

Ασχολίαστο; :evil:

Rama
30-01-07, 00:29
Παθόν και δω... τραγική η συμπεριφορά.Βέβαια εγώ τώρα είχα έτσι κι αλλιώς σκοπό να πάρω προπληρωμένο για 6 μήνες στα 4Mbits. Αλλά αν το καλοκαίρι έχουν ξανααλλάξει τα προϊόντα τους και αποφασίσουν να δώσουν 4096/16 (!) πάλι θα πρέπει να δω τι θα κάνω για να μην πληρώσω τέλη "υποβάθμισης". Αν επιλέγουν να υποβαθμίσουν τις υπηρεσίες τους εμείς δεν φταίμε σε τίποτα. Και ναι θα εφευγα μετά από αυτό αλλά χρειάζομαι την σύνδεση και δεν ξέρω πόσο θα πρέπει να περιμένω για την forthent ή την Tρellas...
Στη φάκα κύριοι.... :sorry:

gkandir
30-01-07, 01:24
Δυστυχώς η Vivodi δείχνει να έχει χάσει τη μπάλα και να έχει μείνει τελευταία και καταιδρωμένη.
lewton, κι εγώ στην ίδια φάση με σένα είμαι, ευτυχώς χωρίς το έξτρα "χρέος". Μου είχαν κάνει κι εμένα μια χρέωση 103€ και κάτι ψιλά αλλά μέσα σ' ένα μήνα περίπου το διόρθωσαν το λάθος τους. Μάλλον ήμουν πολύ τυχερός.
Αυτό που εγώ αποφάσισα να κάνω είναι να περιμένω κάνα δυο μήνες και να τους σκάσω τα 70άρια μέχρι να δω πως πάνε οι άλλοι ISPs και τι επιλογές υπάρχουν για αλλάγή LLU ή μπας και φιλοτιμηθεί η Vivodi και κάνει καμιά καλή κίνηση.
Για τα 213,49€ έχεις κάποιο λογαρισμό που να λέει τι αφορούν; Πως σε χρέωσαν, σε κάρτα; Τι καραγκιόζιδες... :down:

user1
30-01-07, 02:33
Δυστυχώς η Vivodi δείχνει να έχει χάσει τη μπάλα και να έχει μείνει τελευταία και καταιδρωμένη.
lewton, κι εγώ στην ίδια φάση με σένα είμαι, ευτυχώς χωρίς το έξτρα "χρέος". Μου είχαν κάνει κι εμένα μια χρέωση 103€ και κάτι ψιλά αλλά μέσα σ' ένα μήνα περίπου το διόρθωσαν το λάθος τους. Μάλλον ήμουν πολύ τυχερός.
Αυτό που εγώ αποφάσισα να κάνω είναι να περιμένω κάνα δυο μήνες και να τους σκάσω τα 70άρια μέχρι να δω πως πάνε οι άλλοι ISPs και τι επιλογές υπάρχουν για αλλάγή LLU ή μπας και φιλοτιμηθεί η Vivodi και κάνει καμιά καλή κίνηση.
Για τα 213,49€ έχεις κάποιο λογαρισμό που να λέει τι αφορούν; Πως σε χρέωσαν, σε κάρτα; Τι καραγκιόζιδες... :down:

ζζζζζζζζζζζζ

lewton
30-01-07, 03:27
Δυστυχώς η Vivodi δείχνει να έχει χάσει τη μπάλα και να έχει μείνει τελευταία και καταιδρωμένη.
lewton, κι εγώ στην ίδια φάση με σένα είμαι, ευτυχώς χωρίς το έξτρα "χρέος". Μου είχαν κάνει κι εμένα μια χρέωση 103€ και κάτι ψιλά αλλά μέσα σ' ένα μήνα περίπου το διόρθωσαν το λάθος τους. Μάλλον ήμουν πολύ τυχερός.
Αυτό που εγώ αποφάσισα να κάνω είναι να περιμένω κάνα δυο μήνες και να τους σκάσω τα 70άρια μέχρι να δω πως πάνε οι άλλοι ISPs και τι επιλογές υπάρχουν για αλλάγή LLU ή μπας και φιλοτιμηθεί η Vivodi και κάνει καμιά καλή κίνηση.
Για τα 213,49€ έχεις κάποιο λογαρισμό που να λέει τι αφορούν; Πως σε χρέωσαν, σε κάρτα; Τι καραγκιόζιδες... :down:
Ποτέ δε θα έκανα το λάθος να δώσω πιστωτική μου στη Vivodi.
Τα 213,49€ αναλύονται στο λογαριασμό του Αυγούστου ως κόστος γραμμής και κόστος παροχής internet, αλλά επειδή δεν είμαι σπίτι τώρα δε θυμάμαι ακριβώς πόσο αντιστοιχεί στο καθένα.
Τα 213,49€ είναι μαζί με το ΦΠΑ.

WandereR
30-01-07, 03:37
Έκανα edit στο αρχικό μήνυμα και πρόσθεσα την εξής παράγραφο:


Ασχολίαστο; :evil:

Το ίδιο και σε μενα. Γιαυτο το λογο εχω να τους πληρωσω 3 μηνες.

Τους ενημέρωσα και με μειλ. Ας τα βρουν μόνοι τους, εγώ δεν μπορω να χάνω την ώρα μου στα τηλέφωνα, και το μειλ πολύ ήτανε.

diabibas
30-01-07, 04:12
Τί να πω και εγώ να συμφωνήσω με όλους τους προλαλλήσαντες? Και βέβαια συμφωνώ, αλλά στα δικά μου τα μάτια και αντίληψη υπάρχει και κάτι άλλο.

Όταν έκανες τη σύνδεση ήσουν στο 2048/640 και όταν τελείωνε αυτό θα πήγαινες στη τιμή αορίστου που θα ίσχυε την περίοδο που θα έληγε το προπληρωμένο.
Το προϊόν που έχεις πάρει υπάρχει ακόμη (2048/640) άρα (τυπικά βέβαια) ορθώς σου λέει ότι ή συνεχίζεις σε αυτό με την σημερινή τιμή ή πας σε άλλο με μικρότερη τιμή άρα υποβάθμιση άρα πρόστιμο.

Κανείς δεν είπε-ήξερε όταν αγόραζες το προπληρωμένο ότι μετά από 6 μήνες θα παραμείνει το φθηνότερο πακέτο, ένα πράγμα σαν τα κυμαινόμενα επιτόκια.

Λυπάμαι φίλε μου, πραγματικά, όπως επίσης λυπάμαι πιο πολύ για τα 213 Ευρώ που σου ζητάνε, αλλά στη δική μου αντίληψη μου φαίνεται πως έχουν δίκιο. Άσχετο το ότι είναι εντελώς καραγκιοζιλίκια αυτό που έκαναν με το upload τους, που και καλά έβγαλαν τιμές και κατακρεούργησαν το upload.

Εγώ ξεκίνησα πέρυσι τέτοιο καιρό, πήρα CUBE, συνδέθηκε μετά από 3 μήνες, έκτοτε δεν είχα πρόβλημα, η λήξη συνέπεσε με τον διπλασιασμό και αυτή τη στιγμή ουσιαστικά έχω από τον Σεπτέμβριο αορίστου και δε φεύγω γιατί πραγματικά βαριέμαι τη ταλαιπωρία και το περίμενε.

lewton
30-01-07, 04:23
Τί να πω και εγώ να συμφωνήσω με όλους τους προλαλλήσαντες? Και βέβαια συμφωνώ, αλλά στα δικά μου τα μάτια και αντίληψη υπάρχει και κάτι άλλο.

Όταν έκανες τη σύνδεση ήσουν στο 2048/640 και όταν τελείωνε αυτό θα πήγαινες στη τιμή αορίστου που θα ίσχυε την περίοδο που θα έληγε το προπληρωμένο.
Το προϊόν που έχεις πάρει υπάρχει ακόμη (2048/640) άρα (τυπικά βέβαια) ορθώς σου λέει ότι ή συνεχίζεις σε αυτό με την σημερινή τιμή ή πας σε άλλο με μικρότερη τιμή άρα υποβάθμιση άρα πρόστιμο.

Κανείς δεν είπε-ήξερε όταν αγόραζες το προπληρωμένο ότι μετά από 6 μήνες θα παραμείνει το φθηνότερο πακέτο, ένα πράγμα σαν τα κυμαινόμενα επιτόκια.

Λυπάμαι φίλε μου, πραγματικά, όπως επίσης λυπάμαι πιο πολύ για τα 213 Ευρώ που σου ζητάνε, αλλά στη δική μου αντίληψη μου φαίνεται πως έχουν δίκιο. Άσχετο το ότι είναι εντελώς καραγκιοζιλίκια αυτό που έκαναν με το upload τους, που και καλά έβγαλαν τιμές και κατακρεούργησαν το upload.

Εγώ ξεκίνησα πέρυσι τέτοιο καιρό, πήρα CUBE, συνδέθηκε μετά από 3 μήνες, έκτοτε δεν είχα πρόβλημα, η λήξη συνέπεσε με τον διπλασιασμό και αυτή τη στιγμή ουσιαστικά έχω από τον Σεπτέμβριο αορίστου και δε φεύγω γιατί πραγματικά βαριέμαι τη ταλαιπωρία και το περίμενε.
Πλήρωνα μέχρι το καλοκαίρι 40€ το μήνα.
Έβαλα το προπληρωμένο. Τώρα για να συνεχίσω με αορίστου πρέπει ή να πάω στα 51€ το μήνα, ή να πληρώσω και τα 213,49€ που με έχουν χρεώσει από λάθος και το κόστος του προπληρωμένου για να πάω σε προπληρωμένο, ή να υποβαθμιστώ πληρώνοντας την υποβάθμιση.
Τυπικά μπορεί να έχουν δίκιο, αλλά εμένα από συνδρομητή με έχασαν, και τα 17,85€ θα τους ταλαιπωρήσω πάρα πολύ για να τους τα δώσω (θα αφήσω να με πάρουν πρώτα καμιά δεκαριά τηλέφωνα στο κινητό μου :twisted: στα οποία θα τους καθυστερώ τουλάχιστον 10 λεπτά).

ΥΓ. Με την πρώτη ευκαιρία (πχ διακοπές), ξεκίνα τις διαδικασίες για να φύγεις αν δε θέλεις μια μέρα να πάθεις ότι κι εγώ.

lewton
01-02-07, 20:06
Ξαναάλεσα τώρα και μίλησα με μια πολύ καλή υπάλληλο (όποιος έχει πρόβλημα με λογαριασμό ας μου στείλει πμ για να του πω τη θέση της, για να ζητάει αυτήν και να συνεννοείται σωστά), την οποία και "πήρα αμπάριζα" με όλη την ιστορία, και κατέληξα στο ερώτημα:
Θεωρείτε δίκαιο να χρεωθώ 17,85€ για την υποβάθμιση;

Μου έκανε εντυπωση το ότι ήταν κατηγορηματική ότι δε θα τα χρεωθώ, και αυτό όχι επειδή μου έχουν κάνει την πατάτα με τα 213,49€, αλλά επειδή δε χρεώνουν την υποβάθμιση από MaXx2+ σε MaXx2. Μάλιστα με άφησε στην αναμονή για να ρωτήσει όταν της είπα ότι άλλοι συνάδελφοί της μου είπαν ότι θα τα χρεωθώ, και επιβεβαίωσε ότι δε θα τα χρεθώ;

Τι στον π.. γίνεται εκεί μέσα;
Οι μισοί μέχρι στιγμής μου έχουν πει ότι θα χρεωθώ τα 17,85€, και οι άλλοι μισοί ότι δε θα τα χρεωθώ.

Υποψιάζομαι ότι θα τα χρεωθώ όμως, και ότι απλά οι δύο που μου είπαν ότι δε θα τα χρεωθώ μπερδεύτηκαν από το ότι δε χρεώνουν την υποβάθμιση σε όποιον είχε πάρει Cube στα 2048/640 και αποφασίζει να συνεχίσει στα 2048/256.

Πάντως έχω κρατήσει τους αριθμούς θέσης των δυο που μου είπαν ότι δε θα τα χρεωθώ, αλλά και τις ακριβείς ώρες που μίλησα μαζί τους, έτσι για ντοκουμέντα, σε περίπτωση που με χρεώσουν για την υποβάθμιση.

Orbitaga
01-02-07, 20:34
Φίλε Lewton έπαθα ακριβώς το ίδιο, δεν θυμάμαι πόσο με είχαν χρεώσει εμένα κάτι εκατοντάδες ευρώπουλα. Τους έπαιρνα τηλεφωνα καθε εβδομάδα , πέρασε κανα εξάμηνο, ήρθαν γράμματα που απειλούσαν οτι θα με μηνύσουν (ενω τηλεφωνικά παραδεχόντουσαν οτι ειχαν κάνει λάθος)
Τους έγραψα στα φαφάρια μου και εδω και 2 χρόνια δεν με ξαναενόχλησαν.

Για δε βάζεις ΟΤΕ?
Στους τυφλούς ο μονόθφαλμος βασιλευει .....

lewton
01-02-07, 20:39
Φίλε Lewton έπαθα ακριβώς το ίδιο, δεν θυμάμαι πόσο με είχαν χρεώσει εμένα κάτι εκατοντάδες ευρώπουλα. Τους έπαιρνα τηλεφωνα καθε εβδομάδα , πέρασε κανα εξάμηνο, ήρθαν γράμματα που απειλούσαν οτι θα με μηνύσουν (ενω τηλεφωνικά παραδεχόντουσαν οτι ειχαν κάνει λάθος)
Τους έγραψα στα φαφάρια μου και εδω και 2 χρόνια δεν με ξαναενόχλησαν.

Για δε βάζεις ΟΤΕ?
Στους τυφλούς ο μονόθφαλμος βασιλευει .....
Είμαι στη φάση της επιλογής μεταξύ On και Τellas τώρα.
Η Vivodi θα με κρατήσει μόνο αν ανακοινώσει άμεσα κάποιο εξαιρετικό πακέτο με τηλεόραση, και αυτό επειδή ποιοτικά οι υπηρεσίες που μου παρέχει είναι άψογες.

BoGe
01-02-07, 20:48
Τί να πω και εγώ να συμφωνήσω με όλους τους προλαλλήσαντες? Και βέβαια συμφωνώ, αλλά στα δικά μου τα μάτια και αντίληψη υπάρχει και κάτι άλλο.

Όταν έκανες τη σύνδεση ήσουν στο 2048/640 και όταν τελείωνε αυτό θα πήγαινες στη τιμή αορίστου που θα ίσχυε την περίοδο που θα έληγε το προπληρωμένο.
Το προϊόν που έχεις πάρει υπάρχει ακόμη (2048/640) άρα (τυπικά βέβαια) ορθώς σου λέει ότι ή συνεχίζεις σε αυτό με την σημερινή τιμή ή πας σε άλλο με μικρότερη τιμή άρα υποβάθμιση άρα πρόστιμο.

Κανείς δεν είπε-ήξερε όταν αγόραζες το προπληρωμένο ότι μετά από 6 μήνες θα παραμείνει το φθηνότερο πακέτο, ένα πράγμα σαν τα κυμαινόμενα επιτόκια.

Λυπάμαι φίλε μου, πραγματικά, όπως επίσης λυπάμαι πιο πολύ για τα 213 Ευρώ που σου ζητάνε, αλλά στη δική μου αντίληψη μου φαίνεται πως έχουν δίκιο. Άσχετο το ότι είναι εντελώς καραγκιοζιλίκια αυτό που έκαναν με το upload τους, που και καλά έβγαλαν τιμές και κατακρεούργησαν το upload.

Συμφωνώ μαζύ σου.
Όντως απαράδεκτο το upload, και αυτός είναι ο λόγος που φεύγω από Vivodi, όπως και με τα υπόλοιπα που είπες.
Βέβαια έως τώρα δεν τόλμησα να γράψω τίποτα, γιατί από υπάλληλο της Telepassport, με είπαν και υπάλληλο της Vivodi (πως γίνεται αυτό με σύνδεση HOL σε λίγο δεν ξέρω).

elninio
02-02-07, 01:21
Δεν ξέρω αν επιλέξεις σωστά αλλά αν πας σε καινούριο πάροχο, δηλαδί νέο, ετοιμάσου να ξαναπεράσεις τις βρεφικές ασθένειες.

sdn
02-02-07, 13:04
καιρό έχω να γράψω εδώ. :)

Αυτό με το κόστος υποβάθμισης πρέπει να ισχύει παρόλο που 2 άτομα στο CS με διαβεβαίωσαν για το αντίθετο. Αυτό για τον απλό λόγο ότι το 2048/640 συνεχίζει να υπάρχει.

Όσο για τις παιδικές ασθένειες τι να πω?? εκεί βασίζονται και κάνουν αυτά που κάνουν.

Προσωπικά πάω για HOL.

kassel
03-02-07, 21:29
To MONO που κατλαβαινουν στην ΒΙΒΟ ειναι καταγγελια. Μια λυση www.inka.gr

gogos
04-02-07, 01:51
Ή να τους απειλείσεις πως θα κάνεις καταγγελία:twisted:

sdn
05-02-07, 15:31
Πήρα πάλι τηλέφωνο. Για υποβάθμιση της γραμμής πληρώνουμε κόστος υποβάθμισης (όπως το περίμενα).

Αποφάσισα να πάω σε hol. Ξέρετε σε πόσο χρόνο μετά την διακοπή θα είναι καθαρή η γραμμή μου για να μπορώ να κάνω αίτηση σε άλλον provider?

lewton
05-02-07, 15:32
Πήρα πάλι τηλέφωνο. Για υποβάθμιση της γραμμής πληρώνουμε κόστος υποβάθμισης (όπως το περίμενα).

Αποφάσισα να πάω σε hol. Ξέρετε σε πόσο χρόνο μετά την διακοπή θα είναι καθαρή η γραμμή μου για να μπορώ να κάνω αίτηση σε άλλον provider?
Έχεις και εσύ προπληρωμένο σε 2048/640;

sdn
05-02-07, 15:48
Έχεις και εσύ προπληρωμένο σε 2048/640;

Ναι... :(

manoulamou
05-02-07, 15:55
sdn μεγεια ο παροχος :p και το avatar:oneup:

sdn
05-02-07, 16:07
sdn μεγεια ο παροχος :p και το avatar:oneup:

Για ποιόν πάροχο λες μεγειά? Σε vivodi είμαι πάρα πολύ καιρό. Σε hol η vivodi ξέρει πότε θα μπορώ να πάω.

Πριν από λίγο τους έστειλα email και τους ζήτησα ευγενικά να μου πουν πότε θα με αφήσουν ήσυχο :)

manoulamou
05-02-07, 16:26
Γι αυτο και τo :p προτιμητεα τα δελφινακια :oneup:

userns
10-02-07, 00:31
Απατεώνες δεν είναι....άσχετοι είναι...η βλακεία τους δεν έχει όρια αλλά έχει καταντήσει επικίνδυνη. Αλλά φταίει και η ΕΕΤΤ που δεν κλείνει τέτοια κωλοχανεία.

Antonis21
10-02-07, 03:30
Μα το έχω το κουράγιο. :twisted:
Το δίλημμα είναι On ή Tellas (Forthnet θα διάλεγα αλλά θέλει να έχω γραμμή ΟΤΕ, και μια υπάλληλός της σχεδόν με έβρισε που επέμεινα ότι έχω ADSL χωρίς να πληρώνω γραμμή στον ΟΤΕ).

Η γνωμη μου ειναι να βαλεις on!!
Γιατι πολλα λαθοι κανουν στην tellas και η εξυπηρετηση πελατων ειναι χαλια!!
Η Οn ειναι νεα εταιρια και τετοια λαθοι δεν νομιζω να κανει και τους πελατες της πρεπει να τους προσεξει πολυ για να συνεχισει!!
Επειδη ακουω διαφορα καθε μερα για την tellas θα σου ελεγα μακρια!!
Σκεψου το εσυ εισαι και πιο ειδικος απο μενα!!

Delijohn
05-03-07, 16:32
Μόλις με πήραν κι εμένα τηλ κι έμεινα με το κινητό στο χέρι :mad:
Είχα πληρώσει εξάμηνη 1024 με τα 199 και με τις αναβαθμίσεις του ΟΤΕ είχα 2mpbs. Επειδή δεν ήθελα να σκάσω 225 ευρώ για άλλους 6 μήνες σε 2 mbps είπα να δώσω 119 για 1mbps..
Έβαλα τα λεφτά την παρασκευή και τρίτη λήγει η 6μηνή μου. Μου λέει λοιπόν τώρα πως για την υποβάθμιση πρέπει να πληρώσω 20,80 και να του στείλω και fax με το καταθετήριο γιατί αυτός θα αργήσει να δει τα χρήματα! Δηλαδή αν αυτό είναι εξυπηρέτηση το άσχημο θα ήταν να με φωνάξουν να την κάνω και μόνος μου την υποβάθμιση? Έλεος!!!

lewton
17-03-07, 21:25
Τον περασμένο Ιούλιο έκανα αίτηση για εξάμηνο full LLU στα 2048/640, με 189€.
Αυτό λήγει τέλη Ιανουαρίου, δηλαδή μεθαύριο.

Τώρα η Vivodi μου δίνει τις εξής επιλογές:
-Ή συνεχίζω με 70€ το μήνα (πλέον κόστος DSLphone) αν θέλω το upload πάνω από 256 Kbps.
-Ή συνεχίζω με 51€ το μήνα (πλέον κόστος DSLphone) αν πάω στα 4096/256 Kbps.
-Ή προπληρώνω για 6 ή 12 μήνες στα 2048/256 ή στα 4096/256.
-Ή, σε περίπτωση που δε θέλω ούτε να προπληρώσω ούτε να πάει το πάγιό μου στα 51€+ το μήνα, να συνεχίσω με 2048/256Kbps με πάγιο 33,80€ το μήνα, αλλά αφού χρεωθώ 17,85€ για την υποβάθμιση.
Φοβερές επιλογές και οι τέσσερις. Δεν ξέρω ποιά να πρωτοπάρω.


Edit:
Eπανέρχομαι για να προσθέσω κάτι που ξέχασα να γράψω πριν.
Όπως είπα, τον Ιούλιο πλήρωσα 189€ για προπληρωμένο εξάμηνο. Στο λογαριασμό του Αυγούστου είδα μια χρέωση 213,49€ για ιντερνετ στα 2048/640. Δηλαδή, ενώ πλήρωσα εξάμηνο, χρεώθηκα και άλλα 213,49€ για απροσδιόριστο λόγο. Κάλεσα αμέσως το (δωρεάν τότε) 13880, και η κοπέλα μου είπε ότι είναι εμφανώς λάθος, και θα ενημερώσει για να ακυρωθεί η χρέωση.
Το Σεπτέμβρη το χρέος των 213,49€ ήταν ακόμα εκεί. Ξανακάλεσα, και η κοπέλα που μίλησα τότε μου είπε θα ειδοποήσει και η ίδια, γιατί προφανώς ήταν λάθος.
Τον Οκτώβρη το χρέος ήταν ακόμα εκεί, αλλά δεν κάλεσα πάλι, το ίδιο και το Νοέμβρη.
Το Δεκέμβρη ξανακάλεσα, και έμαθα ότι είχαν ενημερώσει την πρώτη κοπέλα, που μίλησα μαζί της τον Αύγουστο, ότι θα ακυρωθεί η χρέωση.
Το Γενάρη έλαβα επιστολή ότι χρωστάω 213,49€ και ότι αν δεν τα πληρώσω θα έχω πρόβλημα. Μίλησα πάλι με το 13880, και αφού επιβεβαίωσαν ότι η ακύρωση της χρέωσης έχει δρομολογηθεί, μου είπαν να πληρώσω κανονικά το λογαριασμό μου. Αφού πλήρωσα το λογαριαμό μου, με κάλεσαν από το εισπρακτικό για να μου την πουν, επειδή κάθε μήνα πληρώνω μόνο το λογαριασμό αγνοώντας το παλιό χρέος, και ότι αν δεν το εξοφλήσω μέχρι το τέλος του μήνα θα κινηθούν δικαστκώς εναντίον μου. Ξαναμίλησα με το 13880, και μου είπαν ότι θα στείλουν mail στο εισπρακτικό να μη προχωρήσει το θέμα επειδή τα 213,49€ είναι λάθος τους.
Έτσι φτάσαμε στις 29 Γενάρη (σήμερα). Από τις 4 παραπάνω επιλογές μου, δεν υπάρχει η τρίτη, γιατί αν θέλω να βάλω προπληρωμένο θα πρέπει να πληρώσω και το κόστος του και τα 213,49€, με την ελπίδα ότι κάποια στιγμή θα δεήσουν να μου τα επιστρέψουν.
Επομένως μου αφήνουν την επιλογή ή να συνεχίσω με πάγιο 70€, ή να συνεχίσω με πάγιο 51€, ή να συνεχίσω με πάγιο 33,80€ αλλά αφού χρεωθώ 17,85€ τέλος υποβάθμισης.
Ε λοιπόν τα 17,85€ δεν πρόκειται να τα δουν από εμένα.
Tέλος του edit.


Αυτό μου το είπαν 2 άτομα στο 13880, αλλά ένας, ο δεύτερος που ρώτησα και που ήταν στην επιλογή 4 (λογαριασμοί), μου είπε ότι δε θα χρεωθώ τα 17,85€. Μάλιστα επειδή επέμεινα, και του τόνισα ότι κάποιος άλλος συνάδελφός του μου είπε ότι θα τα χρεωθώ, μου ζήτησε να τον αφήσω να ρωτήσει και να με καλέσει για να μου πει. Μισή ώρα μετά με κάλεσε και μου είπε ότι επιβεβαίωσε ότι δε θα χρεωθώ τα 17,85€, ακόμα και αν ζητήσω να πάω στα 2048/256 Kbps.
Ελπίζω να έχει δίκιο αυτός.

Το θέμα είνα ότι το καλοκαίρι, όταν βγήκαν τα προπληρωμένα, τόνιζαν στον κόσμο ότι μετά το πέρας του προπληρωμένου θα μπορεί να συνεχίσει με το πάγιό του ή με μειωμένο πάγιο, ανάλογα με τα τιμολόγια που θα ισχύουν.
Προφανώς τους διέφευγε τότε η κρίσημη λεπτομέρεια ότι στο ενδιάμεσο θα βγουν τα "φθηνά" πακέτα με το μειωμένο upload, και ότι επομένως το να πάει κάποιος σε αυτά θα θεωρηθεί υποβάθμιση. :down:
Ντροπή για άλλη μια φορά.

Κρίμα για την εταιρία που οδήγησε το ελληνικό ADSL για 3 χρόνια αλλά τώρα δε μπορεί ούτε με κυάλια να ακολουθήσει τους ανταγωνιστές της. :evil:

Επανέρχομαι για να σας πω ότι στις 8 Μαρτίου κόπηκε επιτέλους το πιστωτικό τιμολόγιο των 213,49€, το οποίο και έλαβα χθες. Είχε ήδη εκδοθεί ο λογαριασμός του Φεβρουαρίου.
Τους πήρε 7 μήνες για να διορθώσουν ένα λάθος που αφορούσε εξάμηνο πακέτο. :worthy: :worthy: :worthy:

Nikiforos
17-03-07, 21:42
LOL! τι να πει κανείς! πάντως να σημειώσω ότι το 13880 από DSL phones ΔΕΝ χρεώνεται! ΜΟΝΟ από σταθερά ΟΤΕ. Σε εμένα που έχω γραμμή vivodi και DSL phone ΠΟΤΕ δεν με έχει χρεώσει και έχω πάρει άπειρες φορές.

lewton
18-03-07, 20:06
Τον περασμένο Ιούλιο έκανα αίτηση για εξάμηνο full LLU στα 2048/640, με 189€.
Αυτό λήγει τέλη Ιανουαρίου, δηλαδή μεθαύριο.

Τώρα η Vivodi μου δίνει τις εξής επιλογές:
-Ή συνεχίζω με 70€ το μήνα (πλέον κόστος DSLphone) αν θέλω το upload πάνω από 256 Kbps.
-Ή συνεχίζω με 51€ το μήνα (πλέον κόστος DSLphone) αν πάω στα 4096/256 Kbps.
-Ή προπληρώνω για 6 ή 12 μήνες στα 2048/256 ή στα 4096/256.
-Ή, σε περίπτωση που δε θέλω ούτε να προπληρώσω ούτε να πάει το πάγιό μου στα 51€+ το μήνα, να συνεχίσω με 2048/256Kbps με πάγιο 33,80€ το μήνα, αλλά αφού χρεωθώ 17,85€ για την υποβάθμιση.
Φοβερές επιλογές και οι τέσσερις. Δεν ξέρω ποιά να πρωτοπάρω.


Edit:
Eπανέρχομαι για να προσθέσω κάτι που ξέχασα να γράψω πριν.
Όπως είπα, τον Ιούλιο πλήρωσα 189€ για προπληρωμένο εξάμηνο. Στο λογαριασμό του Αυγούστου είδα μια χρέωση 213,49€ για ιντερνετ στα 2048/640. Δηλαδή, ενώ πλήρωσα εξάμηνο, χρεώθηκα και άλλα 213,49€ για απροσδιόριστο λόγο. Κάλεσα αμέσως το (δωρεάν τότε) 13880, και η κοπέλα μου είπε ότι είναι εμφανώς λάθος, και θα ενημερώσει για να ακυρωθεί η χρέωση.
Το Σεπτέμβρη το χρέος των 213,49€ ήταν ακόμα εκεί. Ξανακάλεσα, και η κοπέλα που μίλησα τότε μου είπε θα ειδοποήσει και η ίδια, γιατί προφανώς ήταν λάθος.
Τον Οκτώβρη το χρέος ήταν ακόμα εκεί, αλλά δεν κάλεσα πάλι, το ίδιο και το Νοέμβρη.
Το Δεκέμβρη ξανακάλεσα, και έμαθα ότι είχαν ενημερώσει την πρώτη κοπέλα, που μίλησα μαζί της τον Αύγουστο, ότι θα ακυρωθεί η χρέωση.
Το Γενάρη έλαβα επιστολή ότι χρωστάω 213,49€ και ότι αν δεν τα πληρώσω θα έχω πρόβλημα. Μίλησα πάλι με το 13880, και αφού επιβεβαίωσαν ότι η ακύρωση της χρέωσης έχει δρομολογηθεί, μου είπαν να πληρώσω κανονικά το λογαριασμό μου. Αφού πλήρωσα το λογαριαμό μου, με κάλεσαν από το εισπρακτικό για να μου την πουν, επειδή κάθε μήνα πληρώνω μόνο το λογαριασμό αγνοώντας το παλιό χρέος, και ότι αν δεν το εξοφλήσω μέχρι το τέλος του μήνα θα κινηθούν δικαστκώς εναντίον μου. Ξαναμίλησα με το 13880, και μου είπαν ότι θα στείλουν mail στο εισπρακτικό να μη προχωρήσει το θέμα επειδή τα 213,49€ είναι λάθος τους.
Έτσι φτάσαμε στις 29 Γενάρη (σήμερα). Από τις 4 παραπάνω επιλογές μου, δεν υπάρχει η τρίτη, γιατί αν θέλω να βάλω προπληρωμένο θα πρέπει να πληρώσω και το κόστος του και τα 213,49€, με την ελπίδα ότι κάποια στιγμή θα δεήσουν να μου τα επιστρέψουν.
Επομένως μου αφήνουν την επιλογή ή να συνεχίσω με πάγιο 70€, ή να συνεχίσω με πάγιο 51€, ή να συνεχίσω με πάγιο 33,80€ αλλά αφού χρεωθώ 17,85€ τέλος υποβάθμισης.
Ε λοιπόν τα 17,85€ δεν πρόκειται να τα δουν από εμένα.
Tέλος του edit.


Αυτό μου το είπαν 2 άτομα στο 13880, αλλά ένας, ο δεύτερος που ρώτησα και που ήταν στην επιλογή 4 (λογαριασμοί), μου είπε ότι δε θα χρεωθώ τα 17,85€. Μάλιστα επειδή επέμεινα, και του τόνισα ότι κάποιος άλλος συνάδελφός του μου είπε ότι θα τα χρεωθώ, μου ζήτησε να τον αφήσω να ρωτήσει και να με καλέσει για να μου πει. Μισή ώρα μετά με κάλεσε και μου είπε ότι επιβεβαίωσε ότι δε θα χρεωθώ τα 17,85€, ακόμα και αν ζητήσω να πάω στα 2048/256 Kbps.
Ελπίζω να έχει δίκιο αυτός.

Το θέμα είνα ότι το καλοκαίρι, όταν βγήκαν τα προπληρωμένα, τόνιζαν στον κόσμο ότι μετά το πέρας του προπληρωμένου θα μπορεί να συνεχίσει με το πάγιό του ή με μειωμένο πάγιο, ανάλογα με τα τιμολόγια που θα ισχύουν.
Προφανώς τους διέφευγε τότε η κρίσημη λεπτομέρεια ότι στο ενδιάμεσο θα βγουν τα "φθηνά" πακέτα με το μειωμένο upload, και ότι επομένως το να πάει κάποιος σε αυτά θα θεωρηθεί υποβάθμιση. :down:
Ντροπή για άλλη μια φορά.

Κρίμα για την εταιρία που οδήγησε το ελληνικό ADSL για 3 χρόνια αλλά τώρα δε μπορεί ούτε με κυάλια να ακολουθήσει τους ανταγωνιστές της. :evil:

Επανέρχομαι για να σας πω ότι στις 8 Μαρτίου κόπηκε επιτέλους το πιστωτικό τιμολόγιο των 213,49€, το οποίο και έλαβα χθες. Είχε ήδη εκδοθεί ο λογαριασμός του Φεβρουαρίου.
Τους πήρε 7 μήνες για να διορθώσουν ένα λάθος που αφορούσε εξάμηνο πακέτο. :worthy: :worthy: :worthy:

Ξέχασα να γράψω και ότι δε χρεώθηκα υποβάθμιση! :yahoo:
Καταντήσαμε να πανηγυρίζουμε για τα αυτονόητα... :down:

tsopanos
18-03-07, 23:22
Σχετικά με την ενημέρωση των υπαλλήλων, αυτοί έχουν ένα μπούσουλα χαρτάκι με στάνταρ απαντήσεις που δίνουν σε όλους.

Σε μένα, μου λέγαν συνεχώς "μάλλον τότε" ενεργοποίηση, "πολύ πιθανό" τότε, και άλλα πολλά. Έφριξα και τους ρώσησα αν έχω τηλεφωνήσει σε ιδιωτική εταιρεία ή σε χαρτορίχτρα...

@ ADSLgr.com All rights reserved.