PDA

Επιστροφή στο Forum : Εδώ μιλάμε για Mikrotik RouterBoard



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 [130] 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170

kostas2005
10-06-20, 22:38
@zark
Ευχαριστώ.

jkarabas
10-06-20, 23:38
Καλησπέρα στη παρέα.
Θέλω να καλύψω έναν εξωτερικό χώρο μισού στρέμματος (εξοχική κατοικία) ποια συσκευή μου προτείνεται;

griniaris
11-06-20, 00:18
Λογικα τα 500 τμ ειναι ευκολο να τα καλυψεις ΑΝ ΔΕΝ υπαρχουν εμποδια . δεντρα κτιρια κλπ κλπ

Απο εκει και περα θα πρεπει να δωσεις πληροφοριες καθως ειναι διαφορετικο αν ειναι 25μ * 20 μ . Επισης σε ποιο σημειο θα τοποθετηθει? στο κεντρο?

Αν ειναι 50μ * 10 μετρα επισης ειναι διαφορετικο. Αν μπει στην μεση των 50 μετρων ειναι διαφορετικο απο το να μπει στην ακρη των 10 μετρων. ( omni vs directional )

Οποτε σε πρωτη φαση δωσε πληροφοριες χωροταξικες.

Και τι θελεις να κανεις? να μοιρασεις μια adsl ? να εχεις σερβερακο και να στριμαρεις ασυρματα ταινειες? να σερφαρουν απλα τα κινητα?

θες 2,4 ή και 5 GHz ?

τι budget υπαρχει ?

edit : σε εξοχικο εχω βαλει το RBMETALG-52SHPACN και απλα δουλευει.
Δες τα χαρακτηριστικα ΕΔΩ απο τυχαιο μαγαζι.
https://www.hellasdigital.gr/networking-el/wireless-el/outdoor/dual-band-2.4-5ghz-el/mikrotik-rbmetalg-52shpacn-31dbm-6dbi-2.4ghz-31dbm-8dbi-5ghz-720mhz-64mb-1xgigabit-l4-dual-band-omni/
εχει και την ομνι μεσα.
Κανε αναζητηση στο γουγλη γιατι στο σκρουτζ δεν το βγαζει σωστα.

dimitri_ns
11-06-20, 06:40
Λογικα τα 500 τμ ειναι ευκολο να τα καλυψεις ΑΝ ΔΕΝ υπαρχουν εμποδια . δεντρα κτιρια κλπ κλπ

Απο εκει και περα θα πρεπει να δωσεις πληροφοριες καθως ειναι διαφορετικο αν ειναι 25μ * 20 μ . Επισης σε ποιο σημειο θα τοποθετηθει? στο κεντρο?

Αν ειναι 50μ * 10 μετρα επισης ειναι διαφορετικο. Αν μπει στην μεση των 50 μετρων ειναι διαφορετικο απο το να μπει στην ακρη των 10 μετρων. ( omni vs directional )

Οποτε σε πρωτη φαση δωσε πληροφοριες χωροταξικες.

Και τι θελεις να κανεις? να μοιρασεις μια adsl ? να εχεις σερβερακο και να στριμαρεις ασυρματα ταινειες? να σερφαρουν απλα τα κινητα?

θες 2,4 ή και 5 GHz ?

τι budget υπαρχει ?

edit : σε εξοχικο εχω βαλει το RBMETALG-52SHPACN και απλα δουλευει.
Δες τα χαρακτηριστικα ΕΔΩ απο τυχαιο μαγαζι.
https://www.hellasdigital.gr/networking-el/wireless-el/outdoor/dual-band-2.4-5ghz-el/mikrotik-rbmetalg-52shpacn-31dbm-6dbi-2.4ghz-31dbm-8dbi-5ghz-720mhz-64mb-1xgigabit-l4-dual-band-omni/
εχει και την ομνι μεσα.
Κανε αναζητηση στο γουγλη γιατι στο σκρουτζ δεν το βγαζει σωστα.

Eριξα μια ματιά στο RBMETALG-52SHPACN.
Αν κατάλαβα καλά δουλεύει ή 2,4 ή 5 ?
Και τα 2 μαζί δεν ?

jkarabas
11-06-20, 09:13
Λογικα τα 500 τμ ειναι ευκολο να τα καλυψεις ΑΝ ΔΕΝ υπαρχουν εμποδια . δεντρα κτιρια κλπ κλπ

Απο εκει και περα θα πρεπει να δωσεις πληροφοριες καθως ειναι διαφορετικο αν ειναι 25μ * 20 μ . Επισης σε ποιο σημειο θα τοποθετηθει? στο κεντρο?

Αν ειναι 50μ * 10 μετρα επισης ειναι διαφορετικο. Αν μπει στην μεση των 50 μετρων ειναι διαφορετικο απο το να μπει στην ακρη των 10 μετρων. ( omni vs directional )

Οποτε σε πρωτη φαση δωσε πληροφοριες χωροταξικες.

Και τι θελεις να κανεις? να μοιρασεις μια adsl ? να εχεις σερβερακο και να στριμαρεις ασυρματα ταινειες? να σερφαρουν απλα τα κινητα?

θες 2,4 ή και 5 GHz ?

τι budget υπαρχει ?

edit : σε εξοχικο εχω βαλει το RBMETALG-52SHPACN και απλα δουλευει.
Δες τα χαρακτηριστικα ΕΔΩ απο τυχαιο μαγαζι.
https://www.hellasdigital.gr/networking-el/wireless-el/outdoor/dual-band-2.4-5ghz-el/mikrotik-rbmetalg-52shpacn-31dbm-6dbi-2.4ghz-31dbm-8dbi-5ghz-720mhz-64mb-1xgigabit-l4-dual-band-omni/
εχει και την ομνι μεσα.
Κανε αναζητηση στο γουγλη γιατι στο σκρουτζ δεν το βγαζει σωστα.

Καλημέρα
Τώρα για τα μέτρα θα σε γελάσω πρέπει να δω τα σχέδια αλλά μάλλον είναι 25*20 και το σπίτι είναι πίσω - πίσω είναι σχεδόν στη πίσω πλευρά του οικοπέδου.
Δέντρα υπάρχουν μπροστά αλλά κτήρια όχι. Δηλ. φωτίζεται μπροστά με ανοιχτό χώρο-κήπος.
Στη δεξιά πλευρά υπάρχει χώρος να κάθεσαι.
Το σύστημα σκέφτομαι να το τοποθετήσω στην δεξιά πλευρά του κτίσματος σε ιστό. Έτσι θα έχω σήμα μπροστά αλλά και στο πλαϊνό μέρος που προανέφερα.
Adsl θα μοιράζω σε κινητά βασικά και laptop.
Θα με ενδιέφερε και τις 2 μπάντες αλλά θα ήθελα κάτι ποιο οικονομικό.

Nikiforos
11-06-20, 09:32
Καλημερα και απο μενα, απλα να ξερετε οτι στα 2,4ghz εχουμε ποιο καλη καλυψη, και ξεπερναει πολυ ποιο ευκολα εμποδια.
Στο εξοχικο για χρονια επιανα απο γειτονα με omni 8dbi αυτος και εγω με ovislink 5460AP και πιατο 60αρι με feeder 2,4 8dbi εγω, πισω απο ενα καρο ελιες!!!! χωρις ΚΑΘΟΛΟΥ οπτικη επαφη, μεσα απο τις φυλωσιες ομως οχι κορμους, αυτος ειναι κομβος στο AWMN.
Οταν βαλαμε panel 5ghz 14dbi πλεον δεν ηταν αυτο ουτε καν εφικτο και μετακομισα το πανελ 65μετρα μακρια απο το σπιτι.
Τωρα μεγαλωσαν κατι καλαμιες ισως και κυπαρισια και κοπηκε πλεον.
Η αποσταση που λεω ειναι 446μετρα.

Με λιγα λογια για διαμοιρασμο ADSL δεν θελει μεγαλη ταχυτητα και δεν χρειαζεται σιγουρα 5ghz σε καμια απολυτως περιπτωση δεν υπαρχει κανενας λογος για 5, τουλαχιστον εγω δεν βλεπω κανεναν. Ετσι και ποιο καλη καλυψη και ποιο χαμηλο κοστος.
Φανταζομαι σε εξοχικο μερος δεν θα ειναι και πιτα οι συχνοτητες.
Τωρα αναλογα τα σημεια μπορει να μπει κεραια omni που θα ηταν το ποιο σωστο, αλλα θελει τοποθετηση στο κεντρο, αλλιως κεραιες τυπου πανελ που μας δινουν μεγαλο ανοιγμα σε μοιρες. Αν θελουμε καλυψη σε μια πλευρα και δεν θα εχουμε κεντρικη θεση, η κεραια τυπου omni αποκλειεται εντελως, γιατι θα δινει σημα σε ενα καρο γειτονες. Ειναι παντοκατευθυντικες 360μοιρων και με χαμηλη καθετη καλυψη.

jkarabas
11-06-20, 09:42
Καλημερα και απο μενα, απλα να ξερετε οτι στα 2,4ghz εχουμε ποιο καλη καλυψη, και ξεπερναει πολυ ποιο ευκολα εμποδια.
Στο εξοχικο για χρονια επιανα απο γειτονα με omni 8dbi αυτος και εγω με ovislink 5460AP και πιατο 60αρι με feeder 2,4 8dbi εγω, πισω απο ενα καρο ελιες!!!! χωρις ΚΑΘΟΛΟΥ οπτικη επαφη, μεσα απο τις φυλωσιες ομως οχι κορμους, αυτος ειναι κομβος στο AWMN.
Οταν βαλαμε panel 5ghz 14dbi πλεον δεν ηταν αυτο ουτε καν εφικτο και μετακομισα το πανελ 65μετρα μακρια απο το σπιτι.
Τωρα μεγαλωσαν κατι καλαμιες ισως και κυπαρισια και κοπηκε πλεον.
Η αποσταση που λεω ειναι 446μετρα.

Με λιγα λογια για διαμοιρασμο ADSL δεν θελει μεγαλη ταχυτητα και δεν χρειαζεται σιγουρα 5ghz σε καμια απολυτως περιπτωση δεν υπαρχει κανενας λογος για 5, τουλαχιστον εγω δεν βλεπω κανεναν. Ετσι και ποιο καλη καλυψη και ποιο χαμηλο κοστος.
Φανταζομαι σε εξοχικο μερος δεν θα ειναι και πιτα οι συχνοτητες.
Τωρα αναλογα τα σημεια μπορει να μπει κεραια omni που θα ηταν το ποιο σωστο, αλλα θελει τοποθετηση στο κεντρο, αλλιως κεραιες τυπου πανελ που μας δινουν μεγαλο ανοιγμα σε μοιρες. Αν θελουμε καλυψη σε μια πλευρα και δεν θα εχουμε κεντρικη θεση, η κεραια τυπου omni αποκλειεται εντελως, γιατι θα δινει σημα σε ενα καρο γειτονες. Ειναι παντοκατευθυντικες 360μοιρων και με χαμηλη καθετη καλυψη.

Καλημέρα Νικηφόρε.
Στο κέντρο το ξεχνάμε, άρα μάλλον σε τύπου panel. Το SXT2 που έχω ήδη, θα έκανε για αυτή τη δουλεία;

kostas2005
11-06-20, 10:02
Όπως σου είπαν παίζουν πολλά.
Αν θες να καλύψεις σωστα στους 5 τα πάντα, τι γραμμή έχεις η θα έχεις, αν θες μελλοντικά να βάλεις καμιά κάμερα, αν θες μελλοντικά να βρεις κανα fon όπως έκανα εγώ.
Αν ήθελα απλά να έχω Ίντερνετ με mt οσο φτηνότερα γίνεται θα δοκίμαζα και με το hap mini που έχει 19 ευρώ.
Ανάλογα τον χώρο μπορεί να το έβγαζα μέχρι και σε ηλεκτρολογικό κουτί κατω από καμιά βεράντα ταρατσα.
Το έχω και είναι αρκετά δυνατό.
Περισσότερο από κάτι άλλα με 300 κεραίες.
Κοίτα αρχικά με ενα μοντεμ απλα σε διάφορες πρίζες και κάνοντας βόλτα στους χώρους και το οικόπεδο τι στάθμες σήματος έχεις.
Αν το βγάλεις στην βεράντα κλπ και έχεις καλό σημα μεσα εξω τότε κοίτα μήπως χρειαστείς και κάνα παρόμοιο φτηνό μοντέλο απλα με poe in για να γλυτώσεις τα 220 ..
Ολα αυτα για να εχεις mt με τα λιγότερα χρήματα.
Εγω επειδη είμαι λίγο περίεργος θα σκεφτόμουν μέχρι και την κεραία που ανέφερα πίσω χωρίς να την εχω βάλει επάνω στο πιάτο αν βέβαια είχα λίγες συσκευές και αν αυτή είχε μεγαλύτερο license level.
Μόνο και μόνο για να μπορώ να κανω και αλλα πράγματα αν χρειαστεί στο μέλλον.
Τις τελευταίες 2 προτασεις κάνε οτι δεν τις διάβασες απλά εγω σκέφτομαι έτσι.
Αν βέβαια έχεις τερματισμενη 24αρα η vdsl η περνάς αρκετό χρόνο εκει ψάξε για φτηνές λύσεις στους 5

jkarabas
11-06-20, 10:12
Αν το βγάλεις στην βεράντα κλπ και έχεις καλό σημα μεσα εξω τότε κοίτα μήπως χρειαστείς και κάνα παρόμοιο φτηνό μοντέλο απλα με poe in για να γλυτώσεις τα 220 ..

Μιλάς για modem να έχει poe in?
Επίσης βάζοντας το hap mini σε ηλεκτρολογικό κουτί δεν περιορίζεις την εμβέλειά του?

griniaris
11-06-20, 10:13
Πειρπου ποσα χρηματα μπορεις να διαθεσεις ?

jkarabas
11-06-20, 10:20
Πειρπου ποσα χρηματα μπορεις να διαθεσεις ?

Ξέρεις τι γίνεται; Από τη μια λέμε για τα χρήματα που είναι φυσικά το Α και το Ω αλλά από την άλλη θέλεις να
κάνεις και σωστή δουλειά.
Δηλ. να πάρεις κάτι φτηνό-οικονομικό και να ξαναπάρεις κάτι άλλο διότι το 1ο δεν σε κάλυπτε.
Τις περισσότερες φορές έτσι γίνεται και στο τέλος την πατάμε όλοι μας.
Ίσως για το χώρο που λέμε να χρειάζονται πάνω από 2 συσκευές.
Δεν ξέρω πρέπει αρχικά να καταλήξω σε ένα μοντέλο και στη πορεία βλέπω τους χώρους που καλύπτει.
Για αυτά όλα προβληματίζομαι.
Σιγά-σιγά θα αξιοποιήσω τις προτάσεις σας και βλέπω στη πορεία.

Nikiforos
11-06-20, 10:29
Όταν μπει κάτι σε κουτί θέλει εξωτερική κεραία αλλιώς θα μειωθεί η εμβέλεια, ίσως όχι πολύ, μπορείς να παίξεις και με το tx Power. Σε αυτή την περίπτωση θα προτιμουσα σκέτο rb με εξωτερική κεραία panel μέσα σε κουτί και το βάζεις όπου θες. Εκτός αν κάνεις hw παρέμβαση σε κάποιο άλλο εσωτερικού χώρου και να του βάλεις pigtails και εξωτερικές κεραιες ή αν το βγάλεις από το δικό του κέλυφος να μην έχει διπλα πλαστικά και εννοείτε όχι σε κουτί αλουμινίου, ώστε να το βάλεις μόνο πλακέτα μέσα. Εγώ έχω δύο Rbs σε κουτιά αλουμινίου αλλά έχουν εξωτερικές κεραίες.

griniaris
11-06-20, 10:37
Ξέρεις τι γίνεται; Από τη μια λέμε για τα χρήματα που είναι φυσικά το Α και το Ω αλλά από την άλλη θέλεις να
κάνεις και σωστή δουλειά.
Δηλ. να πάρεις κάτι φτηνό-οικονομικό και να ξαναπάρεις κάτι άλλο διότι το 1ο δεν σε κάλυπτε.
Τις περισσότερες φορές έτσι γίνεται και στο τέλος την πατάμε όλοι μας.
Ίσως για το χώρο που λέμε να χρειάζονται πάνω από 2 συσκευές.
Δεν ξέρω πρέπει αρχικά να καταλήξω σε ένα μοντέλο και στη πορεία βλέπω τους χώρους που καλύπτει.
Για αυτά όλα προβληματίζομαι.
Σιγά-σιγά θα αξιοποιήσω τις προτάσεις σας και βλέπω στη πορεία.

Ωραια.

αν θελεις και 2,4 και 5 GHz τοτε μια λυση ολα σε ενα ειναι ΑΥΤΗ (https://www.skroutz.gr/s/2420319/MikroTik-OmniTik-UPA-5HnD.html).
δοκιμασμενη 3-4 φορες , μια χαρα μοιραζε μια vdsl σε κινητα-λαπτοπ.
ταχυτητες ικανοποιητικες αλλα για υψηλοτερες ταχυτητες περιοριστικος παραγοντας η fast ethernet. μεγιστο 100 Mbps.

Μετα για πιο φτηνο θα πρεπει να πας μαλλον σε tplink . δεν θα βρεις κατι εξωτερικου χωρου και για τοσα τετραγωνικα .

Για πιο ακριβο σαφως και υπαρχουν πολλες ακομα λυσεις.

jkarabas
11-06-20, 10:52
Ωραια.

αν θελεις και 2,4 και 5 GHz τοτε μια λυση ολα σε ενα ειναι ΑΥΤΗ (https://www.skroutz.gr/s/2420319/MikroTik-OmniTik-UPA-5HnD.html).
δοκιμασμενη 3-4 φορες , μια χαρα μοιραζε μια vdsl σε κινητα-λαπτοπ.
ταχυτητες ικανοποιητικες αλλα για υψηλοτερες ταχυτητες περιοριστικος παραγοντας η fast ethernet. μεγιστο 100 Mbps.

Μετα για πιο φτηνο θα πρεπει να πας μαλλον σε tplink . δεν θα βρεις κατι εξωτερικου χωρου και για τοσα τετραγωνικα .

Για πιο ακριβο σαφως και υπαρχουν πολλες ακομα λυσεις.

Αυτή που προτείνεις είναι omni directional όμως πιστεύω ότι δεν θα κάνω δουλεία διότι πρέπει να τοποθετηθεί σε κεντρικό σημείο.
Κεραίες τύπου sector στις 120 μοίρες ίσως είναι καλύτερα για τον χώρο μου. Δεν ξέρω άποψή μου.
Κάτσε τώρα γιατί με μπέρδεψες. Τι ρόλο παίζει η fast ethernet στη ταχύτητα του Internet και στη λήψη σήματος?

zark
11-06-20, 10:58
Αυτή που προτείνεις είναι omni directional όμως πιστεύω ότι δεν θα κάνω δουλεία διότι πρέπει να τοποθετηθεί σε κεντρικό σημείο.
Κεραίες τύπου sector στις 120 μοίρες ίσως είναι καλύτερα για τον χώρο μου. Δεν ξέρω άποψή μου.
Κάτσε τώρα γιατί με μπέρδεψες. Τι ρόλο παίζει η fast ethernet στη ταχύτητα του Internet και στη λήψη σήματος?

Σου λέει πως αν έχεις πάνω από 100mbit ιντερνετ δε θα μπορείς να το πιάσεις με αυτό το wifi εξοπλισμό στα 5ghz

griniaris
11-06-20, 11:12
Αυτή που προτείνεις είναι omni directional όμως πιστεύω ότι δεν θα κάνω δουλεία διότι πρέπει να τοποθετηθεί σε κεντρικό σημείο.
Κεραίες τύπου sector στις 120 μοίρες ίσως είναι καλύτερα για τον χώρο μου. Δεν ξέρω άποψή μου.
Κάτσε τώρα γιατί με μπέρδεψες. Τι ρόλο παίζει η fast ethernet στη ταχύτητα του Internet και στη λήψη σήματος?

Για την fast ethernet οπως σωστα ειπε και ο @ΖΑΡΚ αν θελησεις να μεταφερεις κατι με μεγαλυτερη ταχυτητα απο 10/100 Μbps τοτε δεν θα τα καταφερεις .

Ποιος σου ειπε οτι δεν κανουν οι ομνι για αυτη την περιπτωση ?

και θα βρεις sector 120 μοιρες φτηνη ? και που θα εχει στα ακρα της ικανοποιητικη ληψη ?

Μια χαρα ειναι οι ομνι . δεν θα εχεις κανενα προβλημα.

Nikiforos
11-06-20, 11:52
Αφου εχει πει οτι θα διαμοιραζει ADSL! γιαυτο του ειπα και εγω οτι τα 5ghz ειναι περιττα + οτι εχουν περιορισμους στην καλυψη, εχουν ποιο δυσκολη διαπερατοτητα οπως ειναι γνωστο απο τα 2,4ghz.
Θελει κατι με κεραια τουλαχιστον μεσης απολαβης δλδ οχι κατω απο 8dbi και με μεγαλο ανοιγμα σε μοιρες κατα προτιμηση σε panel.
Ετσι κιολας πιστευω (αναλογα τον χωρο δεν ειμαι εκει να βλεπω) οτι θα μπορει με ενα μονο μηχανημα να κανει την δουλεια του.

- - - Updated - - -

Κεραια panel που λεω πχ https://www.skroutz.gr/s/13323779/Interline-IP-G08-F2425-HV-N.html σε 8dbi
https://www.skroutz.gr/s/17439580/Interline-IP-G14-F5258-HV-R.html και σε 14

- - - Updated - - -

Δυστυχως βλεπω οτι δεν αναφερουν ουτε ανοιγμα σε μοιρες που εχει μεγιστη σημασια για την καλυψη που θελουμε να πετυχουμε, αλλα ουτε και το σχετικο διαγραμμα καλυψης της κεραιας, τα οποια αυτα τα εχω βρει για τα δικα μου panels.

griniaris
11-06-20, 11:53
Κεραια panel που λεω πχ https://www.skroutz.gr/s/13323779/Interline-IP-G08-F2425-HV-N.html σε 8dbi
https://www.skroutz.gr/s/17439580/Interline-IP-G14-F5258-HV-R.html και σε 14

Η δευτερη ειναι 5 GHz οποτε δεν κανει .

Η πρωτη καλη ειναι. Αλλα με τι θα την συνδιασει ? με board σκετο ? και καλωδια RP-SMA ? και κουτι ? Οποτε οικονομικα ΔΕΝ τον συμφερει.



Δυστυχως βλεπω οτι δεν αναφερουν ουτε ανοιγμα σε μοιρες που εχει μεγιστη σημασια για την καλυψη που θελουμε να πετυχουμε, αλλα ουτε και το σχετικο διαγραμμα καλυψης της κεραιας, τα οποια αυτα τα εχω βρει για τα δικα μου panels.

Απο οτι βλεπω ΕΔΩ (https://www.e-wireless.gr/directional-antenna-panel-8dbi-2-4-2-5ghz-rp-sma-ip-g08-f2425-hv-r/), λογικα εχει ανοιγμα 135 μοιρες μεγιστο.

Nikiforos
11-06-20, 11:54
Τωρα για το μηχανημα πχ κατι τετοιο και υπολογιζουμε και ενα κουτακι να μπει μεσα, καθως και pigtail για την κεραια και ενα κομματι καλωδιο https://www.cableworks.gr/diktyaka/mikrotik/mikrotik-routerboards/rb711/mikrotik-rb711-2hn-routerboard-wireless-2.4ghz-27dbm-l3/?skr_prm=WyI2Yjc0YzViMC0xMjUzLTQ4ZjQtYWU5MS0zNzYzZDRjODBjMGYiLDE1OTE4NjU2NzUwODQseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInR hZ3MiOiIifV0

Μπορει να εχει ετοιμες λυσεις απλα δειχνω πραγματα που εχω δοκιμασει.
Δυστυχως καποια ετοιμα που βλεπω δλδ κεραια κουτι, ρουτερμπορντ ολα σε ενα η απολαβη τους ειναι απλα τραγικη για εξωτερικους χωρους, θα πρεπει να μπουν παραπανω απο ενα για να καλυψουν και καποια κοστιζουν.

griniaris
11-06-20, 12:05
Αν ειναι να δωσει 20 € κεραια , 19 € RB , 5 € κουτι , 5 € καλωδια , 5€ PSU + injector = 54 € τοτε δεν το βρισκω καλη λυση.

Ειτε θα δωσει λιγα παραπανω και θα παει σε μια future-proof λυση , ειτε φτηνοτερα για να κανει την ιδια δουλεια με αλλη μαρκα.

Δεν του προσφερει τιποτα το να το φτιαξει μονος του , καθως ειναι entry-level hardware. Εκτος του οτι ειναι και παλιο και εχει ξεμεινει σαν stock.

Ισως ενα MikroTik wAP Black (https://www.skroutz.gr/s/17657267/MikroTik-wAP-Black.html#shops) να ειναι καλυτερη λυση , πριν την μεταβαση σε tplink.

minas
11-06-20, 12:24
Μιλάς για modem να έχει poe in?
Επίσης βάζοντας το hap mini σε ηλεκτρολογικό κουτί δεν περιορίζεις την εμβέλειά του?

Τα πλαστικά ηλεκτρολογικά κουτιά είναι διαφανή για 2.4 και 5GHz. Δεν επηρεάζουν την εμβέλεια.

jkoukos
11-06-20, 13:58
Το Omitik που προτάθηκε, μια χαρά είναι και θα κάνει άριστα την δουλειά στην συγκεκριμένη περίπτωση. Προσωπική εμπειρία σε αντίστοιχη εγκατάσταση με ένα Bullet της Ubiquiti.
Θα μπει ψηλά στην γωνία του σπιτιού, ώστε να καλύπτει όλο τον μεγάλο μπροστινό χώρο αλλά και τον πλαϊνό. Το καλό με τις omni κεραίες είναι ότι (σε αντίθεση με τις κατευθυντικές) το σήμα πολλές φορές το πιάνουμε και σε τυφλά σημεία με ανάκλαση.
Το ότι έχει θύρα Fast Ethernet, προσωπικά δεν το βλέπω ως αρνητικό παράγοντα. Ασύρματες κινητές συσκευές θα συνδεθούν πάνω του, αλίμονο αν δεν μας φθάνει το διαθέσιμο bandwidth και θέλουμε 200άρες ταχύτητες σε αυτές.

jkarabas
11-06-20, 14:40
Αν ειναι να δωσει 20 € κεραια , 19 € RB , 5 € κουτι , 5 € καλωδια , 5€ PSU + injector = 54 € τοτε δεν το βρισκω καλη λυση.

Ειτε θα δωσει λιγα παραπανω και θα παει σε μια future-proof λυση , ειτε φτηνοτερα για να κανει την ιδια δουλεια με αλλη μαρκα.

Δεν του προσφερει τιποτα το να το φτιαξει μονος του , καθως ειναι entry-level hardware. Εκτος του οτι ειναι και παλιο και εχει ξεμεινει σαν stock.

Ισως ενα MikroTik wAP Black (https://www.skroutz.gr/s/17657267/MikroTik-wAP-Black.html#shops) να ειναι καλυτερη λυση , πριν την μεταβαση σε tplink.

Αυτά κοίταγα και εγώ να σου πω την αλήθεια.
https://www.linkshop.gr/wi-fi/mikrotik/intergrated-solutions-el/wireless-for-home-and-office/mikrotik-routerboard-rbwap2nd-wap-white-2dbi-22dbm-650mhz-64mb-24ghz-1xethernet-l4.html

- - - Updated - - -


Τα πλαστικά ηλεκτρολογικά κουτιά είναι διαφανή για 2.4 και 5GHz. Δεν επηρεάζουν την εμβέλεια.

Δεν το γνώριζα.

- - - Updated - - -


Το Omitik που προτάθηκε, μια χαρά είναι και θα κάνει άριστα την δουλειά στην συγκεκριμένη περίπτωση. Προσωπική εμπειρία σε αντίστοιχη εγκατάσταση με ένα Bullet της Ubiquiti.
Θα μπει ψηλά στην γωνία του σπιτιού, ώστε να καλύπτει όλο τον μεγάλο μπροστινό χώρο αλλά και τον πλαϊνό. Το καλό με τις omni κεραίες είναι ότι (σε αντίθεση με τις κατευθυντικές) το σήμα πολλές φορές το πιάνουμε και σε τυφλά σημεία με ανάκλαση.
Το ότι έχει θύρα Fast Ethernet, προσωπικά δεν το βλέπω ως αρνητικό παράγοντα. Ασύρματες κινητές συσκευές θα συνδεθούν πάνω του, αλίμονο αν δεν μας φθάνει το διαθέσιμο bandwidth και θέλουμε 200άρες ταχύτητες σε αυτές.

Ποια είναι η Omitik?

jkoukos
11-06-20, 14:51
Ποια είναι η Omitik?
Αυτό που πρότεινε (https://www.adslgr.com/forum/threads/821468-%CE%95%CE%B4%CF%8E-%CE%BC%CE%B9%CE%BB%CE%AC%CE%BC%CE%B5-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-Mikrotik-RouterBoard?p=6833897#post6833897) ο griniaris.

jkarabas
11-06-20, 15:03
Αυτό που πρότεινε (https://www.adslgr.com/forum/threads/821468-%CE%95%CE%B4%CF%8E-%CE%BC%CE%B9%CE%BB%CE%AC%CE%BC%CE%B5-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-Mikrotik-RouterBoard?p=6833897#post6833897) ο griniaris.

Από ότι είδα αυτήν είναι μόνο στα 5 Ghz.

jkoukos
11-06-20, 15:28
Σίγουρα; Στα τεχνικά χαρακτηριστικά (https://www.skroutz.gr/s/2420319/MikroTik-OmniTik-UPA-5HnD.html#specs) μιλά και για τις 2 μπάντες.

- - - Updated - - -

Λάθος στην περιγραφή του skroutz. Μόνο στους 5Ghz δουλεύει σύμφωνα (https://mikrotik.com/product/RBOmniTikU-5HnDr2) με την εταιρεία.
Κι επειδή τα Groove Mikrotik και Bullet Ubiquiti αν δεν έχεις κεραία, πάνε στον Θεό από θέμα κόστους, κοίτα (https://www.skroutz.gr/c/125/access_points/f/609383_610321/exoteriki-Dual-Band-2-4-5GHz.html?order_by=pricevat&order_dir=asc) σε Omni AΡ άλλων κατασκευαστών.

jkarabas
11-06-20, 15:51
Σίγουρα; Στα τεχνικά χαρακτηριστικά (https://www.skroutz.gr/s/2420319/MikroTik-OmniTik-UPA-5HnD.html#specs) μιλά και για τις 2 μπάντες.

- - - Updated - - -

Λάθος στην περιγραφή του skroutz. Μόνο στους 5Ghz δουλεύει σύμφωνα (https://mikrotik.com/product/RBOmniTikU-5HnDr2) με την εταιρεία.
Κι επειδή τα Groove Mikrotik και Bullet Ubiquiti αν δεν έχεις κεραία, πάνε στον Θεό από θέμα κόστους, κοίτα (https://www.skroutz.gr/c/125/access_points/f/609383_610321/exoteriki-Dual-Band-2-4-5GHz.html?order_by=pricevat&order_dir=asc) σε Omni AΡ άλλων κατασκευαστών.

Γιατί αυτό που είναι ολοκληρωμένο έστω και στα 5 Ghz θέλει κεραία; δεν είναι ενσωματωμένη στο σύστημα;

jkoukos
11-06-20, 15:58
Φαίνονται οι κεραίες του. Δύο έχει όπως και άλλα. Τα Groove και Bullet είναι μόνο ΑΡ χωρίς κεραία. Ειδικά το Groove έχει license 3 που σημαίνει ότι παίζει μόνο ως Client και όχι ως κανονικό ΑΡ.

215986

jkarabas
11-06-20, 16:07
https://mikrotik.com/product/RBGroove52HPnr2#fndtn-specificationshttps://mikrotik.com/product/RBGroove52HPnr2#fndtn-specificationshttps://mikrotik.com/product/RBGroove52HPnr2#fndtn-specifications

edit : σε εξοχικο εχω βαλει το RBMETALG-52SHPACN και απλα δουλευει.
Δες τα χαρακτηριστικα ΕΔΩ απο τυχαιο μαγαζι.
https://www.hellasdigital.gr/networking-el/wireless-el/outdoor/dual-band-2.4-5ghz-el/mikrotik-rbmetalg-52shpacn-31dbm-6dbi-2.4ghz-31dbm-8dbi-5ghz-720mhz-64mb-1xgigabit-l4-dual-band-omni/
εχει και την ομνι μεσα.
Κανε αναζητηση στο γουγλη γιατι στο σκρουτζ δεν το βγαζει σωστα.

Την παραπάνω στο εξοχικό που την έβαλες τελικά; Σε κεντρικό σημείο να υποθέσω;

- - - Updated - - -


Φαίνονται οι κεραίες του. Δύο έχει όπως και άλλα. Τα Groove και Bullet είναι μόνο ΑΡ χωρίς κεραία. Ειδικά το Groove έχει license 3 που σημαίνει ότι παίζει μόνο ως Client και όχι ως κανονικό ΑΡ.

215986

ΟΚ
Το παρακάτω όμως δεν είναι το Groove και παίζει σαν AP.
https://www.hellasdigital.gr/networking-el/wireless-el/outdoor/dual-band-2.4-5ghz-el/mikrotik-rbmetalg-52shpacn-31dbm-6dbi-2.4ghz-31dbm-8dbi-5ghz-720mhz-64mb-1xgigabit-l4-dual-band-omni/

δηλ. αυτό δεν παίζει σαν AP είσαι σίγουρος;
https://mikrotik.com/product/RBGroove52HPnr2#fndtn-specifications

griniaris
11-06-20, 16:21
Αν δεις το super-duper σχεδιο (πιο παιδικο πειθαινεις) αχχαχαχα ειναι τετοιο το σχεδιο που με βολευε εκει που ειναι ο μπλε κυκλος.

Δεντρα εχω μονο στα πλαγια του οικοπεδου οποτε δεν με περιοριζε κατι.

Αν δεν εχουν παρκαρει στην ακρη του δρομου αυτοκινητα ( περαστικοι για μπανιο ) τοτε εχω καλυψη και στην παραλια .

Ειναι στο υψος του ταβανιου (2.5 μετρα ? ) και καλυπτει ολο τον χωρο αψογα. ακομα και κατω απο την ομνι.


215988


Δεν κανεις και εσυ ενα σχεδιακι να καταληξουμε καπου ?



Αν πας σε NET-metal συμπεριλαμβανεται και η ομνι μεσα.

Υ.Γ. απο οτι βλεπω η πιο χαμηλη τιμη ειναι τα 104 € (https://www.nsys.gr/el/mikrotik-metal-52-ac-rbmetalg-52shpacn-gigabit-802-11ac-ap-cpe.html)

Nikiforos
11-06-20, 16:25
Καλησπερα, εχει δικιο, οτι ειναι σε Licence 3 ΔΕΝ παιζει σαν AP! δες εδω για τις αδειες https://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:License
το ξεχασα και εγω ποιο πριν που εδειξα καποιο 711 εκτος οτι πλεον δεν υπαρχει το συγκεκριμενο εχει αλλα μοντελα ολα αυτα ειναι σε 3.
Δλδ μπορεις να παιξεις σαν συνδεση σημειου-σημειου οποτε το ενα ειναι station οπως τα λεει η mikrotik και το αλλο ειναι AP bridge ΟΧΙ σκετο AP, αυτο σημαινει οτι πανω του συνδεεται ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ!!!
μαλιστα παλιοτερα στο θεμα του openwrt σε mikrotik RBS ετσι το ξεκινησα, μου ειχε μεινει ενα 411 και ηθελα AP και δεν γινοταν, οι λυσεις ηταν 2, η πρωτη ηταν μια παλια εκδοση ROS νομιζω η 5.13 που ειχε bug και σε αφηνε να κανεις οσα Virtuap AP ηθελες οποτε ειχα πολλους πανω του αλλα ο καθενας σε αλλο SSID, και η αλλη λυση απλα το φλασαρα με openwrt και εσκιζε μεχρι που χαλασε γιατι ειχε H/W προβληματα.

Οποτε οτι ειναι σε LICENCE 3 το ξεχνας για AP εκτος αν θες να φλασαρεις openwrt αν εχει για εκεινο το μοντελο....:p

jkoukos
11-06-20, 16:33
Το παρακάτω όμως δεν είναι το Groove και παίζει σαν AP.
https://www.hellasdigital.gr/networking-el/wireless-el/outdoor/dual-band-2.4-5ghz-el/mikrotik-rbmetalg-52shpacn-31dbm-6dbi-2.4ghz-31dbm-8dbi-5ghz-720mhz-64mb-1xgigabit-l4-dual-band-omni/

δηλ. αυτό δεν παίζει σαν AP είσαι σίγουρος;
https://mikrotik.com/product/RBGroove52HPnr2#fndtn-specifications
Σε Mikrotik κοιτάς το License (Lx). Από 4 και πάνω παίζουν και ως ΑΡ.
Το Metal παίζει, όπως και τα GrooveA-XXX και είναι ακριβότερα. Τα απλά Groove-XXX έχουν άδεια L3 (το Α σημαίνει ΑΡ).


Αν δεις το super-duper σχεδιο (πιο παιδικο πειθαινεις) αχχαχαχα ειναι τετοιο το σχεδιο που με βολευε εκει που ειναι ο μπλε κυκλος.
Περίπου έτσι είναι και σε μένα στο χωριό και το έχω στην ίδια θέση (μπλε κύκλος).
Μόνο που αριστερά στα 5-6 μέτρα υπάρχει σπίτι (πίσω από το δικό σου μπάρμπεκιου) και με ανάκλαση έχω σήμα και στην πίσω αυλή, εκεί που έχεις το πάρκινγκ, όπου κανονικά δεν υπάρχει οπτική επαφή.

jkarabas
11-06-20, 20:21
Σε Mikrotik κοιτάς το License (Lx). Από 4 και πάνω παίζουν και ως ΑΡ.
Το Metal παίζει, όπως και τα GrooveA-XXX και είναι ακριβότερα. Τα απλά Groove-XXX έχουν άδεια L3 (το Α σημαίνει ΑΡ).


Περίπου έτσι είναι και σε μένα στο χωριό και το έχω στην ίδια θέση (μπλε κύκλος).
Μόνο που αριστερά στα 5-6 μέτρα υπάρχει σπίτι (πίσω από το δικό σου μπάρμπεκιου) και με ανάκλαση έχω σήμα και στην πίσω αυλή, εκεί που έχεις το πάρκινγκ, όπου κανονικά δεν υπάρχει οπτική επαφή.

OK το ξεκαθαρίσαμε με τα License.
Αργότερα θα ανεβάσω σχεδιάκι.

- - - Updated - - -

Ανεβάζω σχέδιο.
Πάντως προς ενημέρωσή σας πριν προβώ σε κάποια αγορά σκέφτομαι αρχικά να τοποθετήσω το παρακάτω διότι ήδη το έχω:
https://www.linkshop.gr/wi-fi/mikrotik/intergrated-solutions-el/wireless-systems/mikrotik-routerboard-rbsxtg2hnd-sxt-2-10dbi-60-degrees-sector-ap-32dbm-600mhz-64mb-2.4ghz-1xgigabit-l4.html

Θα το τοποθετήσω στη πίσω αριστερά ή μπροστά αριστερά γωνία του σπιτιού σε μεγάλο ιστό πάνω απο κεραμίδια.
Οι κύλινδροι είναι μεγάλα δέντρα, έχει και μικρότερα.

215996

- - - Updated - - -

Με γραμμές ο χώρος κάλυψης του wifi που με ενδιαφέρει.

215997

badweed
11-06-20, 21:20
OK το ξεκαθαρίσαμε με τα License.
Αργότερα θα ανεβάσω σχεδιάκι.

- - - Updated - - -

Ανεβάζω σχέδιο.
Πάντως προς ενημέρωσή σας πριν προβώ σε κάποια αγορά σκέφτομαι αρχικά να τοποθετήσω το παρακάτω διότι ήδη το έχω:
https://www.linkshop.gr/wi-fi/mikrotik/intergrated-solutions-el/wireless-systems/mikrotik-routerboard-rbsxtg2hnd-sxt-2-10dbi-60-degrees-sector-ap-32dbm-600mhz-64mb-2.4ghz-1xgigabit-l4.html

Θα το τοποθετήσω στη πίσω αριστερά ή μπροστά αριστερά γωνία του σπιτιού σε μεγάλο ιστό πάνω απο κεραμίδια.
Οι κύλινδροι είναι μεγάλα δέντρα, έχει και μικρότερα.

215996

- - - Updated - - -

Με γραμμές ο χώρος κάλυψης του wifi που με ενδιαφέρει.

215997

θα εβαζα εναν πομπο στο σπιτι να κοιταει προς τον δρομο προς την θεση των παρκιν , και εκει θα εβαζα ενα repeater που να κοιταει προς το barbecue
η θεση του repeater θα ηταν προς το κεντρο του χωρου ωστε να μην κρυβει την οπτικη επαφη με τον χωρο του barbecue .

ο κηπος πισω δεξια ειναι λιγο δυσκολος , ισως να εβαζα εκει τον πομπο .

Nikiforos
11-06-20, 21:27
Καλο ειναι αυτο που εχεις, αλλα οπως βλεπω με τα σχηματα δεν θα μπορεσει με 60μοιρες ανοιγμα να τα καλυψει ολα τα σημεια δυστυχως.

jkarabas
11-06-20, 21:33
Καλο ειναι αυτο που εχεις, αλλα οπως βλεπω με τα σχηματα δεν θα μπορεσει με 60μοιρες ανοιγμα να τα καλυψει ολα τα σημεια δυστυχως.
Ναι θα κοιτάξω να το τοποθετήσω πίσω αριστερά σε ψηλό σχετικά ιστό να φωτίζει προς το parking και αν δεν με καλύψει σε όλα τα σημεία στο μέλλον παίρνω ένα ακόμη για την άλλη πλευρά.

- - - Updated - - -


θα εβαζα εναν πομπο στο σπιτι να κοιταει προς τον δρομο προς την θεση των παρκιν , και εκει θα εβαζα ενα repeater που να κοιταει προς το barbecue
η θεση του repeater θα ηταν προς το κεντρο του χωρου ωστε να μην κρυβει την οπτικη επαφη με τον χωρο του barbecue .

ο κηπος πισω δεξια ειναι λιγο δυσκολος , ισως να εβαζα εκει τον πομπο .

Τα αποφεύγω τα repeater σαν το διάολο με το λιβάνι φίλε μου.
Ο κήπος πίσω δεξιά δεν με πολυενδιαφέρει.

Nikiforos
11-06-20, 21:35
Ναι θα κοιτάξω να το τοποθετήσω πίσω αριστερά σε ψηλό σχετικά ιστό να φωτίζει προς το parking και αν δεν με καλύψει σε όλα τα σημεία στο μέλλον παίρνω ένα ακόμη για την άλλη πλευρά.


Αυτο προτεινω, να βαλεις αυτο που εχεις και βλεπεις τι θα μεινει ακαλυπτο και αν θες καλυψη και εκει παιρνεις και κατι αλλο μετα.

jkarabas
11-06-20, 21:40
Αυτο προτεινω, να βαλεις αυτο που εχεις και βλεπεις τι θα μεινει ακαλυπτο και αν θες καλυψη και εκει παιρνεις και κατι αλλο μετα.

Θα επιδιώξω να πάρω το ίδιο αργότερα για να στήσω και capsman με 1 ssid.

jkoukos
11-06-20, 21:57
Οτιδήποτε δεν είναι στην περιοχή κάλυψης 60° (που θα είναι στραμμένο) το SXT και ειδικά τα σημεία που θα είναι πίσω του, δεν θα πιάνουν σήμα (μόνο τα πολύ κοντινά).
Για πλήρη κάλυψη σε όλα τα σημεία που δείχνεις, θέλεις 2 ΑΡ με Omni κεραία, στις 2 μπροστινές γωνίες της οικοδομής.

Το πρόβλημα είναι ότι έχεις 2 πλαϊνές περιοχές (εκτός της κύριας μπροστά) που θέλεις κάλυψη. Κι επειδή ενδιάμεσα αυτών υπάρχει η οικοδομή και ταυτόχρονα το SXT έχει περιορισμό κάλυψης (δεν είναι αυτή η δουλειά του), είτε θα κάνεις χρήση αυτού με ένα ακόμη ΑΡ (και φυσικά κάποιες παραδοχές), είτε πας για 2 Omni.

Πιθανότερη κάλυψη με χρήση του SXT, γίνεται αν μπει σε μία άκρη το οικοπέδου μπροστά στον δρόμο και με ρύθμιση τέτοια που να καλύπτει ένα μεγάλο μέρος του χώρου και ένα ακόμη Omni AP στην αντίθετη άκρη του σπιτιού (προς την κύρια αυλή). Όμως αυτό προϋποθέτει καλωδίωση μέχρι εκεί που θα μπει το SXT.

216001

dimitri_ns
11-06-20, 22:17
Δεν είδα να μας λες που μπορείς να βάλεις ethernet ?
Σε οποιοδήποτε σημείο ?
Αν ναι
Εγώ θα ξεχνούσα αυτό που έχω (το μικροτικ)
και στη μέση του οικοπέδου σε γραμμή παράλληλη με τον δρόμο
θα έβαζα 2 ubiquiti
https://www.e-wireless.gr/ubiquiti-unifi-mesh-uap-ac-m-el/
kai θα κάλυπτα όλο το χώρο
Κοστος περιπου 300-350 € όλα μέσα (καλώδια κλπ)

jkarabas
11-06-20, 22:23
Οτιδήποτε δεν είναι στην περιοχή κάλυψης 60° (που θα είναι στραμμένο) το SXT και ειδικά τα σημεία που θα είναι πίσω του, δεν θα πιάνουν σήμα (μόνο τα πολύ κοντινά).
Για πλήρη κάλυψη σε όλα τα σημεία που δείχνεις, θέλεις 2 ΑΡ με Omni κεραία, στις 2 μπροστινές γωνίες της οικοδομής.

Το πρόβλημα είναι ότι έχεις 2 πλαϊνές περιοχές (εκτός της κύριας μπροστά) που θέλεις κάλυψη. Κι επειδή ενδιάμεσα αυτών υπάρχει η οικοδομή και ταυτόχρονα το SXT έχει περιορισμό κάλυψης (δεν είναι αυτή η δουλειά του), είτε θα κάνεις χρήση αυτού με ένα ακόμη ΑΡ (και φυσικά κάποιες παραδοχές), είτε πας για 2 Omni.

Πιθανότερη κάλυψη με χρήση του SXT, γίνεται αν μπει σε μία άκρη το οικοπέδου μπροστά στον δρόμο και με ρύθμιση τέτοια που να καλύπτει ένα μεγάλο μέρος του χώρου και ένα ακόμη Omni AP στην αντίθετη άκρη του σπιτιού (προς την κύρια αυλή). Όμως αυτό προϋποθέτει καλωδίωση μέχρι εκεί που θα μπει το SXT.

216001

Δημιουργείται θέμα πως θα περάσω το ethernet από απέναντι.

- - - Updated - - -


Δεν είδα να μας λες που μπορείς να βάλεις ethernet ?
Σε οποιοδήποτε σημείο ?
Αν ναι
Εγώ θα ξεχνούσα αυτό που έχω (το μικροτικ)
και στη μέση του οικοπέδου σε γραμμή παράλληλη με τον δρόμο
θα έβαζα 2 ubiquiti
https://www.e-wireless.gr/ubiquiti-unifi-mesh-uap-ac-m-el/
kai θα κάλυπτα όλο το χώρο
Κοστος περιπου 300-350 € όλα μέσα (καλώδια κλπ)

Κοίτα μιλάμε στο ποστ του mikrotik οπότε έχω και αδυναμία σε αυτά.
Έχω μια συσκευή πάρα πολύ καλή που κάθεται, είναι κρίμα να ξοδευτώ ενώ ήδη την έχω. Εσύ τι λες;

jkoukos
11-06-20, 22:27
Πάρε ένα μοιρογνωμόνιο ή σχεδίασε σε ένα χαρτί ένα τρίγωνο με γωνία κορυφής 60°, κόψτο με ψαλίδι και προσπάθησε να βρεις το σημείο εκείνο που θα έχει την βέλτιστη κάλυψη με το SXT.
Θα δεις ότι ακόμη και με 2 SXT δουλειά σωστή δεν θα κάνεις. Δεν προορίζονται για τέτοιες περιπτώσεις.

Κάθε ΑΡ και κεραία έχει τα δικά της πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. Γι' αυτο υπάρχουν δεκάδες επιλογές. Αλλιώς κάθε κατασκευαστής θα έβγαζε 1-2 για όλες τις περιπτώσεις.
Από την στιγμή που δεν σ' ενδιαφέρει άμεσα κάλυψη στον δεξί πίσω χώρο (παρόλο που στην εικόνα δείχνεις να το θέλεις), τότε μόνο με μία Omni κεραία κάνεις δουλειά.

griniaris
11-06-20, 22:40
Πάρε ένα μοιρογνωμόνιο ή σχεδίασε σε ένα χαρτί ένα τρίγωνο με γωνία κορυφής 60°, κόψτο με ψαλίδι και προσπάθησε να βρεις το σημείο εκείνο που θα έχει την βέλτιστη κάλυψη με το SXT.
Θα δεις ότι ακόμη και με 2 SXT δουλειά σωστή δεν θα κάνεις. Δεν προορίζονται για τέτοιες περιπτώσεις.

Κάθε ΑΡ και κεραία έχει τα δικά της πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. Γι' αυτο υπάρχουν δεκάδες επιλογές. Αλλιώς κάθε κατασκευαστής θα έβγαζε 1-2 για όλες τις περιπτώσεις.
Από την στιγμή που δεν σ' ενδιαφέρει άμεσα κάλυψη στον δεξί πίσω χώρο (παρόλο που στην εικόνα δείχνεις να το θέλεις), τότε μόνο με μία Omni κεραία κάνεις δουλειά.

+1

Επισης αυτο που αναφερεις οτι θα μπει ιστος πολυ ψηλα , θελει προσοχη μηπως μεινει ακαλυπτη η περιοχη κατω απο το ΑΡ.

Αληθεια το modem royter σε ποιο σημειο του σπιτιου βρισκεται ?
θεωρω οτι μπορει να "περασει" εναν τοιχο και να σου καλυψει καποιο κομματι. Και μετα να καλυψεις το υπολοιπο εσυ με ενα ΜΤ.

jkarabas
11-06-20, 22:56
Πάρε ένα μοιρογνωμόνιο ή σχεδίασε σε ένα χαρτί ένα τρίγωνο με γωνία κορυφής 60°, κόψτο με ψαλίδι και προσπάθησε να βρεις το σημείο εκείνο που θα έχει την βέλτιστη κάλυψη με το SXT.
Θα δεις ότι ακόμη και με 2 SXT δουλειά σωστή δεν θα κάνεις. Δεν προορίζονται για τέτοιες περιπτώσεις.

Κάθε ΑΡ και κεραία έχει τα δικά της πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. Γι' αυτο υπάρχουν δεκάδες επιλογές. Αλλιώς κάθε κατασκευαστής θα έβγαζε 1-2 για όλες τις περιπτώσεις.
Από την στιγμή που δεν σ' ενδιαφέρει άμεσα κάλυψη στον δεξί πίσω χώρο (παρόλο που στην εικόνα δείχνεις να το θέλεις), τότε μόνο με μία Omni κεραία κάνεις δουλειά.

Αυτό που λες σωστό αλλά πρέπει το σχέδιο του χώρου να έχει την ανάλογη κλίμακα για να ταιριάξει σωστά.
Η omni δεν δημιουργεί κάλυψη στη κορυφή της κεραίας 360 μοίρες;
Από κάτω δεν θα έχω θέμα με συσκευές όπως κινητά αν τοποθετηθεί ψηλά σε ιστό;

- - - Updated - - -


+1

Επισης αυτο που αναφερεις οτι θα μπει ιστος πολυ ψηλα , θελει προσοχη μηπως μεινει ακαλυπτη η περιοχη κατω απο το ΑΡ.

Αληθεια το modem royter σε ποιο σημειο του σπιτιου βρισκεται ?
θεωρω οτι μπορει να "περασει" εναν τοιχο και να σου καλυψει καποιο κομματι. Και μετα να καλυψεις το υπολοιπο εσυ με ενα ΜΤ.

Αυτήν μετακινείται οπότε θα την χαμηλώσω να κοιτάζει κάτω.

- - - Updated - - -

Αλήθεια σε περίπτωση που θέλω να περάσω ethernet από απέναντι το κάνω εναέρια να υποθέσω;

dimitri_ns
11-06-20, 22:58
Αν τα δέντρα είναι ψηλά
Τις κεραίες θα τις βάλεις χαμηλά

Κεραυνοί πέφτουν πολλοί ? :p

Ethernet περνάς και υπόγεια με καλώδιο εξωτερικού χώρου (αν έχεις χώμα για να μην σπας μπετά) , ή και γύρω-γύρω, καλύτερα μέσα σε σπιράλ ηλεκτρολόγου, θα σε λιανίσει ο sweet dreams σ' αυτό :p

ΥΓ
Ποντίκια έχετε ?

kostas2005
11-06-20, 23:18
Συγνώμη για πόσα τετραγωνικά οικόπεδο μιλάμε?
Εχω την εντύπωση ότι αν δεν σε ενδιαφέρει να βλέπεις παντού τέρμα το σήμα αλλά να κάνεις την δουλειά σου αν βάλεις ακόμα και το modem σκέτο σε ενα σημείο που θα το βρεις εσυ θα εισαι μια χαρά.

Εκτός αν είναι η περίπτωση που χωρίς να μπορεί να βρει κανείς την αιτία δεν αρκεί το σήμα ούτε για μέσα στο σπίτι.

Παρόλα αυτά σκέψου και το σενάριο αντι να βάλεις το μοντεμ η το access point ψηλά να το βάλεις χαμηλά, κατω απο το φύλλωμα των δέντρων.

badweed
11-06-20, 23:32
και εγω υπερ του χαμηλοτερου υψους ειμαι , σε υψος περιπου ενος οροφου .

jkarabas
11-06-20, 23:33
Αυτό εννοώ με την omni

216003

Nikiforos
11-06-20, 23:34
Εγω ειχα προβλημα με τα RB με την πανελ αναμεσα σε δεντρα, εβαλα αντικεραυνικη προστασια μετα και ηρεμησα, εχω χασει και αλλα 2 RBs εκει ενα 411 και ενα 711 απο κερανους, τα εχω γραψει στο θεμα με τις επισκευες σε RBs.
Θελει προστασια σιγουρα αν ειναι κοντρα σε δεντρα.
Tωρα το 3ο RB στο ιδιο μερος παρουσιαζει προβλημα η ethernet δειχνει να χανει το δικτυο μερικες φορες ενω δεν εχει θεμα με το ρευμα, μπορει ομως να φταιει το UTP, εχει πεσει το link ομως και βαριεμαι να ασχοληθω.
Οσον αφορα τα ποντικια, εμενα ετυχε να χασω μια καμερα και τελικα μου εφαγαν το UTP και κοπηκαν 2 απο τα καλωδιακια που αφορουσαν το video (σε video balun).

jkarabas
11-06-20, 23:36
Συγνώμη για πόσα τετραγωνικά οικόπεδο μιλάμε?
Εχω την εντύπωση ότι αν δεν σε ενδιαφέρει να βλέπεις παντού τέρμα το σήμα αλλά να κάνεις την δουλειά σου αν βάλεις ακόμα και το modem σκέτο σε ενα σημείο που θα το βρεις εσυ θα εισαι μια χαρά.

Εκτός αν είναι η περίπτωση που χωρίς να μπορεί να βρει κανείς την αιτία δεν αρκεί το σήμα ούτε για μέσα στο σπίτι.

Παρόλα αυτά σκέψου και το σενάριο αντι να βάλεις το μοντεμ η το access point ψηλά να το βάλεις χαμηλά, κατω απο το φύλλωμα των δέντρων.

500 μέτρα (μισό στρέμμα)
Για το δέντρο το σκέφτηκα και αυτό. Αλλά πως και από που θα περάσω καλώδιο.

- - - Updated - - -


Εγω ειχα προβλημα με τα RB με την πανελ αναμεσα σε δεντρα, εβαλα αντικεραυνικη προστασια μετα και ηρεμησα, εχω χασει και αλλα 2 RBs εκει ενα 411 και ενα 711 απο κερανους, τα εχω γραψει στο θεμα με τις επισκευες σε RBs.
Θελει προστασια σιγουρα αν ειναι κοντρα σε δεντρα.
Tωρα το 3ο RB στο ιδιο μερος παρουσιαζει προβλημα η ethernet δειχνει να χανει το δικτυο μερικες φορες ενω δεν εχει θεμα με το ρευμα, μπορει ομως να φταιει το UTP, εχει πεσει το link ομως και βαριεμαι να ασχοληθω.
Οσον αφορα τα ποντικια, εμενα ετυχε να χασω μια καμερα και τελικα μου εφαγαν το UTP και κοπηκαν 2 απο τα καλωδιακια που αφορουσαν το video (σε video balun).

Θεματάκια αρκετά. Τι προστασία βάζεις από κεραυνούς;

@ ADSLgr.com All rights reserved.