Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    17-05-2007
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    7848/381
    ISP
    OTEnet
    Router
    Baudtec
    SNR / Attn
    8,2(dB) / 32,3(dB)
    Γειά σας. Είμαι σχετικά νέος στον χώρο της adsl, και θα ήθελα απλά να μοιραστώ τον προβληματισμό μου, σχετικά με την adsl σύνδεση που εγκαταστήσαμε (πάνω σε isdn του οτε) από την hol, μέσω του hibox και στα 4mbps (Ν.Ιωνία, Νεόκτιστα Νεαπόλεως). Από την αρχή της εγκατάστασης το router (jetspeed 520i με ethernet) χρειαζόταν συνεχή reboots για να δουλέψει. Η πρόσβαση χανόταν με λίγα λόγια, όταν έσβηνες τον υπολογιστή, όταν τερμάτιζες τις συνδέσεις σου κλπ. Μετά από δύο εβδομάδες και συγκεκριμένα στις 22-05-07 (με τις μπόρες), η πρόσβαση διακόπηκε εντελώς, το router δεν συγχρόνιζε και το λαμπάκι wan αναβόσβηνε. Η hol διέγνωσε βλάβη και το έχει παραπέμψει στον οτε από τις 25-05-07. Από τότε δεν έχει αλλάξει κάτι.
    Γνωρίζει μήπως κάποιος κάτι παραπάνω σχετικό; ή πχ γιατί μεσολαβεί ο οτε από την στιγμή που έχουμε πρόσβαση στο ιδιόκτητο δίκτυο της hol;
    Ευχαριστώ,

  2. #2
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Zauberberg
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    22.262
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Άρθρα
    13
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    H.O.L. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    SNR / Attn
    25(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Billas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γειά σας. Είμαι σχετικά νέος στον χώρο της adsl, και θα ήθελα απλά να μοιραστώ τον προβληματισμό μου, σχετικά με την adsl σύνδεση που εγκαταστήσαμε (πάνω σε isdn του οτε) από την hol, μέσω του hibox και στα 4mbps (Ν.Ιωνία, Νεόκτιστα Νεαπόλεως). Από την αρχή της εγκατάστασης το router (jetspeed 520i με ethernet) χρειαζόταν συνεχή reboots για να δουλέψει. Η πρόσβαση χανόταν με λίγα λόγια, όταν έσβηνες τον υπολογιστή, όταν τερμάτιζες τις συνδέσεις σου κλπ. Μετά από δύο εβδομάδες και συγκεκριμένα στις 22-05-07 (με τις μπόρες), η πρόσβαση διακόπηκε εντελώς, το router δεν συγχρόνιζε και το λαμπάκι wan αναβόσβηνε. Η hol διέγνωσε βλάβη και το έχει παραπέμψει στον οτε από τις 25-05-07. Από τότε δεν έχει αλλάξει κάτι.
    Γνωρίζει μήπως κάποιος κάτι παραπάνω σχετικό; ή πχ γιατί μεσολαβεί ο οτε από την στιγμή που έχουμε πρόσβαση στο ιδιόκτητο δίκτυο της hol;
    Ευχαριστώ,
    Ο ΟΤΕ εμπλεκεται μεχρι τον κατανεμητη των παρόχων: εκει παραδιδει την γραμμη στην HOL.

    Ωστοσο αυτο δεν σημαινει οτι φταίει ο ΟΤΕ, οπωσδηποτε. Κυνηγα τους λιγο εκει στην HOL. Επισης τσεκαρε τί γινεται με την χρεωση σου. Ισως με τοσο προβληματικη γραμμη θα επρεπε να ζητησεις αποζημιωση ή και καθόλου χρεωση εως τώρα...

    ΥΓ Η πρόσβαση χάνονταν και οταν επιανες το max της γραμμη μηπως;;;;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nm96027 : 04-06-07 στις 16:58.

  3. #3
    Εγγραφή
    15-03-2007
    Περιοχή
    Μαρκόπουλο Μεσογαίας
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    9.106
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49000/4998
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Router
    I don't remember
    SNR / Attn
    (dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nm96027 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο ΟΤΕ εμπλεκεται μεχρι τον κατανεμητη των παρόχων: εκει παραδιδει την γραμμη στην HOL.

    Ωστοσο αυτο δεν σημαινει οτι φταίει ο ΟΤΕ, οπωσδηποτε. Κυνηγα τους λιγο εκει στην HOL. Επισης τσεκαρε τί γινεται με την χρεωση σου. Ισως με τοσο προβληματικη γραμμη θα επρεπε να ζητησεις αποζημιωση ή και καθόλου χρεωση εως τώρα...

    ΥΓ Η πρόσβαση χάνονταν και οταν επιανες το max της γραμμη μηπως;;;;
    Αν ισχύει το τελευταίο, τότε στο προηγούμενο πρόβλημα έφταιγε το Jetspeed (ή η HOL είχε βάλει προβληματικό κόφτη, που δεν πιστεύω). Κατ' αρχάς άλλαξε μηχάνημα, φίλε -με αυτό το modem δεν κάνεις δουλειά.
    Για το νέο πρόβλημα, όπως λέει και ο Nm, κυνήγα τους, αυτοί φταίνε και όχι ο ΟΤΕ (κατά πάσα πιθανότητα).
    Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο-γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τον Επίτιμο.



  4. #4
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Zauberberg
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    22.262
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Άρθρα
    13
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    H.O.L. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    SNR / Attn
    25(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από A_gamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ισχύει το τελευταίο, τότε στο προηγούμενο πρόβλημα έφταιγε το Jetspeed (ή η HOL είχε βάλει προβληματικό κόφτη, που δεν πιστεύω). Κατ' αρχάς άλλαξε μηχάνημα, φίλε -με αυτό το modem δεν κάνεις δουλειά.
    Δεν το πήγαινα κατα κει, αν και θα μπορουσε να φταει και το jetspeed (βεβαια δεν μπορω να καταλαβω τι σχεση εχει το jetspeed με τις βροχες...). Εν πασει περιπτωσει δεν εννοουσα αυτο.

    Το συσχέτισα με ενα προβλημα αποσυνδεσεων που εχει ο harris οταν πιασει τα 400+ σε p2p.
    Eιναι κουφο, αλλα είπα να το ρωτησω just in case...

  5. #5
    Εγγραφή
    20-01-2007
    Μηνύματα
    272
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    x
    Εγω εχω το ιδιο προβλημα με το wan λαμπακι του JetSpeed να αναβοσβηνει απο την αρχη! Δηλαδη δεν μου έχει γίνει η παράδοση adsl κυκλώματος ακόμα ενώ είμαι ηδη στο τελευταίο στάδιο ενεργοποίησης στη HOL στα 24Mbps εδώ και 2 εβδομάδες!
    Τους έχω πάρει άπειρα τηλέφωνα, μου λένε οτι σημειώσανε την βλάβη αλλα ακομα τίποτα!
    Η ΗOL δεν φταίει που δεν έχω adsl κύκλωμα ή μήπως ο ΟΤΕ? Έχω δοκιμάσει και με άλλο ρουτερ και πάλι τιποτα.
    Λογικα για αυτο το πρόβλημα θα είναι υπεύθινοι οι τεχνικοι. Τους ρώτησα αν υπάρχει κάποιο νούμερο να καλέσω να ενημερωθώ καλύτερα αλλα μου είπαν πως δεν υπάρχει :/

    Πόσο καιρο λέτε να τους πάρει ρε παιδιά; περίμενα 1 μήνα για να φτάσω στο τελεύταιο στάδιο ενεργοποίησης και 2+ βδομάδες τώρα το adsl κύκλωμα.
    (τηλέφωνο εχω στον ΟΤΕ)

Παρόμοια Θέματα

  1. i-call πάνω σε γραμμή hol?
    Από armandogr στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-08, 15:01
  2. ΕΧΩ 24/1 HOL σε γραμμη ΟΤΕ ΤΖΑΜΠΑ!!!!!
    Από Avvocato στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-08, 19:51
  3. HOL - Double Play - Κατελειμένη γραμμή!!!
    Από heroes1 στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-08, 20:08
  4. Πρόβλημα με Demo της hol σε γραμμή vivodi
    Από Blueyed στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-06, 04:56
  5. Πρόβλημα Με γραμμή ΟΤΕ απο hol
    Από YaNNiS_P στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-06, 17:07

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας