Σελ. 53 από 179 ΠρώτηΠρώτη ... 3343485152535455586373 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 781-795 από 2679
  1. #781
    Εγγραφή
    19-09-2019
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΝΙΚΑΙΑ
    Καλησπέρα σε όλους. Καταρχήν να ευχαριστήσω τον jkoukos διότι σε προηγούμενο θέμα που ρώτησα με συμβούλεψε για τη σωστή σύνδεση συσκευών σε Voip σύνδεση στο σπίτι. Νέος κάτοχος λοιπόν και εγώ Nova 100mbps VDSL είναι VOIP και παίζει Νίκαια Νεάπολη μέσω καμπίνας Wind που βρίσκεται στα 160 μέτρα από το σπίτι. Τα 160 μέτρα είναι διαδρομή μέσω του δρόμου σε ευθεία είναι πιο κοντά. Να τονίσω ότι πιστεύω ότι είμαι σε αυτή την καμπίνα διότι οι άλλες είναι πιο μακριά. Σας επισυνάπτω χάρτη με το σημείο που βρίσκεται το σπίτι, με βελάκι την καμπίνα που λογικά με έχουν βάλει και με κύκλους άλλες δύο που είναι κοντά. Στα παρακάτω σας στέλνω και screenshots με στατιστικά από το router μου να μου πείτε τη γνώμη σας. Αυτό που έχω κάνει σαν σύνδεση αυτή τη στιγμή είναι κενές από συνδέσεις και συσκευές όλες οι secondary τηλεφωνικές πρίζες και το router παίζει απευθείας χωρίς φίλτρο στην κεντρική πρίζα (πρώτη πρίζα) του σπιτιού. Επάνω στο router παίζει και μία τηλεφωνική συσκευή ασύρματη χωρίς φίλτρο στη θύρα phone 1. Δηλαδή έχω αρκετά καθαρή εγκατάσταση χωρίς πολλά. Σε speedtest με ethernet είδα το πολύ 90 download και 9 upload και τις περισσότερες το download ήταν στα 86. Όταν κατέβασα δοκιμαστικό αρχείο 1gb απο speedtest.ftp.otenet.gr έπαιζε η ταχύτητα από 8,5 έως 9 mbytes/sec. Θέλω να ρωτήσω αν είναι εντάξει ή θα έπρεπε να βλέπω καλύτερο download και επειδή κάπου είχα διαβάσει ότι με κάποιο τρόπο βλέπεις πόσο "αντέχει" η γραμμή σου να σηκώσει, πως θα το δω. Δηλαδή αν αξίζει αύριο μεθαύριο να πάω και σε 200άρα. Το άλλο κομμάτι που θα ήθελα να με βοηθήσετε είναι το εξής. Θέλω να φωνάξω άνθρωπο να μου μεταφέρει την κεντρική πρίζα που έχω το router από τον πάνω όροφο στον κάτω (μένω σε μεζονέτα που είναι σε 5όροφη πολυκατοικία) και να κάνω τις υπόλοιπες πρίζες secondary. Τι διαδικασία χρειάζεται? Είναι εύκολο? Έχει πολυ μεγάλο κόστος. Ευχαριστώ πολύ όποιον ενδιαφερθεί. Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  kampina.jpg 
Εμφανίσεις:  33 
Μέγεθος:  347,5 KB 
ID: 207388Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2.png 
Εμφανίσεις:  74 
Μέγεθος:  92,1 KB 
ID: 207389Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  3.png 
Εμφανίσεις:  37 
Μέγεθος:  90,0 KB 
ID: 207390Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  4.png 
Εμφανίσεις:  29 
Μέγεθος:  74,1 KB 
ID: 207391Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  5.png 
Εμφανίσεις:  24 
Μέγεθος:  87,3 KB 
ID: 207392Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  6.png 
Εμφανίσεις:  19 
Μέγεθος:  69,5 KB 
ID: 207393Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  7.png 
Εμφανίσεις:  17 
Μέγεθος:  74,4 KB 
ID: 207394Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  8.png 
Εμφανίσεις:  16 
Μέγεθος:  75,0 KB 
ID: 207395Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  9.png 
Εμφανίσεις:  17 
Μέγεθος:  75,0 KB 
ID: 207396Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  10.png 
Εμφανίσεις:  24 
Μέγεθος:  101,5 KB 
ID: 207397Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  11.png 
Εμφανίσεις:  26 
Μέγεθος:  84,7 KB 
ID: 207398

  2. #782
    Εγγραφή
    19-09-2019
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΝΙΚΑΙΑ
    anyone??

  3. #783
    Εγγραφή
    26-09-2018
    Περιοχή
    ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    45183/4996
    ISP
    Forthnet
    Router
    ASUS DSL-AC68U
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
    1. Μέσα στους 3,5 μήνες ταλαιπωρία, "δοκίμασα" 6 τεχνικούς της Forthnet. Σε καμμία περίπτωση δεν διαπιστώθηκε πρόβλημα εσωτερικής δικτύωσης. ΟΛΕΣ ΟΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΑΦΟΡΟΥΣΑΝ ΘΕΜΑΤΑ ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΑΣ ΟΤΕ. Το πως ανταποκρίθηκε είναι άλλη συζήτηση (και υπό διερεύνηση από την ΕΕΤΤ μετά από σχετική καταγγελία μου).

    2. Η συγκεκριμένη γραμμή που έχω μου "δόθηκε" με τον εξής τρόπο : Κατασκευή βρόγχου για ADSL !!! - Λειτουργία ADSL στις 2/8 και αμέσως αίτηση για 50 vpu. - Υποτίθεται ότι λειτούργησε ως 50αρα στις 09/08. Απουσίαζα σε άδεια και όταν επέστρεψα είδα ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΘΟΛΟΥ DSL !!. - Διαπίστωση του γεγονότος με επίσκεψη τεχνικού της FortHnet και δήλωση βλάβης στον ΟΤΕ. - Αποκατάσταση την 7η εργάσιμη ημέρα !!! με ταχύτητα 20.300 !!! - Νέα δήλωση χαμηλού συγχρονισμού και νέα επίσκεψη τεχνικού της Forthnet και ξανά το ίδιο γαιτανάκι, όταν ο ΟΤΕ πάλι μετά από 6 εργάσιμες ημέρες (συνυπολογίστε και τα ΣΚ για να δείτε τους χρόνους) "αποκατάστησε" τη βλάβη και έφερε τη συγκεκριμένη γραμμή τα στατιστικά της οποίας φαίνονται στο post #676

    3. Όπως βλέπετε με την νέα αίτηση για 100 vpu δεν άλλαξε σχεδόν τίποτα στην ταχύτητα down απλά αυξήθηκε το up. Οι ταχύτητες στο up σχεδόν πάντα δεν έχουν προβλήματα. Επειδή η αίτηση είναι αποκλειστικά για vpu (δηλαδή όχι voip) και αυτό έχει καταγραφεί και στη συνομιλία μας, το splitter νομίζω ότι είναι απαραίτητο και δεν επηρεάζει την ταχύτητα. Σε κάθε περίπτωση θα φανεί και επισήμως τη ΔΕ που θα έρθει ΠΑΛΙ ο τεχνικός της Forthnet για μέτρηση στον κατανεμητή.. ΜΕΤΑ ΘΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΤΑ ΩΡΑΙΑ.
    Εκτιμώ ότι μετά από τόσες αναφορές που έχω κάνει και επειδή κρατώ συνεχώς το θέμα ανοικτό, τα στοιχεία μου θα έχουν "καταχωρηθεί" στα συτήματα των εταιρειών με "άλλο χρώμα". ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ...
    Που βέβαια δεν είναι καθόλου παιχνίδι, αλλά διεκδίκηση στοιχειωδών δικαιωμάτων, πρόσβασης σε ταχύτητες ευρυζωνικότητας που οι πάροχοι ισχυρίζονται ότι παρέχουν και οι "αρμόδιοι" υποτίθεται ότι τους ελέγχουν.

    Πάντως μέχρι σήμερα ακόμα υπάρχει Internet !!!
    hasta la vista

    - - - Updated - - -


    Όπως τα είχα πεί :
    Σήμερα έγινε μέτρηση από τεχνικό της Forthnet :
    - Στον κατανεμητή στην είσοδο 47.400 down
    - Στο σπίτι 45.929 down
    Δόθηκε ως βλάβη χαμηλού συγχρονισμού στον ΟΤΕ....

    "Προσδεθείτε, μη καπνίζετε" μπαίνουμε σε ισχυρές αναταράξεις...

  4. #784
    Εγγραφή
    19-09-2019
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΝΙΚΑΙΑ
    Κάποιος?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από magkaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους. Καταρχήν να ευχαριστήσω τον jkoukos διότι σε προηγούμενο θέμα που ρώτησα με συμβούλεψε για τη σωστή σύνδεση συσκευών σε Voip σύνδεση στο σπίτι. Νέος κάτοχος λοιπόν και εγώ Nova 100mbps VDSL είναι VOIP και παίζει Νίκαια Νεάπολη μέσω καμπίνας Wind που βρίσκεται στα 160 μέτρα από το σπίτι. Τα 160 μέτρα είναι διαδρομή μέσω του δρόμου σε ευθεία είναι πιο κοντά. Να τονίσω ότι πιστεύω ότι είμαι σε αυτή την καμπίνα διότι οι άλλες είναι πιο μακριά. Σας επισυνάπτω χάρτη με το σημείο που βρίσκεται το σπίτι, με βελάκι την καμπίνα που λογικά με έχουν βάλει και με κύκλους άλλες δύο που είναι κοντά. Στα παρακάτω σας στέλνω και screenshots με στατιστικά από το router μου να μου πείτε τη γνώμη σας. Αυτό που έχω κάνει σαν σύνδεση αυτή τη στιγμή είναι κενές από συνδέσεις και συσκευές όλες οι secondary τηλεφωνικές πρίζες και το router παίζει απευθείας χωρίς φίλτρο στην κεντρική πρίζα (πρώτη πρίζα) του σπιτιού. Επάνω στο router παίζει και μία τηλεφωνική συσκευή ασύρματη χωρίς φίλτρο στη θύρα phone 1. Δηλαδή έχω αρκετά καθαρή εγκατάσταση χωρίς πολλά. Σε speedtest με ethernet είδα το πολύ 90 download και 9 upload και τις περισσότερες το download ήταν στα 86. Όταν κατέβασα δοκιμαστικό αρχείο 1gb απο speedtest.ftp.otenet.gr έπαιζε η ταχύτητα από 8,5 έως 9 mbytes/sec. Θέλω να ρωτήσω αν είναι εντάξει ή θα έπρεπε να βλέπω καλύτερο download και επειδή κάπου είχα διαβάσει ότι με κάποιο τρόπο βλέπεις πόσο "αντέχει" η γραμμή σου να σηκώσει, πως θα το δω. Δηλαδή αν αξίζει αύριο μεθαύριο να πάω και σε 200άρα. Το άλλο κομμάτι που θα ήθελα να με βοηθήσετε είναι το εξής. Θέλω να φωνάξω άνθρωπο να μου μεταφέρει την κεντρική πρίζα που έχω το router από τον πάνω όροφο στον κάτω (μένω σε μεζονέτα που είναι σε 5όροφη πολυκατοικία) και να κάνω τις υπόλοιπες πρίζες secondary. Τι διαδικασία χρειάζεται? Είναι εύκολο? Έχει πολυ μεγάλο κόστος. Ευχαριστώ πολύ όποιον ενδιαφερθεί. Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  kampina.jpg 
Εμφανίσεις:  33 
Μέγεθος:  347,5 KB 
ID: 207388Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2.png 
Εμφανίσεις:  74 
Μέγεθος:  92,1 KB 
ID: 207389Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  3.png 
Εμφανίσεις:  37 
Μέγεθος:  90,0 KB 
ID: 207390Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  4.png 
Εμφανίσεις:  29 
Μέγεθος:  74,1 KB 
ID: 207391Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  5.png 
Εμφανίσεις:  24 
Μέγεθος:  87,3 KB 
ID: 207392Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  6.png 
Εμφανίσεις:  19 
Μέγεθος:  69,5 KB 
ID: 207393Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  7.png 
Εμφανίσεις:  17 
Μέγεθος:  74,4 KB 
ID: 207394Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  8.png 
Εμφανίσεις:  16 
Μέγεθος:  75,0 KB 
ID: 207395Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  9.png 
Εμφανίσεις:  17 
Μέγεθος:  75,0 KB 
ID: 207396Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  10.png 
Εμφανίσεις:  24 
Μέγεθος:  101,5 KB 
ID: 207397Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  11.png 
Εμφανίσεις:  26 
Μέγεθος:  84,7 KB 
ID: 207398

  5. #785
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από magkaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποιος?
    η γραμμή σου στο screenshot κλειδώνει στα 96229kbps download, θα μπορούσε βέβαια σύμφωνα με το Attainable Rate να είσαι σε 99999, οπότε ουσιαστικά πιάνεις σχεδόν το μαξ. Μήπως επειδή είσαι σε fastpath έχουν βάλει και προφίλ για την ταχύτητα?.

    Επίσης για την μεταφορά της πρίζας, είναι αναλόγως πως είναι η καλωδίωση του σπιτιού σου, αν έρθει κάποιος που γνωρίζει, θα φάει χρόνο φυσικά να καταλάβει πως έχει γίνει η εγκατάσταση οπότε κανείς δεν μπορεί να σου πει με ακρίβεια πόσο θα κοστίσει.

    Το θέμα είναι ότι θα πρέπει να βρεις κάποιον που να γνωρίζει πως είναι η βέλτιστη καλωδίωση για vdsl που διαθέτεις, αυτό ίσως θα είναι το ποιο δύσκολο. Θα πρέπει να καθίσεις να τους εξηγήσεις εσύ, γιατί ανέφερες ότι με την βοήθεια του jkoukos το έχεις ήδη κάνει.

    Επίσης με 8.7 Line attenuation που έχεις μπορεί να μην πιάσεις 200 σε αναβάθμιση αλλά θα είσαι αρκετά κοντά.

  6. #786
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από magkaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποιος?
    1. To ότι είδες στον χάρτη 3 καμπίνες στην περιοχή σου, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι συνδέεσαι σε μία από αυτές, για τον απλό λόγο ότι τον χάρτη τον ενημερώνουμε εμείς οι χρήστες και σίγουρα δεν είναι ενημερωμένος με όλες τις υπάρχουσες καμπίνες. Για να βρεις σε ποια είσαι συνδεδεμένος και που βρίσκεται αυτή, δες εδώ.

    2. Το ότι έχεις κάνει σωστή εσωτερική συνδεσμολογία, δεν σημαίνει ότι και η γραμμή από τον κατανεμητή έως πάνω την πρώτη πρίζα δεν έχει θέμα. Για αυτόν τον έλεγχο δες εδώ. Αν κι εκεί πιάνεις πάνω-κάτω την ίδια ταχύτητα, τότε η εσωτερική σου εγκατάσταση είναι σωστή και υπάρχει απώλεια από την εξωτερική γραμμή.

    3. Βάσει του συγχρονισμού που έχεις, η πραγματική ταχύτητα στο διαδίκτυο είναι λογική. Πάντα αυτή σε VDSL είναι μικρότερη λόγω overhead περίπου κατά 9%. Επίσης έχεις Fastpath που σημαίνει ότι έχεις μικρή απώλεια σε σχέση με το να είχες Interleaved.

    4. Για 200άρι πακέτο χρειάζεται εξοπλισμός (κάρτα στο DSLAM και DSL Router) συμβατός με το προφίλ 35b (Super Vectoring). Η συσκευή που έχεις δεν είναι (μόνο στο απλό 17a Vectoring παίζει) άρα είναι λογικό να μην σου δείχνει μεγάλο attainable. Με συμβατή συσκευή αλλάζουν τα στοιχεία συγχρονισμού. Λογικά θα είσαι πάνω από τα 150-160Mbps, αλλά δεν γνωρίζουμε το πάνω όριο.

    5. Τέλος όσον αφορά την εσωτερική συνδεσμολογία, εξαρτάται καταρχήν το είδος των καλωδίων που υπάρχουν εσωτερικά στις πρίζες και πόσα ζεύγη έχει κάθε μία από αυτές. Μπορεί να είναι σχετικά εύκολο, δυσκολότερο ή αδύνατον (και να χρειαστεί να περαστεί άλλη καλωδίωση). Οπότε μόνο με επί τόπου έλεγχο από ηλεκτρολόγο θα γνωρίζεις την απάντηση και το κόστος της εγκατάστασης.

  7. #787
    Εγγραφή
    19-09-2019
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΝΙΚΑΙΑ
    Καλησπέρα και χίλια ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Βρήκα μέσω του excel που μου πρότεινε ο jkoukos που είμαι αν και δεν ξέρω πως να βρω στο χάρτη που είναι η καμπίνα. Σας επισυνάπτω screenshot. Δεύτερον ξέρω σίγουρα ότι παίρνω μέσω καμπίνας Wind γιατί είχα forthnet adsl έκανα αίτηση στη Wind που είχε καμπίνα κοντά μου και μετά από 13 μέρες μου έκανε αντιπροσφορά h Nova και έκανα υπαναχώρηση από τη Wind. Όμως η Wind είχε ήδη πάρει τη γραμμή μου. Ταλαιπωρήθηκα λίγο αλλά βγήκε άκρη και η ίδια η Νοβα μου είπε ότι μου δίνει internet μέσω καμπίνας Wind και μάλιστα Voip. (στην αρχή από τη Nova μου είχαν στείλει συμβόλαιο για VPU δηλαδή Pstn) αλλά από τη στιγμή που πήρε τη γραμμή η Wind σε δύο μέρες μου ξαναέστειλαν συμβόλαιο για VLU καθώς μου είπαν ότι είμαι ήδη VOIP από Wind. Αν μπορεί κάποιος από το screenshot που έστειλα να μου πει από πια καμπίνα παίρνω θα ήμουν ευτυχισμένος. Επίσης από fastpath μπορώ να το γυρίσω σε Interleaved? Υπάρχει λόγος? Κερδίζω κάτι? Ή να μείνω έτσι. Και αν κατάλαβα μόνο αν βάλω άλλο router θα ,μπορείτε να μου πείτε αν αξίζει να πάω σε 200 κάποια στιγμή. Πάντως η Wind Και τώρα μου έδινε 200. Η Nova θα το κάνει λέει απλά τώρα δεν το έχει εμπορικά διαθέσιμο το 200. Μπορεί κάποιος να μου υποδείξει σε pm αν απαγορεύεται δημοσίως ένα καλό router όπως πρότεινε ο jkoukos? Αλλά τον κυριότερο κάποιον τεχνικό ή εταιρεία να φωνάξω σπίτι να τα δει και να μου κάνει τη δουλειά με την αλλαγή κύριας πρίζας? Και πάλι σας ευχαριστώ. Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  kafa.jpg 
Εμφανίσεις:  44 
Μέγεθος:  279,9 KB 
ID: 207462

  8. #788
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    H καμπίνα του ΟΤΕ με την οποία συνδέεται η οικοδομή σου είναι εδώ. Κάπου εκεί δίπλα θα είναι και της Wind με την οποία συνδέεται για να έχεις VDSL σύνδεση.
    Σύμφωνα με τον πίνακα, έχει αριθμό 524 και ο αντίστοιχος του αστικού κέντρου Νίκαιας είναι ο 1273.

    Σε Fastpath κερδίζουμε απόκριση (βοηθά στα online παιχνίδια) εις βάρος της ταχύτητας συγχρονισμού και υπό όρους της σταθερότητας της γραμμής. Το αντίθετο με Interleave.

    Για το 200άρι τα είπαμε. Προφανώς για να δίνει η Wind αυτή την ταχύτητα, οι κάρτες στην καμπίνα είναι συμβατές και λογικά θα δίνει αντίστοιχο εξοπλισμό στους πελάτες της.
    Η Nova δεν έχει τέτοιο εξοπλισμό και δεν δίνει αυτή την ταχύτητα ή το αντίθετο, δεν θέλει να δώσει αυτή την ταχύτητα προς το παρόν και δεν δίνει αντίστοιχο εξοπλισμό.

  9. #789
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.977
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από magkaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και χίλια ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Βρήκα μέσω του excel που μου πρότεινε ο jkoukos που είμαι αν και δεν ξέρω πως να βρω στο χάρτη που είναι η καμπίνα. Σας επισυνάπτω screenshot. Δεύτερον ξέρω σίγουρα ότι παίρνω μέσω καμπίνας Wind γιατί είχα forthnet adsl έκανα αίτηση στη Wind που είχε καμπίνα κοντά μου και μετά από 13 μέρες μου έκανε αντιπροσφορά h Nova και έκανα υπαναχώρηση από τη Wind. Όμως η Wind είχε ήδη πάρει τη γραμμή μου. Ταλαιπωρήθηκα λίγο αλλά βγήκε άκρη και η ίδια η Νοβα μου είπε ότι μου δίνει internet μέσω καμπίνας Wind και μάλιστα Voip. (στην αρχή από τη Nova μου είχαν στείλει συμβόλαιο για VPU δηλαδή Pstn) αλλά από τη στιγμή που πήρε τη γραμμή η Wind σε δύο μέρες μου ξαναέστειλαν συμβόλαιο για VLU καθώς μου είπαν ότι είμαι ήδη VOIP από Wind. Αν μπορεί κάποιος από το screenshot που έστειλα να μου πει από πια καμπίνα παίρνω θα ήμουν ευτυχισμένος. Επίσης από fastpath μπορώ να το γυρίσω σε Interleaved? Υπάρχει λόγος? Κερδίζω κάτι? Ή να μείνω έτσι. Και αν κατάλαβα μόνο αν βάλω άλλο router θα ,μπορείτε να μου πείτε αν αξίζει να πάω σε 200 κάποια στιγμή. Πάντως η Wind Και τώρα μου έδινε 200. Η Nova θα το κάνει λέει απλά τώρα δεν το έχει εμπορικά διαθέσιμο το 200. Μπορεί κάποιος να μου υποδείξει σε pm αν απαγορεύεται δημοσίως ένα καλό router όπως πρότεινε ο jkoukos? Αλλά τον κυριότερο κάποιον τεχνικό ή εταιρεία να φωνάξω σπίτι να τα δει και να μου κάνει τη δουλειά με την αλλαγή κύριας πρίζας? Και πάλι σας ευχαριστώ. Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  kafa.jpg 
Εμφανίσεις:  44 
Μέγεθος:  279,9 KB 
ID: 207462
    Για να βρεις την καμπίνα σου, βάζεις τις συντεταγμένες στο Google Maps πρώτα τη δεύτερη και μετά την πρώτη κολλητά με , ενδιάμεσα...
    Βγαίνει ως αποτέλεσμα αυτό https://www.google.com/maps/place/37...83!4d23.632722
    Αυτή είναι η καμπίνα σου.

    Edit : Με πρόλαβε ο Κούκος... :P

  10. #790
    Εγγραφή
    19-09-2019
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΝΙΚΑΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από magkaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και χίλια ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Βρήκα μέσω του excel που μου πρότεινε ο jkoukos που είμαι αν και δεν ξέρω πως να βρω στο χάρτη που είναι η καμπίνα. Σας επισυνάπτω screenshot. Δεύτερον ξέρω σίγουρα ότι παίρνω μέσω καμπίνας Wind γιατί είχα forthnet adsl έκανα αίτηση στη Wind που είχε καμπίνα κοντά μου και μετά από 13 μέρες μου έκανε αντιπροσφορά h Nova και έκανα υπαναχώρηση από τη Wind. Όμως η Wind είχε ήδη πάρει τη γραμμή μου. Ταλαιπωρήθηκα λίγο αλλά βγήκε άκρη και η ίδια η Νοβα μου είπε ότι μου δίνει internet μέσω καμπίνας Wind και μάλιστα Voip. (στην αρχή από τη Nova μου είχαν στείλει συμβόλαιο για VPU δηλαδή Pstn) αλλά από τη στιγμή που πήρε τη γραμμή η Wind σε δύο μέρες μου ξαναέστειλαν συμβόλαιο για VLU καθώς μου είπαν ότι είμαι ήδη VOIP από Wind. Αν μπορεί κάποιος από το screenshot που έστειλα να μου πει από πια καμπίνα παίρνω θα ήμουν ευτυχισμένος. Επίσης από fastpath μπορώ να το γυρίσω σε Interleaved? Υπάρχει λόγος? Κερδίζω κάτι? Ή να μείνω έτσι. Και αν κατάλαβα μόνο αν βάλω άλλο router θα ,μπορείτε να μου πείτε αν αξίζει να πάω σε 200 κάποια στιγμή. Πάντως η Wind Και τώρα μου έδινε 200. Η Nova θα το κάνει λέει απλά τώρα δεν το έχει εμπορικά διαθέσιμο το 200. Μπορεί κάποιος να μου υποδείξει σε pm αν απαγορεύεται δημοσίως ένα καλό router όπως πρότεινε ο jkoukos? Αλλά τον κυριότερο κάποιον τεχνικό ή εταιρεία να φωνάξω σπίτι να τα δει και να μου κάνει τη δουλειά με την αλλαγή κύριας πρίζας? Και πάλι σας ευχαριστώ. Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  kafa.jpg 
Εμφανίσεις:  44 
Μέγεθος:  279,9 KB 
ID: 207462
    Το έκανα μόνος μου έβαλα το φ και λ (συντεταγμένες) του 1273-524 ΑΚ για τη διεύθυνση μου που βλέπω στο excel που μου πρότεινε ο jkoukos και πράγματι μου βγάζει καρφί τη θέση της καμπίνας της Wind που σας είχα επισυνάψει και βάζω κόκκινο βελάκι στο προηγούμενο post. Ένα στενό πίσω μου στα 160 μέτρα μέσω δρόμου και σε ευθεία θα είναι λιγότερο. Αν μπορείτε να μου απαντήσετε στα υπόλοιπα όποτε βρείτε χρόνο? Και πάλι ευχαριστώ.

    - - - Updated - - -

    Παιδιά το προηγούμενο post το έγραψα όσο μου απαντούσατε συγνώμη. Αν κάποιος μπορεί να στείλει σε pm πληροφορίες για εγκαταστάτη και έλεγχο γραμμής. jkoukos άρα θα έχω καλύτερο Ping με fastpath....δεν με νοιάζουν τόσο πολύ τα παιχνίδια. Παίζει ρόλο όμως το fastpath σε voip τηλεφωνία πχ από modulus? Αν δεν παίζει ρόλο να τους πω να το βγάλουν το fastpath. Μπορώ να τους το πω και να το κάνουν σωστά?

  11. #791
    Εγγραφή
    10-03-2004
    Μηνύματα
    809
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Ερωτηση:

    Για 200mbps εχουμε καποιο σχεδιασμο απο forthnet; Ξερει κανεις κατι;

  12. #792
    Εγγραφή
    20-02-2016
    Περιοχή
    kifissia
    Μηνύματα
    1.201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Fritzbox 7590ax
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από polakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερωτηση:

    Για 200mbps εχουμε καποιο σχεδιασμο απο forthnet; Ξερει κανεις κατι;
    Όχι δεν υπάρχουν νεότερα. Καλό βράδυ.

  13. #793
    Εγγραφή
    01-11-2002
    Περιοχή
    Zion
    Μηνύματα
    143
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    Ομορφιες ... απο εκει που ειχαμε πεσει στα 88 με attainable 118 , σημερα η γραμμη εχει κλειδωσει στα 77 με attainable τα 99 ...απο το κακο στο χειροτερο ...

  14. #794
    Εγγραφή
    05-02-2009
    Περιοχή
    ΑΙΓΑΛΕΩ
    Μηνύματα
    112
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από magkaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης από fastpath μπορώ να το γυρίσω σε Interleaved? Υπάρχει λόγος? Κερδίζω κάτι? Ή να μείνω έτσι. Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  kafa.jpg 
Εμφανίσεις:  44 
Μέγεθος:  279,9 KB 
ID: 207462
    Ήθελα να γυρίσω εγώ σε Interleave και η απάντηση που έδωσε η Wind στην Nova ήταν αρνητική. Δεν μπορούμε να το κάνουμε.
    Δεν ξέρω για σένα αλλα εγώ όταν έχω ανοιχτό το Torrent και κατεβάζω όποιος πάρει τηλέφωνο σπίτι στην ομιλία κάνει διακοπές...

  15. #795
    Εγγραφή
    26-09-2018
    Περιοχή
    ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    45183/4996
    ISP
    Forthnet
    Router
    ASUS DSL-AC68U
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antobaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
    1. Μέσα στους 3,5 μήνες ταλαιπωρία, "δοκίμασα" 6 τεχνικούς της Forthnet. Σε καμμία περίπτωση δεν διαπιστώθηκε πρόβλημα εσωτερικής δικτύωσης. ΟΛΕΣ ΟΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΑΦΟΡΟΥΣΑΝ ΘΕΜΑΤΑ ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΑΣ ΟΤΕ. Το πως ανταποκρίθηκε είναι άλλη συζήτηση (και υπό διερεύνηση από την ΕΕΤΤ μετά από σχετική καταγγελία μου).

    2. Η συγκεκριμένη γραμμή που έχω μου "δόθηκε" με τον εξής τρόπο : Κατασκευή βρόγχου για ADSL !!! - Λειτουργία ADSL στις 2/8 και αμέσως αίτηση για 50 vpu. - Υποτίθεται ότι λειτούργησε ως 50αρα στις 09/08. Απουσίαζα σε άδεια και όταν επέστρεψα είδα ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΘΟΛΟΥ DSL !!. - Διαπίστωση του γεγονότος με επίσκεψη τεχνικού της FortHnet και δήλωση βλάβης στον ΟΤΕ. - Αποκατάσταση την 7η εργάσιμη ημέρα !!! με ταχύτητα 20.300 !!! - Νέα δήλωση χαμηλού συγχρονισμού και νέα επίσκεψη τεχνικού της Forthnet και ξανά το ίδιο γαιτανάκι, όταν ο ΟΤΕ πάλι μετά από 6 εργάσιμες ημέρες (συνυπολογίστε και τα ΣΚ για να δείτε τους χρόνους) "αποκατάστησε" τη βλάβη και έφερε τη συγκεκριμένη γραμμή τα στατιστικά της οποίας φαίνονται στο post #676

    3. Όπως βλέπετε με την νέα αίτηση για 100 vpu δεν άλλαξε σχεδόν τίποτα στην ταχύτητα down απλά αυξήθηκε το up. Οι ταχύτητες στο up σχεδόν πάντα δεν έχουν προβλήματα. Επειδή η αίτηση είναι αποκλειστικά για vpu (δηλαδή όχι voip) και αυτό έχει καταγραφεί και στη συνομιλία μας, το splitter νομίζω ότι είναι απαραίτητο και δεν επηρεάζει την ταχύτητα. Σε κάθε περίπτωση θα φανεί και επισήμως τη ΔΕ που θα έρθει ΠΑΛΙ ο τεχνικός της Forthnet για μέτρηση στον κατανεμητή.. ΜΕΤΑ ΘΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΤΑ ΩΡΑΙΑ.
    Εκτιμώ ότι μετά από τόσες αναφορές που έχω κάνει και επειδή κρατώ συνεχώς το θέμα ανοικτό, τα στοιχεία μου θα έχουν "καταχωρηθεί" στα συτήματα των εταιρειών με "άλλο χρώμα". ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ...
    Που βέβαια δεν είναι καθόλου παιχνίδι, αλλά διεκδίκηση στοιχειωδών δικαιωμάτων, πρόσβασης σε ταχύτητες ευρυζωνικότητας που οι πάροχοι ισχυρίζονται ότι παρέχουν και οι "αρμόδιοι" υποτίθεται ότι τους ελέγχουν.

    Πάντως μέχρι σήμερα ακόμα υπάρχει Internet !!!
    hasta la vista

    - - - Updated - - -


    Όπως τα είχα πεί :
    Σήμερα έγινε μέτρηση από τεχνικό της Forthnet :
    - Στον κατανεμητή στην είσοδο 47.400 down
    - Στο σπίτι 45.929 down
    Δόθηκε ως βλάβη χαμηλού συγχρονισμού στον ΟΤΕ....

    "Προσδεθείτε, μη καπνίζετε" μπαίνουμε σε ισχυρές αναταράξεις...
    ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΚΑΙ ΟΡΙΣΤΙΚΑ (?) ΝΕΑ :

    1. Θα έχω internet !!! (μέχρι νεωτέρας) αλλά μόνο 50αρα γραμμή. Ο "αγαπημένος" ΟΤΕ με ενημέρωσε ότι δεν υπάρχει δυνατότητα να έχω ταχύτητες μεγαλύτερeς από 60mbps, λόγω τεχνικού περιορισμού ???
    2. Η συγκεκριμένη ενημέρωση έγινε από τεχνικό της Forthnet με τον οποίο έκαναν "συνδυαστικό" ραντεβού και μετρήσεις...
    3. Ο τεχνικός της Forthnet δεν ήξερε ή δεν ήθελε να μου πεί σε ποία καμπίνα είμαι συνδεδεμένος και μου απάντησε ότι αποκλείεται να "μεταφερθώ" σε άλλη καμπίνα ποιό κοντά (υπάρχει μια στα 250 μέτρα από το σπίτι) αν δεν είμαι ήδη σε αυτή.
    ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ :
    Το έτος 2019 σε περιοχή (Καλλιθέα) που όλοι οι πάροχοι ισχυρίζονται ότι ζεις στον ψηφιακό παράδεισο και μπορείς να "τρέχεις" με 100, απλά στην πράξη στην δική μου περίπτωση δεν ισχύει

Σελ. 53 από 179 ΠρώτηΠρώτη ... 3343485152535455586373 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας