Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    06-02-2020
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα. Έχω πρόβλημα πολύ συχνών αποσυνδέσεων και στην αναζήτηση της αιτίας του προβλήματος έχουν δημιουργηθεί πολλές απορίες.

    Είμαι σε ADSL VoIP γραμμή της Vodafone (πρώην γραμμή της CYTA αλλά νέος συνδρομητής στη Vodafone, ποτέ στην CYTA) και έχω το ρούτερ Sercomm H 300s. Παρακάτω φαίνονται οι οδηγίες από το συνοδευτικό βιβλιαράκι.
    https://i.imgur.com/hVEQaA4.jpg
    https://i.imgur.com/z8zkpxO.jpg
    Διευκρίνισα ότι η γραμμή μου ήταν CYTA επειδή ίσως να στέλνουν διαφορετικό ρούτερ σε όσους χρησιμοποιούν πρώην γραμμές CYTA καθώς και επειδή το δικό μου ρούτερ έχει διαφορετικό βιβλιαράκι από άλλο Sercomm που έχω ανοίξει.

    Οι απορίες μου τώρα είναι:
    1) Στην πρώτη φωτογραφία φαίνονται οι οδηγίες για μονή πρίζα.
    Γιατί είναι απαραίτητο το splitter αφού μιλάμε για voip τηλεφωνία και επομένως όλες οι τηλεφωνικές συσκευές παίρνουν σήμα από το ρούτερ; Τι ακριβώς διαχωρίζει; Γιατί δεν συνδέεται το ρούτερ απευθείας στην πρίζα και το τηλέφωνο απευθείας στο ρούτερ στην TEL.1;
    2) Στη δεύτερη φωτογραφία φαίνονται οι οδηγίες για διπλή πρίζα.
    Σε αυτήν τη συνδεσμολογία γιατί δεν είναι απαραίτητο το splitter όπως με την προηγούμενη; Αφού σε αυτήν την συνδεσμολογία δεν είναι απαραίτητο να συνδεθεί το τηλέφωνο στο splitter, γιατί ήταν απαραίτητο το splitter στην προηγούμενη; Γιατί χρησιμοποιεί διακλαδωτή για να συνδέσει το τηλέφωνο και δεν χρησιμοποιεί την δεύτερη έξοδο ΤΕL.2;
    3) Γιατί κάποια τηλεφωνικά καλώδια έχουν ανεστραμμένους αγωγούς και άλλα όχι, και πως γίνεται να δουλεύουν και τα δύο;

    Ευχαριστώ για την υπομονή σας να διαβάσετε το μακροσκελές ποστ μου.

  2. #2
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    1) Προϋποθέτουν ότι από την μονή πρίζα, πάει το σήμα σε άλλες πρίζες του σπιτιού (ντούμπλεξ, τρίπλεξ κλπ).
    Ετσι γίνονταν, παλιά, (στις περισσότερες εγκαταστάσεις) η συνδεσμολογία των πριζών με PSTN τηλεφωνία, χωρίς ίντερνετ.
    Όπως το γράφεις πρέπει να γίνει. Αλλά:
    Το splitter, το προτείνουν, για να γίνει επιστροφή του τηλεφωνικού σήματος
    στις άλλες πρίζες του σπιτιού και για να έχεις αποσυνδέσεις κλπ προβλήματα.
    2) Προϋποθέτουν ότι στην διπλή πρίζα, έγινε διαχωρισμός.
    Δηλαδή αποσυνδέονται τα καλώδια από την παλιά μονή πρίζα και
    στην μία υποδοχή της νέας διπλής πρίζας έρχεται το καλώδιο από τον κατανεμητή
    και στην άλλη υποδοχή της νέας διπλής πρίζας ξεκινάει το καλώδιο προς τις άλλες πρίζες του σπιτιού.
    Ο διακλαδωτής είναι για να συνακροάζονται οι κλήσεις και από τις άλλες συσκευές που είναι συνδεδεμένες στις άλλες πρίζες.
    Αν κάποιος δεν το θέλει, όπως γράφεις και εσύ, κάθε συσκευή μπαίνει μόνη της , στην αντίστοιχη έξοδο του ρούτερ.
    Δηλαδή στην μία έξοδο του ρούτερ συνδέουμε το τηλέφωνο για το δωμάτιο που είναι το ρούτερ
    και την άλλη έξοδο του ρούτερ την συνδέουμε στην δεύτερη υποδοχή της διπλης πρίζας, για να πάει στα άλλα δωμάτια.
    3) Γίνεται να δουλεύουν και οι δύο συνδιασμοί, επειδή δεν υπάρχει θέμα πολικότητας σε τέτοιες υλοποιήσεις της τηλεφωνίας.

    Πολύ κατατοπιστικό είναι το post #1835 του jkoukos στο παρακάτω link:
    https://www.adslgr.com/forum/threads...27#post6094927
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος georgep138 : 06-02-20 στις 12:39.

  3. #3
    Εγγραφή
    06-02-2020
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Ήσουν κατατοπιστικότατος και μου έλυσες κάθε απορία. Ευχαριστώ πολύ.
    Επομένως τα προβλήματα που αντιμετωπίζω έχουν να κάνουν μόνο με την καλωδίωση και όχι με την μετά την πρίζα συνδεσμολογία.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας