Σελ. 11 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 6910111213 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 151-165 από 229
  1. #151
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.635
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    μαρκες δεν ξερω φιλε μου να σου προτεινω , μπορω να σου προτεινω καποιο μηχανημα στα πλαιστια των φωτοβολταικων και του τι θες να κανεις , απλως δεν μπορω να εγγυηθω την καλη λειτουργια σε τιποτα αν δεν το εχω δοκιμασει ή να εχω διαρκη εμπειρια σε γκαμα προιοντων καποιας εταιριας .

    =--=--=
    σε αλλα νεα , μαλλον ειμαι βλακας , αλλα τουλαχιστον ειμαι ο βλακας που διαλεγω να ειμαι

    ηρθε μολις τωρα ενας τυπος να μετρησει το ρευμα , καινουριο προσωπο , του λεω εποχιακος εισαι ; τι εποχιακος ; απο πατρα εχω ερθει , αυτοι που μετρανε τα εχουνε κανει θαλασσα λεει .
    να μου λεει στο ρευμα σου ξερεις τι εχει κανει ; 300 κιλα βατ λιγοτερα απο την προηγουμενη μετρηση (65kwh υπολογιζα σημερα το πρωι πριν ερθει οτι εχω παραγει παραπανω απο οτι ειχα καταναλωσει )
    τον κοιταω λιγο , μην θελοντας να κατηγορηθουν αλλοι στην περιπτωση αυτη για δικη μου ενεργεια , του λεω , θελω να ειμαι τιμιος και θελω να σου πω κατι μεταξυ μας, μπορω ; εχω βαλει φωτοβολταικα .

    στην περιπτωση αυτην λεω, γιατι ειχα μεσα στον χειμωνα ειχα λαθος χρεωση με λαθος ενδειξη με 600 κιλοβατωρες παραπανω απο το τιποτα που ειχε καταναλωθει (σε αλλο μετρητη)

    δεν εδειξε να δινει βαση στο τι του ειπα και μη θελοντας και εγω να επιμεινω ,το ειπα μονο μια φορα , και χαιρετηθηκαμε ψαχνοντας να βρει τον επομενο γειτονικο μετρητη
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  2. #152
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν εδειξε να δινει βαση στο τι του ειπα και μη θελοντας και εγω να επιμεινω ,το ειπα μονο μια φορα , και χαιρετηθηκαμε ψαχνοντας να βρει τον επομενο γειτονικο μετρητη
    Χωρις να μπορω να το επιβεβαιωσω , θεωρω οτι αυτος που μετρησε λογικο ηταν να μην ασχοληθει .

    Απο συζητησεις με πελατες μου , που κανουν καταμετρησεις , αυτοι παιρνουν την μετρηση και κανουν οπτικο ελεγχο αν εχει παραβιαστει το καβουκι .

    Για την διαφορα της καταναλωσης , αναλαμβανει το αυτοματοποιημενο προγραμμα να διαπιστωσει τις διαφορες σε καταναλωτικες συνηθειες .


    Αλλα θεωρω οτι δεν θα εχεις προβλημα .
    Αρκει να μην μηδενισεις τις καταναλωσεις ή ακομα χειροτερα βγεις αρνητικος σε καταμετρηση .
    The gr81 .

  3. #153
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.193
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρις να μπορω να το επιβεβαιωσω , θεωρω οτι αυτος που μετρησε λογικο ηταν να μην ασχοληθει .

    Απο συζητησεις με πελατες μου , που κανουν καταμετρησεις , αυτοι παιρνουν την μετρηση και κανουν οπτικο ελεγχο αν εχει παραβιαστει το καβουκι .

    Για την διαφορα της καταναλωσης , αναλαμβανει το αυτοματοποιημενο προγραμμα να διαπιστωσει τις διαφορες σε καταναλωτικες συνηθειες .


    Αλλα θεωρω οτι δεν θα εχεις προβλημα .
    Αρκει να μην μηδενισεις τις καταναλωσεις ή ακομα χειροτερα βγεις αρνητικος σε καταμετρηση .
    Το τελευταίο είναι το σούπερ βασικό... όπως επίσης αν έχεις πετάξει GridTie στο δίκτυο, την ώρα της μέτρησης να μην γυρίζει το δισκάκι ανάποδα
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  4. #154
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.635
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το τελευταίο είναι το σούπερ βασικό... όπως επίσης αν έχεις πετάξει GridTie στο δίκτυο, την ώρα της μέτρησης να μην γυρίζει το δισκάκι ανάποδα
    αν το κοιταγε θα το προσεχε . τους περιμενα 24 με 27 σεπτεμβρη οτι θα ερχοντουσαν , ισως να το εκλεινα αν και δεν μου αρεσει να κανω κατι κρυφα


    μου εδειξε την μετρηση στο μηχανημα μου λεει τι βλεπεις ; εχει μικροτερη μετρηση 300kw η επομενη απο την προηγουμενη μου λεει ! ( η μονη εκπληξη μου ηταν στο οτι περιμενα καπου στα 65kw παραπανω )
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  5. #155
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.193
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν το κοιταγε θα το προσεχε . τους περιμενα 24 με 27 σεπτεμβρη οτι θα ερχοντουσαν , ισως να το εκλεινα αν και δεν μου αρεσει να κανω κατι κρυφα


    μου εδειξε την μετρηση στο μηχανημα μου λεει τι βλεπεις ; εχει μικροτερη μετρηση 300kw η επομενη απο την προηγουμενη μου λεει ! ( η μονη εκπληξη μου ηταν στο οτι περιμενα καπου στα 65kw παραπανω )
    Δεν με ενοχλεί εμένα αυτό.. δλδ τι? αν σπίτι είχα ηλεκτρική σόμπα και την σταμάτησα και άναβα για το χειμώνα το AC, θα μου την πει ο ΔΕΔΗΕ γιατί καίω λιγότερο ρεύμα και αυτό θα τους δώσει ποιο δικαίωμα? να τσεκάρουν το σπίτι μου? Η δικαιοδοσία τους ξεκινάει και σταματάει στο μετρητή, ποιο μέσα γιοκ.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  6. #156
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.635
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν με ενοχλεί εμένα αυτό.. δλδ τι? αν σπίτι είχα ηλεκτρική σόμπα και την σταμάτησα και άναβα για το χειμώνα το AC, θα μου την πει ο ΔΕΔΗΕ γιατί καίω λιγότερο ρεύμα και αυτό θα τους δώσει ποιο δικαίωμα? να τσεκάρουν το σπίτι μου? Η δικαιοδοσία τους ξεκινάει και σταματάει στο μετρητή, ποιο μέσα γιοκ.
    συνηθως ερχεται εποχιακος υπαλληλος και κανει τις μετρησεις ,εχουν περασει 2-3 διαφορετικοι τα τελευταια 10 χρονια , τωρα ηρθε μονιμας και εκραζε τους εποχιακους οτι κανουν χαλια δουλεια και συμπληρωνουν στην τυχη τις καταναλωσεις . και μου εφερε παραδειγμα οτι η προηγουμενη μετρηση που ειχε γινει σε εμενα στην καταναλωση που εχω βαλει τα φωτοβολταικα απο εποχιακο υπαλληλο , ειναι μεγαλυτερη απο την τωρινη που κανει αυτος , κατα 300 κιλοβατωρες , ενω ξερω οτι τουλαχιστον οπως το ειχα υπολογισει οτι εχω 65 κιλοβατωρες πλεονασμα - κατι μετραω λαθος - ασχετο - )

    δεν εκανε καμια ερωτηση ουτε παρατηρηση προς τα εμενα , αντιθετως στην υπηρεσια του τα εριξε και στους εποχιακους

    - - - Updated - - -

    χεχε , σκεφτομαι να στειλω μηνυμα στην δεηξ πως την λενε την εταιρια μετρησης και να τους πω οτι δεν προκειται για λαθος μετρηση αλλα ενδεχομενη διαρροη της δικης μου παραγωγης κατα την διαρκεια της δικης τους παροχης ρευματος .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  7. #157
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.193
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    συνηθως ερχεται εποχιακος υπαλληλος και κανει τις μετρησεις ,εχουν περασει 2-3 διαφορετικοι τα τελευταια 10 χρονια , τωρα ηρθε μονιμας και εκραζε τους εποχιακους οτι κανουν χαλια δουλεια και συμπληρωνουν στην τυχη τις καταναλωσεις . και μου εφερε παραδειγμα οτι η προηγουμενη μετρηση που ειχε γινει σε εμενα στην καταναλωση που εχω βαλει τα φωτοβολταικα απο εποχιακο υπαλληλο , ειναι μεγαλυτερη απο την τωρινη που κανει αυτος , κατα 300 κιλοβατωρες , ενω ξερω οτι τουλαχιστον οπως το ειχα υπολογισει οτι εχω 65 κιλοβατωρες πλεονασμα - κατι μετραω λαθος - ασχετο - )

    δεν εκανε καμια ερωτηση ουτε παρατηρηση προς τα εμενα , αντιθετως στην υπηρεσια του τα εριξε και στους εποχιακους

    - - - Updated - - -

    χεχε , σκεφτομαι να στειλω μηνυμα στην δεηξ πως την λενε την εταιρια μετρησης και να τους πω οτι δεν προκειται για λαθος μετρηση αλλα ενδεχομενη διαρροη της δικης μου παραγωγης κατα την διαρκεια της δικης τους παροχης ρευματος .
    Αν δεν έχεις net metering δεν βγάζεις μίλια
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  8. #158
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.193
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Αναρωτιέμαι πόσο εύκολο είναι κάποιος κάθε 3-4 μήνες να αλλάζει τη γωνία των πάνελ του?? χάζευα ακαδημαϊκά τις καλύτερες γωνίες για Αθήνα και είναι αυτές

    Your optimal year-round tilt angle:
    30.6° from horizontal

    Your optimal tilt angles by season:
    Spring: 30.6°
    Summer: 15.6°
    Fall: 30.6°
    Winter: 45.6°

    Your optimal tilt angles by month:
    January: 40.6°
    February: 35.6°
    March: 30.6°
    April: 25.6°
    May: 20.6°
    June: 15.6°
    July: 20.6°
    August: 25.6°
    September: 30.6°
    October: 35.6°
    November: 40.6°
    December: 45.6°
    Όσοι έχετε πάνελ, σε τι μοίρες τα έχετε?
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  9. #159
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.635
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ειναι πολυ βασικη πιστευω η διαταξη των πανελ ως προς την θεση του ηλιου .
    κατι που μπορεις βεβαια να καλυψεις με περισσοτερα πανελς αν δεν υπαρχουν οι καταληλες υποδομες .
    εχω το ενδιαφερον να ασχοληθω και με τις δυο περιπτωσεις στο μελλον . και να προσθεσω φωτοβολταικα , και να δοκιμασω διαφορετικη κλιση , και με καποιον αυτοματο τροπο να αλλαζουν κατευθυνση και κατα την εποχη ,αλλα και κατα την διαρκεια της ημερας . ειμαι πολυ μακρια απο αυτους τους πειραματισμους αλλα εχω σκοπο να ασχοληθω στην προσεχη πενταετια .
    υπολογιζω οτι απο την περιπτωση να τα εχει καποιος τελειως οριζοντια τα πανελς και να κοιτανε καθετα τον ουρανο , μπορει να φτασει και πανω απο την διπλασια παραγωγη με μηχανισμο που θα ακολουθει την πορεια του ηλιου , ισως και τριπλασια .
    προς το παρον ,ουτε που ξερω την ακριβη κλιση σε σχεση με τον οριζοντα , καποιος προτεινε με ενα ταμπλετ και με software αλφαδι να κανω τις μετρησεις , αλλα δεν εχω ανεβει ακομη στην σκεπη
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  10. #160
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναρωτιέμαι πόσο εύκολο είναι κάποιος κάθε 3-4 μήνες να αλλάζει τη γωνία των πάνελ του?? χάζευα ακαδημαϊκά τις καλύτερες γωνίες για Αθήνα και είναι αυτές



    Όσοι έχετε πάνελ, σε τι μοίρες τα έχετε?
    Εγώ τα έχω σε ~10-15 μοίρες.
    Οι διαφορές είναι ελάχιστες.

    Απο εδώ
    https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/tools.html#PVP
    για 4,35kwp σύστημα με 8 πάνελ longi bifacial
    https://static.longi.com/Hi_MO_5_LR_...5dedd88088.pdf

    35 μοίρες Yearly PV energy production [kWh]: 6647.44
    10 μοίρες Yearly PV energy production [kWh]: 6407.44

    Διαφορά 40kwh το χρόνο !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Με ανησυχεί μόνο το θέμα του χαλαζιού που θα πέφτει πιο κάθετα (δεδομένου ότι έχουμε κυρίως βόρειο άνεμο στη βροχή).

  11. #161
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.193
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ τα έχω σε ~10-15 μοίρες.
    Οι διαφορές είναι ελάχιστες.

    Απο εδώ
    https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/tools.html#PVP
    για 4,35kwp σύστημα με 8 πάνελ longi bifacial
    https://static.longi.com/Hi_MO_5_LR_...5dedd88088.pdf

    35 μοίρες Yearly PV energy production [kWh]: 6647.44
    10 μοίρες Yearly PV energy production [kWh]: 6407.44

    Διαφορά 40kwh το χρόνο !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Με ανησυχεί μόνο το θέμα του χαλαζιού που θα πέφτει πιο κάθετα (δεδομένου ότι έχουμε κυρίως βόρειο άνεμο στη βροχή).
    Κάτσε, αφού τα πάνελ κοιτάνε νότο και η βροχή ή οτιδήποτε έρχεται από βορά δεν θα έχεις θέμα... αλλά το site που έβαλες αν πατήσεις το Optimise Slope με βάση την Αθήνα που έβαλα εγώ, μου βγάζει 32ο optimal γωνία και οκ μπορεί να το λέει για την current στιγμή αλλά εγώ θα το είχα γύρω στις 35ο για να βοηθήσω το Χειμώνα λίγο περισσότερο.

    Κάτι τέτοιο έχω κάνει με τον ηλιακό.. όλοι κοιτάνε να πιάνουν το καλοκαίρι τζετ και το χειμώνα τίποτα... εγώ το έχω 45 μοίρες και τελείως νότο και έχω ζεστό νερό ακόμα και με συννεφιά το χειμώνα (όχι πίσσα μαυρίλα εννοείται).
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  12. #162
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτσε, αφού τα πάνελ κοιτάνε νότο και η βροχή ή οτιδήποτε έρχεται από βορά δεν θα έχεις θέμα... αλλά το site που έβαλες αν πατήσεις το Optimise Slope με βάση την Αθήνα που έβαλα εγώ, μου βγάζει 32ο optimal γωνία και οκ μπορεί να το λέει για την current στιγμή αλλά εγώ θα το είχα γύρω στις 35ο για να βοηθήσω το Χειμώνα λίγο περισσότερο.

    Κάτι τέτοιο έχω κάνει με τον ηλιακό.. όλοι κοιτάνε να πιάνουν το καλοκαίρι τζετ και το χειμώνα τίποτα... εγώ το έχω 45 μοίρες και τελείως νότο και έχω ζεστό νερό ακόμα και με συννεφιά το χειμώνα (όχι πίσσα μαυρίλα εννοείται).
    Εάν παίζεις με net-metering (λέω να ανοίξω νέο θέμα) σε νοιάζει η μέγιστη παραγωγή/έτος εφόσον τα έχεις υπολογίσει σωστά.
    Το κέρδος του ταυτοχρονισμού είναι μικρό για να πείς ότι βάζεις περισσότερα πανελ (αφού χαμηλώνεις την ετήσια απόδοση) για να πετύχεις ψηλότερο ταυτοχρονισμό το χειμώνα.

    (ανοίγω νέο θέμα γιατί το πώς τα συνδέει κανείς (net-metering, παράνομη επιστροφή στο δίκτυο, κλπ) παίζει τεράστια σημασία)

  13. #163
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.193
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν παίζεις με net-metering (λέω να ανοίξω νέο θέμα) σε νοιάζει η μέγιστη παραγωγή/έτος εφόσον τα έχεις υπολογίσει σωστά.
    Το κέρδος του ταυτοχρονισμού είναι μικρό για να πείς ότι βάζεις περισσότερα πανελ (αφού χαμηλώνεις την ετήσια απόδοση) για να πετύχεις ψηλότερο ταυτοχρονισμό το χειμώνα.

    (ανοίγω νέο θέμα γιατί το πώς τα συνδέει κανείς (net-metering, παράνομη επιστροφή στο δίκτυο, κλπ) παίζει τεράστια σημασία)
    Όταν η μονάδα το καλοκαίρι πέφτει στα 0.08 και το χειμώνα πάει 0.15 και δεν ξέρουμε πόσο θα πάει φέτος, δεν είναι τόσο απλός ο υπολογισμός.. λέω γω τώρα
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  14. #164
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Στο net-metering εφόσον τα έχεις υπολογίσει σωστά δεν πληρώνεις καμία kwh

    Επειδή εδώ αφορά άλλο θέμα και άλλη σύνδεση συνέχισε στο παρακάτω αν έχεις απορίες.

    https://www.adslgr.com/forum/threads...AF%CE%B5%CF%82

  15. #165
    Εγγραφή
    15-11-2003
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    2.724
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/400
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    Zyxel SBG3300-N/Mk RB4011
    SNR / Attn
    1-8(dB) / -62(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσοι έχετε πάνελ, σε τι μοίρες τα έχετε?
    Τα πρώτα 4 μπήκαν στις 25 μοίρες. Τα επόμενα 2 στις 30 και τα τελευταία 2 που έβαλα των Απρίλη ξεκίνησαν στις 15 και κατέληξαν στις 23 μοίρες. Ειδικά στην περίπτωση των δύο τελευταίων από την αλλαγή μοιρών, δεν είδα καμία συγκρίσιμη διαφορά. Σημαντική διαφορά έχω με αυτά που είναι στις 30 μοίρες. Αποδίδουν καθημερινά ένα 5 με 6% παραπάνω από την πρώτη τετράδα αν και είναι ίδια μάρκα bifacial της Ja Solar και ίδιας ισχύος στα 535W. Η διαφορά δεν οφείλεται στις 5 παραπάνω μοίρες αλλά στο ότι είναι πιo ψηλά από τα άλλα και σε απόσταση μεταξύ τους. Έτσι υπάρχει μεγαλύτερη αντανάκλαση του ήλιου στη ταράτσα που βοηθάει την πίσω πλευρά να δεχτεί περισσότερο φως.

    Σύμφωνα πάντως με τους πίνακες που βρήκα στο internet, για την Αττική οι καλύτερες μοίρες είναι οι 30.

Σελ. 11 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 6910111213 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας