Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση 46-59 από 59
  1. #46
    Εγγραφή
    26-06-2006
    Περιοχή
    Γκύζη, Αθήνα
    Μηνύματα
    7.928
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    16445 / 1021
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΘΗΝΑ
    Router
    speedtouch 536
    SNR / Attn
    5.9(dB) / 24(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aa144 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η τηλεφωνία είναι Voip, υποτίθεται ότι κάποια στιγμή θα γίνει (και στο 2play) κανονική pstn, ήδη διατίθεται πακέτο σκέτης pstn τηλεφωνίας χωρίς internet. Βέβαια κάποιοι προτιμούν το Voip (και εγώ μαζί με αυτούς) ενώ κάποιοι το απεχθάνονται απόλυτα.
    Για τις 2 γραμμές το προτιμάς;
    Δεν θα είναι καλύτερη η φωνή και λιγότερα τα προβλήματα (δεν θα εξαρτάται από το ρουτερ η τηλεφωνία) με pstn?

  2. #47
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Zauberberg
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    22.262
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Άρθρα
    13
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    H.O.L. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    SNR / Attn
    25(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τις 2 γραμμές το προτιμάς;
    Δεν θα είναι καλύτερη η φωνή και λιγότερα τα προβλήματα (δεν θα εξαρτάται από το ρουτερ η τηλεφωνία) με pstn?
    Εγω θα ελεγα πως εξαρταται απο την περιπτωση του καθε πελατη: δηλαδη το voip εχει μεν καλυτερη ποιότητα αλλα τυχον παθογενειες της γραμμής (κακοι συγχρονισμοι, προβληματικο CPE) του δημιουργουν προβληματα στην τηλεφωνια.

    Εγω θα ελεγα πως αν καποιος εχει (κατα εναν περιεργο τροπο) εγγυημένα καλη γραμμη τοτε ναι το voip ειναι προτιμοτερο.

  3. #48
    Εγγραφή
    31-12-2007
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ρε παιδιά, το Fritz τελικά είναι από τη φύση του ελαττωματικό στο routing του τοπικού δικτύου: πήγα σε φίλο που έχει κι αυτός hol double play με fritz 7140 και συνέδεσα από πίσω με καλώδιο ethernet δύο φορητούς υπολογιστές (από μία lan του fritz ο καθένας δηλαδή) και πήγα να μεταφέρω ένα αρχείο από τον έναν στον άλλον. Η ταχύτητα ήταν και πάλι οικτρή, όπως και στο δικό μου σπίτι: δεν πήγαινε πάνω από 400k/sec!!! Δηλαδή ούτε 10mbit, ενώ στις ιδιότητες του δικτύου δείχνει σύνδεση 100mbit!!! Καλά, μόνο εγώ έχω διαπιστώσει το πρόβλημα αυτό;;;
    Λέω να στείλω mail στο support της AVM.

  4. #49
    Εγγραφή
    26-10-2007
    Περιοχή
    Χαϊδάρι
    Μηνύματα
    5.789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Router
    TL-WA5210G --> ΦΡΙΤΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τις 2 γραμμές το προτιμάς;
    Δεν θα είναι καλύτερη η φωνή και λιγότερα τα προβλήματα (δεν θα εξαρτάται από το ρουτερ η τηλεφωνία) με pstn?
    Προσωπικά για εμένα (το τονίζω αυτό, δεν ισχύει για τον καθένα) προτιμώ VOIP γιατί έχω δυο γραμμές, ελέγχω καλύτερα την κατάσταση έχοντας το CPE μέσα στο σπίτι από όπου ξεκινάει το τηλεφωνικό σήμα μου, παίρνω τα μέγιστα από τη γραμμή μου (αφού έχω μόνο σήμα DSL πάνω) και κρατάω το VOIP γιατί το επιτρέπει η (μέτρια προς καλή) γραμμή μου έχοντας και πακέτο χαμηλής ταχύτητας (6/1) και άρα πολύ μεγάλα περιθώρια ασφαλείας σε όποια χειροτέρευση της γραμμής στο μέλλον. Επίσης κανένας δεν μπορεί (εύκολα) να παρακολουθήσει τα τηλέφωνά μου αφού δεν υπάρχει σήμα POTS πάνω στο καλώδιο από το DSLAM μέχρι το CPE, παρά μόνο μέσα στο σπίτι.

    Οι δυο γραμμές ειδικά, και επειδή τόσα χρόνια είχα ΟΤΕ και μια γραμμή, δεν φαίνονται τόσο μεγάλο πλεονέκτημα μέχρι να το δοκιμάσεις για λίγες μέρες.

    Η ποιότητα του ήχου (στη δική μου γραμμή) είναι πολύ καλύτερη από τον ΟΤΕ που είχα τόσα χρόνια, και έχοντας VOIP μέχρι το CPE μπορώ να κάνω ότι επεμβάσεις ή χειρισμούς κρίνω απαραίτητο, αυτό δεν θα γινόταν με VOIP μέχρι το DSLAM και POTS μέχρι το σπίτι, δεν θα είχα καμία δυνατότητα επέμβασης σε τίποτε.

    Βέβαια αυτά, όπως λέω και παραπάνω, ισχύουν σε καλές σχετικά γραμμές, και σε πακέτα με περιθώριο ασφαλείας και όχι "έως 24". Για την ακρίβεια, σε πελάτες μου πάντα βάζω (όσο υπήρχε διαθέσιμο τουλάχιστον) το 6/1 και κανένας δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα, ούτε ποτέ θα μπει εδώ να γράψει κάτι, ούτε ποτέ θα πάρει την ΤΥ της Hol, το πράγμα λειτουργεί εξαιρετικά και με ΦΡΙΤΣ και με NetFaster. Όμως μιλάμε για ανθρώπους που κάνουν φυσιολογική χρήση του internet και τα 6/1 είναι πάρα πολύ καλά, δεν μιλάμε για περιπτώσεις "γιατί δεν πιάνω σήμερα 18500 αλλά μόνο 17950" ή "γιατί από Rapidshare κατεβάζω μόνο με 800" και άλλα παρόμοια, εκεί ισχύουν διαφορετικά κριτήρια, όπως και σε περιπτώσεις κακών γραμμών, όπου δεν μπορεί το VOIP να λειτουργήσει ικανοποιητικά.

    Τα παραπάνω είναι οι δικοί μου προσωπικοί λόγοι που θέλω VOIP και δεν ισχύουν γενικότερα, ούτε συνιστώ σε κανέναν να πάρει VOIP και όχι POTS, αφού το VOIP χρειάζεται κάποιες έστω στοιχειώδεις γνώσεις που δεν διαθέτουν όλοι, ή που δεν θέλουν να διαθέσουν χρόνο για να ασχοληθούν με αυτό, ή γιατί δεν τους αρέσει η λέξη, ή οτιδήποτε.

    Ότι θέλει ο πελάτης που λέμε...

    ........Auto merged post: aa144 added 8 Minutes and 35 Seconds later........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gruslo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδιά, το Fritz τελικά είναι από τη φύση του ελαττωματικό στο routing του τοπικού δικτύου: πήγα σε φίλο που έχει κι αυτός hol double play με fritz 7140 και συνέδεσα από πίσω με καλώδιο ethernet δύο φορητούς υπολογιστές (από μία lan του fritz ο καθένας δηλαδή) και πήγα να μεταφέρω ένα αρχείο από τον έναν στον άλλον. Η ταχύτητα ήταν και πάλι οικτρή, όπως και στο δικό μου σπίτι: δεν πήγαινε πάνω από 400k/sec!!! Δηλαδή ούτε 10mbit, ενώ στις ιδιότητες του δικτύου δείχνει σύνδεση 100mbit!!! Καλά, μόνο εγώ έχω διαπιστώσει το πρόβλημα αυτό;;;
    Λέω να στείλω mail στο support της AVM.
    Ο ΦΡΙΤΣ είναι μηχάνημα για 2play, δηλαδή έχει άλλες προτεραιότητες όπως τους αλγόριθμους συμπίεσης φωνής ας πούμε, και όχι να μεταφέρει πακέτα στο εσωτερικό δίκτυο. Κοίτα το φόρτο του επεξεργαστή του την ώρα που κάνεις αυτές τις δοκιμές.

    Κάθε μηχάνημα που πρέπει να κάνει πολλές δουλειές, αναγκαστικά έχει προτεραιότητες, αντίθετα ένα switch που κάνει μόνο αυτό, ή ένα ρούτερ που δεν έχει VOIP μπορεί σίγουρα να μετακινήσει πακέτα πιο γρήγορα.

    Κατά την ώρα της δοκιμής, αποσύνδεσέ το από το Internet για να χάσει και την τηλεφωνία, και κάνε τη δοκιμή που κάνεις, μετά στείλε τα αποτελέσματα.

    Επίσης, αν π.χ. την ώρα της δοκιμής κάποιος μιλάει στο τηλέφωνο, κάποιος κατεβάζει κάτι, άλλος έχει να τρέχουν μουλάρια, τόρεντ κτλ, και τέλος ο ΦΡΙΤΣ πρέπει και να διορθώνει τα σφάλματα μετάδοσης στη γραμμή DSL που και αυτά απαιτούν χρήση αλγορίθμων, τότε αν ας πούμε κάποιος θέλει και να μετακινήσει αρχεία μέσω του ΦΡΙΤΣ, τι προτεραιότητα πιστεύεις ότι θα έχει αυτό το τελευταίο; Θα αφήσει όλα τα άλλα για να κάνει αυτό;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος aa144 : 01-05-08 στις 03:03. Αιτία: auto merged post
    Ότι δεν υπάρχει, δεν χαλάει.

  5. #50
    Εγγραφή
    31-12-2007
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aa144 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης, αν π.χ. την ώρα της δοκιμής κάποιος μιλάει στο τηλέφωνο, κάποιος κατεβάζει κάτι, άλλος έχει να τρέχουν μουλάρια, τόρεντ κτλ, και τέλος ο ΦΡΙΤΣ πρέπει και να διορθώνει τα σφάλματα μετάδοσης στη γραμμή DSL που και αυτά απαιτούν χρήση αλγορίθμων, τότε αν ας πούμε κάποιος θέλει και να μετακινήσει αρχεία μέσω του ΦΡΙΤΣ, τι προτεραιότητα πιστεύεις ότι θα έχει αυτό το τελευταίο; Θα αφήσει όλα τα άλλα για να κάνει αυτό;
    ...
    Κατά την ώρα της δοκιμής, αποσύνδεσέ το από το Internet για να χάσει και την τηλεφωνία, και κάνε τη δοκιμή που κάνεις, μετά στείλε τα αποτελέσματα.
    Ναι... τώρα που το σκέφτομαι λογικό είναι αυτό που λες, εγώ το έβλεπα μεμονωμένα, χωρίς να λάβω υπόψη μου ότι το Fritz κάνει κι άλλες δουλειές και κυρίως την τηλεφωνία.
    Άρα αυτό που λέμε είναι ότι με το Fritz ΜΟΝΟ είσαι καταδικασμένος να έχεις χαμηλές ταχύτητες δικτύου;;; Απορώ πώς καταφέρατε ρε παιδιά να έχετε καλό εσωτερικό δίκτυο και πώς δώσατε εντολή να λειτουργεί το Fritz για τηλέφωνο+internet και ένα μηχάνημα να κάνει το routing στο εσωτερικό δίκτυο. Εμένα ούτε με crossover καλώδιο μού λειτούργησε ούτε με την απενεργοποίηση του DHCP server: μάλιστα έγινε τέτοιος πανικός που δεν έμπαινα στο περιβάλλον του Fritz με τίποτα και αναγκάστηκα να κάνω hardware reset για να το επαναφέρω (με το recovery image της AVM) και να περάσω το αρχείο export της HOL που βρήκα κάπου στο forum αυτό για να μπουν και οι κωδικοί της voip τηλεφωνίας (να' στε καλά παιδιά, αυτό το αρχείο με έχει σώσει, το έχω χρησιμοποιήσει τουλάχιστον 3-4 φορές που δεν δούλευε το τηλέφωνο!). Αν υπήρχαν κάπου αναλυτικές οδηγίες για γεφύρωση Fritz με άλλο router, ώστε το άλλο router να αναλαμβάνει μόνο το εσωτερικό δίκτυο, πολύ θα τις ήθελα...
    Το 1 gigabit switch δεν ξέρω αν θα λύσει το πρόβλημα, σκέφτομαι να το δοκιμάσω. Αλλά μου κάνει εντύπωση πώς η ταχύτητα στο εσωτερικό δίκτυο δείχνει καρφί 100mbit και στην πραγματικότητα δεν πιάνει ούτε 10!

  6. #51
    Εγγραφή
    26-10-2007
    Περιοχή
    Χαϊδάρι
    Μηνύματα
    5.789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Router
    TL-WA5210G --> ΦΡΙΤΣ
    Καλά, έβαλες crossover καλώδιο από τον ΦΡΙΤΣ στο άλλο ρούτερ, έχοντας τον ΦΡΙΤΣ συνδεμένο κανονικά στη γραμμή για DSL και τηλεφωνία και δεν λειτούργησε;

    Είχες κλείσει τον DHCP server στο άλλο ρούτερ και δεν λειτούργησε, δηλαδή δεν έπαιρνες internet και τα μηχανήματα δεν επικοινωνούσαν;

    Με ποιά σειρά έκανες τις ενέργειες; Το πρώτο που θα κάνεις είναι η απενεργοποίηση του DHCP server στο δεύτερο ρούτερ, Μετά η σύνδεση με το crossover, μετά ανοίγεις υπολογιστές συνδεμένους στο δεύτερο ρούτερ για να πάρουν IP από τον ΦΡΙΤΣ, βλέπεις κανονικά το μενού του, και το δεύτερο ρούτερ είναι σαν να μην υπάρχει, ενώ μπορείς να του δώσεις και μια άλλη IP, στο ίδιο subnet αν θέλεις, ή και σε άλλο, με το τελευταίο πεδίο π.χ. 200 ώστε αν τυχόν έχει την ίδια με τον ΦΡΙΤΣ να μην υπάρχει εμπλοκή. (Αν κάνεις αυτό το τελευταίο με την IP, θα το κάνεις στην αρχή, άμέσως μετά την απενεργοποίηση του DHCP server, επίσης σημείωσε το IP που θα βάλεις στο δεύτερο ρούτερ σε ένα χαρτάκι και κόλλησέ το από κάτω στο ρούτερ, γιατί αν το ξεχάσεις, δεν θα μπορέσεις ποτέ να ξαναμπείς σε εκείνο το ρούτερ, ενώ ακόμα και με το χαρτάκι θέλει χειρισμό και η IP του υπολογιστή για να μπορέσεις να ξαναμπείς στο δεύτερο ρούτερ, οπότε προσοχή σε αυτό το βήμα.)


    Πραγματικά είναι πολύ απλό να το κάνεις, αν καταλαβαίνεις τι πρέπει να κάνεις. Θέλει όμως να έχεις βασικές γνώσεις δικτύων και δεν εννοώ μόνο καλωδιακά, αν δεν τις έχεις πάρε βοήθεια από κάποιον που γνωρίζει, και θα δεις πόσο απλό είναι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος aa144 : 01-05-08 στις 12:19.
    Ότι δεν υπάρχει, δεν χαλάει.

  7. #52
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Βύρωνας
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    893
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    35/3.1
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    ADB P.RG AV4202N
    Path Level
    Interleaved
    Μηπως εχεις βαλει χειροκίνητα τίποτα ρυθμίσεις στις κάρτες δικτύου και δεν παίζουν σωστά? Στα settings τους εννοώ...

  8. #53
    Εγγραφή
    26-10-2007
    Περιοχή
    Χαϊδάρι
    Μηνύματα
    5.789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Router
    TL-WA5210G --> ΦΡΙΤΣ
    Όπως τα γράφει, το πιθανότερο είναι να έχουν ίδια ή παραπλήσια διεύθυνση IP τα δυο ρούτερ, ή να μην έκλεισε τον DHCP server στο δεύτερο. Αν πάντως δώσει και μια άσχετη IP στο δεύτερο ρούτερ (που θα την σημειώσει κάπου) τότε πρακτικά το δεύτερο ρούτερ γίνεται switch.
    Ότι δεν υπάρχει, δεν χαλάει.

  9. #54
    Εγγραφή
    31-12-2007
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aa144 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρώτο που θα κάνεις είναι η απενεργοποίηση του DHCP server στο δεύτερο ρούτερ, Μετά η σύνδεση με το crossover, μετά ανοίγεις υπολογιστές συνδεμένους στο δεύτερο ρούτερ για να πάρουν IP από τον ΦΡΙΤΣ, βλέπεις κανονικά το μενού του, και το δεύτερο ρούτερ είναι σαν να μην υπάρχει...
    Πραγματικά είναι πολύ απλό να το κάνεις, αν καταλαβαίνεις τι πρέπει να κάνεις. Θέλει όμως να έχεις βασικές γνώσεις δικτύων και δεν εννοώ μόνο καλωδιακά, αν δεν τις έχεις πάρε βοήθεια από κάποιον που γνωρίζει, και θα δεις πόσο απλό είναι.
    Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω γνώσεις δικτύου και αυτά τα έκανα με ένα φίλο που ξέρει κάτι παραπάνω, όπως σας είπα, και χειρίζεται και καιρό το fritz. Παρεμπιπτόντως, αυτός έχει το Fritz WLAN το απλό, όχι το 7140, και έχει πίσω δύο τηλεφωνίες, μία forthnet και μία άλλη voip, λειτουργεί μουλάρια, torrents και τα σχετικά με internet από forthnet και το δίκτυό του πάει σφαίρα! Άρα το πρόβλημα είναι μόνο στο 7140 το ασύρματο και όχι σε προηγούμενα fritz.
    Περιμένω και απάντηση από AVM, έστειλα mail στο support.

    Αυτό που θυμάμαι ότι κάναμε πάντως είναι ότι απενεργοποιήσαμε τον DHCP του Fritz και όχι του δεύτερου router. Αυτό όμως που γράφεις, ότι "ανοίγω υπολογιστές οι οποίοι θα πάρουν ΙΡ από το fritz", ακριβώς αυτό θέλω να αποφύγω: όταν το routing του εσωτερικού δικτύου γίνεται από το fritz, τότε οι ταχύτητες είναι αργές, ενώ αν οι IP προέρχονται από το άλλο router οι ταχύτητες αυτομάτως απογειώνονται!

  10. #55
    Εγγραφή
    26-10-2007
    Περιοχή
    Χαϊδάρι
    Μηνύματα
    5.789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Router
    TL-WA5210G --> ΦΡΙΤΣ
    H IP που έχει μια κάρτα δικτύου δεν σχετίζεται με τη διαδρομή που ακολουθούν τα πακέτα στις μεταγωγές δεδομένων στο τοπικό δίκτυο, ούτε και ο τρόπος απόδοσης της IP σχετίζεται με αυτό. Με αυτή τη λογική, αν π.χ. βάλεις εσύ IP στο κάθε μηχάνημα, τότε τα πακέτα δεν θα μεταδοθούν καθόλου;

    Ανάποδα το έκανες, γι αυτό δεν λειτούργησε. Κάντο σωστά και θα λειτουργήσει, είναι πολύ απλό.

    Στον ΦΡΙΤΣ δεν απενεργοποιούμε τίποτε απολύτως, όπως είναι σεταρισμένος για 2play. Στο άλλο ρούτερ κάνουμε τις αλλαγές. Στον ΦΡΙΤΣ λειτουργεί το ασύρματο; Πόσους υπολογιστές εξυπηρετεί; Αν δεν χρειάζεται, κλείστο εντελώς, επιβαρύνει πολύ τον επεξεργαστή του.

    ........Auto merged post: aa144 added 43 Minutes and 27 Seconds later........

    Τώρα που διάβασα και αυτό:

    http://www.adslgr.com/forum/showpost...38&postcount=3

    Μήπως πρέπει να δοκιμάσεις και με ένα άλλο ρούτερ, πάρε τηλ στη Hol και ζήτα ένα NetFaster.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος aa144 : 01-05-08 στις 21:54. Αιτία: auto merged post
    Ότι δεν υπάρχει, δεν χαλάει.

  11. #56
    Εγγραφή
    31-12-2007
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Με τη βοήθεια του δικτυά φίλου, κάναμε ακριβώς ό,τι είπες aa144 και με τη σειρά που τα είπες, αλλά η ταχύτητα δεν βελτιώθηκε. Κατέβαζα και πάλι με 300k. Από τη στιγμή που το routing γίνεται από το Fritz, έχω παρατηρήσει ότι οι ταχύτητες είναι εξαιρετικά χαμηλές. Αυτό που θέλω να κάνω είναι να γεφυρώσω το Fritz με άλλο router, όμως να γίνεται routing στο ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ δίκτυο από το άλλο router, ενώ το Fritz να δίνει internet+τηλεφωνία. Από AVM μου έστειλαν άσχετη απάντηση, που έλεγε τι να κάνω αν έχω internet slow speed και τους ξαναέγραψα ότι το internet λειτουργεί μια χαρά και ότι το πρόβλημά μου είναι η ταχύτητα στο εσωτερικό δίκτυο. Άρα λοιπόν:
    1) Έχει κατορθώσει κανείς να έχει καλές ταχύτητες εσωτερικού δικτύου με το Fritz 7140 wireless και ένα 100mbit switch στο HOL double play; (όταν λέω καλές, να πιάνει ας πούμε 4mb/sec ταχύτητα στο download και να μπορείς να δεις απρόσκοπτα μια ταινία που είναι φορτωμένη σε άλλον υπολογιστή του δικτύου χωρίς να την κατεβάσεις, αλλά μόνο με διπλό κλικ και να μην παγώνει καθόλου. Εγώ βάζω μάλιστα Apatche server -από WAMP- και μετράω την ταχύτητα στο κατέβασμα).
    2) Έχει κάνει κανείς τέτοιου είδους γεφύρωση, ώστε το routing στο εσωτερικό δίκτυο να δίνεται από άλλο router;
    Ευχαριστώ πάντως για το χρόνο και τη βοήθειά σας παιδιά (ειδικά τον aa144). Θα πάρω και ένα switch στο 1 gigabit για δοκιμή.

  12. #57
    Εγγραφή
    26-10-2007
    Περιοχή
    Χαϊδάρι
    Μηνύματα
    5.789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Router
    TL-WA5210G --> ΦΡΙΤΣ
    Παιδιά, δεν ξέρω πόσο δικτυάς είναι εκεί ο ειδικός της ομάδας αλλά μιλάμε για κάτι πάρα πολύ απλό που δεν περιλαμβάνει routing παρόλο που το αναφέρετε συχνά αυτό.

    Το δεύτερο ρούτερ με κλειστο DHCP server και με άλλη IP, λειτουργεί σαν repeater, ούτε καν switch. Δώστε IP στα δυο μηχανήματα στο ίδιο subnet και ο ΦΡΙΤΣ δεν χρειάζεται καν να υπάρχει για να γίνει μεταφορά αρχείων. Εκτός αν κάνετε κάτι λάθος, αλλά μιλάμε για απλά πράγματα. Δεν γίνεται κανένα routing μέσω ΦΡΙΤΣ, ένα απλό Hub λειτουργεί στο δεύτερο ρούτερ και τίποτε άλλο.
    Ότι δεν υπάρχει, δεν χαλάει.

  13. #58
    Εγγραφή
    31-12-2007
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Σόρυ ρε φίλε aa144, απλά δεν ξέρω από δίκτυα και η ορολογία που χρησιμοποιώ είναι κάποιες φορές λάθος. Λέγοντας routing εννοούσα όχι την επικοινωνία με το internet, αλλά την επικοινωνία μέσω του εσωτερικού δικτύου. Αυτό δηλ. που έχω παρατηρήσει είναι ότι, όταν στην επικοινωνία μεταξύ των υπολογιστών του δικτύου, την IP του κάθε μηχανήματος τη δίνει το Fritz και βλέπω αριθμούς 192.168.178.x, οι ταχύτητες είναι χαμηλές. Όταν όμως τη δίνει το δεύτερο router και βλέπω αριθμούς 192.168.1.x, οι ταχύτητες είναι υψηλές. Το subnet πάντως που γράφεις είναι το ίδιο. Θέλω λοιπόν οι υπολογιστές μου να έχουν internet μέσω Fritz, όμως στη μεταξύ τους επικοινωνία να παίρνουν IP μέσω του δεύτερου router. Μήπως το διευκρίνισα καλύτερα τώρα; Γίνεται αυτό;

  14. #59
    Εγγραφή
    26-10-2007
    Περιοχή
    Χαϊδάρι
    Μηνύματα
    5.789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Router
    TL-WA5210G --> ΦΡΙΤΣ
    Δώσε μια IP από το subnet του ΦΡΙΤΣ στο δεύτερο ρούτερ, π.χ. 192.168.178.200, μετά κλείσε τον DHCP server του δεύτερου ρούτερ, μετά έχοντας συνδέσει το δεύτερο ρούτερ στον ΦΡΙΤΣ και στα μηχανήματα, άσε τα μηχανήματα να πάρουν IP από τον ΦΡΙΤΣ, ή αν προτιμάς, δώσε εσύ IP από το subnet του ΦΡΙΤΣ στα μηχανήματα, ας πούμε 192.168.178.20 και 192.168.178.21 ή κάτι ανάλογο.

    Μετά αποσύνδεσε τον ΦΡΙΤΣ από το δεύτερο ρούτερ, άσε συνδεμένα τα δυο μηχανήματα στο δεύτερο ρούτερ. Κάνε μεταφορά αρχείου. Πάει γρήγορα; Μετά σύνδεσε τον ΦΡΙΤΣ με το δεύτερο ρούτερ, ξανακάνε μεταφορά αρχείου.

    Όλα αυτά χωρίς σύνδεση στο Internet για τα μηχανήματα, αν δεν έχεις δώσει χειροκίνητα εσύ σαν πύλη τον ΦΡΙΤΣ, ή κατά την ώρα που δεν είναι συνδεμένος στο δεύτερο ρούτερ.

    Δηλαδή, θα κάνεις ένα δίκτυο με τρεις θέσεις, το δεύτερο ρούτερ, και τα δυο μηχανήματα, και τα τρια θα έχουν IP από το subnet του ΦΡΙΤΣ, και ο DHCP server κλειστός. Ο ΦΡΙΤΣ δεν είναι συνδεμένος με το δίκτυό σου και άρα δεν εμπλέκεται με τη μεταφορά δεδομένων. Μετά θα τον συνδέσεις και θα δεις τι ακριβώς συμβαίνει.
    Ότι δεν υπάρχει, δεν χαλάει.

Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-05-08, 18:29
  2. Fritz!Box Fon WLAN 7140 & HoL double play
    Από valliant69 στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-08, 22:06
  3. Μηνύματα: 57
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-08, 00:31
  4. HOL Double Play και fritz
    Από hzaf στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-08, 17:03
  5. Double play + Fritz
    Από george1978 στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-07, 10:52

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας