Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Πυρηνική ενεργεία στην ελλαδα

Ψήφισαν
101. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • 1.είμαι σύμφωνος

    38 37,62%
  • 2.είμαι σύμφωνος με σοβαρές επιφυλάξεις

    18 17,82%
  • 3.διαφωνώ

    6 5,94%
  • 4.προτιμώ άλλες ΑΠΕ / εξοικονόμηση

    39 38,61%
Σελ. 23 από 87 ΠρώτηΠρώτη ... 313182122232425283343 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 331-345 από 1292
  1. #331
    Το avatar του μέλους FromMars
    FromMars Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα όσον αφορά την πυρηνική, ...
    4) Οτι και να λένε παραμένει ο κίνδυνος. Δεν φοβάμαι σεισμούς κλπ. Ξέρω ότι θα το κάνουν να αντέχει. Φοβάμαι το ανθρώπινο λάθος, και αυτό κανείς δεν μπορεί να διασφαλίσει και με κανένα τρόπο ότι δεν θα συμβεί.


    κανενας κινδυνος που να πεφτουν βομβες στην καρδια των αντιδραστηρων και να κατεβει κι θεος κατω... οι αντιδραστηρες που κατασκευαζονται και θα κατασκευαζονται εχουν παθητικη ασφαλεια οποτε και η ενεργητικη να βγει οφ θα σβησουν και δεν θα γινει τιποτα παραπερα! εαν τωρα ο χειριστης ειναι μαλ@κ@ς, το πολυ να καταστρεψει προσωρινα το συστημα και να πληρωνουν οι υπολοιποι τα μαμησιατικα...
    εστω ομως και χαμος να γινει, μην περιμενεις σε καμια περιπτωση να δεις αποτελεσματα σαν αυτα του Τσερνομπιλ που δεν ειχε καμια ασφαλεια αλλα και καμια σχεση με τις τοτε δυτικες τεχνολογιες...

    ........Auto merged post: FromMars πρόσθεσε 1 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από George978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτο ισχυει και για τις ΑΠΕ , αναφερομαι στο σχολιο σου στο Νο3
    ισχυει μεν αλλα σε μικροτερη κλιμακα δε

    ........Auto merged post: FromMars πρόσθεσε 2 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα όσον αφορά την πυρηνική, ...
    5) Δεν μας δίνει την δυνατότητα (εξαναγκαστικά) να προχωρήσουμε στις νέες "πράσινες" τεχνολογίες.

    μας δινει 60-70 χρονια αερα ωστε να τις αναπτυξουμε κι αλλο και να τις κανουμε περισσοτερο βιωσιμες...
    ουτως ή αλλως μετα απο 70 χρονια δεν θα μπορουμε διεθνως να χρησιμοποιησουμε τιποτ' αλλο εκτος απο ΑΠΕ...!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος FromMars : 23-05-08 στις 03:48. Αιτία: auto merged post

  2. #332
    Εγγραφή
    24-07-2006
    Περιοχή
    Pennsylvania
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    2.398
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    25600/5120
    ISP
    Comcast
    Router
    Technicolor
    Ρε ας φτιάξουν πρώτα το νομοθετικό πλαίσιο, να μπορούμε να βάλουμε καμιά ανεμογεννήτρια και καναν ηλιακό συλλέκτη (που είμαστε τελευταίοι στη ευρώπη) και μετά πάμε και στα πυρηνικά.
    Ας αξιοποιήσουμε πρώτα αυτά που έχουμε και μετά ας κάνουν ζογκλερικα. Αλήθεια το θέμα απο πού θα φέρνουμε ουράνιο και σε τι τιμές, το έχουν σκεφτεί? Τελοσπάντων είμαι εναντίων της πυρηνικής ενέργειας καθώς ενέχει πολλούς άμεσους (διαρροές) και έμμεσους (απόβλητα) κινδύνους για την παγκόσμια υγεία.
    Αν φτάσει σε επιθυμητό επίπεδο απόδοσης η σύντηξη, τότε οκ, αλλά εργοστάσιο σχάσης για κανέναν λόγο.
    Οι Κ.κ του ΛΑ.Ο.Σ παρακαλούνται να σκουπίζουν τα σάλια τους όταν εισέρχεται στο κοινοβούλιο η μέλλουσα σύντροφός μου Εύα Καϊλή, γιατί λερώνονται τα έδρανα και το πάτωμα,με αποτέλεσμα να φωνάζει η καθαρίστρια. Ευχαριστούμε για την κατανόηση σας.

    Μας γλωσσόφαγαν κάτι κογιότ και ακυρώθηκε το πάρτυ της Εύας

  3. #333
    Το avatar του μέλους FromMars
    FromMars Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα όσον αφορά την πυρηνική, ...
    6) Ειναι μονοπώλιο που σημαίνει ότι κάλλιστα μπορεί να αξιοποιηθεί με μονοπωλιακές/ολιγοπωλιακές πρακτικές εις βάρος του καταναλωτή. Οταν τρία - τέσσερα όλα και όλα εργοστάσια θα τροφοδοτούν την χώρα, ξέρεις τι σημαίνει. Δεν βοηθά τον ανταγωνισμό, αντιθέτως βοηθά τις μίζες (αρχίζω να έχω βάσιμες υποψίες ότι όλοι είσαι είναι φανατικά υπερ έχουν ίδια συμφέροντα γιαυτό, διαφορετικα΄μου φαίνεται αδικαιολόγητο τέτοια προτίμηση, όλα ναναι κατά και αυτοί να λένε ναι στην πυρηνική.... )


    γιατι, δεν ειναι μονοπωλιο και η ΔΕΗ που διαχειριζεται το παραγωμενο ρευμα απο ΑΠΕ??? δεν ειναι μονοπωλιο το κρατος σε ολους τους σημαντικους τομεις???
    εξαλλου τα περι μονοπωλιου μπορουν ν' αντιμετωπιστουν με δυνατα συμβολαια και νομους πριν την κατασκευη πυρηνικων εγκαταστασεων. Στη Γαλλια δηλαδη δεν εχουν προβλημα απ' αυτο το μονοπωλιο το οποιο φανταζεσαι οτι υπαρχει??? Δεν νομιζω οτι η υποθεση του μονοπωλιου μπορει να παιζει, ειδικα οταν το θεμα της ενεργειας και της διασωσης του περιβαλλοντος ειναι πλεον ζωτικης σημασιας κι οχι θεμα μπιζνας... αν θελαμε να μιλαμε για μονοπωλια και μιζες θα μιλουσαμε για εγκαταστασεις καυσης, πετρελαιου κλπ κλπ. εν τω μεταξυ, η μιζα οπως και να 'χει θα βγει ειτε απο ΑΠΕ, ειτε απο πυρηνικα, ειτε απο πετρελαια ειτε κι απ' της μιγας το ξυγγι...

    ειμαι φανατικα υπερ της πυρηνικης παραλληλα με τις ΑΠΕ διοτι βλεπω ξεκαθαρα την αναγκη του πλανητη ν' αναπνευσει επιτελους και την επερχομενη αναγκη του ανθρωπου να εχει τεραστια ποσα ενεργειας και νερο για να πινει! ισως μετα απ'αυτα να εχω και ιδια συμφεροντα αλλα δεν ειναι αξια λογου. τελος, πιστευω οτι ολοι θα ειναι κερδισμενοι σε ενα κρατος που θα προβει σε τετοιο εγχειρημα παραλληλα παντα με τις ΑΠΕ. αρα ολοι εχουν ιδιο συμφερον...

    ........Auto merged post: FromMars πρόσθεσε 3 λεπτά και 46 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    ξαναπαραθετω το λινκ για ενα αξιολογο μπλογκ ενος οχι τοσο φανατικου της πυρηνικης, που δινει ομως αντικειμενικα καποια μεγεθη και καποιες πρακτικες που μπορουν να εφαρμοστουν!

    http://mavro-oxi-allo-karvouno.blogs...blog-post.html

    τσεκαρετε το οπωσδηποτε!!!

    ........Auto merged post: FromMars πρόσθεσε 12 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε ας φτιάξουν πρώτα το νομοθετικό πλαίσιο, να μπορούμε να βάλουμε καμιά ανεμογεννήτρια και καναν ηλιακό συλλέκτη (που είμαστε τελευταίοι στη ευρώπη) και μετά πάμε και στα πυρηνικά.
    Ας αξιοποιήσουμε πρώτα αυτά που έχουμε και μετά ας κάνουν ζογκλερικα. Αλήθεια το θέμα απο πού θα φέρνουμε ουράνιο και σε τι τιμές, το έχουν σκεφτεί? Τελοσπάντων είμαι εναντίων της πυρηνικής ενέργειας καθώς ενέχει πολλούς άμεσους (διαρροές) και έμμεσους (απόβλητα) κινδύνους για την παγκόσμια υγεία.
    Αν φτάσει σε επιθυμητό επίπεδο απόδοσης η σύντηξη, τότε οκ, αλλά εργοστάσιο σχάσης για κανέναν λόγο.


    εσυ προφανως δεν εχεις διαβασει καμια δημοσιευση στο thread αυτο κι επισης ζεις στα χρονια και τις τεχνολογιες των διαρροων και των κινδυνων...

    διαβασε απο την αρχη για να σου λυθουν μερικες αποριες κι επισης πες στον δασκαλο σου που σου μιλησε για διαρροες ν' αλλαξει επαγγελμα ή να μην μιλαει εαν δεν γνωριζει επαρκως τα τεκτενομενα στην πυρηνικη τεχνολογια...
    οσο για τ'αποβλητα: ειναι λιγα σε βαρος και ακομα πιο περιορισμενα σε ογκο (ενας τονος "καμενου" ουρανιου δεν ξεπερνα τα 80 λιτρα, το ιδιο ισχυει και για τα υπολοιπα αποβλητα υψηλης ραδιενεργειας). υπαρχουν πρακτικες για την διαχειρηση τους και οσο περναν τα χρονια φτανουμε πιο κοντα στην λυση που θα μας δωσει την δυνατοτητα να τα βγαλουμε απο τις αποθηκες τους και να τα εξαφανισουμε τελειως.
    ξερεις οτι απο την καυση σε ενα λιγνιτικο εργοστασιο απελευθερωνεται και διαχεεται στο περιβαλλον πολυ περισσοτερη ραδιενεργεια (και πολυ μεγαλυτερης ημισιας ζωης) απ'οτι παραγεται ως εντοπισμενο και διαχειρησιμο αποβλητο απο ενα αντιστοιχο πυρηνικο εργοστασιο νεας γενιας???

    τελος, εαν δεν παμε τωρα (αποφαση τωρα, κατασκευη και λειτουργια μεχρι το 2020) στα πυρηνικα, το χασαμε το τρενο σε ολους τους τομεις... μετα το 2020 θα ειναι αδυνατο να προβουμε σε τετοιες αποφασεις λογω τιμων... οποιος κανει ΤΩΡΑ την κινηση θα ειναι ο νικητης!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος FromMars : 23-05-08 στις 04:44. Αιτία: auto merged post

  4. #334
    Εγγραφή
    02-02-2004
    Περιοχή
    Πειραιας
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    278
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    49999/9999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΡΕΝΤΗΣ
    Router
    Asus DSL-AC68U
    Path Level
    Interleaved
    Σαφως και ειμαι υπερ. Η πυρηνικη ειναι η καθαροτερη και καλυτερη ενεργεια, αν και παραγει αποβλητα.

    Τα ΑΠΕ κατα πρωτον δεν μπορουν να καλυψουν ουτε το 30% των αναγκων ενεργειακου συστηματος, ουτε μπορουν να δουλευουν ως παραγωγοι "βασης" οπως τα θερμοηλεκτρικα εργοστασια. Ειναι απλως για συμπληρωμα. Κατα δευτερον δεν ειναι και τοσο καθαρα...οι ανεμογεννητριες φτιαχνονται απο υλικα με τερατωδεις χρονους ημιζωης και τα φωτοβολταικα απο πυριτιο, υλικο που ειναι ρυπογονο και η παραγωγη του ειναι απιστευτα ρυπογονα επισης.

    Απλως εγινε της μοδας τωρα το 'περιβαλλον' και καποιοι πουλανε αερα κοπανιστο. Κυριως ο παγκοσμιος σκουπιδοτοπος (Κινα).

  5. #335
    Το avatar του μέλους FromMars
    FromMars Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι Κ.κ του ΛΑ.Ο.Σ παρακαλούνται να σκουπίζουν τα σάλια τους όταν εισέρχεται στο κοινοβούλιο η μέλλουσα σύντροφός μου Εύα Καϊλή, γιατί λερώνονται τα έδρανα και το πάτωμα,με αποτέλεσμα να φωνάζει η καθαρίστρια. Ευχαριστούμε για την κατανόηση σας.


    τ'οτι σου ριχνει καμποσα χρονακια στο κεφαλι και θα ειναι γιαγια οταν αποφασισεις να παντρευτεις το σκεφτηκες???

    γι αυτο ασ'την για 'μας...

  6. #336
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Ρε ας φτιάξουν πρώτα το νομοθετικό πλαίσιο, να μπορούμε να βάλουμε καμιά ανεμογεννήτρια και καναν ηλιακό συλλέκτη (που είμαστε τελευταίοι στη ευρώπη) και μετά πάμε και στα πυρηνικά.
    Και να ενοχλήσουν τους φίλους τους τους εφοπλιστές και τους άλλους με τα διυληστήρια;

    Ονειρέψου..


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  7. #337
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Καποτε λεγαμε για τα σκουπιδια πως δεν μας νοιαζει αφου ειναι για πεταμα, τωρα με τα πυρηνικα αποβλητα
    γιατι μερικοι επιμενουν να μιλανε με υφος ειδικων επι υποθεσεων και να παιζουν με την υγεια μας/τους?
    "Ας βαλουμε πρωτα την καθαρη και ασφαλη ενεργεια και γι αυτα που θα περισσεψουν / προκυψουν απ την χρηση της
    εεε ολο και κατι θα σκεφτουμε σε βαθος χρονου, τωρα να βολευτουμε!"
    Ημουνα νια και γερασα αλλά λυση αμεση και ασφαλη για τη διαχειριση τους δεν ακουω
    εκτος του να τα σουταρουν μονιμα οι πλουσιες/μεγαλες χωρες
    στις φτωχοτερες/αδυναμες οικονομικα με ανταλλαγματα στους πολιτικους τους.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος manoulamou : 23-05-08 στις 10:26.
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  8. #338
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/109999 kbps
    ISP
    Vodafone (μεσω Wind)
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΤΑ
    Router
    ZXHN H267A V1.0
    SNR / Attn
    31.9(dB) / 7.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από God Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατα δευτερον δεν ειναι και τοσο καθαρα...οι ανεμογεννητριες φτιαχνονται απο υλικα με τερατωδεις χρονους ημιζωης και τα φωτοβολταικα απο πυριτιο, υλικο που ειναι ρυπογονο και η παραγωγη του ειναι απιστευτα ρυπογονα επισης.
    Θέλεις να δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το πόσο ρυπογόνες είναι οι σημερινές ΑΠΕ?

    * Πόσο ρυπογόνος είναι, ας πούμε, η θαλασσινή άμμος (~70% πυρίτιο) ή τα προσθετικά στήθους από σιλικόνη?
    * 'Η τι χρόνους ημισείας ζωής έχουν *ποια* υλικά των ανεμογεννητριών?

    Μέχρι τότε, τα 2 που είπες κατατάσσονται στα FUD κατά των ΑΠΕ!

  9. #339
    Το avatar του μέλους FromMars
    FromMars Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manoulamou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καποτε λεγαμε για τα σκουπιδια πως δεν μας νοιαζει αφου ειναι για πεταμα, τωρα με τα πυρηνικα αποβλητα
    γιατι μερικοι επιμενουν να μιλανε με υφος ειδικων επι υποθεσεων και να παιζουν με την υγεια μας/τους?
    "Ας βαλουμε πρωτα την καθαρη και ασφαλη ενεργεια και γι αυτα που θα περισσεψουν / προκυψουν απ την χρηση της
    εεε ολο και κατι θα σκεφτουμε σε βαθος χρονου, τωρα να βολευτουμε!"
    Ημουνα νια και γερασα αλλά λυση αμεση και ασφαλη για τη διαχειριση τους δεν ακουω
    εκτος του να τα σουταρουν μονιμα οι πλουσιες/μεγαλες χωρες
    στις φτωχοτερες/αδυναμες οικονομικα με ανταλλαγματα στους πολιτικους τους.


    ΑΥΤο που λες για τ' αποβλητα δεν εχει βαση συμφωνα με τις διεθνεις νομοθεσιες και τις πρακτικες του παροντος! Καποτε, σε μεμονωμενες περιπτωσεις, αποθηκευθηκαν τ' αποβλητα σε ασθενεστερες χωρες, αλλα πλεον παραμενουν στις εγκαταστασεις τους καλα φυλασσομενα μεχρι εξευρεσης της τελικης λυσης για ολο τον πλανητη. Σε μερικες περιπτωσεις δε, μεταφερονται απ' τις αποθηκες των εγκαταστασεων με προορισμο καποιο αλατορυχειο που εχει μελετηθει καταλληλα και θεωρειται ικανο ωστε να δεχτει τετοια φορτια... Σε καμια περιπτωση ομως η κατασταση δεν ειναι ανεξελεγτη και παντα υπαρχει προσβαση ωστε να γινει περαιτερω διαχειρηση οταν υπαρξει αυτη η δυνατοτητα. Διαβασε σε προηγουμενα ποστ μου ορισμενα λιγα αλλά απλα πραγματα που αναφερω για το θεμα.

    Ως προς το υφος του ειδικου το οποιο εθιξες, ισως και να πηγαζει απ' το επαγγελμα, τις πιστοποιησεις και τις μονιμες επιμορφωσεις σε σχετικα θεματα... Το προβλημα του Ελληνα, που ως συνηθως τον κραταει φυλακισμενο στην αγνοια και τον σκοταδισμο, ειναι οτι εχει περισσοτερη εμπιστοσυνη στους πολιτικους παρα στους ανεξαρτητους επιστημονες, και ακομα περισσοτερη στις ελαχιστες γνωσεις του σε εξειδικευμενα θεματα, οι οποιες ως συνηθως προερχονται απο δημοσιογραφικες πηγες... Ετσι ομως δεν προκειται να παει μπροστα η χωρα ποτε!

    Βρειτε λοιπον οι σχετικοι με τις ΑΠΕ, τον τροπο να παραγουμε αμεσα τα παντα απο αυτες κι εγω με την σειρα μου θα παψω ν' ασχολουμαι με τις πυρηνικες εγκαταστασεις... Δοξα τον θεο, εχει απειρες αλλες εφαρμογες η πυρηνικη τεχνολογια ωστε να μου δινει παντα δουλεια!

    ........Auto merged post: FromMars πρόσθεσε 4 λεπτά και 39 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Κατα δευτερον δεν ειναι και τοσο καθαρα...οι ανεμογεννητριες φτιαχνονται απο υλικα με τερατωδεις χρονους ημιζωης και τα φωτοβολταικα απο πυριτιο, υλικο που ειναι ρυπογονο και η παραγωγη του ειναι απιστευτα ρυπογονα επισης.

    Καλα, αυτο μου χτυπησε κι εμενα πολυ περιεργα...

    Ποια σημερινη εγκατασταση δεν εχει υλικα με τερατωδεις χρονους ημιζωης??? Τα μεταλλικα πχ δομικα υλικα της βαρειας ενεργειακης βιομηχανιας τι θεωρουνται??? Ηταν λιγο off το παραπανω επιχειρημα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος FromMars : 23-05-08 στις 14:12. Αιτία: auto merged post

  10. #340
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FromMars Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καποτε, σε μεμονωμενες περιπτωσεις, αποθηκευθηκαν τ' αποβλητα σε ασθενεστερες χωρες, αλλα πλεον παραμενουν στις εγκαταστασεις τους καλα φυλασσομενα μεχρι εξευρεσης της τελικης λυσης για ολο τον πλανητη. Σε μερικες περιπτωσεις δε, μεταφερονται απ' τις αποθηκες των εγκαταστασεων με προορισμο καποιο αλατορυχειο που εχει μελετηθει καταλληλα και θεωρειται ικανο ωστε να δεχτει τετοια φορτια... Σε καμια περιπτωση ομως η κατασταση δεν ειναι ανεξελεγτη και παντα υπαρχει προσβαση ωστε να γινει περαιτερω διαχειρηση οταν υπαρξει αυτη η δυνατοτητα.
    Μόνος σου το λές, και αυτόματα βγαινει το συμπέρασμα, ότι ούτε αθώα είναι τα πυρηνικά απόβλητα ούτε εύκολα διαχειρίσημα. Θα πρέπει να τα αποθηκεύσεις σε σημεία που δεν θα υπάρχουν τεκτονικές μετατοπίσεις (aka σεισμοί), και πολύ βαθιά σε πρώην αλατορυχεία (γιατί δεν έχει υπόγεια ύδατα και πιθανή διαροή ραδιενέργειας και διάβρωσης). Αρα σημαίνει πουθενά στην Ελλάδα, θα πληρώνουμε κερατιάτικα σε άλλους για τα δικά μας σκουπίδια ή θα το παίξουν κινέζοι οι ανευθουπεύθυνοι, και θα τα χώσουμε κάτω απο το χαλάκι και ότι βγεί.

    Οσο για το κόστος εναποθήκευσης πυρηνικών αποβλήτων, έχει εκτοξευθεί στα ύψη όσο η τεχνολογία και οι μελέτες προβλέπουν καλύτερο και υποχρεωτικά ασφαλέστερο τρόπο φύλαξης αυτών.

    Βρειτε λοιπον οι σχετικοι με τις ΑΠΕ, τον τροπο να παραγουμε αμεσα τα παντα απο αυτες κι εγω με την σειρα μου θα παψω ν' ασχολουμαι με τις πυρηνικες εγκαταστασεις... Δοξα τον θεο, εχει απειρες αλλες εφαρμογες η πυρηνικη τεχνολογια ωστε να μου δινει παντα δουλεια!
    Eγω θα πω ας κάνουν όσο την δυνατόν την μέγιστη αξιοποίηση των ΑΠΕ, και στην συνέχεια να δούμε εαν χρειαζόμαστε άλλες λύσεις. Αλλά εδώ γίνεται το αντίθετο. Πετάμε FUD και ψέμματα, και λέμε ότι η μόνη λύση ειναι η πυρηνική, χωρίς καν να γίνει η παραμικρή σοβαρή προσπάθεια χρήσης των ΑΠΕ. Εχουμε εξαντλήσει τις ΑΠΕ και δεν έχουμε απο αλλού να πάρουμε; Εαν ναι, τότε να δούμε και την πυρηνική. Ομως τότε, και μόνο τότε να αρχίσουμε να μελετάμε την πυρηνική, όχι απο την αρχή.... Εχει μια τελείως διαφορετική προσέγγιση αν το καταλαβαίνεις.

    Mπορούμε κάλλιστα να έχουμε μέχρι και 50% απο ΑΠΕ (αιολικά / ηλιακά) στο σύνολο της απαιτούμενης ηλεκτρικής ενέργειας. Μπορούμε να μειώσουμε με διάφορους τρόπους την ενεργειακή κατανάλωση, απο οικονομικούς ηλεκτρικούς λαμπτήρες, συσκευές μόνο κατηγορίας Α και πάει λέγοντας. Ενα νομικό / θεσμικό πλαίσιο για όλα αυτά, για κτίρια υποχρεωτικά με καλύτερες θερμομονώσεις, χίλια δυο πράγματα μπορούν να γίνουν.

  11. #341
    Εγγραφή
    15-03-2005
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FromMars Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΑΥΤο που λες για τ' αποβλητα δεν εχει βαση συμφωνα με τις διεθνεις νομοθεσιες και τις πρακτικες του παροντος! Καποτε, σε μεμονωμενες περιπτωσεις, αποθηκευθηκαν τ' αποβλητα σε ασθενεστερες χωρες, αλλα πλεον παραμενουν στις εγκαταστασεις τους καλα φυλασσομενα μεχρι εξευρεσης της τελικης λυσης για ολο τον πλανητη. Σε μερικες περιπτωσεις δε, μεταφερονται απ' τις αποθηκες των εγκαταστασεων με προορισμο καποιο αλατορυχειο που εχει μελετηθει καταλληλα και θεωρειται ικανο ωστε να δεχτει τετοια φορτια... Σε καμια περιπτωση ομως η κατασταση δεν ειναι ανεξελεγτη και παντα υπαρχει προσβαση ωστε να γινει περαιτερω διαχειρηση οταν υπαρξει αυτη η δυνατοτητα. Διαβασε σε προηγουμενα ποστ μου ορισμενα λιγα αλλά απλα πραγματα που αναφερω για το θεμα.

    Ως προς το υφος του ειδικου το οποιο εθιξες, ισως και να πηγαζει απ' το επαγγελμα, τις πιστοποιησεις και τις μονιμες επιμορφωσεις σε σχετικα θεματα... Το προβλημα του Ελληνα, που ως συνηθως τον κραταει φυλακισμενο στην αγνοια και τον σκοταδισμο, ειναι οτι εχει περισσοτερη εμπιστοσυνη στους πολιτικους παρα στους ανεξαρτητους επιστημονες, και ακομα περισσοτερη στις ελαχιστες γνωσεις του σε εξειδικευμενα θεματα, οι οποιες ως συνηθως προερχονται απο δημοσιογραφικες πηγες... Ετσι ομως δεν προκειται να παει μπροστα η χωρα ποτε!

    Βρειτε λοιπον οι σχετικοι με τις ΑΠΕ, τον τροπο να παραγουμε αμεσα τα παντα απο αυτες κι εγω με την σειρα μου θα παψω ν' ασχολουμαι με τις πυρηνικες εγκαταστασεις... Δοξα τον θεο, εχει απειρες αλλες εφαρμογες η πυρηνικη τεχνολογια ωστε να μου δινει παντα δουλεια!

    Με όλο το σεβασμό προς κάποιον που είναι σίγουρα πιο ειδικός από μένα σε τέτοια θέματα, θέλω να παραθέσω κάποιες σκέψεις μου (χωρίς τηλεοπτικούς και δημοσιογραφικούς πανικούς)

    Δεν αμφιβάλλω ότι η σημερινή πυρηνική τεχνολογία είναι πολύ πιο προχωρημένη από ότι ήταν 10 -20 -30 χρόνια πριν -- Ούτε ότι η διαχείριση των αποβλήτων είναι πολύ πιο αποτελεσματική από παλιά.
    Το πρόβλημα που έχω με την χρήση πυρηνικής ενέργειας θα το παράλληλισω με τις αεροπορικές πτήσεις -
    Αναμφίβολα το αεροπλάνο είναι ένα εξαιρετικά ασφαλές μέσον μεταφοράς (το χρησιμοποιώ κατά κόρον) ΟΜΩΣ δεν είναι 100% ασφαλές -- είναι 99,99999999% --
    Κάπως έτσι θεωρώ την παραγωγή ενέργειας από πυρηνικά εργοστάσια -- εξαιρετικά ασφαλή ΑΛΛΑ στο 0,00000001% που θα γίνει ατύχημα, οι επιπτώσεις του είναι τέτοιες, που δεν είμαι σίγουρος ότι μία κοινωνία θα πρέπει να αναλαμβάνει το ρίσκο
    Θα μου πεις ότι βγαίνοντας στο δρόμο έχεις περισσότερες πιθανότητες να πάθεις κάτι σοβαρό --- Συμφωνώ αλλά οι κλίμακες των ατυχημάτων είναι τέτοιες που τα μεγέθη δεν είναι συγκρίσιμα στο μυαλό μου.

    Θα εκτιμούσα τις σκέψεις σου επί του θέματος

  12. #342
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Μηνύματα
    1.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stp Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΑΛΛΑ στο 0,00000001% που θα γίνει ατύχημα, οι επιπτώσεις του είναι τέτοιες, που δεν είμαι σίγουρος ότι μία κοινωνία θα πρέπει να αναλαμβάνει το ρίσκο
    Θα μου πεις ότι βγαίνοντας στο δρόμο έχεις περισσότερες πιθανότητες να πάθεις κάτι σοβαρό --- Συμφωνώ αλλά οι κλίμακες των ατυχημάτων είναι τέτοιες που τα μεγέθη δεν είναι συγκρίσιμα στο μυαλό μου.

    Θα εκτιμούσα τις σκέψεις σου επί του θέματος
    Απλή ερώτηση και θα εκτιμούσα αν απαντούσες:
    Η ελληνική κοινωνία αναλαμβάνει το ρίσκο να αγοράζει ρεύμα απ' τους Βούλγαρους που το παράγουν σε αντιδραστήρες ?
    Εκεί δεν υπάρχει ρίσκο ή νομίζουμε ότι δεν μας αφορά ?

    Αν είμαστε συνεπείς θα έπρεπε να αντιμετωπίσουμε το ενεργειακό μας έλλειμα με διακοπές ρεύματος να δω ποιά ρίσκα αναλαμβάνει η ελληνική κοινωνία και ποιά όχι ...

    Αρνούμενοι την κατασκευή αντιδραστήρων και αγοράζοντες ρεύμα από άλλους που διαθέτουν είμαστε απλά ΥΠΟΚΡΙΤΕΣ.
    Ας μην μιλήσω για το επίπεδο νοημοσύνης μας ως λαού ...

  13. #343
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    @Nozomi. Συμφωνώ απόλυτα. Ωρα λοιπόν να σταματήσουμε να ασχολούμααστε με το βουλγάρικο ατύχημα που περιμένει να συμβεί και να κάνουμε ένα Π.Α. δικό μας τελευταίας τεχνολογίας που δεν θα έχει τα ρίσκα που έχει ένας απαρχαιωμένος Π.Α. σαν της Βουλγαρίας.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  14. #344
    Το avatar του μέλους shaq141a
    shaq141a Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nozomi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλή ερώτηση και θα εκτιμούσα αν απαντούσες:
    Η ελληνική κοινωνία αναλαμβάνει το ρίσκο να αγοράζει ρεύμα απ' τους Βούλγαρους που το παράγουν σε αντιδραστήρες ?
    Εκεί δεν υπάρχει ρίσκο ή νομίζουμε ότι δεν μας αφορά ?

    Αν είμαστε συνεπείς θα έπρεπε να αντιμετωπίσουμε το ενεργειακό μας έλλειμα με διακοπές ρεύματος να δω ποιά ρίσκα αναλαμβάνει η ελληνική κοινωνία και ποιά όχι ...

    Αρνούμενοι την κατασκευή αντιδραστήρων και αγοράζοντες ρεύμα από άλλους που διαθέτουν είμαστε απλά ΥΠΟΚΡΙΤΕΣ.
    Ας μην μιλήσω για το επίπεδο νοημοσύνης μας ως λαού ...
    Μήπως, λέω μήπως καλύτερα θα ήταν να αρχίσουμε την εξοικονόμηση ρεύματος; Μήπως θα έπρεπε να μπει φόρος στην αγορά κλιματιστικών, μήπως κατά τους θερινούς μήνες θα έπρεπε να είναι ακριβότερο το ρεύμα, μήπως θα πρέπει επιτέλους να καταλάβουμε ότι ο ηλεκτρικός θερμοσήφωνας είναι τερατούργημα για τη χώρα και να αρχίσει να επιδοτείται η εγκατάσταση ηλιακών θερμοσυφωνων, μήπως θα έπρεπε να αρχίσουμε να μονώνουμε τα σπίτια μας, μήπως θα έπρεπε να αντικαταστήσουμε τους λαμπτήρες μας με σύγχρονους (καλυτερα να απαγορευτούν οι λαμπτήρες πυρακτόσεως), μήπως θα έπρεπε να κλείνουμε το PC όταν δεν χρειάζεται, μήπως θα πρέπει να εγκαταστήσουμε ανεμογεννήτριες εκεί που πρέπει και όχι εκεί που λένε οι πολιτικοί, μήπως οι Αθηναίοι να υποχρεωθούν να εγκαταστήσουν κουζίνες φυσικού αερίου;

    Αν πράξουμε όλα αυτά και δεν υπάρξει μείωση στην κατανάλωση τότε να ξανασκεφτούμε για πυρηνικό αντιδραστήρα. Αλλιώς θα είμαστε απλά υποκριτές.

  15. #345
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/109999 kbps
    ISP
    Vodafone (μεσω Wind)
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΤΑ
    Router
    ZXHN H267A V1.0
    SNR / Attn
    31.9(dB) / 7.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nozomi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρνούμενοι την κατασκευή αντιδραστήρων και αγοράζοντες ρεύμα από άλλους που διαθέτουν είμαστε απλά ΥΠΟΚΡΙΤΕΣ.
    Διαφωνώ!
    Η σημερινή αγορά ρεύματος αποτελεί συντήρηση, της κατάστασης
    αυτή που προτείνεις είναι διασπορά της πυρηνικής τεχνολογίας!

    Κατά αντιστοιχία,
    όταν αγοράζεις κλεμμένα rayban στο δρόμο από πρεζάκια συντηρείς τις μικροκλοπές από μαγαζιά,
    όταν αρχίσεις να κλέβεις και εσύ τότε κλιμακώνεις μια προβληματική κατάσταση
    (έστω κι αν εσύ είσαι ευυπόληπτος πολίτης, και όχι πρεζάκι).

    Άσε που αυτό που λες μου θυμίζει την απάντηση που δίνουμε στην τροχαία όταν παρκάρουμε παράνομα...
    - μα κι άλλοι έχουν παρκάρουν πάνω στο πεζοδρόμιο! Γιατί πιάνετε μόνο εμένα, [υποκριτή] κυρ-Αρστυφύλακα?

Σελ. 23 από 87 ΠρώτηΠρώτη ... 313182122232425283343 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 172
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-09, 02:50
  2. Μηνύματα: 244
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-08, 15:32
  3. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-08-08, 22:59
  4. 3.000 Έλληνες στην Αγγλία με εισόδημα τριπλάσιο από ό,τι στην Ελλάδα
    Από kiriak στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-06, 03:00

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας