Σελ. 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 88
  1. #16
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.455
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δανείσου βρε μια κάρτα!
    Χα!!!

    Από ποιον / ποιά;

    Θα έρθεις από εδώ κάποια στιγμή και θα καταλάβεις


    Δεν ξέρω παιδιά...

    Αρχίζω και έχω σοβαρές υποψίες πως κάτι πάει πολύ στραβά...

    Στα online antivirus scans που κάνω τόσο με τον Firefox όσο με τον IE είτε κρασάρει ο πρώτος και παίρνω error message ή ο δεύτερος μου λέει πως δεν είναι δυνατόν να κατεβάσει τα antivirus definitions .

    Πιθανόν να υπάρχει κάποιο conflict με Windows updates αλλά φοβάμαι το χειρότερο...

    Κάνω τώρα ένα local scan με το Nod32 και θα δοκιμάσω online scan σε safe mode.

    Αλλά με ζώνουν υποψίες πως κάτι έχει αρπάξει το PC και δεν πρέπει να είναι light..
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  2. #17
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δεν έχει ADSLbe.com;

    Πάντως και με αυτά που λές... ίσως να έχεις αρπάξει κάτι!

    Εννοείται ότι έκανες από command prompt ένα chkdsk /f ε; Γιατί με τόσα κολλήματα...
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  3. #18
    Το avatar του μέλους hemlock
    Το μέλος hemlock δεν είναι συνδεδεμένο Τι εννοείς δεν ξέρεις πως το deadline ειναι ΑΥΡΙΟ?
    Εγγραφή
    13-05-2006
    Περιοχή
    ΑΧΑΡΝΑΙ -ΑΤΤΙΚΗΣ(ΜΕΝΙΔΙ)
    Μηνύματα
    10.044
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων


    Χα!!!

    Από ποιον / ποιά;

    Θα έρθεις από εδώ κάποια στιγμή και θα καταλάβεις


    Δεν ξέρω παιδιά...

    Αρχίζω και έχω σοβαρές υποψίες πως κάτι πάει πολύ στραβά...

    Στα online antivirus scans που κάνω τόσο με τον Firefox όσο με τον IE είτε κρασάρει ο πρώτος και παίρνω error message ή ο δεύτερος μου λέει πως δεν είναι δυνατόν να κατεβάσει τα antivirus definitions .

    Πιθανόν να υπάρχει κάποιο conflict με Windows updates αλλά φοβάμαι το χειρότερο...

    Κάνω τώρα ένα local scan με το Nod32 και θα δοκιμάσω online scan σε safe mode.

    Αλλά με ζώνουν υποψίες πως κάτι έχει αρπάξει το PC και δεν πρέπει να είναι light..
    Ετοιματσιδικο δεν τον πηρες τον υπολογιστη?
    Αν ναι φορα την καπαρντινα σου ,φορα και το μαυρο rayban και πανε τον πισω στο μαγαζι ...
    Δεν υπαρχει περιπτωση να σου πουν πλερω...
    ΚΑΙ 50.000 ΚΡΟΎΣΜΑΤΑ ΤΗΝ ΜΈΡΑ Κ ΤΙ ΈΓΙΝΕ? ΤΣΆΜΠΑ ΡΑΜΠΙΤ = ΣΟΒΙΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ.
    ΑΥΤΟ ΘΈΛΕΤΕ, ΤΟΝ ΣΤΆΛΙΝ? ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΜΝΗΜΌΝΙΑ, ΖΩΉ ΜΑΓΙΚΉ.
    ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΥΝ ΚΟΥΒΈΝΤΑ ΈΤΣΙ, ΜΟΝΌ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΘ ΛΈΤΕ. ΞΥΔΑΚΙ ΜΑΔΟΥΡΙΑ.

  4. #19
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.455
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hemlock Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ετοιματσιδικο δεν τον πηρες τον υπολογιστη?
    Αν ναι φορα την καπαρντινα σου ,φορα και το μαυρο rayban και πανε τον πισω στο μαγαζι ...
    Δεν υπαρχει περιπτωση να σου πουν πλερω...
    Όχι, τον έστησα μόνος μου...

    Το πιο πολύπλοκο ίσως μέρος είναι η κάρτα γραφικών που την αγόρασα από Ελλάδα μιας και τότε (αρχές Μαρτίου) περίμεναν τις αντιστοιχες στο Βέλγιο κατά τα μέσα Απριλίου.

    ΔΕΝ μου φαίνεται τόσο για hardware πρόβλημα όμως.

    Δεν βλέπω κάποιες ενδείξεις που να κατατείνουν σε hardware πρόβλημα της κάρτας.

    Όπως προείπα στο αρχικό σεντόνι, τα προβλήματα ξεκίνησαν από crashes που προκάλεσαν κάποια παιχνίδια αλλά κοιτάζοντας στις ενδείξεις της κάρτας (όπως θερμοκρασίες) όλα είναι ΟΚ.

    Επίσης, έκανα και το Microsoft RAM Test με boot CD και η RAM είναι 5 στα 5.

    Το local antivirus scan δεν βρήκε τίποτα...

    Στην τελική, έτοιμο έχω το πλάνο για επανεγκατάσταση Win XP, αν και μετά το Πάσχα που θα επιστρέψω στα πάτρια Βρυξελλιώτικα εδάφη
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  5. #20
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Για να μπαλωσεις το προβλημα σου πηγαινε στην διαχειριση συσκευων και κανε καταργηση συσκευης, χωρις να κανεις επανεκκινηση πηγαινε στην προσθαφαιρεση προγραμματων και χρησιμοποιησε το ati uninstall utility.
    Κανε επανεκκινηση και μετα εγκατασταση του driver.
    Για να σιγουρευτεις οτι τα αρχεια αντικατασταθηκαν (γιατι αν ειναι σε χρηση δεν) πηγαινε και δες εκδοση αρχειων απο τις ιδιοτητες της (συσκευης) καρτας γραφικων, στις λεπτομερειες οδηγου.

    Το σποϊπλερ εχει σκοπο να βοηθησει και οχι να σχολιαστει.
    Spoiler:

    Παρε nvidia, αλλαξε το nod32.
    Να χρησιμοποιεις και το windows defender, δεν ειναι και ασχημο, σε συναρτηση με ενα καλο αντιικο.

    Η ΑΤΙ εχει προβληματικους drivers. Ανεκαθεν.
    Αν δεν ειχε δεν θα ησουν εδω, ουτε θα εψαχνες ΠΩΣ θα τους απεγκαταστησεις, ουτε θα χρειαζοταν να τους "αναβαθμισεις" αλλά και προπαντως δεν θα ειχαν αστεια προβληματα.

    ΥΓ. ακομα και "νορμαλ" να ειναι τα πραγματα δεν αρκει να ανοιξεις τον event viewer να δεις αρχεια ατι να χτυπανε.
    Και νορμαλ να ειναι θα εχεις αλλες παρενεργειες (αυτο ειναι σημα κατατεθεν).


    ΥΓ2. το nod32 σε normal mode δεν κανει απολυτως τιποτα, σε safe mode κατι ισως κανει. Τουλαχιστον μεχρι πριν ενα χρονο (με αλλη μηχανη).
    Ασε δε που απο την μανα του εχει τις μισες (και κρισιμες) δυνατοτητες σκαναρισματος απενεργοποιημενες και χρειαζεται να τις επιλεξεις.

  6. #21
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.455
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Τελικά το πρόβλημα είναι μάλλον με την ASUS P5K-E Wifi μητρική.

    Κάτι έγινε, είτε από την αρχική εγκατάσταση ή το πιθανότερο με κάποιο install / unistall updates και γω δεν ξέρω τι άλλο, και πλέον την μητρική την βλέπει μεν σαν μητρική αλλά δεν αναγνωρίζει το chipset ούτε το Everest ούτε κάποιο άλλο πρόγραμμα.

    Εκεί τελικά εντοπίζω - ίσως - την πηγή των κακών.

    Τώρα, το ερώτημα είναι τι κάνω...

    Μία λύση είναι να ξαναπεράσω τους παλιούς οδηγούς από το CD της ASUS οι οποίοι δεν φαίνεται να είχαν κάποιο πρόβλημα και με την συμβουλή σας (μετά το Πάσχα πλέον) να ανανεώσω τους οδηγούς.

    Η δεύτερη, κάπως πιο radical λύση, είναι επανεγκατάσταση των ΧΡ. Είναι ψιλοπονοκέφαλος αλλά έχω 5 μέρες ελεύθερες την επόμενη εβδομάδα και δεν έχω περάσει πολλά αρχεία στον υπολογιστή.

    Είμαι διατεθειμένος να στείλω το NOD32, τι προτείνετε ως καλύτερο;
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  7. #22
    Το avatar του μέλους hemlock
    Το μέλος hemlock δεν είναι συνδεδεμένο Τι εννοείς δεν ξέρεις πως το deadline ειναι ΑΥΡΙΟ?
    Εγγραφή
    13-05-2006
    Περιοχή
    ΑΧΑΡΝΑΙ -ΑΤΤΙΚΗΣ(ΜΕΝΙΔΙ)
    Μηνύματα
    10.044
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά το πρόβλημα είναι μάλλον με την ASUS P5K-E Wifi μητρική.

    Κάτι έγινε, είτε από την αρχική εγκατάσταση ή το πιθανότερο με κάποιο install / unistall updates και γω δεν ξέρω τι άλλο, και πλέον την μητρική την βλέπει μεν σαν μητρική αλλά δεν αναγνωρίζει το chipset ούτε το Everest ούτε κάποιο άλλο πρόγραμμα.

    Εκεί τελικά εντοπίζω - ίσως - την πηγή των κακών.

    Τώρα, το ερώτημα είναι τι κάνω...

    Μία λύση είναι να ξαναπεράσω τους παλιούς οδηγούς από το CD της ASUS οι οποίοι δεν φαίνεται να είχαν κάποιο πρόβλημα και με την συμβουλή σας (μετά το Πάσχα πλέον) να ανανεώσω τους οδηγούς.

    Η δεύτερη, κάπως πιο radical λύση, είναι επανεγκατάσταση των ΧΡ. Είναι ψιλοπονοκέφαλος αλλά έχω 5 μέρες ελεύθερες την επόμενη εβδομάδα και δεν έχω περάσει πολλά αρχεία στον υπολογιστή.

    Είμαι διατεθειμένος να στείλω το NOD32, τι προτείνετε ως καλύτερο;
    Ειναι και το format λυση...Αλλα πριν απο αυτο κανε ενα κοπο για repair της εγκαταστασης...
    Το NOD Και καθε NOD δεν το χρειαζεσαι και ειναι αχρηστα αν προσεχεις που μπαινεις και τι κανεις με το PC σου...O συντοφος Wan εχει ενα πολυ καλο Link στην υπογραφη του να μελετησεις.
    ΚΑΙ 50.000 ΚΡΟΎΣΜΑΤΑ ΤΗΝ ΜΈΡΑ Κ ΤΙ ΈΓΙΝΕ? ΤΣΆΜΠΑ ΡΑΜΠΙΤ = ΣΟΒΙΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ.
    ΑΥΤΟ ΘΈΛΕΤΕ, ΤΟΝ ΣΤΆΛΙΝ? ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΜΝΗΜΌΝΙΑ, ΖΩΉ ΜΑΓΙΚΉ.
    ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΥΝ ΚΟΥΒΈΝΤΑ ΈΤΣΙ, ΜΟΝΌ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΘ ΛΈΤΕ. ΞΥΔΑΚΙ ΜΑΔΟΥΡΙΑ.

  8. #23
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    @Pop
    Το πρώτο πράγμα που θα κάνεις είναι να μπεις στην Asus και να κατεβάσεις/εγκαταστήσεις τους τελευταίους drivers για τη μητρική σου.
    Μετά βλέπουμε.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  9. #24
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.455
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap Εμφάνιση μηνυμάτων
    @Pop
    Το πρώτο πράγμα που θα κάνεις είναι να μπεις στην Asus και να κατεβάσεις/εγκαταστήσεις τους τελευταίους drivers για τη μητρική σου.
    Μετά βλέπουμε.
    Mα αυτό έχω κάνει...

    Επαναλαμβάνω ΔΕΝ ξέρω αν οι νέοι drivers προκάλεσαν κάποια σύγκρουση (μάλλον απίθανο έως άσχετο) ή κάποιο update.

    Ένα ακόμα κουλό είναι πως στο Device Manager βρίσκει μία unknown PCI device ενώ όλες που έχω είναι περασμένες με τους drivers.

    Μπορεί να είναι η onboard κάρτα ήχου της μητρικής την οποία όμως έχω απενεργοποιήσει από το Bios
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  10. #25
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Τσέκαρε ότι έχεις κατεβάσει τους ΣΩΣΤΟΥΣ drivers. Μήπως η μητρική σου έχει π.χ. Revision 1, Revision 2 και κατέβασες drivers για λάθος revision; Είναι πιθανό ανάμεσα σε revisions να αλλάξει κάτι (π.χ. το τσιπ της NIC) και γι αυτό να βλέπεις την άγνωστη συσκευή.
    Αν η κάρτα ήχουν είναι απενεργοποιημένη δεν πρέπει να τη βλέπεις στο Device Manager.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος yiapap : 24-04-08 στις 14:00.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  11. #26
    Εγγραφή
    17-08-2006
    Περιοχή
    Amsterdam
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    7.526
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Ταχύτητα
    100/100Mbps
    ISP
    KPN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων

    Μία λύση είναι να ξαναπεράσω τους παλιούς οδηγούς από το CD της ASUS οι οποίοι δεν φαίνεται να είχαν κάποιο πρόβλημα και με την συμβουλή σας (μετά το Πάσχα πλέον) να ανανεώσω τους οδηγούς.

    Η δεύτερη, κάπως πιο radical λύση, είναι επανεγκατάσταση των ΧΡ. Είναι ψιλοπονοκέφαλος αλλά έχω 5 μέρες ελεύθερες την επόμενη εβδομάδα και δεν έχω περάσει πολλά αρχεία στον υπολογιστή.

    Είμαι διατεθειμένος να στείλω το NOD32, τι προτείνετε ως καλύτερο;
    απο τα δωρεαν ειμαι ικανοποιημενος με το avast

    οσον αφορα τα αλλα θα προτεινα, να δοκιμασεις το system restore για να ερθεις σε μια ημερομηνια που το συστημα σου ητανε καλα (μιας και προκειται για εγκατασταση drivers το system restore κραταει auto restore points)

    Το repair ειναι μια λυση αλλα στην περιπτωση που υπαρχει θεμα με αρχειο του λειτουργικου (οι οδηγοι που εγκατεστησες μονος σου και που απο οτι φαινεται ισως εχουν προβλημα, θα παραμεινουν ως εχουν, οπως και το software)

    Σου προτεινω αν κανεις καθαρη εγκατασταση απο την αρχη, να δημιουργησεις ενα νεο partition και να γινει εκει (χωρις να κανεις format στο/στα partitions που εχεις τωρα)

    Με αυτον τον τροπο θα μπορεις να εχεις ανα πασα στιγμη προσβαση στα υπαρχοντα δεδομενα σου και θα ειναι και ευκολοτερο να (ξανα)ρυθμισεις το νεο software (πχ με το που θα κανεις εγκατασταση το SAM θα αντικαταστησεις τον φακελο "spacial audio" απο το program files της νεας εγκαταστασης με τον αντιστοιχο της παλιας και θα εισαι ακριβως οπως τωρα χωρις να χρειαστει να ξαναδωσεις ουτε τους κωδικους)

    Σιγα σιγα και εφ' οσον παρεις-ρυθμισεις ο,τι θελεις μπορεις να σβησεις τα παντα απο το παλιο partition

    Επισης, ακομα και αν δεν φτιαξεις νεο partition μπορεις να εχεις ολα τα δεδομενα σου εγκαθιστωντας στο υπαρχον ξανα τα win (σε αυτη την περιπτωση ο,τι υπαρχει τωρα στο c: θα παραμεινει στο συστημα σε φακελο με τιτλο "windows old")

    Spoiler:
    Tελος (και εγω οπως και ο πατεντ δεν θελω να σχολειαστει το παρον spoiler) ηρθε επιτελους η εποχη να εκπλαγεις με τα vista 64-bit SP1
    θα βρουνε και θα εγκαταστησουν μονα τους τους περισσοτερους σωστους οδηγους και οποτε υπαρχει διαθεσιμη σωστη ενημερωση τους θα την εγκαθιστουν μεσω του Vista updates αφου πρωτα σε ειδοποιησουν


    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος wi fi thief : 24-04-08 στις 17:36.
    Intel 2500k @ 4.4GHz w Arctic Freezer i30 | AsRock Z77 Extreme 4 | 2x4GB Crucial Ballistix DDR3 @1600 RAM | EVGA GTX 970 SC | OCZ Vertex2 60GB SSD | San Disc SATA3 128GB SSD | WD Caviar Black 500GB HDD | Fortron Raider 750W | Asus Xonar DX | Tt Element T | Acer 24" LED 120Hz 3D Vision Monitor | CM Storm Quickfire Ultimate Cherry MX Brown KB | Logitech G502 Mouse

  12. #27
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παίζει να είναι πρόβλημα και μνημών (ασυμβατότητα αν τις έχεις σε dual channel, βλάβη κλπ)
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  13. #28
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.455
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Για να μην ανοίγω καινούργιο thread, απλά να πω πως τα προβλήματα συνεχίστηκαν σε μεγαλύτερο ή μικρότερο βαθμό με πολύ συχνά κρασαρίσματα.

    Αφού πέρασα (και ξαναματαπέρασα) τους οδηγούς της ΑΤΙ καθώς και το SP3 τα in-game προβλήματα φάνηκαν να ελαχιστοποιούνται, αλλά σήμερα ξεκίνησε ένα άλλο κουλό πρόβλημα.

    Ξαφνικά, σε idle mode όπου απλά είχα το Word και έγραφα ακούγοντας μουσική (από ποιο σταθμό άραγε ) ξεκίνησαν αλλεπάλληλα crashes όπου το μόνιτορ έσβηνε και πάγωνε ο υπολογιστής, γεγονός που καταδείκνυε σε κάποιο πρόβλημα με την κάρτα γραφικών.

    Την έχω αγοράσει από Ελλάδα και αναγκαστικά θα πρέπει να περιμένω να την επιστρέψω με την πρώτη ευκαιρία ή - αν τα προβλήματα συνεχιστούν σοβαρά - να την αντικαταστήσω με κάποια άλλη από εδώ και την "Ελληνική" να την πουλήσω ή να την κρατήσω για Crossfire.

    Στο μεταξύ όμως, σε κατάσταση κρίσης από τα συνεχή κρασαρίσματα, παρατήρησα το εξής:

    1. Όταν έτρεχα σε safe mode και δούλευα το word (γιατί πρέπει να τελειώσω ένα κείμενο απόψε πάση θυσία) η κάρτα (το σύστημα;;;; ) δεν κράσαρε
    2. Για πρώτη φορά παρατήρησα (εν μέσω διαρκών reset και reboot) μία ανεξήγητη καθυστέρηση του BIOS όταν φόρτωνε τα devices σε έναν εξωτερικό USB HDD που έχω
    3. Αποσύνδεσα τον εξωτερικό HDD από τον υπολογιστή και πλέον φαίνεται πως έκοψαν και τα κρασαρίσματα
    4. Πριν το κάνω αυτό, έκανα έναν έλεγχο και ο εξωτερικός HDD δεν φαινόταν να έχει πρόβλημα

    Ερώτηση: Υπάρχει περίπτωση όλα αυτά τα κρασαρίσματα να οφείλονται σε κάποιο conflict που προκαλεί ο εξωτερικός.

    Και, αν ναι, γιατί ξαφνικά με τόσο έντονη μορφή από το μεσημέρι και μετά (και χωρίς να έχω περιάξει το παραμικρό στο σύστημα) ;

    ........Auto merged post: PopManiac πρόσθεσε 1 λεπτά και 38 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Στο μεταξύ, τρέχω και το CPUID Hardware Monitor και όλα φαίνονται πολύ ομαλά
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος PopManiac : 11-05-08 στις 20:10. Αιτία: auto merged post
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  14. #29
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Κ. Πατήσια
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    12.913
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Άρθρα
    4
    Ταχύτητα
    20480/1023
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    thomson speedtouch 585 v6
    Χμμ, μήπως ο usb κοντρόλερ της μητρικής??

    (Δοκίμασες τον σκληρό σε άλλο pc - laptop) ???

  15. #30
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.455
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Νικαετός Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χμμ, μήπως ο usb κοντρόλερ της μητρικής??

    (Δοκίμασες τον σκληρό σε άλλο pc - laptop) ???
    Mπα, γιατί νόμιζα πως διορθώθηκε, μετά πάλι τα ίδια...

    Είμαι σε φάση τώρα όπου φορματίστηκε πλήρως ο σκληρός, επανεγκαταστάθηκαν τα ΧΡ και βλέπουμε...

    Αν επαναληφθούν τα προβλήματα τότε την επόμενη φορά Ελλάδα γραμμή στο Πλαίσιο για αλλαγή κάρτας.

    Και στο μεταξύ.... άστα να παν ένα κόστος εξτρά αλλά σίγουρα NVidia...

    Τέλος πάντων, μακριά από εμάς - ας ευχηθώ πως όλα ήταν ένα περίεργο conflict και δεν είναι hardware
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

Σελ. 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Win XP Pro SP2 Σε άλλη γλώσσα
    Από tschris στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-06, 20:13
  2. Suse 9.1 personal - Win Xp Pro SP2 Δικτυο
    Από TheCondor στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-05, 22:08
  3. προβημα με win xp gr pro sp2
    Από teodor_ch στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-04, 18:25

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας