Σελ. 2 από 11 ΠρώτηΠρώτη 12347 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 160
  1. #16
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Zauberberg
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    22.262
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Άρθρα
    13
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    H.O.L. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    SNR / Attn
    25(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CMS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προς nm96027 ...

    Έχεις δικαίωμα τελείως δημοκρατικά να πρεσβεύεις ότι η ΟΝ δεν έχει καλή εξυπηρέτηση και έχω επίσης το δικαίωμα να πρεσβεύω το αντίθετο ...

    Περισσότερο με ενδιαφέρει όταν περιγράφουμε σήμερα μια κατάσταση να μην φημολογείται κάτι που δεν είναι αληθές ...

    Αν πιστεύεις ότι υπήρξα αγενής στην απάντησή μου, σου ζητάω συγγνώμη ...
    Κανένας λόγος για συγγνώμες. Δεν υπάρχει κάτι προσωπικό!

    Πολλές φορές έχω αντιταχθεί σε γενικεύσεις του στυλ "αυτός είναι κακός isp, αυτός είναι καλός".

    Για τον καθένα καλός isp είναι αυτός που τον βολεύει.
    Γενικότερα καλός isp είναι αυτός με την αχρείαστη τεχνική υποστήριξη.

    Οπως είπα και ποιο πάνω: δεν πιστεύω πως η On έχει κακή εξυπηρέτηση γιατί απλώς δεν ξέρω, δεν έχω προσωπική εμπειρία.

    Ξέρω όμως πως καλλιο να σου βγει το μάτι παρά το όνομά. Simple...

  2. #17
    Το avatar του μέλους EvilHawk
    EvilHawk Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ermis333 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως μάλλον για αγορά πελατειακής βάσης με σκοπό την αύξηση της εμπορικής αξίας σε περίπτωση πώλησης μου μυρίζει το όλο σκηνικό.
    Πρέπει να έχει κανείς αυτοκτονικές τάσεις για να κάνει αγορές πελατειακής βάσης ...

  3. #18
    Εγγραφή
    24-10-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΔΑΓΚΛΗ
    SNR / Attn
    12.5(dB) / 7.5(dB)
    Από προσωπική εμπειρία πάντως παραθέτω ότι αρχικά είχα αρκετά προβλήματα τα οποία με τον καιρό εξαλήφθησαν...Εχουν τακτοποιηθεί αρκετά τεχνικά προβλήματα στην ΟΝ αλλά όχι όλα..
    Οσον αφορά την ΝETONE από ότι γνωρίζω (αλλά και διαβάζω) το support της (ίσως) είναι το καλύτερο από όλους τους άλλους isp , αλλά σίγουρα θα πρέπει να εξετάζουμε και τον αριθμό των συνδρομητών που εξυπηρετεί...

  4. #19
    Εγγραφή
    14-01-2007
    Μηνύματα
    2.591
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ
    Router
    speedtouch 585i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CMS
    Προς nm96027 ...

    Έχεις δικαίωμα τελείως δημοκρατικά να πρεσβεύεις ότι η ΟΝ δεν έχει καλή εξυπηρέτηση και έχω επίσης το δικαίωμα να πρεσβεύω το αντίθετο ...

    Περισσότερο με ενδιαφέρει όταν περιγράφουμε σήμερα μια κατάσταση να μην φημολογείται κάτι που δεν είναι αληθές ...

    Αν πιστεύεις ότι υπήρξα αγενής στην απάντησή μου, σου ζητάω συγγνώμη ...
    Δεν έχω προσωπική άποψη της εξυπηρέτησης της εταιρείας παρά μόνο έμμεση μέσω συνδρομητών που βγαίνουν στα κέντρα του ΟΤΕ για τεχνικά θέματα. Το τελευταίο δίμηνο έχω τρακάρει με καμιά 10αριά και η έμμεση άποψη που είχα για την εταιρεία δεν έχει αλλάξει.

    Για τιμές, ποιότητα υπηρεσίας, τηλεφωνική εξυπηρέτηση κλπ δεν έχω άμεση αντίληψη.

    Για τεχνικά όμως θέματα και κυρίως συνδρομητές που βγαίνουν στον ΟΤΕ γιατί δεν έχουν τηλ. ή με την ενεργοποίηση μείνανε στον αέρα κλπ η εμπειρία μου λέει ότι άμα μπλέξεις προτιμούν να σε αφήσουν στον αέρα παρά να ασχοληθούν μαζί σου.

    Με απλά λόγια η πολιτική της εταιρείας μοιάζει με τη λογική καλύτερα να ασχοληθούμε με νέους ή πελάτες με απλά καθημερινά προβλήματα παρά με κάποιον που έχει σοβαρότερο πρόβλημα. Δεν έχουμε ούτε το προσωπικό ούτε τις υποδομές για κάτι τέτοιο και σε τελική ανάλυση αυτό μοιάζει πολυτέλεια σε σχέση με τα προβλήματα που έχουμε και τις πιέσεις που δεχόμαστε σαν εταιρεία.

    Οπότε έμμεσα λέμε στον άνθρωπο sorry παίξατε και χάσατε βρείτε άλλον πάροχο.

  5. #20
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.219
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Αυτό είναι σωστό,

    πλην όμως ο αριθμός των ατόμων που απαρτίζουν το / τα τμήμα/τμήματα των 2 εταιριών είναι κι αυτός διαφορετικός. Δεν νομίζω να περιμένει κάποιος ας πούμε η net one να έχει 1.000 υπαλλήλους όταν έχει αυτό το δεδομένο μέγεθος - Οπότε, το support σε αυτή την περίπτωση ορίζεται από την προσπάθεια που καταβάλλει ο καθένας ξεχωριστά, καθώς χωρίς να ξέρω τα ακριβή μεγέθη, πιστεύω ότι περισσότεροι εργάζονται στην On (για να εξυπηρετούν και τόσες χιλιάδες πελατών).

    Οπότε, it all boils down to mentality, not numbers. Οχι βέβαια πως η On θα έχει 10Χ τους υπαλλήλους της net one, αλλά καταλάβατε τι θέλω να πω - Θεωρητικά, αν η net one είχε 30.000 πελάτες, πιθανόν να είχε και περισσότερο ανθρώπινο δυναμικό αν ήθελε να τους εξυπηρετεί στο επίπεδο που εξυπηρετεί τώρα τους υπάρχοντες πελάτες.
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

  6. #21
    Εγγραφή
    02-09-2003
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    6.082
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307200/30720
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    Speedport Smart
    Μια τέτοια κίνηση σαφώς και έχει νόημα! Μιλάμε στην ουσία για ελεγχόμενο βούλιαγμα μιας ή περισσοτέρων εταιριών με σκοπό να μαζευτούν οι πελάτες σε μια και όσα χρέη γίνεται σε κάποια ή κάποιες άλλες. Έτσι στο τέλος μένει μια εταιρία με πολύ μεγαλύτερο πελατολόγιο (στην ουσία έρχεται στα μεγέθη των μεγάλων) και πολύ μικρό χρέος (σε σχέση με την προηγούμενη κατάσταση και ακόμα και σε σχέση με τους άλλους).

    Τα προβλήματα είναι ότι δε θα υπάρξουν κέρδη από τη συνέργια ή θα είναι πολύ μικρά καθώς όλοι δραστηριοποιούνται στην Αθήνα...άντε και η Vivodi στη Θεσσαλονίκη (ούτε καν ολόκληρη). Το μεγαλύτερο πρόβλημα θα είναι μάλλον το να συνεννοηθούνε μεταξύ τους οι διευθυντάδες καθώς έχουν πολλούς λόγους να φαγωθούνε...λίγες θέσεις αν προκύψει μια εταιρία και μεγάλη κρίση στην αγορά εργασίας...

  7. #22
    Εγγραφή
    07-03-2007
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    324
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    14055/1023
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ
    SNR / Attn
    13(dB) / 26(dB)
    Αν η ΟΝ αγοράσει την ΝΕΤΟΝΕ, νομίζω πως δεν μου μένει τίποτα άλλο από το να κόψω εντελώς το σταθερό... Στην ΟΝ πάντως δεν γυρνάω με τίποτα....

  8. #23
    Εγγραφή
    23-05-2007
    Μηνύματα
    1.871
    Downloads
    30
    Uploads
    1
    η νετ1 γιατι εχει τοσους λιγους πελατες??αααααααα!!!η vivodi εχει και ενα δικτυο σε ολη την Ελλαδα!!

  9. #24
    Εγγραφή
    20-08-2007
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    2.779
    Downloads
    11
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    επειδη βλεπω πολλους που δε θα τους αρεσε η ιδεα να προσθεσω με τη σειρα μου πως συνεχως στο θεμα εξυπηρετησης η on εχει πολυ μεγαλη βελτιωση σε σχεση με αυτα που ακουγα παλιαοτερα.(οι μαρτυριες ειναι εκτος απο εδω μεσα και αρκετων φιλων που ετυχε να ακουσω περιπτωσεις σε συζητησεις και ειδικοτερα τελευταια).
    απο εκει και περα ποσο εφικτο ειναι αυτο που αναφερεται στο αρθρο ειναι αλλο θεμα και μου μοιαζει οχι απλα δυσκολο αλλα ακατορθωτο...

  10. #25
    Εγγραφή
    02-09-2003
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    6.082
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307200/30720
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από noname85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    η νετ1 γιατι εχει τοσους λιγους πελατες??αααααααα!!!η vivodi εχει και ενα δικτυο σε ολη την Ελλαδα!!
    Για πες μας...; Αθήνα και μισή Θεσσαλονίκη κάνουν όλη την Ελλάδα; Και οι 3 κατά κύριο λόγο δραστηροποιούνται στην Αθήνα με ότι συνεπάγεται αυτό.

  11. #26
    Εγγραφή
    27-06-2005
    Μηνύματα
    1.214
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΙΡΑΙΑ
    Router
    Vigor 2820n
    Αυτές οι ειδήσεις για εταιρίες που συγχωνεύουν τις απελπισίες τους, μου θυμίζει τα παλιά δημοσιεύματα για την Lannet αλλά και για την Κλωστήρια Ναούσης και τις μεγαλεπήβολες εξαγορές , συνεργασίες κτλ

  12. #27
    Εγγραφή
    02-02-2006
    Περιοχή
    UK
    Μηνύματα
    171
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    70/20
    ISP
    BT
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    BT
    Λοιπόν, σαν συνδρομητής και εγώ της ON θα σας πω την γνώμη μου...Από την ΟΝ είμαι ευχαριστημένος. Το Ιντερνετ μια χαρά, η IPTV τα σπάει. Αν γίνει η όποια συνεργασία( εξαγορά ή όπως γίνει) ίσως και να είναι καλό. Πάντως, για το support της ON, έχει βελτιωθεί (έχω ένα φιλαράκι 2 χρόνια κοντά στην ΟΝ και μου είπε είναι η μέρα με την νύχτα σε σχέση με παλιά) αλλά έχει και εργαλεία που τα σπάνε - αλλαγή προφίλ, να ανοίγεις βλάβη μέσω ιντερνετ - .Η TV είναι πολύ καλή, τηλεφωνία απροβλημάτιστη. Και τιμές έχει πολύ καλές. Τώρα δεν νομίζω ότι από μια τέτοια συνένωση τέτοια θα βγεί κάτι κακό. Δεν είναι λογικό. Είδομεν!

  13. #28
    Εγγραφή
    07-06-2007
    Περιοχή
    Πατήσια
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    128
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    10(dB) / 20(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Να προσθέσω και εγώ την όποια εμπειρία μου.
    Εχω περάσει από ΗοL και τώρα είμαι στην On.
    Aυτή τη στιγμή η ΟN έχει πολύ καλύτερη τεχνική υποστήριξη από την Χολ.
    Ελάχιστη αναμονή στο τηλέφωνο, άμεση εξυπηρέτηση σε τυχόν (μικρά είναι αληθεια προβλήματα). Για να πιάσω παλιά γραμμή στη HoL είχα κλείσει και μία ωρα αναμονή...(τι τα θυμάμαι τώρα) δεν συζητώ για Hol-Voda που ήμουν μέχρι το Δεκέμβρη του 2008.
    Η τεχνική υποστήριξη ήταν επιοικώς ανύπαρκτη.
    Στη δουλειά επίσης που είχα Forthnet για δύο χρόνια περίμενα μετά από συνεχή τηλέφωνα και αναμονές μισάωρες να με καλέσει ένας τεχνικός και δεν είχαν καταγράψει καν το πρόβλημα.(είμουν shared llu).
    Τελικά το γύρισα σε connx και ησύχασα.
    Στην ΟΝ μεχρι τώρα δεν έχω κανένα ουσιαστικό πρόβλημα: άψογο τηλ.,ικανοποιητικότατο internet, ;άψογη TV.

  14. #29
    Εγγραφή
    14-11-2006
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    421
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    9600/1023
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΤΕΡΨΙΘΕΑΣ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    7(dB) / 29(dB)
    Το κατά πόσο είναι εφικτό να γίνει ή όχι, θα το δείξουν οι εξελίξεις. Σαν κίνηση, έχει τα θετικά και τα αρνητικά της. Πρακτικά, για τις 3 εταιρίες ( ή 4 αν υπολογίσει κανείς ξεχωριστά την Algonet και τη NetOne), μια πιθανή συγχώνευση ουσιαστικά επιμηκύνει το διάστημα επιβίωσής τους, σε μια περίοδο κρίσης. Συμβαίνει με λίγα λόγια αυτό που συζητάμε τόσο καιρό στο φόρουμ, σε διάφορα νήματα : Ξεκαθάρισμα της αγοράς. Με τις υπάρχουσες δυσκολίες σε ρευστό, που ομολογουμένως αντιμετωπίζουν όλοι, μια συγχώνευση ουσιαστικά επιτυγχάνει την μείωση του λειτουργικού κόστους ενώ παράλληλα εδραιώνει μια καλύτερη συνολικά θέση στην αγορά.
    Το άσχημο σημείο είναι αυτό που αναφέρθηκε, κρίση στην αγορά εργασίας. Δεν είναι λογικό να χωρέσουν όλοι στο νέο σχήμα αν πραγματοποιηθεί τελικά....
    Είδωμεν...
    “Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I’m not sure about the universe.” —Albert Einstein

  15. #30
    Το avatar του μέλους CMS
    CMS Guest
    Πάντως πέραν της ταχύτητας και ποιότητας εξυπηρέτησης από την ΟΝ και για να αποφύγουμε την οπαδοποίηση του νήματος ... , αν επανέλθουμε στο θέμα του νήματος , έχω μεγάλες επιφυλάξεις για τέτοιο προϊόν σύμπραξης ... τεχνικά τέτοια επιχειρήματα στέκονται δύσκολα, καθώς σε μια τέτοια περίπτωση μάλλον θα είχε νόημα καταρχήν η ανεξάρτητη λειτουργία των παρόχων κάτω από κοινή οικονομική διεύθυνση αλλά διαφορετικές τεχνικές διευθύνσεις με την παρούσα υποδομή της κάθε μίας εταιρείας ...

    Εκτός αν στο σχέδιο μετά είναι η ενεργοποίηση των χρηστών της μία εταιρείας στο δίκτυο της άλλης και η πώληση των παγίων της άλλης (κτίρια-υποδομές) ... αλλά αυτό θέλει καλό business plan κατά πόσο συμφέρει δηλαδή η ανταλλαγή μετοχών από την εταιρεία που απορροφά με τέτοιο σχέδιο ...

    Εκτός επίσης αν έχει ανάγκη μία εταιρεία που απορροφά να εντάξει σε κόμβο της λόγω επέκτασης, την τεχνική υποδομή της άλλης, σαν νέο κέντρο της (πράγμα που δεν μου φαίνεται απαραίτητο με τις δεδομένες θέσεις των κέντρων) ...αλλά κάπου θα πρέπει τότε να υπάρχει και φυσική σύνδεση με τις οπτικές ίνες μεταξύ των κέντρων της μίας και της άλλης εταιρείας ... όπως επίσης και χρήση του εξοπλισμού του κέντρου της μίας στα standards της άλλης ... με μερικά τμήματα εξοπλισμού των κέντρων αυτό είναι εφικτό και συμβατό με άλλα όχι ...

    Σε κάθε περίπτωση ... κοντός ψαλμός αλληλούια ... κάποια μέρα θα γινόταν σίγουρα συγχώνευση/σύμπραξη παρόχων... μπορεί και να είναι η Δευτέρα ...

Σελ. 2 από 11 ΠρώτηΠρώτη 12347 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξαγορά NetOne/Algonet + Vivodi από OnTelecoms
    Από nikgl στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-04-09, 09:55
  2. Συγχώνευση Algonet και Net One
    Από jap στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 101
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-09, 11:02
  3. Net Pack by Algonet
    Από Crosstalk στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-05, 18:13

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας