Σελ. 1 από 11 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 160
  1. #1
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    http://www.naftemporiki.gr/news/stat...02/1648612.htm

    Σε προχωρημένο στάδιο είναι οι διαπραγματεύσεις μεταξύ των μετόχων της On Telecoms και των πρόσφατα συγχωνευμένων Argonet - Net One. Σύμφωνα με πληροφορίες η συμφωνία, η οποία θα ανακοινωθεί στις αρχές της επόμενης εβδομάδας, θα αφορά την εξαγορά των δύο από την On με αντάλλαγμα μετοχές της.
    Οι μέτοχοι των Argonet - Net One μεταξύ των οποίων είναι η επενδυτική εταιρεία Sciens και ο σαουδαραβικός όμιλος Olayan θα συμμετάσχουν στη συνέχεια στη νέα εταιρεία συνεισφέροντας κεφάλαια με την ευκαιρία νέας αύξησης κεφαλαίου.
    Διαπραγμάτευση με Vivodi
    Παράλληλα οι μέτοχοι της On διεξάγουν και διαπραγματεύσεις με τους μετόχους της Vivodi με την προοπτική και η τελευταία να συμμετάσχει στο παραπάνω νέο σχήμα. Σημειώνεται ότι οι Argonet - Net One έχουν περί τους 8.000 συνδρομητές στο δίκτυό τους καθώς και 14.000 εταιρικούς πελάτες κυρίως από το χώρο της ναυτιλίας.
    Η Vivodi επίσης έχει περί τους 33.000 πελάτες συνδεδεμένους στο δίκτυό της (γραμμή απελευθερωμένη όπου ο καταναλωτής δεν καταβάλλει το πάγιο και στον ΟΤΕ), ενώ η On περί τους 104.000. Η On πρόσφατα ολοκλήρωσε αύξηση κεφαλαίου ύψους 27 εκατ. ευρώ και προγραμματίζει νέα ύψους 13 εκατ. ευρώ.

    Ωστόσο, η κινητικότητα που παρατηρείται και η οποία θεωρείται απολύτως φυσιολογική, μιας που η κατάσταση και στο χώρο των τηλεπικοινωνιών από χρηματοοικονομική άποψη είναι δύσκολη, δεν σταματά εδώ.
    Πληροφορίες επίσης αναφέρουν ότι υπάρχουν συζητήσεις μεταξύ ορισμένων εκ των μετόχων της On και των μετόχων της Emirates International Telecommunications η οποία ελέγχει συνολικά το 34,6% της Forthnet, αν και όπως εκτιμάται με τις σημερινές αξίες των εταιρειών δύσκολα μπορεί να ολοκληρωθεί άμεσα μια τέτοια συμφωνία.

  2. #2
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Zauberberg
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    22.262
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Άρθρα
    13
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    H.O.L. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    SNR / Attn
    25(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Θα μου επιτρέψετε:



    Σόρρυ, αλλά είναι αυθόρμητο. Η εξαγορά της netone από την On είναι μάλλον ο πιο αταίριαστος γάμος από την εποχή που έμαθα ότι η Δρούζα παντρεύτηκε τον Λάλα. Η μικρή εταιρεία που (φημολογείται οτι) έχει την καλύτερη εξυπηρέτηση πελατών, εξαγοράζεται από την εταιρεία που (φημολογείται ότι) έχει την χειρότερη);;;

    Οι διαφορές είναι πολλές: η netone προτίμησε μια συνετή εμπορική πολιτική από το πάρε κόσμε της On, προτίμησε την ελεγχόμενη εισροή πελατών από "όλοι οι καλοί χωράμε". Αααααν οι δυο εταιρείες συγχωνευτούν θα έχει πολυ μεγάλο ενδιάφερον το τελικό αποτέλεσμα (ίσως οι συνδρομητές της netone να μην το βρουν τόσο ενδιαφέρον, αλλά λέμε τώρα).

    Στην άλλη όψη του νομίσματος η Vivodi δεν έχει και κάτι το τόσο αταίριαστο με την On, αν εξαιρέσεις την οριακή παρουσία πελατών στην πρώτη. Τι ακριβώς θα εξαγοράσει η On από την Vivodi: την πελατειακή της βάση; την iptv πλατφόρμα; Τις συνεγκαταστάσεις που παράτησε στην επαρχία; Το νερό της ρηχής ομολογουμένως πισίνας έμπροσθεν του κτιρίου της Εθν. Αντιστάσεως; ή μήπως ακριβώς αυτήν την γειτνίαση της εταιρείας με την Vodafone (μπας και την πλησιάσουμε με μικρά βηματάκια);;;

    Κάτι τέτοιες νεανικές τρέλες περι εξαγοράς της Vivodi έλεγε και η hellas online τον Σεπτέμβριο αλλά ευτυχώς ένα πιεστικό ομολογιακό δάνειο τους έπεισε (υποθέτω) πως καλύτερη από μια εξαγορά είναι μια πετυχημένη εμπορική πολιτική. Και καλύτερη όλων είναι μια παροχή υπηρεσιών κάποιου επιπέδου.

    Ασφαλώς όλα αυτά είναι υπο αίρεση αφού η εταιρεία Argonet δεν υπάρχει στην ελληνική αγορά και ούτε θα υπάρξει ακριβώς επειδή είναι αδύνατον να προκόψεις ως ISP με το όνομα Αργώ.... Αlgonet ενδεχομένως, Αργωνετ όχι. εκτός και αν το δημοσίευμα προοικονομεί τις εξελίξεις...

  3. #3
    Εγγραφή
    06-10-2008
    Μηνύματα
    4.276
    Downloads
    12
    Uploads
    5
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    SNR / Attn
    2/7(dB) / (dB)
    Path Level
    Interleaved
    Argonet?

    Ο δημοσιογράφος φυσικά σήμερα απεργεί......

  4. #4
    Εγγραφή
    22-04-2005
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.244
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000
    ISP
    KPN
    Path Level
    Interleaved
    Θα γίνει και αυτό συντομα.....

    2/4/2009 το αναφέρω

  5. #5
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.220
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Το άρθρο μάλλον μιλάει με "άκουσα ότι..." εφόσον δεν μπήκε καν στον κόπο να γράψει το όνομα ως Algonet αλλά ως Argonet...Τόσο "προσεγμένο" είναι.

    Ωστόσο, σενάρια για τέτοια συνεργασία υπήρχαν πριν δω το συγκεκριμένο άρθρο σήμερα. Δεν παίρνω όρκο για την μορφή και το μέγεθος της συμφωνίας (συγχώνευση? εξαγορά? δημιουργία ομίλου? what?), αλλά αυτό που ξέρω είναι ότι και αύριο το πρωί να ανακοινωθεί ότι όλα έκλεισαν και είναι ΟΚ, θα πάρει μεγάλο διάστημα να ενοποιηθούν όλα αυτά που υπάρχουν στις εταιρίες που αναφέρονται.

    Είναι χαρακτηριστικό ότι στην περίπτωση Net One / Algonet (που, by the way, δεν είχαν και πολλά ευθέως ανταγωνιστικά πακέτα κτλ - καθώς η μία έδινε LLU και data και η άλλη τηλεφωνία και ΑΡΥΣ σε κάποιους εταιρικούς) η διαδικασία σύσφιξης σχέσεων κράτησε πάνω από 6 μήνες από όταν ανακοινώθηκε η συγχώνευση, στο οποίο διάστημα υπήρχε ένα μεγάλο "FREEZE EVERYTHING" σήμα.

    Οπότε, το να ενοποιηθούν οι 2, όχι οι 3 (δεν βάζω και τη vivodi μέσα...) εταιρίες θα είναι τουλάχιστον πρόκληση. Αρχικά, δεν είμαι σίγουρος ότι όπως λέει το άρθρο, η "on θα εξαγοράσει" κάποιον. Με τι λεφτά? Έκανε αύξηση ΜΚ αλλά δεν είναι και ο Αμπράμοβιτς από πίσω...Επίσης, η on de facto έχει κάνει οικονομικά ανοίγματα και promotion σε απίστευτο βαθμό, για να έχει αυτούς τους 100.000 πελάτες. Χρωστάει, κοινώς, αρκετά ως πολλά. Για να δεχτεί λοιπόν μέτοχος άλλης εταιρίας να συμμετάσχει σ' αυτό, θα πρέπει να λάβει εγγυήσεις ή κάτι σχετικά με το ότι δεν αποκτά απλά μερίδιο σε κάτι υπερ-χρεωμένο. Προβλέπεται η On να γίνει downsize στο θέμα εξόδων και κόστους κατά την άποψή μου.

    Και φυσικά, εκτός από τα πατροπαράδοτα ζητήματα (εμπορικά, διοικητικά, εγκαταστάσεων, κτλ κτλ μπλα) υπάρχει και το ερώτημα του αν θα υπάρξει ενοποίηση τεχνικά. Αυτό, θα πάρει πολύ καιρό για να λειτουργήσει σωστά κατά την άποψη μου...διότι όλοι χρησιμοποιούν άλλο εξοπλισμό, με άλλα configuration και άλλα ζητούμενα.

    At the end of the day, το εγχείρημα που περιγράφεται σαν σύμπραξη δυνάμεων δεν είναι άσχημο αρχικά, αλλά εγώ δεν θα τους συγχώνευα όλους αυτούς. Θα τους έκανα ένα κομμάτι ενός ομίλου <insert nice corporate name here, σαν το Vivartia> και θα λειτουργούσαν σχετικά αυτόνομα, απλά εκμεταλλευόμενοι ότι μπορεί να αξιοποιηθεί από τον καθένα ως concept. Κάτι τέτοιο γίνεται και στο εξωτερικό, όπου στην Αγγλία ας πούμε υπάρχουν αρκετοί ISP που ανήκουν στην Pipex, ενώ brand names, εμπορικές πολιτικές κτλ είναι αυτόνομες.

    Αν θέλουν να προχωρήσουν κάπως έτσι, για να δημιουργήσουν απλά κάτι μεγαλύτερο σε εκτόπισμα, καλώς - αν αποφασίσουν να τα συγχωνεύσουν όλα αυτά, καλό 2011 θα τελειώσει το πανηγύρι...και όπως ανέφερε και ο φίλτατος nm, με αμφίβολα αποτελέσματα από το εγχείρημα.
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

  6. #6
    Εγγραφή
    24-10-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΔΑΓΚΛΗ
    SNR / Attn
    12.5(dB) / 7.5(dB)
    Λιγο τραβηγμένο μου ακούγεται...Δεν μπορώ να πιστεψω ότι θα γίνει κάτι τέτοιο...Ο χρόνος θα δείξει!!!!

  7. #7
    Το avatar του μέλους trendyboyathens
    trendyboyathens Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαπραγμάτευση με Vivodi
    Αν υπάρχει κάποιο τέτοιο ενδεχόμενο βεβαίως θα είναι η τελευταία ευκαιρία του Εφραίμογλου να την πουλήσει μιας κ όλες οι προηγούμενες προσπάθειες στο παρελθόν έχουν αποβεί μοιραίες. Αν δεν του κάτσει κ αυτή την βλέπω την Βίβο για off

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sovjohn Εμφάνιση μηνυμάτων
    αλλά αυτό που ξέρω είναι ότι και αύριο το πρωί να ανακοινωθεί ότι όλα έκλεισαν και είναι ΟΚ, θα πάρει μεγάλο διάστημα να ενοποιηθούν όλα αυτά που υπάρχουν στις εταιρίες που αναφέρονται.
    Θα περιμένουμε τις επόμενες ημέρες λοιπόν για να δούμε τι όντως έχει παίξει... αλλά δεν νομίζω κ η δημοσιογράφος να τα κατεβάζει από το κεφάλι της!

  8. #8
    Εγγραφή
    19-07-2007
    Μηνύματα
    310
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΧΑΙΔΑΡΙ
    SNR / Attn
    9(dB) / 29(dB)
    Εγω σαν συνδρομητης τις νετονε μονο αρνητικα το βλεπω μια συνεργασια με την ον την οποια ουτε που θελω να την εχω ουτε σπιτι μου ουτε στην δουλεια μου μετα απο τοσα που εχω τραβηξει.

  9. #9
    Εγγραφή
    14-01-2007
    Μηνύματα
    2.591
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ
    Router
    speedtouch 585i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από No-Name
    Θα γίνει και αυτό συντομα.....

    2/4/2009 το αναφέρω
    Κάτι καλύτερο ξέρουν και οι μετανάστες. Ρε συ άφησε τα ζώα στην ησυχία τους που θες και animal planet σε HD

    Ίσως η απάντηση να βρίσκεται εδώ.

    '''Πληροφορίες επίσης αναφέρουν ότι υπάρχουν συζητήσεις μεταξύ ορισμένων εκ των μετόχων της On και των μετόχων της Emirates International Telecommunications η οποία ελέγχει συνολικά το 34,6% της Forthnet, αν και όπως εκτιμάται με τις σημερινές αξίες των εταιρειών δύσκολα μπορεί να ολοκληρωθεί άμεσα μια τέτοια συμφωνία.''''

    Άλλη βαρύτητα έχει η εξαγορά μιας προβληματικής On και άλλη ένα πακέτο On-Vivodi-Net One. Βέβαια τα μπικικίνια εξακολουθούν να είναι το μεγάλο πρόβλημα.

  10. #10
    Το avatar του μέλους trendyboyathens
    trendyboyathens Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από special Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω σαν συνδρομητης τις νετονε μονο αρνητικα το βλεπω μια συνεργασια με την ον την οποια ουτε που θελω να την εχω ουτε σπιτι μου ουτε στην δουλεια μου μετα απο τοσα που εχω τραβηξει.
    Κοίτα γενικά στην Ελλάδα είναι να μην σου κάτσει, γιατί αν σου κάτσει την έκατσες. Ο καθένας έχει φυσικά κ διαφορετική άποψη αναλόγως τι του έχει συμβεί. Σε εμένα πχ. συνδρομητής σε 3 παροχές σε διαφορετικές περιοχές με την μια από ενεργό κ τις άλλες 2 από ανενεργό κ πετάνε όλες κ δεν είχα ποτέ προβλήματα.
    Η κάθε εταιρία έχει τα δικά της καλά κ κακά, αυτό που όλοι ευχόμαστε αν γίνει κάποια τέτοια συγχώνευση να συγχωνευτούν τα καλά κ των δύο εταιριών για να βγεί κάτι πραγματικά καλό.
    Καιρός ήταν πάντως να ξεκαθαρίσει κ άλλο το τόπιο των τηλεπικοινωνιών μιας κ είχαμε πήξει από εταιρίες, πόσες πια να χωρέσουν σε αυτή τη χώρα!.

  11. #11
    Το avatar του μέλους CMS
    CMS Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nm96027 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα μου επιτρέψετε:



    Σόρρυ, αλλά είναι αυθόρμητο. Η εξαγορά της netone από την On είναι μάλλον ο πιο αταίριαστος γάμος από την εποχή που έμαθα ότι η Δρούζα παντρεύτηκε τον Λάλα. Η μικρή εταιρεία που (φημολογείται οτι) έχει την καλύτερη εξυπηρέτηση πελατών, εξαγοράζεται από την εταιρεία που (φημολογείται ότι) έχει την χειρότερη);;;
    Αυτές τις φήμες περί κακής εξυπηρέτησης από ΟΝ ποιος τις διαδίδει ?

    Ο ΟΤΕ ?

    Η εξυπηρέτηση 100.000 πελατών της ΟΝ έχει βελτιωθεί κάθετα και συνεχίζει έτσι και μάλιστα σε πολύ καλύτερο βαθμό από πολλούς άλλους παρόχους ... και μιλάμε για πολλούς χρήστες , για 3play και προβλήματα τηλεφωνίας, internet, IPTV ... τα οποία προβλήματα μάλιστα έχουν κάθετα μειωθεί τους τελευταίους μήνες ... να προσέχουμε τί γράφουμε περί φημολογίας ...

  12. #12
    Το avatar του μέλους trendyboyathens
    trendyboyathens Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CMS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η εξυπηρέτηση 100.000 πελατών της ΟΝ έχει βελτιωθεί κάθετα και συνεχίζει έτσι και μάλιστα σε πολύ καλύτερο βαθμό από πολλούς άλλους παρόχους ... και μιλάμε για πολλούς χρήστες , για 3play και προβλήματα τηλεφωνίας, internet, IPTV ... τα οποία προβλήματα μάλιστα έχουν κάθετα μειωθεί τους τελευταίους μήνες ...
    ξέχασα να το σχολιάσω, thx

  13. #13
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Zauberberg
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    22.262
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Άρθρα
    13
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    H.O.L. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    SNR / Attn
    25(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CMS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτές τις φήμες περί κακής εξυπηρέτησης από ΟΝ ποιος τις διαδίδει ?
    To φορουμ διαθέτει αρχείο από την ημέρα της δημιουργίας. Τοσούτω μάλλον από την ημέρα λειτουργίας της On telecoms. Αγνοώ την τωρινή κατάσταση της On telecoms, ούτε είχα εμπειρία από πρώτο χέρι (από δεύτερο πολλές όμως: υπάρχει συμφορουμίτης που έφτασε στον Διευθύνοντα Σύμβουλο με το πριγκιπικό όνομα για να λύσει το πρόβλημα του και δεν το έλυσε...κτλ...κτλ...Σάββατο ήταν και το πήρε στο κινητό του...-τελείως άσχετο)

    Αυτό που θέλω να πω είναι το εξής:

    καλή ή κακή εξυπηρετηση της On (δεν έχω κάτι εναντίον της) δεν με αφορά ούτε είναι αυτό το Point. Ξέρω κόσμο που έχει κάνει βουντού στην on, ξέρω κόσμο που όταν τους λέω για προβληματα στην On μου λέει "Τι μου λες τώρα; σε μένα δουλεύουν όλα τέλεια".

    Το point είναι οτι η εταιρεία έχει τελείως διαφορετικό προφιλ από την netone και αυτό έχει σημασία.

    Για του λόγου το αληθές:

    Πάρε ποπ-κορν και μέτρα πόσοι πελάτες της netone θα χαρούν με την είδηση...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CMS Εμφάνιση μηνυμάτων
    να προσέχουμε τί γράφουμε περί φημολογίας ...
    Δεν υπάρχει λόγος σύγχυσης και αγενών- θα έλεγα- υποδείξεων. Και εγω hellas online έχω άλλα δεν κάνω έτσι. Με ρέγουλα...με ρέγουλα...

  14. #14
    Το avatar του μέλους CMS
    CMS Guest
    Προς nm96027 ...

    Έχεις δικαίωμα τελείως δημοκρατικά να πρεσβεύεις ότι η ΟΝ δεν έχει καλή εξυπηρέτηση και έχω επίσης το δικαίωμα να πρεσβεύω το αντίθετο ...

    Περισσότερο με ενδιαφέρει όταν περιγράφουμε σήμερα μια κατάσταση να μην φημολογείται κάτι που δεν είναι αληθές ...

    Αν πιστεύεις ότι υπήρξα αγενής στην απάντησή μου, σου ζητάω συγγνώμη ...

  15. #15
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα (Αττική)
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    7.854
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport plus 2
    Άλλο 8.000 πελάτες άλλο 104.000 πελάτες, είναι λογικό η Netone να τα πάει καλύτερα.

    Πάντως μάλλον για αγορά πελατειακής βάσης με σκοπό την αύξηση της εμπορικής αξίας σε περίπτωση πώλησης μου μυρίζει το όλο σκηνικό.

    Pc Specs: Ryzen 5800X3D, 32Gb Trident Z @3600Ghz Ram, RTX 4090

Σελ. 1 από 11 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξαγορά NetOne/Algonet + Vivodi από OnTelecoms
    Από nikgl στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-04-09, 09:55
  2. Συγχώνευση Algonet και Net One
    Από jap στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 101
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-09, 11:02
  3. Net Pack by Algonet
    Από Crosstalk στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-05, 18:13

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας