Σελ. 7 από 132 ΠρώτηΠρώτη ... 256789121727 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 91-105 από 1980
  1. #91
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.454
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Νομίζω πως αυτό έχει να κάνει με την ανεπίσημη στάση πληρωμών που έχει κυρήξει το ΙΚΑ αλλά ας με διορθώσει κάποιος που ξέρει περισσότερα
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  2. #92
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kx5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προχθές το βράδυ σε μια επίσκεψή μου στα έκτακτα περιστατικά του Ευαγγελισμού, μου γνωστοποίησαν πως το νοσοκομείο δεν έχει σύμβαση με το ΙΚΑ (!!!!!) και θα έπρεπε να πληρώσω όλες τις εξετάσεις που θα μου έκαναν, διαφορετικά πόρτα (!!!!!!!!!!).
    Δηλαδή αν δεν είχα αρκετά μετρητά επάνω μου θα έψαχνα την τύχη μου στο δρόμ... sorry σε άλλο νοσοκομείο. Αλλά ποιο νοσοκομείο? Δεν υπήρχε άλλη εφημερία με τις ειδικότητες που είχα ανάγκη.

    Πως γίνεται το δεύτερο κατά σειρά μεγαλύτερο νοσοκομείο της Αθήνας να μην έχει σύμβαση με το ΙΚΑ?!
    κανένα δημόσιο νοσοκομείο δεν έχει σύμβαση για εξετάσεις εξωτερικών ιατρείων με το ΙΚΑ (άλλο πράγμα η νοσηλεία).

  3. #93
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kx5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προχθές το βράδυ σε μια επίσκεψή μου στα έκτακτα περιστατικά του Ευαγγελισμού, μου γνωστοποίησαν πως το νοσοκομείο δεν έχει σύμβαση με το ΙΚΑ (!!!!!) και θα έπρεπε να πληρώσω όλες τις εξετάσεις που θα μου έκαναν, διαφορετικά πόρτα (!!!!!!!!!!).
    Δηλαδή αν δεν είχα αρκετά μετρητά επάνω μου θα έψαχνα την τύχη μου στο δρόμ... sorry σε άλλο νοσοκομείο. Αλλά ποιο νοσοκομείο? Δεν υπήρχε άλλη εφημερία με τις ειδικότητες που είχα ανάγκη.

    Πως γίνεται το δεύτερο κατά σειρά μεγαλύτερο νοσοκομείο της Αθήνας να μην έχει σύμβαση με το ΙΚΑ?!
    Θέλει εισιτήριο αν έχεις ελληνική ταυτότητα δεν το ήξερες;

  4. #94
    Εγγραφή
    14-11-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.036
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από no_logo Εμφάνιση μηνυμάτων
    κανένα δημόσιο νοσοκομείο δεν έχει σύμβαση για εξετάσεις εξωτερικών ιατρείων με το ΙΚΑ (άλλο πράγμα η νοσηλεία).
    Δηλαδή αν π.χ. γιατρός του ΙΚΑ γράψει εξετάσεις, δεν μπορεί κάποιος να τις πραγματοποιήσει σε δημόσιο νοσοκομείο, παρά μόνο στα "εξεταστήρια-νοσοκομεία" του ΙΚΑ;

  5. #95
    Εγγραφή
    09-03-2005
    Περιοχή
    Niihama-shi
    Μηνύματα
    702
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από no_logo Εμφάνιση μηνυμάτων
    κανένα δημόσιο νοσοκομείο δεν έχει σύμβαση για εξετάσεις εξωτερικών ιατρείων με το ΙΚΑ (άλλο πράγμα η νοσηλεία).
    Από πότε? Πριν 2 χρόνια τουλάχιστον δεν ίσχυε κάτι τέτοιο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλει εισιτήριο αν έχεις ελληνική ταυτότητα δεν το ήξερες;
    Το διαπίστωσα... αν και δεν έχω πρόβλημα στο να έχουν ιατρική περίθαλψη οι μετανάστες, άνθρωποι είναι και αυτοί, αισθάνθηκα αρκετά μ........ που παρότι ασφαλισμένος πλήρωσα για τις δικές μου εξετάσεις ενώ αυτοί όχι.

  6. #96
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kx5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προχθές το βράδυ σε μια επίσκεψή μου στα έκτακτα περιστατικά του Ευαγγελισμού, μου γνωστοποίησαν πως το νοσοκομείο δεν έχει σύμβαση με το ΙΚΑ (!!!!!) και θα έπρεπε να πληρώσω όλες τις εξετάσεις που θα μου έκαναν, διαφορετικά πόρτα (!!!!!!!!!!).
    Δηλαδή αν δεν είχα αρκετά μετρητά επάνω μου θα έψαχνα την τύχη μου στο δρόμ... sorry σε άλλο νοσοκομείο. Αλλά ποιο νοσοκομείο? Δεν υπήρχε άλλη εφημερία με τις ειδικότητες που είχα ανάγκη.

    Πως γίνεται το δεύτερο κατά σειρά μεγαλύτερο νοσοκομείο της Αθήνας να μην έχει σύμβαση με το ΙΚΑ?!
    Μπορούσες να το παίξεις αλλοδαπός χωρίς χαρτιά. Μια χαρά θα τάκανες όλα και τζάμπα.

  7. #97
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kx5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από πότε? Πριν 2 χρόνια τουλάχιστον δεν ίσχυε κάτι τέτοιο.
    Σίγουρα;
    Δεν το νομίζω.
    Μέχρι πρόσφατα πλήρωνες στα δημόσια και κατέθετες τα χαρτιά στο ικα για να πάρεις τα λεφτά. Πρόσφατα το έκοψαν και αυτό

  8. #98
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kx5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από πότε? Πριν 2 χρόνια τουλάχιστον δεν ίσχυε κάτι τέτοιο.


    Το διαπίστωσα... αν και δεν έχω πρόβλημα στο να έχουν ιατρική περίθαλψη οι μετανάστες, άνθρωποι είναι και αυτοί, αισθάνθηκα αρκετά μ........ που παρότι ασφαλισμένος πλήρωσα για τις δικές μου εξετάσεις ενώ αυτοί όχι.
    εντάξει ρε συ δεν είναι και κάποιο τρελό ποσό (3 ή 5 ευρώ είναι)

  9. #99
    Εγγραφή
    09-03-2005
    Περιοχή
    Niihama-shi
    Μηνύματα
    702
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    εντάξει ρε συ δεν είναι και κάποιο τρελό ποσό (3 ή 5 ευρώ είναι)
    130 ευρώ για εξετάσεις, στα έκτακτα περιστατικά.

    ........Auto merged post: kx5 πρόσθεσε 3 λεπτά και 42 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από no_logo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σίγουρα;
    Δεν το νομίζω.
    Μέχρι πρόσφατα πλήρωνες στα δημόσια και κατέθετες τα χαρτιά στο ικα για να πάρεις τα λεφτά. Πρόσφατα το έκοψαν και αυτό
    Πριν δύο χρόνια είχαμε ένα ίδιο σκηνικό στην οικογένεια και δε πληρώσαμε τίποτα.

    Θα δοκιμάσω πάντως να πάρω τα λεφτά από το ΙΚΑ, αν και γίνεται χαμός αυτές τις μέρες λόγω των θεωρήσεων.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kx5 : 08-03-11 στις 22:36. Αιτία: auto merged post

  10. #100
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kx5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    130 ευρώ για εξετάσεις, στα έκτακτα περιστατικά.
    τα καταθέτεις στο ικα, περνούν επιτροπή και θα σου εγκρίνουν το πόσό
    Ελπίζω
    Σε δική μου περίπτωση δεν το έκαναν παρόλο που μέχρι σήμερα για την ίδια πάθηση το εφάρμοζαν. Είμαι χειρουργημένος σε δημόσιο νοσοκομείο, παρακολουθούμαι σε τακτά χρονικά διαστήματα από τον γιατρό με εξετάσεις (γύρω στα 190 €) στο νοσοκομείο.
    Πρόσφατα ενώ μέχρι τώρα μου ενέκριναν το ποσό μου έφεραν κολύματα.
    Προσωπικά πιστεύω πως είναι στην λογική "θα σε εξουθενώσουμε για να μην ζητάς λεφτά από το ικα, για να πας σε ιδιώτη", γιατί δεν έχει καμία λογική εξήγηση. Μια και το ικα σου πληρώνει την κρατική διατίμηση, τα λεφτά που σου δίνει για τις εξετάσεις, τόσο κοστίζει να τις κάνεις και στα ιατρεία του

  11. #101
    Εγγραφή
    09-03-2005
    Περιοχή
    Niihama-shi
    Μηνύματα
    702
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από no_logo Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα καταθέτεις στο ικα, περνούν επιτροπή και θα σου εγκρίνουν το πόσό
    Ελπίζω
    Σε δική μου περίπτωση δεν το έκαναν παρόλο που μέχρι σήμερα για την ίδια πάθηση το εφάρμοζαν. Είμαι χειρουργημένος σε δημόσιο νοσοκομείο, παρακολουθούμαι σε τακτά χρονικά διαστήματα από τον γιατρό με εξετάσεις (γύρω στα 190 €) στο νοσοκομείο.
    Πρόσφατα ενώ μέχρι τώρα μου ενέκριναν το ποσό μου έφεραν κολύματα.
    Προσωπικά πιστεύω πως είναι στην λογική "θα σε εξουθενώσουμε για να μην ζητάς λεφτά από το ικα, για να πας σε ιδιώτη", γιατί δεν έχει καμία λογική εξήγηση. Μια και το ικα σου πληρώνει την κρατική διατίμηση, τα λεφτά που σου δίνει για τις εξετάσεις, τόσο κοστίζει να τις κάνεις και στα ιατρεία του
    Όμορφα Αύριο θα περάσω καλά στο ΙΚΑ.

  12. #102
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kx5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όμορφα Αύριο θα περάσω καλά στο ΙΚΑ.
    Αν ήταν έκτακτο λογικά θα τα πάρεις τα λεφτά σου
    Ήταν πρόσφατη εγκύκλιος του Λοβέρδου

  13. #103
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.454
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από no_logo Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα καταθέτεις στο ικα, περνούν επιτροπή και θα σου εγκρίνουν το πόσό
    Ελπίζω
    Σε δική μου περίπτωση δεν το έκαναν παρόλο που μέχρι σήμερα για την ίδια πάθηση το εφάρμοζαν. Είμαι χειρουργημένος σε δημόσιο νοσοκομείο, παρακολουθούμαι σε τακτά χρονικά διαστήματα από τον γιατρό με εξετάσεις (γύρω στα 190 €) στο νοσοκομείο.
    Πρόσφατα ενώ μέχρι τώρα μου ενέκριναν το ποσό μου έφεραν κολύματα.
    Προσωπικά πιστεύω πως είναι στην λογική "θα σε εξουθενώσουμε για να μην ζητάς λεφτά από το ικα, για να πας σε ιδιώτη", γιατί δεν έχει καμία λογική εξήγηση. Μια και το ικα σου πληρώνει την κρατική διατίμηση, τα λεφτά που σου δίνει για τις εξετάσεις, τόσο κοστίζει να τις κάνεις και στα ιατρεία του
    Δεν είναι ιδιώτες το θέμα είναι πως απλά παίζει πολιτική στάσης πληρωμών προς όλους και κατ'επέκτασης την έγερση όσο το δυνατόν περισσότερων δυσκολιών σε πληρωμές
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  14. #104
    Εγγραφή
    16-04-2003
    Μηνύματα
    931
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Αναστολή λειτουργίας σε Αρεταίειο και Αιγινήτειο
    Σάββατο, 9 Απριλίου 2011 - 19:21

    Η παντελής έλλειψη κονδυλίων που διαπιστώθηκε στα νοσοκομεία Αρεταίειο και Αιγινήτειο, αποτελούν την αιτία για την αναστολή της λειτουργίας τους, όπως ανακοινώθηκε με την λήξη της συνεδρίασης των διοικητικών, ιατρών και πανεπιστημιακών των δύο νοσηλευτικών ιδρυμάτων της Αθήνας.

    Σύμφωνα με το Πρώτο Θέμα, αρμόδιοι των νοσοκομείων αναφέρουν χαρακτηριστικά πως τα χρήματα δεν αρκούν να καλύψουν ούτε τις βασικές ανάγκες σε τρόφιμα, καύσιμα και φαρμακευτικό υλικό, ενώ η μισθοδοσία των εργαζόμενων παραμένει ζήτημα μετέωρο εδώ και εβδομάδες.

    Μπροστά σε αυτήν την τραγική κατάσταση, οι αρμόδιοι φορείς ανακοίνωσαν πως σταματούν να δέχονται εισαγωγές ασθενών.

    http://www.capital.gr/news.asp?id=1169210

  15. #105
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    To μεταφέρω κατά λέξη, ακριβώς όπως μου το είπε χτες ασθενής, από τροχαίο (ελαφρά, προφανώς):

    "Πήραμε στο ΕΚΑΒ και μας είπαν να έρθουμε μόνοι μας, γιατί δεν υπάρχει διαθέσιμο ασθενοφόρο για τουλάχιστον 40 λεπτά"

    Δεν είναι ούτε η πρώτη φορά που μας το λένε αυτό, ούτε η πρώτη χρονιά.

    Το έχουμε μεταφέρει αρμοδίως στην "αλυσίδα", αλλά όχι εγγράφως, επειδή προφανώς δεν μπορώ/μπορούμε να βάλω τον ασθενή ή τον συνοδό να μου υπογράφει καταγγελίες εκείνη την ώρα, ή να τον βάζω σαν μάρτυρα.

    Έχει ατελείωτες παθογένειες το σύστημα (ο μάγκας ο Έλληνας ο οποίος απαιτεί ασθενοφόρο επειδή δεν έχει αμάξι πρόχειρο για να πάει ή επειδή βαριέται ή επειδή "τί, ταξί θα πληρώσω?" ή οτιδήποτε άλλο έχει ειπωθεί κατά περίπτωση, είναι απλά ο πλέον τραγικός στην ιστορία), από το ΕΚΑΒ το ίδιο, από τους ασθενείς, από το ΕΣΥ, από το Υπουργείο, από την Κυβέρνηση, από όλους όσοι εμπλέκονται.

    Λίγο, λιγάκι ακόμα...

    Οι "χρυσές" εποχές προ '80 όπου δεν υπήρχαν Ιατροί/Υγειονομικοί, δεν υπήρχαν Δομές, δεν υπήρχε εξειδίκευση, δεν υπήρχε Δημόσια Υγεία για τον απλό κόσμο, για το 80% πληθυσμού, πλησιάζουν, φτάνουν.

    Περιμένω τον 1ο μαλάκα που θα πει και για αυτό ότι "οι Δ.Υ. και ο Τσίπρας/Π-Δ.Φ.Α φταίνε".
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


Σελ. 7 από 132 ΠρώτηΠρώτη ... 256789121727 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ενα σενάριο για τη χώρα μας
    Από nik77 στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-10, 05:16
  2. Ένα καλό ρούτερ για χάλια γραμμές
    Από vaggos_fromhell στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-09, 13:52
  3. Δυο ρουτερ ενα σαν sip και το αλλο σαν modem router γινεται??
    Από georgekap στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-09, 11:31
  4. Μήπως έχουμε αυτά τα χάλια σαν Ελλάδα γιατί μας αξίζει;;;
    Από Smpl στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 1336
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-06, 14:56

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας