Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    14-02-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    71
    Uploads
    0
    γεια σας παιδια ,
    εχω ενα θεμα σχετικα με το φορητο μου και χρειαζομαι γνωμες καθως δεν εχω πολυ εμπειρια με linux
    καταρχην υπαρχει δυνατοτητα να βρεις unix online για να το εγκαταστησεις στο laptop?
    βρηκα απο τα επισημα site τους , linux ubuntu και linux mandriva gnome σε image για να το καψεις και να τα εγκαταστησεις

    σκεφτομουν αρχικα να δοκιμασω mandriva
    αν βαλω το cd οταν αρχισει το boot θα γινει η εγκατασταση?
    πρεπει να κανω κατι απο πριν? να σημειωθει οτι το laptop μου εχει δικα του windows vista
    μετα την εκκινηση θα μου ζητησει να κανει partition Μονο του η' πρεπει να το κανω εγω απο πριν?
    μου ειπε ενας φιλος οτι αν εγκατασταθουν επιτυχως , καθε φορα σε ρωταει με ποιο os να ξεκινησει.ειναι οντως ετσι?
    και τελος , αν κανω format στον υπολογιστη θα σβηστει και το partition και os του linux ωστε ο υπολογιστης να επανελθει στην αρχικη του κατασταση???

    οποιαδηποτε extra πληροφορια για τετοιο εγχειρημα θα μου ηταν χρησιμη
    ευχαριστω προκαταβολικα για οποια βοηθεια


    may the force be with you

  2. #2
    Το avatar του μέλους mamon
    mamon Guest
    Όλα θα γίνουν με μερικά κλικ μόνο, η εγκατάσταση είναι πολύ εύκολη. Το partitioning στο ubuntu γίνεται αυτόματα. Βέβαια αν θέλεις συγκεκριμένα μεγέθη, μπορείς να το κάνεις και μονος σου. Θα σου φτιάξει 2 partitions (1 για το σύστημα, 1 για το swap), αλλά καλό είναι να έχεις και ένα τρίτο για το home, έτσι ώστε να μην χάσεις τα αρχεία σου αν αλλάξεις διανομή.

    Εαν δεν σου αρέσει το linux (όσο πιο πολλά θες να κάνεις τόσο λιγότερο θα σε καλύπτει), η επαναφορά μπορεί να γίνει με διάφορους τρόπους. Θα ξεφορτωθείς το boot manager χρησιμοποιώντας το dvd των vista, για τα partition θα χρησιμοποιήσεις κάποιο άλλο πρόγραμμα (πχ acronis). Καλό είναι να εγκαταστήσεις το dropbox έτσι ώστε να έχεις και το linux τα αρχεία που σε ενδιαφέρουν. Επίσης αν ο υπολογιστής σου δεν είναι πολύ σύγχρονος, μπορείς να δοκιμάσεις για γραφικό περιβάλλον το xfce (το οποίο πρέπει να πω πως μου αρέσει).

    Έχε υπ' όψιν, πως απο το το hardware που έχεις, ένα μέρος θα δουλέψει με τη μια, αλλά μάλλον δεν θα σου δουλέψουν όλα (πχ webcam). Τσέκαρε πάντως απο πριν τι δουλεύει και τι όχι και ειδικά την κάρτα γραφικών (γι' αυτό το λόγο στον ένα υπολογιστή κατέληξα στο opensuse). Το linux έχει μόνο το 1% της αγοράς, οπότε δεν υπάρχουν αρκετά οικονομικά κίνητρα για την υποστήριξη του...

  3. #3
    Εγγραφή
    14-02-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    71
    Uploads
    0
    εαν για παραδειγμα εχω καποιους drivers σε εκτελεσιμο αρχειο .exe για windows , υπαρχει τροπος να εγκατασταθουν σε linux ?
    σε ρωταω για ενα αλλα μηχανημα που τρεχει ubuntu 10.04 lts
    ευχαριστω για οποια διευκρινιση

    ........Auto merged post: djmolits πρόσθεσε 3 λεπτά και 7 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    επισης ηθελα να σου πω οτι προκειται για λαπτοπ το πρωτο ποστ
    δεν εχω windows αλλα οπως και στα περισσοτερα φορητα , υπαρχουν recovery disks
    οποτε αν κανω format με τα recovery disks θα σβηστει και το partition και ακολουθως το έταιρο os?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος djmolits : 26-10-10 στις 12:26. Αιτία: auto merged post

  4. #4
    Εγγραφή
    02-10-2007
    Μηνύματα
    645
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5493
    ISP
    Vodafone
    Router
    Xiaomi Mi3g/TP-Link 100v
    SNR / Attn
    18.1(dB) / 7.7(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από djmolits Εμφάνιση μηνυμάτων
    εαν για παραδειγμα εχω καποιους drivers σε εκτελεσιμο αρχειο .exe για windows , υπαρχει τροπος να εγκατασταθουν σε linux ?
    σε ρωταω για ενα αλλα μηχανημα που τρεχει ubuntu 10.04 lts
    ευχαριστω για οποια διευκρινιση
    οι drivers των windwos δεν κάνουν για linux.
    Μόλις ολοκληρωθεί η εγκατάσταση θα περαστεί ένας driver αυτόματα για το υλικό,ενδέχεται όχι για όλο το hardware. κανε μια αναζήτηση αν όντως υπάρχει driver για κάθε συσκευή του υπολογιστή,για να είσαι σίγουρος αν θα παίξει ή όχι

  5. #5
    Το avatar του μέλους mamon
    mamon Guest
    Σε καμία περίπτωση δεν θα δουλέψουν οι drivers των windows σε linux. Μακάρι να γινόταν αυτό.

    Με τα recovery disks θα κάνεις την επαναφορά αλλά προφανώς θα χάσεις όλα τα αρχεία και τα προγράμματα που εγκατέστησες, καθώς και τις ενημερώσεις.

    Αν θέλεις να γίνονται όλα εύκολα, δεν είναι καλή ιδέα να ασχοληθείς με το linux γιατί σίγουρα θα χαλάσει κάτι και θα πρέπει να το διορθώσεις ψάχνοντας και ανοίγοντας αρχεία. Εκτός κι αν βρεις κάποιον άλλο να το κάνει αυτό.

  6. #6
    Εγγραφή
    09-09-2010
    Περιοχή
    Αθήνα-Βοτανικός
    Μηνύματα
    821
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΚΑΛΑΜΑΤΑ
    Router
    NetFaster IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 45(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από djmolits Εμφάνιση μηνυμάτων
    εαν για παραδειγμα εχω καποιους drivers σε εκτελεσιμο αρχειο .exe για windows , υπαρχει τροπος να εγκατασταθουν σε linux ?
    σε ρωταω για ενα αλλα μηχανημα που τρεχει ubuntu 10.04 lts
    ευχαριστω για οποια διευκρινιση

    ........Auto merged post: djmolits πρόσθεσε 3 λεπτά και 7 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    επισης ηθελα να σου πω οτι προκειται για λαπτοπ το πρωτο ποστ
    δεν εχω windows αλλα οπως και στα περισσοτερα φορητα , υπαρχουν recovery disks
    οποτε αν κανω format με τα recovery disks θα σβηστει και το partition και ακολουθως το έταιρο os?
    Κατά πάσα περίπτωση δε θα χρειαστείς καθόλου drivers. Αν χρειαστείς θα χρειαστείς για wlan ή κάρτα γραφικών για καλλίτερες επιδόσεις.

  7. #7
    Εγγραφή
    12-01-2008
    Περιοχή
    Στον Αστερισμό Των Πλειάδων
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    2.407
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mamon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε καμία περίπτωση δεν θα δουλέψουν οι drivers των windows σε linux. Μακάρι να γινόταν αυτό.

    Με τα recovery disks θα κάνεις την επαναφορά αλλά προφανώς θα χάσεις όλα τα αρχεία και τα προγράμματα που εγκατέστησες, καθώς και τις ενημερώσεις.

    Αν θέλεις να γίνονται όλα εύκολα, δεν είναι καλή ιδέα να ασχοληθείς με το linux γιατί σίγουρα θα χαλάσει κάτι και θα πρέπει να το διορθώσεις ψάχνοντας και ανοίγοντας αρχεία. Εκτός κι αν βρεις κάποιον άλλο να το κάνει αυτό.
    Κι εσύ καλά θα κάνεις ν' ασχοληθείς με το τάβλι καλύτερα , γιατί γράφεις ότι σου κατέβει.

    Κατέβασε και βάλε το ubuntu και όλα θα γίνουν με λίγα κλικ. Ακόμη και οι drivers που θα χρειαστούν στην κυριολεξία με ένα κλικ θα κατέβουν. Υπάρχουν άπειρα προγράμματα για το λίνουξ εφάμιλλα ή καλύτερα των windows πλην στον τομέα παιχνιδιών.
    Με το recovery partition των vista θα σβήσουν μόνον τα σβίστα και το λίνουξ θα παραμείνει ώς έχει σε περίπτωση φορμάτ. Οπότε δεν έχεις να φοβηθείς κάτι. Νόμος, το /home σε ξεχωριστό partition όπως και δήποτε.

  8. #8
    Εγγραφή
    14-02-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    71
    Uploads
    0
    καταρχην παιδια μην τσακωνεστε!!!χαχα
    επειδη ειμαι νεος στα linux θα κανω βλακωδη μαλλον ερωτηση , αυτο με το /home πως θα γινει ακριβως?
    το λαπτοπι εχει απο μονο του ενα partition στο σκληρο και εγω σκεφτομουν να δεμσευσω στο νεο partition καμια δεκαρια gb για το linux αλλα δεν ξερω τι ακριβως εννοεις με το /home
    επιπλεον δεν με πειραζει στο φορματ να χαθει και το linux απλα για καποιο καιρο ηθελα να μπορω να δουλευω και με τα δυο εναλλαξ
    τελος εχω περασει ubuntu σε ενα παλιο λαπτοπι (γι'αυτη την περιπτωση ρωτησα πιο πανω)
    δουλευουν αρκετα καλα απλα την καρτα γραφικων δεν την βλεπει κανονικα με αποτελεσμα να ειναι φυσικα πιο φτωχη η αναλυση και οταν μπλεκω με οποπιοδηποτε τυπου γραφικο , το λαπτοπι κολλαει!
    τι μπορω να κανω λοιπον για να μπορεσει η καρτα γραφικων να δουλεψει full?
    ευχαριστω για την βοηθεια σας παιδια



    may the force be with you

    ........Auto merged post: djmolits πρόσθεσε 0 λεπτά και 54 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    και κατι αλλο , τι γνωμη εχετε για opensuse?
    εχω στην κατοχη μου ubuntu και mandriva
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος djmolits : 26-10-10 στις 13:30. Αιτία: auto merged post

  9. #9
    Εγγραφή
    12-01-2008
    Περιοχή
    Στον Αστερισμό Των Πλειάδων
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    2.407
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Path Level
    Interleaved
    http://ubuntu-manual.org/download/10.04/el/screen

    εδώ θα βρείς ένα εγχειρίδιο με οδηγίες στα Ελληνικά. Θα σε βοηθήσει αρκετά γι' αρχη

  10. #10
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Α. Καλώς όρισες.

    Β. Όπως ο L. Skywalker πήγε βιαστικός, ανέτοιμος, και επομένως όχι σώφρων, στον Bespin, χωρίς να έχει μελετήσει και διαβάσει στοιχειωδώς, και παραλίγο να σφαγιαστεί από τον πατέρα του, έτσι είναι καί το Linux.

    Πριν ξεκινήσει ο οποιοσδήποτε πρέπει να διαβάσει πρώτα 5 στοιχειώδη πράματα:

    http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=268221

    http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=339691

    Γ. Πριν ξεκινήσουμε επίσης με το Linux, ξεχνάμε οποιαδήποτε νοοτροπία και πρακτικές έχουμε συνηθίσει από τα Windows. Το Linux είναι διαφορετικό. Ισχύει για αυτό στο έπακρο ό,τι είχε πει ο Μεγάλος Μάστερ Yoda "Πρέπει να ξεμάθεις ό,τι έχεις μάθει" ("You must unlearn what you have learned").

    Εν συντομία, στο Linux:

    1. Δεν κατεβάζουμε ποτέ drivers

    2. Δεν κατεβάζουμε ποτέ προγράμματα

    3. Οι drivers υπάρχουν - στην συντρτιπτική τους πλειονότητα - μέσα στον kernel

    4. Αλλιώς θα βρίσκονται υπό τη μορφή kernel modules.

    5. Δεν εγκαθιστούμε ποτέ drivers/προγράμματα με το χέρι.

    6. Δεν εγκαθιστούμε ποτέ drivers/προγράμματα από source.

    7. Δεν εγκαθιστούμε ποτέ drivers/προγράμματα εκτός από το PMS της διανομής μας.

    8. Εγκαθιστούμε drivers/προγράμματα ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ από το PMS της διανομής μας.

    9. Δεν τρέχουμε ΠΟΤΕ σαν root αλλά ΠΑΝΤΑ σαν απλός χρήστης.

    10. Σαν root θα τρέξουμε ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ όταν θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε το PMS της διανομής μας για προσθαφαίρεση/ανανέωση πακέτων, και σε πολύ συγκεκριμένες περιπτώσεις αν πρέπει να αλλάξουμε κάποιο conf αρχείο συστήματος. Σε κάθε περίπτωση, ξέρουμε πολύ καλά τί κάνουμε.

    11. Δεν χρησιμοποιούμε GUI για το PMS της διανομής μας, αν δεν είναι ΕΠΙΣΗΜΑ ΕΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ από τη διανομή μας.

    12. Δεν χρησιμοποιούμε GUI για αλλαγές σε κρίσιμα αρχεία συστήματος (π.χ. fstab, exports, smb.conf, resolv.conf, xorg.conf, hosts, hosts.allow, hosts.deny κλπ. - είπα ενδεικτικά κάποια, προφανώς όχι όλα). Για τέτοια critical tasks, που μπορεί να μας αφήσουν το σύστημα στο χέρι, αν δεν γνωρίζουμε πολύ καλά τί κάνουμε, χρησιμοποιούμε ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ κονσόλα, και τίποτα άλλο. Και πάλι, ξέρουμε πολύ καλά τί κάνουμε κάθε στιγμή.

    13. Όταν έχουμε κάποιο πρόβλημα στο Linux, δεν κάνουμε format.Αυτή είναι κουτή πρακτική Windows. Λύνουμε το πρόβλημα επί τόπου.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  11. #11
    Εγγραφή
    14-02-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    71
    Uploads
    0
    οκ wedge θα κοιταξω λιγο τα ποστς σας μηπως βρω ακρη αλλιως τα ξαναλεμε παιδια
    ευχαριστω πολυ , ελπιζω να βρω λυση

  12. #12
    Εγγραφή
    14-02-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    71
    Uploads
    0
    παιδια κατεβασα απο το κενωτρο λογισμικου το sysinfo για το παλιο λαπτοπ που ελεγα
    εχει περασμενο ενα γενικο σαν driver της καρτας γραφικων
    εγω εχω μια s3 graphics twister k και αυτο εχει περασμενο ενα γενικο για ολες τις S3 με αποτελεσμα να μην λειτουργει πληρως η καρτα.αν πειραξω τα γραφικα της οθονης κολλαει εντελως και επειδη δεν μπορω να πειραξω και την αναλυση δεν μπορω να χρησιμοποιησω και καποια προγραμματα οπως teamviewer και επισης δεν μπορω να ενεργοποιησω και το tvout της καρτας γραφικων!

    για το καινουριο λαπτοπ δεν μπορω να πω κατι ακομα καθως δεν εκανα ακομα προσπαθεια να του περασω Linux
    προσπαθω να διαλεξω αναμεσα σε ubuntu , mandriva kai opensuse

  13. #13
    Εγγραφή
    09-09-2010
    Περιοχή
    Αθήνα-Βοτανικός
    Μηνύματα
    821
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΚΑΛΑΜΑΤΑ
    Router
    NetFaster IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 45(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γενικά η υποστήριξη αυτής της κάρτας γραφικών είναι λίγο προβληματική. Και λόγω της παλαιότητας της δε νομίζω κάποια στιγμή να υποστηριχθεί, υπάρχει κάπου στο internet ένας οδηγός της via αλλά δε νομίζω να λειτουργεί.

    Αυτό που μπορείς να δοκιμάσεις είναι να περάσεις τις τελευταίες εκδόσεις προσθέτοντας αυτό το αποθετήριο https://launchpad.net/~xorg-edgers/+...e/drivers-only και να κάνεις ένα update.

    Η κάρτα σου από εδώ http://http://www.x.org/wiki/Projects/Drivers μοιάζει να υποστηρίζεται από τον οδηγό savage.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος bendersteed : 27-10-10 στις 14:13.

  14. #14
    Εγγραφή
    06-02-2004
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    1.536
    Downloads
    24
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Forthnet - ΚΝΩΣΣΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παιδες εχω την τελευταια ver ubuntu και ολα δουλευουν μια χαρα εκτός απο τον firefox ο οοίος κρασαρει οταν η σελιδα εχει silverlight υλικό πχ το in.gr
    Καμιά ιδέα?

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-09, 10:55
  2. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-09, 08:55
  3. Windows και Mandriva μαζι...
    Από Shade στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-04-08, 17:32
  4. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-07, 03:07

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας