Σελ. 11 από 53 ΠρώτηΠρώτη ... 6910111213162131 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 151-165 από 782
  1. #151
    Εγγραφή
    31-08-2009
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    3.536
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    Alcatel-Lucent CellpPipe
    SNR / Attn
    11(dB) / 45(dB)
    Θυμήθηκα τα λόγια του Κωστή όταν είχε δει αυτόν τον προστατευτικό δίσκo στο δικό μου ποδήλατο "Βγαλτο ρε αυτό θα σε θεωρουν φλώρο"

  2. #152
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Zauberberg
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    22.262
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Άρθρα
    13
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    H.O.L. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    SNR / Attn
    25(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για τον δίσκο: εγώ τον έχω βγάλει. Πρέπει να είναι πολύ αρυθμιστες οι ταχύτητες για να έχεις πρόβλημα.

    Για τα λάστιχα: την Κυριακή βγήκα βόλτα με το ποδήλατο και μάζεψα καμιά 50 km. Την προηγούμενη μέρα είχα περάσει από τα Jumbo και είπα να πάρω μία φθηνή φορητή τρόμπα. Τόσα χρόνια ποδηλάτης δεν είχα ποτέ τρόμπα πάνω στο ποδήλατο, παρότι σαμπρέλα και εργαλεία είχα. Την Κυριακή το πρωί τοποθετώ τον τρόμπα (οκ, με 2.5 ευρώ δεν είναι και ότι καλύτερο), βγαίνω για βόλτα και όπως είμαι πάνω στην Εσπλανάδα, αρχίζω να καταλαβαίνω πως κάτι δεν πάει καλά με το πίσω λάστιχο το οποίο σιγα-σιγα ξεφουσκώνει. Χρησιμοποίησα την τρόμπα, το φούσκωσα και τελικά κατάφερα και γύρισα με σχετική άνεση πίσω σπίτι.

    Μετά από τόσα χρόνια αποφάσισα να βάλω τρόμπα πάνω στο ποδήλατο και μου χρειάστηκε από την πρώτη μέρα.

  3. #153
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ευχαριστώ. Προς το παρόν τον αφήνω (είμαι φλώρος τώρα; ) και στο μέλλον βλέπουμε. Όταν πάω για κανά service το ποδήλατο μπορεί να ρωτήσω τον ποδηλατά να κάνει ένα συγύρισμα και στις ταχύτητες και το βγάζω... Προς το παρόν πλύσιμο το ΣΚ και πέρασμα φτερών και σχάρας κι ετοιμαζόμαστε για φθινόπωρο-χειμώνα...

  4. #154
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.057
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nm96027 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά από τόσα χρόνια αποφάσισα να βάλω τρόμπα πάνω στο ποδήλατο και μου χρειάστηκε από την πρώτη μέρα.
    Τι να πω εγώ που έχω εξοπλιστεί από το χειμώνα με εργαλεία, εφεδρική σαμπρέλα, τρόμπα, λεβιεδάκια και δε μου έχει σκάσει ούτε μία φορά το λάστιχο τα τελευταία 12 χρόνια;

    Η παλιά μου εφεδρική σαμπρέλα πήγε για πέταμα, μετά από 15 χρόνια αχρηστίας, επειδή το πλαστικό είχε αρχίσει να κόβεται στα σημεία που ήταν διπλωμένη. Ευτυχώς που έσκασε το λάστιχο ενός φίλου και ανακάλυψα ότι κυκλοφορούσα με σκισμένη εφεδρική σαμπρέλα, διαφορετικά θα γυρνούσα από το βουνό με τα πόδια κανένα βράδυ.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  5. #155
    Εγγραφή
    12-09-2007
    Περιοχή
    far away from where my mind is...
    Μηνύματα
    13.771
    Downloads
    31
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/1021
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ST585-ZTE ZXV10 W300 v5.2
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Άραγε κάτι αμπούλες πεπιεσμένου αέρα να κάνουν δουλειά;
    I'm lazy. But it's the lazy people who invented the wheel and the bicycle because they didn't like walking or carrying things.

  6. #156
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.057
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Σήμερα που επιτέλους έσκασε το μπροστινό λάστιχό μου, όπως γράφω στο άλλο νήμα. Όταν το τοποθέτησα με αλλαγμένο αεροθάλαμο είδα ότι το ένα τακάκι βρίσκει πάνω στο λάστιχο και δεν μπορούσα να καταλάβω τι φταίει. Το κοιτούσα, το ξανακοιτούσα, μου φαινόταν πολύ παράξενο.

    Τώρα έφαγα φλασιά. Θυμήθηκα ότι έβρισκε η ζάντα από τη μία μεριά και απείχε πολύ από το τακάκι από την άλλη. Στην αρχή νόμιζα ότι είχα σφίξει πολύ το πιρούνι, διότι έβλεπα ότι αν το χαλάρωνα (επικίνδυνο αυτό, οπότε δεν το επέλεξα), σταματούσε να βρίσκει το τακάκι. Λογικά πρέπει να έβαλα ανάποδα τη ζάντα (είναι η μπροστινή που είναι συμμετρική, χωρίς κασσέτα κλπ) και η ζάντα μου υποθέτω ότι ήταν λίγο ομπρελιασμένη προς τα αριστερά, οπότε με την αλλαγή πέρασε δεξιά το ομπρέλιασμα και χρειάστηκε η ρύθμιση στα τακάκια.

    ΟΚ, μία τέλεια ζάντα είναι απολύτως συμμετρική και δε θα έπρεπε να έχει τέτοιο ζήτημα ορθής και ανάποδης τοποθέτησης. Να όμως και κάτι που θα μπορούσε να συμβεί σε ποδήλατα που έχουν υποστεί ερασιτεχνική ακτινολόγηση (ή απλώς πολλά χιλιόμετρα με λακούβες χωρίς ακτινολόγηση) και δεν το φαντάζεσαι εύκολα.

    Το δεύτερο σημείο που ξέχασα να κάνω είναι να τοποθετήσω το λάστιχο απομνημονεύοντας τη θέση του ως προς τη σαμπρέλα (με βάση τη θέση της βαλβίδας), ώστε να κοιτάξω πιο ενδελεχώς το σημείο που θα εντόπιζα την τρύπα του αεροθάλαμου. Όταν το θυμήθηκα ήταν πια αργά, οπότε αναγκαστικά έψαξα καλά όλο το λάστιχο, οπτικά και απτικά, μέσα-έξω. Δε βρήκα τίποτα, αλλά η νέα σαμπρέλα δεν ξανάσκασε, οπότε ίσως ήταν κανένα αιχμηρό γυαλί που έμεινε στο δρόμο.

    ........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 109 λεπτά και 51 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Ίσως θυμάστε κάποιοι ότι μία φορά που χρειάστηκε σε ένα φίλο η εφεδρική σαμπρέλα, που είχα χρόνια στο συρτάρι, διαπίστωσα ότι έχει κάνει αρκετά σχισίματα στα σημεία διπλώματος το πολυκαιρισμένο λάστιχο. Ευτυχώς που το διαπίστωσα με αυτόν τον τρόπο, διαφορετικά αν με πετύχαινε σκάσιμο σε βόλτα που ήμουν μόνος, δε θα είχα σαμπρέλα για αλλαγή. Σήμερα ήταν η δεύτερη περίπτωση που διαπίστωσα ότι αν έχεις αφήσει κάτι χρόνια, τότε μπορεί να μην είναι σε καλή κατάσταση. Και ο λόγος για τη βενζινόκολλα που περίμενε υπομονετικά, επίσης στο συρτάρι για ένα λάστιχο που δεν είχε σκάσει εδώ και σχεδόν 15 χρόνια.

    Τη βγάζω και τη βλέπω σε πλήρη όγκο. "Γεμάτο είναι το σωληνάριο", σκέφτομαι. Πιέζω, βγάζει μόνο αέρα. Ξαναπιέζω, τίποτα. Μόνο αέρα είχε το σωληνάριο. Για καλή μου τύχη είχα πάρει ένα τσαντάκι σέλας από Lidl που είχε μέσα μερικά μπαλώματα και κόλλα, οπότε έγινε η δουλειά (και γέμισε το σορτσάκι μου κόλλα κατά το άνοιγμα ).

    Τώρα σκέφτομαι να κουβαλάω μερικά μπαλώματα και την κόλλα μαζί μου (α ρε Mouse, επαληθεύεσαι...), αφού η διαδικασία είναι γρήγορη και οι συνήθεις διατρήσεις ελαστικών είναι επισκευάσιμες (δηλαδή όχι σκισίματα, αλλά τρυπούλες). Έχουν αμελητέο όγκο και βάρος και μπορεί να σε σώσουν σε καμία πολύ άτυχη μέρα με 2-3 απανωτά σκασίματα. Πιο εύκολα κουβαλιούνται άλλωστε σε σχέση με 2η εφεδρική σαμπρέλα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ipo : 12-09-11 στις 01:38. Αιτία: auto merged post
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  7. #157
    Εγγραφή
    17-10-2006
    Περιοχή
    Trapped inside a physical form..
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    8.712
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    NetFasteR -IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 26(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα σκέφτομαι να κουβαλάω μερικά μπαλώματα και την κόλλα μαζί μου (α ρε Mouse, επαληθεύεσαι...), αφού η διαδικασία είναι γρήγορη και οι συνήθεις διατρήσεις ελαστικών είναι επισκευάσιμες (δηλαδή όχι σκισίματα, αλλά τρυπούλες). Έχουν αμελητέο όγκο και βάρος και μπορεί να σε σώσουν σε καμία πολύ άτυχη μέρα με 2-3 απανωτά σκασίματα. Πιο εύκολα κουβαλιούνται άλλωστε σε σχέση με 2η εφεδρική σαμπρέλα.
    Αυτό είναι σίγουρα αλήθεια. Απλά σε περιοχή με πολύ θόρυβο θα αναγκαστείς να βασιστείς στην αφή και στο γαργαλητό του αέρα στο αυτί ή την μύτη μέχρι να βρεις την τρύπα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος senkradvii : 12-09-11 στις 02:07.

  8. #158
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.057
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Το πολύ-πολύ κουβαλάς και μία λεκάνη με νερό μαζί σου.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  9. #159
    Εγγραφή
    17-10-2006
    Περιοχή
    Trapped inside a physical form..
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    8.712
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    NetFasteR -IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 26(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πολύ-πολύ κουβαλάς και μία λεκάνη με νερό μαζί σου.
    Στην πλάτη και είσαι σαν χελωνονιτζάκι!

  10. #160
    Εγγραφή
    22-05-2008
    Περιοχή
    Νέα Φιλαδέλφεια
    Μηνύματα
    521
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mouse Potato Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άραγε κάτι αμπούλες πεπιεσμένου αέρα να κάνουν δουλειά;
    κανουν την καλυτερη δουλεια αλλα ειναι ακριβες...

  11. #161
    Εγγραφή
    11-03-2009
    Περιοχή
    Central Europe/Canada
    Μηνύματα
    479
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Proximus/Telus
    ποιες αμπουλες ποια μπαλωματα, τι σαμπρελες

    επειδη εμενα μου αρεσει να ασχολουμαι ωρες με τις επισκευες (οχι) αλλα αποτι φαινεται δεν ειμα ο μονος ξεφυγαμε απο την εποχη του χαλκου
    http://www.bike24.de/1.php?content=8...d=0;pgc=44:152

    και εδω

    http://www.youtube.com/watch?v=GW0vXnaefhs

    σε 30 secs εισαι ετοιμος!
    Κωστής/kostis

    podi-latis.blogspot.com

  12. #162
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αυτά είναι must. Σκέφτομαι να πάρω ένα αντί για τρόμπες και ιστορίες για την καθημερινή μετακίνηση μου στην πόλη. Αν μου κάτσει στραβή, σιγά μην καθίσω πχ σε καμιά Παπανικολή ή Χαλανδρίου να φτιάχνω σαμπρέλες.

  13. #163
    Εγγραφή
    12-09-2007
    Περιοχή
    far away from where my mind is...
    Μηνύματα
    13.771
    Downloads
    31
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/1021
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ST585-ZTE ZXV10 W300 v5.2
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Κάνει και σε μη tubeless;

    Ωραίο gadgetάκι...
    I'm lazy. But it's the lazy people who invented the wheel and the bicycle because they didn't like walking or carrying things.

  14. #164
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.057
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Η λύση του σπρέι επισκευής είναι από τις πιο γρήγορες. Ξεμπερδεύεις γρήγορα αν σου σκάσει λάστιχο, αντί να τρως 10-20 λεπτά αλλάζοντας ή επισκευάζοντας σαμπρέλα στο δρόμο.

    Κάποιοι φίλοι μου το χρησιμοποιούν και στα αυτοκίνητά τους. Μάλιστα μερικά αυτοκίνητα δεν έχουν ρεζέρβα, αλλά κιτ επισκευής με τέτοιο σπρέι. Δεν ξέρω αν υπάρχει σημαντική διαφορά στη σύνθεση του σπρέι για αμάξια και ποδήλατα, αλλά στα αμάξια είναι απαραίτητο να τρομπάρεις αέρα στο τέλος, ώστε να φύγει η κολλητική ουσία από τη βαλβίδα, για να μην την αχρηστέψει όταν παγώσει.

    Όπως λέει στο video, η πίεση που δίνει (30 psi λέει το e-shop) είναι αρκετή για να συνεχίσεις την πορεία σου, αλλά όχι ό,τι καλύτερο και μάλλον θα χρειαστείς τρόμπα αν θέλεις να φέρεις το λάστιχο σε καλή πίεση. Το δεύτερο κακό που αναφέρει είναι ότι η λύση είναι συνήθως προσωρινή, αφού η επισκευή αντέχει από μερικές μέρες, έως λίγους μήνες. Αντιθέτως, ένα καλό μπάλωμα αντέχει χρόνια.

    Ένας γνωστός μου έχει οργώσει την Πεντέλη και τον Υμηττό με το ποδήλατο και λέει ότι σε κάθε βόλτα έσκαγαν σε τρία διαφορετικά σημεία οι σαμπρέλες του (κοφτερές πέτρες, αγκάθια), παρόλο που έχει τρακτερωτά λάστιχα με προστασία διάτρησης. Η λύση που του έλυσε τα χέρια ήταν να κάνει τα λάστιχα tubeless (με kit που έφτιαξε μόνος του για να του βγει πιο οικονομικά από ειδικές ζάντες κλπ) και να περάσει μέσα στο λάστιχο στεγανοποιητικό υγρό που κλείνει αμέσως όποια τρύπα ανοίγει. Γενικά τα υγρά στεγανοποίησης δουλεύουν καλύτερα στην επισκευή των tubeless ελαστικών, παρά στις σαμπρέλες.

    Πάντως αν βιάζεσαι να πας στη δουλειά σου ή αν βρέχει, το τελευταίο που θέλεις είναι να τρως χρόνο αλλάζοντας σαμπρέλα, οπότε η λύση με το υγρό στεγανοποίησης σε σπρέι ή ακόμα καλύτερα μόνιμα μέσα σε tubeless λάστιχο, είναι η καλύτερη. Στο εμπόριο υπάρχουν σαμπρέλες που περιέχουν υγρό στεγανοποίησης, ενώ υπάρχουν και μερικές πιο χοντρές που είναι ανθεκτικότερες στη διάτρηση.

    Η πιο εύκολη λύση πιστεύω ότι είναι αυτό το υγρό που το τοποθετείς μόνιμα μέσα στις σαμπρέλες και κλείνει τις τρύπες πριν τις αντιληφθείς.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ipo : 13-09-11 στις 13:47.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  15. #165
    Εγγραφή
    17-10-2006
    Περιοχή
    Trapped inside a physical form..
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    8.712
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    NetFasteR -IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 26(dB)
    Σωστός ο ipos!

Σελ. 11 από 53 ΠρώτηΠρώτη ... 6910111213162131 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 3052
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-19, 10:41
  2. Τεχνικά Θέματα για ADSL
    Από kadronarxis στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-04, 14:09

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας