Σελ. 31 από 36 ΠρώτηΠρώτη ... 1121262930313233 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 451-465 από 533
  1. #451
    Εγγραφή
    15-09-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    232
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    HOL
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chris01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και σε μένα έπαιξε με τον τρόπο που λες. Το θέμα είναι αν τελικά χρειάζεται το νέο firmware ή απλά τα νέα settings του voip και αν ναι ποια είναι αυτά. Για όλους αυτούς που έχουν ή που θα ήθελαν να αναβαθμίσουν το 7140 σε 7170.
    Σε εμένα πάντως έπαιξε κανονικά μόνο με settings

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακολούθησα τα βήματα που αναφέρονται ανωτέρω με αναβάθμιση του firmware... και αυτό που έχω να προσθέσω μιας και είχα δοκιμάσει πριν το κάνω αυτό να κάνω τις αλλαγές στο user name και στο registrar πως δεν αρκεί μόνο να βάλεις το τηλέφωνο από ότι βλεπω θέλει μετά τον αριθμό και αυτό @ngn.hol.net
    Στον proxy server ngn.hol.net όπως επίσης όλα checkαρισμένα
    Επίσης
    dtmf transmission RTP OR IN-BAND
    και
    SUPPRESS OUTGOING CALLER ID (CLIR) -> CLIR VIA DISPLAY and user name

    Αυτά
    Το @ngn.hol.net κανονικά το βάζει μόνο του στο URL
    Εμένα τα settings είναι
    Internet Number: 1
    Display name: line1
    Username: το τηλέφωνο μου
    Registrar: ngn.hol.net
    DTMF: auto

    και όλα τα κουτάκια χωρίς ν εκτός από το "Use Internet number"

  2. #452
    Εγγραφή
    08-08-2005
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ
    μόλις δοκίμασα και με 2ρο fritz (έχω 2) και με τις ρυθμίσεις που λέτε.
    Τιποτα,τα ίδια...δεν γινονται register οι γραμμες

  3. #453
    Εγγραφή
    16-04-2009
    Μηνύματα
    247
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΣΟΛΩΝΟΣ
    Η πρώτη μου γραμμή έχει αυτές τις ρυθμίσεις και δουλεύει
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  tel.PNG 
Εμφανίσεις:  55 
Μέγεθος:  129,4 KB 
ID: 91479

    Δοκίμασα στην δεύτερη voip γραμμή να αλλάξω το internet number σε 2, να βγάλω το @ngn.hol.net απο το user name, και με κωδικο 2222 (το καθε ενα ξεχωριστα) Τιποτα απο αυτά δεν δούλεψε. τα κουτάκια δεν παίζουν ρόλο γιατι και χωρις αυτα δουλεύει, οπως και το DTMF αν ειναι auto.
    Μπορει βεβαια να παίζει ρόλο το με τι στοιχεια ειναι συνδεδεμενη η πρωτη γραμμη και να θελει αλλαγη και στις δυο καθως και reset μετα, πραγματα τα οποια εγω δεν εκανα.

  4. #454
    Εγγραφή
    27-02-2009
    Μηνύματα
    270
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    10935/955 kbit/s
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN
    SNR / Attn
    11(dB) / 31(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babisgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    μόλις δοκίμασα και με 2ρο fritz (έχω 2) και με τις ρυθμίσεις που λέτε.
    Τιποτα,τα ίδια...δεν γινονται register οι γραμμες
    Λοιπόν κάνε reset το fritz στα defaults με restore το firmware (το επίσημο) ώστε να μην έχει καθόλου ρυθμίσεις ,τίποτα. Μετά ακολούθησε τις οδηγίες του adrae όπως ακριβώς τις γράφει (με τα καλώδια κτλ,όλα) . Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα ,μου έκανε register μια γραμμή μόνο αλλά μετά δούλεψε κάνοντας τα παραπάνω. Το αρχείο που χρειάζεσαι το πόσταρε ο bang. Δοκίμασέ το και πες μας.
    When Life Gives You Lemons,
    You Paint That Shit Gold !!!

  5. #455
    Εγγραφή
    14-03-2011
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    Φωτός...
    ISP
    NASA
    Router
    Fritz, fritz, fritz
    Έρχομαι και γω να βοηθήσω και να μπερδέψω λίγο!
    Έφτασε και η στιγμή για μένα για να μου αλλάξουν το αγαπημένο μου Fritzάκι με την μπαχατέλα που ονομάζουν Netfaster 2. Αυτά που ισχύουν στην περίπτωσή μου είναι τα εξής:
    Στο Netfaster, στις ρυθμίσεις της τηλεφωνίας δεν έχει αλλάξει απολύτως τίποτα, παραμένει σαν registar το fixed.voice, με line1, line2 και τα γνωστά password! Επίσης, άφησα το Netfaster2 για 1,5 μέρα και ΔΕΝ έκανε update, παρέμεινε στην έκδοση 1.28. Ξαναέβαλα το Fritz μου και δοκίμασα την μέθοδο του adrae αλλά τζίφος, ούτε update ούτε τηλεφωνία. Δοκίμασα την μέθοδο του MAC spoofing που είχα αναφέρει στο http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=547909 αλλά δεν έπαιξε Εκεί κάπου άρχισα να μπερδεύομαι αλλά τελικά μετά από δοκιμές βρήκα το λάθος στον οδηγό μου (!) και το διόρθωσα. Έτσι λοιπόν απέκτησα ξανά τηλέφωνα με MAC spoofing στο Fritz και είπα να δοκιμάσω να αφήσω το Fritz με την πραγματική MAC του για να δω αν μετά από ώρα κάνει τελικά register. Όπως και τελικά έγινε, μετά από κάποιες ώρες τα τηλέφωνα στο Fritz έκαναν επιτέλους register. Για να συνοψίσουμε λοιπόν για την δική μου περίπτωση...
    Καμία αλλαγή δεν έγινε (προς το παρών τουλάχιστον) στις ρυθμίσεις της τηλεφωνίας και αφήνοντας το Fritz στην πρίζα, τελικά δούλεψαν όλα. Αλλά ακόμα και αν στο μέλλον η HOL αποφασίσει να "κόψει" όλα τα Fritz, μπορούμε να συνεχίσουμε να τα δουλεύουμε με MAC spoofing. Η επιλογή δικιά σας.

  6. #456
    Ειμαι κι εγω ενας απο αυτους που δεν δεχτηκα να επιστρεψω το fritz στην hol.
    Ακολουθησα τις οδηγιες του adrae (απο το 5 σταδιο και μετα, γιατι ειχα ηδη εγκατεστημενο το firmawe 39.04.67), εκανα recover με το αρχειο της hol που εδωσε ο bang, και οντως μετα απο μερικες επανεκκινησεις, δουλευουν και τα 2 τηλεφωνα. Ευχαριστω πολυ ολους !!!

    Διαπιστωσα ομως μια μικρη πτωση στην ταχυτητα (download) του internet. απο 1.1-1.2 kbs/sec σε 0.9-1.0.
    Λετε να παρω τηλ στην hol να μου συνχρονισουν παλι την γραμμη ?
    Μπορω να κανω κατι εγω γι αυτο, απο τις ρυθμισεις του ρουτερ ?

    Ευχαριστω και παλι εκ των προτερων !!!!

  7. #457
    Εγγραφή
    14-03-2011
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    Φωτός...
    ISP
    NASA
    Router
    Fritz, fritz, fritz
    Δεν μπορείς να κάνεις κάτι και δεν μπορούν να σου "συγχρονίσουν" την γραμμή, προφανώς και είναι θέμα firmware και dsl driver. Προτείνω να επιστρέψεις στο firmware που είχες πριν, ρίχνοντας το configuration backup που θα πάρεις από το τωρινό firmware. Είμαι σίγουρος ότι θα παίξει.

  8. #458
    Αν γυρισω στο firmware 39.04.67 και δεν δουλεψει, μετα πως θα ξαναβαλω το 39.04.76 ?
    Το λεω γιατι το update στο 39.04.76 το εκανε αυτοματα.
    Υπαρχουν links για αυτα τα δυο συγκεκριμενα firmware ?

  9. #459
    Εγγραφή
    14-03-2011
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    Φωτός...
    ISP
    NASA
    Router
    Fritz, fritz, fritz
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από periptero72 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν γυρισω στο firmware 39.04.67 και δεν δουλεψει, μετα πως θα ξαναβαλω το 39.04.76 ?
    Το λεω γιατι το update στο 39.04.76 το εκανε αυτοματα.
    Υπαρχουν links για αυτα τα δυο συγκεκριμενα firmware ?
    Αν είχες παλιότερο firmware, προτείνω να μην ξαναγυρίσεις πίσω. Κάθε firmware που βγάζει η AVM είναι απείρως καλύτερο και σταθερότερο από το προηγούμενο. Προφανώς έπεσε λίγο η ταχύτητα συγχρονισμού για λόγους σταθερότητας, μην αγχώνεσαι, δεν είναι και μεγάλη η διαφορά. Προτείνω να μείνεις σε αυτό.

  10. #460
    Εγγραφή
    27-02-2009
    Μηνύματα
    270
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    10935/955 kbit/s
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN
    SNR / Attn
    11(dB) / 31(dB)
    Μην κάνεις τίποτα για μια μικρή πτώση της ταχύτητας. Είναι νόμος: ό,τι δουλεύει στην ελλάδα του 2011 δεν τολμάμε να το αλλάξουμε
    When Life Gives You Lemons,
    You Paint That Shit Gold !!!

  11. #461
    Εγγραφή
    01-10-2011
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα κι από εμένα,

    Βγάζοντας το NetFaster & συνδέοντας πριν από λίγο το θρυλικό Fritz, παρατήρησα ότι όντως έκανε μόνο του update το firmware από .67 σε .76 κι επίσης άλλαξαν οι ρυθμίσεις του VoIP σε ngn.hol.net.

    Παρ' όλα αυτά η τηλεφωνία αρνείται να λειτουργήσει κανονικά!

    Ακολούθησα και όλα τα βήματα του adrae αλλά οι δύο αριθμοί παραμένουν unregistered!

    Άλλαξα και χειροκίνητα τα ND@ngn.hol.net και τις υπόλοιπες ρυθμίσεις σύμφωνα με τα παραπάνω posts όμως μάταια...

    Registration of Internet number failed. Remote site reports reason for error 403

    και μία φορά έβγαλε και error 401.

    Μήπως απαιτούνται να περάσουν 16 ώρες ώστε να γίνει register η mac address. Spoof δεν έχω κάνει ακόμη.

  12. #462
    Εγγραφή
    18-05-2006
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Το netfaster με το νέο firmware σας αφήνει να αλλάξετε το vc1 και να το κάνετε bridged?

    σε εμένα είναι γκρίζο και δεν δέχετε αλλαγή......

    Στα voip settings ενώ υποστηρίζει 4 λογαριασμούς μόνο δυο εμφανίζοντε. Ενώ με το παλιό firmware τα κάναμε ότι θέλαμε.....

  13. #463
    Εγγραφή
    09-08-2011
    Μηνύματα
    41
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Σας ενημερώνω εάν δεν το γνωρίζετε ότι από τα κεντρικά της hol μπορούν να ελέγχουν,να παρακολουθούν και να διαμορφώνουν το οτιδήποτε μέσα στο netfasteriad2,ακόμη και το κλειδί του ασύρματου δικτύου που χρησιμοποιούμε στο σπίτι μας (εξακριβωμένο μετά από τηλεφώνημα στην τεχνική εξυπηρέτηση όταν μου παρουσιάσθηκε πρόβλημα στο ασύρματο δίκτυο) μας δώσαν δηλαδή ένα μουφαρουφιανορούτερ που το έχουν σετάρει έτσι ώστε να μπορούν να ελέγχουν τα πάντα και πιθανότατα την κίνησή μας στο διαδίκτυο,λέγοντάς μας ότι η αλλαγή γίνεται για την αναβάθμιση των υπηρεσιών της.Πιθανόν να μπορούν να μας ελέγχουν ακόμη και μέσω του fritz αφού μπορούν και το αναβαθμίζουν αυτόματα.
    Περιτό να ρωτήσω για το αν μπορεί να γίνει κάποια επίσημη αναφορά (βλέπε ΕΕΤΤ) γιατί σίγουρα θα πάει στο κουβά μέσα σ'αυτό το @@@@...έλο κράτος που ζούμε.

  14. #464
    Εγγραφή
    23-06-2009
    Περιοχή
    Ν.Σμύρνη
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    585
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10728/891
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Netfaster WLAN 3
    SNR / Attn
    9(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adrae Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σας ενημερώνω εάν δεν το γνωρίζετε ότι από τα κεντρικά της hol μπορούν να ελέγχουν,να παρακολουθούν και να διαμορφώνουν το οτιδήποτε μέσα στο netfasteriad2,ακόμη και το κλειδί του ασύρματου δικτύου που χρησιμοποιούμε στο σπίτι μας (εξακριβωμένο μετά από τηλεφώνημα στην τεχνική εξυπηρέτηση όταν μου παρουσιάσθηκε πρόβλημα στο ασύρματο δίκτυο) μας δώσαν δηλαδή ένα μουφαρουφιανορούτερ που το έχουν σετάρει έτσι ώστε να μπορούν να ελέγχουν τα πάντα και πιθανότατα την κίνησή μας στο διαδίκτυο,λέγοντάς μας ότι η αλλαγή γίνεται για την αναβάθμιση των υπηρεσιών της.Πιθανόν να μπορούν να μας ελέγχουν ακόμη και μέσω του fritz αφού μπορούν και το αναβαθμίζουν αυτόματα.
    Περιτό να ρωτήσω για το αν μπορεί να γίνει κάποια επίσημη αναφορά (βλέπε ΕΕΤΤ) γιατί σίγουρα θα πάει στο κουβά μέσα σ'αυτό το @@@@...έλο κράτος που ζούμε.
    Πόσες φορές για κατούρημα πήγες σου είπαν ??

    Και η ΕΥΠ σε παρακολουθεί εδώ και χρόνια αλλα δεν σε βλέπω να τους κράζεις και αυτούς.....

    Πάροχος σου είναι, λογικό να εχει εφαρμογές να βλέπει το router της και να το παραμετροπειεί (βλ. On). Όταν το 75% των πελατών που καλεί, δεν νιώθει να ανοίξει τον browser......τι θες να κάνουν ??

  15. #465
    Εγγραφή
    13-11-2008
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    35387/5120 kbps
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    ZXHN H367N
    SNR / Attn
    6(dB) / 22.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Talking
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pRieStaKoS Εμφάνιση μηνυμάτων


    Πόσες φορές για κατούρημα πήγες σου είπαν ??

    Και η ΕΥΠ σε παρακολουθεί εδώ και χρόνια αλλα δεν σε βλέπω να τους κράζεις και αυτούς.....

    Πάροχος σου είναι, λογικό να εχει εφαρμογές να βλέπει το router της και να το παραμετροπειεί (βλ. On). Όταν το 75% των πελατών που καλεί, δεν νιώθει να ανοίξει τον browser......τι θες να κάνουν ??
    Συμφωνώ απόλυτα.!!

Σελ. 31 από 36 ΠρώτηΠρώτη ... 1121262930313233 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Συνδεση netfaster με fritz 7140
    Από alt10alt10 στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-08-10, 19:28
  2. Netfaster και fritz
    Από xponaios στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-03-10, 11:37
  3. Να προτιμήσω fritz ή netfaster;
    Από papg στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-09, 11:29
  4. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-08, 22:31
  5. Αλλαγή fritz με netfaster.πρόβλημα?
    Από manoskon στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-08, 02:28

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας