Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 34
  1. #16
    Εγγραφή
    29-11-2007
    Μηνύματα
    933
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16.403/1.020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    Tomson tg585 v8 8.2.7.8
    SNR / Attn
    6(dB) / 22,5(dB)
    Δεν ειμαι κατά των Jammers. Υπάρχουν φορές που χρειάζονται. Εντάξει να βαλεις πρόστιμο σε αυτόν που εχει παρεμβολέα, αλλά να βάλεις πρόστιμο και σε αυτό που χρησιμοποιεί κινητό εκεί που δεν πρέπει.. Αυτό όμως δεν θα γίνει ποτέ οπότε καλά κάνουν και εχουν παρεμβολείς. Και γιατί ο νόμος της διάθεσης της συχνότητας ειναι ΠΑΝΩ από τον νόμο που λέει απαγορεύεται η χρήση κινητών πχ στις πανελλαδικές? Γιατί να μην μπορείς να επιβάλεις τον αποκλεισμό κινητών σε ένα χώρο που ΤΟΣΑ πολλά εχουν γίνει με κινητά (Σκονάκια με σμσ στην τουαλετα κτλ). Το κοινό καλό δεν ειναι πάνω από ολα στην τελική?

    Βεβαια δεν λέω οτι δεν εχουν υπάρξει περιπτώσεις τελείως αλόγιστης και αυθαίρετης χρήσης παρεμβολέων χωρίς σοβαρό λόγο.

    Δεν εκπέμπουν τρελά δυνατά. Σε ενα μικρό δωμάτιο ειναι αποτελεσματικά, τοσο πρόβλημα είναι? Αρκεί ο χρηστης να ενημερώνεται ότι ο χώρος που εισέρχεται δεν λειτουργούν τα κινητά. Μου φαίνεται δεν εχει δουλειά να κάνει ο ΕΕΤΤ..

    ΥΓ. Τι ισχύει σε αλλες χώρες?
    There is nothing like 127.0.0.1

  2. #17
    Εγγραφή
    31-07-2006
    Περιοχή
    Berlin, Deutschland
    Μηνύματα
    4.560
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    1&1
    Router
    FRITZ!Box 7362 SL
    Path Level
    Interleaved
    Προς Ζωγράφου μεριά πέρασαν να κάνουν έλεγχο;
    Την τελευταία φορά που πήγα επί δύο ώρες 200 άτομα έτρωγαν κατακέφαλα 100% της ισχύς εκπομπής των κινητών τους..

  3. #18
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Με τους jammers να δείτε ακτινοβολία που τρώμε. Προσωπικά δεν έχω πετύχει πουθενά πάντως.

  4. #19
    Εγγραφή
    12-12-2006
    Μηνύματα
    2.832
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    D-Link 2740-B
    SNR / Attn
    11.0(dB) / 19.8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grayden Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προς Ζωγράφου μεριά πέρασαν να κάνουν έλεγχο;
    Την τελευταία φορά που πήγα επί δύο ώρες 200 άτομα έτρωγαν κατακέφαλα 100% της ισχύς εκπομπής των κινητών τους..
    Τι εννοεις ακριβως,διοτι δεν το πιανω;

    ........Auto merged post: Theodore41 πρόσθεσε 1 λεπτά και 46 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τους jammers να δείτε ακτινοβολία που τρώμε. Προσωπικά δεν έχω πετύχει πουθενά πάντως.
    Γιατι,ειναι καλυτερα να τρως την ακτινοβολια απο 200 ατομα,που λεει πιο πριν,ή απο ενα jammer;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Theodore41 : 27-09-11 στις 19:19. Αιτία: auto merged post

  5. #20
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Zauberberg
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    22.262
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Άρθρα
    13
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    H.O.L. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    SNR / Attn
    25(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grayden Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προς Ζωγράφου μεριά πέρασαν να κάνουν έλεγχο;
    Την τελευταία φορά που πήγα επί δύο ώρες 200 άτομα έτρωγαν κατακέφαλα 100% της ισχύς εκπομπής των κινητών τους..
    Από jammers? Σε ποιο σημείο στου Ζωγράφου;

  6. #21
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Ουτε εγώ έχω πετύχει, αλλά μάλλον μερικές φορές χρειάζεται!
    να και που βρισκουμε, προσωπικα απο αυτο το μαγαζι εχω αγορασει μερικα πραγματάκια!

    http://www.chinavasion.com/jammers/cvalj452gen/
    http://www.chinavasion.com/jammers/cvalj502gen/
    http://www.chinavasion.com/jammers/m...lphone-jammer/
    http://www.chinavasion.com/product_i...emote-control/

    Για να μην τα δειξω ολα δειτε εδώ : http://www.chinavasion.com/index.php...ity-equipment/

    Καλά κάνει η ΕΕΤΤ πάντως γιατι για να το λενε προφανως γινεται κατάχρηση! και ποιος μου λει εμενα πχ επειδη διπλα εχει σχολειο και εχουν εκει πολλα, η εκπομπη τους μπορει να φτανει στο σπιτι μου και να ειμαι και εγω μετά χωρις σημα? ειναι παρανομα και καταχρηστικά! οπως βλεπεται εχει μοντελα με ΠΟΛΥ μεγαλη εμβέλεια!!!

    Τελος ΔΕΝ σημαινει σε καμια απολύτως περίπτωση οτι επειδη σε κατοικημενες περιοχες εχει κεραιες κινητης επιτρεπονται αυτα τα πραγματα! για να εμποδιζουν τα αλλα σηματα εκπεμπουν και αυτα ακτινοβολια στις μαπες μας!!! οταν οι κεραιες κινητης ειναι παρανομες τοτε ειναι πολεοδομικα παρανομες και κατεδαφιστεες. Εδω στον δημο Αθηναιων μας ειχαν ξηλωσει τον Μαιο-Ιουνιο περσι πολλες κεραιες cosmote και δεν ειχαμε σημα! ειδα και επαθα να τους πεισω να μην πληρωνω! και τα καταφερα!!! επισης πολλες ειναι κρυμενες μεσα σε στρογγυλες κατασκευες και καλα καμιναδες, θερμοσιφωνες κτλ. Υπαρχουν και οι καταγγελιες που μπορουν να γινουν στην πολεοδομια, η χρηση Jammers δεν ειναι σωστη και πολυ καλα κάνει η ΕΕΤΤ και τα απαγορευει!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 27-09-11 στις 19:40.

  7. #22
    Εγγραφή
    09-09-2008
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗ
    Το θέμα είναι πως τέτοιου είδους συσκευές προκαλούν παραπάνω θόρυβο και διαλύουν την αξιοπιστία και το throughput του δικτύου ακόμα και εκτός της «εμβέλειας» τους. Η Η/Μ ακτινοβολία δεν σταματά απλά στα όρια του χώρου σου. Μπορεί εντός μιας μικρής ακτίνας να αντιλαμβάνεσαι ότι «δεν έχει σήμα», αλλά ακόμα και μερικά μέτρα μακριά τα επίπεδα θορύβου είναι σημαντικά αυξημένα με αποτέλεσμα την πτώση της ποιότητας των υπηρεσιών (πχ πέφτει η κλήση, διακοπές, πολύ αργή μεταφορά δεδομένων για 3G κλπ).

    Επειδή κάποιος είπε «στο χώρο μου κάνω ότι γουστάρω», να ξέρει πως τα Η/Μ κύματα δεν σταματούν στα όρια του οικοπέδου σου.

    Όποιος θέλει μπορεί να περάσει «κοτετσόσυρμα» γύρω από όλους τους τοίχους του και να κάνει Faraday cage. Από τη στιγμή που εκπέμπεις σε συχνότητα που δεν έχεις δικαίωμα, ακόμα και στο χώρο σου, θα πέσει ράβδος.

  8. #23
    Εγγραφή
    31-07-2006
    Περιοχή
    Berlin, Deutschland
    Μηνύματα
    4.560
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    1&1
    Router
    FRITZ!Box 7362 SL
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Theodore41 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι,ειναι καλυτερα να τρως την ακτινοβολια απο 200 ατομα,που λεει πιο πριν,ή απο ενα jammer;
    O jammer εκπέμπει σε μια Α ισχύ που την τρως στη μάππα. Όταν όμως στον χώρο που είναι o jammer μπουν 200 κινητά τότε και τα 200 θα χάσουν τη σύνδεση με την κεραία οπότε θα αρχίσουν να εκπέμπουν με όλο και μεγαλύτερη ισχύ μέχρι να πιάσουν σήμα που δεν πρόκειται να το καταφέρουν προφανώς.
    Άρα τρως την ακτινοβολία του jammer και των 200 κινητών ταυτόχρονα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nm96027 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από jammers? Σε ποιο σημείο στου Ζωγράφου;
    Κάποιοι καθηγητές εκεί στα ορεινά αρέσκονται να βάζουν jammers στις αίθουσες εξετάσεων.

  9. #24
    Εγγραφή
    20-10-2010
    Μηνύματα
    309
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Να μας το λένε όμως.

  10. #25
    Εγγραφή
    09-11-2006
    Μηνύματα
    2.252
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    26(dB) / 2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως δεν πρέπει να επιτρέπεται η χρήση των jammers.
    Πέρα από το ότι καταπατείται η ελευθερία του άλλου υπάρχουν και τα σοβαρά ζητήματα ασφαλείας (αυξημένη ισχύς) όπως και αναφέρθηκε πριν.

    Όποιος νομίζει πως μπορεί να βάλει jammer όπου γουστάρει δεν είναι τίποτα άλλο παρά κάφρος νεοέλληνας, της λογικής ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ και οι υπόλοιποι να πάτε να πνιγείτε στο πηγάδι.

    Και να συμπληρώσω, επειδή και εγώ εκνευρίζομαι πάρα πολύ όταν βαράνε 30 κινητά μαζί και γενικά με την αλόγιστη χρήση του κινητού, αυτό είναι ΑΛΛΟ πράγμα και χρειάζεται παιδεία όπως πολύ σωστά ανέφερε ο maik.
    Όταν πονάει το πόδι, δεν το κόβουμε αλλά κοιτάζουμε να βρούμε την βέλτιστη (και στην περίπτωση μας και την πιο δίκαιη) λύση.

  11. #26
    Εγγραφή
    29-11-2007
    Μηνύματα
    933
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16.403/1.020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    Tomson tg585 v8 8.2.7.8
    SNR / Attn
    6(dB) / 22,5(dB)
    εχω δει τετοιο jammer και δεν κανει ΤΟΣΟ κακό. Σε ένα δωμάτιο και ούτε μπλοκάρει τα κινητά δεν εγινε και τιποτα (πολύ μικρή ισχύς). Μεσα από τοίχους δεν περνάει καθώς εξασθενεί ΠΑΡΑ πολύ αρα δεν παίζει οτι χαλάς το σήμα άλλων που δεν φταίνε. Εδώ καλά καλά δεν μπλοκάρει σε ενα δωμάτιο (Εχω δει στις ακρες να πιάνουν).

    Αν ενημερώνεσαι οτι μπαίνοντας σε μια αιθουσα δεν λειτουργούν τα κινητά ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ (πχ εξαιτάσεις σε πανεπηστήμειο) και ΟΧΙ γιατι ΕΤΣΙ ΘΕΛΕΙ κάποιος, επιμένω πως δεν υπάρχει τπτ κακό παρά μονο καλό.. Τωρα οι εξαιρέσεις επι εξαιρέσαιων που λέτε κάποιοι οτι γεννάει η γυναίκα του και περιμένει τηλέφωνο από την αρρωστη μανα του αντιμετωπίζονται και δεν ειναι κανόνας και στην τελική μπορεί παντα να τύχει να μην εχεις σημα και χωρις παρεμβολαία.
    Όταν πονάει το πόδι, δεν το κόβουμε αλλά κοιτάζουμε να βρούμε την βέλτιστη (και στην περίπτωση μας και την πιο δίκαιη) λύση.
    Ακριβώς! επειδή καποιος χρησιμοποιεί με κακό τρόπο εναν παρεμβολαία δεν σημαίνει οτι πρέπει να τους καταργήσουμε! Εχουν ΚΑΙ σωστές χρήσεις (σωστές για καποιους)..

    Υ.Γ. Ποτέ δεν εχω χρησιμοποιήσει ο ίδιο παρεμβολαία, αλλα εχω δει καποτε την λειτουργία του.

    Υ.Γ2. Επίσης Παρεμβολές κάνουμε ΟΛΟΙ μας (αθελά μας) οταν αφίνουμε τα tomson ADSL router που σας δείνει η OTENET, Forthnet, HOL κτλ στο DEFAULT κανάλι εκπομπής (12?). Για αυτό χανουμε το σημα οταν ήμαστε πιο κοντά στο γείτονα
    There is nothing like 127.0.0.1

  12. #27
    Εγγραφή
    31-07-2006
    Περιοχή
    Berlin, Deutschland
    Μηνύματα
    4.560
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    1&1
    Router
    FRITZ!Box 7362 SL
    Path Level
    Interleaved
    Υπάρχουν μοντέλα και μοντέλα, μερικά μπορεί να μην καλύπτουν ούτε δωμάτιο αλλά δεν είναι όλα έτσι.

  13. #28
    Εγγραφή
    05-09-2004
    Μηνύματα
    204
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    SpeedTouch 585(i)
    Σινεμά και θέατρα αφού δεν έχουμε την ευαισθησία να τα κλείνουμε ή τουλάχιστον στο αθόρυβο. Μπορώ να δεχτώ μόνο τους ιατρούς που είναι stand-by να έχουν ανοικτό το κινητό, αλλά και πάλι μόνο στο αθόρυβο.

  14. #29
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Επειδή βαριούνται να κάτσουν να φτιάξουν ένα πλήρες νομικό πλαίσιο που να περικλείει την ορθή και τη λανθασμένη χρήση των jammers, λένε τα απαγορεύουμε και τέλος...Δηλαδή αύριο θα βγουν όλες αυτές οι συσκευές από τα μαγαζιά;

    Στην τελική τρίχες κατσαρές. Δηλαδή αν δεν έχω σήμα εγώ στο μετρό, θα κάνω καταγγελία στην ΕΕΤΤ και αυτή θα ψάξει κάθε τρύπα και φρεάτιο για να βρει ένα παρεμβολέα(που προφανώς θα είναι κρυμένος); Ή θα κλείσει το μετρό μέχρι να λυθεί το πρόβλημα

    Σε ότι αφορά τους κινηματογράφους, πολύ αμφιβάλλω αν η Village σκοτίζεται για το αν βλέπεις εσύ ταινία και η διπλανή σου πήρε την κολλητή της να της πει τι μάπα ταινία πλήρωσε για να δει. Πιθανολογώ πως η εγκατάσταση παρεμβολέων έγινε μετά από σωρεία παραπόνων πελατών

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FuS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν πονάει το πόδι, δεν το κόβουμε αλλά κοιτάζουμε να βρούμε την βέλτιστη (και στην περίπτωση μας και την πιο δίκαιη) λύση.
    Σαφώς. ΑΛΛΑ, σε μια χώρα που ο ωχαδερφισμός και το "εγώ να'μαι καλά και οι άλλοι να πνιγούνε" είναι τα εθνικά σπορ, μόνο με αυστηρούς κανόνες (και συνεχή έλεγχο εφαρμογής των κανόνων) μπορείς να δώσεις λύσεις.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  15. #30
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gioannou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή βαριούνται να κάτσουν να φτιάξουν ένα πλήρες νομικό πλαίσιο που να περικλείει την ορθή και τη λανθασμένη χρήση των jammers, λένε τα απαγορεύουμε και τέλος...Δηλαδή αύριο θα βγουν όλες αυτές οι συσκευές από τα μαγαζιά;
    Να το πάρουμε από την αρχή. Η ΕΕΤΤ δεν γράφει για την πώληση και την κατοχή τέτοιων συσκευών. Γράφει για την χρήση που είναι παράνομη και θα μείνει παράνομη. Δεν μπορεί να υπάρξει πλαίσιο. Δεν μπορεί ο καθένας να εκπέμπει σε ότι συχνότητα γουστάρει. Είναι πολύ απλό το θέμα.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-11, 04:11
  2. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-12-10, 20:33

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας