Σελ. 42 από 55 ΠρώτηΠρώτη ... 22323740414243444752 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 616-630 από 811
  1. #616
    Εγγραφή
    14-04-2003
    Περιοχή
    Πολύδροσο Λακουβοχωρίου
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    19.734
    Downloads
    11
    Uploads
    2
    Άρθρα
    1
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    ZTE Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    14.6(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kaizen Εμφάνιση μηνυμάτων
    παράδειγμα, η τηλεφωνική αίτηση στην on μαζί με καταιγισμό ερωτήσεων απ' την πλευρά μου, κράτησε γύρω στα 20-25 λεπτά. Το τηλεφώνημα στη vivodi για να ρωτήσω κάτι απλούστατο, κράτησε κοντά 50 λεπτά (η αναμονή αφορά στο 95% του χρόνου )
    Μην ξεχνάς όμως ότι η μία είναι καινούρια εταιρεία, λιγότερο γνωστή σε κάθε περίπτωση, και με πολύ μικρότερη (έως και ανύπαρκτη για την ώρα) πελατιακή βάση...

    Όχι ότι αυτό δικαιολογεί τους απαράδεκτους χρόνους αναμονής των υπολοίπων (αν και όχι όλων), αλλά από την άλλη, κάτσε να δούμε την ΟΝ στα δύσκολα και τα λέμε...

    Για να μην παρεξηγούμαι, θέλω κι εγώ να πιστεύω ότι το νέο αίμα μπορεί να κάνει την διαφορά, αλλά από την άλλη κρατάω πολύ μικρό καλάθι
    Crisis is the time when the old is dead, but the new cannot be born... Antonio Gramsci

  2. #617
    Εγγραφή
    22-04-2005
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.244
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000
    ISP
    KPN
    Path Level
    Interleaved
    Ρε παιδιά σε εσάς που έχετε δεί το βρόχο στο κατανεμητή τι γίνεται???δώστε το παρόν!!!

  3. #618
    Το avatar του μέλους sam_
    sam_ Guest
    ^^Ενώ η Tellas που σε βάζει να την πληρώνεις και ως προεπιλογή (φορέα) μέχρι να φέρει δίκτυο στην περιοχή σου είναι καλύτερη ;;;
    Oποιος κανει αυτο το πραγμα, δηλ. προπληρωσει μεχρι να ερθει το δικτυο στη περιοχη του, δεν ειναι καθολου εξυπνο.
    Επί της ουσίας δηλαδή, και χωρίς κανένα απολύτως επιχείρημα κατηγορείς την εταιρεία για εγκλήματα που ΘΑ διαπράξει, ΑΝ τα διαπράξει!.......λες και κάτι ανακρίβειες ρε παιδάκι μου, όπως αυτό το "Εδω δεν εχουν καν καλυψει τις περιοχες ακομα αλλα σε βαζουν προκαταβολικα να υπογραψεις για να σε δεσουν!", ενώ οι άνθρωποι σου λένε "δεν σε καλύπτουμε, θα σε καλύψουμε τότε, αν θέλεις όμως υπογράφεις σήμερα για να εκμεταλευτείς την χαμηλή τιμή"... το λένε, δεν το κρύβουν
    Eιναι δικαιωμα μου να λεω τις εκτιμησεις μου οπως ολα τα μελη. Εσυ τι επιχειρημα εχεις οτι η ΟΝ θα το παιξει καλος σαμαρειτης και θα παρεκλινει της πεπατημενης? Δεν ειπα καποια ανακριβεια, σαφως και σου λενε να υπογραψεις προαιρετικα, ειπα εγω οτι σε υποχρεωνουν? Αλλα το να υπογραφεις στα τυφλα και να δενεσαι χωρις εγγυηση για το πότε, ειναι αφελης κινηση. Κι αν περιμενεις 6 μηνες?
    Τα ιδια ισχυουν και για τον Hellraiser.
    Εγω παντως σας ευχομαι να ενεργοποιηθειτε το συντομοτερο

  4. #619
    Εγγραφή
    13-10-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    8.720
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/30000
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NoName22 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδιά σε εσάς που έχετε δεί το βρόχο στο κατανεμητή τι γίνεται???δώστε το παρόν!!!
    ακριβώς . Δώστε παραπάνω στοιχεία αν είναι εύκολο.


  5. #620
    Εγγραφή
    14-04-2003
    Περιοχή
    Πολύδροσο Λακουβοχωρίου
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    19.734
    Downloads
    11
    Uploads
    2
    Άρθρα
    1
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    ZTE Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    14.6(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sam_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eιναι δικαιωμα μου να λεω τις εκτιμησεις μου οπως ολα τα μελη.
    Σαφώς και είναι έτσι... Το να μιλάς όμως, χωρίς κανένα επειχήρημα, για τους "δύσμοιρους" πελάτες για μια νέα και υποσχόμενη εταιρεία, είναι μάλλον άδικο, άσε που μπορεί πολύ εύκολα να παρεξηγηθεί

    Εσυ τι επιχειρημα εχεις οτι η ΟΝ θα το παιξει καλος σαμαρειτης και θα παρεκλινει της πεπατημενης?
    Δεν έχω κανένα επιχείρημα υπέρ της ΟΝ... δεν έχω όμως και κανένα κατά της... και δρω πάντα με το βασικό δικαίωμα του ότι ο οποιοσδήποτε είναι αθώος μέχρι αποδείξεως του εναντίου


    Δεν ειπα καποια ανακριβεια,
    Ο τρόπος που το διατύπωσε όμως σαφώς υπονοούσε πως η ΟΝ σου κρύβει την αλήθεια για τον χρόνο ενεργοποίησης, και σε βάζει να υπογράψεις σήμερα... κάτι που δεν ισχύει, τουλάχιστον από όσο ξέρω εγώ
    Crisis is the time when the old is dead, but the new cannot be born... Antonio Gramsci

  6. #621
    Εγγραφή
    25-01-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Αν το κέντρο παίρνει μόνο γραμμές ISDN, τότε θα είναι αδύνατο να τις συνδέσει "ο τηλεφωνάς".
    Ναι ρε γαμωτο...Εξωτερικες παιρνει μονο ISDN..To βλεπω να παιρνει ποδι το τηλ κεντρο.Απο δευτερα παιρνω τον τηλεφωνα να δωσει λυση! Ο ΠΟΤΕ πρεπει να παρει ποδι μετα απο τοσα χρονια...Αρκετα με τα παγια του και το νταβατζιλικι του..Ελεος..


    Εαν το τηλεφωνικό κέντρο που έχεις παίρνει μόνο εξωτερικές γραμμές ISDN, και δεν παίρνει σε καμμία περίπτωση εξωτερικές γραμμές PSTN, τότε απλά ΔΕΝ ΘΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ αν μετατρέψεις τις υπάρχουσες γραμμές σου σε On.

    Μπορείς να βάλεις μία νέα Full LLU μόνο για το Internet από την On, και να μη χρησιμοποιείς το κομμάτι της τηλεφωνίας

    Eξ'άλλου, αν θέλεις τόσο πολύ το πάγιο τέλος €0,9/κλήση, μπορείς να βάλεις τα αντίστοιχα προγράμματα με προεπιλογή της Altec και των άλλων εταιρειών, που δεν έχουν μηνιαίο πάγιο.
    Εεε νομιζω πως ειναι υπερβολη να υπαρχει και ΟΝ και ο ΟΤΕ με τα παγια του..Το ειχα σκεφτει κι εγω για να ενεργοποιησω την ΟΝ σε νεα γραμμη,αλλα οπως μου ηρθε, μου εφυγε..

  7. #622
    Εγγραφή
    25-01-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΑΙΔΑΡΙ
    απο βδομαδα αυξανω και γω τον αριθμο των αιτησεων..Στην ουρα ολοι λοιπον!Να δουμε πως θα μας βολεψουν ολους..Φαντασου να γινει καμια μαζικη ενεργοποιηση την 1η μαρτιου και να δουμε τπτ καθυστερημενα αποκριατικα πυρΟΝτεχνηματα!!!
    Εγω βεβαια θα εχω παροχες απο σεπτεμβριο..αλλα λεμε τωρα...
    Να ρωτησω κατι ρε παιδια...Αν κανω αιτηση,παρολο που οι παροχες ερχονται μετα απο τοσους μηνες,μπορω να την ακυρωσω σε αυτο το διαστημα????
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος denmary : 18-02-07 στις 05:47.

  8. #623
    Εγγραφή
    23-05-2005
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    92
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/512
    ISP
    ForthNet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    SIEMENS CL-110
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 47.5(dB)
    Για οσους δεν το ξερουν, απο τι στιγμη που θα στο ενεργοποιησουν εχεις 10-15 μερες να το αξιολογησεις κ να δεις αν σου κανει.Το ρωτησα κ στο τηλεφωνο και νομιζω οτι το γραφει κ το συμβολαιο.

  9. #624
    Εγγραφή
    24-03-2006
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    843
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Ote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Fritz box 5530
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για οσους δεν το ξερουν, απο τι στιγμη που θα στο ενεργοποιησουν εχεις 10-15 μερες να το αξιολογησεις κ να δεις αν σου κανει.Το ρωτησα κ στο τηλεφωνο και νομιζω οτι το γραφει κ το συμβολαιο.
    Σωστότατο το έχω ρωτήση και εγώ στο τηλέφωνο.Οποιος καεί στο χυλό φυσάει και το γιαούρτη
    Αλλοίμονο στον οδηγό που πάει γρήγορα επειδή έχει γρήγορο αμάξι και όχι επειδή ΑΥΤΟΣ είναι ικανός να κινηθεί γρήγορα!

  10. #625
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.347
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από denmary
    στο σπιτι εχω τηλεφωνικο κεντρο ISDN με 4 ψηφιακες συσκευες και 3 αναλογικες τι να κανω??1200ε ηταν αυτα
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από denmary Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι ρε γαμωτο...Εξωτερικες παιρνει μονο ISDN..To βλεπω να παιρνει ποδι το τηλ κεντρο.Απο δευτερα παιρνω τον τηλεφωνα να δωσει λυση! Ο ΠΟΤΕ πρεπει να παρει ποδι μετα απο τοσα χρονια...Αρκετα με τα παγια του και το νταβατζιλικι του..Ελεος..
    Νομίζω είσαι λίγο μπερδεμένος.
    Στο ένα μήνυμα μας γράφεις ότι το τηλεφωνικό κέντρο σου κόστισε 1200€ και τι να κάνεις, αφού τα χρήματα ήταν πολλά, και στο επόμενο μήνυμα γράφεις ότι θα "πάρει πόδι" το τηλεφωνικό κέντρο για να βάλεις On χωρίς να πληρώνεις το πάγιο της ISDN!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ariadgr : 18-02-07 στις 19:53.

  11. #626
    Εγγραφή
    21-02-2005
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.876
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    14995/1023
    ISP
    On Telecoms
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    7(dB) / 16(dB)
    Ερώτηση κρίσεως!!

    Σκεφτομαι να πάρω το ρίσκο και να κάνω αίτηση στην ΟΝ.Προσωπικά πιστεύω ότι συμφέρει με τα χίλια μιας και με εναν απλό υπολογισμό έχω

    17ευρώ πάγιο τηλ ΟΤΕ PSTN + 16ευρώ φοιτητικό internet 1mbps = 33 ευρουλάκια

    Στην ΟΝ με 35 παίρνω Internet 10mbps + πάγιο τηλ + TV

    Κλήσεις πολλές δεν κάνω οπότε δεν με πολυ χαλάει το 0,09 ανα κλήση

    Η ερώτηση είναι η εξής:

    Το 10mbps ισχύουν αν τα υποστηρίζει η γραμμή σου.Δηλαδή θα πρέπει να βρίσκομαι κοντά στα 3χλμ απο το DSLAM. Πως μαθαίνω σε ποιο κέντρο είμαι ?? (να υποθέσω απο το 134?)

    Μένω στον Χολαργό (Ο αριθμός σας, αντιστοιχεί στο Αστικό Κέντρο: ΧΟΛΑΡΓΟΣ που ανήκει στην ευρύτερη περιοχή: ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ) τι εννοεί ο ποιητης ότι θα συνδεθώ σε κέντρο της Αγ.Παρασκευής?


    Και...

    β) αυτήν την στιγμή ο router μου δίνει τα εξής στοιχεία

    Operation Data
    Upstream = Noise Margin 25 dB ,Attenuation 16 dB
    Downstream = Noise Margin 31 dB, Attenuation 14 dB

    Κάποιος γνώστης μπορεί να μου επιβεβαιώσει αν με βάση αυτά θα πίανω τα 10Mbps.Σύμφωνα με ένα πινακακί που κυκλοφορεί στο forum για την adsl2 θα πρέπει να τα πιάνω.αν κάνω την διακοπή της υπάρχουσας ADSL γραμμής θα με συνδέσουν στο ίδιο κέντρο ή υπάρχει πιθανότητα να με βάλουν σε ποιό μακρινο??

    Όποια βοήθεια θα είναι χρήσιμη

    Thanks.....

  12. #627
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Zauberberg
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    22.262
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Άρθρα
    13
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    H.O.L. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    SNR / Attn
    25(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manuel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ερώτηση είναι η εξής:

    Το 10mbps ισχύουν αν τα υποστηρίζει η γραμμή σου.Δηλαδή θα πρέπει να βρίσκομαι κοντά στα 3χλμ απο το DSLAM. Πως μαθαίνω σε ποιο κέντρο είμαι ?? (να υποθέσω απο το 134?)

    Μένω στον Χολαργό (Ο αριθμός σας, αντιστοιχεί στο Αστικό Κέντρο: ΧΟΛΑΡΓΟΣ που ανήκει στην ευρύτερη περιοχή: ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ) τι εννοεί ο ποιητης ότι θα συνδεθώ σε κέντρο της Αγ.Παρασκευής?

    Και...

    β) αυτήν την στιγμή ο router μου δίνει τα εξής στοιχεία

    Operation Data
    Upstream = Noise Margin 25 dB ,Attenuation 16 dB
    Downstream = Noise Margin 31 dB, Attenuation 14 dB

    Κάποιος γνώστης μπορεί να μου επιβεβαιώσει αν με βάση αυτά θα πίανω τα 10Mbps.Σύμφωνα με ένα πινακακί που κυκλοφορεί στο forum για την adsl2 θα πρέπει να τα πιάνω.αν κάνω την διακοπή της υπάρχουσας ADSL γραμμής θα με συνδέσουν στο ίδιο κέντρο ή υπάρχει πιθανότητα να με βάλουν σε ποιό μακρινο??

    Όποια βοήθεια θα είναι χρήσιμη

    Thanks.....
    Στο ίδιο θα σε συνδέσουν αγαπητε μου, πιο μακρυα δεν γίνεται να σε πάνε! Ετσι θα σε "πάνε" στο Α/Κ της Αγ. Παρασκευής (μεγαλη η χάρη της) αφου και τώρα εκεί συνδεεσαι (ο χολαργος και αν δεν κανω λαθος και ο Παπαγος, ανήκουν στο Α/Κ Αγ. Παρασκευής)!
    Θεωρητικά τώρα, τα πιάνεις όντως τα 10 mbps, αφου σε 18 dB line attenuation αντιστοιχουν περίπου 21mbps ADSL2+.

  13. #628
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Νικαια
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1.196
    Downloads
    83
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    TP-LINK ARCHER VR200
    Σε 42.5 ποσα θεωρητικα αντιστοιχουν;

  14. #629
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.590
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manuel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερώτηση κρίσεως!!

    Σκεφτομαι να πάρω το ρίσκο και να κάνω αίτηση στην ΟΝ.Προσωπικά πιστεύω ότι συμφέρει με τα χίλια μιας και με εναν απλό υπολογισμό έχω

    17ευρώ πάγιο τηλ ΟΤΕ PSTN + 16ευρώ φοιτητικό internet 1mbps = 33 ευρουλάκια

    Στην ΟΝ με 35 παίρνω Internet 10mbps + πάγιο τηλ + TV

    Κλήσεις πολλές δεν κάνω οπότε δεν με πολυ χαλάει το 0,09 ανα κλήση

    Η ερώτηση είναι η εξής:

    Το 10mbps ισχύουν αν τα υποστηρίζει η γραμμή σου.Δηλαδή θα πρέπει να βρίσκομαι κοντά στα 3χλμ απο το DSLAM. Πως μαθαίνω σε ποιο κέντρο είμαι ?? (να υποθέσω απο το 134?)

    Μένω στον Χολαργό (Ο αριθμός σας, αντιστοιχεί στο Αστικό Κέντρο: ΧΟΛΑΡΓΟΣ που ανήκει στην ευρύτερη περιοχή: ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ) τι εννοεί ο ποιητης ότι θα συνδεθώ σε κέντρο της Αγ.Παρασκευής?


    Και...

    β) αυτήν την στιγμή ο router μου δίνει τα εξής στοιχεία

    Operation Data
    Upstream = Noise Margin 25 dB ,Attenuation 16 dB
    Downstream = Noise Margin 31 dB, Attenuation 14 dB

    Κάποιος γνώστης μπορεί να μου επιβεβαιώσει αν με βάση αυτά θα πίανω τα 10Mbps.Σύμφωνα με ένα πινακακί που κυκλοφορεί στο forum για την adsl2 θα πρέπει να τα πιάνω.αν κάνω την διακοπή της υπάρχουσας ADSL γραμμής θα με συνδέσουν στο ίδιο κέντρο ή υπάρχει πιθανότητα να με βάλουν σε ποιό μακρινο??

    Όποια βοήθεια θα είναι χρήσιμη

    Thanks.....
    1. Ανήκεις στο Α/Κ Χολαργός. Τελεία και παύλα.
    Την περιοχή τη γράφει έτσι για να γίνεται κουβέντα.

    2. 10 Mbps τα σηκώνει η γραμμή σου, μετά τα 15 θα αρχίσει να ζορίζεται.

  15. #630
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.590
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nm96027 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο ίδιο θα σε συνδέσουν αγαπητε μου, πιο μακρυα δεν γίνεται να σε πάνε! Ετσι θα σε "πάνε" στο Α/Κ της Αγ. Παρασκευής (μεγαλη η χάρη της) αφου και τώρα εκεί συνδεεσαι (ο χολαργος και αν δεν κανω λαθος και ο Παπαγος, ανήκουν στο Α/Κ Αγ. Παρασκευής)!
    Θεωρητικά τώρα, τα πιάνεις όντως τα 10 mbps, αφου σε 18 dB line attenuation αντιστοιχουν περίπου 21mbps ADSL2+.
    Κάνεις λάθος.
    Υπάρχει Αστικό Κέντρο Χολαργός.

Σελ. 42 από 55 ΠρώτηΠρώτη ... 22323740414243444752 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-02-08, 00:52
  2. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-07, 04:14
  3. On Telecoms-Όλα σε ένα.torrents,p2p παίζει ?
    Από tftony στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-07, 12:44
  4. Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-07, 07:45

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας