Σελ. 319 από 518 ΠρώτηΠρώτη ... 299309314317318319320321324329339 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.771-4.785 από 7763

Θέμα: Speedport Entry 2i

  1. #4771
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από torrero007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Yποψιαζομαι οτι το powerline στελνει πληροφορια και για καποιο λογο μπερδευει το ρουτερ και κανει ρισταρτ, ενω οταν βαλω μπροστα ενα AP, η πληροφορια ειναι καθαρη και ολα πανε καλα. Υποθεση κανω, δεν ξερω αν παιζει κατι τετοιο. Γι αυτο και εγραψα για να ακουσω καμια ιδεα.

    Παντως το powerline δουλευει μια χαρα σε αλλο σπιτι.
    Άρα το πρόβλημα μπορεί να είναι στο powerline και όχι στο ρούτερ.

    Το ίδιο setup υπάρχει στο άλλο σπίτι που λειτουργεί σωστά;; μόνο με δοκιμές βγάζεις άκρη με τέτοιου είδους προβλήματα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  2. #4772
    Εγγραφή
    02-05-2011
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΖΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα το πρόβλημα μπορεί να είναι στο powerline και όχι στο ρούτερ.

    Το ίδιο setup υπάρχει στο άλλο σπίτι που λειτουργεί σωστά;; μόνο με δοκιμές βγάζεις άκρη με τέτοιου είδους προβλήματα.
    Εχεις δικιο, μονο δοκιμες. Οχι δεν εχει το ιδιο setup, γι'αυτο πιστευω οτι δεν εχει κανει με το Powerline αλλα με το router και το setup που ειχω στο σπιτι. Θα κανω reset στο ρουτερ για αρχη και βλεπουμε. Ευχαριστω παντως

  3. #4773
    Εγγραφή
    24-10-2009
    Μηνύματα
    176
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Όσον αφορά το WiFi του, είδα εδώ και μια βδομάδα, ότι χρησιμοποιώντας
    το "ΙΕΕΕ 820.11n Only" αντί του μέχρι τώρα Mixed (802.11b/g/n)
    δουλέυει πολύ καλύτερα με τις συσκευές μου (4).

  4. #4774
    Εγγραφή
    11-01-2013
    Περιοχή
    Καισαριανή
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    143
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Router
    ZTE 1600
    Καλησπερίζω. Μια γρηγορη ερωτηση: μιας και σε λιγο αναγκαστικά θα βαλουμε voip και μιας και ήδη ειμαι σε vdsl 50ρα με το συγκεκριμένο ρουτερ, πως γινεται η συνδεσμολογια για το τηλεφωνο (όταν ενεργοποιηθεί)? Έχω ακούσει αντιφατικά (και δει) στο ιντερνετ. Αν έχω καταλάβει καλά: Βάζω στο phone1 του router κατευθειαν το τηλεφωνο και απο το phone 2 τραβω καλωδιο στο phone του spliter?

  5. #4775
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.359
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Haris1977 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερίζω. Μια γρηγορη ερωτηση: μιας και σε λιγο αναγκαστικά θα βαλουμε voip και μιας και ήδη ειμαι σε vdsl 50ρα με το συγκεκριμένο ρουτερ, πως γινεται η συνδεσμολογια για το τηλεφωνο (όταν ενεργοποιηθεί)? Έχω ακούσει αντιφατικά (και δει) στο ιντερνετ. Αν έχω καταλάβει καλά: Βάζω στο phone1 του router κατευθειαν το τηλεφωνο και απο το phone 2 τραβω καλωδιο στο phone του spliter?
    Με ένα κανάλι φωνής θα κάνεις την συνδεσμολογία στο phone2.
    Αν βολεύει η καλωδίωση θα συνδέσεις όλες τις συσκευές πάνω στο phone2 χωρίς φίλτρα/splitter.
    Αν όχι θα πρέπει να συνδέσεις το splitter, όπου στην σύνδεση για τηλεφωνία θα τραβήξεις καλώδιο από την phone2.
    Μετά σε κάθε συσκευή θα βάλεις ένα φίλτρο.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  6. #4776
    Εγγραφή
    11-01-2013
    Περιοχή
    Καισαριανή
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    143
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Router
    ZTE 1600
    Μισό γιατί με μπέρδεψες.

    Στο δωματιο μου, που χω το ρουτερ μου, εχω και ενα τηλεφωνο (συσκευη). Έχω όμως άλλες 2 συσκευες σε άλλα 2 δωματια οι οποιες θελω και αυτες να δουλεψουν εννοειται.

    Συνδεω λοιπον το τηλεφωνο του δωματιου μου στο phone2 του ρουτερ? Kαι απ το phone 1 του ρουτερ στο phone του σπλιτερ?

    Όταν λες 1 καναλι φωνης τι εννοεις? 1 τηλεφωνικο νουμερο?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Haris1977 : 30-09-18 στις 16:19.

  7. #4777
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Haris1977 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μισό γιατί με μπέρδεψες.

    Στο δωματιο μου, που χω το ρουτερ μου, εχω και ενα τηλεφωνο (συσκευη). Έχω όμως άλλες 2 συσκευες σε άλλα 2 δωματια οι οποιες θελω και αυτες να δουλεψουν εννοειται.

    Συνδεω λοιπον το τηλεφωνο του δωματιου μου στο phone2 του ρουτερ? Kαι απ το phone 1 του ρουτερ στο phone του σπλιτερ?

    Όταν λες 1 καναλι φωνης τι εννοεις? 1 τηλεφωνικο νουμερο?
    To σωστό είναι να χωρίσεις την γραμμή που έρχεται από τον κατανεμητή και την εσωτερική γραμμή που θα πάει στα τηλέφωνα αλλιώς θα έχεις συνεχώς προβλήματα, αναλυτικά στο σχέδιο(VoIP ΒΕΛΤΙΣΤΗ ΣΥΝΔΕΣΗ).
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #4778
    Εγγραφή
    11-01-2013
    Περιοχή
    Καισαριανή
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    143
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Router
    ZTE 1600
    Δηλαδή μου λες πως θα πρεπει να αλλάξει ΟΛΗ Η ΣΥΝΔΕΣΜΟΛΟΓΙΑ μου για να μπει το voip και να δουλευει σωστα? (!!) Αυτο που καταλαβαινω απ την φωτο "VOIP ΒΕΛΤΙΣΤΗ ΣΥΝΔΕΣΗ" ειναι πως:

    1) Απο την κεντρικη πριζα (τυχαινει να ναι αυτη στο δωματιο μου) αφαιρω το σπλιτερ διοτι δεν το χρειαζομαι (!)
    2) Μπαινει ταφ στην κεντρική πριζα
    3) Η 1η εξοδος του ταφ παει στο dsl του ρουτερ και η 2η εξοδος του ταφ στο phone2 του ρουτερ
    4) Συνδεω το τηλεφωνο του δωματιου μου στο phone1 (και στα αλλα δωματια βαζω φιλτρακια στις συσκευες)

    Καλά κατάλαβα?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Haris1977 : 30-09-18 στις 17:51.

  9. #4779
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Όχι, λάθος το κατάλαβες. Η πρώτη πρίζα είναι διπλή. Το κόκκινο καλώδιο (τηλεφωνία) δεν συνδέεται πουθενά με το εισερχόμενο μαύρο σήμα (DSL από τον πάροχο).

    Κανείς δεν σε υποχρεώνει να κάνεις αυτή την συνδεσμολογία. Μπορείς κάλλιστα να χρησιμοποιήσεις του άλλου σχεδίου, με χρήση splitter, φίλτρων κι επιστροφή της τηλεφωνίας. Μόνο που (κυρίως) σε VDSL έχει αποτέλεσμα μικρής ή μεγαλύτερης απώλειας στον συγχρονισμό. Παραδείγματα δεκάδες από αναφορές μελών του φόρουμ (π.χ. εδώ).

  10. #4780
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Haris1977 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή μου λες πως θα πρεπει να αλλάξει ΟΛΗ Η ΣΥΝΔΕΣΜΟΛΟΓΙΑ μου για να μπει το voip και να δουλευει σωστα:? (!!) Αυτο που καταλαβαινω απ την φωτο "VOIP ΒΕΛΤΙΣΤΗ ΣΥΝΔΕΣΗ" ειναι πως:

    1) Απο την κεντρικη πριζα (τυχαινει να ναι αυτη στο δωματιο μου) αφαιρω το σπλιτερ διοτι δεν το χρειαζομαι (!)
    2) Μπαινει ταφ στην κεντρική πριζα
    3) Η 1η εξοδος του ταφ παει στο dsl του ρουτερ και η 2η εξοδος του ταφ στο phone2 του ρουτερ
    4) Συνδεω το τηλεφωνο του δωματιου μου στο phone1 (και στα αλλα δωματια βαζω φιλτρακια στις συσκευες)

    Καλά κατάλαβα?
    Ακριβώς αυτό σου λέω, οι υπόλοιπες συνδεσμολογίες με την επιστροφή του τηλεφωνικού σήματος στην γραμμή χωρίς να έχει γίνει διαχωρισμός είναι ότι χειρότερο υπάρχει.

    Κοίταξε πάλι προσεκτικά το σχέδιο, υπάρχει μια διπλή πρίζα RJ11, στην μία πάει η γραμμή από τον κατανεμητή και στην άλλη η γραμμή που θα δώσει στα τηλέφωνα της εσωτερικής εγκατάστασης.
    Από το Phone 1(ή Phone 2, δεν έχει σημασία) δίνουμε στο τηλέφωνο που υπάρχει δίπλα στο ρούτερ(αν έχουμε εκεί τηλέφωνο) και από το Phone 2(ή Phone 1) δίνουμε στην γραμμή που πάει στα τηλέφωνα της εσωτερικής μας εγκατάστασης.
    Δεν υπάρχουν splitter και φίλτρα σ' αυτήν την συνδεσμολογία, οι συνδέσεις είναι κατευθείαν στις συσκευές.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #4781
    Εγγραφή
    11-01-2013
    Περιοχή
    Καισαριανή
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    143
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Router
    ZTE 1600
    Καταρχην σας ευχαριστω

    Απ τις φωτο βλεπω πως η συνδεσμολογια που τωρα εχω ειναι η "PSTΝ ΣΥΝΔΕΣΗ ΣΤΗ 1η ΠΡΙΖΑ" (δεν μου χουν ενεργοποιησει το voip ακομα) και ειχα σκοπο να κανω αυτο που δειχνει η φωτο "VOIP ΣΥΝΔΕΣΗ ΣΤΗ 1η ΠΡΙΖΑ" (όταν θα ενεργοποιούνταν) (phone 1,2 δεν παιζει ρολο απ οτι καταλαβα)

    Άρα κατα τον @sweet dreams θελω μια 2πλή πριζούλα εκεί (με διπλο καπακι ενοοω, με τις αντιστοιχες συνδεσεις απο πισω) και αντιστοιχα την συνδεσμολογια του σχηματος ενώ κατα τον @jkoukos μπορω και αυτην της φωτο "VOIP ΣΥΝΔΕΣΗ ΣΤΗ 1η ΠΡΙΖΑ" απλά θα χω μικρους/μεγαλους αποσυγχρονισμούς..

    Άρα αναγκαστικά πρέπει να κανω την 1η περίπτωση..

  12. #4782
    Εγγραφή
    04-04-2012
    Μηνύματα
    1.512
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT, Mikrotik x86
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lghikas Εμφάνιση μηνυμάτων


    ο 6338 υποστηρίζεται στο open-wrt αλλά δεν θα δούλευε ο dsl driver.. Θεωρητικά θα μπορούσε να φορτωθεί από την σειριακή θύρα του...
    έχει δοκιμάσει κανείς να φορτώσει openwrt?

  13. #4783
    Εγγραφή
    11-01-2013
    Περιοχή
    Καισαριανή
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    143
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Router
    ZTE 1600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Haris1977 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχην σας ευχαριστω

    Απ τις φωτο βλεπω πως η συνδεσμολογια που τωρα εχω ειναι η "PSTΝ ΣΥΝΔΕΣΗ ΣΤΗ 1η ΠΡΙΖΑ" (δεν μου χουν ενεργοποιησει το voip ακομα) και ειχα σκοπο να κανω αυτο που δειχνει η φωτο "VOIP ΣΥΝΔΕΣΗ ΣΤΗ 1η ΠΡΙΖΑ" (όταν θα ενεργοποιούνταν) (phone 1,2 δεν παιζει ρολο απ οτι καταλαβα)

    Άρα κατα τον @sweet dreams θελω μια 2πλή πριζούλα εκεί (με διπλο καπακι ενοοω, με τις αντιστοιχες συνδεσεις απο πισω) και αντιστοιχα την συνδεσμολογια του σχηματος ενώ κατα τον @jkoukos μπορω και αυτην της φωτο "VOIP ΣΥΝΔΕΣΗ ΣΤΗ 1η ΠΡΙΖΑ" απλά θα χω μικρους/μεγαλους αποσυγχρονισμούς..

    Άρα αναγκαστικά πρέπει να κανω την 1η περίπτωση..
    Λοιπόν επειδή η συνδεσμολογία μου είναι μπερδεμένη (ρώτησα τον πατέρα μου - παλιός τεχνικός του ΟΤΕ - που έχει κάνει τις συνδέσεις στο σπίτι μου) και μου πε πως έχουμε ΔΠΣ (Διάταξη Παραλλήλου Συνδέσεως - για όσους ξέρουν) αφήνω το θέμα ανοιχτό ωσότου μάθω και άλλα info για το θέμα. Ευχαριστώ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Haris1977 : 01-10-18 στις 10:58.

  14. #4784
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Στην τηλεφωνία πάντα οι συνδέσεις είναι παράλληλες. Δεν μπορεί ποτέ να είναι σειριακές, όπως πχ. έχουμε την δυνατότητα να το κάνουμε στο ρεύμα.
    Τo θέμα είναι ότι έχοντας παράλληλα συνδεδεμένα όλα τα ζεύγη των πριζών μαζί με το εισερχόμενο που φέρνει το σήμα από τον πάροχο, έχουμε απώλειες (σε κάποιο βαθμό) και χρήση splitter και φίλτρων.

    Με την βέλτιστη συνδεσμολογία, διαχωρίζουμε άμεσα το DSL σήμα από το τηλεφωνικό. Βάζοντας λοιπόν μια διπλή πρίζα, εξασφαλίζουμε ότι όλες οι παράλληλες συνδέσεις των τηλεφωνικών πριζών του σπιτιού δεν συνδέονται πουθενά με το εισερχόμενο DSL σήμα και δεν χρειάζονται καθόλου splitter και φίλτρα.

    Όμως για να επιτευχθεί αυτό σε περίπτωση που ο router δεν είναι στον ίδιο χώρο με την πρώτη πρίζα του σπιτιού, τότε για να έχουμε την βέλτιστη συνδεσμολογία πρέπει να υπάρχει τουλάχιστον ένα ελεύθερο ζεύγος ή να περάσουμε κάποιο. Σε αντίθετη περίπτωση αναγκαστικά κάνουμε την απλή συνδεσμολογία με την επιστροφή της τηλεφωνίας μέσω του splitter και χρήση φίλτρου πριν από κάθε τηλεφωνική συσκευή (και τον συναγερμό).

  15. #4785
    Εγγραφή
    18-02-2008
    Μηνύματα
    153
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    @Haris1977
    Θα σου πω την δική μου συνδεσμολογία που το router είναι στον ίδιο χώρο με την πρώτη πρίζα του σπιτιού, για να λειτουργούν και οι υπόλοιπες τηλεφωνικές πρίζες στο σπίτι.

    Το γκρι καλώδιο του κεντρικού τηλεφώνου, στο router στην υποδοχή Phone 1.
    Στο Splitter (Διαχωριστής...το χρησιμοποιούμε για να επιστρέφουμε το σήμα παντού)...
    Στην μονή υποδοχή το μπλε καλώδιο και η άλλη άκρη στην πρίζα τηλεφώνου στον τοίχο.
    Στην διπλή υποδοχή (ένδειξη οθόνη) το γκρι καλώδιο και η άλλη άκρη στο router στην υποδοχή DSL.
    Στην διπλή υποδοχή (ένδειξη ακουστικού) το μαύρο καλώδιο και η άλλη άκρη στο router στην υποδοχή Phone 2.
    Άρα στην ουσία τι κάναμε αυτή τη στιγμή...από το Phone 2 στέλνει σήμα τώρα το router μας στον διαχωριστή που είναι στη πρίζα ΟΤΕ τοίχου που έχετε και η πρίζα ΟΤΕ εσωτερικά σε όλο το σπίτι. Σε όποια πρίζα τηλεφώνου να βάλετε από δω και πέρα θα λειτουργεί κανονικά το σταθερό μας τηλέφωνο.
    Πάνω στο router δεν χρειάζεται φίλτρο, μακριά από το router στις άλλες τηλεφωνικές πρίζες πρέπει να έχουν φίλτρο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xalaros10 : 01-10-18 στις 13:23.

Σελ. 319 από 518 ΠρώτηΠρώτη ... 299309314317318319320321324329339 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. speedport w 724V σε bridged mode
    Από mogsub στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 77
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-15, 17:00
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-15, 10:28
  3. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-15, 11:12
  4. Speedport W724 και Devolo powerlines
    Από jpaudio στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-15, 17:12
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-15, 06:03

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας