Σελ. 85 από 134 ΠρώτηΠρώτη ... 65758083848586879095105 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.261-1.275 από 2010
  1. #1261
    Εγγραφή
    10-07-2010
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    αφου εχω μπροστα το ασυς πως δε παιζουν ρολο οι ρυθμισεις αυτες? το speedpot to εχω για το telephony μονο. το ασυσ κανει τη δουλεια του ρουτερ. to pppoe passthrough to exv enable. το θεμα ειναι οι αποσυνδεσεις μπορει να μου κανει 2-3 μεσα σε μια μερα.

  2. #1262
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.360
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astrixatigma Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν γνωριζα τα συγκεκριμενα για να απαντησω. η απαντηση ειναι οτι τα εχω οπως ο κατατοπιστικος οδηγος που εχει πιο πισω. ε ναι ρε φιλε ρωταω κατι κ αντι να βοηθησεις καθε και λες οτι υπαρχει κατατοπιστικος οδηγος ( που απο εκει τα εχω κανει γιατι ειμαι λιγο ασχετος). αμα ειναι μην απαντας ασε να μιλησει κανας αλλος. αν το εχω Με passthrough το έχεις ή με port forward; δε ξερω. Port forward σιγουρα ΔΕΝ το εχω. εχω κανει οτι κ στον οδηγο.και τρωω disconect επισης στον οδηγο αυτον δεν αναφερει πουθενα το πιο σημαντικο , δηλαδη τις ρυθμισεις αυτες https://prnt.sc/mx6sx4 που ειναι κ το πιο σημαντικο οι σωστες ρυθμισεις του provider σε ρουτερ που δενυποστηριζει η κοσμοτε.
    @astrixatigma αρχικά ηρέμησε.
    Το ότι σου απαντάει κάποιος πρέπει να το εκτιμάς.
    Εκτός και αν νομίζεις ότι όλοι εμείς που γράφουμε είμαστε αργόσχολοι και απλά μας αρέσει η πληκτρολόγηση.
    Βλέπεις ότι από αυτά που γράφεις προσπαθούμε να καταλάβουμε πως τα έχεις στημένα και που είναι το πρόβλημα.
    Εσύ μόνος σου παραδέχεσαι ότι πολλά από αυτά που ρωτάμε δεν τα γνωρίζεις.
    Πόσο εύκολο πιστεύεις είναι να σου δώσουμε λύση όταν και εμείς προσπαθούμε να καταλάβουμε τι και πως;
    Είναι σαν να παίρνεις τηλ. τον γιατρό και να του λες "αισθάνομαι κάπως, δεν ξέρω που πονάω, δεν ξέρω που είναι το νεφρό, το στομάχι" και περιμένεις να σου πει "πάρε το Χ-φάρμακο και θα γίνεις καλά".
    Μην εξάπτεσαι λοιπόν και δείξε λίγη καλή διάθεση σε αυτούς που θέλουν να σε εξυπηρετήσουν.
    Σίγουρα το πρόβλημά σου δεν είναι ένα κλικ.
    Γι αυτό υπομονή.
    Αν φυσικά συνεχίζεις να ενδιαφέρεσαι για επίλυση μέσα από το φόρουμ.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #1263
    Εγγραφή
    10-07-2010
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    οχι ο συγκεκριμενος που λεει τα εχει ολα στον οδηγο πηγαινε δες τα , τι βοηθεια ειναι αυτη ? τι να εκτημισω ?ναι πολλα δε τα ξερω και προσπαθω να μαθω. εχω φαει απειρες ωρες να δοκιμαζω εδω γι αυτο ζητησα μια βοηθεια. 1 πραγμα με ρωτησαν κ δε το γνωρισα παρολα αυτα ανεβασα λινκς με ολες τις ρθυμισεις μου. αμα δεν εχει χρονο να πληκρολογεις να μην γραφεις ενα κατεβατω '' κειμενου μη βοηθειας'' ας απαντησει καποιος ουσιωδως στο προβλημα μου. υποδειξεις δε χρειαζομαι

    ''''

  4. #1264
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astrixatigma Εμφάνιση μηνυμάτων
    αφου εχω μπροστα το ασυς πως δε παιζουν ρολο οι ρυθμισεις αυτες? το speedpot to εχω για το telephony μονο. το ασυσ κανει τη δουλεια του ρουτερ. to pppoe passthrough to exv enable. το θεμα ειναι οι αποσυνδεσεις μπορει να μου κανει 2-3 μεσα σε μια μερα.
    Γιατί δεν παίζουν ρόλο για το voip, τις αποσυνδέσεις θα τις είχες και χωρίς να έχεις απο πίσω το speedport.
    Αυτό είναι διαφορετικό θέμα και μπορούν να παίζουν πολλά ρόλο, αλλά καλό είναι να αφήσουμε αυτό το νήμα συγκεκριμένα για την χρήση του speedport για voip πίσω απο κάποιο άλλο router, για το πως πειράζουμε το snr κλπ σε asus είναι διαφορετικό θέμα

  5. #1265
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σου πρότειναν κάτι, αλλά κι εσύ δεν απάντησες αν το έκανες και τι σου παρουσίασε, αλλά γράφεις κατεβατό άσχετο με το πρόβλημά σου.

  6. #1266
    Εγγραφή
    10-07-2010
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    αυτο φιλε μου δε γνωριζω το κανω. οπως προειπα οτι εχω κανει το εχω κανει απο τον οδηγο που εγραψε καποιος φιλος πιο πισω. ισως φταιει οτι εχω το asus 52u και οχι το 66u Που αναφερετε το threat, και θελει κ καποια αλλη ρθυμιση αν κ βλεπω οτι τα μενυ ειναι σχεδον τα ιδια.
    ευχαριστω για την βοηθεια. αφηνω μονο του το speedport πανω και τελειωσε το θεμα.

  7. #1267
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Ο οδηγός που ανέβασε ο φίλος και συνομιλητής κάνει για όλα τα ρούτερ όχι μόνο για asus και speedport αρκεί να ξέρεις μερικά πράγματα

    Το έχω δοκιμάσει και το έχουν δοκιμάσει αρκετοί φίλοι/συνάδελφοι που έχουν την COSMOTE για πάροχο

    Αν δεν ξέρεις αφήνεις το speedport ή το οποίο ρούτερ σου έχει δώσει ο πάροχος σου και τελειώνει η ιστορία.

    Δεν περιμένω σεβασμό και εκτίμηση από άνθρωπο που δεν σέβεται και εκτιμά τους συνομιλητές που προσπαθούν να τον βοηθήσουν.

    Να είσαι καλά φίλε μου.

    Αν δεν βρίσκεις λύση στο πρόβλημα σου από άλλους και δεν θες να έχεις υποχρέωση υπάρχει και το Google.

  8. #1268
    Εγγραφή
    16-03-2019
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα σε όλους. Σαν 1ο μου post στο site οφείλω να εκφράσω την ευγνωμοσύνη μου σε όλους όσους αφιερώνουν διάθεση, χρόνο και γνώσεις για κάποιους από εμάς που είμαστε άσχετοι. Δυστυχώς με ενημέρωσαν ότι στο επόμενο χρονικό διάστημα των 2 μηνών θα μεταβεί και η δική μου σύνδεση σε ευρυζωνική.
    Πάροχος Cosmote, γραμμή VDSL 50Mbps, modem-router Speedport W 724V που όμως δεν χρησιμοποιήθηκε ποτέ γιατί έχω συνδέσει στην γραμμή μου από την αρχή το modem-router της ASUS DSL-AC68U γιατί λόγω δραστήριων τέκνων ήταν απαραίτητος ο γονικός έλεγχος του με όλες τις παραμέτρους (internet στις συσκευές των παιδιών μόνο συγκεκριμένες ώρες). Οι απορίες μου διαβάζοντας αρκετές σελίδες από το υπόψη θέμα είναι οι εξής :
    1) Επειδή στο ASUS τώρα είναι συνδεδεμένες με static ip πολλές πηγές (DVR, XBOX, NAS, Media player, κάμερες, κτλ.) και δεν θα ήθελα να αλλάξω την διεύθυνσή του από 192.168.1.1 μπορώ να βάλω στο speedport την 192.168.0.1 ; και αν ναι αυτό πρέπει να γίνει όταν το συνδέσω και το ρυθμίσω σύμφωνα με το post 1161 την πρώτη φορά ;
    2) Τον οδηγό από το post 1161 πρέπει να τον ξεκινήσω αφού έχει ήδη γίνει ευρυζωνική η σύνδεση μου ή μπορώ να τον εφαρμόσω από τώρα που έχω κανονική γραμμή και να το έχω ήδη έτοιμο όταν θα έρθει η ευρυζωνική; θα δεχθεί τότε που θα είναι συνδεδεμένο όπως λέει ο οδηγός , LAN1 (WAN πλέον) του Speedport με μία LAN του Asus, τις απαραίτητες ρυθμίσεις για να δουλέψει σωστά η ευρυζωνική ;
    3) Επειδή έχω και 2η τηλεφωνική συσκευή αλλά και συναγερμό που είναι συνδεδεμένες παράλληλα στο τηλεφωνικό δίκτυο, θα δουλέψουν όλα σωστά (εφόσον εφαρμόσω τον οδηγό) στην ευρυζωνική σύνδεση (βάζοντας καλώδιο από το phone1 του speedport πίσω στο splitter που δίνει dsl στο asus) ; ή δυστυχώς πρέπει να βάλω πρώτο στην συνδεσμολογία το speedport και μετά το asus όπως μας λένε οι τεχνικοί του COSMOTE ;
    Επειδή η δύσκολη ώρα έρχεται θα ήθελα τις γνώσεις σας. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.

  9. #1269
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bagasas1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους. Σαν 1ο μου post στο site οφείλω να εκφράσω την ευγνωμοσύνη μου σε όλους όσους αφιερώνουν διάθεση, χρόνο και γνώσεις για κάποιους από εμάς που είμαστε άσχετοι. Δυστυχώς με ενημέρωσαν ότι στο επόμενο χρονικό διάστημα των 2 μηνών θα μεταβεί και η δική μου σύνδεση σε ευρυζωνική.
    Πάροχος Cosmote, γραμμή VDSL 50Mbps, modem-router Speedport W 724V που όμως δεν χρησιμοποιήθηκε ποτέ γιατί έχω συνδέσει στην γραμμή μου από την αρχή το modem-router της ASUS DSL-AC68U γιατί λόγω δραστήριων τέκνων ήταν απαραίτητος ο γονικός έλεγχος του με όλες τις παραμέτρους (internet στις συσκευές των παιδιών μόνο συγκεκριμένες ώρες). Οι απορίες μου διαβάζοντας αρκετές σελίδες από το υπόψη θέμα είναι οι εξής :
    1) Επειδή στο ASUS τώρα είναι συνδεδεμένες με static ip πολλές πηγές (DVR, XBOX, NAS, Media player, κάμερες, κτλ.) και δεν θα ήθελα να αλλάξω την διεύθυνσή του από 192.168.1.1 μπορώ να βάλω στο speedport την 192.168.0.1 ; και αν ναι αυτό πρέπει να γίνει όταν το συνδέσω και το ρυθμίσω σύμφωνα με το post 1161 την πρώτη φορά ;
    2) Τον οδηγό από το post 1161 πρέπει να τον ξεκινήσω αφού έχει ήδη γίνει ευρυζωνική η σύνδεση μου ή μπορώ να τον εφαρμόσω από τώρα που έχω κανονική γραμμή και να το έχω ήδη έτοιμο όταν θα έρθει η ευρυζωνική; θα δεχθεί τότε που θα είναι συνδεδεμένο όπως λέει ο οδηγός , LAN1 (WAN πλέον) του Speedport με μία LAN του Asus, τις απαραίτητες ρυθμίσεις για να δουλέψει σωστά η ευρυζωνική ;
    3) Επειδή έχω και 2η τηλεφωνική συσκευή αλλά και συναγερμό που είναι συνδεδεμένες παράλληλα στο τηλεφωνικό δίκτυο, θα δουλέψουν όλα σωστά (εφόσον εφαρμόσω τον οδηγό) στην ευρυζωνική σύνδεση (βάζοντας καλώδιο από το phone1 του speedport πίσω στο splitter που δίνει dsl στο asus) ; ή δυστυχώς πρέπει να βάλω πρώτο στην συνδεσμολογία το speedport και μετά το asus όπως μας λένε οι τεχνικοί του COSMOTE ;
    Επειδή η δύσκολη ώρα έρχεται θα ήθελα τις γνώσεις σας. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.
    1: Aν εφαρμόσεις τον οδηγό που λες θα πρέπει να του δώσεις IP στο ίδιο υποδίκτυο με του ASUS(π.χ. 192.168.1.250), που σε προβληματίζει αυτό;; απλά μπορείς να την βγάλεις έξω από τον DHCP Server του ASUS ή να την κάνεις Bind.
    2:Tον οδηγό θα τον εφαρμόσεις όταν γίνει ευρυζωνική η σύνδεση.
    3:Το σωστό είναι να χωρίσεις την κεντρική γραμμή από το εσωτερικό δίκτυο για να δώσεις στα τηλέφωνα και όχι να κάνεις επιστροφή του τηλεφωνικού σήματος, ρίξε μια ματιά.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #1270
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    1. Τα αφήνεις όπως τα έχεις τώρα και αλλάζεις την ΙΡ του Speedport. Δεν υπάρχει θέμα με αυτό, καθώς μπορούμε να του ορίσουμε ότι θέλουμε.
    2. Ο οδηγός που αναφέρεις αφορά το Plus, αλλά λογικά θα δουλέψει και στο W724V αφού έχουν ίδια μενού. O αρχικός οδηγός του W724V είναι εδώ.
    3. Κάνεις κανονικά αυτό που αναφέρεις με την επιστροφή της τηλεφωνίας από το Speedport πίσω στην γραμμή του σπιτιού μέσω του Splitter. Ωστόσο δεν είναι η βέλτιστη συνδεσμολογία.

    Μπορείς και τώρα να βάλεις το Speedport πίσω από το Asus για να δουλεύει ως router για δοκιμή, χωρίς φυσικά να έχει τηλεφωνία. Όμως όταν θα γίνει αλλαγή στην γραμμή, υποχρεωτικά θα το βάλεις προσωρινά μόνο του ώστε να τραβήξει αυτόματα τα στοιχεία και να δουλέψει η τηλεφωνία και μετά ξανακάνεις τον οδηγό, εύκολα μιας και θα γνωρίζεις πια τα βήματα.

    Καλώς ήλθες!

  11. #1271
    Εγγραφή
    03-11-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Θέλω καταρχήν κι εγώ με τη σειρά μου να πω ένα τεράστιο ευχαριστώ στα παιδιά που βοηθούν.

    Ακολούθησα τον περίφημο οδηγό του ποστ 1161 και όλα καλά. Αλλά παιδεύτηκα πάρα πολύ εκεί που λέει "κλίκ στο connection name=>create new WAN (κάτι τέτοιο λέει)"
    Δεν χρειάζεται να δημιουργήσουμε νέα σύνδεση. Απλά κάνουμε edit στην "Internet_Ethernet" που είναι η default.

    Για όσους έχουν Draytek routers, να πω ότι μετά τη ρύθμιση του Speedport δημιουργείται μια νέα εγγραφή στο LAN > General Setup (κάτω από LAN 1, 2) που λέγεται IP Routed Subnet.
    Για να δουλέψει χρειάζεται ενεργοποίηση και μετα επανεκκίνηση του Vigor.

    Επίσης το αντίστοιχο του "Manual Assigned IP" στο Asus είναι το "Bind IP to MAC" στο Draytek, όπου καρφώνεις την IP του DHCP εύρους στο Speedport.

    Αυτό που δεν κατάφερα είναι να μπορέσω να δω το UI του Speedport, χωρίς να χρειάζεται να προσθέσω δεύτερο καλώδιο (ή να βγάλω από το router την ethernet του PC για να την βάλω στο Speedport).
    Ακολούθησα τον οδηγό για Static Route του φίλου jkoukos εδώ, αλλά για κάποιο λόγο το Vigor δεν με αφήνει να βάλω την subnet mask 255.255.255.0/24.

  12. #1272
    Εγγραφή
    16-03-2019
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Σας ευχαριστώ και τους δύο (sweet dreams, jkoukos) για τις άμεσες απαντήσεις σας. Αφού χρειάζεται να έρθει πρώτα η ευρυζωνική για να δουλέψει σωστά θα το κάνω μία και καλή μετά. Νομίζω ότι απαραίτητα πρέπει να αλλάξω την ΙΡ του Speedport στην αρχή όταν θα το συνδέσω στην αρχή για να πάρει τις ρυθμίσεις μου, παρόλου που μετά θα το βάλω σύμφωνα με τον οδηγό στο ίδιο υποδίκτυο με του ASUS (π.χ. 192.168.1.250); Σωστά ;
    Επίσης, δυστυχώς στην τηλεφωνική γραμμή δεν συνδέεται πρώτα το router αλλά ο συναγερμός οπότε λογικά με το να γυρίσω πίσω το phone στο splitter θα μου δημιουργεί προβλήματα; Μήπως αν τραβήξω ένα νέο καλώδιο rj11 και το γυρίσω πίσω στην αρχή της τηλεφωνικής γραμμής και όχι στο splitter θα λύσω το πρόβλημά μου; Αλλιώς τι άλλο μπορώ να κάνω για να μην έχω θέματα;
    Εννοείται ότι εφαρμόζοντας τον οδηγό τότε η διαχείριση του internet θα γίνεται αποκλειστικά και μόνο από το router ASUS και πάνω στις δικές του LAN θα συνδέσω τα switch μου ; Το speedport θα χρησιμοποιείται μόνο για την τηλεφωνία και για τίποτε άλλο; Σωστά; Συγνώμη αν κάποιες ερωτήσεις μου φαίνονται αστείες.

  13. #1273
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    εγώ απλά να προσθέσω για αυτούς που δεν έχουν τις τεχνικές γνώσεις
    υπάρχει η ανάλογη υπηρεσία της COSMOTE Yourservice (13888) μπορείτε να ζητήσετε να έρθει στο χώρο σας τεχνικός δωρεάν και να κάνει την σχετική μελέτη για το τι εργασίες θα χρειαστεί να γίνουν ώστε να έχετε ότι επιθυμείτε (τηλεφωνία - διαδίκτυο - ασύρματη πρόσβαση - συναγερμούς - κάμερες - κτλ) εννοείται ότι θα πρέπει να πληρώσετε.

  14. #1274
    Εγγραφή
    03-11-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bagasas1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σας ευχαριστώ και τους δύο (sweet dreams, jkoukos) για τις άμεσες απαντήσεις σας. Αφού χρειάζεται να έρθει πρώτα η ευρυζωνική για να δουλέψει σωστά θα το κάνω μία και καλή μετά. Νομίζω ότι απαραίτητα πρέπει να αλλάξω την ΙΡ του Speedport στην αρχή όταν θα το συνδέσω στην αρχή για να πάρει τις ρυθμίσεις μου, παρόλου που μετά θα το βάλω σύμφωνα με τον οδηγό στο ίδιο υποδίκτυο με του ASUS (π.χ. 192.168.1.250); Σωστά ;
    Επίσης, δυστυχώς στην τηλεφωνική γραμμή δεν συνδέεται πρώτα το router αλλά ο συναγερμός οπότε λογικά με το να γυρίσω πίσω το phone στο splitter θα μου δημιουργεί προβλήματα; Μήπως αν τραβήξω ένα νέο καλώδιο rj11 και το γυρίσω πίσω στην αρχή της τηλεφωνικής γραμμής και όχι στο splitter θα λύσω το πρόβλημά μου; Αλλιώς τι άλλο μπορώ να κάνω για να μην έχω θέματα;
    Εννοείται ότι εφαρμόζοντας τον οδηγό τότε η διαχείριση του internet θα γίνεται αποκλειστικά και μόνο από το router ASUS και πάνω στις δικές του LAN θα συνδέσω τα switch μου ; Το speedport θα χρησιμοποιείται μόνο για την τηλεφωνία και για τίποτε άλλο; Σωστά; Συγνώμη αν κάποιες ερωτήσεις μου φαίνονται αστείες.
    Σωστά για την πρώτη ερώτηση. Κι εγώ το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να αλλάξω σε 0.1 την IP του Speedport για να μην συμπίπτει με την 1.1 του ρουτερ.
    Για τον συναγερμό δεν ξέρω.
    Σωστά και για τις τελευταίες ερωτήσεις. Το switch θα το αφήσεις πάνω στο Asus όπως το έχεις τώρα. Απλά θα βγάλεις την ethernet του PC για να πειράξεις το Speedport και όταν αυτό πάρει την τηλεφωνία την ξαναβάζεις εκεί που ήταν.
    Το θέμα είναι πως θα μπορέσουμε να βλέπουμε και το UI του Speedport (σε περίπτωση που χρειαστεί), χωρίς να χρειάζεται να ξαναβγάζουμε/βάζουμε την ethernet.

  15. #1275
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bagasas1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σας ευχαριστώ και τους δύο (sweet dreams, jkoukos) για τις άμεσες απαντήσεις σας. Αφού χρειάζεται να έρθει πρώτα η ευρυζωνική για να δουλέψει σωστά θα το κάνω μία και καλή μετά. Νομίζω ότι απαραίτητα πρέπει να αλλάξω την ΙΡ του Speedport στην αρχή όταν θα το συνδέσω στην αρχή για να πάρει τις ρυθμίσεις μου, παρόλου που μετά θα το βάλω σύμφωνα με τον οδηγό στο ίδιο υποδίκτυο με του ASUS (π.χ. 192.168.1.250); Σωστά ;
    Επίσης, δυστυχώς στην τηλεφωνική γραμμή δεν συνδέεται πρώτα το router αλλά ο συναγερμός οπότε λογικά με το να γυρίσω πίσω το phone στο splitter θα μου δημιουργεί προβλήματα; Μήπως αν τραβήξω ένα νέο καλώδιο rj11 και το γυρίσω πίσω στην αρχή της τηλεφωνικής γραμμής και όχι στο splitter θα λύσω το πρόβλημά μου; Αλλιώς τι άλλο μπορώ να κάνω για να μην έχω θέματα;
    Εννοείται ότι εφαρμόζοντας τον οδηγό τότε η διαχείριση του internet θα γίνεται αποκλειστικά και μόνο από το router ASUS και πάνω στις δικές του LAN θα συνδέσω τα switch μου ; Το speedport θα χρησιμοποιείται μόνο για την τηλεφωνία και για τίποτε άλλο; Σωστά; Συγνώμη αν κάποιες ερωτήσεις μου φαίνονται αστείες.
    Το σωστό είναι να γίνει η συνδεσμολογία όπως είναι στο σχέδιο, η κεντρική γραμμή μόνη της κατευθείαν από τον κατανεμητή και να δίνει μόνο στο router. Μια παραλλαγή μόνο είναι αν στην κεντρική πρίζα έρχονται και οι εσωτερικές γραμμές και βολεύει η θέση του συναγερμού, να μπει στο σημείο διπλή πρίζα και στην μία θέση να συνδεθεί η κεντρική γραμμή από τον κατανεμητή και στην άλλη θέση η έξοδος από τον συναγερμό για να δώσει στο υπόλοιπο σπίτι τηλεφωνική γραμμή.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Ευρυζωνική με συναγερμό.jpg 
Εμφανίσεις:  29 
Μέγεθος:  56,7 KB 
ID: 202371

    Ναι στα υπόλοιπα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Σελ. 85 από 134 ΠρώτηΠρώτη ... 65758083848586879095105 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα μετά από Firmware Upgrade Asus Router
    Από johnys1 στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-16, 14:03
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-15, 21:35
  3. Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-15, 22:40
  4. OTE Speedport W 724V Type Ci σε bridge mode με Asus RT-AC68U και FTP server
    Από mike1819 στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-15, 22:34

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας