Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 23
  1. #1
    Το avatar του μέλους mookie
    mookie Guest
    Καλισπερα,

    Ηθελα να ρωτισω τι χρειαζετε για να μπορεσω νομιμα να οδηγησω στη Ν. Υιορκη ,με διπλωμα ελληνικο? Δεν ξερω αν εχει σημασια αλλα ειμαι αμερικανος πολιτης.


    ευχαριστο.

  2. #2
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Zauberberg
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    22.262
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Άρθρα
    13
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    H.O.L. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    SNR / Attn
    25(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mookie Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλισπερα,

    Ηθελα να ρωτισω τι χρειαζετε για να μπορεσω νομιμα να οδηγησω στη Ν. Υιορκη ,με διπλωμα ελληνικο? Δεν ξερω αν εχει σημασια αλλα ειμαι αμερικανος πολιτης.


    ευχαριστο.
    Καταρχήν:

    1. Εισιτηριο εβγαλες? Σε θυμαμαι απο το προηγουμενο thread που ειχες ανοιξει για το ταξιδι σου στην NY.

    2. To μονο που χρειάζεσαι ειναι Διεθνες Διπλωμα το οποιο στο εκδιδει η ELPA. Κανε κλικ εδω για το πως θα το βγάλεις. \

    Καλο ταξίδι!

  3. #3
    Το avatar του μέλους mookie
    mookie Guest
    Σημερα παω να το πληρωσω το εισητιριο, το πιο φθηνο που βρηκα ειναι με Ο.Α. με 737 ευρω,απο θεσσαλονικη. Αρκετα πιο ακριβα απο την τελευταια φορα που πηγα πριν 3 χρονια που το ειχα παρει με 520 Ε,τετοια εποχη.

  4. #4
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Zauberberg
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    22.262
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Άρθρα
    13
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    H.O.L. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    SNR / Attn
    25(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mookie Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σημερα παω να το πληρωσω το εισητιριο, το πιο φθηνο που βρηκα ειναι με Ο.Α. με 737 ευρω,απο θεσσαλονικη. Αρκετα πιο ακριβα απο την τελευταια φορα που πηγα πριν 3 χρονια που το ειχα παρει με 520 Ε,τετοια εποχη.
    Στην KLM (www.klm.gr) κοιταξες;;; Απο Αθηνα εχει και με 500 τοσα ευρω...

  5. #5
    Το avatar του μέλους mookie
    mookie Guest
    κοιταξσ και το πιο φθηνο ηταν 780-790Ε απο αθηνα. Της ολημπιακης ειναι και απο θεσσαλονικη. Να πηγαινα απο αθηνα αν το εισητιριο ηταν 80-100 φθηνοτερα.

  6. #6
    Το avatar του μέλους Akoulis
    Akoulis Guest
    Εγω το καλοκαιρι που πηγα και ρωτησα σε αστυνομικο τμημα της NY μου ειπαν οτι μπορω κανονικα να οδηγω με το Ελληνικο διπλωμα για 3 μηνες.
    Παρε και ωτοασπιδες μαζι σου..αυτα τα ταξι εχουν κορνα always on!

  7. #7
    Εγγραφή
    12-09-2003
    Περιοχή
    Seattle US
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.386
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Όπως πολύ σωστά είπε και ο Akoulis, μπορείς να οδηγείς για "τουλάχιστον" 3 μήνες μόνο με το Ελληνικό (Ευρωπαϊκό) δίπλωμα. Και λέω τουλάχιστον γιατί σε σχετική μου ερώτηση σε τμήμα άλλης πολιτείας (Washington) μου είπαν ότι δεν υπάρχει σαφής περιορισμός με τα διπλώματα της E.U.

    Πάντως εκτός από "ωτοασπίδες", τα μάτια σου στο κοντέρ ειδικά αν κινηθείς εκτός πόλης. Αν και σίγουρα το έχεις ακούσει πολλές φορές, θα στο πω και εγώ ακόμα μία: Η αστυνομία (τροχαία) βρίσκεται στα πλέον απίθανα σημεία και στην κυριολεξία κόβει "πισινούς".
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος SSB : 08-05-07 στις 15:45.
    SSB

  8. #8
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Εγκ, γιατί δεν βγάζεις ένα provisional license να τελειώνεις;
    Πήγαινε στη πρεσβεία σου να στο δώσουν.
    Ελπίζω μόνο το δίπλωμά σου να τα γράφει ΣΤΑ ΛΑΤΙΝΙΚΑ τα στοιχεία σου και όχι ΜΟΝΟ ελληνικά.
    (Που τους φαίνονται για ρώσικα και ... στραβώνουν )

    25–30 mph (40–48 km/h) on residential streets
    35–45 mph (56–72 km/h) on urban arterial roads
    50–65 mph (80–105 km/h) on major highways inside cities
    45–65 mph (72–105 km/h) on rural two-lane roads
    55–70 mph (88–112 km/h) on rural expressways
    65–80 mph (105–129 km/h) on rural Interstate highways

    Σημείωση, αυτοί ΓΡΑΦΟΥΝ.

    Αν σε σταματήσει interstate patrol, μην κάνεις καμία μλκία και κατέβεις «ελάτε κύριε αστυνόμε σιγά με πόσα πήγαινα κλπ» Χεράκια στο τιμόνι και το ντουλαπάκι με δύο δάκτυλα ενώ κοιτάμε τον αστυνόμο στα μάτια και χαμογελάμε σα χεσ...νοι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pelasgian : 08-05-07 στις 16:19.
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  9. #9
    Εγγραφή
    29-03-2004
    Μηνύματα
    1.145
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SSB Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως πολύ σωστά είπε και ο Akoulis, μπορείς να οδηγείς για "τουλάχιστον" 3 μήνες μόνο με το Ελληνικό (Ευρωπαϊκό) δίπλωμα. Και λέω τουλάχιστον γιατί σε σχετική μου ερώτηση σε τμήμα άλλης πολιτείας (Washington) μου είπαν ότι δεν υπάρχει σαφής περιορισμός με τα διπλώματα της E.U.

    Πάντως εκτός από "ωτοασπίδες", τα μάτια σου στο κοντέρ ειδικά αν κινηθείς εκτός πόλης. Αν και σίγουρα το έχεις ακούσει πολλές φορές, θα στο πω και εγώ ακόμα μία: Η αστυνομία (τροχαία) βρίσκεται στα πλέον απίθανα σημεία και στην κυριολεξία κόβει "πισινούς".
    Δεν υπάρχει περιορισμός σε federal επίπεδο, κάθε πολιτεία λέει τα δικά της. Η ΜΑ λέει 1 χρόνο από την μέρα που μπήκες τελευταία φορά στην χώρα ενώ η CA λέει 3 μήνες νομίζω...
    Η τροχαία στην ΝΥ κάνει μπλόκα?! Γιατί CA δεν κάνει σίγουρα, είναι σχεδόν νόμος...
    Ούτε ΜΑ είχα δει ποτέ μπλόκα και ευτυχώς γιατί μερικές φορές ξεχνούσα το permit και θα με περνούσαν για Ρώσο...!
    Αλλά ναι, αν πας αρκετά πάνω από το όριο και σε πιάσουν, πας δικαστήριο και μπορεί και μέσα...:S

  10. #10
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Zauberberg
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    22.262
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Άρθρα
    13
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    H.O.L. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    SNR / Attn
    25(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pelasgian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν σε σταματήσει interstate patrol, μην κάνεις καμία μλκία και κατέβεις «ελάτε κύριε αστυνόμε σιγά με πόσα πήγαινα κλπ» Χεράκια στο τιμόνι και το ντουλαπάκι με δύο δάκτυλα ενώ κοιτάμε τον αστυνόμο στα μάτια και χαμογελάμε σα χεσ...νοι.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kennyyy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η τροχαία στην ΝΥ κάνει μπλόκα?! Γιατί CA δεν κάνει σίγουρα, είναι σχεδόν νόμος...
    Στην ΝΥ κανουν και παρα κάνουν. Ειδικα μεσα στην πολη. Αυτο που λεει ο pelasgian το εχω ζήσει με ταξιτζη στην Union Sq. Ο ηλιθιος εκανε μια απιθανη αναστροφη και δευτερολεπτα μετα ακουσαμε την σειρηνα και ειδαμε το φαρο....

    Οπως τα λεει ο pelasgian: χεράκια στο τιμονι, οι φακοι να ψάχνουν το αμαξι, και μετα οοοοοολοι μαζι οξω απο το ταξι και με τα ποδαρακια ανοιχτα ( ) για να μας ψαχνουν. Εγραψαν τον Νεουορκεζο ταξιτζάγκουλα (γενικα οι ταξιτζήδες δεν εχουν και πολλα να ζηλεψουν απο τους Ελληνε συναδερφους τους-εκτος απο την πολλαπλη κουρσα) και εγω συνέχισα την πορεία μου με τα ποδαρακια....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nm96027 : 08-05-07 στις 23:04.

  11. #11
    Εγγραφή
    12-09-2003
    Περιοχή
    Seattle US
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.386
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kennyyy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η τροχαία στην ΝΥ κάνει μπλόκα?! Γιατί CA δεν κάνει σίγουρα, είναι σχεδόν νόμος...
    Ούτε ΜΑ είχα δει ποτέ μπλόκα και ευτυχώς γιατί μερικές φορές ξεχνούσα το permit και θα με περνούσαν για Ρώσο...!
    Στην CA οι οδηγοί είναι επί το πλείστον "καλά παιδιά", σε αντίθεση με αυτούς της NY
    Πάντως ας μην τον τρομάζουμε τον φίλο μας τον mookie, δεν είναι και τόσο βάρβαρα τα πράγματα, εκτός αν όντως κάνεις μλκίες. Προσωπικά βρίσκω τους αμερικανούς αστυνομικούς και τροχονόμους, σαφώς ευγενέστερους και υπομονετικότερους από τους Έλληνες συναδέλφους τους, αν και λίγο πιο "ψαρωτικοί".
    SSB

  12. #12
    Εγγραφή
    30-11-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.429
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΓΑΛΑΤΑΣ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 56(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SSB Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά βρίσκω τους αμερικανούς αστυνομικούς και τροχονόμους, σαφώς ευγενέστερους και υπομονετικότερους από τους Έλληνες συναδέλφους τους, αν και λίγο πιο "ψαρωτικοί".
    Λίγο?! Που αισθάνεσαι ένοχος επειδή απλά σε πλησιάζει ο αστυνομικός, μέχρι να σου πει ότι δεν έκανες τίποτα?!

    Έχω τύχει 2-3 φορές σε φασαρία που γίνεται κοντά μου (μια φορά μέσα σε τρένο) και όταν πλάκωσε η αστυνομία όλοι καθόμασταν παναγίτσες, έστω κι εάν δεν είχαμε κάνει κάτι...

  13. #13
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.460
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    @all:

    Εμπεριστατωμένα σας δηλώνω πως δεν χρειάζεται κανονικά διεθνές δίπλωμα στις ΗΠΑ, αρκεί να έχετε Ευρωπαϊκό και με λατινικούς χαρακτήρες.

    Νομίζω πως εν τη σοφία του το Ελληνικό κράτος πλέον ξύπνησε και βγάζει τα διπλώματα με λατινικούς χαρακτήρες, σωστά;
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  14. #14
    Εγγραφή
    29-03-2004
    Μηνύματα
    1.145
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Δίκιο έχει ο popmaniac, οι λατινικοί χαρακτήρες είναι το θέμα, το διεθνές (IDP) δεν το υπολογίζουν καν, είναι απλά ό τρόπος της ΕΛΠΑ να τσιμπάει 75 ευρώ...!:@:@...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kennyyy : 09-05-07 στις 18:29.

  15. #15
    Το avatar του μέλους mookie
    mookie Guest
    Σε λάτικιους ειναι τα στοιχεια μου λογω οτι ειμαι αμερικανος πολιτης.δεν ξερω αν οι τιτλοι του διπλοματος οπως "ονομα","επιθετο",κτλ στοιχεια ειναι στα λατινικα. Ελπιζω να ειστε σιγουροι οτι ισχυει το διπλομα μου εκει. Εχω σκοπο να γινω πολυ καγκουρας,τσιτα σκυλαδικα,κατεβαζμενη οροφη,κατι ενδιαμεσω του Tony montana,hue hefner,Νοτης Σφακιανακης.....lolol

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Όχι ποτό και οδήγηση
    Από papaloupas στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-08-08, 11:20
  2. Κούβα - Νέα Υόρκη - Βοήθεια από όποιον έχει πάει
    Από IPL στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-08-08, 15:51
  3. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-08, 06:59
  4. Αλκοολ και Οδηγηση...
    Από vazelo στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-11-07, 15:33
  5. Ποτά μπόμπες και οδήγηση
    Από giwrgosth στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-06, 16:58

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας