Σελ. 391 από 540 ΠρώτηΠρώτη ... 371381386389390391392393396401411 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.851-5.865 από 8099
  1. #5851
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Στις γερμανικές startups πάντως το αντίθετο, εμένα με έφεραν από το Βερολίνο στο Αμβούργο για συνέντευξη και όταν ήρθα κάποιο σύστημα είχε πέσει και όλοι έτρεχαν, οπότε ο μελλοντικός μου μάνατζερ μου ζήτησε συγγνώμη αλλά δεν θα μπορούσε να με δει, και μου πρότεινε να πάω μια βόλτα να δω την πόλη.
    Μια εβδομάδα αργότερα μου έκαναν πρόταση με τα λεφτά που είχα ζητήσει.

  2. #5852
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.378
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Έχω καλύτερο.
    Όταν ήμουν Μ'αλτα και έκανα το skype interview με τον Ολλανδό CEO για θέση στην Κύπρο, μιλήσαμε 40 λεπτά και σε 2 μέρες είχα πρόταση για δουλειά.

    Αλλά μετά το έψαξα εγώ πιο πολύ. Ζήτησα να μου καλύψουν έξοδα παραμονής/ταξιδιού κλπ ώστε να έρθω και να δω πρώτα τι παίζει με την χώρα/πόλη/χώρο εργασίας.
    Μετά από την επίσκεψη υπέγραψα.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  3. #5853
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στις γερμανικές startups πάντως το αντίθετο, εμένα με έφεραν από το Βερολίνο στο Αμβούργο για συνέντευξη και όταν ήρθα κάποιο σύστημα είχε πέσει και όλοι έτρεχαν, οπότε ο μελλοντικός μου μάνατζερ μου ζήτησε συγγνώμη αλλά δεν θα μπορούσε να με δει, και μου πρότεινε να πάω μια βόλτα να δω την πόλη.
    Μια εβδομάδα αργότερα μου έκαναν πρόταση με τα λεφτά που είχα ζητήσει.
    Δηλαδή χωρίς συνέντευξη;

    Καμιά γνώμη εμπειρία από μη startup;

  4. #5854
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή χωρίς συνέντευξη;

    Καμιά γνώμη εμπειρία από μη startup;
    Είχα κάνει μια σύντομη αναγνωριστική συνέντευξη Skype, μου έστειλαν και ένα test της πλάκας, και μετά με κάλεσαν Αμβούργο όπου έγινε αυτό που περιέγραψα.

    Μετά όμως έμαθα ότι κάποιες από την ομάδα διαμαρτυρήθηκαν (καλώς κατά την γνώμη μου) ότι με πήραν χωρίς να με έχει δει κανένας για πλήρη συνέντευξη, οπότε έχουμε βελτιώσει αρκετά την διαδικασία και έχω σχεδιάσει ένα τεστ που έχει κόψει πολύ κόσμο (όσοι όμως το πέρασαν βγήκαν αστέρια).

    Το HR πάντως δεν ανακατεύεται καθόλου στην απόφαση, ούτε βέτο για έλλειψη Γερμανικών σαν τα τραγικά που γράφεις από το Βέλγιο, ούτε έχει χρόνο να κάνει τεστάκια δεξιοτήτων και να βάζει εμπόδια.
    Στις startups το HR είναι heavily understaffed για τέτοιες πολυτέλειες.

  5. #5855
    Εγγραφή
    11-03-2009
    Περιοχή
    Central Europe/Canada
    Μηνύματα
    479
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Proximus/Telus
    μακαρι να μεινει για χρονια αλλα κατι μου λεει (το εγραψε και ο ιδιος στα σχολια) οτι η υψηλη φορολογια και ο ανταγωνισμος απο αλλες χωρες θα το κλεισουν

    https://www.linkedin.com/pulse/why-w...ece-tom-smith/
    Κωστής/kostis

    podi-latis.blogspot.com

  6. #5856
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Ξέχασε βέβαια να πει και ότι οι μισθοί, τα ενοίκια και ίσως και τα λειτουργικά κόστη είναι τρεις φορές κάτω από ότι σε Λονδίνο και Νέα Υόρκη. Αλλά εντάξει, κανείς δε λέει δημόσια ότι είναι ματζίρης
    Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι που η γραφειοκρατία που συνάντησε είναι παρόμοια με τις άλλες χώρες.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  7. #5857
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vamvakoolas Εμφάνιση μηνυμάτων
    μακαρι να μεινει για χρονια αλλα κατι μου λεει (το εγραψε και ο ιδιος στα σχολια) οτι η υψηλη φορολογια και ο ανταγωνισμος απο αλλες χωρες θα το κλεισουν

    https://www.linkedin.com/pulse/why-w...ece-tom-smith/
    Από την άλλη, 'εγραψε και αυτο :

    But where there are challenges, there are opportunities - which in Greece’s case, dwarf any hurdles.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  8. #5858
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.455
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι που η γραφειοκρατία που συνάντησε είναι παρόμοια με τις άλλες χώρες.
    Μη σου κάνει εντύπωση. Στην Ελλάδα έχουμε χτίσει έναν μύθο ενός μονολιθικού δημοσίου που είναι - δήθεν - το εμπόδιο σε κάθε τι. Ίσως κάποτε, πριν από 20-30 χρόνια, να ήταν αληθές και είναι σίγουρο ότι ο μύθος αυτός βολεύει τη ρητορεία και την προπαγάνδα πολλών.

    Η πραγματικότητα είναι αρκετά διαφορετική και σίγουρα η εμπειρία ξένων επενδυτών είναι πολύ διαφορετική ανάλογα με τον τομέα που δραστηριοποιούνται, την αγορά κλπ.

    Τέλος, δεν ξέρω τι ακριβώς έχει κατά νου ο CEO παραπάνω και προφανώς το θεωρώ θετικότατο ως βήμα. Μόνο μου σχόλιο είναι ότι αρκετές εταιρείες εξωτερικού έχουν αρχίσει και μπαίνουν στην Ελλάδα για να στήσουν εκεί outsourcing / customer support / back-office support κλπ υπηρεσίες που κάποτε τις έστηναν στη Ρουμανία / Βουλγαρία. Τώρα που οι μισθοί είναι πολύ χαμηλοί στην Ελλάδα (ή χαμηλότεροι) ενώ αδιαμφισβήτητα το μορφωτικό επίπεδο των ελλήνων παραμένει ανώτερο από τις χώρες αυτές, βολεύει να μεταφερθούν οι υπηρεσίες αυτές στην Ελλάδα.

    Δεν το λέω ως κάτι αρνητικό απαραίτητα, ούτε όμως και κάτι θετικό σώνει και καλά. Διαπίστωση κάνω.

    Το ότι μια άλλη σοβαρή κυβέρνηση θα μπορούσε να στήσει κάτι από αυτό και να διαμορφώσει πολιτική είναι το ζητούμενο και σίγουρα τέτοια σοβαρή κυβέρνηση δεν έχουμε και δεν θα αποκτήσουμε
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  9. #5859
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    @popmaniac νομίζω η πτώση των μισθών προς ώφελος με το πουθενά της ανταγωνιστικότητας ήταν από την αρχή ο στόχος. Βέβαια, χωρίς αντίστοιχη πτώση άλλων τιμών για να υπάρξει ισορροπία στην κοινωνία.

    Έχω δουλέψει με μηχανικους λογισμικού από διάφορες off και near shore χώρες. Δεν το έχω κάνει με Ελλάδα όμως συνεπώς με μια επιφύλαξη αυτό που θα γράψω καθώς βασίζεται κυρίως στην δική μου εμπειρία.

    Απλά, δεν δουλεύει με αυτές τις γνωστές χώρες το outsourcing. Ειδικά με Ινδία και Ουκρανία που έχω συνεργαστεί πολύ, ακούω την εθνικοτητα και τρέχω. Υπάρχουν διάφοροι λόγοι κυρίως πολιτισμικοί αλλά και επαγγελματικής δεοντολογίας. Δεν έχω ζήσει ή ακούσει σενάριο, όπου μια εταιρία υψηλής τεχνολογίας επέλεξε φθηνά και σε βάθος χρόνου δεν έχασε σε όλα τα επίπεδα. Βέβαια στην Ουκρανία οι δυτικές εταιρίες παίζουν πολιτικά παιχνίδια. Στην Ινδία είναι προαπαιτούμενο για να πουλήσουν τα προϊόντα τους. Γενικά η Δύση λόγω απληστίας μεταφέρει τεχνογνωσία ενώ τους πληρώνει και ενώ συχνά πυκνά κάνει ζημιά και στις εταιρίες τους. Και σε κάποιο βαθμό είναι απλή λογική συσχέτισης με το κόστος

    Η Ελλάδα είναι αλλιώς όμως. Στην ζωή μου τουλάχιστον από τους Έλληνες μηχανικούς λογισμικού που έχω γνωρίσει, τουλάχιστον 3 από τότε 4 ήταν καλοί. Έχω ξαναπεί ότι για άλλους λόγους δεν προχωρά η δουλειά και η παραγωγικότητα πατώνει. Αυτό το καλό προσωπικό έχουν βάλει στο μάτι εδώ και πολλά χρόνια. Πριν φύγω είχα γνωρίσει και ένα έτσι μεγάλο επιχειρηματία με άκρες στην Γερμανία που το είχε δει κέντρο outsourcing. Στην Ελλάδα έχεις προσωπικό συχνά ανώτερης ποιότητας από κάποια άλλη αναπτυγμένη χώρα και επιτέλους μισθούς που σε λίγο θα συγκρίνονται με κόστος Ινδία. Δεν είμαστε φθηνοί λόγω χαμηλής απόδοσης. Θα μας κάνουν φθηνούς. Προς το παρών, ακόμα δεν έχει πιάσει πάτο ο Έλληνας για να δουλέψει για τόσο χαμηλά μισθολόγια που θέλουν και γι'αυτό ακόμα δεν έχει γίνει χαμός.

    Να δώσω παράδειγμα. Με τους Ουκρανούς είχαμε υπολογίσει ότι ένας εδω κοστίζει όσο 3 εκεί, αλλά αυτοί οι τρεις χρειάζονται και ένα εν να τους κάνει babysitting και το παραδοτέο ήταν αμφίβολου ποιότητας. Με τους ινδούς ακόμα χειρότερα. Πόσο πρέπει να κοστίζει ο Έλληνας που δεν θα θέλει και babysitter;

  10. #5860
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.378
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Κολοσσός αμερικανικός με τρισεκατομμύρια φέρνει εκατοντάδες θέσεις εργασίας στην Αθήνα.
    Για customer support μια χαρά ευνοείται η ελληνική αγορά.
    Πόσοι θα είναι Έλληνες δεν ξέρω
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  11. #5861
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Να ρωτήσω κάτι σχετικά με μεταφορές χρημάτων;
    Ένας φίλος που κάνει το PhD του θα μετακομίσει στην Κοπενχάγη μέσω erasmus για ένα τρίμηνο.
    Από ότι του είπαν δεν μπορεί να ανοίξει λογαριασμό εκεί, οπότε πρέπει να βρει μια φθηνή λύση για να κάνει ηλεκτρονικές συναλλαγές ενόσω βρίσκεται εκεί.
    Τι προτείνετε να κοιτάξω;
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  12. #5862
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ρωτήσω κάτι σχετικά με μεταφορές χρημάτων;
    Ένας φίλος που κάνει το PhD του θα μετακομίσει στην Κοπενχάγη μέσω erasmus για ένα τρίμηνο.
    Από ότι του είπαν δεν μπορεί να ανοίξει λογαριασμό εκεί, οπότε πρέπει να βρει μια φθηνή λύση για να κάνει ηλεκτρονικές συναλλαγές ενόσω βρίσκεται εκεί.
    Τι προτείνετε να κοιτάξω;
    N26 ή/και Revolut.

  13. #5863
    Εγγραφή
    08-05-2003
    Περιοχή
    Москва/Афины
    Μηνύματα
    2.949
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100МБит/сек
    ISP
    Cosmote
    Router
    Sercomm
    Επειδή βλέπω οτι υπάρχουν πολλοί ΙΤάδες στο φόρουμ (λογικό εξάλλου), απλά να ενημερώσω οτι στη Μόσχα υπάρχει μεγάλη ζήτηση για επαγγελματίες του κλάδου. Πιστεύω οτι αυτή την στιγμή πρέπει να είναι ο κλάδος της οικονομίας με την περισσότερη "κίνηση". Πολύ καλές θέσεις βλέπω για PMs με κάποιο "χαρτί" τύπου PMP, agile practitioner, scrum master κτλ.

  14. #5864
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.378
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από XTCgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή βλέπω οτι υπάρχουν πολλοί ΙΤάδες στο φόρουμ (λογικό εξάλλου), απλά να ενημερώσω οτι στη Μόσχα υπάρχει μεγάλη ζήτηση για επαγγελματίες του κλάδου. Πιστεύω οτι αυτή την στιγμή πρέπει να είναι ο κλάδος της οικονομίας με την περισσότερη "κίνηση". Πολύ καλές θέσεις βλέπω για PMs με κάποιο "χαρτί" τύπου PMP, agile practitioner, scrum master κτλ.
    Γιατί να πάει καποιος ΙΤης εκτός Ευρώπης, εκτός αν γουστάρει αποκλειστικά το συγκεκριμένο μέρος (και τις Ρωσίδες φυσικά!) ?

    Είναι ευλογημένος κλάδος που έχει ζήτηση παντού, ακόμα και στην τελειωμένη Ελλάδα.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  15. #5865
    Εγγραφή
    08-05-2003
    Περιοχή
    Москва/Афины
    Μηνύματα
    2.949
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100МБит/сек
    ISP
    Cosmote
    Router
    Sercomm
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί να πάει καποιος ΙΤης εκτός Ευρώπης, εκτός αν γουστάρει αποκλειστικά το συγκεκριμένο μέρος (και τις Ρωσίδες φυσικά!) ?

    Είναι ευλογημένος κλάδος που έχει ζήτηση παντού, ακόμα και στην τελειωμένη Ελλάδα.
    ειλικρινά δεν έχω ιδέα για την ζήτηση του κλάδου σε άλλες χώρες ή τι μισθός παίζει. Μια πρόταση κάνω.

Σελ. 391 από 540 ΠρώτηΠρώτη ... 371381386389390391392393396401411 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-09, 15:33
  2. Απόψεις για πτυχιακή εργασία
    Από nn555 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-09, 19:48
  3. Προταση απο Πλαίσιο για υπολογιστη!!! Απόψεις και γνώμες!!
    Από Hunter 85 στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-08, 19:28
  4. LG απόψεις και γνώμες
    Από 21century στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-07, 00:45
  5. Περι Shareaza Γνωμες, Αποψεις ...
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Shareaza
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-04, 18:27

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας