Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    21-06-2005
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    913
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Λοιπόν έχω αγοράσει το TP-LINK TD-W8960N από το e-shop σε αντικατάσταση του thomson th585v7 σε γραμμή ΟΤΕ.
    Έχω ανοίξει και το wifi και πάνω συνδέονται ένας ασύρματος εκτυπωτής , ένα laptop και που και που και ένα android κινητό.Ότι είναι ασύρματο συνδέεται αμέσως στον ιντερνετ χωρίς πρόβλημα.
    Το πρόβλημα είναι όταν ανοίξω το desktop, ο υπολογιστής ξεκινάει με σηματάκι κάτω δεξιά με θαυμαστικό που λέει ότι δεν έχω ιντερνετ. Πηγαίνοντας στα δίκτυα βγαίνει αυτό

    Αυτό μου το έβγαζε και παλιά με το άλλο μοντεμ αλλά πολύ σπάνια ( μια φορά το μήνα ) και νομίζω οφειλόταν στο γεγονός ότι δεν είχα ρυθμίσει σωστά το dhcp ( βαριόμουν ...) και υπήρχε conflict στις ip. Έκανα disable και enable την κάρτα δικτύου και λυνόταν το πρόβλημα.
    Τώρα το πρόβλημα το έχω ΚΑΘΕ φορά που ανοίγω το desktop και δεν λύνεται κάνοντας disable και enable την κάρτα δικτύου. Βασικά άμα κάνω 6-7 φορές συνεχόμενα disable και enable λύνεται(όπως τώρα που γράφω από το desktop), αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει. Είπα να φτιάξω το dhcp( το έκανα έτσι, δείτε φωτο ) , αλλά πάλι έχω πρόβλημα
    http://imgur.com/ce6ao5O (για το desktop , τα ασύρματα παίρνουν όποια να ναι από το .100 έως .200)
    http://imgur.com/ce6ao5O,l5uCOQm#1

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κάνε αυτά και δοκίμασε ξανά.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    21-06-2005
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    913
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    τα έκανα όλα αυτά που είπες και κάθε φορά επανεκκίνηση , ΔΕΝ λύθηκε το πρόβλημα( βασικά τώρα δεν συνδέομαι καθόλου , ούτε μετά από πολλά enable disable της κάρτας δικτύου). Μέσα στο router στο ARP λέει για το 192.168.1.2 ( το desktop ) incomplete.
    Για να βεβαιωθώ ότι δεν φταίει το ρουτερ έκλεισα το ασύρματο στο λαπτοπ , αποσύνδεσα το desktop και σύνδεσα το καλώδιο στο λαπτοπ βάζοντας καρφωτή διεύθυνση 192.168.1.2 και εκεί δούλεψε. Άρα λογικά το πρόβλημα είναι στο desktop. Τι κάνω τώρα ?

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Στα συμβάντα μήπως αναφέρει τίποτα;
    Είχες μήπως παλιότερα τίποτα avast, avg, zonealarm;

  5. #5
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kasadi Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα έκανα όλα αυτά που είπες και κάθε φορά επανεκκίνηση , ΔΕΝ λύθηκε το πρόβλημα( βασικά τώρα δεν συνδέομαι καθόλου , ούτε μετά από πολλά enable disable της κάρτας δικτύου). Μέσα στο router στο ARP λέει για το 192.168.1.2 ( το desktop ) incomplete.
    Για να βεβαιωθώ ότι δεν φταίει το ρουτερ έκλεισα το ασύρματο στο λαπτοπ , αποσύνδεσα το desktop και σύνδεσα το καλώδιο στο λαπτοπ βάζοντας καρφωτή διεύθυνση 192.168.1.2 και εκεί δούλεψε. Άρα λογικά το πρόβλημα είναι στο desktop. Τι κάνω τώρα ?
    Τι Windows έχεις;;;

    Bρές τους drivers από την κάρτα δικτύου, κάνε κατάργηση και πέρασε τους πάλι,

    μήπως κάτι δεν έχει "καθίσει" σωστά.

    Αν υπήρχε conflict στις IP, θα σου έβγαζαν προειδοποίηση τα Windows.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #6
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.721
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Κι αν αλλάξεις το range του dhcp σε 192.168.1.2 ~ 192.168.1.200 και συνδέσεις πρώτα το desktop, λειτουργούν σωστά? (εννοείται ότι θα ρυθμίσεις τα win να παίρνουν διεύθυνση από τον dhcp)

  7. #7
    Εγγραφή
    21-06-2005
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    913
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    @sdikr που εννοείς στα συμβάντα του action center των windows ? έχει κάτι μηνύματα αλλά είναι άσχετα π.χ. crashes από διακοπή ρεύματος και το τελευταίο μήνυμα είναι του 2012
    ίσως είχα πιο παλια πριν το (2012) το avasta ή το avg δεν θυμάμαι, τώρα έχω το antivirus της microsoft και firewall των windows ( αλλά δεν έχω πειράξει τίποτα από ρυθμίσεις)
    @sweet dreams έχω windows 7 professional 64 bit
    ωραία πες ότι τους καταργώ , μετά που τους βρίσκω ? θα τους βρεί μόνο του?
    @dimitri_ns όπως είπα δοκίμασα να δώσω την ίδια στατική ip στο λαπτοπ( έχοντας αποσυνδέσει το desktop ) μέσω καλωδίου και συνδέθηκε αμέσως. Θα δοκιμάσω και αυτό που είπες.

    Δοκίμασα και το εξής , να πάρει το desktop ip από τον dhcp ( έβαλα όλες τις επιλογές στο auto, π.χ. obtain ip adress automatically ...). Θεωρητικά έπρεπε να πάρει μια διεύθυνση από .100 έως .200 αλλά πάλι δεν συνδέθηκε και στις πληροφορίες δικτύου μου έβγαλε ότι να ναι π.χ. subnet mask 255.255.0.0 και Ipv4 Address 168.75.2.69 ( ενώ έπρεπε να είναι 255.255.255.0 και 192.168.1.κάτι)

  8. #8
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kasadi Εμφάνιση μηνυμάτων
    @sdikr που εννοείς στα συμβάντα του action center των windows ? έχει κάτι μηνύματα αλλά είναι άσχετα π.χ. crashes από διακοπή ρεύματος και το τελευταίο μήνυμα είναι του 2012
    ίσως είχα πιο παλια πριν το (2012) το avasta ή το avg δεν θυμάμαι, τώρα έχω το antivirus της microsoft και firewall των windows ( αλλά δεν έχω πειράξει τίποτα από ρυθμίσεις)
    @sweet dreams έχω windows 7 professional 64 bit
    ωραία πες ότι τους καταργώ , μετά που τους βρίσκω ? θα τους βρεί μόνο του?
    @dimitri_ns όπως είπα δοκίμασα να δώσω την ίδια στατική ip στο λαπτοπ( έχοντας αποσυνδέσει το desktop ) μέσω καλωδίου και συνδέθηκε αμέσως. Θα δοκιμάσω και αυτό που είπες.

    Δοκίμασα και το εξής , να πάρει το desktop ip από τον dhcp ( έβαλα όλες τις επιλογές στο auto, π.χ. obtain ip adress automatically ...). Θεωρητικά έπρεπε να πάρει μια διεύθυνση από .100 έως .200 αλλά πάλι δεν συνδέθηκε και στις πληροφορίες δικτύου μου έβγαλε ότι να ναι π.χ. subnet mask 255.255.0.0 και Ipv4 Address 168.75.2.69 ( ενώ έπρεπε να είναι 255.255.255.0 και 192.168.1.κάτι)

    Αν είχες παλιότερα κάποιο απο τα av παραπάνω, μπορεί να έχουν μείνει κατάλοιπα
    Κάνε μια δοκιμή, restart, πάτα f8 και επέλεξε να ξεκινήσει σε ασφαλή λειτουργία με δίκτυο, δες αν δουλεύει

  9. #9
    Εγγραφή
    21-06-2005
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    913
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    @sweet dreams δοκίμασα και αυτό που είπες με το εύρος του dhcp αλλά πάλι δεν συνδέθηκε
    @sdikr ξεκίνησα σε safe mode με δίκτυο αλλά πάλι δεν συνδέθηκε

    τώρα γράφω από το laptop , σε καμιά ώρα αφού κάνω 100 enable disable την κάρτα δικτύου μπορεί να συνδεθεί και το desktop. Πραγματικά έχουν σπάσει τα νεύρα μου

  10. #10
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kasadi Εμφάνιση μηνυμάτων
    @sweet dreams δοκίμασα και αυτό που είπες με το εύρος του dhcp αλλά πάλι δεν συνδέθηκε
    Δεν είπα εγώ για εύρος αλλά δεν πειράζει.

    Κάνε κατάργηση και θα τους εγκαταστήσουν μόνα τους.

    Αν έχεις πάλι πρόβλημα, θα πρότεινα να δοκιμάσεις με άλλη κάρτα δικτύου.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #11
    Εγγραφή
    21-06-2005
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    913
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είπα εγώ για εύρος αλλά δεν πειράζει.
    μπερδεύτηκα τον dimitri_ns εννούσα

    έκανα κατάργηση τους drivers και μετά τους πέρασα πάλι, αλλά πάλι τα ίδια. Άλλη καρτα εννοείς να αγοράσω κάποια PCI ? γιατί αυτή είναι ενσωματωμένη.

    Εντωμεταξύ νομίζω παρατήρησα το εξής : στις ρυθμίσεις του δικτύου στο TCP/IPv4 αν βάλω εσκεμμένα λάθος τους DNS και κάνω disable/enable την κάρτα τότε συνδέεται. Αλλά αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι αν το βάλω στο αυτόματο δεν συνδέεται.

  12. #12
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kasadi Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπερδεύτηκα τον dimitri_ns εννούσα

    έκανα κατάργηση τους drivers και μετά τους πέρασα πάλι, αλλά πάλι τα ίδια. Άλλη καρτα εννοείς να αγοράσω κάποια PCI ? γιατί αυτή είναι ενσωματωμένη.

    Εντωμεταξύ νομίζω παρατήρησα το εξής : στις ρυθμίσεις του δικτύου στο TCP/IPv4 αν βάλω εσκεμμένα λάθος τους DNS και κάνω disable/enable την κάρτα τότε συνδέεται. Αλλά αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι αν το βάλω στο αυτόματο δεν συνδέεται.
    Τι εννοείς με το: "εσκεμμένα λάθος τους DNS" ;;; τι ακριβώς βάζεις;;;;

    Aν συνδέεται με static IP κάτι άλλο συμβαίνει.

    Με τα reset που έκανες, κανονικά θα έπρεπε να συνδέεται.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  13. #13
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kasadi Εμφάνιση μηνυμάτων
    @sweet dreams δοκίμασα και αυτό που είπες με το εύρος του dhcp αλλά πάλι δεν συνδέθηκε
    @sdikr ξεκίνησα σε safe mode με δίκτυο αλλά πάλι δεν συνδέθηκε

    τώρα γράφω από το laptop , σε καμιά ώρα αφού κάνω 100 enable disable την κάρτα δικτύου μπορεί να συνδεθεί και το desktop. Πραγματικά έχουν σπάσει τα νεύρα μου
    Αν στο κάνει και στην ασφαλή λειτουργία, τότε λογικά το πρόβλημα σου είναι στο υλικό και όχι σε software
    Μια τελευταία δόκιμη που μπορείς να κάνεις είναι να τρέξεις κάποιο Linux live cd, αν και εκεί δεν δουλεύει τότε πας για νέα κάρτα

  14. #14
    Εγγραφή
    21-06-2005
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    913
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι εννοείς με το: "εσκεμμένα λάθος τους DNS" ;;; τι ακριβώς βάζεις;;;;

    Aν συνδέεται με static IP κάτι άλλο συμβαίνει.

    Με τα reset που έκανες, κανονικά θα έπρεπε να συνδέεται.
    Π.Χ. στο primary dns αντι να βάλω 8.8.8.8 βάζω 8.8.8.7

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν στο κάνει και στην ασφαλή λειτουργία, τότε λογικά το πρόβλημα σου είναι στο υλικό και όχι σε software
    Μια τελευταία δόκιμη που μπορείς να κάνεις είναι να τρέξεις κάποιο Linux live cd, αν και εκεί δεν δουλεύει τότε πας για νέα κάρτα
    έτρεξα ενα live cd με fedora συνδέθηκε και με dhcp με διεύθυνση 192.168.1.103 αλλά και όταν έθεσα στατική ip 192.168.1.2 πάλι συνδέθηκε αμέσως.
    Άρα περιπλέκονται τα πράγματα.

Παρόμοια Θέματα

  1. ASUS DSL-N55U modem/router
    Από chriskirza στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 137
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-20, 00:07
  2. Το router δεν παίρνει ip (zte zxdsl 931 wii)
    Από hall2001 στο φόρουμ Wind VDSL
    Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-13, 16:38
  3. Fritz!Box 3390 - Δεν παίρνει IP από ΟΤΕ VDSL
    Από blugosi στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-13, 03:41
  4. e-machines netbook και μη σωστή συνεργασία με modem/router
    Από crazyio στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-13, 18:04

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας