Σελ. 377 από 386 ΠρώτηΠρώτη ... 357367372375376377378379382 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.641-5.655 από 5785
  1. #5641
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.472
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chingachgook Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλη πονεμένη ιστορία αυτή, αλκοόλ+τιμόνι...
    Προσωπικά αυτή και η υπερβολική ταχύτητα (και ενίοτε συνδυασμός των δύο) είναι τα κύρια αίτια θανάτων και ακρωτηριασμών / αναπηριών. Αν αυτά τα "λύναμε" με μια γερή και αμείλικτη επόπτευση τότε νομίζω πως τουλάχιστον σε πλαίσιο απωλειών θα είχαμε βελτιωθεί μην πω και κατά 80%
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  2. #5642
    Εγγραφή
    24-11-2014
    Περιοχή
    Αμφίπολη
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Διάβαζα μια ερευνα προσφατα που έλεγε οτι τη δεκαετία του 2000 ειχαν ελλατωθεί τα δυστηχηματα απο υπερβολική ταχύτητα (όχι απο μεθυσμένους αυτά ειναι σταθερά), τα οποία ειδικά στους νέους αλλά και τους ηλικίας εως 45 ετών έχουν αρχισει και αυξάνονται δραματικά.
    Η έρευνα ανέφερε ως έναν απο τους λόγους, την επιρροή της μουσικής και του τικ τοκ στον κόσμο.
    Η αλήθεια ειναι οτι η τραπ και ο τρόπος που τη προβάλλουν τα ΜΜΕ, έχει κάνει πολυ μεγάλη ζημιά, οχι μονο βέβαια στα ατυχηματα αλλά και στη βια κτλ.
    Εχεις χωρα πτωχευμένη, ο κοσμος γενικά περνάει δυσκολα, οποτε γερνει προς την ακροδεξιά, προβάλουν και τα ΜΜΕ τη τραπ που η γυναικα ειναι εργαλειο του σεξ και προβαλουν τα λεφτά, το γκαζι κτλ.
    Ακόμα μια ημέρα πέρασε χωρις να δουμε τα link :-P

  3. #5643
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.472
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cassander Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διάβαζα μια ερευνα προσφατα που έλεγε οτι τη δεκαετία του 2000 ειχαν ελλατωθεί τα δυστηχηματα απο υπερβολική ταχύτητα (όχι απο μεθυσμένους αυτά ειναι σταθερά), τα οποία ειδικά στους νέους αλλά και τους ηλικίας εως 45 ετών έχουν αρχισει και αυξάνονται δραματικά.
    Η έρευνα ανέφερε ως έναν απο τους λόγους, την επιρροή της μουσικής και του τικ τοκ στον κόσμο.
    Η αλήθεια ειναι οτι η τραπ και ο τρόπος που τη προβάλλουν τα ΜΜΕ, έχει κάνει πολυ μεγάλη ζημιά, οχι μονο βέβαια στα ατυχηματα αλλά και στη βια κτλ.
    Εχεις χωρα πτωχευμένη, ο κοσμος γενικά περνάει δυσκολα, οποτε γερνει προς την ακροδεξιά, προβάλουν και τα ΜΜΕ τη τραπ που η γυναικα ειναι εργαλειο του σεξ και προβαλουν τα λεφτά, το γκαζι κτλ.
    Καλά, δεν νομίζω πως χρειάζεται να το αναλύσουμε και πολύ κοινωνικο-πολιτικά εδώ.... Αν εγώ ξέρω ότι θα πιω ένα μπουκάλι τζιν απόψε στο ΧΨΩ μαγαζί και κατόπιν είμαι κατά 90% (μην πω 100%) βέβαιος ότι δεν πρόκειται να βρω κανέναν έλεγχο ή τίποτε στο δρόμο μου τότε εύκολα μπορώ να πω ότι "το έχω και πάμε".

    Και μπορεί να το πάω... σαν κόττα και αν δεν μου τύχει τίποτε απρόοπτο τα μειωμένα αντανακλαστικά μου να μη χρειαστούν και να μου ενισχυθεί η άποψη ότι "το έχω" γενικά μέχρι που θα γίνει η στραβή.

    Εδώ είναι η σημασία επόπτευσης και ελέγχου, τι να τα κάνω τα αυξημένα πρόστιμα και ποινές αν δεν υπάρχει έλεγχος
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  4. #5644
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.185
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά, δεν νομίζω πως χρειάζεται να το αναλύσουμε και πολύ κοινωνικο-πολιτικά εδώ.... Αν εγώ ξέρω ότι θα πιω ένα μπουκάλι τζιν απόψε στο ΧΨΩ μαγαζί και κατόπιν είμαι κατά90% (μην πω 100%) βέβαιος ότι δεν πρόκειται να βρω κανέναν έλεγχο ή τίποτε στο δρόμο μου τότε εύκολα μπορώ να πω ότι "το έχω και πάμε".

    Και μπορεί να το πάω... σαν κόττα και αν δεν μου τύχει τίποτε απρόοπτο τα μειωμένα αντανακλαστικά μου να μη χρειαστούν και να μου ενισχυθεί η άποψη ότι "το έχω" γενικά μέχρι που θα γίνει η στραβή.

    Εδώ είναι η σημασία επόπτευσης και ελέγχου, τι να τα κάνω τα αυξημένα πρόστιμα και ποινές αν δεν υπάρχει έλεγχος
    This και σκέφτομαι τους repeat offenders.

    Άντε και οδηγώ ντίρλα/περνάω με κόκκινο/πηγαίνω με χίλια/all of the above, άντε και με πιάνουν, και μου παίρνουν δίπλωμα, άδεια, τρώω πρόστιμα κτλ. Ποιός και πώς θα με εμποδίσουν να ξανακάνω όλα τα προηγούμενα;

    Βασικά δε θέλει πολύ. Ενα στήσιμο πέριξ σε σημεία που έχει μαζική διασκέδαση (παραλιακή πχ) και δε θα προλαβαίνουν να κόβουν πισινούς.

    Έχω να δω περιπολικό στημένο και να κάνει αλκοτέστ χρόνια.
    You can tell who is skinny dipping when the tide goes away
    Truth is like poetry - and most people hate fucking poetry

  5. #5645
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.253
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cassander Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διάβαζα μια ερευνα προσφατα που έλεγε οτι τη δεκαετία του 2000 ειχαν ελλατωθεί τα δυστηχηματα απο υπερβολική ταχύτητα (όχι απο μεθυσμένους αυτά ειναι σταθερά), τα οποία ειδικά στους νέους αλλά και τους ηλικίας εως 45 ετών έχουν αρχισει και αυξάνονται δραματικά.
    Η έρευνα ανέφερε ως έναν απο τους λόγους, την επιρροή της μουσικής και του τικ τοκ στον κόσμο.
    Η αλήθεια ειναι οτι η τραπ και ο τρόπος που τη προβάλλουν τα ΜΜΕ, έχει κάνει πολυ μεγάλη ζημιά, οχι μονο βέβαια στα ατυχηματα αλλά και στη βια κτλ.
    Εχεις χωρα πτωχευμένη, ο κοσμος γενικά περνάει δυσκολα, οποτε γερνει προς την ακροδεξιά, προβάλουν και τα ΜΜΕ τη τραπ που η γυναικα ειναι εργαλειο του σεξ και προβαλουν τα λεφτά, το γκαζι κτλ.
    Αυτό που είδα εγω από τους 14 μήνες που υπηρέτησα στο ΓΝΑ στην υποδοχή ασθενών (ναι εκεί ήμουν) είναι όταν ειδικά ερχόταν η ώρα να δώσουμε τα αδειόχαρτα (ίδιο γραφείο, επιτροπή αδειών), η μεγάλη πλειοψηφία πάνω του 70 ισως τοις εκατό ήταν από αυτοκινιτηστικά, και believe it or not, το σενάριο ήταν σχεδόν το ίδιο.
    Σμηνίτης πήρε άδεια από τη μονάδα. Σμηνίτης πήγε και γλέντησε, σμηνίτης στουκαρε.
    Θα μου πεις, μα τώρα την εξαίρεση βλέπεις (στρατά κλπ).
    Δεν νομίζω ότι είναι ντε και καλά εξαίρεση μιας και τέτοια εχω δει πάνω από 3 μπροστά στα μάτια μου, ο πατέρας μου είχε κρατήσει το χέρι σε κοπέλα μέσα σε τουμπαρισμένη πόρσε, πάντα τα ίδια.

    Θέμα παιδείας είναι, δυστυχώς. Σε άλλες χώρες τα κλειδιά τα παραδίδεις στον μπαρμαν ή ατομο στη παρέα δε πίνει και ειναι ο "designated driver" για το βράδυ.
    Πείτε μου αν εδώ παίζει τέτοιο σενάριο (ή αν θέλετε αν είναι ο κανόνας).

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chingachgook Εμφάνιση μηνυμάτων
    This και σκέφτομαι τους repeat offenders.

    Άντε και οδηγώ ντίρλα/περνάω με κόκκινο/πηγαίνω με χίλια/all of the above, άντε και με πιάνουν, και μου παίρνουν δίπλωμα, άδεια, τρώω πρόστιμα κτλ. Ποιός και πώς θα με εμποδίσουν να ξανακάνω όλα τα προηγούμενα;

    Βασικά δε θέλει πολύ. Ενα στήσιμο πέριξ σε σημεία που έχει μαζική διασκέδαση (παραλιακή πχ) και δε θα προλαβαίνουν να κόβουν πισινούς.

    Έχω να δω περιπολικό στημένο και να κάνει αλκοτέστ χρόνια.
    Μα η χώρα αυτή έχει ΠΡΟΒΛΗΜΑ (με κεφαλαία) με το θέμα ελέγχων γενικότερα. Reactive vs. proactive. Βάζουμε πρόστιμα όταν πιάνουμε παραβάτες. Συγχαρητήρια , αποτύχαμε.
    Και δε μιλάω μόνο για την οδήγηση αλλά γενικά για όλες τις εκφάνσεις.
    Το θέμα είναι το πρόστιμο να έρθει σα τελευταία επιλογή. Πρώτα να ξέρει ο καθένας ότι ΑΝ παρανομήσει, οι πιιθανότητες να το τσιμήσει κάτι στη πορεία να είναι πάρα πολλές.
    Εδώ σε αυτή την "ευρωπαϊκή" (χα!) χώρα αυτά είναι ανέκδοτα.
    Και μην μιλήσουμε για το θέμα της καταγγελίας όπου υπάρχει αλλεργία και ο άλλος παίρνει και τη ταμπέλα του καρφιού.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  6. #5646
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.185
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Το έχω ξαναγράψει αυτό.

    Γνωστός μου πήγαινε πατημένος φουλ στην Αττική Οδό. Λίγο καιρό μετά, του ήρθε ειδοποίηση πηγαναίνατε με χίλια, περάστε από αστυνομικό τμήμα για πρόστιμο, κλήση και παράδοση διπλώματος.
    Πάει ο τύπος λοιπόν, μετρητά, ταυτότητες, άδειας ανα χείρας και του λένε οι μπάτσοι "μα καλά, δεν έχετε και εσείς κάποιον άλλο να παραδώσει το δίπλωμά του; Μάνα, πατέρας, κάποιος που να μην οδηγεί συχνά".

    Τί να πεις.
    You can tell who is skinny dipping when the tide goes away
    Truth is like poetry - and most people hate fucking poetry

  7. #5647
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.602
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Εμάς μας έκαναν αλκοτέστ στα διόδια στην Αττική Οδό προς αεροδρόμιο το Σάββατο το πρωί γύρω στις 7 που με πήγαινε ο αδερφός μου για να πετάξω. Προφανώς έψαχναν τους ξενύχτηδες από το προηγούμενο βράδυ, αλλά αν είναι στημένοι εκεί είναι προφανές και απλά δεν θα πηγαίνουν από Αττική Οδό. Μου φάνηκε ως η εύκολη λύση για να λένε ότι κάτι έκαναν.

  8. #5648
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.472
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chingachgook Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έχω ξαναγράψει αυτό.

    Γνωστός μου πήγαινε πατημένος φουλ στην Αττική Οδό. Λίγο καιρό μετά, του ήρθε ειδοποίηση πηγαναίνατε με χίλια, περάστε από αστυνομικό τμήμα για πρόστιμο, κλήση και παράδοση διπλώματος.
    Πάει ο τύπος λοιπόν, μετρητά, ταυτότητες, άδειας ανα χείρας και του λένε οι μπάτσοι "μα καλά, δεν έχετε και εσείς κάποιον άλλο να παραδώσει το δίπλωμά του; Μάνα, πατέρας, κάποιος που να μην οδηγεί συχνά".

    Τί να πεις.
    Με απόλυτη ειλικρίνεια, μην πάμε τώρα και στο άλλο άκρο που έχεις τέτοιους δρόμους με όρια ταχύτητας τα.... 130χλμαω που τη σήμερον και το μικράκι Aygo μου τα έχει για πλάκα. Και που τέτοια όρια ιδιαίτερα σε αυτοκινητοδρόμους είναι μάλλον για εισπρακτικούς λόγους.

    Αλλά, I get your point όμως δεν αντιλέγω και το παραπάνω ίσως είναι και άλλη συζήτηση
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  9. #5649
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.253
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με απόλυτη ειλικρίνεια, μην πάμε τώρα και στο άλλο άκρο που έχεις τέτοιους δρόμους με όρια ταχύτητας τα.... 130χλμαω που τη σήμερον και το μικράκι Aygo μου τα έχει για πλάκα. Και που τέτοια όρια ιδιαίτερα σε αυτοκινητοδρόμους είναι μάλλον για εισπρακτικούς λόγους.

    Αλλά, I get your point όμως δεν αντιλέγω και το παραπάνω ίσως είναι και άλλη συζήτηση
    Καναδά 2000 - 2001 , οποιος ξέρει την Εθνική Τορόντο Ottawa ξέρει για τι μιλάω.
    Οριο το αστρονομικό 60mph.
    Ισιωμα μέχρι εκει που πάει το μάτι σου, αεροδρόμιο style.

    Τι να κλ... η αττική οδός μετα συγχωρήσεως.

    Μάντεψε τι μου απάντησε ο οδηγός όταν σοκαρισμένος ρώτησα γιατί δε πάει πιο γρήγορα (ναι, ΚΟΛΛΗΜΕΝΟ στα 60 ακριβώς).
    "Ο νομοθέτης ξέρει κάτι περισσότερο από εμάς για να έχει βάλει όριο τα 60, άρα και εμείς θα πάμε με 60"

    Σημείωση. Κανένας κάγκουρας δε κορνάριζε, τα προσπεράσματα γινόντουσαν από τη fast lane (προβλέπεται μια) κλπ

    Το θέμα είναι όπως πιο πάνω είπα, αν υπάρχει παιδεία και κουλτούρα.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  10. #5650
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.999
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα είναι όπως πιο πάνω είπα, αν υπάρχει παιδεία και κουλτούρα.
    Συμφωνώ! Δυστυχώς η παιδεία θα δουλέψει σε βάθος χρόνου (συν ότι η πολιτική ηγεσία κάνει ότι περνάει από το χέρι της για να διαλύσει ότι έχει απομείνει, ενώ και μεγάλη μερίδα των γονέων είναι ΓΤΠΚ και είμαι ευγενικός). Θέλει και έλεγχο και βούρδουλα, αλλά κι αυτόν τον κάνουνε όποτε θυμούνται να μαζέψουν κάνα φράγκο. Θα μπορούσα να γράψω παραδείγματα από αυτά που ζω καθημερινά στη γειτονιά μου και στην περιοχή που κινούμαι για το γραφείο (είναι πολύ κοντά το ένα με το άλλο), αλλά δεν έχει νόημα. Την κατάσταση την ξέρουμε όλοι.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  11. #5651
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.846
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καναδά 2000 - 2001 , οποιος ξέρει την Εθνική Τορόντο Ottawa ξέρει για τι μιλάω.
    Οριο το αστρονομικό 60mph.
    Ισιωμα μέχρι εκει που πάει το μάτι σου, αεροδρόμιο style.

    Τι να κλ... η αττική οδός μετα συγχωρήσεως.

    Μάντεψε τι μου απάντησε ο οδηγός όταν σοκαρισμένος ρώτησα γιατί δε πάει πιο γρήγορα (ναι, ΚΟΛΛΗΜΕΝΟ στα 60 ακριβώς).
    "Ο νομοθέτης ξέρει κάτι περισσότερο από εμάς για να έχει βάλει όριο τα 60, άρα και εμείς θα πάμε με 60"
    Εγω θα του απανταγα το εξης... για την ιδια ακριβως περιπτωση ο καθε νομοθετης, στη καθε χωρα, πραττει διαφορετικα. Γιατι και η αντιστοιχη εθνικη της γερμανιας, η αουτομπαν, εχει σημεια που δεν εχει καν ορια και πας με 200 mph. Αρα ο γερμανος νομοθετης ξερει περισσοτερα απ'τον καναδο? Η ο καναδος ξερει περισσοτερα απ'τον γερμανο? Δε βγαινει ακρη με την επικληση της αοριστης υπερτερης σοφιας του νομοθετη... καποιος που εχει δει το πως δουλευουν 2-3-5-10 χωρες αντιλαμβανεται οτι αυτα τα πραγματα δεν ειναι απολυτα αλλα εντελως σχετικα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cassander Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διάβαζα μια ερευνα προσφατα που έλεγε οτι τη δεκαετία του 2000 ειχαν ελλατωθεί τα δυστηχηματα απο υπερβολική ταχύτητα (όχι απο μεθυσμένους αυτά ειναι σταθερά), τα οποία ειδικά στους νέους αλλά και τους ηλικίας εως 45 ετών έχουν αρχισει και αυξάνονται δραματικά.
    Η έρευνα ανέφερε ως έναν απο τους λόγους, την επιρροή της μουσικής και του τικ τοκ στον κόσμο.
    Η ερευνα θα πρεπει να κανει ενα τεστ γνωσεων και ενα τεστ iq στο μεσο ορο αυτων που τρακαρουν σημερα και τρακαριζαν τοτε. Αν καποιοι νεοι οδηγουν οπως μιλανε (που κανουν τους beavis and butthead να φαινονται διανοιες) τοτε ειναι λογικο να μη μπορουν να ελεγξουν ενα οχημα ή να μην αντιλαμβανονται που ειναι τα ορια.

    Χρειαζεται αντιληψη, ευφυια και γνωσεις για να τρεξεις. Οι πιο γρηγοροι οδηγοι του κοσμου δεν ειναι γρηγοροι επειδη εχουν @@ αλλα επειδη ειναι πολυ εξυπνοι και γνωστες αναφορικα με τη συμπεριφορα των οχηματων που οδηγουν και τα φαινομενα που θα συναντησουν αφου υπερβουν τα ορια της προσφυσης - ωστε να ξερουν τι να κανουν για να το ελεγξουν.

    Δε μπορει να τρεχεις ετσι απλα επειδη πατησες το γκαζι εκτος αν εχεις self-driving vehicle ή κατι που ειναι παρα πολυ κοντα σε point-and-shoot οπου τα ηλεκτρονικα του θα κανουν τα παντα για να εξασφαλισουν οτι θα παρεις τη στροφη. Διαφορετικα οταν φτασεις στη στροφη ξερεις να στριψεις? Ξερεις ποια γραμμη πρεπει να παρεις? Εχεις ζεστανει λαστιχα για να παρεις τη στροφη? Τις πιεσεις στα λαστιχα τις εχεις τσεκαρει η θα φυγεις με τα μουτρα / δε θα στριψεις ποτε? Κτλ κτλ... Οι περισσοτεροι δε ξερουν ουτε να φρεναρουν ουτε να στριψουν. Δε καταλαβαινουν πως αλλαζει φορτιση η αναρτηση, δε καταλαβαινουν οδηγικες γραμμες, πιεσεις ελαστικων, πως επηρεαζει το γκαζι το κρατημα μεσα στη στροφη, κτλ κτλ. Ειναι παντελως ασχετοι και ως εκ τουτου επικινδυνοι για τον εαυτο τους και αλλους.

    Επισης, αν πας πισω 20-25 χρονια, τι πωλησεις ειχαν, πχ, οι 4 τροχοι, και τι αναγνωσιμοτητα ειχαν τα τεχνικα τους αρθρα απ'τη νεολαια τοτε? Τι ηθελε να βαλει ο νεος τοτε στο αμαξι? Μπλισταιν αναρτηση, κοντα ελατηρια για lower c.o.g, σπαρκο καθισμα, μομο τιμονι και μαλακη γομα - τιποτα yokohama κτλ. Διαβαζει σημερα κανεις τεχνικα αρθρα? Ξερει πως δουλευει η αναρτηση, τα λαστιχα, τα φρενα? Ξερει τι ειναι το apex? Στο δε εξοπλισμο αντι να επιδιωκουν ενα αμαξι με καλυτερο κρατημα θελουν να βαλουν λεντακια και subwoofer για να το παιζουν πιο καγκουρες. Priorities... Τοτε ακομα και τις εξατμισεις που βαζαμε δε τις βαζαμε για τον ηχο να ενοχλουμε τη γειτονια αλλα γιατι ο συνδιασμος φιλτρο-εξατμιση εδινε αλογα... σημερα τις βαζουν για τον ηχο
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MNP-10 : 25-01-24 στις 01:47.

  12. #5652
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.253
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    γω θα του απανταγα το εξης... για την ιδια ακριβως περιπτωση ο καθε νομοθετης, στη καθε χωρα, πραττει διαφορετικα. Γιατι και η αντιστοιχη εθνικη της γερμανιας, η αουτομπαν, εχει σημεια που δεν εχει καν ορια και πας με 200 mph. Αρα ο γερμανος νομοθετης ξερει περισσοτερα απ'τον καναδο? Η ο καναδος ξερει περισσοτερα απ'τον γερμανο? Δε βγαινει ακρη με την επικληση της αοριστης υπερτερης σοφιας του νομοθετη... καποιος που εχει δει το πως δουλευουν 2-3-5-10 χωρες αντιλαμβανεται οτι αυτα τα πραγματα δεν ειναι απολυτα αλλα εντελως σχετικα.
    Καταλαβαίνεις ότι η απαντηση σου είναι ασχετη έτσι;
    Κοινώς το τι κάνει ο νομοθέτης στη γερμανία είναι κομμάτι του και στο καναδά δικό του.
    Το νόημα (που ως συνήθως εχασες) ειναι το πως εφαρμόζονται οι νόμοι και η κουλτουρα που υπάρχει ή δεν υπάρχει.
    Οχι αν θα πεις στο Καναδό τι υπάρχει στη γερμανία.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  13. #5653
    Εγγραφή
    10-06-2020
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    300/50 Mbps
    ISP
    ΒΤ
    Router
    ASUS RT-AC86U
    Τα μισά αυτοκίνητα που βλέπω σε ελληνικούς δρόμους δεν είναι καν roadworthy, απορώ πώς περνάνε ΚΤΕΟ (τρόπος του λέγειν, ξέρω ακριβώς πώς...)

    Τα 2 και 3 ποτά θεωρούνται κοινωνικά ΠΛΗΡΩΣ αποδεκτή ποσότητα για οδήγηση

    μωρά παιδιά χύμα χωρίς καθισματάκια, κράνη κλπ

    η αλήθεια είναι ότι οι πλειονότητα του κόσμου ΘΕΛΕΙ να υπάρχει αυτό το χάος. Οπότε δε θα αλλάξει ποτέ. Προφανώς η αστυνόμευση θα βοηθούσε πολύ, αλλά είναι βαθύτερο το πρόβλημα, και βρίσκεται στην κουλτούρα. Εδώ το πρώτο βήμα της οδήγησης, οι εξετάσεις, ξεκινάνε για τόσο κόσμο με λάδωμα...

  14. #5654
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.185
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Δεν μπορώ να είμαι βέβαιος, αλλά αδυνατώ να δεχθώ πως η πλειονότητα του κόσου θέλει να οδηγεί υπο τέτοιες συνθήκες.

    Εκτός αν κάποιος είναι τόσο adventurous και γουστέρνει να οδηγεί, γνωρίζοντας ότι αν τον τρακάρουν, είναι πιθανό ο άλλος να μην εχει ασφάλεια, δίπλωμα, πινακίδες, or any of the above.
    Να είναι ντίρλα στα ξύδια, ή τίποτα άλλες ουσίες.

    Ότι δεν κάνουμε κάτι για αυτά; Μπορεί, then again δεν είναι δική μου δουλειά να ανοίξω παρτίδες με τον κάγκουρα που θα περάσει με κόκκινο πχ.
    You can tell who is skinny dipping when the tide goes away
    Truth is like poetry - and most people hate fucking poetry

  15. #5655
    Εγγραφή
    24-11-2014
    Περιοχή
    Αμφίπολη
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρειαζεται αντιληψη, ευφυια και γνωσεις για να τρεξεις. Οι πιο γρηγοροι οδηγοι του κοσμου δεν ειναι γρηγοροι επειδη εχουν @@ αλλα επειδη ειναι πολυ εξυπνοι και γνωστες αναφορικα με τη συμπεριφορα των οχηματων που οδηγουν και τα φαινομενα που θα συναντησουν αφου υπερβουν τα ορια της προσφυσης - ωστε να ξερουν τι να κανουν για να το ελεγξουν.
    To μονο που θα σχολιάσω εδω, ειναι οτι αν εισαι οντως καλός οδηγός και "γρηγορος", δε θα πας να τρέξεις με 200 στα λιμανάκια, δε θα πας να τρέξεις ουτε στις ελληνικές εθνικές οδούς. Θα τρέξεις ελεγχομενα. Και αυτο επειδη εισαι έξυπνος, γνωστης αναφορικά με τη συμπεριφορά του οχηματος σου και ολα τα ωραία που έγραψες, αλλά και επειδη ξέρεις τι μπορει να συναντησεις εκει έξω.
    ΑΡΑ, δε θα τρεξεις εκει έξω. Γιατι αν το κάνεις, εισαι το λιγότερο ηλίθιος για να μη πω ανεγκέφαλος και δε διαφέρεις σε τιποτε με τους "γκαζάκιδες" που καταλλήγουν στα θυμαράκια και τους κλαίνε οι δικοί τους, μαζι με οποιον πάρουν μαζι τους.

    Συμφωνω σε ολα οσα γράφεις παρεμπιπτόντως.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NihlusGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα μισά αυτοκίνητα που βλέπω σε ελληνικούς δρόμους δεν είναι καν roadworthy, απορώ πώς περνάνε ΚΤΕΟ (τρόπος του λέγειν, ξέρω ακριβώς πώς...)
    Χθες η Φον ντερ Λάιεν ειπε πως ο σκοπος ειναι να μη κυκλοφορουν οχηματα πάνω απο 15 έτη. Ακουγεται ωραίο, ωστοσο ένα παλιο αμαξι δεν ειναι απαραίτητα επικυνδινο στην οδήγηση, ούτε φυσικά ριπογόνο.
    Πχ. ο μπάρμπας μου έχει fiat uno του 91 και το έχει καινουργιο. Οι ριπές του ειναι μηδαμινές και ειναι ασφαλέστατο. Ναι δεν έχει αερόσακους, αλλά δε πάει με 150...δε μπορει άλλωστε.

    Υπάρχει η οικονομικη δυνατότητα για αγορές αμαξιων ανα 15ετία? Που θα βρει ο άλλος 20-25 χιλιάρικα ξαφνικά να πάρει αμάξι?
    Ακόμα μια ημέρα πέρασε χωρις να δουμε τα link :-P

Σελ. 377 από 386 ΠρώτηΠρώτη ... 357367372375376377378379382 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-16, 15:15
  2. Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-08-16, 13:17
  3. Το PlayStation VR τον Οκτώβριο στην Ελλάδα
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-16, 11:24
  4. Μηνύματα: 49
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-04-16, 15:15
  5. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-16, 11:52

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας